Connect with us

Genel

Kardex’in oto-mağazası, Alman toptancı Arbeitsschutz-Express’in siparişlerini karşılamayı en uygun hale getirecek

Yayın Tarihi

on

Kardex, intralojistik çözümlerinde küresel bir sektör partneri ve otomatik depolama çözümleri ile malzeme taşıma sistemlerinde önde gelen bir tedarikçi olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Firma iki bölümden meydana geliyor: Kardex Remstar ve Kardex Mlog.

Almanya Leipheim’daki Arbeitsschutz-Express’te kullanılan son teknoloji, robot temelli otomatik depolama ve toplama sistemi, gelecekte siparişlerin hızlı ve doğru bir şekilde alınmasını ve toplanmasını garanti altına alıyor.

Gitgide artan müşteri siparişlerinin kararlı bir şekilde karşılanması ve gelecek taleplere hazırlık amacıyla intralojistik uzmanı kardex ile oto-mağazanın planlanması ve uygulanması için anlaşmaya varan Arbeitsschutz-Express, yüksek hızdaki robotların kullanıldığı yeni otomatik depolama ve toplama sistemlerine yatırım yapıyor. Oto-mağaza, yüksek performanslı, hacimden kazandıran depolama ve saklama çözümü olarak ortaya çıkarken, yine piyasaya çıkan oto-mağaza hattı Black-line, daha yüksek sayıdaki talepleri karşılamak üzere tasarlandı.

1983 yılında bir aile şirketi olarak başlayan Arbeitsschutz-Express, bugün e-ticarette Alman pazar liderlerinden biri olarak kendini kanıtlamış olan bir toptan satış şirketi. Firma, Almanya Leipheim’deki bir perakende satış noktası ve web sitesi aracılığıyla iş güvenliği kıyafetleri ve ekipmanları satıyor. Ana ürün kategorisi olan ‘iş ayakkabıları’, firma için bir güçlük teşkil etmeye başlıyor. Binlerce farklı boyutta ayakkabı kutusunu geleneksel raflarda depolamak ve çevrim içi satışlarda artan taleplerle büyüyen ürün yelpazesini yönetmeye çalışırken bireysel siparişleri manuel olarak toplamak gibi karmaşık işlemler, sahadaki iş süresini artırırken teslimat sürelerini uzatmaya başlamıştı. Arbeitsschutz-Express, uzun yıllar bununla uğraştıktan sonra operasyonları sistemi yeniden gözden geçirmeye karar verdi.

Arbeitsschutz-Express Genel Müdürü Philipp Wiedemann, “Müşterilerimize güvenilir ve hızlı tedarik sağlamaya devam edebilmek için yeni, optimize edilmiş bir sipariş karşılama konsepti şarttı” diyor. 

Genel Müdür Wiedemann, “Depolama alanından mümkün olan en iyi şekilde yararlanmak, istenen öğelerin hızlıca tedariki ve maksimum güvenilirlik, yeni depolama sistemi açısından bizim için en önemli gereksinimler arasındaydı. Önerilen bir çözüm olarak Kardex’teki deneyimli ekip, bize tam olarak uyarlanmış oto-mağaza çözümü sundu. O kadar ikna ediciydi ki ilk temastan sadece üç ay sonra Kardex’e siparişimizi verdik” açıklamasında bulunuyor.

Kompakt, verimli, uygun ve geleceğe yönelik

Oto-mağaza sistemleri, piyasadaki en yüksek depolama ve saklama yoğunluğunu sağlar. Esnek, kişiye özel tasarımları, en alışılmadık şekilde biçimlendirilmiş tesislere dahi uyar ve günlük operasyonları kesintiye uğratmadan herhangi bir zamanda genişlemeye izin verir.

AutoStore içinde, alüminyum kübik ızgara, dikey olarak istiflenmiş depolama kutularını tutar ve otonom robotların hareket etmesi için yollar sağlar. Akıllı, pille çalışan robotlar kutuları sürekli alır, yeniden düzenler ve bunları teslimat ve toplama iş istasyonlarına aktarır. 17,7 x 25,6 inç dış boyutları ile oto-mağaza kutuları üç yükseklikte (8,7, 13 ve 16,7 inç) mevcuttur. Oto-mağaza kutuları, yüksek kaliteli polietilenden (HDPE) kalıplanmıştır.

Anahtar olarak ölçeklendirebilirlik 

Ayakkabı kutuları, kutunun daha kısa tarafı kullanılarak her zaman aynı şekilde etiketlenir. Bu nedenle, ayakkabı kutularını bir AutoStore kutusunda dik olarak saklamak çok önemlidir ve bu, alınan öğelerin alınmadan önce taranmasını sağlar. Bu nedenle Arbeitsschutz-Express, 26 Black Line AutoStore robotu ile birlikte ilk genişleme aşamasında en yüksek 30 bin kutuyu kullanacak. Sistem toplamda yaklaşık 54 bin kutu kapasite sunmaktadır. Toplama ve ikmal için altı döner bağlantı noktası kullanılır ve bir düğmeye basarak bu iki uygulama arasında geçiş yapabilir. Arbeitsschutz-Express, oto-mağazanın mevcut süreçleriyle uyumlu hale getirerek hangi kapıların ne zaman ve hangi uygulama için kullanıldığını eşleştirebilir. Gelecekte performans gereksinimleri artarsa, Arbeitsschutz-Express kolayca ve hızlı şekilde robot eklenebilir. Oto-mağaza sisteminin önündeki üç bağlantı noktası çerçevesi, yenileme için kullanılan konveyör bağlantı noktaları ile gelecekteki genişleme için hazırlık görevi görüyor. Kardex MCC Depo Yönetim Sistemi (WMS), çeşitli depo sistemlerini kontrol ve bağlantı süreçlerini optimize eder.

Açıklamasında konuya değinen Genel Müdür Wiedermann, “Bir oto-mağaza çözümüne yatırım yaparak, lojistikte artan talepleri karşılayabileceğiz, mevcut alanımızı en iyi şekilde kullanabileceğiz ve Leipheim tesisimizde dahili lojistik kapasitemizi geleceğe hazır bir şekilde genişletebileceğiz. Uzun vadeli başarının temeli Kardex ile ortaklığımız oldu” dedi. 

Dünyada Black Line sistemini kullanan 25. firma

Şimdiye kadar dünyada 24 Black Line sisteminin kurulumu yapılmıştı. Arbeitsschutz-Express ile sayı 25’e ulaştı. Yeni oto-mağaza Black Line bileşenleri Red Line üretim hattını nihai dinamik öğeler bakımından tamamlıyor. BattPack lityum-ion batarya sayesinde Black Line, diğer tüm faydaları yanında 24/7 çalışabiliyor. Kaldırma mekanizması, genelde robot gövdesinin içerisine konumlandırılır ve kutuların kaldırılmasında kullanılır. Bunun çeşitli avantajları vardır. Örneğin, 16.7 inç yüksekliğe kadar kutular da aktarılabilir duruma gelmiştir. Bir diğer katkısı da kanal tasarımıdır. Black Line robotları, daha az hacme ihtiyaç duyarlar, daha hızlı, bu da daha karmaşık kalıpların kullanılmasına imkan tanır. Sürüş mesafelerinin uzun olduğu mesafelerde daha büyük alanlarda getirdiği en önemli faydalar daha yüksek hız ve ivmedir. 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Genel

SECOPTA’dan 7/24 yerinde malzeme analizi yapan yeni çözüm LIBS

Yayın Tarihi

on

SECOPTA, otomatik hat içi malzeme izleme ve Pozitif Malzeme Tanımlama (PMI) için yeni mineralLIBS’yi piyasaya sürecek. Sistem, kuvars, feldispat veya kireçtaşı gibi toz, ince ve kaba taneli endüstriyel minerallerin doğrudan konveyör bant üzerinde hızlı, hassas, sürekli, uzun vadeli kararlılıkla ve 7/24 çalışma ile ölçülmesini sağlıyor. Lazer tabanlı sistem, önceden numune hazırlamaya gerek kalmadan dökme minerallerin sürekli hat içi malzeme kontrolünü gerçekleştiriyor.

Lazerle Yapılan Arıza Spektroskopisi (LIBS) sistemleri, malzemelerin kimyasal bileşimini analiz eder. Ölçüm sırasında, lazer ışını tarafından plazma üretilir ve özel bir spektrometrede analiz edilir. Bu, malzeme akışının kimyasal bileşimini doğrudan ve birkaç saniye içinde kontrol etmeyi mümkün hale getirir. Sonuçlar hemen kullanılabilir. Ölçüm süreklidir ve sistemden geçen tüm malzemeleri 7/24 süresince kaydeder.

SECOPTA, yeni sistemi mineralLIBS’yi özellikle kuvars, feldispat veya kireçtaşı gibi kaba endüstriyel mineraller ve ayrıca 100 mm’ye kadar tane boyutuna sahip cevherler veya kömür için geliştirdi. Otomatik odaklama sistemi ile farklı tane boyutlarına veya malzemenin konveyör bant üzerindeki değişen yükleme yüksekliklerine uyum sağlanıyor. Ayrıca SECOPTA, ince veya toz malzeme ölçüm sistemi olan FiberLIBSinline SP’yi de piyasaya sürüyor. Her iki sistem de inşaat malzemeleri ve cevherlerinin üretimi ve işlenmesinde karşılaşılanlarla benzer zorlu çalışma koşullarında bile uzun süre güvenilir bir şekilde çalışıyor.

Her iki sistemin de uygulama alanları gelen ürünler, proses kontrolü veya PMI’dır. Gelen ürünlerde ve proses kontrolünde, sürekli yerinde ölçüm, genellikle yalnızca birkaç saat aralığında gerçekleştirilen rastgele örneklemenin yerini alıyor. Bu, teslim edilen veya işlenecek malzemenin uygunluk açısından hemen ve hızlı bir şekilde kontrol edilebileceği anlamına geliyor. İşleme sırasında sistem, kalıcı kimyasal yerinde analiz yoluyla malzeme akışını kontrol eder. Limit değerler aşılırsa, bu sistem istenmeyen sapmalara karşı uyarır. PMI sayesinde operatörler, tesislerinin her zaman öngörülen kalitede doğru malzeme tedariki ile çalıştığından emin olurlar. Ölçülen veriler günlüğe kaydedilir, arşivlenir ve daha fazla işleme ve dokümantasyon için kullanılabilir.

Yeni çözümlerle ilgili konuşan SECOPTA Analytics GmbH’nin Başkanı Dr. Christian Bohling, “Sürecime yanlış malzemenin girdiğini görürsem ve hemen müdahale edebilirsem, bu paradan ve zamandan tasarruf sağlar. Sonuç olarak, söz konusu malzeme boşaltılıyor ve kısa bir süre sonra tesislerim çalışmaya devam ediyor. Bu sayede ölçüm teknolojime küçük bir yatırımla tüm partileri kurtarıyorum” ifadelerini kullanıyor. 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Genel

Schaeffler’in Otonom Mobil Robotu DEX’e, en iyinin en iyisi ödülü

Yayın Tarihi

on

Otomotiv ve endüstrinin küresel liderlerinden Schaeffler, Otonom Mobil Robot (AMR) projesi olan Dual Extendable (DEX) ile Red Dot Tasarım Ödülü’nde “En İyinin En İyisi” ödülünü kazandı. Proje aynı zamanda Red Dot Luminary’e aday gösterildi.

“En İyinin En İyisi” ile ödüllendirilen DEX, Schaeffler tarafından otonom mobil robot platformlarının el becerisini, zekasını ve bunların fabrika çalışanları ile iş birliğinin yeniden uyarlanması için tasarlandı. Çift yönlü bacak uzantıları, WLAN ve ara katman yazılımı entegrasyonu, 2D/3D SLAM tabanlı hassas yerelleştirmenin yanı sıra konuşma ve hareket tanıma özelliklerine de sahip DEX, endüstriyel alanda üretkenliği desteklemek ve artırmada akıllı sosyal davranışlarla işlevselliği geliştirmek amacıyla bir test ortamı sağlıyor. DEX’in Red Dot’ta kazandığı ödülle ilgili konuşan Schaeffler Asya/Pasifik Bilgi Yetkilisi ve Gelişmiş Araştırma Merkezi Direktörü Han Boon Siew, “DEX için en prestijli ödüllerden biri olan ‘En İyinin En İyisi’ne layık görülmek, müşterilerimiz ve üretim operasyonlarımız için yeni mobilite ve hareket olanakları sağlamada en son çözümleri geliştirmeye yönelik sürekli tutkumuz ve bağlılığımızın bir sonucudur” diyor.

Projenin gelişim süreciyle ilgili bilgiler aktaran Siew, “Araştırma projesi, Schaeffler’in kampüste şirket konsepti aracılığıyla dünya çapında önde gelen üniversitelerle küresel bir araştırma ağını barındıran Schaeffler İleri Araştırma Merkezi (SHARE) Programı’nın bir parçası. Konsept, mevcut teknolojinin durumunu genişletmek ve araştırma anlayışlarını ürün geliştirme faaliyetlerine aktarmak için uygulamalı araştırmalar yoluyla Schaeffler çalışanları, bilim adamları ve akademisyenler arasında yoğun bilgi alışverişi ve yakın iş birliğini mümkün hale getiriyor” ifadelerini kullanıyor. DEX’in konseptinin ve vizyonunun görselleştirilmesi için NTU teknoloji ekibinde SHARE ile yakın bir şekilde çalışan Orcadesign Consultants ile iş birliği içerisinde tasarlandığını dile getiren Siew, “Schaeffler’de, otomotiv ve endüstriyel sektörlerde geleceğe yönelik trendlerin taleplerini karşılamada bileşenlerin ve teknolojilerin stratejik gelişiminin anahtarı olarak iş birliğini görüyoruz. SHARE programıyla, teknolojik ve metodik yeteneklerimizi geliştirmek üzere bileşenlerimizi ve sistem uzmanlığımızı akademik enstitülerin ve endüstri uzmanlarının teknolojik yetkinliği ile birleştirmeyi amaçlıyoruz” açıklamasında bulunuyor.

Red Dot Tasarım Ödülü’nün tasarımın geniş kapsamını profesyonel olarak değerlendirmek için ürün tasarımı, iletişim tasarımı ve tasarım konsepti olarak 3 farklı disiplini bulunuyor. Design-Zentrum Nordrhein Westfalen tarafından Almanya’nın Essen kentinde düzenlenen Red Dot Ödülü, dünyanın en büyük tasarım yarışmalarından biri niteliğini taşıyor.

2021 yılında OPTIME durum izleme çözümü için ‘Akıllı Ürün’ ve ‘Endüstriyel Tasarım’ kategorilerinde Red Dot Tasarım Ödülü’nü alan Schaeffler, kolay ve uygun maliyetli kapsamlı durum izlemeye olanak tanıyan tak-çalıştır çözümüyle; sektör oyuncularının uzun vadeli bakım, insan gücü veya yedek parça gereksinimlerini birkaç saat içinde hızlı ve kolay bir şekilde planlamasını sağlıyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Genel

GMTCNT, operatör panelleriyle makine üreticilerinin odağında

Yayın Tarihi

on

Üretimde verimliliği ve şeffaflığı artıran TSG Serisi Operatör Panelleri ile makine imalatçılarının dikkatini çeken GMT, kullanıcı dostu çözümleriyle birçok avantaj sunuyor. Ethernetli modellerinde bulunan VNC desteği ile tablet, akıllı telefon ve PC üzerinden uzaktan izleme ve kontrolü mümkün kılan GMT’nin TSG Serisi, bu özelliklerinin yanı sıra kullanıcı dostu Türkçe arayüzü ve programlama kolaylığı ile ön plana çıkıyor.

Endüstriyel uygulamalarda kullanılmak için geliştirilen 16,77M renkli TFT dokunmatik operatör paneli olan TSG Serisi HMI’larda, Gerçek Zaman Saati (RTC) standart olarak mevcut. Kullanıcı dostu yazılımı geniş bir PLC kütüphanesine sahip olan ürün, yaygın olarak kullanılan tüm PLC’leri de destekliyor. HP LaserJet P1100 serisi yazıcılar ile uyumlu olan panelin PDF Viewer fonksiyonu ile PDF dosyaları görüntülenebiliyorken; USB Host özelliği ile veri kaydı yapılabiliyor, program yüklenebiliyor, klavye/mouse/web kamera bağlanabiliyor. VNC yazılımı ile ethernet portlu modellere, yerel ağ ya da internet aracılığıyla Windows, IOS ve Android platformları üzerinden erişilebiliyor. Ayrıca, VNC Client ile ethernet portu üzerinden cihazlar arasında izleme ve kontrol özelliği de mevcut.

Ön paneli IP65 koruma özelliği ile çevresel şartlara dayanıklı olan TSG Serisi HMI’lar, 1 adet RS232 ve 1 adet RS232/RS485/RS422 destekleyen haberleşme portuna sahip. GMTCNT protokolü ile HMI’lar arası haberleşme özelliği ile bir PLC’ye birden çok HMI’nın ulaşabilmesi mümkün. TSG Serisi HMI’lar hakkında daha detaylı bilgi firmanın web sitesi gmtcontrol.com’da.

TSG Serisi HMI’ların başlıca özellikleri:

 • 16,77 M renk
 • TFT ekran
 • ARM RISC 32bit 792 MHz 
 • 128 MB NAND Flash +128 MB DDR 3 hafıza
 • Gerçek Zaman Saati (RTC)
 • 1 adet USB portu
 • 1 adet RS232 ve 1 adet RS232/RS485/RS422 destekleyen haberleşme portu
 • Ethernetli modellerde VNC desteği ile tablet          
 • Akıllı telefon ve PC üzerinden uzaktan izleme ve kontrol
 • Ön panel IP65 koruma
 • GMTCNT protokolü HMI’lar arası haberleşme özelliği ile bir PLC’ye birden çok HMI’nın ulaşabilmesi
 • USB host portu üzerinde veri, alarm, trend kaydetme ve tarihsel sorgu yapabilme
 • C dili ile makro oluşturabilme
 • Güvenlik seviyeleri ve kullanıcı tanımlamaları yapabilme
 • Ethernetli modellerde FTP üzerinden HMI içine ve harici bağlı olan USB flash diske ulaşabilme
 • PDesigner HMI Editör Programı ile programlanır

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com