KBT Konveyör kalite standartlarına Habasit ve NGI ile ulaşıyor

Moneta Yazı İşleri Yönetimi
KBT Konveyör kalite standartlarına Habasit ve NGI ile ulaşıyor

KBT Konveyör Genel Müdürü Kaan Darama ile bir söyleşi gerçekleştirdik. Konveyör ve makine imalatının yerli markası KBT’nin faaliyetleri hakkında değerlendirmelerini aldığımız Kaan Bey’den, Habasit ve NGI markalarıyla iş ortaklıklarına ilişkin de bilgiler aldık.

Konveyör üretiminiz, ürün gruplarınız ve hedef sektörleriniz hakkında ayrıntılı bilgi alabilir miyiz?

Konveyör üretimimiz 1100 metrekare imalat ve 600 metrekare ofis olmak üzere yaklaşık 1700 metrekarelik fabrikamızda alanında uzman 8 mühendis ve 13 teknik personel ile İOSB’de devam etmektedir. Ağırlıklı olarak gıda sektörüne çalışıyoruz ve paslanmaz materyal konusunda uzman bir ekibimiz var. Kaynak, tasarım, montaj bölümlerinde ve kullanılan malzemelerde hep titiz davranan, zamanında teslim ahlakını şiar edinen bir ekiple çalışmaktan gurur duyuyorum. Gıda ve ilaç sanayiinde birçok firma ile çalışsak dahi bildiğiniz üzere bu sektörler tamamen uçsuz bucaksız bir derya gibi. Gıda derken içerisine şekerli, çikolatalı atıştırmalık ürünlerle, aynı zamanda tavuk ve et türevleri, makarna ve kuru baklagiller gibi tamamen farklı üretim, paketleme ve kalite kontrol proseslerine sahip birçok ürünü katıyoruz. Bu nedenle hedef sektörlerimizden ziyade gıda sektörü içerisinde hedef ürün gamlarımız mevcut. Hâlihazırda hızlı tüketim malzemelerinin üretim hatlarında fazlasıyla tecrübeye ve ürün gamına sahip firmamızı, tavuk ve et ürünleri sektöründe daha fazla iş geliştirmek ve bu sektörde de kaliteli sistemlerimizi tanınır yapmak için girişimlerimiz mevcuttur.

Gıda sektörünce geniş bir yelpazede pek çok farklı uygulamalarda çözümler sunuyorsunuz. Bu uygulama ve çözümler hakkında neler söylersiniz?

Bu zamana kadar gıda sektöründe ürünlerin kolilenmesinden tutun da paketli ürünlerin taşınması, sayılması, robotik kollar yardımıyla düzenlenmesi vb. birçok üretim hattını devreye aldık. Firmamız aslında bir konveyör firmasından ziyade bir mühendislik firmasıdır. Yapmış olduğumuz projelerin birçoğunda standart çözümler dışında tasarlanmış ve katma değerli sistemler üretiyoruz. Sadece taşımıyoruz aynı zamanda çözüm üretiyoruz.

Endüstri 4.0 ve IoT teknolojileri giderek daha fazla kullanım alanı buluyor. Ürünlerinizde teknolojik gelişmeler ışığında ne tür yenilikler yapıyorsunuz?

Firmamız üretmiş olduğu sistemlerde programlanabilir akıllı devreleri yıllardır kendi bünyesindeki mühendislerle, müşterilerine bir çözüm olarak sunmaktadır. Makinelerin akıllı görevleri gerçekleştirmesi, konveyör ve diğer ekipmanlarla senkron faaliyet göstererek verimin arttırılması ve sorunsuz bir üretimin garanti altına alınması için bu tip teknolojilerin kullanımının zaruri olduğu çok aşikârdır. Müşterilerimizin hatlarındaki sistemlerin son teknolojik haberleşme ağına sahip olması ve arka planda kullandıkları yazılımlarla entegresi noktasında kendilerine hizmet vermek için mühendis kadromuz her geçen gün daha fazla eğitim alıyor ve bu eğitimleri şirket içerisindeki simülasyon sistemlerimizle pratiğe döküyorlar. Bu teknolojileri dışarıdan hizmet almadan kendi bünyesinde bulunan mekatronik ve elektrik mühendisleriyle çözen bir firma olmamızın da rahatlığını her geçen gün yaşıyoruz.

Habasit ve NGI markalarıyla iş ortaklığınızı nasıl değerlendiriyorsunuz? 

Habasit markasıyla yıllardır bant ve konveyör aksesuarları ürünlerini kullanarak çalışmaktayız. Hem marka bilinirliği hem de kaliteli ürün gamıyla her türlü projede desteklerini görmek, yaptığımız sistemlerde bu tarz profesyonel bir iş ortağına sahip olmak projelere daha özgüvenli yaklaşmamızı sağlıyor ve bu gerçekten çok güzel bir duygu. İmal ettikleri ürünleri her geçen gün geliştirmeleri ve yeni ürünlerle var olan sorunlara sürekli gelişen bir yapıda çözüm üretmeleri, iş birliğimizi çok daha güçlendiriyor. NGI marka ürünlerle tanışmamızı sağlayan Habasit markası, kendisine yakışır bir markayı bünyesine katarak kalite anlayışını tekrar göstermiş. Rulmanlı yataklarda ve özel ayak pabuçlarında kendileriyle çalışıyoruz ve müşterilerimizden aldığımız geri dönüşler de bizleri çok memnun etmektedir. Habasit ve NGI marka ürünleri kullanmak hem firmamızın kaliteli üretim anlayışını yansıtmakta hem de taleplerimizi tam anlayışıyla karşılayan iş ortaklarının olmasının rahatlığını yaşatmaktadır.

NGI markalı hijyenik rulman yatakları ve makine ayakları, hangi açılardan önemli ekipmanlardır? 

Makine ayakları statik ve titreşim aktarımı noktalarında makinenin zeminle ilk temas noktası olması sebebiyle çok önemlidir. Yıllardır her konveyörde, her makinede kaliteli pabuçlar kullanmayı zaruri gördüğümüzden bu noktada çok titiz bir firmayız. NGI marka ürünler gerçekten tam bir mühendislik çalışmasının sonucu. Pabuçların altındaki plastik malzemenin materyalinden tutun da iç kısmının kavis açısının ayarlanmasıyla vakumlama özelliği göstererek zemine dübellenmiş etkisi yapması tamamen bir mühendislik çalışmasının sonucudur. Makine ayakları sadece yükseklik ayarı yapılan basit bir ürün değil tam anlamıyla makineyi ve firmanın bu makineye bakışını, kalite anlayışını gösteren bir materyaldir. Kalitenin ince ayrıntılarda olduğunu düşünen ve bütün üretimlerinde bunu göstermeye çalışan bir firma olmamız hasebiyle, NGI marka ürünleri kullanmak bu düşüncemizin vücut bulmasını sağlamaktadır.

Kısa veya uzun vadede hayata geçirmeyi düşündüğünüz yeni projeler var mı, Habasit ve/veya NGI’ın rolü kısaca bu projelerde nasıl olacak?

Elbette. Şu an hâlihazırda Peru’ya yapmakta olduğumuz konveyör hatlarında Habasit marka bantları ve NGI marka ayakları kullanıyoruz. Aynı zaman da Rusya’ya henüz çalışmasını yaptığımız CleanDrive model metalize bantlı poliüretan bantlarla çözüm sunmaktayız.

Eklemek istediğiniz bir şey var mıdır?

Benimle bu röportajı gerçekleştirdiğiniz için teşekkür ederim. Her geçen gün kaliteli hizmet ve kaliteli üretimlerle ülke üretimimize katkı sağlayan firmalarımızın artması dileğiyle, iyi çalışmalar dilerim.

KBT Konveyör Yöneticileri Kaan Darama ile Bülent Keçeli

Son olarak kısaca kendinizden bahseder misiniz?

KBT Konveyör genel müdürüyüm ve şirketi Bülent Keçeli ile birlikte 2015 yılında kurduk. Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği mezunuyum. Kaliteli üretim ve kaliteli hizmet anlayışını benimseyen bir yapım var. Bu anlayışla birlikte, konveyör ve makine imalatı yapan firmamızla Türkiye’nin ve dünyanın çok büyük firmalarına hizmet veriyoruz.

Bu Makaleyi Paylaş
Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.
Yorum Yap