Konveyör sistemlerinde hangi yükler taşınır?

Moneta Yazı İşleri Yönetimi
Konveyör sistemlerinde hangi yükler taşınır

Konveyör sistemi, kelime anlamı olarak yerde veya yüksekte kapalı devre çalışma tarzıyla ürünlerin transferini gerçekleştiren cihazdır. Aslında bu kelimenin çok kolay iki kelimelik bir anlamı vardır:

Taşıma Bandı

İnsanlar tarafından işlenmeyi bekleyen ürünlerin taşınmasında kullanılan bu konveyörler, çeşitli isimlerle karşımıza çıkmaktadır. Temel olarak baz aldığımızda birçok pazar sektöründe taşınma ve ayrıştırma gücüne tanıklık ediyoruz. Rolkon ailesi olarak da tüm sektörlere uzanarak müşteri ihtiyaçlarına en verimli şekilde cevap verme gayreti içerisindeyiz.

Şimdi konveyörlerin nasıl ürün taşıdığına dair birkaç noktaya temas edelim:

Zincirli konveyör:

Paletli ve koli hâlinde bir ürüne sahipseniz kesinlikle zincirli konveyör sizin işinizi kolaylaştıracaktır.

Rulolu konveyör: 

Paket ya da ambalajlı malzemelerin taşınması için rulolu konveyör tercih edilmelidir. Kauçuk veya PVC ile kaplanarak toz boyalı çelik konstrüksiyonlarla imal edilen bir konveyör türüdür.

Bantlı konveyör: 

Herkes tarafından bilinen ve oldukça yaygın bir şekilde kullanılan birçok ürünü taşıma kapasitesi olan bir konveyör türüdür. Kutulu ve ambalajlı malzemelerden dökme malzemelere kadar birçok ürün skalasını içinde barındıran bu konveyörlerde poliüretan veya teflon şase kullanılmaktadır.

Slat konveyör: 

Bu sistemde zincir gücü daha aktif rol almaktadır. Paletler üzerinde bir taşıma sistemine tabiidir.

Teleskobik konveyör: 

Kamyon ve tır gibi yük araçlarına yükleme yapılmasını sağlayan teleskobik konveyör, rulolu ve bantlı olmak üzere sabit bir yola sahiptir. Teleskobik olarak uzayabilme yeteneğine sahiptir.

Flex konveyör: 

Özel konveyörler arasında yerini alan flex konveyörler, makas gibi açılıp kapanabilme özelliğine sahiptir. Bu sayede kutulu olan ürünlerin esnek bir biçimde boşaltılmasına yardımcı olan bir mekanizmaya sahiptir. Bu tür ürünler için vazgeçilmez bir planlama olarak yerini alır.

Bu Makaleyi Paylaş
Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.
Yorum Yap