Connect with us

Konveyörler

2021-2028 konveyör sektörü tahmin raporu

Yayın Tarihi

on

Küresel ölçekte sektörler, pazarlar ve uygulama alanları üzerine araştırmalar yapan Fortune Business Insights, konveyör sektörüne odaklandığı bir rapor yayımladı. 2020 yılında küresel konveyör sistemleri pazar büyüklüğünün 5,36 milyar ABD Doları olduğunun açıklandığı raporda, konveyör pazarının 2021-2028 yılları arasında göstereceği büyüme analiz edildi.

Fortune Business Insights’in konveyör sistemleri pazar tahmin raporu: 

COVID-19 benzeri görülmemiş derecede sarsıcıydı; konveyör sistemleri pandeminin ortasında tüm bölgelerde pozitif talep şoku yaşadı. Analizimize göre küresel pazar, 2020’de yüzde 2,6 oranında azalan bir büyüme sergiledi.

2021’de 5,60 milyar ABD Doları’ olan pazarın, 2021-2028 dönemi için yüzde 4,5’lik bir CAGR artışı ile 7,62 milyar ABD Doları’na yükselmesi bekleniyor. CAGR’deki artış pandeminin bitmesiyle birlikte, bu pazarın pandemi öncesi talebe ve büyümeye geri dönecek olması şeklinde yorumlanabilir.

Pazarın büyümesinde konveyör sistemleri önemli bir yer teşkil ettiği için imalat ve depolama operasyonları, malzeme taşıma sistemlerinin bir parçası olduğundan büyük hacimli malların taşınmasından kaynaklanmaktadır. Bu sistemler, birçok ticari ve endüstriyel tesiste ürünlerin bir alandan diğerine taşınmasında süreklilik için gereklidir. Bunlar genel üretim süresini ve toplam işçilik maliyetlerini önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olurlar. Dolayısıyla pazardaki üreticiler, otomatik malzeme taşıma talebine ve endüstrilerinde üretim süreçlerini daha verimli hale getirecek hareketlere odaklanıyor.

Artan e-ticaret ve Endüstri 4.0, malzeme aktarımını doruklara taşıyor

E-ticaret ve Endüstri 4.0, geleneksel tedarik zincirlerini dönüştürüyor ve şirketlerin, gelişmiş teknolojileri kullanarak malzeme taşıma, izleme ve depolama teknolojilerini ve otomasyon yöntemlerini değiştirmelerine öncü oluyor. Üreticiler, toptancılar, perakendeciler ve lojistik; şirketler yerine teslimat merkezleri kuruyor ve tüm alanlarını kullanıyorlar. Örneğin Industrial Kinetics, büyük bir üreticiye 385 ton civarında araç, 250 ton civarında konveyör zinciri ve yaklaşık 635 ton ürün malzemeleri için iki adet çift telli zemin içi çelik konveyörü tedarik ediyor. Akıllı mekanik aktarım ekipmanına olan talebi, tüm aktarım mekanizmasının otomasyona geçirilmesi ihtiyacı körüklüyor.

Ayrıca e-ticaret sektörünün büyümesi, malzeme taşıma işlemlerinin dağıtım merkezlerinde ve depolarda e-ticaret sektörünün büyümesine de katkıda bulundu.

Dolayısıyla, üretim birimlerinden dağıtım merkezlerine sürekli olarak malzeme akışı ortaya çıktığı söylenebilir.

Aralık 2020’de bir e-ticaret devi olan Amazon.com Inc. şirketi, San Antonio’daki iki sipariş merkezi için planlarını açıkladı. Böylece de malzeme taşıma işlemleri için gereken kurulum miktarlarında da artış meydana geldi.

En büyük pazar payına sahip olacak düz bantlı konveyörler

Küresel pazar; türe göre düz bantlı konveyörler, tekerlekli konveyörler, dikey konveyörler gibi bölümlere ayrılmıştır. Düz bantlı konveyörler bu pazarların en büyüğüdür çünkü bunlar sonsuz, sürekli bantlardır; ürünler veya malzemeler sürekli hareket halindedir. Kauçuk, plastik, kumaş, metal ve deri gibi malzemelerden yapılırlar ve daha kalın ve daha güçlü kayışlar gerektiren daha ağır yüklerdeki ve farklı türdeki malzemeleri taşımak için kullanılır.

Düz bantlı konveyörlerin yanı sıra makaralı konveyörlerin de önemli bir pazar payı vardır. Makaralı konveyörler iki çeşittir: Yerçekimi kontrollü makaralar ve motorlu silindirler. Yerçekimi kontrollü silindirler, yatay yerleştirildiklerinde ürünleri manuel taşımada kullanılır. Her iki tip makaralı konveyör de ürünleri, kullanıldıkları endüstriye ve yüke göre düz veya kavisli yapıda taşır. Bunun yanında tekerlekli konveyörler, dikey konveyörler ve diğer segmentlerin, sınırlı uygulanabilirlikleri nedeniyle orta düzeyde bir büyüme göstermesi muhtemeldir.

Toptan yükler pazarda büyük paya sahip olacak

Pazar yüke göre, birim yük ve dökme yük olarak sınıflandırılır. Bu yükler malzemeye ve malzemenin fiziksel durumuna bağlı olarak katı, sıvı veya gaz halinde taşınır. Birim yükler tek parça veya birden fazla parça olarak taşınırken, bütünlüğü bozulmadan iletilmek üzere organize edilmiştir. Dökme yüklerde, yiyecek ve içecek gibi imalat endüstrileri ve madencilik, bu malzeme taşıma yönteminin kullanımıyla çoğunluğu oluşturur. Dökme yük segmentinin pazarda bu şekilde önemli bir paya sahip olması bekleniyor.

Pazar büyümesinin sağlanmasında tedarik zinciri ve lojistik uygulaması

Konveyör sistemleri uygulamaya bağlı olarak; yiyecek ve içecek, ilaç, tedarik zinciri ve lojistik, imalat, madencilik ve diğer endüstrilerin her adımında yer alan malzeme taşıma sürecinin hayati bir parçasıdır. Ayrıca, genel maliyetlerde azalma ve artan otomasyon, konveyörlerin benimsenmesinin arkasındaki temel nedendir.

Tedarik zinciri ve lojistik sektörünün, son kullanım endüstrileri arasında tahmin dönemi için en yüksek büyümeyi sergilemesi bekleniyor. Ayrıca uygulamadaki çeşitlilik; otomotiv, perakende, yiyecek ve içecek, ilaç sektörlerine dağılırken kamu altyapısı gibi diğer uygulamalar pazar için ana itici faktörler olarak ön plana çıkıyor.

2020 yılında Asya Pasifik, 1,79 milyar ABD Dolar hasılata sahip oldu. Ayrıca bölgenin tahmin dönemi için en yüksek CAGR’i sergilemesi bekleniyor. Bu bölgedeki büyümenin, FMCG gibi son kullanım endüstrilerindeki gelişme ile artması beklenirken; Hindistan ve Çin’in en yüksek paya sahip olacağı tahmin ediliyor. Bölgenin, büyümeyi önemli ölçüde etkilemesi bekleniyor çünkü diğer faktörlerin yanı sıra yüksek üretimleri otomatikleştirmeyi amaçlayan imalat sanayilerinin yoğunlaşması göze çarpıyor.

Konveyör sistemlerinin gelişmiş ülkelerde de artan otomasyon, artan talep ve endüstri 4.0 ile istikrarlı bir büyüme göstermesi bekleniyor.

Bölgesel tahminler 

Çin; BYD Otomotiv, Geely, Dongfeng gibi otomotiv üreticileri ve Volkswagen, Ford Motor Co. gibi çok sayıda küresel şirketin üretim tesislerine ev sahipliği yapıyor. Dökme malzeme taşıma ve depolama sistemleri, büyük hacimli verilerin bu firmaların bünyelerinde yönetimini kolaylaştırıyor, böylece gereksiz zaman tüketimi ortadan kalkıyor ve bölgedeki pazarın büyümesini hızlandırıyor.

Avrupa ve Kuzey Amerika Bölgesi; otomasyonun benimsenmesiyle Nesnelerin İnterneti (IoT), Radyo Frekansıyla Tanımlama (RFID) ve Yapay Zeka (AI) gibi ileri teknolojilerin üretim süreçlerine daha çok dahil edilmesiyle birlikte büyümeye tanık oluyor. Bu gelişmelerin artan işçilik maliyetleri ve altyapı sınırlamaları sorunlarında da iyileşme yardımcı olması bekleniyor.

Orta Doğu ve Afrika ile Latin Amerika pazarlarının da yöntemleri benimsenmesindeki artış nedeniyle, tahmin döneminde depo ve üretim tesisleri sistemlerinde ılımlı büyüme oranını yakalaması bekleniyor.

Kaynak: Fortune Business Insights 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com