Makaralı konveyörler hakkında her şey

Moneta Yazı İşleri Yönetimi
Makaralı konveyörler hakkında her şey

Makaralı konveyörler, nesnelerin bir çerçeve içerisinde manuel, yer çekimiyle ya da enerjiyle taşındığı seri makaralı sistemlerdir. 

Makaralı konveyör sistemi, kapaklar, bentler ve döner levhaları da içeren bir aralıktaki ekipmanlarla çalışma üzere yapılandırılırlar.

Makaralı konveyörler, mal sevkiyatının tabiatı gereği normal olarak depolar ve üretim merkezleri gibi sahalarda kullanılırlar.

Makaralı konveyörlerin kullanımı, konveyör sisteminin veya otomasyon sisteminin bir parçası olarak transfere, saptırıcılara ve istasyonlara çok yönlülük kazandırabilir. Makaralı konveyörler, yumuşak çelik, galvanizli, plastik veya paslanmaz çelik malzemelerinden imal biçimde temin edilebilir.

Makaralı konveyörler nasıl ortaya çıktı?

İlk makaralı konveyör patentini 1908’de Indiana Logan Company’den Hymie Goddard aldı. Bu konveyörün ana akım haline gelmesi beş yılı alsa da, o süre zarfında dahili bilyalı rulmanlar aracılığıyla malların sorunsuz biçimde taşınmasına imkan tanıdı.

1913 yılında Henry Ford’un yeni üretim hattına bu konveyörü dahil etmesiyle bir dönüm noktası yaşandı.

Makaralı konveyörler hangi sektörlerde kullanılıyorlar?

1920’lerde, daha ağır ve büyük malları çok daha kolay bir şekilde taşıyabilen konveyör çözümleri daha uzun mesafeler için kullanılmaya başlandı.

Günümüzde makaralı konveyörlerin imalatında sentetik kumaşlar ve polimerler dahil çeşitli malzemeler kullanılmaktadır. Bu aynı zamanda makaralı konveyör sisteminin bakım maliyetini de azaltmıştır.

70’lerden günümüze makaralı konveyörler de dahil olmak üzere konveyör sistemleri, güç konveyörlerinin sahaya girişi ve mükemmelleştirilmesinden karmaşık uygulamaların bilgisayar ile yönetilmesine kadar teknolojik gelişmelere tanık oldu. Endüstriyi hareket halinde tutmak için sürekli yeni konveyör varyasyonları çıkmaktadır. Hepsi de zaman kazanma ve performansı artırma amacı taşır. 

Makaralı konveyörler hangi endüstrilerde kullanılır?

Kolay adapte olmaları ve kullanılabilirlikleri nedeniyle makaralı konveyör sistemleri, ekseriyetle lojistik ve imalat olmak üzere birçok sektörde kullanılmaktadırlar: 

  • Gıda aktarımı
  • Paketleme
  • Lojistik
  • Posta teslimat hizmetleri
  • Bagaj aktarımı
  • Çelik işleme
  • İmalat ve tasarım

Yer çekimli konveyör kullanmanın faydaları nelerdir?

Yer çekimli makaralı konveyörler, taşıma işleminde yerçekimi kuvvetinden faydalanmaları nedeniyle avantajlıdırlar. Yerçekimi makaralı konveyörün düşey bir açıyla konumlandırılması, herhangi bir enerji kaynağı olmaksızın malın taşınabilmesini sağlar.

Malların bir noktadan diğerine taşınması güç kaynağı gerektirmediğinden maliyet avantajı vardır ve diğer türlere göre çevre dostudur. 

Herhangi bir güç gerektirmemesi nedeniylebakım ihtiyacını, konveyör bakımı için gereken operasyon zamanı ve maliyeti düşürür, dolayısıyla konveyörün işletme maliyetini azaltır.

Bununla birlikte, yer çekimli makaralı konveyör, bazı senaryolarda en uygun tip olmayabilir.

Bunun nedeni, örneğin, konveyör eğiminin dik olması ve konveyöre ağır bir nesnenin takılması durumunda, sistemin hızının kontrolünün mümkün olmaması nedeniyle taşınan malın zarar görme olasılığıdır. 

Elektrikli makaralı konveyör kullanmanın faydaları nelerdir?

Malların daha uzun mesafelerde taşınması söz konusu olduğunda, elektrikli makaralı konveyörler, en uygun tip olarak ön plana çıkar.

Enerji kullanılan sistemler olmaları sayesinde, malları yatay hatlarda uzun mesafelerde etkin bir zaman diliminde taşırlar.

Hızın kontrol edilebilmesi, sistemin işlem boyunca tam kontrolünü sağlar; bu da riskleri azaltır. 

Elektrikli makaralı konveyörler daha ağır yüklerin taşınmasını sağlarlar; bu nedenle de, imalat sektöründe yaygın olarak kullanılırlar.

Bu konveyör sistemleri, bölgelere ayrılabilir. Bu da her bir bölgenin ayrı ayrı kontrol edilerek çalıştırılabilmesini sağlar; her bir bölge sadece üzerinde yük olduğunda çalıştırılabilir. Bu sayede maliyet azalır ve verimlilik artar. 

Yine, bir bölgeye ait motor bozulduğunda ya da güç kaynağı kesildiğinde, sadece o bölgenin durmasını ve sistemin geri kalanının çalışmasının sağlanması da bir diğer avantajdır.

Bu sistemler daha pahalıdırlar, ancak uzun mesafelere taşıma yapılacağında yatırım yapmaya değerdirler. L.A.C konveyör sistemlerinin kullanımında da sistemde emek maliyeti azalır ve işlem otomasyona tabi olur. 

Bu Makaleyi Paylaş
Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.
Yorum Yap