Connect with us

Konveyör Bileşenleri

Makaralı konveyörler hakkında her şey

Yayın Tarihi

on

Makaralı konveyörler, nesnelerin bir çerçeve içerisinde manuel, yer çekimiyle ya da enerjiyle taşındığı seri makaralı sistemlerdir. 

Makaralı konveyör sistemi, kapaklar, bentler ve döner levhaları da içeren bir aralıktaki ekipmanlarla çalışma üzere yapılandırılırlar.

Makaralı konveyörler, mal sevkiyatının tabiatı gereği normal olarak depolar ve üretim merkezleri gibi sahalarda kullanılırlar.

Makaralı konveyörlerin kullanımı, konveyör sisteminin veya otomasyon sisteminin bir parçası olarak transfere, saptırıcılara ve istasyonlara çok yönlülük kazandırabilir. Makaralı konveyörler, yumuşak çelik, galvanizli, plastik veya paslanmaz çelik malzemelerinden imal biçimde temin edilebilir.

Makaralı konveyörler nasıl ortaya çıktı?

İlk makaralı konveyör patentini 1908’de Indiana Logan Company’den Hymie Goddard aldı. Bu konveyörün ana akım haline gelmesi beş yılı alsa da, o süre zarfında dahili bilyalı rulmanlar aracılığıyla malların sorunsuz biçimde taşınmasına imkan tanıdı.

1913 yılında Henry Ford’un yeni üretim hattına bu konveyörü dahil etmesiyle bir dönüm noktası yaşandı.

Makaralı konveyörler hangi sektörlerde kullanılıyorlar?

1920’lerde, daha ağır ve büyük malları çok daha kolay bir şekilde taşıyabilen konveyör çözümleri daha uzun mesafeler için kullanılmaya başlandı.

Günümüzde makaralı konveyörlerin imalatında sentetik kumaşlar ve polimerler dahil çeşitli malzemeler kullanılmaktadır. Bu aynı zamanda makaralı konveyör sisteminin bakım maliyetini de azaltmıştır.

70’lerden günümüze makaralı konveyörler de dahil olmak üzere konveyör sistemleri, güç konveyörlerinin sahaya girişi ve mükemmelleştirilmesinden karmaşık uygulamaların bilgisayar ile yönetilmesine kadar teknolojik gelişmelere tanık oldu. Endüstriyi hareket halinde tutmak için sürekli yeni konveyör varyasyonları çıkmaktadır. Hepsi de zaman kazanma ve performansı artırma amacı taşır. 

Makaralı konveyörler hangi endüstrilerde kullanılır?

Kolay adapte olmaları ve kullanılabilirlikleri nedeniyle makaralı konveyör sistemleri, ekseriyetle lojistik ve imalat olmak üzere birçok sektörde kullanılmaktadırlar: 

  • Gıda aktarımı
  • Paketleme
  • Lojistik
  • Posta teslimat hizmetleri
  • Bagaj aktarımı
  • Çelik işleme
  • İmalat ve tasarım

Yer çekimli konveyör kullanmanın faydaları nelerdir?

Yer çekimli makaralı konveyörler, taşıma işleminde yerçekimi kuvvetinden faydalanmaları nedeniyle avantajlıdırlar. Yerçekimi makaralı konveyörün düşey bir açıyla konumlandırılması, herhangi bir enerji kaynağı olmaksızın malın taşınabilmesini sağlar.

Malların bir noktadan diğerine taşınması güç kaynağı gerektirmediğinden maliyet avantajı vardır ve diğer türlere göre çevre dostudur. 

Herhangi bir güç gerektirmemesi nedeniylebakım ihtiyacını, konveyör bakımı için gereken operasyon zamanı ve maliyeti düşürür, dolayısıyla konveyörün işletme maliyetini azaltır.

Bununla birlikte, yer çekimli makaralı konveyör, bazı senaryolarda en uygun tip olmayabilir.

Bunun nedeni, örneğin, konveyör eğiminin dik olması ve konveyöre ağır bir nesnenin takılması durumunda, sistemin hızının kontrolünün mümkün olmaması nedeniyle taşınan malın zarar görme olasılığıdır. 

Elektrikli makaralı konveyör kullanmanın faydaları nelerdir?

Malların daha uzun mesafelerde taşınması söz konusu olduğunda, elektrikli makaralı konveyörler, en uygun tip olarak ön plana çıkar.

Enerji kullanılan sistemler olmaları sayesinde, malları yatay hatlarda uzun mesafelerde etkin bir zaman diliminde taşırlar.

Hızın kontrol edilebilmesi, sistemin işlem boyunca tam kontrolünü sağlar; bu da riskleri azaltır. 

Elektrikli makaralı konveyörler daha ağır yüklerin taşınmasını sağlarlar; bu nedenle de, imalat sektöründe yaygın olarak kullanılırlar.

Bu konveyör sistemleri, bölgelere ayrılabilir. Bu da her bir bölgenin ayrı ayrı kontrol edilerek çalıştırılabilmesini sağlar; her bir bölge sadece üzerinde yük olduğunda çalıştırılabilir. Bu sayede maliyet azalır ve verimlilik artar. 

Yine, bir bölgeye ait motor bozulduğunda ya da güç kaynağı kesildiğinde, sadece o bölgenin durmasını ve sistemin geri kalanının çalışmasının sağlanması da bir diğer avantajdır.

Bu sistemler daha pahalıdırlar, ancak uzun mesafelere taşıma yapılacağında yatırım yapmaya değerdirler. L.A.C konveyör sistemlerinin kullanımında da sistemde emek maliyeti azalır ve işlem otomasyona tabi olur. 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Konveyör Ekipmanları

Tahrik sistemlerinde dünya kalitesi, VEK mühendislik çözümleri ve bölgesel uzmanlığıyla güçleniyor

Yayın Tarihi

on

Uzun yıllara dayanan sektör tecrübesi ışığında 2005 yılında kurulan VEK Verimli Endüstriyel Komponentler, yerli ve yabancı pek çok önemli markadan oluşan ürün yelpazesiyle elektrik motorları, redüktörler, inverterler ve test sistemlerinin satışını gerçekleştiriyor. VEK, 6’sı mühendis 15 çalışandan oluşan tecrübeli kadrosuyla önemli markaları tedarik etmenin yanı sıra, yerli bir firma olarak bölgesel uzmanlık ve mühendislik çözümleri sunuyor. Tahrik sistemlerindeki tecrübesiyle gıda, madencilik, tekstil, ulaşım ve beyaz eşya sektörleri başta olmak daha pek çok endüstrinin taleplerini karşılayan VEK, müşterilerinin ürünlerinde tasarım sürecinden başlayarak saha kullanımına kadar çözüm ortağı oluyor.

İmalat sanayinin yanında birçok endüstriyel tesise alçak ve orta gerilim standart ve özel tip elektrik motorları, hız kontrol cihazları ve motorlu redüktörleri ile satış öncesi ve sonrası hizmet veren VEK; alçak gerilim elektrik motorları konusunda WEG, AEMOT ve WAT-TEE elektrik motorlarının bayiliğini yürütüyor. 0.12 kw-1000 kW güç aralığında IE3-IE4 yüksek verim sınıfına sahip standart motorların yanı sıra, müşteri talepleri doğrultusunda özel mekanik konstrüksiyonda (özel mil, özel kapak) ve özel elektriksel tasarımda (özel gerilim/frekans, özel güç vb.) motorları da ürün yelpazesinde bulunduran firma, sektörün ihtiyaç duyduğu yüksek güç seviyelerinde alçak gerilim motor (90 kw-1000 kw) ve orta gerilim motorlar (3kv,6kv,10kv,13.8kv gerilim seviyesinde, 50.000 kW’a kadar güç seviyesinde) konusunda da hizmet veriyor. Firma bu kapsamda dünyanın lider üreticilerinden WEG ile yaptığı iş birliği kapsamında “engineered partner” olarak çözüm sunuyor. 

Elektrik motorlarında sahip olduğu tasarım, üretim, satış öncesi ve sonrası hizmet tecrübesiyle müşterilerinin rekabet gücünü artıran VEK, kullanıcılarının dünya pazarında yer almalarını sağlayabilmek için standart ve regülasyonların tarif ettiği enerji verimliliğine sahip, teknolojinin gerektirdiği yenilikleri bünyesinde barındıran, uygulamada motorun maruz kalacağı en zor şartlara uygun konstrüksiyona sahip ürünleri sunuyor. 

Tamamlanmış pek çok referans projede yer alan VEK’in portföyünde, alanında lider markalar yer alıyor:

WEG, AEMOT, WAT-TEE, NİDEC, Rotor NL, Marathon, KISTLER, KOSTAL, Danfoss, LS Electric, Yılmaz Redüktör.

Redüktör, elektrik motoru ve diğer güç aktarım ürün talepleriniz için aşağıdaki formu doldurunuz.

Devamını Oku

Konveyör Bileşenleri

Interroll, birlikte çalışan sorunsuz bir çözüm olan yeni LCP AMR üst modülünü tanıttı

Yayın Tarihi

on

Interroll, birlikte çalışan sorunsuz bir çözüm olan yeni LCP AMR üst modülünü tanıttı

Otonom malzeme taşıma konusunda sürekli artan talebe ayak uyduran Interroll, iki önde gelen mobil robot şirketi ile iş birliği yaparak, yeni LCP AMR üst modülü ürününü piyasaya sürdü.

LCP AMR Üst Modül teknolojisi ile Interroll, pazarda daha fazla devrim yaratmak için sınırları zorlama ve yeni robotik ürünler geliştirme konusundaki kararlılığını bir kez daha gösteriyor. Bu son teknoloji çözüm, Interroll’un kanıtlanmış Hafif Konveyör Platformu’nu (LCP) bir AMR ile birleştiriyor. Mevcut robotik pazarı 2027 yılına kadar yüzde 20’den fazla yıllık büyüme oranı (CAGR) ile değerlendiriliyor, bu da işbirlikçi robotlara yönelik artan bir talebi ve robotiğin lojistik gibi çeşitli alanlara entegrasyonunu gösteriyor.

Interroll’un modüler LCP platformunun bir parçasıdır olan LCP AMR Üst Modül konveyör modülü, hafif yüklerin AMR’de taşınmasını sağlıyor.

Sorunsuz bir arayüz sunan ve bu nedenle bir AMR entegre edildiğinde sorunsuz bir malzeme akışını garanti eden LCP AMR Üst Modülü ile son kullanıcı, eksiksiz bir çözüme, en üst düzeyde müşteri konforuna ve kolay bir entegrasyon sürecine sahip oluyor.

Yeni standartlar belirliyor

AMR’ler; malzeme taşıma, üretim, imalat ve mal taşımacılığı gibi alanlarda çeşitli uygulamalarda kullanılıyor. Robotlar tekrarlayan, zorlu veya tehlikeli kurulumlar için kullanılıyor ve farklı ortamlarda çalışabiliyor. Yeni çözümler çok hızlı bir şekilde entegre edilebiliyor ve herhangi bir sahada kolayca kurulabiliyor.

Yeni ürünle ilgili konuşan Interroll Ürün ve Teknoloji Başkan Yardımcısı Jens Struewing, “Yeni ürünümüz sektördeki zorlukları ele alma taahhüdümüzü yansıtıyor ve hızla gelişen bir ortamda çözümler sunma konusundaki kararlılığımıza örnek teşkil ediyor. Kuşkusuz, yeni LCP AMR Üst Modülümüz, faaliyet gösterdiğimiz robotik ortam için yeni standartlar belirleyecek” diyor.

Konuyla ilgili konuşan bir diğer isim olan MiR Pazarlama ve Strateji Başkan Yardımcısı Rasmus Smet Jensen, “Ürün güvenliği, standartlar ve kanıtlanmış teknolojiler, kalitenin önemli bir unsurudur ve her ürünün müşterilerin güvenebileceği bir mükemmellik seviyesini karşılamasını sağlar. Bu nedenle bu projede Interroll ile ortak olmaya karar verdik” diye ekliyor.

Interroll, birlikte çalışan sorunsuz bir çözüm olan yeni LCP AMR üst modülünü tanıttı-2

Verimlilik, çok yönlülük, üretkenlik

LCP AMR Üst Modülü, mal akışını sorunsuz bir şekilde yöneten bir konveyör modülüdür. Kullanıcılar sistemlerini büyütmek istediklerinde teslim süresi hızlıdır. LCP AMR Üst Modülü iki elemandan oluşur ve tüm modüler Hafif Konveyör Platformunun (LCP) bir parçasıdır. Interroll’un AMR’deki konveyör üst modülü, konveyörlerle uzun süreli birlikte çalışma deneyimi üzerine geliştirilmiştir ve Interroll’un LCP çözümünün bir parçasıdır.

Çözümle ilgili konuşan OMRON Avrupa EMEA Sistem Entegratörü Müdürü Daniel Rossek, “Bu işte Interroll ile iş ortaklığı yapmaktan memnuniyet duyuyoruz. En son teknoloji ve uyarlanabilir yeteneklerle LCP AMR Üst Modülü, yeni verimlilik, çok yönlülük ve üretkenlik seviyelerine ulaşılmasına katkıda bulunacak” açıklamasında bulunuyor.

İleriye dönük olarak, Interroll, bu tür AMR çözümleriyle çalışan tüm robotik üreticileri ve sistem entegratörleri ile iş birliği yaparak müşterilerin başarısını artırmayı hedefliyor.

Interroll uzman servis ekibi olan Ömür Boyu Servis (GLS), sistem entegratörlerini ve son kullanıcıları ilk LCP AMR Üst Modül kurulumunda ve sistemin ömrü boyunca destekliyor.

 

Devamını Oku

Konveyör Bileşenleri

Forbo’dan yeni Grip StarTM: Tek bir makine bandıyla iyi tutuş, hassas konumlandırma

Yayın Tarihi

on

Forbo’dan yeni Grip Star

Mektup sınıflandırma makineleri için yeni bir Grip StarTM makine bandı geliştiren Forbo Hareket Sistemleri, başarıyla test ettiği ve kullandığı RR 12E-14 HC+ FSTR gri tip yeni düz bandıyla iyi kavrama ve hassas konumlandırmayı bir araya getiriyor. Daha güvenilir ve verimli işleme için ürünleri doğru anda kavrayan ve bırakan Grip StarTM düz bantlar, ürünleri dikkatli ve verimli bir şekilde taşıyor.

Kırılganlık ve çatlaklar gibi tipik olarak kauçukla ilişkilendirilen sorunları ortadan kaldıran Grip StarTM düz bantlar, özellikle kavrama ve hassas konumlandırma açısından mükemmel çözüm sunuyor. Geniş bir uygulama yelpazesinde kullanılabilen yeni bant; çok amaçlı bir makine bandı olarak örneğin, çapraz kesiciler ve baskı sonrası uygulamalarda, hafif bir güç aktarım uygulamasında ya da konveyör bandı olarak ideal kullanım sunuyor.

Yeni bant, HC+ özellikleri açısından da etki- leyici yapısıyla öne çıkıyor. Forbo tarafından FLASH STARTM olarak adlandırılan bu düz kayışlar, statik elektrik birikimini önlemenin güvenilir bir yolunu sunuyor. Makinelerin ESD standartlarına göre tasarlanmasını kolaylaştıran bu bant; üretimdeki aksamalar, kirlenme, elektrik çarpmaları, elektronik bileşenlerde hasar gibi tipik sorunların yanı sıra, elektrostatik birikim ve kontrolsüz deşarjın neden olduğu yangın ve patlama riskini de önlüyor.

Devamını Oku

Trendler