Connect with us

Konveyörler

2021-2028 konveyör sektörü tahmin raporu

Yayın Tarihi

on

Küresel ölçekte sektörler, pazarlar ve uygulama alanları üzerine araştırmalar yapan Fortune Business Insights, konveyör sektörüne odaklandığı bir rapor yayımladı. 2020 yılında küresel konveyör sistemleri pazar büyüklüğünün 5,36 milyar ABD Doları olduğunun açıklandığı raporda, konveyör pazarının 2021-2028 yılları arasında göstereceği büyüme analiz edildi.

Fortune Business Insights’in konveyör sistemleri pazar tahmin raporu: 

COVID-19 benzeri görülmemiş derecede sarsıcıydı; konveyör sistemleri pandeminin ortasında tüm bölgelerde pozitif talep şoku yaşadı. Analizimize göre küresel pazar, 2020’de yüzde 2,6 oranında azalan bir büyüme sergiledi.

2021’de 5,60 milyar ABD Doları’ olan pazarın, 2021-2028 dönemi için yüzde 4,5’lik bir CAGR artışı ile 7,62 milyar ABD Doları’na yükselmesi bekleniyor. CAGR’deki artış pandeminin bitmesiyle birlikte, bu pazarın pandemi öncesi talebe ve büyümeye geri dönecek olması şeklinde yorumlanabilir.

Pazarın büyümesinde konveyör sistemleri önemli bir yer teşkil ettiği için imalat ve depolama operasyonları, malzeme taşıma sistemlerinin bir parçası olduğundan büyük hacimli malların taşınmasından kaynaklanmaktadır. Bu sistemler, birçok ticari ve endüstriyel tesiste ürünlerin bir alandan diğerine taşınmasında süreklilik için gereklidir. Bunlar genel üretim süresini ve toplam işçilik maliyetlerini önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olurlar. Dolayısıyla pazardaki üreticiler, otomatik malzeme taşıma talebine ve endüstrilerinde üretim süreçlerini daha verimli hale getirecek hareketlere odaklanıyor.

Artan e-ticaret ve Endüstri 4.0, malzeme aktarımını doruklara taşıyor

E-ticaret ve Endüstri 4.0, geleneksel tedarik zincirlerini dönüştürüyor ve şirketlerin, gelişmiş teknolojileri kullanarak malzeme taşıma, izleme ve depolama teknolojilerini ve otomasyon yöntemlerini değiştirmelerine öncü oluyor. Üreticiler, toptancılar, perakendeciler ve lojistik; şirketler yerine teslimat merkezleri kuruyor ve tüm alanlarını kullanıyorlar. Örneğin Industrial Kinetics, büyük bir üreticiye 385 ton civarında araç, 250 ton civarında konveyör zinciri ve yaklaşık 635 ton ürün malzemeleri için iki adet çift telli zemin içi çelik konveyörü tedarik ediyor. Akıllı mekanik aktarım ekipmanına olan talebi, tüm aktarım mekanizmasının otomasyona geçirilmesi ihtiyacı körüklüyor.

Ayrıca e-ticaret sektörünün büyümesi, malzeme taşıma işlemlerinin dağıtım merkezlerinde ve depolarda e-ticaret sektörünün büyümesine de katkıda bulundu.

Dolayısıyla, üretim birimlerinden dağıtım merkezlerine sürekli olarak malzeme akışı ortaya çıktığı söylenebilir.

Aralık 2020’de bir e-ticaret devi olan Amazon.com Inc. şirketi, San Antonio’daki iki sipariş merkezi için planlarını açıkladı. Böylece de malzeme taşıma işlemleri için gereken kurulum miktarlarında da artış meydana geldi.

En büyük pazar payına sahip olacak düz bantlı konveyörler

Küresel pazar; türe göre düz bantlı konveyörler, tekerlekli konveyörler, dikey konveyörler gibi bölümlere ayrılmıştır. Düz bantlı konveyörler bu pazarların en büyüğüdür çünkü bunlar sonsuz, sürekli bantlardır; ürünler veya malzemeler sürekli hareket halindedir. Kauçuk, plastik, kumaş, metal ve deri gibi malzemelerden yapılırlar ve daha kalın ve daha güçlü kayışlar gerektiren daha ağır yüklerdeki ve farklı türdeki malzemeleri taşımak için kullanılır.

Düz bantlı konveyörlerin yanı sıra makaralı konveyörlerin de önemli bir pazar payı vardır. Makaralı konveyörler iki çeşittir: Yerçekimi kontrollü makaralar ve motorlu silindirler. Yerçekimi kontrollü silindirler, yatay yerleştirildiklerinde ürünleri manuel taşımada kullanılır. Her iki tip makaralı konveyör de ürünleri, kullanıldıkları endüstriye ve yüke göre düz veya kavisli yapıda taşır. Bunun yanında tekerlekli konveyörler, dikey konveyörler ve diğer segmentlerin, sınırlı uygulanabilirlikleri nedeniyle orta düzeyde bir büyüme göstermesi muhtemeldir.

Toptan yükler pazarda büyük paya sahip olacak

Pazar yüke göre, birim yük ve dökme yük olarak sınıflandırılır. Bu yükler malzemeye ve malzemenin fiziksel durumuna bağlı olarak katı, sıvı veya gaz halinde taşınır. Birim yükler tek parça veya birden fazla parça olarak taşınırken, bütünlüğü bozulmadan iletilmek üzere organize edilmiştir. Dökme yüklerde, yiyecek ve içecek gibi imalat endüstrileri ve madencilik, bu malzeme taşıma yönteminin kullanımıyla çoğunluğu oluşturur. Dökme yük segmentinin pazarda bu şekilde önemli bir paya sahip olması bekleniyor.

Pazar büyümesinin sağlanmasında tedarik zinciri ve lojistik uygulaması

Konveyör sistemleri uygulamaya bağlı olarak; yiyecek ve içecek, ilaç, tedarik zinciri ve lojistik, imalat, madencilik ve diğer endüstrilerin her adımında yer alan malzeme taşıma sürecinin hayati bir parçasıdır. Ayrıca, genel maliyetlerde azalma ve artan otomasyon, konveyörlerin benimsenmesinin arkasındaki temel nedendir.

Tedarik zinciri ve lojistik sektörünün, son kullanım endüstrileri arasında tahmin dönemi için en yüksek büyümeyi sergilemesi bekleniyor. Ayrıca uygulamadaki çeşitlilik; otomotiv, perakende, yiyecek ve içecek, ilaç sektörlerine dağılırken kamu altyapısı gibi diğer uygulamalar pazar için ana itici faktörler olarak ön plana çıkıyor.

2020 yılında Asya Pasifik, 1,79 milyar ABD Dolar hasılata sahip oldu. Ayrıca bölgenin tahmin dönemi için en yüksek CAGR’i sergilemesi bekleniyor. Bu bölgedeki büyümenin, FMCG gibi son kullanım endüstrilerindeki gelişme ile artması beklenirken; Hindistan ve Çin’in en yüksek paya sahip olacağı tahmin ediliyor. Bölgenin, büyümeyi önemli ölçüde etkilemesi bekleniyor çünkü diğer faktörlerin yanı sıra yüksek üretimleri otomatikleştirmeyi amaçlayan imalat sanayilerinin yoğunlaşması göze çarpıyor.

Konveyör sistemlerinin gelişmiş ülkelerde de artan otomasyon, artan talep ve endüstri 4.0 ile istikrarlı bir büyüme göstermesi bekleniyor.

Bölgesel tahminler 

Çin; BYD Otomotiv, Geely, Dongfeng gibi otomotiv üreticileri ve Volkswagen, Ford Motor Co. gibi çok sayıda küresel şirketin üretim tesislerine ev sahipliği yapıyor. Dökme malzeme taşıma ve depolama sistemleri, büyük hacimli verilerin bu firmaların bünyelerinde yönetimini kolaylaştırıyor, böylece gereksiz zaman tüketimi ortadan kalkıyor ve bölgedeki pazarın büyümesini hızlandırıyor.

Avrupa ve Kuzey Amerika Bölgesi; otomasyonun benimsenmesiyle Nesnelerin İnterneti (IoT), Radyo Frekansıyla Tanımlama (RFID) ve Yapay Zeka (AI) gibi ileri teknolojilerin üretim süreçlerine daha çok dahil edilmesiyle birlikte büyümeye tanık oluyor. Bu gelişmelerin artan işçilik maliyetleri ve altyapı sınırlamaları sorunlarında da iyileşme yardımcı olması bekleniyor.

Orta Doğu ve Afrika ile Latin Amerika pazarlarının da yöntemleri benimsenmesindeki artış nedeniyle, tahmin döneminde depo ve üretim tesisleri sistemlerinde ılımlı büyüme oranını yakalaması bekleniyor.

Kaynak: Fortune Business Insights 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Advertisement
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konveyörler

Süt üretim hattına özelleştirilmiş FlexLink çözümü

Yayın Tarihi

on

Dolum makineleri ve paketleyiciler arasında yüksek esnekliğe ihtiyacı olan FlexLink müşterisi, kapasiteyi artırmak, eski konveyör sistemlerini yenilemek ve dolum alanındaki hijyen koşullarını iyileştirmek istiyordu. Fabrikanın eski manuel sistemi pahalıydı ve dolum işlemi tamamlandıktan sonra temizlenebiliyordu. Bu nedenle, yeni sistem otomatik olmalı ve iyi hijyen, düşük bakım ve yüksek erişilebilirlik odaklı olmalıydı. Belirli hijyen ihtiyaçları için özelleştirilmiş bir yıkama programıyla konveyör sistemi tasarlayan FlexLink, üretimin kısa bir süre durdurulmasını sağlayan konveyör bölümlerini, kendi atölyesinde önceden monte etti ve bu, monte edilen konveyörlerin fabrikaya kaldırılmasına olanak sağladı. Bu projedeki teknik bir zorluk, fabrikadaki sınırlı alandı. FlexLink, zemin alanından tasarruf etmek için konveyörleri farklı seviyelere yerleştiren kompakt bir çözüm tasarladı.

Ürün hasarının azaltılması

Süt endüstrisinde sık karşılaşılan bir sorun, üretim sırasında zarar gören konteynerlerdir. FlexLink, konveyörlerin hızını dinamik olarak kontrol ederek konveyörde sıra bekleyen paketlerin geri basıncını azaltmak için uygulama yaptı. Eski sistemde sürtünmeyi ve geri basıncı azaltmak için su ve sabun kullanılıyordu; ancak yeni çözümde bunun gerekli olmadığı ve daha maliyetli olduğu görüldü.

Temiz bir konveyör sistemi

İş birliğinin sonucu birçok yönden ödüllendirici oldu. Eski konveyör sisteminin yenilenmesi, tedarikin daha yüksek güvenilirliğini sağladı ve üretim zamanında hazırdı. Ayrıca daha iyi erişim için daha fazla alan yaratıldı ve bu da daha iyi bir çalışma ortamı oluşturdu. Temizlik sürecinin daha hızlı ve etkili olmasıyla üretim maliyetlerini düşüren firma, bu yatırımla daha rekabetçi bir hale geldi.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Konveyörler

Kanguru Grup, ‘Yılın Lider Konveyör ve Otomasyon Sistemleri Markası Ödülü’nü aldı

Yayın Tarihi

on

Sectech Endüstriyel ana sponsorluğunda, Ratel Medya ve Luna Medya Ajansı organizatörlüğünde bu yıl 2’ncisi düzenlenen Kristal Şehir ve Başarı Ödülleri sahiplerini buldu. DoubleTree By Hilton Topkapı’da düzenlenerek Türkiye’nin üreten, istihdam yaratan, uluslararası ve ulusal rekabette fark yaratan markalarının, iş insanlarının ve girişimcilerin ödüllendirildiği Kristal Şehir ve Başarı Ödülleri’nde, ‘Yılın Lider Konveyör ve Otomasyon Sistemleri Markası Ödülü’nü Kanguru Grup aldı. Sunuculuğunu Buket Aydın ve Yavuz Seçkin’in yaptığı ödül töreninde; gıda, otomotiv, talaşlı imalat, tekstil, bavul üretim, ambalaj sektörleri başta olmak üzere birçok sektörün konveyör otomasyon sistemlerini yapan, “Aktarmak Bizim İşimiz” sloganıyla sektöründe lider bir marka olan Kanguru Grup adına, Yönetim Kurulu Başkanı Olcay AydınYılın Konveyör ve Otomasyon Sistemleri Markası” ödülünü aldı.

Montaj konveyörleri, kumaş taşıma konveyörleri, iplik taşıma konveyörleri, çöp taşıma konveyörleri, koli taşıma konveyörleri, kum taşıma konveyörleri, paketlenmiş gıda taşıma konveyörleri, elektronik oyuncak ve elektrikli ev aletleri konveyörleri, kargo amaçlı depolar arası sevk konveyörleri başta olmak üzere birçok alanda kullanılan düz konveyörler, minyatür konveyörler, z tipi konveyörler, rulolu konveyörler, modüler bantlı konveyörler üreten Kanguru Grup, değer yaratma misyonuyla çalışmalarını sürdürüyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Konveyörler

Patates üretiminde taşıma sistemlerinin kullanımı

Yayın Tarihi

on

Dünyada çok miktarda patates tüketilmektedir ve özellikle üretim hacmi ve kapasitesi açısından patates işleme hatları gıda endüstrisinde en büyük ve sofistike olanlardandır. Özelleştirilmiş proses ve paketleme hatları uzmanı Heat and Control Genel Müdürü Blake Svejkovsky, patates cipsi, patates kızartması ve patates yan ürünleri gibi patates üretim hatlarında taşıma sistemleri ve taşıma çözümlerinin nasıl uygulanacağı ve hat akış verimliliğinin nasıl sağlanacağı konusunda soruları cevaplıyor.

Patates işleme tesislerinde taşıyıcılar ve taşıma sistemlerinin temel rolü nedir?

En basit düzeyde taşıyıcılar, bir patates işleme tesisindeki kritik işlem noktalarını birbirine bağlamak üzere tasarlanmıştır ve en iyi taşıyıcılar, ürünü mümkün olduğunca hızlı bir şekilde ilerletirken ürüne minimum zarar vererek bu işlevi yerine getirir. Bunun ötesinde, taşıma sistemleri ürün biriktirme veya tamponlama, dozajlama, yükseklik değişikliklerini aşma ve ürün akışını paralel ünite işlemlerine bölmek gibi önemli ara işlevler sunar. En iyi taşıma sistemleri, bu işlevleri güvenli ve hijyenik bir şekilde sağlayacak şekilde tasarlanmalıdır ve aşırı maliyet veya bakım süresi gerektirmemelidir.

Patates işleme tesislerinde taşıma bandı ve sistemlerinde genellikle hangi malzemeler kullanılır?

Taşıma sistemleri için en yaygın kullanılan malzemeler arasında genellikle 304 ve bazı durumlarda 316 paslanmaz çelik, polivinil klorür (PVC) ve diğer termoplastikler, polietilen, polipropilen ve UHMW bulunur. Kayışlı taşıyıcılar bu malzemelerin herhangi bir kombinasyonuyla tasarlanırken, en iyi yatay hareketli taşıyıcılar neredeyse tamamen paslanmaz çeliktendir.

Patates işlenirken genellikle kaç tür taşıyıcıya ihtiyaç duyulur?

Patates işleyicileri, bağlandıkları her işleme noktası için köprü taşıyıcılarının kendi benzersiz gereksinimlerine sahip olduğu için işlenen her düğüm noktası kadar çok sayıda taşıyıcı kullanırlar, örneğin ham ürünler için kir giderme, kızartılmış ürünler için yağ giderme, mutfakta baharatlama ve tartıcıda baharatlama gibi.

İşleme hattına düzgün bir aktarım ve dağılım elde etmek için ürün aktarım hızı nasıl kontrol edilir?

Ham malzeme ve bitmiş ürün için Revolution Gate adı verilen bir teknoloji, kitle akış yeteneği ile ürünün sızdırmadan, zarar vermeden veya karmaşık mekanizmalar olmadan çok granüler, doğru ve tekrarlanabilir bir şekilde dozlanmasını sağlar. Ayrıca, biriktirme tamponları ile birlikte dozajlama taşıyıcılarının kullanılması daha genel bir dozajlama yöntemi sağlayabilir. Depolama hazneleri ham patates akışını sonraki işleme noktalarına tamponlayabilirken, patates işleyicileri, hacimsel akış kontrolü için sensörlerle desteklenen taşıma sistemleri ve ağırlığa dayalı kütle akış sistemlerini kullanarak aktarım hızını kontrol edebilir. Ağırlığa dayalı kütle akış taşıma sistemleri, yüksek çözünürlüklü yük hücreleri kullanarak ürün akışını en doğrudan ve kesin şekilde ölçme ve ayarlama sağlar ve bunlar, biriktirme taşıyıcıları gibi diğer sistemlerle birlikte bitmiş patates ürünleri için de kullanılır.

Bir patates işleme tesisindeki tüm taşıma sistemleri ağır işlerde kullanılmak üzere tasarlanır mı?

Bütün taşıyıcılar uzun arızasız çalışma süreleri sağlamak için sağlam bir şekilde inşa edilmelidir, ancak her bir taşıyıcı, işleme alanının taleplerine göre tasarlanmalıdır. Genellikle en ağır iş taşıyıcıları, ham ürün işleme alanı içindekilerdir.

Bir taşıyıcı tasarlanırken, işleme sürecini optimize etmeye yardımcı olacak özellikler neler olabilir?

Taşıyıcılar, kir, su, dilimleme parçaları, yağ ve kırıntı çıkarma gibi çeşitli ekranlarla donatılabilir. Taşıyıcılar ayrıca çeşitli kapılara sahip olarak tasarlanır; bu, ürünün birden fazla son noktaya talep üzerine dağıtılmasına izin verir ve her biri benzersiz bitmiş ürünler üretebilir. Son olarak, daha özel özellikler ve alt sistemlerin entegrasyonu, bir taşıyıcıyı tamamen benzersiz bir sisteme dönüştürebilir; bunlar arasında bir biriktirme veya baharatlama sistemi gibi sistemler bulunur; her ikisi de patates işleme tesislerinde ürün aktarımı sağlayabilir ve kritik işlevler sunabilir.

Bir işleme tesisi için taşıma sistemleriyle ilgili en zorlu yönler nelerdir?

En zorlu yön, kritik ve son derece önemli hijyen ihtiyaçları için tasarım yapmaktır. Bu hem gıda güvenliği hem de üretkenlik ve kullanılabilirlik açısından geçerlidir. En iyi sistemler, minimum hijyen temizliği için tasarlanır ve en yüksek hijyen seviyelerine sahip olurlar. Ayrıca, sınırlı alan kısıtlamalarına karşı aktarım sistemlerinin tasarlanması, özellikle taşıyıcıların temel aktarım işlevinden daha fazla işlev sağlaması gerektiği gerçeği, sıkı alanlarda düzenlemelerinin karmaşıklığını artırır. Bu gerçeği göz önünde bulundurarak, bir sonraki en zorlu yön, bakım erişilebilirliği olabilir. En iyi taşıma sistemleri, bakım parçalarına kolay erişimi kolaylaştırmalıdır ve herhangi bir önleyici bakım gerektirmemelidir. Sıkı alan kısıtlamalarıyla birlikte bakım erişilebilirliğini takip eden bir diğer zorlu yön, hijyen operasyonlarıdır. Yine, en iyi taşıyıcılar, yerinde temizlenmelerine izin veren şekilde yapılandırılmış, kiri biriktirmeyi önleyen taşıyıcılar ve bileşen parçaları sayesinde temizlenmesi için zaman ve çaba harcamadan temizlenebilirler. Bu alanla ilgili zorlukların ötesinde, taşıma sistemleriyle ilgili olarak patates işleyicileri, maliyet kısıtlamaları, kurulum zamanlaması ve projenin başlangıç aşamasında tüm gereksinimlerin net ve doğru bir şekilde anlaşılması konusunda zorluklarla karşılaşırlar.

Bir patates işleyicisi, en son teknolojiye sahip taşıyıcıları kullanarak işletmedeki ürünlerinin hareket hızını ve enerjiyi koruyarak diğer kaynakları nasıl sağlayabilir?

En enerji verimli taşıma sistemlerini araştırmakla birlikte, patates işleyicileri, taşıyıcıların görev için yeterli boyutta olduğunu sağlamak için keşif sürecinin bir parçası olarak ayrıntılı bir üretim analizi sunan deneyimli bir satıcıyla ortaklık yapmalıdır. Aşırı boyutlu bir taşıyıcı daha fazla enerji gerektirecek ve daha küçük modellere göre daha fazla alan kaplayacaktır, bununla birlikte, küçük boyutlu bir taşıyıcı sıkışabilir ve ürün akışında tıkanıklıklara neden olabilir ve ürün zararına yol açabilir. En son teknolojiye sahip taşıma sistemleri, ileri kontroller ve bilgi sistemlerini kullanarak uyum içinde çalışacak şekilde tasarlanacaktır, bu da ürün akışının tesisin her yerinde dengeli kalmasını ve hiçbir sistemin fazla beslenmediğini veya ürün açlığı çekmediğini sağlar. Bu kontrol sistemleriyle sağlanan yanıt verme yeteneği ve bağlantılılık, taşıyıcıların sadece gereken miktarda ürünü mümkün olan en kısa sürede ve zarar vermeden hareket ettirmek için gereken enerjiyi tüketmelerini sağlar.

Taşıma sistemleriyle ilgili olarak hijyenin önemi açıklar mısınız?

Her işlemci için kâbus gibi bir durum, bir ürün geri çağırmasıdır: Üretkenlik saatleri ve hatta günleri, ürünle birlikte heba olabilir, tüketici sağlığına olası etkiler ve tüketici güveninin kaybı da eklenir. Bu nedenle, taşıma sistemleriyle ilgili hijyen düşünceleri üzerinde durulamaz. İşlemciler, tesislerinde güçlü hijyen standartlarını uygulamak için ellerinden geleni yaparlar ve çabalarına yardımcı olmak için en deneyimli taşıma sistemleri sağlayıcıları, öncelikle gıda güvenliği odaklı olarak aşağıdaki sistemleri sağlar:

·   IP-65 ve NEMA-4X standartlarına uygun olarak tasarlanmış,

·   Stratejik noktalarda 304 veya 316 paslanmaz çelik ve diğer korozyona dayanıklı alaşımlardan yapılmış,

·   Tamamen kapalı ve sızdırmaz iç yapıya sahip,

·   Entegre sprey sistemleri veya tam temizlenilebilir sistemler içeren,

·   Yüksek basınçlı yıkama veya silme temizliği için kolaylık sağlayan,

·   Bu tür taşıma sistemleri, işlemcilerin kısa vadede hijyen iş saatlerinden tasarruf etmelerinin yanı sıra ürün kontaminasyonunun olumsuz durumlarını da önlemeye yardımcı olur.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com