Connect with us

Konveyör Bileşenleri

Doğru bilinen yanlışlar-3: Bantlı konveyörlerde bant temizliği

Yayın Tarihi

on

Temizlik, temizlik, temizlik. İnsan olarak kendimizden başlayıp yaşam alanımızın her yerinde çok dikkat etmemiz gereken bir konu. Hele hele pandemi süreci yaşadığımız bu dönemde çok daha önemli bir konu olduğu tartışılmazdır. Bu yüzden, TEMİZLİK, maske ve mesafeye dikkat!

Bantlı konveyörlerde ekipman olarak (yalnızca bantlı konveyörde alınacak önlemlerle) yapılan temizliğin tek başına yeterli olmayacağını, temizliğin tüm tesis ve arazi koşulları ile sağlanması gerekliliğini hatırlatarak devam edelim.

Bir bantlı konveyörün olmazsa olmazlarından biri bant temizliğidir. Bu temizlik, bant içi ve bant dışı (hareket yönüne göre) sıyırıcılar olarak konumlandırılan ekipmanlar vasıtası ile yapılmaktadır. Konumladığı yere göre birincil, ikincil, V sıyırıcı vb. olarak adlandırılan ekipmanların bu temizliği yapmak için kullanılması tasarlanır. Şekil-1 ve Şekil-2 bize bir şeyler anlatıyordur.

Şekil-1 ve Şekil-2

Bant temizliğinin en üst düzeyde yapılmaması kısa, orta ve uzun vadede bant konveyörün çeşitli ekipmanlarında büyük hasarlara neden olabilir. Fakat bant konveyör tasarımları yapılırken sıyırıcılar günümüze kadar gelen ve büyük ölçüde yanlış seçimler yapılmış kalıplar üzerinden gidilerek projelendirilmektedir. Hatta bazen satış odaklı firmalara bantlı konveyörün teknik bilgileri ve ürün özellikleri tam verilmeden bile sıyırıcı siparişi verildiği görülmektedir. Oysaki malzeme özelliğinden, bant konveyör teknik özellikleri irdelenmeden (kapasite-hız-genişlik vb.) saha koşullarının ve bakım-onarım şartlarının tümü değerlendirilmelidir. Bu tür yaklaşımlar yapılmadan yapılan tasarımlar, seçilen ve konumlandırılan temizleme ekipmanları zamanla görevlerini yapamaz duruma gelirler. En vahim hata ise bu yanlışlığı çözmek yerine, yanlış yerleştirilen bu ekipmanların gereksiz görülüp kullanım dışı bırakılarak sistemin tümünün riske edilmesidir.

Maalesef birçok tesiste bant temizliğine gereken önem verilmemektedir. Düşük maliyetler, doğru tasarımlar ve doğru ekipman seçimleri ile bu temizliğin sağlanabileceği unutulmamalıdır.

Aslında bant temizliğinin konveyör kapasitesi başta olmak üzere tesisin verimliliğinden, işletme maliyetlerinin düşürülmesine ve en önemlisi işçi sağlığı-güvenliği konularında ne kadar önemli olduğunu beyinlere yerleştirmek gerekir.

Bu konuda en büyük görev tasarımcıya düşmektedir. İlk başta işletme yetkililerini bu konuda da (diğer birçok önemli konular gibi) alarma geçirmelidir.  Şöyle ki;

  • Bant konveyörün genişliğini bir tık küçültmek adına sızdırmazlıklardan ödün       vermemelidir.
  • Bant konveyörün uzunluğunu 2-3 metre kısa yapabilmek adına yükleme bölgelerini yanlış yerlere denk getirmemelidir.
  • Doğru şut tasarımları yapmalıdır. Ufak maliyetlerden kaçıp sıyırıcı sayısı ve tipini doğru seçmelidir.

Kısacası bant konveyör tasarımını yapan kişinin yetkin bir kişi olması gerekmektedir. Eğer bant konveyör tasarımını yapan kişi, sıyırıcı seçimi ve konumlandırması konusunda   kendini yetkin görmüyorsa muhakkak ekipman satıcı firmalardan ve işletme saha çalışanlarından doğru kararları almasına yardım edecek teknik bilgileri ve kullanım özelliklerini sağlamalıdır. Etkin temizlik yapılmasını engelleyen hatalardan birkaçına örnek vermek gerekirse;

  • Gergi sistemlerinde yanlış tasarlanan sıyırıcı tasarımları ve unutulan bant içi-dışı temizlik.
  • Kafa şutlarında yapılan yanlış tasarımlar.
  • Yetersiz tambur çapı seçimi (temizleme ve temizlenen malzeme için uygun ve doğru yere boşaltma alanı birebir bu çap ile ilgilidir).
  • Sıyırıcıların ayar/bakımlarının yapılabilmesi için ulaşılabilirlik mesafelerinin yetersizliği.
  • Yanlış alt rulo tasarımları.

Bant konveyörünüzün doğru ve güçlü bir şekilde aksamadan çalışmasını istiyorsanız bant temizliğine 2 kat önem vermeniz tavsiye olunur. Emin olun doğru tasarlanmış bir bant konveyör size uzun yıllar büyük sorunlar çıkarmadan hizmet edecektir. Bant konveyörler basit fakat birçok mühendislik disiplinlerin doğru kurgulanması ile ortaya çıkarılan ekipmanlardır. Siz bu ekipmana ne kadar iyi bakarsanız o da size en iyi hizmeti vermekten geri durmayacaktır. Fakat yalnızca bant temizliği ile bunu sağlayacağınız hayaline de kapılmamak gerekir. Doğru tambur çapı seçimi, bant tipi seçimi, rulo çapının ve tipinin yapılması vb. birçok değerli bilgilerin kurgulanması ve tasarıma aktarılması gerekir.

Yere saçılan-dökülen, rulolara-tamburlara sarılıp kalan, şase ve çelik taşıyıcılar üzerinde kalan her malzeme sizin katma değer kazancınızı düşüren boşa atılmış üründür.  Bunun önemini anlamak için bir günlük atılan ürünlerin tartılması işin vahametini ortaya çıkaracaktır.

Onun için altı üstü bant konveyör deyip geçmeyelim. Temizliğe önem verelim. En önemlisi yetkin tasarımcıları ilk yatırım maliyetleri ile kısıtlamayıp uzun vadeli kazançlar getirecek tasarım ve seçimleri yapmasına yardımcı olalım. Her işimizde mühendislik ve proje hizmetleri için bütçe ayıralım.

Konveyör Ekipmanları

Tahrik sistemlerinde dünya kalitesi, VEK mühendislik çözümleri ve bölgesel uzmanlığıyla güçleniyor

Yayın Tarihi

on

Uzun yıllara dayanan sektör tecrübesi ışığında 2005 yılında kurulan VEK Verimli Endüstriyel Komponentler, yerli ve yabancı pek çok önemli markadan oluşan ürün yelpazesiyle elektrik motorları, redüktörler, inverterler ve test sistemlerinin satışını gerçekleştiriyor. VEK, 6’sı mühendis 15 çalışandan oluşan tecrübeli kadrosuyla önemli markaları tedarik etmenin yanı sıra, yerli bir firma olarak bölgesel uzmanlık ve mühendislik çözümleri sunuyor. Tahrik sistemlerindeki tecrübesiyle gıda, madencilik, tekstil, ulaşım ve beyaz eşya sektörleri başta olmak daha pek çok endüstrinin taleplerini karşılayan VEK, müşterilerinin ürünlerinde tasarım sürecinden başlayarak saha kullanımına kadar çözüm ortağı oluyor.

İmalat sanayinin yanında birçok endüstriyel tesise alçak ve orta gerilim standart ve özel tip elektrik motorları, hız kontrol cihazları ve motorlu redüktörleri ile satış öncesi ve sonrası hizmet veren VEK; alçak gerilim elektrik motorları konusunda WEG, AEMOT ve WAT-TEE elektrik motorlarının bayiliğini yürütüyor. 0.12 kw-1000 kW güç aralığında IE3-IE4 yüksek verim sınıfına sahip standart motorların yanı sıra, müşteri talepleri doğrultusunda özel mekanik konstrüksiyonda (özel mil, özel kapak) ve özel elektriksel tasarımda (özel gerilim/frekans, özel güç vb.) motorları da ürün yelpazesinde bulunduran firma, sektörün ihtiyaç duyduğu yüksek güç seviyelerinde alçak gerilim motor (90 kw-1000 kw) ve orta gerilim motorlar (3kv,6kv,10kv,13.8kv gerilim seviyesinde, 50.000 kW’a kadar güç seviyesinde) konusunda da hizmet veriyor. Firma bu kapsamda dünyanın lider üreticilerinden WEG ile yaptığı iş birliği kapsamında “engineered partner” olarak çözüm sunuyor. 

Elektrik motorlarında sahip olduğu tasarım, üretim, satış öncesi ve sonrası hizmet tecrübesiyle müşterilerinin rekabet gücünü artıran VEK, kullanıcılarının dünya pazarında yer almalarını sağlayabilmek için standart ve regülasyonların tarif ettiği enerji verimliliğine sahip, teknolojinin gerektirdiği yenilikleri bünyesinde barındıran, uygulamada motorun maruz kalacağı en zor şartlara uygun konstrüksiyona sahip ürünleri sunuyor. 

Tamamlanmış pek çok referans projede yer alan VEK’in portföyünde, alanında lider markalar yer alıyor:

WEG, AEMOT, WAT-TEE, NİDEC, Rotor NL, Marathon, KISTLER, KOSTAL, Danfoss, LS Electric, Yılmaz Redüktör.

Redüktör, elektrik motoru ve diğer güç aktarım ürün talepleriniz için aşağıdaki formu doldurunuz.

Devamını Oku

Konveyör Bileşenleri

Interroll, birlikte çalışan sorunsuz bir çözüm olan yeni LCP AMR üst modülünü tanıttı

Yayın Tarihi

on

Interroll, birlikte çalışan sorunsuz bir çözüm olan yeni LCP AMR üst modülünü tanıttı

Otonom malzeme taşıma konusunda sürekli artan talebe ayak uyduran Interroll, iki önde gelen mobil robot şirketi ile iş birliği yaparak, yeni LCP AMR üst modülü ürününü piyasaya sürdü.

LCP AMR Üst Modül teknolojisi ile Interroll, pazarda daha fazla devrim yaratmak için sınırları zorlama ve yeni robotik ürünler geliştirme konusundaki kararlılığını bir kez daha gösteriyor. Bu son teknoloji çözüm, Interroll’un kanıtlanmış Hafif Konveyör Platformu’nu (LCP) bir AMR ile birleştiriyor. Mevcut robotik pazarı 2027 yılına kadar yüzde 20’den fazla yıllık büyüme oranı (CAGR) ile değerlendiriliyor, bu da işbirlikçi robotlara yönelik artan bir talebi ve robotiğin lojistik gibi çeşitli alanlara entegrasyonunu gösteriyor.

Interroll’un modüler LCP platformunun bir parçasıdır olan LCP AMR Üst Modül konveyör modülü, hafif yüklerin AMR’de taşınmasını sağlıyor.

Sorunsuz bir arayüz sunan ve bu nedenle bir AMR entegre edildiğinde sorunsuz bir malzeme akışını garanti eden LCP AMR Üst Modülü ile son kullanıcı, eksiksiz bir çözüme, en üst düzeyde müşteri konforuna ve kolay bir entegrasyon sürecine sahip oluyor.

Yeni standartlar belirliyor

AMR’ler; malzeme taşıma, üretim, imalat ve mal taşımacılığı gibi alanlarda çeşitli uygulamalarda kullanılıyor. Robotlar tekrarlayan, zorlu veya tehlikeli kurulumlar için kullanılıyor ve farklı ortamlarda çalışabiliyor. Yeni çözümler çok hızlı bir şekilde entegre edilebiliyor ve herhangi bir sahada kolayca kurulabiliyor.

Yeni ürünle ilgili konuşan Interroll Ürün ve Teknoloji Başkan Yardımcısı Jens Struewing, “Yeni ürünümüz sektördeki zorlukları ele alma taahhüdümüzü yansıtıyor ve hızla gelişen bir ortamda çözümler sunma konusundaki kararlılığımıza örnek teşkil ediyor. Kuşkusuz, yeni LCP AMR Üst Modülümüz, faaliyet gösterdiğimiz robotik ortam için yeni standartlar belirleyecek” diyor.

Konuyla ilgili konuşan bir diğer isim olan MiR Pazarlama ve Strateji Başkan Yardımcısı Rasmus Smet Jensen, “Ürün güvenliği, standartlar ve kanıtlanmış teknolojiler, kalitenin önemli bir unsurudur ve her ürünün müşterilerin güvenebileceği bir mükemmellik seviyesini karşılamasını sağlar. Bu nedenle bu projede Interroll ile ortak olmaya karar verdik” diye ekliyor.

Interroll, birlikte çalışan sorunsuz bir çözüm olan yeni LCP AMR üst modülünü tanıttı-2

Verimlilik, çok yönlülük, üretkenlik

LCP AMR Üst Modülü, mal akışını sorunsuz bir şekilde yöneten bir konveyör modülüdür. Kullanıcılar sistemlerini büyütmek istediklerinde teslim süresi hızlıdır. LCP AMR Üst Modülü iki elemandan oluşur ve tüm modüler Hafif Konveyör Platformunun (LCP) bir parçasıdır. Interroll’un AMR’deki konveyör üst modülü, konveyörlerle uzun süreli birlikte çalışma deneyimi üzerine geliştirilmiştir ve Interroll’un LCP çözümünün bir parçasıdır.

Çözümle ilgili konuşan OMRON Avrupa EMEA Sistem Entegratörü Müdürü Daniel Rossek, “Bu işte Interroll ile iş ortaklığı yapmaktan memnuniyet duyuyoruz. En son teknoloji ve uyarlanabilir yeteneklerle LCP AMR Üst Modülü, yeni verimlilik, çok yönlülük ve üretkenlik seviyelerine ulaşılmasına katkıda bulunacak” açıklamasında bulunuyor.

İleriye dönük olarak, Interroll, bu tür AMR çözümleriyle çalışan tüm robotik üreticileri ve sistem entegratörleri ile iş birliği yaparak müşterilerin başarısını artırmayı hedefliyor.

Interroll uzman servis ekibi olan Ömür Boyu Servis (GLS), sistem entegratörlerini ve son kullanıcıları ilk LCP AMR Üst Modül kurulumunda ve sistemin ömrü boyunca destekliyor.

 

Devamını Oku

Konveyör Bileşenleri

Forbo’dan yeni Grip StarTM: Tek bir makine bandıyla iyi tutuş, hassas konumlandırma

Yayın Tarihi

on

Forbo’dan yeni Grip Star

Mektup sınıflandırma makineleri için yeni bir Grip StarTM makine bandı geliştiren Forbo Hareket Sistemleri, başarıyla test ettiği ve kullandığı RR 12E-14 HC+ FSTR gri tip yeni düz bandıyla iyi kavrama ve hassas konumlandırmayı bir araya getiriyor. Daha güvenilir ve verimli işleme için ürünleri doğru anda kavrayan ve bırakan Grip StarTM düz bantlar, ürünleri dikkatli ve verimli bir şekilde taşıyor.

Kırılganlık ve çatlaklar gibi tipik olarak kauçukla ilişkilendirilen sorunları ortadan kaldıran Grip StarTM düz bantlar, özellikle kavrama ve hassas konumlandırma açısından mükemmel çözüm sunuyor. Geniş bir uygulama yelpazesinde kullanılabilen yeni bant; çok amaçlı bir makine bandı olarak örneğin, çapraz kesiciler ve baskı sonrası uygulamalarda, hafif bir güç aktarım uygulamasında ya da konveyör bandı olarak ideal kullanım sunuyor.

Yeni bant, HC+ özellikleri açısından da etki- leyici yapısıyla öne çıkıyor. Forbo tarafından FLASH STARTM olarak adlandırılan bu düz kayışlar, statik elektrik birikimini önlemenin güvenilir bir yolunu sunuyor. Makinelerin ESD standartlarına göre tasarlanmasını kolaylaştıran bu bant; üretimdeki aksamalar, kirlenme, elektrik çarpmaları, elektronik bileşenlerde hasar gibi tipik sorunların yanı sıra, elektrostatik birikim ve kontrolsüz deşarjın neden olduğu yangın ve patlama riskini de önlüyor.

Devamını Oku

Konular

Trendler