Connect with us

Genel

Kardex’in oto-mağazası, Alman toptancı Arbeitsschutz-Express’in siparişlerini karşılamayı en uygun hale getirecek

Yayın Tarihi

on

Kardex, intralojistik çözümlerinde küresel bir sektör partneri ve otomatik depolama çözümleri ile malzeme taşıma sistemlerinde önde gelen bir tedarikçi olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Firma iki bölümden meydana geliyor: Kardex Remstar ve Kardex Mlog.

Almanya Leipheim’daki Arbeitsschutz-Express’te kullanılan son teknoloji, robot temelli otomatik depolama ve toplama sistemi, gelecekte siparişlerin hızlı ve doğru bir şekilde alınmasını ve toplanmasını garanti altına alıyor.

Gitgide artan müşteri siparişlerinin kararlı bir şekilde karşılanması ve gelecek taleplere hazırlık amacıyla intralojistik uzmanı kardex ile oto-mağazanın planlanması ve uygulanması için anlaşmaya varan Arbeitsschutz-Express, yüksek hızdaki robotların kullanıldığı yeni otomatik depolama ve toplama sistemlerine yatırım yapıyor. Oto-mağaza, yüksek performanslı, hacimden kazandıran depolama ve saklama çözümü olarak ortaya çıkarken, yine piyasaya çıkan oto-mağaza hattı Black-line, daha yüksek sayıdaki talepleri karşılamak üzere tasarlandı.

1983 yılında bir aile şirketi olarak başlayan Arbeitsschutz-Express, bugün e-ticarette Alman pazar liderlerinden biri olarak kendini kanıtlamış olan bir toptan satış şirketi. Firma, Almanya Leipheim’deki bir perakende satış noktası ve web sitesi aracılığıyla iş güvenliği kıyafetleri ve ekipmanları satıyor. Ana ürün kategorisi olan ‘iş ayakkabıları’, firma için bir güçlük teşkil etmeye başlıyor. Binlerce farklı boyutta ayakkabı kutusunu geleneksel raflarda depolamak ve çevrim içi satışlarda artan taleplerle büyüyen ürün yelpazesini yönetmeye çalışırken bireysel siparişleri manuel olarak toplamak gibi karmaşık işlemler, sahadaki iş süresini artırırken teslimat sürelerini uzatmaya başlamıştı. Arbeitsschutz-Express, uzun yıllar bununla uğraştıktan sonra operasyonları sistemi yeniden gözden geçirmeye karar verdi.

Arbeitsschutz-Express Genel Müdürü Philipp Wiedemann, “Müşterilerimize güvenilir ve hızlı tedarik sağlamaya devam edebilmek için yeni, optimize edilmiş bir sipariş karşılama konsepti şarttı” diyor. 

Genel Müdür Wiedemann, “Depolama alanından mümkün olan en iyi şekilde yararlanmak, istenen öğelerin hızlıca tedariki ve maksimum güvenilirlik, yeni depolama sistemi açısından bizim için en önemli gereksinimler arasındaydı. Önerilen bir çözüm olarak Kardex’teki deneyimli ekip, bize tam olarak uyarlanmış oto-mağaza çözümü sundu. O kadar ikna ediciydi ki ilk temastan sadece üç ay sonra Kardex’e siparişimizi verdik” açıklamasında bulunuyor.

Kompakt, verimli, uygun ve geleceğe yönelik

Oto-mağaza sistemleri, piyasadaki en yüksek depolama ve saklama yoğunluğunu sağlar. Esnek, kişiye özel tasarımları, en alışılmadık şekilde biçimlendirilmiş tesislere dahi uyar ve günlük operasyonları kesintiye uğratmadan herhangi bir zamanda genişlemeye izin verir.

AutoStore içinde, alüminyum kübik ızgara, dikey olarak istiflenmiş depolama kutularını tutar ve otonom robotların hareket etmesi için yollar sağlar. Akıllı, pille çalışan robotlar kutuları sürekli alır, yeniden düzenler ve bunları teslimat ve toplama iş istasyonlarına aktarır. 17,7 x 25,6 inç dış boyutları ile oto-mağaza kutuları üç yükseklikte (8,7, 13 ve 16,7 inç) mevcuttur. Oto-mağaza kutuları, yüksek kaliteli polietilenden (HDPE) kalıplanmıştır.

Anahtar olarak ölçeklendirebilirlik 

Ayakkabı kutuları, kutunun daha kısa tarafı kullanılarak her zaman aynı şekilde etiketlenir. Bu nedenle, ayakkabı kutularını bir AutoStore kutusunda dik olarak saklamak çok önemlidir ve bu, alınan öğelerin alınmadan önce taranmasını sağlar. Bu nedenle Arbeitsschutz-Express, 26 Black Line AutoStore robotu ile birlikte ilk genişleme aşamasında en yüksek 30 bin kutuyu kullanacak. Sistem toplamda yaklaşık 54 bin kutu kapasite sunmaktadır. Toplama ve ikmal için altı döner bağlantı noktası kullanılır ve bir düğmeye basarak bu iki uygulama arasında geçiş yapabilir. Arbeitsschutz-Express, oto-mağazanın mevcut süreçleriyle uyumlu hale getirerek hangi kapıların ne zaman ve hangi uygulama için kullanıldığını eşleştirebilir. Gelecekte performans gereksinimleri artarsa, Arbeitsschutz-Express kolayca ve hızlı şekilde robot eklenebilir. Oto-mağaza sisteminin önündeki üç bağlantı noktası çerçevesi, yenileme için kullanılan konveyör bağlantı noktaları ile gelecekteki genişleme için hazırlık görevi görüyor. Kardex MCC Depo Yönetim Sistemi (WMS), çeşitli depo sistemlerini kontrol ve bağlantı süreçlerini optimize eder.

Açıklamasında konuya değinen Genel Müdür Wiedermann, “Bir oto-mağaza çözümüne yatırım yaparak, lojistikte artan talepleri karşılayabileceğiz, mevcut alanımızı en iyi şekilde kullanabileceğiz ve Leipheim tesisimizde dahili lojistik kapasitemizi geleceğe hazır bir şekilde genişletebileceğiz. Uzun vadeli başarının temeli Kardex ile ortaklığımız oldu” dedi. 

Dünyada Black Line sistemini kullanan 25. firma

Şimdiye kadar dünyada 24 Black Line sisteminin kurulumu yapılmıştı. Arbeitsschutz-Express ile sayı 25’e ulaştı. Yeni oto-mağaza Black Line bileşenleri Red Line üretim hattını nihai dinamik öğeler bakımından tamamlıyor. BattPack lityum-ion batarya sayesinde Black Line, diğer tüm faydaları yanında 24/7 çalışabiliyor. Kaldırma mekanizması, genelde robot gövdesinin içerisine konumlandırılır ve kutuların kaldırılmasında kullanılır. Bunun çeşitli avantajları vardır. Örneğin, 16.7 inç yüksekliğe kadar kutular da aktarılabilir duruma gelmiştir. Bir diğer katkısı da kanal tasarımıdır. Black Line robotları, daha az hacme ihtiyaç duyarlar, daha hızlı, bu da daha karmaşık kalıpların kullanılmasına imkan tanır. Sürüş mesafelerinin uzun olduğu mesafelerde daha büyük alanlarda getirdiği en önemli faydalar daha yüksek hız ve ivmedir. 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com