Connect with us

Konveyör Bantları

Müşteriye uygun çözümlerde Chantland iş birliği

Yayın Tarihi

on

70 yıldır çoğu motor tahrikli olan çeşitli yürüyen bant tasarımları üreten Chantland MHS, birkaç yıl önce ana konveyör bandıyla çalışan konveyörler için değişiklik talepler almaya başladı. Missouri merkezli bir işletme tarafından iletişime geçilene kadar elektrikli sürücüler kullanan yedek tetikleyiciler sağlanırken bu müşteri; onlarca yıllık bant tetikleyicilerinin sahip oldukları, manuel olarak çalıştırılan ve ana konveyör bant tarafından çalıştırılan aynı tasarımla değiştirilmesini istedi. Elektrikli tahrikler iyi alternatif değillerdi.

Sahayı ziyaret eden Chantland mühendis ve operasyon personeli, müşterinin isteğine uygun tasarım yapabileceğini bildirirken; son kullanıcı grubu, kullanıcı dostu bir manuel tahrik sistemi geliştirmede Chantland ekibiyle iş birliği yapmak istiyor.

Depolama kompleksinin tepesinde, her biri dört sıra siloyu dolduran, her iki tarafa boşaltım yapan bir tetikleyiciye sahip iki bantlı konveyör bulunuyor. Beton güverte ekipmanı ve silo girişlerini çevreden koruyan oluklu çelik yapısal bir muhafaza ile kaplanmış. Ürün ulaştığında küçük granüllere indirgenmiş ve zona yapımında kullanılmak üzere renklendirilmiş. Hala yapışkan ve 37 derecenin üzerinde olan bu granüller, oldukça aşındırıcı. Bu nedenle tüm temas yüzeyleri aşınmaya dayanacak şekilde seramik karolarla kaplı. Personel, operatör platformunda dururken kumanda kollarından birini devreye sokarak tetikleyicileri kontrol ediyor. Tahrik sistemini ana konveyör bantla birleştirmek ve tetikleyicinin ileri veya geri yönde hareket etmesine izin vermek için bir kol ileri veya geri itiliyor. Bu kolun operatör tarafından yerinde tutulması gerekiyor. Kol serbest bırakıldığında da tahrik hareketini devre dışı bırakmak için nötr konuma gidiyor. Yaklaşık hareket hızı dakikada 1 metre.  Personel, boşaltma oluklarını siloların küçük giriş kapaklarıyla kolayca hizalamak için daha düşük hızlarda işletim yapabiliyor. İkinci kol, çalışma sırasında kaymayı önlemek için doğrudan raylara kenetlenen yaylı bir fren tertibatına geçiyor. İkincil bir kelepçe, çift emniyet olarak raya kilitleniyor. Ayırıcılar, personelin konveyör sisteminin sonuna yürümek yerine ana konveyörün her iki tarafına da erişmesine izin vermek için merdivenli bir çapraz platform içeriyor.

Yeni ürünler, orijinalleri yapısal bütünlük içinde yansıtırken, kolayca görülemeyen yeni tasarım özellikleri sunuyor. Kullanıcı dostu işletim ve bakım, bu tetikleyicilere öncekilerden daha uzun bir kullanım ömrü sağlıyor.

Kaynak: chantland.com/en

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com