Connect with us

Konveyörler

Mimsan Konveyör, patent başvurusu yaptığı Tilt Tray ile lojistik sektörüne sunduğu çözümleri bir üst seviyeye taşıyor

Yayın Tarihi

on

Konveyör sektörünün lokomotif kuruluşları arasında yer alan Mimsan Konveyör, beyaz eşya, cam, lojistik ve depolama sektörleri başta olmak üzere otomotiv, gıda ve diğer sektörler için konveyör sistemleri üretiyor. Otomatik otopark ve otomatik depolama sistemlerini yerli olarak üreten ilk firma olan Mimsan Konveyör, depolama ve ayrıştırma sistemleri, sevkiyat hatları, montaj hatları ve özel çözümler üreterek, müşteri talepleri doğrultusunda anahtar teslim projeler sunuyor. Artan e-ticaret faaliyetleri ve pandemiyle birlikte kriz yaşayan lojistik sektörünü radarına alan firma, sektörün gereksinimlerini göz önüne alarak geliştirdiği Tilt Tray Sorter sistemi ile lojistik firmalarının yaşadığı yoğunluğa inovatif bir çözüm sunuyor.

Piyasaya sundukları Tilt Tray Sorter sisteminin detayları ve firmanın faaliyetleri hakkında keyifli bir röportaj gerçekleştirdiğimiz Mimsan Konveyör Kalite Yönetim Temsilcisi Gülden Çetin Abacı ve Mimsan Konveyör Proje Koordinatörü Murat Küçük, ürünün ayrıntılarını dergimizle paylaşıyor. Mimsan Konveyör olarak üretimlerinin yüzde 85 ile 90 arasında yerlilik oranına sahip olduğunu aktaran firma yetkilileri, “Lojistik sektöründe firmaların arayışına uygun bir çözüm üreterek, daha önceden büyük finansal yatırımlarla kurulabilen bu sistemi modüler ve ulaşılabilir bir hale getirdik. Ürünün patent başvurusunu tamamladık, çok kısa süre içinde tescillenmiş olacak” diyor.

Mimsan Konveyör’ü tanıyabilir miyiz?

Mimsan, 1977 yılında ilk olarak konveyör sistemleri  üreterek faaliyetline başlıyor. Artan üretim kapasitesiyle birlikte dünyanın sayılı firmalarıyla çalışarak, işlerini daha da büyütüyor. Ürettiğimiz ürünlerin, imalat süreçlerine uygun olarak tasarlanan 7 bin 500 metrekarelik üretim tesisimizde yönetim, üretim, Ar-Ge, proje mühendisliği gibi çeşitli departmanlarda 80 kişilik bir çalışma ekibimiz bulunuyor. Proje bazlı ve çözüm odaklı çalışan bir firma olduğumuz için müşterinin ihtiyacı doğrultusunda sistemler üretiyor, testlerini yapıyor daha sonra montajını tamamlayarak devreye alıyoruz.

Müşteriye özel yeni ürünler sunduğumuz için ürünlerimizin birçoğu kendi içerisinde Ar-Ge olarak sınıflandırılabilir. 2000’li yıllarından başından bu yana birçok ülkeye ihracat gerçekleştirdiğimizi de söyleyebiliriz. 

Üretimde yüzde 90’a varan yerlilik oranı ile konveyör sektörünün öncü firmaları arasında yer alıyorsunuz. İç pazar ve ihracat faaliyetleriniz bahsedebilir misiniz?

Yüzde 85-90 oranında yerlilik oranına sahip bir firma olarak çözümlerimizin çok büyük bir kısmını kendimiz üretebiliyoruz. Bu sayede de termin sürelerimiz çok hızlı ve yurt içi müşterilerimiz için ulaşılabilir konumdayız. Firma olarak konveyör sistemlerinde özellikle beyaz eşya, cam ve lojistik sektörlerine yönelik uzun yıllardan bu yana ürünler ve projeler üreten bir firma olduğumuz için bu sektörlerdeki bütün süreçleri tanıyor ve ihtiyaçları biliyoruz. Tecrübemiz ile firmalarla know-how’mızı paylaşıyor ve neye ihtiyaç duyacaklarını, nerelerde risk olabileceğini öngörüyoruz. Avrupalı rakiplerimize göre aynı kaliteyi yerli imkanlarla daha ekonomik şartlarda sunuyoruz. 

İç pazarda kendini ispatlamış bir firma olarak yurt içi müşterilemizin yurt dışında kurdukları fabrikalarla başlayan ihracatımız, birçok ülkede gerçekleştirdiğimiz projelerle devam etti ve ediyor. İhracat bölgelerimiz, müşterilerimizin yatırım yapma kararı ile ilgili farklılık gösterebiliyor. 20’den fazla olan ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz ve yıllara göre değişiklik gösterse de ortalama olarak ciromuzun yüzde 40’ını ihracat satışlarımız oluşturuyor.  

Pandemiyle birlikte büyük bir yoğunluk yaşayan lojistik sektörüne yönelik sunduğunuz çözümlerden söz edebilir misiniz?

Lojistik sektörüne uzun yıllardan beri teleskobik konveyörler, bantlı, eğimli ve spiral konveyörler gibi tesis içerisinde ihtiyaçları karşılayabilecek anahtar teslim projeler üretiyoruz. Pandemiyle birlikte özellikle lojistik sektöründe ciddi hareketlenmeler oldu. Ticaretin olağan akışıyla lojistik sektörünün üzerine düşen yük her yılda yüzde 15 oranında artarken, çoğalan e-ticaret faaliyetleri ve pandemi lojistik sektörü üzerinde yoğun bir iş gücü oluşturdu. Sektör bu iş gücünü karşılayamaz hale geldi ve lojistik firmaları daha otomasyonel çözüm arayışına girdi. Biz de bu noktada var olmaya gayret göstererek, lojistik sektöründeki ayrıştırma, elleçleme ve taşımalara yönelik tecrübemizi Tilt Tray Sorter’ sistemimiz ile piyasaya sunduk. 

Tilt Tray Sorter, normalde insanlar tarafından ellerinde barkod okuyucularla yığınlar içindeki ürün ya da malzemelerin okutulup, istasyonlar şeklinde ayırdıkları yoğun iş gücü gerektiren noktaya çözüm sunuyor. Bu ürün, tamamen konveyör üzerinde barkodların okutulduktan sonra adreslere göre nasıl ayrıştırılacağının otomatik olarak yapıldığı bir sistemi içeriyor. Sistemi dünyada daha önce de kullananlar vardı fakat çok büyük finansal yatırımlar gerekiyordu. Hızlı, hassas, verimli, doğruluğu olan, modüler yapısıyla esnek ve basit kullanım ara yüzü ile her kullanıcıya uygun olarak ürettiğimiz bu ürün için küresel ölçekte bir patent başvurusu gerçekleştirdik. Şu anda bu sürecin içindeyiz ve çok kısa süre sonra tescillenmiş olacak. Ürünümüzün kendisine ait olan “Master Sorter” dediğimiz bir markası da var.

Tilt Tray Sorter’ın teknik özellikleri ve kullanıcıya sunduğu avantajlar nelerdir?

Burada işin tek manuel tarafı, barkod okuyucunun hatasız bir şekilde ürünü okuyabilmesi için ürünün yönünün ayarlanması. Sistem ondan sonraki sürecin tamamını otomatik ilerletiyor. Devreye aldığımız Tilt Tray Sorter sistemleri, 1 m/sn taşıma hızı ile saatte 6 bin ürün ya da malzemenin, 24 ile 48 farklı lokasyon için ayrıştırma ve elleçlemesini yapabiliyor. İhtiyaçlar doğrultusunda artırılabilir modüler yapısı bulunan bu makine, kontrol kısmında elleçleme işlemini firmaların kendi ERP (Enterprise Resource Planning) sisteminden çekiyor. Farklı bir makineyle tekrar işlem yapılmasının gerek-mediği bu akıllı makine, ERP’den bilgileri alıp, elleçleyip daha sonra genel bilgilerle birlikte ERP’ye ne kadar ürünün hangi lokasyonlar için ayrıştırıldığı bilgisini yükleyebiliyor. 

Yazılım ve kontrol anlamında oldukça akıllı olan bu makine, mekanik anlamda ise ol-dukça basic bir yapıda tasarlandı. Sahadaki kullanıcıların yarım günlük bir eğitimle kul-lanmaya başlayabilecekleri kullanıcı dostu olarak tanımlayabileceğimiz bir ara yüze sa-hip. Ürün; ekolojinin, çevrenin, enerjinin son derece önemli olduğu bu dönemde, her türlü enerji ve ekipmandan tasarruf sağlıyor. 

Mimsan Konveyör olarak tamamlamış ol-duğunuz TÜBİTAK projeleri bulunuyor. Tek-nolojik bir firma olarak bu projeler ve Ar-Ge çalışmalarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Firma olarak TÜBİTAK ile projelerimiz 2008 yılında başladı. Otomatik otopark ve otomatik depolama sistemlerini yerli olarak üreten ilk firma olarak, ürünün Türkiye’de ilk defa üre-tilmesi klasmanında yer alan 1501 ve 1507 kategorilerinde TÜBİTAK tarafından onayla-nan 2 projemiz var. KOSGEB tarafından da aldığımız Ar-Ge projeleri bulunuyor. Genelde proje üreten ve projeye yönelik çalışan bir fir-ma olduğumuz için Ar-Ge çalışmalarını aktif olarak sürdürüyor ve yenilik üretiyoruz.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Advertisement
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konveyörler

Süt üretim hattına özelleştirilmiş FlexLink çözümü

Yayın Tarihi

on

Dolum makineleri ve paketleyiciler arasında yüksek esnekliğe ihtiyacı olan FlexLink müşterisi, kapasiteyi artırmak, eski konveyör sistemlerini yenilemek ve dolum alanındaki hijyen koşullarını iyileştirmek istiyordu. Fabrikanın eski manuel sistemi pahalıydı ve dolum işlemi tamamlandıktan sonra temizlenebiliyordu. Bu nedenle, yeni sistem otomatik olmalı ve iyi hijyen, düşük bakım ve yüksek erişilebilirlik odaklı olmalıydı. Belirli hijyen ihtiyaçları için özelleştirilmiş bir yıkama programıyla konveyör sistemi tasarlayan FlexLink, üretimin kısa bir süre durdurulmasını sağlayan konveyör bölümlerini, kendi atölyesinde önceden monte etti ve bu, monte edilen konveyörlerin fabrikaya kaldırılmasına olanak sağladı. Bu projedeki teknik bir zorluk, fabrikadaki sınırlı alandı. FlexLink, zemin alanından tasarruf etmek için konveyörleri farklı seviyelere yerleştiren kompakt bir çözüm tasarladı.

Ürün hasarının azaltılması

Süt endüstrisinde sık karşılaşılan bir sorun, üretim sırasında zarar gören konteynerlerdir. FlexLink, konveyörlerin hızını dinamik olarak kontrol ederek konveyörde sıra bekleyen paketlerin geri basıncını azaltmak için uygulama yaptı. Eski sistemde sürtünmeyi ve geri basıncı azaltmak için su ve sabun kullanılıyordu; ancak yeni çözümde bunun gerekli olmadığı ve daha maliyetli olduğu görüldü.

Temiz bir konveyör sistemi

İş birliğinin sonucu birçok yönden ödüllendirici oldu. Eski konveyör sisteminin yenilenmesi, tedarikin daha yüksek güvenilirliğini sağladı ve üretim zamanında hazırdı. Ayrıca daha iyi erişim için daha fazla alan yaratıldı ve bu da daha iyi bir çalışma ortamı oluşturdu. Temizlik sürecinin daha hızlı ve etkili olmasıyla üretim maliyetlerini düşüren firma, bu yatırımla daha rekabetçi bir hale geldi.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Konveyörler

Kanguru Grup, ‘Yılın Lider Konveyör ve Otomasyon Sistemleri Markası Ödülü’nü aldı

Yayın Tarihi

on

Sectech Endüstriyel ana sponsorluğunda, Ratel Medya ve Luna Medya Ajansı organizatörlüğünde bu yıl 2’ncisi düzenlenen Kristal Şehir ve Başarı Ödülleri sahiplerini buldu. DoubleTree By Hilton Topkapı’da düzenlenerek Türkiye’nin üreten, istihdam yaratan, uluslararası ve ulusal rekabette fark yaratan markalarının, iş insanlarının ve girişimcilerin ödüllendirildiği Kristal Şehir ve Başarı Ödülleri’nde, ‘Yılın Lider Konveyör ve Otomasyon Sistemleri Markası Ödülü’nü Kanguru Grup aldı. Sunuculuğunu Buket Aydın ve Yavuz Seçkin’in yaptığı ödül töreninde; gıda, otomotiv, talaşlı imalat, tekstil, bavul üretim, ambalaj sektörleri başta olmak üzere birçok sektörün konveyör otomasyon sistemlerini yapan, “Aktarmak Bizim İşimiz” sloganıyla sektöründe lider bir marka olan Kanguru Grup adına, Yönetim Kurulu Başkanı Olcay AydınYılın Konveyör ve Otomasyon Sistemleri Markası” ödülünü aldı.

Montaj konveyörleri, kumaş taşıma konveyörleri, iplik taşıma konveyörleri, çöp taşıma konveyörleri, koli taşıma konveyörleri, kum taşıma konveyörleri, paketlenmiş gıda taşıma konveyörleri, elektronik oyuncak ve elektrikli ev aletleri konveyörleri, kargo amaçlı depolar arası sevk konveyörleri başta olmak üzere birçok alanda kullanılan düz konveyörler, minyatür konveyörler, z tipi konveyörler, rulolu konveyörler, modüler bantlı konveyörler üreten Kanguru Grup, değer yaratma misyonuyla çalışmalarını sürdürüyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Konveyörler

Patates üretiminde taşıma sistemlerinin kullanımı

Yayın Tarihi

on

Dünyada çok miktarda patates tüketilmektedir ve özellikle üretim hacmi ve kapasitesi açısından patates işleme hatları gıda endüstrisinde en büyük ve sofistike olanlardandır. Özelleştirilmiş proses ve paketleme hatları uzmanı Heat and Control Genel Müdürü Blake Svejkovsky, patates cipsi, patates kızartması ve patates yan ürünleri gibi patates üretim hatlarında taşıma sistemleri ve taşıma çözümlerinin nasıl uygulanacağı ve hat akış verimliliğinin nasıl sağlanacağı konusunda soruları cevaplıyor.

Patates işleme tesislerinde taşıyıcılar ve taşıma sistemlerinin temel rolü nedir?

En basit düzeyde taşıyıcılar, bir patates işleme tesisindeki kritik işlem noktalarını birbirine bağlamak üzere tasarlanmıştır ve en iyi taşıyıcılar, ürünü mümkün olduğunca hızlı bir şekilde ilerletirken ürüne minimum zarar vererek bu işlevi yerine getirir. Bunun ötesinde, taşıma sistemleri ürün biriktirme veya tamponlama, dozajlama, yükseklik değişikliklerini aşma ve ürün akışını paralel ünite işlemlerine bölmek gibi önemli ara işlevler sunar. En iyi taşıma sistemleri, bu işlevleri güvenli ve hijyenik bir şekilde sağlayacak şekilde tasarlanmalıdır ve aşırı maliyet veya bakım süresi gerektirmemelidir.

Patates işleme tesislerinde taşıma bandı ve sistemlerinde genellikle hangi malzemeler kullanılır?

Taşıma sistemleri için en yaygın kullanılan malzemeler arasında genellikle 304 ve bazı durumlarda 316 paslanmaz çelik, polivinil klorür (PVC) ve diğer termoplastikler, polietilen, polipropilen ve UHMW bulunur. Kayışlı taşıyıcılar bu malzemelerin herhangi bir kombinasyonuyla tasarlanırken, en iyi yatay hareketli taşıyıcılar neredeyse tamamen paslanmaz çeliktendir.

Patates işlenirken genellikle kaç tür taşıyıcıya ihtiyaç duyulur?

Patates işleyicileri, bağlandıkları her işleme noktası için köprü taşıyıcılarının kendi benzersiz gereksinimlerine sahip olduğu için işlenen her düğüm noktası kadar çok sayıda taşıyıcı kullanırlar, örneğin ham ürünler için kir giderme, kızartılmış ürünler için yağ giderme, mutfakta baharatlama ve tartıcıda baharatlama gibi.

İşleme hattına düzgün bir aktarım ve dağılım elde etmek için ürün aktarım hızı nasıl kontrol edilir?

Ham malzeme ve bitmiş ürün için Revolution Gate adı verilen bir teknoloji, kitle akış yeteneği ile ürünün sızdırmadan, zarar vermeden veya karmaşık mekanizmalar olmadan çok granüler, doğru ve tekrarlanabilir bir şekilde dozlanmasını sağlar. Ayrıca, biriktirme tamponları ile birlikte dozajlama taşıyıcılarının kullanılması daha genel bir dozajlama yöntemi sağlayabilir. Depolama hazneleri ham patates akışını sonraki işleme noktalarına tamponlayabilirken, patates işleyicileri, hacimsel akış kontrolü için sensörlerle desteklenen taşıma sistemleri ve ağırlığa dayalı kütle akış sistemlerini kullanarak aktarım hızını kontrol edebilir. Ağırlığa dayalı kütle akış taşıma sistemleri, yüksek çözünürlüklü yük hücreleri kullanarak ürün akışını en doğrudan ve kesin şekilde ölçme ve ayarlama sağlar ve bunlar, biriktirme taşıyıcıları gibi diğer sistemlerle birlikte bitmiş patates ürünleri için de kullanılır.

Bir patates işleme tesisindeki tüm taşıma sistemleri ağır işlerde kullanılmak üzere tasarlanır mı?

Bütün taşıyıcılar uzun arızasız çalışma süreleri sağlamak için sağlam bir şekilde inşa edilmelidir, ancak her bir taşıyıcı, işleme alanının taleplerine göre tasarlanmalıdır. Genellikle en ağır iş taşıyıcıları, ham ürün işleme alanı içindekilerdir.

Bir taşıyıcı tasarlanırken, işleme sürecini optimize etmeye yardımcı olacak özellikler neler olabilir?

Taşıyıcılar, kir, su, dilimleme parçaları, yağ ve kırıntı çıkarma gibi çeşitli ekranlarla donatılabilir. Taşıyıcılar ayrıca çeşitli kapılara sahip olarak tasarlanır; bu, ürünün birden fazla son noktaya talep üzerine dağıtılmasına izin verir ve her biri benzersiz bitmiş ürünler üretebilir. Son olarak, daha özel özellikler ve alt sistemlerin entegrasyonu, bir taşıyıcıyı tamamen benzersiz bir sisteme dönüştürebilir; bunlar arasında bir biriktirme veya baharatlama sistemi gibi sistemler bulunur; her ikisi de patates işleme tesislerinde ürün aktarımı sağlayabilir ve kritik işlevler sunabilir.

Bir işleme tesisi için taşıma sistemleriyle ilgili en zorlu yönler nelerdir?

En zorlu yön, kritik ve son derece önemli hijyen ihtiyaçları için tasarım yapmaktır. Bu hem gıda güvenliği hem de üretkenlik ve kullanılabilirlik açısından geçerlidir. En iyi sistemler, minimum hijyen temizliği için tasarlanır ve en yüksek hijyen seviyelerine sahip olurlar. Ayrıca, sınırlı alan kısıtlamalarına karşı aktarım sistemlerinin tasarlanması, özellikle taşıyıcıların temel aktarım işlevinden daha fazla işlev sağlaması gerektiği gerçeği, sıkı alanlarda düzenlemelerinin karmaşıklığını artırır. Bu gerçeği göz önünde bulundurarak, bir sonraki en zorlu yön, bakım erişilebilirliği olabilir. En iyi taşıma sistemleri, bakım parçalarına kolay erişimi kolaylaştırmalıdır ve herhangi bir önleyici bakım gerektirmemelidir. Sıkı alan kısıtlamalarıyla birlikte bakım erişilebilirliğini takip eden bir diğer zorlu yön, hijyen operasyonlarıdır. Yine, en iyi taşıyıcılar, yerinde temizlenmelerine izin veren şekilde yapılandırılmış, kiri biriktirmeyi önleyen taşıyıcılar ve bileşen parçaları sayesinde temizlenmesi için zaman ve çaba harcamadan temizlenebilirler. Bu alanla ilgili zorlukların ötesinde, taşıma sistemleriyle ilgili olarak patates işleyicileri, maliyet kısıtlamaları, kurulum zamanlaması ve projenin başlangıç aşamasında tüm gereksinimlerin net ve doğru bir şekilde anlaşılması konusunda zorluklarla karşılaşırlar.

Bir patates işleyicisi, en son teknolojiye sahip taşıyıcıları kullanarak işletmedeki ürünlerinin hareket hızını ve enerjiyi koruyarak diğer kaynakları nasıl sağlayabilir?

En enerji verimli taşıma sistemlerini araştırmakla birlikte, patates işleyicileri, taşıyıcıların görev için yeterli boyutta olduğunu sağlamak için keşif sürecinin bir parçası olarak ayrıntılı bir üretim analizi sunan deneyimli bir satıcıyla ortaklık yapmalıdır. Aşırı boyutlu bir taşıyıcı daha fazla enerji gerektirecek ve daha küçük modellere göre daha fazla alan kaplayacaktır, bununla birlikte, küçük boyutlu bir taşıyıcı sıkışabilir ve ürün akışında tıkanıklıklara neden olabilir ve ürün zararına yol açabilir. En son teknolojiye sahip taşıma sistemleri, ileri kontroller ve bilgi sistemlerini kullanarak uyum içinde çalışacak şekilde tasarlanacaktır, bu da ürün akışının tesisin her yerinde dengeli kalmasını ve hiçbir sistemin fazla beslenmediğini veya ürün açlığı çekmediğini sağlar. Bu kontrol sistemleriyle sağlanan yanıt verme yeteneği ve bağlantılılık, taşıyıcıların sadece gereken miktarda ürünü mümkün olan en kısa sürede ve zarar vermeden hareket ettirmek için gereken enerjiyi tüketmelerini sağlar.

Taşıma sistemleriyle ilgili olarak hijyenin önemi açıklar mısınız?

Her işlemci için kâbus gibi bir durum, bir ürün geri çağırmasıdır: Üretkenlik saatleri ve hatta günleri, ürünle birlikte heba olabilir, tüketici sağlığına olası etkiler ve tüketici güveninin kaybı da eklenir. Bu nedenle, taşıma sistemleriyle ilgili hijyen düşünceleri üzerinde durulamaz. İşlemciler, tesislerinde güçlü hijyen standartlarını uygulamak için ellerinden geleni yaparlar ve çabalarına yardımcı olmak için en deneyimli taşıma sistemleri sağlayıcıları, öncelikle gıda güvenliği odaklı olarak aşağıdaki sistemleri sağlar:

·   IP-65 ve NEMA-4X standartlarına uygun olarak tasarlanmış,

·   Stratejik noktalarda 304 veya 316 paslanmaz çelik ve diğer korozyona dayanıklı alaşımlardan yapılmış,

·   Tamamen kapalı ve sızdırmaz iç yapıya sahip,

·   Entegre sprey sistemleri veya tam temizlenilebilir sistemler içeren,

·   Yüksek basınçlı yıkama veya silme temizliği için kolaylık sağlayan,

·   Bu tür taşıma sistemleri, işlemcilerin kısa vadede hijyen iş saatlerinden tasarruf etmelerinin yanı sıra ürün kontaminasyonunun olumsuz durumlarını da önlemeye yardımcı olur.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com