Connect with us

Konveyörler

Mimsan Konveyör, patent başvurusu yaptığı Tilt Tray ile lojistik sektörüne sunduğu çözümleri bir üst seviyeye taşıyor

Yayın Tarihi

on

Konveyör sektörünün lokomotif kuruluşları arasında yer alan Mimsan Konveyör, beyaz eşya, cam, lojistik ve depolama sektörleri başta olmak üzere otomotiv, gıda ve diğer sektörler için konveyör sistemleri üretiyor. Otomatik otopark ve otomatik depolama sistemlerini yerli olarak üreten ilk firma olan Mimsan Konveyör, depolama ve ayrıştırma sistemleri, sevkiyat hatları, montaj hatları ve özel çözümler üreterek, müşteri talepleri doğrultusunda anahtar teslim projeler sunuyor. Artan e-ticaret faaliyetleri ve pandemiyle birlikte kriz yaşayan lojistik sektörünü radarına alan firma, sektörün gereksinimlerini göz önüne alarak geliştirdiği Tilt Tray Sorter sistemi ile lojistik firmalarının yaşadığı yoğunluğa inovatif bir çözüm sunuyor.

Piyasaya sundukları Tilt Tray Sorter sisteminin detayları ve firmanın faaliyetleri hakkında keyifli bir röportaj gerçekleştirdiğimiz Mimsan Konveyör Kalite Yönetim Temsilcisi Gülden Çetin Abacı ve Mimsan Konveyör Proje Koordinatörü Murat Küçük, ürünün ayrıntılarını dergimizle paylaşıyor. Mimsan Konveyör olarak üretimlerinin yüzde 85 ile 90 arasında yerlilik oranına sahip olduğunu aktaran firma yetkilileri, “Lojistik sektöründe firmaların arayışına uygun bir çözüm üreterek, daha önceden büyük finansal yatırımlarla kurulabilen bu sistemi modüler ve ulaşılabilir bir hale getirdik. Ürünün patent başvurusunu tamamladık, çok kısa süre içinde tescillenmiş olacak” diyor.

Mimsan Konveyör’ü tanıyabilir miyiz?

Mimsan, 1977 yılında ilk olarak konveyör sistemleri  üreterek faaliyetline başlıyor. Artan üretim kapasitesiyle birlikte dünyanın sayılı firmalarıyla çalışarak, işlerini daha da büyütüyor. Ürettiğimiz ürünlerin, imalat süreçlerine uygun olarak tasarlanan 7 bin 500 metrekarelik üretim tesisimizde yönetim, üretim, Ar-Ge, proje mühendisliği gibi çeşitli departmanlarda 80 kişilik bir çalışma ekibimiz bulunuyor. Proje bazlı ve çözüm odaklı çalışan bir firma olduğumuz için müşterinin ihtiyacı doğrultusunda sistemler üretiyor, testlerini yapıyor daha sonra montajını tamamlayarak devreye alıyoruz.

Müşteriye özel yeni ürünler sunduğumuz için ürünlerimizin birçoğu kendi içerisinde Ar-Ge olarak sınıflandırılabilir. 2000’li yıllarından başından bu yana birçok ülkeye ihracat gerçekleştirdiğimizi de söyleyebiliriz. 

Üretimde yüzde 90’a varan yerlilik oranı ile konveyör sektörünün öncü firmaları arasında yer alıyorsunuz. İç pazar ve ihracat faaliyetleriniz bahsedebilir misiniz?

Yüzde 85-90 oranında yerlilik oranına sahip bir firma olarak çözümlerimizin çok büyük bir kısmını kendimiz üretebiliyoruz. Bu sayede de termin sürelerimiz çok hızlı ve yurt içi müşterilerimiz için ulaşılabilir konumdayız. Firma olarak konveyör sistemlerinde özellikle beyaz eşya, cam ve lojistik sektörlerine yönelik uzun yıllardan bu yana ürünler ve projeler üreten bir firma olduğumuz için bu sektörlerdeki bütün süreçleri tanıyor ve ihtiyaçları biliyoruz. Tecrübemiz ile firmalarla know-how’mızı paylaşıyor ve neye ihtiyaç duyacaklarını, nerelerde risk olabileceğini öngörüyoruz. Avrupalı rakiplerimize göre aynı kaliteyi yerli imkanlarla daha ekonomik şartlarda sunuyoruz. 

İç pazarda kendini ispatlamış bir firma olarak yurt içi müşterilemizin yurt dışında kurdukları fabrikalarla başlayan ihracatımız, birçok ülkede gerçekleştirdiğimiz projelerle devam etti ve ediyor. İhracat bölgelerimiz, müşterilerimizin yatırım yapma kararı ile ilgili farklılık gösterebiliyor. 20’den fazla olan ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz ve yıllara göre değişiklik gösterse de ortalama olarak ciromuzun yüzde 40’ını ihracat satışlarımız oluşturuyor.  

Pandemiyle birlikte büyük bir yoğunluk yaşayan lojistik sektörüne yönelik sunduğunuz çözümlerden söz edebilir misiniz?

Lojistik sektörüne uzun yıllardan beri teleskobik konveyörler, bantlı, eğimli ve spiral konveyörler gibi tesis içerisinde ihtiyaçları karşılayabilecek anahtar teslim projeler üretiyoruz. Pandemiyle birlikte özellikle lojistik sektöründe ciddi hareketlenmeler oldu. Ticaretin olağan akışıyla lojistik sektörünün üzerine düşen yük her yılda yüzde 15 oranında artarken, çoğalan e-ticaret faaliyetleri ve pandemi lojistik sektörü üzerinde yoğun bir iş gücü oluşturdu. Sektör bu iş gücünü karşılayamaz hale geldi ve lojistik firmaları daha otomasyonel çözüm arayışına girdi. Biz de bu noktada var olmaya gayret göstererek, lojistik sektöründeki ayrıştırma, elleçleme ve taşımalara yönelik tecrübemizi Tilt Tray Sorter’ sistemimiz ile piyasaya sunduk. 

Tilt Tray Sorter, normalde insanlar tarafından ellerinde barkod okuyucularla yığınlar içindeki ürün ya da malzemelerin okutulup, istasyonlar şeklinde ayırdıkları yoğun iş gücü gerektiren noktaya çözüm sunuyor. Bu ürün, tamamen konveyör üzerinde barkodların okutulduktan sonra adreslere göre nasıl ayrıştırılacağının otomatik olarak yapıldığı bir sistemi içeriyor. Sistemi dünyada daha önce de kullananlar vardı fakat çok büyük finansal yatırımlar gerekiyordu. Hızlı, hassas, verimli, doğruluğu olan, modüler yapısıyla esnek ve basit kullanım ara yüzü ile her kullanıcıya uygun olarak ürettiğimiz bu ürün için küresel ölçekte bir patent başvurusu gerçekleştirdik. Şu anda bu sürecin içindeyiz ve çok kısa süre sonra tescillenmiş olacak. Ürünümüzün kendisine ait olan “Master Sorter” dediğimiz bir markası da var.

Tilt Tray Sorter’ın teknik özellikleri ve kullanıcıya sunduğu avantajlar nelerdir?

Burada işin tek manuel tarafı, barkod okuyucunun hatasız bir şekilde ürünü okuyabilmesi için ürünün yönünün ayarlanması. Sistem ondan sonraki sürecin tamamını otomatik ilerletiyor. Devreye aldığımız Tilt Tray Sorter sistemleri, 1 m/sn taşıma hızı ile saatte 6 bin ürün ya da malzemenin, 24 ile 48 farklı lokasyon için ayrıştırma ve elleçlemesini yapabiliyor. İhtiyaçlar doğrultusunda artırılabilir modüler yapısı bulunan bu makine, kontrol kısmında elleçleme işlemini firmaların kendi ERP (Enterprise Resource Planning) sisteminden çekiyor. Farklı bir makineyle tekrar işlem yapılmasının gerek-mediği bu akıllı makine, ERP’den bilgileri alıp, elleçleyip daha sonra genel bilgilerle birlikte ERP’ye ne kadar ürünün hangi lokasyonlar için ayrıştırıldığı bilgisini yükleyebiliyor. 

Yazılım ve kontrol anlamında oldukça akıllı olan bu makine, mekanik anlamda ise ol-dukça basic bir yapıda tasarlandı. Sahadaki kullanıcıların yarım günlük bir eğitimle kul-lanmaya başlayabilecekleri kullanıcı dostu olarak tanımlayabileceğimiz bir ara yüze sa-hip. Ürün; ekolojinin, çevrenin, enerjinin son derece önemli olduğu bu dönemde, her türlü enerji ve ekipmandan tasarruf sağlıyor. 

Mimsan Konveyör olarak tamamlamış ol-duğunuz TÜBİTAK projeleri bulunuyor. Tek-nolojik bir firma olarak bu projeler ve Ar-Ge çalışmalarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Firma olarak TÜBİTAK ile projelerimiz 2008 yılında başladı. Otomatik otopark ve otomatik depolama sistemlerini yerli olarak üreten ilk firma olarak, ürünün Türkiye’de ilk defa üre-tilmesi klasmanında yer alan 1501 ve 1507 kategorilerinde TÜBİTAK tarafından onayla-nan 2 projemiz var. KOSGEB tarafından da aldığımız Ar-Ge projeleri bulunuyor. Genelde proje üreten ve projeye yönelik çalışan bir fir-ma olduğumuz için Ar-Ge çalışmalarını aktif olarak sürdürüyor ve yenilik üretiyoruz.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Advertisement
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konveyörler

Pacline, UNIBILT kapalı paletli konveyörlerin distribütörü oldu

Yayın Tarihi

on

Pacline Conveyors, UNIBILT® kapalı paletli konveyörlerin lisanslı distribütör/entegratörü oldu. Geniş portföyüne UNIBILT’i de ekleyen Pacline, birçok sektör için eksiksiz bir yelpaze sunuyor.

UNIBILT® konveyörler, boya hatları, montaj hatları ve parça depolama gibi orta ve ağır hizmet tipi konveyör uygulamaları için uygun çözümler sunuyor.Yaklaşık 40 yıldır çeşitli endüstrilerde özel konveyör çözümleri sunan Pacline, hiçbir projenin aynı olmadığını ve en iyi çözümlerin belirli müşteri uygulamalarının ihtiyaçlarını karşılamak için deneyimli mühendislik ve doğru ekipman gerektirdiğini biliyor. Konuyla ilgili konuşan Pacline Conveyors Genel Yöneticisi Karl Scholz, “UNIBILT® konveyörlerin eklenmesiyle, ürün yelpazemizi tamamen tamamlayabiliyor ve müşterilerimizin ihtiyaçlarına daha da fazla uyacak şekilde geniş bir çözüm yelpazesi sunuyoruz” dedi.

UNIBILT® konveyörler, sektördeki en güçlü konveyörler olarak biliniyor. Tüm UNIBILT® rayları; daha sert, daha güçlü ve daha uzun süre dayanacak şekilde tasarlanmış, özel olarak formüle edilmiş ve yüksek mukavemetli bir karbon çeliği olan WEBALLOY II™ çelikten oluşturulmuş hassas rulolardan meydana geliyor. Özelleştirilmiş UNIBILT® sistemleri, dünya çapında otomobil ve diğer endüstriyel üreticiler tarafından geniş çapta benimseniyor.

250 lbs’ye kadar parçaları taşıyan hassas döküm işlemi için UNIBILT, sürekli akışlı konveyör çözümü kullanıyor. Bu konveyör, büyük hacimli üretim çalışmalarının üstesinden gelebilecek kadar güçlü ve standart ağır hizmet I-Beam konveyörlerinden daha kompakt ve ekonomik. Bu UNIBILT® baş üstü konveyörü, 400 lbs otomotiv parçalarını taşımak için yakın zamanda kuruldu.3 döngüde 1400 fitlik bir yol kateden bu sistem; yükleri toplayabiliyor, ürünleri değiştirebiliyor, yeniden yönlendirebiliyor ve üretim hızlarını artırabiliyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Konveyörler

Conveyors & Drives’tan verimi artıran, süreyi azaltan çözüm

Yayın Tarihi

on

Eskimiş Best/Flex kamyon yükleme konveyörleriyle ilgili sorunlar yaşayan müşterisi için BestReac tahrikini içeren bir çözüm sunan Conveyors & Drives, teknoloji ürünleri, hizmetleri ve çözümlerinde dünyanın en büyük toptancı distribütörlerinden biri olan müşterisine; verimde artış, römork yüklenmesi için gereken sürede önemli bir azalış sağladı.

Conveyors & Drives’in; teknoloji ürünleri, hizmetleri ve çözümlerinde dünyanın en büyük toptancı distribütörlerinden biri olan müşterisi, üçüncü parti bir lojistik sağlayıcı olarak, tüm dünyadaki bayilerinin ve son kullanıcıların teknoloji ihtiyaçlarını destekliyor. Eskimiş Best/Flex kamyon yükleme konveyörleriyle ilgili sorunlar yaşayan bu elektronik dağıtım şirketinde, konveyörler kutuları treylere verimli bir şekilde taşımıyor ve işler gitgide daha da zorlaşıyordu. Örneğin, işçilerin konveyörleri manuel olarak yerlerine çekme imkanı bulunmuyordu. Müşterisinin gereksinimlerini iyi analiz eden Conveyors & Drives, Best Conveyors tarafından sağlanan bantlı yükleyicilere iki BestReach tahrikinin kurulumunu yaptı. Çözümde; konveyörler, operatör tarafındaki el kumandasıyla içeri sürülüyor ve sola/sağa yönlendirilebiliyorken; bant, ürünleri iniş konveyörüne uygun bir hızda treylerdeki yükleyiciye getiriyor. Yükleyici bulunmadığında bir itici, durdurmayı etkinleştirmek için düşüşteki mevcut ekipmanla ek kontroller vasıtasıyla entegre edildi. BestReach’teki yedekleme özelliği, ürün konveyörde çok uzağa yedeklendiğinde iticiyi etkin hale getiriyor. Bu, ürünün yere fırlatılmasını ve muhtemelen hasarı önlüyor.

Eğimli konveyörden standart 53 fitlik bir treylerin ucuna kadar uzatma.

Sunduğu çözümle müşterisi için aşınmış yerçekimi esaslı kayar konveyörleri değiştirerek iki hattaki verimi önemli ölçüde artıran ve römork yüklenmesi için gereken süreyi azaltan Conveyors & Drives, BestReach bantlı konveyörün sağlamlığıyla müşterisine yıllarca hizmet sağlayacak.

Balıksırtı geçiş, paketlerin konveyör üzerinde ortalanmasını ve sabitlenmesini sağlar.

Kaynak: www.condrives.com

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Konveyörler

American Greetings, enerji tüketimi ve gürültü düzeylerini e24i çözümüyle azalttı

Yayın Tarihi

on

American Greetings, çeşitli tip, model ve üreticilerden oluşan kilometrelerce konveyörlere sahip 57 futbol sahası büyüklüğündeki tesisinde, eski konveyörlerini modern ve daha etkin sistemlerle değiştirerek verimliliğini artırdı. Çözümü Cisco-Eagle ve Hytrol’den alan American Greetings, e24i çözümüyle enerji tüketimini düşürdü, gürültü düzeylerini azalttı.

Dünyanın en büyük tebrik kartı şirketi olan American Greetings, “Kabalığın beklendiği ve nezaketin lüks olduğu bir zamanda yaşıyoruz. Ama daha iyisine inanıyoruz. American Greetings dünyayı daha düşünceli ve sevgi dolu bir yer haline getirmek için her gün çalışıyor. Mutluluk ifadeleri yaratıyoruz, Günlük iletişimimizi biraz daha anlamlı hale getirmeye yardımcı olmak için kahkaha ve sevgi” misyonuyla bir asrı aşkın süredir faaliyetlerini sürdürüyor. Kendi adını taşıyan markası Carlton Cards, Gibson, Recycled Papersellers, Just For You, Tender Thoughts, Papyrus ve DesignWare parti ürünlerini ve Amerikan Greetings ürünlerini içeren diğer kağıt ürünlerini, Greetings ve Plus Mark hediye paketi ile kutulu kartlarını kapsayan, tüm dünya tarafından tanınan bir dizi tebrik kartı üretim hattına sahip olan American Greetings, bu ürün gruplarının yanında AG Properties Grubu aracılığıyla popüler karakterlerle markalar da yaratarak, bunların lisanslamasını da yapıyor.

60 yıl önce Osceola ile Arkansas tesisini kuran ve burada, “ABD’deki en büyük tek katlı bina” unvanını alan American Greetings; çeşitli tip, model ve üreticilerden oluşan kilometrelerce konveyörlere sahip 57 futbol sahası büyüklüğündeki tesisinde, yıllar içerisinde birçok malzeme aktarım projesi hayata geçirdi.

Tesis iyileştirme süreci için Cisco-Eagle ve Hytrol’e başvurdu

Eski konveyör çeşitlerinin sürekli onarım ve servis ihtiyacı nedeniyle, bu sistem karışımı şirketin bakım kapasitesini zorlamaya başladı. Günde 24 saat, haftada 5 ila 6 gün, yılda 10-11 ay kesintisiz çalışarak; enerji ve bakım maliyetlerinin düşürülmesini zorunlu hale getiren tesis için American Greetings, bakım maliyetlerini azaltmak ve operasyonu birleştirmek amacıyla tesis iyileştirme sürecini başlatarak, Cisco-Eagle ve Hytrol ile iletişime geçti. Çözüm için ergonomi ve tesis güvenliği de denklemde göz önünde bulundurulması gereken faktörler arasına yer alıyordu.

Bunun yanı sıra pek çok konveyör, özellikle de eski modeller gürültü tehlikesi oluşturabilir. ABD Ulusal Mesleki Güvenlik ve Sağlık Enstitüsü’ne (NIOSH) göre, mesleki işitme kaybı Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışma ile ilgili en yaygın rastlanan rahatsızlıklardan birini oluşturuyor. Yaklaşık 22 milyon ABD’li işçi, iş yerinde tehlikeli düzeyde gürültüye maruz kalıyor. Bunun sonucu olarak, işitme kaybı engelliliği ortaya çıkan işçilere tazminat olarak yılda tahmini 242 milyon dolar harcanıyor. NIOSH, yüksek gürültünün iş yerinden mümkün olduğunca uzaklaştırılmasını ve gürültüye maruziyetin kontrol altına alınamadığı veya ortadan kaldırılamadığı durumlarda kulak koruyucuların kullanılmasını öneriyor.

Tüm sorunları gidermek için Hytrol E24i çözümü

American Greetings’te bakım sorunlarıyla ilgilenmek, Bakım Amiri Gerald Davis’in rutin göreviydi. Davis, sistemi çalışır durumda tutmak için yaratıcı çözümler üretti; ancak tesisin ölçeği ve operasyonel talepleri göz önüne alındığında bu zor bir görevdi. Çözüm için American Greetings ile ilgilenen Cisco-Eagle Yöneticisi Rodney Freeman, “30 yılı aşkın modellerin yedek parçalarını bulmak genellikle zordur. Amerikan Greetings şirketinde karşılaştığımız en büyük güçlük, eski bir sistemi canlı tutmanın yeni yollarını bulmaktı” dedi. Freeman, Hytrol’ün E24i 24 voltluk elektrikli silindir sistemlerine sahip bir çözümü, American Greetings’in tüm sorunlarını gidermek için sundu. American Greetings’in eski mühendisleri Alan Keith ve Gerald Davis’in de dahil olduğu American Greetings Ekibi, E24i’yi çalışırken görmek için Hytrol’ün Arkansas’ta yer alan Jonesboro Teknoloji Merkezi’ne gitti.

Güç tasarrufu ve azalan gürültü düzeyinin yanı sıra çeşitli avantajlar sunuyor

Hytrol Entegre Sistemler ve Kontroller Direktörü Boyce Bonham, bakım maliyetlerinin (yedek parçalar ve programlı bakım aracılığıyla) E24i’yi açık arayla uygun bir çözüm haline getirdiğini; ancak bunun yalnızca başlangıç olduğunu vurguladı. E24i ayrıca, Osceola tesisindeki konveyörlerin sayısı göz önüne alındığında, ciddi kaygılar oluşturan enerji tüketimini ve gürültü seviyelerini de azaltıyor. Konuyla ilgili Bonham, “İlk hat bir tür değerlendirmeydi ve bunu da ikinci hat takip etti. Hytrol, artık American Greetings tarafından tercih edilen konveyör. Stoklanan bakım parçalarını azaltmak ve planlı bakımı ortadan kaldırmak, Hytrol sisteminin kurulum aşamalarında çok önemliydi. O sırada en büyük endişe kaynağı olmasa da önemli bir faktör, işletmedeki gürültünün azaltılmasıydı. Çok daha sessiz çalışan sistemden etkilendiler ve bu sistemin aynı zamanda enerji tasarrufu sağladığını da fark ettiler. Diğer hatlarını da yeni ekipmanlarla değiştirmeye devam ediyorlar” açıklamasında bulundu.

Çözümle ilgili olarak American Greetings Mühendislik Proje Müdürü Ira Koonce ise, “Karton kontrolleri için hava keseleri ve gergili biriktirme makaralı konveyör kullanıyorduk. Konveyör 30 yaşının üzerindeydi. Artık kullanılmayan testere dişi birleştirme istasyonunu işletme dışına çıkarabildik. American Greetings birkaç yıl önceki projelerde Cisco-Eagle ile çalışmıştı. Bu ilişkiyi tazelediler ve şimdi daha müşteri odaklı iş yapar görünümdeler. Bu konveyör teknolojisi, güç tasarrufu, gürültünün azaltılması ve basınçlı havaya gereksinim olmaması gibi çeşitli avantajlar sağlıyor. Ayrıca, olası motor arızaları için daha kolay bir çözüm yolu sağlıyor gibi görünüyor. Böyle bir arıza daha meydana gelmedi” dedi. American Greetings gibi şirketler, eski teknolojilerin yerini alan yeni otomasyon çözümlerinin önemli ölçüde daha düşük desibel seviyeleri sağladığını fark ediyor. Konuyla ilgili olarak Koonce, “Önceki sistemde desibel seviyesini kontrol ettik ve güvenlik eşiğine ulaşmadı. Ses farkı fark edilebiliyor ve bir güvenlik sorunu meydana getirmiyor. Gürültüde yapılabilecek her tip azaltma yöntemi, sistemin rahatlamasına yardımcı olur” ifadelerini kullandı.

Kaynak: www.cisco-eagle.com

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com