Connect with us

Konveyör Bileşenleri

Doğru bilinen yanlışlar-3: Bantlı konveyörlerde bant temizliği

Yayın Tarihi

on

Temizlik, temizlik, temizlik. İnsan olarak kendimizden başlayıp yaşam alanımızın her yerinde çok dikkat etmemiz gereken bir konu. Hele hele pandemi süreci yaşadığımız bu dönemde çok daha önemli bir konu olduğu tartışılmazdır. Bu yüzden, TEMİZLİK, maske ve mesafeye dikkat!

Bantlı konveyörlerde ekipman olarak (yalnızca bantlı konveyörde alınacak önlemlerle) yapılan temizliğin tek başına yeterli olmayacağını, temizliğin tüm tesis ve arazi koşulları ile sağlanması gerekliliğini hatırlatarak devam edelim.

Bir bantlı konveyörün olmazsa olmazlarından biri bant temizliğidir. Bu temizlik, bant içi ve bant dışı (hareket yönüne göre) sıyırıcılar olarak konumlandırılan ekipmanlar vasıtası ile yapılmaktadır. Konumladığı yere göre birincil, ikincil, V sıyırıcı vb. olarak adlandırılan ekipmanların bu temizliği yapmak için kullanılması tasarlanır. Şekil-1 ve Şekil-2 bize bir şeyler anlatıyordur.

Şekil-1 ve Şekil-2

Bant temizliğinin en üst düzeyde yapılmaması kısa, orta ve uzun vadede bant konveyörün çeşitli ekipmanlarında büyük hasarlara neden olabilir. Fakat bant konveyör tasarımları yapılırken sıyırıcılar günümüze kadar gelen ve büyük ölçüde yanlış seçimler yapılmış kalıplar üzerinden gidilerek projelendirilmektedir. Hatta bazen satış odaklı firmalara bantlı konveyörün teknik bilgileri ve ürün özellikleri tam verilmeden bile sıyırıcı siparişi verildiği görülmektedir. Oysaki malzeme özelliğinden, bant konveyör teknik özellikleri irdelenmeden (kapasite-hız-genişlik vb.) saha koşullarının ve bakım-onarım şartlarının tümü değerlendirilmelidir. Bu tür yaklaşımlar yapılmadan yapılan tasarımlar, seçilen ve konumlandırılan temizleme ekipmanları zamanla görevlerini yapamaz duruma gelirler. En vahim hata ise bu yanlışlığı çözmek yerine, yanlış yerleştirilen bu ekipmanların gereksiz görülüp kullanım dışı bırakılarak sistemin tümünün riske edilmesidir.

Maalesef birçok tesiste bant temizliğine gereken önem verilmemektedir. Düşük maliyetler, doğru tasarımlar ve doğru ekipman seçimleri ile bu temizliğin sağlanabileceği unutulmamalıdır.

Aslında bant temizliğinin konveyör kapasitesi başta olmak üzere tesisin verimliliğinden, işletme maliyetlerinin düşürülmesine ve en önemlisi işçi sağlığı-güvenliği konularında ne kadar önemli olduğunu beyinlere yerleştirmek gerekir.

Bu konuda en büyük görev tasarımcıya düşmektedir. İlk başta işletme yetkililerini bu konuda da (diğer birçok önemli konular gibi) alarma geçirmelidir.  Şöyle ki;

 • Bant konveyörün genişliğini bir tık küçültmek adına sızdırmazlıklardan ödün       vermemelidir.
 • Bant konveyörün uzunluğunu 2-3 metre kısa yapabilmek adına yükleme bölgelerini yanlış yerlere denk getirmemelidir.
 • Doğru şut tasarımları yapmalıdır. Ufak maliyetlerden kaçıp sıyırıcı sayısı ve tipini doğru seçmelidir.

Kısacası bant konveyör tasarımını yapan kişinin yetkin bir kişi olması gerekmektedir. Eğer bant konveyör tasarımını yapan kişi, sıyırıcı seçimi ve konumlandırması konusunda   kendini yetkin görmüyorsa muhakkak ekipman satıcı firmalardan ve işletme saha çalışanlarından doğru kararları almasına yardım edecek teknik bilgileri ve kullanım özelliklerini sağlamalıdır. Etkin temizlik yapılmasını engelleyen hatalardan birkaçına örnek vermek gerekirse;

 • Gergi sistemlerinde yanlış tasarlanan sıyırıcı tasarımları ve unutulan bant içi-dışı temizlik.
 • Kafa şutlarında yapılan yanlış tasarımlar.
 • Yetersiz tambur çapı seçimi (temizleme ve temizlenen malzeme için uygun ve doğru yere boşaltma alanı birebir bu çap ile ilgilidir).
 • Sıyırıcıların ayar/bakımlarının yapılabilmesi için ulaşılabilirlik mesafelerinin yetersizliği.
 • Yanlış alt rulo tasarımları.

Bant konveyörünüzün doğru ve güçlü bir şekilde aksamadan çalışmasını istiyorsanız bant temizliğine 2 kat önem vermeniz tavsiye olunur. Emin olun doğru tasarlanmış bir bant konveyör size uzun yıllar büyük sorunlar çıkarmadan hizmet edecektir. Bant konveyörler basit fakat birçok mühendislik disiplinlerin doğru kurgulanması ile ortaya çıkarılan ekipmanlardır. Siz bu ekipmana ne kadar iyi bakarsanız o da size en iyi hizmeti vermekten geri durmayacaktır. Fakat yalnızca bant temizliği ile bunu sağlayacağınız hayaline de kapılmamak gerekir. Doğru tambur çapı seçimi, bant tipi seçimi, rulo çapının ve tipinin yapılması vb. birçok değerli bilgilerin kurgulanması ve tasarıma aktarılması gerekir.

Yere saçılan-dökülen, rulolara-tamburlara sarılıp kalan, şase ve çelik taşıyıcılar üzerinde kalan her malzeme sizin katma değer kazancınızı düşüren boşa atılmış üründür.  Bunun önemini anlamak için bir günlük atılan ürünlerin tartılması işin vahametini ortaya çıkaracaktır.

Onun için altı üstü bant konveyör deyip geçmeyelim. Temizliğe önem verelim. En önemlisi yetkin tasarımcıları ilk yatırım maliyetleri ile kısıtlamayıp uzun vadeli kazançlar getirecek tasarım ve seçimleri yapmasına yardımcı olalım. Her işimizde mühendislik ve proje hizmetleri için bütçe ayıralım.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konveyör Bileşenleri

Flender’den mil-göbek bağlantıları için yeni seri Fastex

Yayın Tarihi

on

Flender, mil ve göbek bağlantısında kenetleme elemanlarıyla endüstriyel kaplinler alanındaki portföyünü genişletiyor. Fastex adlı yeni seri, sürtünmeli bağlantı ve buna bağlı verimli tork ve güç aktarımı sağlıyor.

Mil-göbek bağlantıları hemen hemen her endüstriyel uygulamada bulunur. Ağır hizmet tipinde, kompakt ve boşluksuz olan Fastex bağlama elemanları, yüksek servis kolaylığı ile karakterize edilir. Seri, geçiş anahtarı ile klasik bağlantıya ek olarak, uygulamanın özelliklerine bağlı olarak kullanıcıya avantajlar sağlayabilecek başka seçenekler de sunuyor. Miller ve göbekler için hızlı ve etkili bağlantı seçeneği, Flender kaplin portföyünün kombinasyon sayısını ve esnekliğini daha da artırıyor. Yumuşatılmış geçiş bağlantıları ile karşılaştırıldığında, sıkıştırma elemanları daha yüksek bir güç yoğunluğuna sahiptir ve torkların, eksenel kuvvetlerin ve eğilme momentlerinin güvenilir bir şekilde aktarılmasını sağlar. Bu nedenle, kenetleme elemanları ve bağlantı bileşenleri daha kompakt biçimlerde boyutlandırılabilir. Bu şekilde, kamalı olmayan millerin kullanımının getirdiği malzeme tasarrufu ve kullanım kolaylığı, ekonomik verimliliği artırır.

Sıkıştırma elemanlarının basit tasarımı, hızlı montaj ve demontaj sağlar. Bir veya daha fazla konik baskı halkası, sıkıştırma vidaları kullanılarak konik manşona itilir. Ortaya çıkan radyal genleşme, temas yüzeylerinde içe ve dışa doğru radyal kuvvetler oluşturarak tork ve kuvvetlerin aktarılmasında yer alan parçalar arasında sürtünmeli kenetlenme sağlar. Bu prensip sayesinde kenetleme elemanları en basit mil-göbek bağlantılarından biridir. Kendinden merkezlenen veya kendi kendine merkezlenmeyen olabilen iç ve dış bağlama setleri arasında bir ayrım yapılır. Flender şu anda 10 farklı tipte iç kenetleme seti ve iki tip dış kenetleme seti sunuyor.

Yeni seriyle ilgili açıklamalarda bulunan Flender Kaplin Satış Müdürü André Artmann, “Yeni Fastex bağlantı elemanlarının piyasaya sürülmesiyle, endüstriyel tahrikler için en kapsamlı, entegre kaplinler ve bağlantı elemanları portföyüne sahip tedarikçi olarak itibarımızı pekiştiriyoruz. Müşterilerimiz, ekipmanları ve uygulamaları için en yüksek güvenilirlik ve kaliteyi talep ediyor. Fastex bağlantı elemanları da mil-göbek bağlantıları için Flender’in üstün kalitesini sunar” ifadelerini kullanıyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Konveyör Ekipmanları

Hızlı ve güvenli bir şekilde alet kullanmadan takılabilen CONEC konnektörler

Yayın Tarihi

on

Zamandan ve dolayısıyla maliyetlerden tasarruf etmek için endüstriyel kablolamada bakım kolaylığı ve kurulum hızı giderek daha önemli bir rol oynuyor. Geçmeli/sonlandırmalı üst kalıplanmış konnektörler, başka herhangi bir çalışma adımı veya alet gerekmeden; soketlere, sensörlere ve aktüatörlere hızlı ve kolay bir şekilde takılabiliyor. Güvenilir olan kompakt kilitleme sistemi, 6 kutuplu IP67 koruma sınıfına da uygun. CONEC halka konnektörler ve M8 boyutunda geçmeli/sonlandırmalı vidalı soketler, sinyal iletimi için standartlaştırılmış A ve B kodlamalarında mevcut.

Geçmeli konnektörler özellikle çok az kurulum alanı varsa, isteğe bağlı olarak açılı veya düz kablo çıkışı ile muadillerine çok iyi monte edilebilirken; bir ucunda M8x1 dişli olan varyantlar örneğin, kontrol panosundaki dişli soket üzerinde sıkıca monte edilebiliyor, diğer ucu geçmeli kilit ile montaj ve üretim hattında esnek bir şekilde kullanılabiliyor. Vidalı/geçmeli sonlandırmalı kombine CONEC soketleri hem kilitleme tiplerine sahip hem M8x1 dişli konnektörler hem de geçmeli sonlandırmalı konnektörler ile monte edilebiliyor. 8’e kadar farklı sayıda kutuplarda mevcut olan prizler ve hem ön hem de arka panel montajı için varyantlar bulunabiliyor.

Portföy, tel ve lehim pimi düz sonlandırma tiplerine ek olarak, SMT veya THR lehimleme yöntemleri için soketleri de içerirken; yalıtım gövdeleri 3-, 4-, 5- ve 8-kut. Çeşitli yüksekliklerde 4 farklı gövde tipi (2x ön, 2x arka panel montajı) seçilebiliyor. Düşük temas dirençlerine ve yüksek eşleşme döngülerine (>100) izin veren altın kaplamalı kontaklar da aynı derecede güvenilir ve dayanıklıdır. Günlük kullanımda bakım ve montaj sırasında aletsiz yaylı kilit sistemi zamandan ve dolayısıyla maliyetten büyük tasarruf sağlayabilir.

Avantajlar:

 • Aletsiz sabitleme
 • Hızlı güvenli kilitleme
 • Sınırlı kurulum alanı için kompakt tasarım
 • Açılı ve düz versiyonlar
 • IP67 eşleştirilmiş durumda

Uygulama alanları:

 • Otomasyon teknolojisi
 • Endüstriyel uygulama
 • Makine ve tesis mühendisliği
 • Konveyör teknolojisi
 • Kontrol teknolojisi

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Konveyör Ekipmanları

Ağır hizmet sektörlerinin özel teknik gereksinimleri, Gökışık güvencesinde

Yayın Tarihi

on

Uzun yıllara dayanan tecrübesiyle sunduğu geniş portföydeki konveyör bant lastiği çözümleriyle birçok sektöre maksimum kazanç sağlayan Gökışık, çeşitli kauçuk bileşenleri kullanarak ürettiği bant lastikleriyle ağır hizmet sektörlerindeki kullanıcıların özel teknik gereksinimlerine eksiksiz çözümler sunuyor.

Günümüzde en çok tercih edilen kauçuk konveyör bant lastikleri arasında, naylon atkı ve polyester çözgüden (EP) oluşan tekstil kordlu bant lastikleri yer alıyor. Ürünün güvenli ve düşük maliyetli taşıma amacına uygun olarak geliştirilen bu bantlar; tarım endüstrisi, çimento ve enerji santralleri, madenler ve taş ocakları, liman ve terminallerde kullanılıyor. Çeşitli kauçuk bileşenler kullanarak, bu sektörlerde faaliyet gösteren kullanıcıların özel teknik gereksinimlerine göre üretim yapan Gökışık, ağır hizmet sektörlerine eksiksiz çözümler sunuyor.

Gökışık’ın kauçuk yapısına göre ürettiği bant lastikleri:

 • Aşınmaya dayanıklı
 • Isı ve aleve dayanıklı
 • Yağ ve aside dayanıklı
 • Soğuğa dayanıklı

2017 yılında kurmuş olduğu konveyör bant lastiği stok sahası ve bant ekleme-tamir-bakım ekibi ile sektör gereksinimlerini karşılayan Gökışık, 35 yıla yakın tecrübesi ve alanında uzman personeliyle bant çözümlerinin yanı sıra; kırma – eleme tesis ekipmanları, yeraltı maden ekipmanları, hırdavat ve iş güvenliği ekipmanları ve konkasör makineleri gibi grupları barındıran geniş ürün portföyü ile faaliyetlerini sürdürüyor. Tekstil kordlu kauçuk bant lastiği üretimine 2019 yılında alanında tam donanımlı kalite kontrol laboratuvarı ile başlayan firma, madencilik ve agrega sektörlerinde geçerli olan ve ağır hizmet şartlarında kullanım uygunluğunu belirleyen TSE EN ISO 14890 standardı ürün kalite belgesi ile üretim yapıyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Konular

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com