Connect with us

Konveyörler

2021-2028 konveyör sektörü tahmin raporu

Yayın Tarihi

on

Küresel ölçekte sektörler, pazarlar ve uygulama alanları üzerine araştırmalar yapan Fortune Business Insights, konveyör sektörüne odaklandığı bir rapor yayımladı. 2020 yılında küresel konveyör sistemleri pazar büyüklüğünün 5,36 milyar ABD Doları olduğunun açıklandığı raporda, konveyör pazarının 2021-2028 yılları arasında göstereceği büyüme analiz edildi.

Fortune Business Insights’in konveyör sistemleri pazar tahmin raporu: 

COVID-19 benzeri görülmemiş derecede sarsıcıydı; konveyör sistemleri pandeminin ortasında tüm bölgelerde pozitif talep şoku yaşadı. Analizimize göre küresel pazar, 2020’de yüzde 2,6 oranında azalan bir büyüme sergiledi.

2021’de 5,60 milyar ABD Doları’ olan pazarın, 2021-2028 dönemi için yüzde 4,5’lik bir CAGR artışı ile 7,62 milyar ABD Doları’na yükselmesi bekleniyor. CAGR’deki artış pandeminin bitmesiyle birlikte, bu pazarın pandemi öncesi talebe ve büyümeye geri dönecek olması şeklinde yorumlanabilir.

Pazarın büyümesinde konveyör sistemleri önemli bir yer teşkil ettiği için imalat ve depolama operasyonları, malzeme taşıma sistemlerinin bir parçası olduğundan büyük hacimli malların taşınmasından kaynaklanmaktadır. Bu sistemler, birçok ticari ve endüstriyel tesiste ürünlerin bir alandan diğerine taşınmasında süreklilik için gereklidir. Bunlar genel üretim süresini ve toplam işçilik maliyetlerini önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olurlar. Dolayısıyla pazardaki üreticiler, otomatik malzeme taşıma talebine ve endüstrilerinde üretim süreçlerini daha verimli hale getirecek hareketlere odaklanıyor.

Artan e-ticaret ve Endüstri 4.0, malzeme aktarımını doruklara taşıyor

E-ticaret ve Endüstri 4.0, geleneksel tedarik zincirlerini dönüştürüyor ve şirketlerin, gelişmiş teknolojileri kullanarak malzeme taşıma, izleme ve depolama teknolojilerini ve otomasyon yöntemlerini değiştirmelerine öncü oluyor. Üreticiler, toptancılar, perakendeciler ve lojistik; şirketler yerine teslimat merkezleri kuruyor ve tüm alanlarını kullanıyorlar. Örneğin Industrial Kinetics, büyük bir üreticiye 385 ton civarında araç, 250 ton civarında konveyör zinciri ve yaklaşık 635 ton ürün malzemeleri için iki adet çift telli zemin içi çelik konveyörü tedarik ediyor. Akıllı mekanik aktarım ekipmanına olan talebi, tüm aktarım mekanizmasının otomasyona geçirilmesi ihtiyacı körüklüyor.

Ayrıca e-ticaret sektörünün büyümesi, malzeme taşıma işlemlerinin dağıtım merkezlerinde ve depolarda e-ticaret sektörünün büyümesine de katkıda bulundu.

Dolayısıyla, üretim birimlerinden dağıtım merkezlerine sürekli olarak malzeme akışı ortaya çıktığı söylenebilir.

Aralık 2020’de bir e-ticaret devi olan Amazon.com Inc. şirketi, San Antonio’daki iki sipariş merkezi için planlarını açıkladı. Böylece de malzeme taşıma işlemleri için gereken kurulum miktarlarında da artış meydana geldi.

En büyük pazar payına sahip olacak düz bantlı konveyörler

Küresel pazar; türe göre düz bantlı konveyörler, tekerlekli konveyörler, dikey konveyörler gibi bölümlere ayrılmıştır. Düz bantlı konveyörler bu pazarların en büyüğüdür çünkü bunlar sonsuz, sürekli bantlardır; ürünler veya malzemeler sürekli hareket halindedir. Kauçuk, plastik, kumaş, metal ve deri gibi malzemelerden yapılırlar ve daha kalın ve daha güçlü kayışlar gerektiren daha ağır yüklerdeki ve farklı türdeki malzemeleri taşımak için kullanılır.

Düz bantlı konveyörlerin yanı sıra makaralı konveyörlerin de önemli bir pazar payı vardır. Makaralı konveyörler iki çeşittir: Yerçekimi kontrollü makaralar ve motorlu silindirler. Yerçekimi kontrollü silindirler, yatay yerleştirildiklerinde ürünleri manuel taşımada kullanılır. Her iki tip makaralı konveyör de ürünleri, kullanıldıkları endüstriye ve yüke göre düz veya kavisli yapıda taşır. Bunun yanında tekerlekli konveyörler, dikey konveyörler ve diğer segmentlerin, sınırlı uygulanabilirlikleri nedeniyle orta düzeyde bir büyüme göstermesi muhtemeldir.

Toptan yükler pazarda büyük paya sahip olacak

Pazar yüke göre, birim yük ve dökme yük olarak sınıflandırılır. Bu yükler malzemeye ve malzemenin fiziksel durumuna bağlı olarak katı, sıvı veya gaz halinde taşınır. Birim yükler tek parça veya birden fazla parça olarak taşınırken, bütünlüğü bozulmadan iletilmek üzere organize edilmiştir. Dökme yüklerde, yiyecek ve içecek gibi imalat endüstrileri ve madencilik, bu malzeme taşıma yönteminin kullanımıyla çoğunluğu oluşturur. Dökme yük segmentinin pazarda bu şekilde önemli bir paya sahip olması bekleniyor.

Pazar büyümesinin sağlanmasında tedarik zinciri ve lojistik uygulaması

Konveyör sistemleri uygulamaya bağlı olarak; yiyecek ve içecek, ilaç, tedarik zinciri ve lojistik, imalat, madencilik ve diğer endüstrilerin her adımında yer alan malzeme taşıma sürecinin hayati bir parçasıdır. Ayrıca, genel maliyetlerde azalma ve artan otomasyon, konveyörlerin benimsenmesinin arkasındaki temel nedendir.

Tedarik zinciri ve lojistik sektörünün, son kullanım endüstrileri arasında tahmin dönemi için en yüksek büyümeyi sergilemesi bekleniyor. Ayrıca uygulamadaki çeşitlilik; otomotiv, perakende, yiyecek ve içecek, ilaç sektörlerine dağılırken kamu altyapısı gibi diğer uygulamalar pazar için ana itici faktörler olarak ön plana çıkıyor.

2020 yılında Asya Pasifik, 1,79 milyar ABD Dolar hasılata sahip oldu. Ayrıca bölgenin tahmin dönemi için en yüksek CAGR’i sergilemesi bekleniyor. Bu bölgedeki büyümenin, FMCG gibi son kullanım endüstrilerindeki gelişme ile artması beklenirken; Hindistan ve Çin’in en yüksek paya sahip olacağı tahmin ediliyor. Bölgenin, büyümeyi önemli ölçüde etkilemesi bekleniyor çünkü diğer faktörlerin yanı sıra yüksek üretimleri otomatikleştirmeyi amaçlayan imalat sanayilerinin yoğunlaşması göze çarpıyor.

Konveyör sistemlerinin gelişmiş ülkelerde de artan otomasyon, artan talep ve endüstri 4.0 ile istikrarlı bir büyüme göstermesi bekleniyor.

Bölgesel tahminler 

Çin; BYD Otomotiv, Geely, Dongfeng gibi otomotiv üreticileri ve Volkswagen, Ford Motor Co. gibi çok sayıda küresel şirketin üretim tesislerine ev sahipliği yapıyor. Dökme malzeme taşıma ve depolama sistemleri, büyük hacimli verilerin bu firmaların bünyelerinde yönetimini kolaylaştırıyor, böylece gereksiz zaman tüketimi ortadan kalkıyor ve bölgedeki pazarın büyümesini hızlandırıyor.

Avrupa ve Kuzey Amerika Bölgesi; otomasyonun benimsenmesiyle Nesnelerin İnterneti (IoT), Radyo Frekansıyla Tanımlama (RFID) ve Yapay Zeka (AI) gibi ileri teknolojilerin üretim süreçlerine daha çok dahil edilmesiyle birlikte büyümeye tanık oluyor. Bu gelişmelerin artan işçilik maliyetleri ve altyapı sınırlamaları sorunlarında da iyileşme yardımcı olması bekleniyor.

Orta Doğu ve Afrika ile Latin Amerika pazarlarının da yöntemleri benimsenmesindeki artış nedeniyle, tahmin döneminde depo ve üretim tesisleri sistemlerinde ılımlı büyüme oranını yakalaması bekleniyor.

Kaynak: Fortune Business Insights 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Advertisement
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konveyörler

Pacline, UNIBILT kapalı paletli konveyörlerin distribütörü oldu

Yayın Tarihi

on

Pacline Conveyors, UNIBILT® kapalı paletli konveyörlerin lisanslı distribütör/entegratörü oldu. Geniş portföyüne UNIBILT’i de ekleyen Pacline, birçok sektör için eksiksiz bir yelpaze sunuyor.

UNIBILT® konveyörler, boya hatları, montaj hatları ve parça depolama gibi orta ve ağır hizmet tipi konveyör uygulamaları için uygun çözümler sunuyor.Yaklaşık 40 yıldır çeşitli endüstrilerde özel konveyör çözümleri sunan Pacline, hiçbir projenin aynı olmadığını ve en iyi çözümlerin belirli müşteri uygulamalarının ihtiyaçlarını karşılamak için deneyimli mühendislik ve doğru ekipman gerektirdiğini biliyor. Konuyla ilgili konuşan Pacline Conveyors Genel Yöneticisi Karl Scholz, “UNIBILT® konveyörlerin eklenmesiyle, ürün yelpazemizi tamamen tamamlayabiliyor ve müşterilerimizin ihtiyaçlarına daha da fazla uyacak şekilde geniş bir çözüm yelpazesi sunuyoruz” dedi.

UNIBILT® konveyörler, sektördeki en güçlü konveyörler olarak biliniyor. Tüm UNIBILT® rayları; daha sert, daha güçlü ve daha uzun süre dayanacak şekilde tasarlanmış, özel olarak formüle edilmiş ve yüksek mukavemetli bir karbon çeliği olan WEBALLOY II™ çelikten oluşturulmuş hassas rulolardan meydana geliyor. Özelleştirilmiş UNIBILT® sistemleri, dünya çapında otomobil ve diğer endüstriyel üreticiler tarafından geniş çapta benimseniyor.

250 lbs’ye kadar parçaları taşıyan hassas döküm işlemi için UNIBILT, sürekli akışlı konveyör çözümü kullanıyor. Bu konveyör, büyük hacimli üretim çalışmalarının üstesinden gelebilecek kadar güçlü ve standart ağır hizmet I-Beam konveyörlerinden daha kompakt ve ekonomik. Bu UNIBILT® baş üstü konveyörü, 400 lbs otomotiv parçalarını taşımak için yakın zamanda kuruldu.3 döngüde 1400 fitlik bir yol kateden bu sistem; yükleri toplayabiliyor, ürünleri değiştirebiliyor, yeniden yönlendirebiliyor ve üretim hızlarını artırabiliyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Konveyörler

Conveyors & Drives’tan verimi artıran, süreyi azaltan çözüm

Yayın Tarihi

on

Eskimiş Best/Flex kamyon yükleme konveyörleriyle ilgili sorunlar yaşayan müşterisi için BestReac tahrikini içeren bir çözüm sunan Conveyors & Drives, teknoloji ürünleri, hizmetleri ve çözümlerinde dünyanın en büyük toptancı distribütörlerinden biri olan müşterisine; verimde artış, römork yüklenmesi için gereken sürede önemli bir azalış sağladı.

Conveyors & Drives’in; teknoloji ürünleri, hizmetleri ve çözümlerinde dünyanın en büyük toptancı distribütörlerinden biri olan müşterisi, üçüncü parti bir lojistik sağlayıcı olarak, tüm dünyadaki bayilerinin ve son kullanıcıların teknoloji ihtiyaçlarını destekliyor. Eskimiş Best/Flex kamyon yükleme konveyörleriyle ilgili sorunlar yaşayan bu elektronik dağıtım şirketinde, konveyörler kutuları treylere verimli bir şekilde taşımıyor ve işler gitgide daha da zorlaşıyordu. Örneğin, işçilerin konveyörleri manuel olarak yerlerine çekme imkanı bulunmuyordu. Müşterisinin gereksinimlerini iyi analiz eden Conveyors & Drives, Best Conveyors tarafından sağlanan bantlı yükleyicilere iki BestReach tahrikinin kurulumunu yaptı. Çözümde; konveyörler, operatör tarafındaki el kumandasıyla içeri sürülüyor ve sola/sağa yönlendirilebiliyorken; bant, ürünleri iniş konveyörüne uygun bir hızda treylerdeki yükleyiciye getiriyor. Yükleyici bulunmadığında bir itici, durdurmayı etkinleştirmek için düşüşteki mevcut ekipmanla ek kontroller vasıtasıyla entegre edildi. BestReach’teki yedekleme özelliği, ürün konveyörde çok uzağa yedeklendiğinde iticiyi etkin hale getiriyor. Bu, ürünün yere fırlatılmasını ve muhtemelen hasarı önlüyor.

Eğimli konveyörden standart 53 fitlik bir treylerin ucuna kadar uzatma.

Sunduğu çözümle müşterisi için aşınmış yerçekimi esaslı kayar konveyörleri değiştirerek iki hattaki verimi önemli ölçüde artıran ve römork yüklenmesi için gereken süreyi azaltan Conveyors & Drives, BestReach bantlı konveyörün sağlamlığıyla müşterisine yıllarca hizmet sağlayacak.

Balıksırtı geçiş, paketlerin konveyör üzerinde ortalanmasını ve sabitlenmesini sağlar.

Kaynak: www.condrives.com

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Konveyörler

American Greetings, enerji tüketimi ve gürültü düzeylerini e24i çözümüyle azalttı

Yayın Tarihi

on

American Greetings, çeşitli tip, model ve üreticilerden oluşan kilometrelerce konveyörlere sahip 57 futbol sahası büyüklüğündeki tesisinde, eski konveyörlerini modern ve daha etkin sistemlerle değiştirerek verimliliğini artırdı. Çözümü Cisco-Eagle ve Hytrol’den alan American Greetings, e24i çözümüyle enerji tüketimini düşürdü, gürültü düzeylerini azalttı.

Dünyanın en büyük tebrik kartı şirketi olan American Greetings, “Kabalığın beklendiği ve nezaketin lüks olduğu bir zamanda yaşıyoruz. Ama daha iyisine inanıyoruz. American Greetings dünyayı daha düşünceli ve sevgi dolu bir yer haline getirmek için her gün çalışıyor. Mutluluk ifadeleri yaratıyoruz, Günlük iletişimimizi biraz daha anlamlı hale getirmeye yardımcı olmak için kahkaha ve sevgi” misyonuyla bir asrı aşkın süredir faaliyetlerini sürdürüyor. Kendi adını taşıyan markası Carlton Cards, Gibson, Recycled Papersellers, Just For You, Tender Thoughts, Papyrus ve DesignWare parti ürünlerini ve Amerikan Greetings ürünlerini içeren diğer kağıt ürünlerini, Greetings ve Plus Mark hediye paketi ile kutulu kartlarını kapsayan, tüm dünya tarafından tanınan bir dizi tebrik kartı üretim hattına sahip olan American Greetings, bu ürün gruplarının yanında AG Properties Grubu aracılığıyla popüler karakterlerle markalar da yaratarak, bunların lisanslamasını da yapıyor.

60 yıl önce Osceola ile Arkansas tesisini kuran ve burada, “ABD’deki en büyük tek katlı bina” unvanını alan American Greetings; çeşitli tip, model ve üreticilerden oluşan kilometrelerce konveyörlere sahip 57 futbol sahası büyüklüğündeki tesisinde, yıllar içerisinde birçok malzeme aktarım projesi hayata geçirdi.

Tesis iyileştirme süreci için Cisco-Eagle ve Hytrol’e başvurdu

Eski konveyör çeşitlerinin sürekli onarım ve servis ihtiyacı nedeniyle, bu sistem karışımı şirketin bakım kapasitesini zorlamaya başladı. Günde 24 saat, haftada 5 ila 6 gün, yılda 10-11 ay kesintisiz çalışarak; enerji ve bakım maliyetlerinin düşürülmesini zorunlu hale getiren tesis için American Greetings, bakım maliyetlerini azaltmak ve operasyonu birleştirmek amacıyla tesis iyileştirme sürecini başlatarak, Cisco-Eagle ve Hytrol ile iletişime geçti. Çözüm için ergonomi ve tesis güvenliği de denklemde göz önünde bulundurulması gereken faktörler arasına yer alıyordu.

Bunun yanı sıra pek çok konveyör, özellikle de eski modeller gürültü tehlikesi oluşturabilir. ABD Ulusal Mesleki Güvenlik ve Sağlık Enstitüsü’ne (NIOSH) göre, mesleki işitme kaybı Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışma ile ilgili en yaygın rastlanan rahatsızlıklardan birini oluşturuyor. Yaklaşık 22 milyon ABD’li işçi, iş yerinde tehlikeli düzeyde gürültüye maruz kalıyor. Bunun sonucu olarak, işitme kaybı engelliliği ortaya çıkan işçilere tazminat olarak yılda tahmini 242 milyon dolar harcanıyor. NIOSH, yüksek gürültünün iş yerinden mümkün olduğunca uzaklaştırılmasını ve gürültüye maruziyetin kontrol altına alınamadığı veya ortadan kaldırılamadığı durumlarda kulak koruyucuların kullanılmasını öneriyor.

Tüm sorunları gidermek için Hytrol E24i çözümü

American Greetings’te bakım sorunlarıyla ilgilenmek, Bakım Amiri Gerald Davis’in rutin göreviydi. Davis, sistemi çalışır durumda tutmak için yaratıcı çözümler üretti; ancak tesisin ölçeği ve operasyonel talepleri göz önüne alındığında bu zor bir görevdi. Çözüm için American Greetings ile ilgilenen Cisco-Eagle Yöneticisi Rodney Freeman, “30 yılı aşkın modellerin yedek parçalarını bulmak genellikle zordur. Amerikan Greetings şirketinde karşılaştığımız en büyük güçlük, eski bir sistemi canlı tutmanın yeni yollarını bulmaktı” dedi. Freeman, Hytrol’ün E24i 24 voltluk elektrikli silindir sistemlerine sahip bir çözümü, American Greetings’in tüm sorunlarını gidermek için sundu. American Greetings’in eski mühendisleri Alan Keith ve Gerald Davis’in de dahil olduğu American Greetings Ekibi, E24i’yi çalışırken görmek için Hytrol’ün Arkansas’ta yer alan Jonesboro Teknoloji Merkezi’ne gitti.

Güç tasarrufu ve azalan gürültü düzeyinin yanı sıra çeşitli avantajlar sunuyor

Hytrol Entegre Sistemler ve Kontroller Direktörü Boyce Bonham, bakım maliyetlerinin (yedek parçalar ve programlı bakım aracılığıyla) E24i’yi açık arayla uygun bir çözüm haline getirdiğini; ancak bunun yalnızca başlangıç olduğunu vurguladı. E24i ayrıca, Osceola tesisindeki konveyörlerin sayısı göz önüne alındığında, ciddi kaygılar oluşturan enerji tüketimini ve gürültü seviyelerini de azaltıyor. Konuyla ilgili Bonham, “İlk hat bir tür değerlendirmeydi ve bunu da ikinci hat takip etti. Hytrol, artık American Greetings tarafından tercih edilen konveyör. Stoklanan bakım parçalarını azaltmak ve planlı bakımı ortadan kaldırmak, Hytrol sisteminin kurulum aşamalarında çok önemliydi. O sırada en büyük endişe kaynağı olmasa da önemli bir faktör, işletmedeki gürültünün azaltılmasıydı. Çok daha sessiz çalışan sistemden etkilendiler ve bu sistemin aynı zamanda enerji tasarrufu sağladığını da fark ettiler. Diğer hatlarını da yeni ekipmanlarla değiştirmeye devam ediyorlar” açıklamasında bulundu.

Çözümle ilgili olarak American Greetings Mühendislik Proje Müdürü Ira Koonce ise, “Karton kontrolleri için hava keseleri ve gergili biriktirme makaralı konveyör kullanıyorduk. Konveyör 30 yaşının üzerindeydi. Artık kullanılmayan testere dişi birleştirme istasyonunu işletme dışına çıkarabildik. American Greetings birkaç yıl önceki projelerde Cisco-Eagle ile çalışmıştı. Bu ilişkiyi tazelediler ve şimdi daha müşteri odaklı iş yapar görünümdeler. Bu konveyör teknolojisi, güç tasarrufu, gürültünün azaltılması ve basınçlı havaya gereksinim olmaması gibi çeşitli avantajlar sağlıyor. Ayrıca, olası motor arızaları için daha kolay bir çözüm yolu sağlıyor gibi görünüyor. Böyle bir arıza daha meydana gelmedi” dedi. American Greetings gibi şirketler, eski teknolojilerin yerini alan yeni otomasyon çözümlerinin önemli ölçüde daha düşük desibel seviyeleri sağladığını fark ediyor. Konuyla ilgili olarak Koonce, “Önceki sistemde desibel seviyesini kontrol ettik ve güvenlik eşiğine ulaşmadı. Ses farkı fark edilebiliyor ve bir güvenlik sorunu meydana getirmiyor. Gürültüde yapılabilecek her tip azaltma yöntemi, sistemin rahatlamasına yardımcı olur” ifadelerini kullandı.

Kaynak: www.cisco-eagle.com

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com