Connect with us

Konveyör Bileşenleri

Makaralı konveyörler hakkında her şey

Yayın Tarihi

on

Makaralı konveyörler, nesnelerin bir çerçeve içerisinde manuel, yer çekimiyle ya da enerjiyle taşındığı seri makaralı sistemlerdir. 

Makaralı konveyör sistemi, kapaklar, bentler ve döner levhaları da içeren bir aralıktaki ekipmanlarla çalışma üzere yapılandırılırlar.

Makaralı konveyörler, mal sevkiyatının tabiatı gereği normal olarak depolar ve üretim merkezleri gibi sahalarda kullanılırlar.

Makaralı konveyörlerin kullanımı, konveyör sisteminin veya otomasyon sisteminin bir parçası olarak transfere, saptırıcılara ve istasyonlara çok yönlülük kazandırabilir. Makaralı konveyörler, yumuşak çelik, galvanizli, plastik veya paslanmaz çelik malzemelerinden imal biçimde temin edilebilir.

Makaralı konveyörler nasıl ortaya çıktı?

İlk makaralı konveyör patentini 1908’de Indiana Logan Company’den Hymie Goddard aldı. Bu konveyörün ana akım haline gelmesi beş yılı alsa da, o süre zarfında dahili bilyalı rulmanlar aracılığıyla malların sorunsuz biçimde taşınmasına imkan tanıdı.

1913 yılında Henry Ford’un yeni üretim hattına bu konveyörü dahil etmesiyle bir dönüm noktası yaşandı.

Makaralı konveyörler hangi sektörlerde kullanılıyorlar?

1920’lerde, daha ağır ve büyük malları çok daha kolay bir şekilde taşıyabilen konveyör çözümleri daha uzun mesafeler için kullanılmaya başlandı.

Günümüzde makaralı konveyörlerin imalatında sentetik kumaşlar ve polimerler dahil çeşitli malzemeler kullanılmaktadır. Bu aynı zamanda makaralı konveyör sisteminin bakım maliyetini de azaltmıştır.

70’lerden günümüze makaralı konveyörler de dahil olmak üzere konveyör sistemleri, güç konveyörlerinin sahaya girişi ve mükemmelleştirilmesinden karmaşık uygulamaların bilgisayar ile yönetilmesine kadar teknolojik gelişmelere tanık oldu. Endüstriyi hareket halinde tutmak için sürekli yeni konveyör varyasyonları çıkmaktadır. Hepsi de zaman kazanma ve performansı artırma amacı taşır. 

Makaralı konveyörler hangi endüstrilerde kullanılır?

Kolay adapte olmaları ve kullanılabilirlikleri nedeniyle makaralı konveyör sistemleri, ekseriyetle lojistik ve imalat olmak üzere birçok sektörde kullanılmaktadırlar: 

 • Gıda aktarımı
 • Paketleme
 • Lojistik
 • Posta teslimat hizmetleri
 • Bagaj aktarımı
 • Çelik işleme
 • İmalat ve tasarım

Yer çekimli konveyör kullanmanın faydaları nelerdir?

Yer çekimli makaralı konveyörler, taşıma işleminde yerçekimi kuvvetinden faydalanmaları nedeniyle avantajlıdırlar. Yerçekimi makaralı konveyörün düşey bir açıyla konumlandırılması, herhangi bir enerji kaynağı olmaksızın malın taşınabilmesini sağlar.

Malların bir noktadan diğerine taşınması güç kaynağı gerektirmediğinden maliyet avantajı vardır ve diğer türlere göre çevre dostudur. 

Herhangi bir güç gerektirmemesi nedeniylebakım ihtiyacını, konveyör bakımı için gereken operasyon zamanı ve maliyeti düşürür, dolayısıyla konveyörün işletme maliyetini azaltır.

Bununla birlikte, yer çekimli makaralı konveyör, bazı senaryolarda en uygun tip olmayabilir.

Bunun nedeni, örneğin, konveyör eğiminin dik olması ve konveyöre ağır bir nesnenin takılması durumunda, sistemin hızının kontrolünün mümkün olmaması nedeniyle taşınan malın zarar görme olasılığıdır. 

Elektrikli makaralı konveyör kullanmanın faydaları nelerdir?

Malların daha uzun mesafelerde taşınması söz konusu olduğunda, elektrikli makaralı konveyörler, en uygun tip olarak ön plana çıkar.

Enerji kullanılan sistemler olmaları sayesinde, malları yatay hatlarda uzun mesafelerde etkin bir zaman diliminde taşırlar.

Hızın kontrol edilebilmesi, sistemin işlem boyunca tam kontrolünü sağlar; bu da riskleri azaltır. 

Elektrikli makaralı konveyörler daha ağır yüklerin taşınmasını sağlarlar; bu nedenle de, imalat sektöründe yaygın olarak kullanılırlar.

Bu konveyör sistemleri, bölgelere ayrılabilir. Bu da her bir bölgenin ayrı ayrı kontrol edilerek çalıştırılabilmesini sağlar; her bir bölge sadece üzerinde yük olduğunda çalıştırılabilir. Bu sayede maliyet azalır ve verimlilik artar. 

Yine, bir bölgeye ait motor bozulduğunda ya da güç kaynağı kesildiğinde, sadece o bölgenin durmasını ve sistemin geri kalanının çalışmasının sağlanması da bir diğer avantajdır.

Bu sistemler daha pahalıdırlar, ancak uzun mesafelere taşıma yapılacağında yatırım yapmaya değerdirler. L.A.C konveyör sistemlerinin kullanımında da sistemde emek maliyeti azalır ve işlem otomasyona tabi olur. 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konveyör Bileşenleri

Flender’den mil-göbek bağlantıları için yeni seri Fastex

Yayın Tarihi

on

Flender, mil ve göbek bağlantısında kenetleme elemanlarıyla endüstriyel kaplinler alanındaki portföyünü genişletiyor. Fastex adlı yeni seri, sürtünmeli bağlantı ve buna bağlı verimli tork ve güç aktarımı sağlıyor.

Mil-göbek bağlantıları hemen hemen her endüstriyel uygulamada bulunur. Ağır hizmet tipinde, kompakt ve boşluksuz olan Fastex bağlama elemanları, yüksek servis kolaylığı ile karakterize edilir. Seri, geçiş anahtarı ile klasik bağlantıya ek olarak, uygulamanın özelliklerine bağlı olarak kullanıcıya avantajlar sağlayabilecek başka seçenekler de sunuyor. Miller ve göbekler için hızlı ve etkili bağlantı seçeneği, Flender kaplin portföyünün kombinasyon sayısını ve esnekliğini daha da artırıyor. Yumuşatılmış geçiş bağlantıları ile karşılaştırıldığında, sıkıştırma elemanları daha yüksek bir güç yoğunluğuna sahiptir ve torkların, eksenel kuvvetlerin ve eğilme momentlerinin güvenilir bir şekilde aktarılmasını sağlar. Bu nedenle, kenetleme elemanları ve bağlantı bileşenleri daha kompakt biçimlerde boyutlandırılabilir. Bu şekilde, kamalı olmayan millerin kullanımının getirdiği malzeme tasarrufu ve kullanım kolaylığı, ekonomik verimliliği artırır.

Sıkıştırma elemanlarının basit tasarımı, hızlı montaj ve demontaj sağlar. Bir veya daha fazla konik baskı halkası, sıkıştırma vidaları kullanılarak konik manşona itilir. Ortaya çıkan radyal genleşme, temas yüzeylerinde içe ve dışa doğru radyal kuvvetler oluşturarak tork ve kuvvetlerin aktarılmasında yer alan parçalar arasında sürtünmeli kenetlenme sağlar. Bu prensip sayesinde kenetleme elemanları en basit mil-göbek bağlantılarından biridir. Kendinden merkezlenen veya kendi kendine merkezlenmeyen olabilen iç ve dış bağlama setleri arasında bir ayrım yapılır. Flender şu anda 10 farklı tipte iç kenetleme seti ve iki tip dış kenetleme seti sunuyor.

Yeni seriyle ilgili açıklamalarda bulunan Flender Kaplin Satış Müdürü André Artmann, “Yeni Fastex bağlantı elemanlarının piyasaya sürülmesiyle, endüstriyel tahrikler için en kapsamlı, entegre kaplinler ve bağlantı elemanları portföyüne sahip tedarikçi olarak itibarımızı pekiştiriyoruz. Müşterilerimiz, ekipmanları ve uygulamaları için en yüksek güvenilirlik ve kaliteyi talep ediyor. Fastex bağlantı elemanları da mil-göbek bağlantıları için Flender’in üstün kalitesini sunar” ifadelerini kullanıyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Konveyör Ekipmanları

Hızlı ve güvenli bir şekilde alet kullanmadan takılabilen CONEC konnektörler

Yayın Tarihi

on

Zamandan ve dolayısıyla maliyetlerden tasarruf etmek için endüstriyel kablolamada bakım kolaylığı ve kurulum hızı giderek daha önemli bir rol oynuyor. Geçmeli/sonlandırmalı üst kalıplanmış konnektörler, başka herhangi bir çalışma adımı veya alet gerekmeden; soketlere, sensörlere ve aktüatörlere hızlı ve kolay bir şekilde takılabiliyor. Güvenilir olan kompakt kilitleme sistemi, 6 kutuplu IP67 koruma sınıfına da uygun. CONEC halka konnektörler ve M8 boyutunda geçmeli/sonlandırmalı vidalı soketler, sinyal iletimi için standartlaştırılmış A ve B kodlamalarında mevcut.

Geçmeli konnektörler özellikle çok az kurulum alanı varsa, isteğe bağlı olarak açılı veya düz kablo çıkışı ile muadillerine çok iyi monte edilebilirken; bir ucunda M8x1 dişli olan varyantlar örneğin, kontrol panosundaki dişli soket üzerinde sıkıca monte edilebiliyor, diğer ucu geçmeli kilit ile montaj ve üretim hattında esnek bir şekilde kullanılabiliyor. Vidalı/geçmeli sonlandırmalı kombine CONEC soketleri hem kilitleme tiplerine sahip hem M8x1 dişli konnektörler hem de geçmeli sonlandırmalı konnektörler ile monte edilebiliyor. 8’e kadar farklı sayıda kutuplarda mevcut olan prizler ve hem ön hem de arka panel montajı için varyantlar bulunabiliyor.

Portföy, tel ve lehim pimi düz sonlandırma tiplerine ek olarak, SMT veya THR lehimleme yöntemleri için soketleri de içerirken; yalıtım gövdeleri 3-, 4-, 5- ve 8-kut. Çeşitli yüksekliklerde 4 farklı gövde tipi (2x ön, 2x arka panel montajı) seçilebiliyor. Düşük temas dirençlerine ve yüksek eşleşme döngülerine (>100) izin veren altın kaplamalı kontaklar da aynı derecede güvenilir ve dayanıklıdır. Günlük kullanımda bakım ve montaj sırasında aletsiz yaylı kilit sistemi zamandan ve dolayısıyla maliyetten büyük tasarruf sağlayabilir.

Avantajlar:

 • Aletsiz sabitleme
 • Hızlı güvenli kilitleme
 • Sınırlı kurulum alanı için kompakt tasarım
 • Açılı ve düz versiyonlar
 • IP67 eşleştirilmiş durumda

Uygulama alanları:

 • Otomasyon teknolojisi
 • Endüstriyel uygulama
 • Makine ve tesis mühendisliği
 • Konveyör teknolojisi
 • Kontrol teknolojisi

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Konveyör Ekipmanları

Ağır hizmet sektörlerinin özel teknik gereksinimleri, Gökışık güvencesinde

Yayın Tarihi

on

Uzun yıllara dayanan tecrübesiyle sunduğu geniş portföydeki konveyör bant lastiği çözümleriyle birçok sektöre maksimum kazanç sağlayan Gökışık, çeşitli kauçuk bileşenleri kullanarak ürettiği bant lastikleriyle ağır hizmet sektörlerindeki kullanıcıların özel teknik gereksinimlerine eksiksiz çözümler sunuyor.

Günümüzde en çok tercih edilen kauçuk konveyör bant lastikleri arasında, naylon atkı ve polyester çözgüden (EP) oluşan tekstil kordlu bant lastikleri yer alıyor. Ürünün güvenli ve düşük maliyetli taşıma amacına uygun olarak geliştirilen bu bantlar; tarım endüstrisi, çimento ve enerji santralleri, madenler ve taş ocakları, liman ve terminallerde kullanılıyor. Çeşitli kauçuk bileşenler kullanarak, bu sektörlerde faaliyet gösteren kullanıcıların özel teknik gereksinimlerine göre üretim yapan Gökışık, ağır hizmet sektörlerine eksiksiz çözümler sunuyor.

Gökışık’ın kauçuk yapısına göre ürettiği bant lastikleri:

 • Aşınmaya dayanıklı
 • Isı ve aleve dayanıklı
 • Yağ ve aside dayanıklı
 • Soğuğa dayanıklı

2017 yılında kurmuş olduğu konveyör bant lastiği stok sahası ve bant ekleme-tamir-bakım ekibi ile sektör gereksinimlerini karşılayan Gökışık, 35 yıla yakın tecrübesi ve alanında uzman personeliyle bant çözümlerinin yanı sıra; kırma – eleme tesis ekipmanları, yeraltı maden ekipmanları, hırdavat ve iş güvenliği ekipmanları ve konkasör makineleri gibi grupları barındıran geniş ürün portföyü ile faaliyetlerini sürdürüyor. Tekstil kordlu kauçuk bant lastiği üretimine 2019 yılında alanında tam donanımlı kalite kontrol laboratuvarı ile başlayan firma, madencilik ve agrega sektörlerinde geçerli olan ve ağır hizmet şartlarında kullanım uygunluğunu belirleyen TSE EN ISO 14890 standardı ürün kalite belgesi ile üretim yapıyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com