Connect with us

Genel

KBT Konveyör kalite standartlarına Habasit ve NGI ile ulaşıyor

Yayın Tarihi

on

KBT Konveyör Genel Müdürü Kaan Darama ile bir söyleşi gerçekleştirdik. Konveyör ve makine imalatının yerli markası KBT’nin faaliyetleri hakkında değerlendirmelerini aldığımız Kaan Bey’den, Habasit ve NGI markalarıyla iş ortaklıklarına ilişkin de bilgiler aldık.

Konveyör üretiminiz, ürün gruplarınız ve hedef sektörleriniz hakkında ayrıntılı bilgi alabilir miyiz?

Konveyör üretimimiz 1100 metrekare imalat ve 600 metrekare ofis olmak üzere yaklaşık 1700 metrekarelik fabrikamızda alanında uzman 8 mühendis ve 13 teknik personel ile İOSB’de devam etmektedir. Ağırlıklı olarak gıda sektörüne çalışıyoruz ve paslanmaz materyal konusunda uzman bir ekibimiz var. Kaynak, tasarım, montaj bölümlerinde ve kullanılan malzemelerde hep titiz davranan, zamanında teslim ahlakını şiar edinen bir ekiple çalışmaktan gurur duyuyorum. Gıda ve ilaç sanayiinde birçok firma ile çalışsak dahi bildiğiniz üzere bu sektörler tamamen uçsuz bucaksız bir derya gibi. Gıda derken içerisine şekerli, çikolatalı atıştırmalık ürünlerle, aynı zamanda tavuk ve et türevleri, makarna ve kuru baklagiller gibi tamamen farklı üretim, paketleme ve kalite kontrol proseslerine sahip birçok ürünü katıyoruz. Bu nedenle hedef sektörlerimizden ziyade gıda sektörü içerisinde hedef ürün gamlarımız mevcut. Hâlihazırda hızlı tüketim malzemelerinin üretim hatlarında fazlasıyla tecrübeye ve ürün gamına sahip firmamızı, tavuk ve et ürünleri sektöründe daha fazla iş geliştirmek ve bu sektörde de kaliteli sistemlerimizi tanınır yapmak için girişimlerimiz mevcuttur.

Gıda sektörünce geniş bir yelpazede pek çok farklı uygulamalarda çözümler sunuyorsunuz. Bu uygulama ve çözümler hakkında neler söylersiniz?

Bu zamana kadar gıda sektöründe ürünlerin kolilenmesinden tutun da paketli ürünlerin taşınması, sayılması, robotik kollar yardımıyla düzenlenmesi vb. birçok üretim hattını devreye aldık. Firmamız aslında bir konveyör firmasından ziyade bir mühendislik firmasıdır. Yapmış olduğumuz projelerin birçoğunda standart çözümler dışında tasarlanmış ve katma değerli sistemler üretiyoruz. Sadece taşımıyoruz aynı zamanda çözüm üretiyoruz.

Endüstri 4.0 ve IoT teknolojileri giderek daha fazla kullanım alanı buluyor. Ürünlerinizde teknolojik gelişmeler ışığında ne tür yenilikler yapıyorsunuz?

Firmamız üretmiş olduğu sistemlerde programlanabilir akıllı devreleri yıllardır kendi bünyesindeki mühendislerle, müşterilerine bir çözüm olarak sunmaktadır. Makinelerin akıllı görevleri gerçekleştirmesi, konveyör ve diğer ekipmanlarla senkron faaliyet göstererek verimin arttırılması ve sorunsuz bir üretimin garanti altına alınması için bu tip teknolojilerin kullanımının zaruri olduğu çok aşikârdır. Müşterilerimizin hatlarındaki sistemlerin son teknolojik haberleşme ağına sahip olması ve arka planda kullandıkları yazılımlarla entegresi noktasında kendilerine hizmet vermek için mühendis kadromuz her geçen gün daha fazla eğitim alıyor ve bu eğitimleri şirket içerisindeki simülasyon sistemlerimizle pratiğe döküyorlar. Bu teknolojileri dışarıdan hizmet almadan kendi bünyesinde bulunan mekatronik ve elektrik mühendisleriyle çözen bir firma olmamızın da rahatlığını her geçen gün yaşıyoruz.

Habasit ve NGI markalarıyla iş ortaklığınızı nasıl değerlendiriyorsunuz? 

Habasit markasıyla yıllardır bant ve konveyör aksesuarları ürünlerini kullanarak çalışmaktayız. Hem marka bilinirliği hem de kaliteli ürün gamıyla her türlü projede desteklerini görmek, yaptığımız sistemlerde bu tarz profesyonel bir iş ortağına sahip olmak projelere daha özgüvenli yaklaşmamızı sağlıyor ve bu gerçekten çok güzel bir duygu. İmal ettikleri ürünleri her geçen gün geliştirmeleri ve yeni ürünlerle var olan sorunlara sürekli gelişen bir yapıda çözüm üretmeleri, iş birliğimizi çok daha güçlendiriyor. NGI marka ürünlerle tanışmamızı sağlayan Habasit markası, kendisine yakışır bir markayı bünyesine katarak kalite anlayışını tekrar göstermiş. Rulmanlı yataklarda ve özel ayak pabuçlarında kendileriyle çalışıyoruz ve müşterilerimizden aldığımız geri dönüşler de bizleri çok memnun etmektedir. Habasit ve NGI marka ürünleri kullanmak hem firmamızın kaliteli üretim anlayışını yansıtmakta hem de taleplerimizi tam anlayışıyla karşılayan iş ortaklarının olmasının rahatlığını yaşatmaktadır.

NGI markalı hijyenik rulman yatakları ve makine ayakları, hangi açılardan önemli ekipmanlardır? 

Makine ayakları statik ve titreşim aktarımı noktalarında makinenin zeminle ilk temas noktası olması sebebiyle çok önemlidir. Yıllardır her konveyörde, her makinede kaliteli pabuçlar kullanmayı zaruri gördüğümüzden bu noktada çok titiz bir firmayız. NGI marka ürünler gerçekten tam bir mühendislik çalışmasının sonucu. Pabuçların altındaki plastik malzemenin materyalinden tutun da iç kısmının kavis açısının ayarlanmasıyla vakumlama özelliği göstererek zemine dübellenmiş etkisi yapması tamamen bir mühendislik çalışmasının sonucudur. Makine ayakları sadece yükseklik ayarı yapılan basit bir ürün değil tam anlamıyla makineyi ve firmanın bu makineye bakışını, kalite anlayışını gösteren bir materyaldir. Kalitenin ince ayrıntılarda olduğunu düşünen ve bütün üretimlerinde bunu göstermeye çalışan bir firma olmamız hasebiyle, NGI marka ürünleri kullanmak bu düşüncemizin vücut bulmasını sağlamaktadır.

Kısa veya uzun vadede hayata geçirmeyi düşündüğünüz yeni projeler var mı, Habasit ve/veya NGI’ın rolü kısaca bu projelerde nasıl olacak?

Elbette. Şu an hâlihazırda Peru’ya yapmakta olduğumuz konveyör hatlarında Habasit marka bantları ve NGI marka ayakları kullanıyoruz. Aynı zaman da Rusya’ya henüz çalışmasını yaptığımız CleanDrive model metalize bantlı poliüretan bantlarla çözüm sunmaktayız.

Eklemek istediğiniz bir şey var mıdır?

Benimle bu röportajı gerçekleştirdiğiniz için teşekkür ederim. Her geçen gün kaliteli hizmet ve kaliteli üretimlerle ülke üretimimize katkı sağlayan firmalarımızın artması dileğiyle, iyi çalışmalar dilerim.

KBT Konveyör Yöneticileri Kaan Darama ile Bülent Keçeli

Son olarak kısaca kendinizden bahseder misiniz?

KBT Konveyör genel müdürüyüm ve şirketi Bülent Keçeli ile birlikte 2015 yılında kurduk. Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği mezunuyum. Kaliteli üretim ve kaliteli hizmet anlayışını benimseyen bir yapım var. Bu anlayışla birlikte, konveyör ve makine imalatı yapan firmamızla Türkiye’nin ve dünyanın çok büyük firmalarına hizmet veriyoruz.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Genel

SECOPTA’dan 7/24 yerinde malzeme analizi yapan yeni çözüm LIBS

Yayın Tarihi

on

SECOPTA, otomatik hat içi malzeme izleme ve Pozitif Malzeme Tanımlama (PMI) için yeni mineralLIBS’yi piyasaya sürecek. Sistem, kuvars, feldispat veya kireçtaşı gibi toz, ince ve kaba taneli endüstriyel minerallerin doğrudan konveyör bant üzerinde hızlı, hassas, sürekli, uzun vadeli kararlılıkla ve 7/24 çalışma ile ölçülmesini sağlıyor. Lazer tabanlı sistem, önceden numune hazırlamaya gerek kalmadan dökme minerallerin sürekli hat içi malzeme kontrolünü gerçekleştiriyor.

Lazerle Yapılan Arıza Spektroskopisi (LIBS) sistemleri, malzemelerin kimyasal bileşimini analiz eder. Ölçüm sırasında, lazer ışını tarafından plazma üretilir ve özel bir spektrometrede analiz edilir. Bu, malzeme akışının kimyasal bileşimini doğrudan ve birkaç saniye içinde kontrol etmeyi mümkün hale getirir. Sonuçlar hemen kullanılabilir. Ölçüm süreklidir ve sistemden geçen tüm malzemeleri 7/24 süresince kaydeder.

SECOPTA, yeni sistemi mineralLIBS’yi özellikle kuvars, feldispat veya kireçtaşı gibi kaba endüstriyel mineraller ve ayrıca 100 mm’ye kadar tane boyutuna sahip cevherler veya kömür için geliştirdi. Otomatik odaklama sistemi ile farklı tane boyutlarına veya malzemenin konveyör bant üzerindeki değişen yükleme yüksekliklerine uyum sağlanıyor. Ayrıca SECOPTA, ince veya toz malzeme ölçüm sistemi olan FiberLIBSinline SP’yi de piyasaya sürüyor. Her iki sistem de inşaat malzemeleri ve cevherlerinin üretimi ve işlenmesinde karşılaşılanlarla benzer zorlu çalışma koşullarında bile uzun süre güvenilir bir şekilde çalışıyor.

Her iki sistemin de uygulama alanları gelen ürünler, proses kontrolü veya PMI’dır. Gelen ürünlerde ve proses kontrolünde, sürekli yerinde ölçüm, genellikle yalnızca birkaç saat aralığında gerçekleştirilen rastgele örneklemenin yerini alıyor. Bu, teslim edilen veya işlenecek malzemenin uygunluk açısından hemen ve hızlı bir şekilde kontrol edilebileceği anlamına geliyor. İşleme sırasında sistem, kalıcı kimyasal yerinde analiz yoluyla malzeme akışını kontrol eder. Limit değerler aşılırsa, bu sistem istenmeyen sapmalara karşı uyarır. PMI sayesinde operatörler, tesislerinin her zaman öngörülen kalitede doğru malzeme tedariki ile çalıştığından emin olurlar. Ölçülen veriler günlüğe kaydedilir, arşivlenir ve daha fazla işleme ve dokümantasyon için kullanılabilir.

Yeni çözümlerle ilgili konuşan SECOPTA Analytics GmbH’nin Başkanı Dr. Christian Bohling, “Sürecime yanlış malzemenin girdiğini görürsem ve hemen müdahale edebilirsem, bu paradan ve zamandan tasarruf sağlar. Sonuç olarak, söz konusu malzeme boşaltılıyor ve kısa bir süre sonra tesislerim çalışmaya devam ediyor. Bu sayede ölçüm teknolojime küçük bir yatırımla tüm partileri kurtarıyorum” ifadelerini kullanıyor. 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Genel

Schaeffler’in Otonom Mobil Robotu DEX’e, en iyinin en iyisi ödülü

Yayın Tarihi

on

Otomotiv ve endüstrinin küresel liderlerinden Schaeffler, Otonom Mobil Robot (AMR) projesi olan Dual Extendable (DEX) ile Red Dot Tasarım Ödülü’nde “En İyinin En İyisi” ödülünü kazandı. Proje aynı zamanda Red Dot Luminary’e aday gösterildi.

“En İyinin En İyisi” ile ödüllendirilen DEX, Schaeffler tarafından otonom mobil robot platformlarının el becerisini, zekasını ve bunların fabrika çalışanları ile iş birliğinin yeniden uyarlanması için tasarlandı. Çift yönlü bacak uzantıları, WLAN ve ara katman yazılımı entegrasyonu, 2D/3D SLAM tabanlı hassas yerelleştirmenin yanı sıra konuşma ve hareket tanıma özelliklerine de sahip DEX, endüstriyel alanda üretkenliği desteklemek ve artırmada akıllı sosyal davranışlarla işlevselliği geliştirmek amacıyla bir test ortamı sağlıyor. DEX’in Red Dot’ta kazandığı ödülle ilgili konuşan Schaeffler Asya/Pasifik Bilgi Yetkilisi ve Gelişmiş Araştırma Merkezi Direktörü Han Boon Siew, “DEX için en prestijli ödüllerden biri olan ‘En İyinin En İyisi’ne layık görülmek, müşterilerimiz ve üretim operasyonlarımız için yeni mobilite ve hareket olanakları sağlamada en son çözümleri geliştirmeye yönelik sürekli tutkumuz ve bağlılığımızın bir sonucudur” diyor.

Projenin gelişim süreciyle ilgili bilgiler aktaran Siew, “Araştırma projesi, Schaeffler’in kampüste şirket konsepti aracılığıyla dünya çapında önde gelen üniversitelerle küresel bir araştırma ağını barındıran Schaeffler İleri Araştırma Merkezi (SHARE) Programı’nın bir parçası. Konsept, mevcut teknolojinin durumunu genişletmek ve araştırma anlayışlarını ürün geliştirme faaliyetlerine aktarmak için uygulamalı araştırmalar yoluyla Schaeffler çalışanları, bilim adamları ve akademisyenler arasında yoğun bilgi alışverişi ve yakın iş birliğini mümkün hale getiriyor” ifadelerini kullanıyor. DEX’in konseptinin ve vizyonunun görselleştirilmesi için NTU teknoloji ekibinde SHARE ile yakın bir şekilde çalışan Orcadesign Consultants ile iş birliği içerisinde tasarlandığını dile getiren Siew, “Schaeffler’de, otomotiv ve endüstriyel sektörlerde geleceğe yönelik trendlerin taleplerini karşılamada bileşenlerin ve teknolojilerin stratejik gelişiminin anahtarı olarak iş birliğini görüyoruz. SHARE programıyla, teknolojik ve metodik yeteneklerimizi geliştirmek üzere bileşenlerimizi ve sistem uzmanlığımızı akademik enstitülerin ve endüstri uzmanlarının teknolojik yetkinliği ile birleştirmeyi amaçlıyoruz” açıklamasında bulunuyor.

Red Dot Tasarım Ödülü’nün tasarımın geniş kapsamını profesyonel olarak değerlendirmek için ürün tasarımı, iletişim tasarımı ve tasarım konsepti olarak 3 farklı disiplini bulunuyor. Design-Zentrum Nordrhein Westfalen tarafından Almanya’nın Essen kentinde düzenlenen Red Dot Ödülü, dünyanın en büyük tasarım yarışmalarından biri niteliğini taşıyor.

2021 yılında OPTIME durum izleme çözümü için ‘Akıllı Ürün’ ve ‘Endüstriyel Tasarım’ kategorilerinde Red Dot Tasarım Ödülü’nü alan Schaeffler, kolay ve uygun maliyetli kapsamlı durum izlemeye olanak tanıyan tak-çalıştır çözümüyle; sektör oyuncularının uzun vadeli bakım, insan gücü veya yedek parça gereksinimlerini birkaç saat içinde hızlı ve kolay bir şekilde planlamasını sağlıyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Genel

GMTCNT, operatör panelleriyle makine üreticilerinin odağında

Yayın Tarihi

on

Üretimde verimliliği ve şeffaflığı artıran TSG Serisi Operatör Panelleri ile makine imalatçılarının dikkatini çeken GMT, kullanıcı dostu çözümleriyle birçok avantaj sunuyor. Ethernetli modellerinde bulunan VNC desteği ile tablet, akıllı telefon ve PC üzerinden uzaktan izleme ve kontrolü mümkün kılan GMT’nin TSG Serisi, bu özelliklerinin yanı sıra kullanıcı dostu Türkçe arayüzü ve programlama kolaylığı ile ön plana çıkıyor.

Endüstriyel uygulamalarda kullanılmak için geliştirilen 16,77M renkli TFT dokunmatik operatör paneli olan TSG Serisi HMI’larda, Gerçek Zaman Saati (RTC) standart olarak mevcut. Kullanıcı dostu yazılımı geniş bir PLC kütüphanesine sahip olan ürün, yaygın olarak kullanılan tüm PLC’leri de destekliyor. HP LaserJet P1100 serisi yazıcılar ile uyumlu olan panelin PDF Viewer fonksiyonu ile PDF dosyaları görüntülenebiliyorken; USB Host özelliği ile veri kaydı yapılabiliyor, program yüklenebiliyor, klavye/mouse/web kamera bağlanabiliyor. VNC yazılımı ile ethernet portlu modellere, yerel ağ ya da internet aracılığıyla Windows, IOS ve Android platformları üzerinden erişilebiliyor. Ayrıca, VNC Client ile ethernet portu üzerinden cihazlar arasında izleme ve kontrol özelliği de mevcut.

Ön paneli IP65 koruma özelliği ile çevresel şartlara dayanıklı olan TSG Serisi HMI’lar, 1 adet RS232 ve 1 adet RS232/RS485/RS422 destekleyen haberleşme portuna sahip. GMTCNT protokolü ile HMI’lar arası haberleşme özelliği ile bir PLC’ye birden çok HMI’nın ulaşabilmesi mümkün. TSG Serisi HMI’lar hakkında daha detaylı bilgi firmanın web sitesi gmtcontrol.com’da.

TSG Serisi HMI’ların başlıca özellikleri:

 • 16,77 M renk
 • TFT ekran
 • ARM RISC 32bit 792 MHz 
 • 128 MB NAND Flash +128 MB DDR 3 hafıza
 • Gerçek Zaman Saati (RTC)
 • 1 adet USB portu
 • 1 adet RS232 ve 1 adet RS232/RS485/RS422 destekleyen haberleşme portu
 • Ethernetli modellerde VNC desteği ile tablet          
 • Akıllı telefon ve PC üzerinden uzaktan izleme ve kontrol
 • Ön panel IP65 koruma
 • GMTCNT protokolü HMI’lar arası haberleşme özelliği ile bir PLC’ye birden çok HMI’nın ulaşabilmesi
 • USB host portu üzerinde veri, alarm, trend kaydetme ve tarihsel sorgu yapabilme
 • C dili ile makro oluşturabilme
 • Güvenlik seviyeleri ve kullanıcı tanımlamaları yapabilme
 • Ethernetli modellerde FTP üzerinden HMI içine ve harici bağlı olan USB flash diske ulaşabilme
 • PDesigner HMI Editör Programı ile programlanır

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Konular

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com