Connect with us

Konveyörler

İçecek endüstrisinde kapasite ve verimlilik artışı talebine Apollo VTS çözümü

Yayın Tarihi

on

Son derece dinamik ve sürekli değişim halinde olan gıda ve içecek endüstrisinde şirketler, sürekli değişen faktörlerin karlılıklarına olan etkisini en aza indirmek için maliyet azaltma, sözleşme yönetimi ve talep yönetimi gibi zorluklarla karşı karşıyadır. Yüksek israf, bozulma ve envanter sorunları potansiyeline sahip olan şirketler, tedarik zincirinin verimliliğini artırmak için bir çözüm arayışındadır. İçecek endüstrisinde büyük projelerde deneyime sahip olan ve bu sektördeki önde gelen tedarikçilerden biri olan Apollo VTS, Çin merkezli tanınmış bir bira üreticisi olan müşterisinin bu yöndeki taleplerine çözüm sundu. Son yıllarda pazar genişlemesiyle hızla büyüyen Çinli bira üreticisinin üretim kapasitesini ve otomasyon teknolojisini artma taleplerine kütle akışı spiral konveyör ile çözüm sunan Apollo VTS, hem kapasite hem de verimlilik artışı sağladı.

Dar çalışma alanında saatte 78.000 şişe hedefi

Apollo VTS müşterisi, 2021 yılında dar bir çalışma alanına sahip olan yeni bir üretim hattı inşa etti. Bira üreticisinin sınırlı alandan dolayı yerden tasarruf etmelerini sağlayacak dikey bir çözüme ihtiyacı vardı. Aynı zamanda bira fabrikası üretim hattının otomasyon seviyesi konusunda yüksek gereksinimlere sahipti ve geçmişteki düşük verimlilik ve yüksek hata oranı sorunlarını aşmayı umuyordu. Firma, ileri teknolojiye sahip akıllı bir üretim hattı oluşturmak ve konveyör hızını saatte 78.000 şişeye çıkarmayı hedefliyordu.

Royal Apollo’nun çözümü

Çalışan yan kelepçeli dikey konveyörleri olan bira üreticisinin, daha fazla alan tasarrufu, daha fazla kapasite ve daha az işletme kesintisi sağlayan daha iyi bir çözüme ihtiyacı vardı. Apollo VTS, müşterisinin genel tedarik zinciri kalitesini ve verimliliğini artırmaya yardımcı olmak için aşağıdaki avantajlara sahip bir kütle akışı spiral konveyörü geliştirdi:

Yüksek taşıma verimliliği

Apollo Kütle Akışı Spiral Konveyörü, saatte maksimum 120.000 şişe taşıma verimliliğine ulaşarak bira fabrikasının saatte 78.000 şişe gereksinimini kolayca karşıladı. Aynı zamanda geleneksel spiral makinenin çoklu ray ve çoklu zincir tasarımının aksine, Apollo Kütle Akışı Spiral Konveyörü tek bir şerit ve zincir sistemi kullanır. Bu, işlem sırasında raylar arasındaki hız farkını azaltır, cam şişelerin devrilmesini etkili bir şekilde önler ve spiral konveyörlere bağlı yukarı akış ve aşağı akış konveyörleri arasında düzgün bir geçiş sağlar.

Az yer kaplar, alan tasarrufu sağlar

Kütle akışı spiral konveyörü 6 metre net genişliğe sahip sınırlı bir depolama alanında, 20 metreye ihtiyaç duyar geleneksel eğimli konveyör bantların aksine ürünlerin dikey düşüşünü sadece birkaç metrede tamamlar. Bu, zemin alanını etkili bir şekilde azaltabilir ve otomatik 3 boyutlu depolamanın derinlik alanını tam olarak kullanmayı sağlayabilir. Böylece içecek üretim hattı için daha temiz ve hijyenik bir çalışma ortamı elde edilir.

 Düşük sürtünme, düşük gürültü, daha yüksek hijyen

Kayan sürtünme yerine düşük sürtünme yataklarıyla donatılmış bir rehber ray sistemiyle donatılmış olan Apollo Kütle Akışı Spiral Konveyörü, bu sayede sadece yuvarlanma sürtünmesi oluşturur. Bu, makinelerin yağlamaya ihtiyaç duymadan çalışmasını ve daha az işletme gürültüsü üretmesini sağlar. Hatta kullanıcının üretim hattının ortam gürültüsünden çok daha düşüktür. Şeritlerin gerektirmediği yağlama eksikliği ayrıca kir birikimini azaltır ve içecek üretim hattı için daha temiz ve hijyenik bir çalışma ortamı sağlar.

İyi dayanıklılık ve düşük bakım maliyeti

Az parçayla monte edilen Apollo Kütle Akışı Spiral Konveyörü, kolaylıkla taşınır ve temizlenip bakımı yapılır. Aynı zamanda şeritlerin benzersiz tasarımı, ürünün sürekli bir akış halinde düzgün, stabil ve sessiz bir şekilde ilerlemesini sağlar ve neredeyse hiç aşınma olmaz. Spiral konveyörün şeritleri ortalama olarak, makinenin tüm ömür döngüsü boyunca dünya etrafında 8 tura eş değer mesafeyi taşıyabilir. Kütle akışının genel olarak üstün ürün performansı, makinenin hizmet ömrünü büyük ölçüde uzatabilir ve bu biranın bakım ve kesinti maliyetlerini etkili bir şekilde azaltır.

Kolay kurulum

Bu projede kullanılan Apollo Kütle Akışı Spiral Konveyörleri, eski yan kelepçeli dikey konveyörlerin yapamadığı, hat içindeki mevcut yan kelepçeli dikey konveyörleri kolayca değiştirebilir ve makinedeki herhangi bir parçayı değiştirmeden farklı boyutlarda ve şekillerdeki ürünleri işleyebilir. Tüm bağlantılar modüler tasarımla cıvata ve somunlarla yapılır, kaynak yapılması gerekmez. Bu nedenle, spiral konveyörler parçalara ayrılarak montaj alanına getirilebilir ve hızlı bir şekilde yerinde monte edilebilir. Kullanıcının Apollo Spiral Konveyörleri’ni getirirken hiçbir duvarı veya kapıyı kaldırması veya herhangi bir makineyi taşıması gerekmez ve böylece ek maliyetler, makine kesintisi ve diğer zorluklar önlenir. Bu modüler tasarım, ileride spiral konveyörlerin yüksekliğini veya şeklini değiştirmenin gerektiği durumlarda müşteriler için pratik bir şekilde kullanılabilir, böylece tamamen yeni bir makine satın almak zorunda kalmazlar.

Royal APOLLO VTS, kalite ve verimlilik sağlama konusunda yardımcı oluyor

İçecek endüstrisinde büyük projelerde deneyime sahip olan ve bu sektördeki önde gelen tedarikçilerden biri olan Apollo VTS, Apollo Kütle Akışı Spiral Konveyörleri’nin düzgün ve verimli taşıma tasarımı ve düşük bakım maliyetleriyle, içecek endüstrisinin kapasite ihtiyaçlarını kolayca karşılar. Kütle Akışı Spiral Konveyörü; PET, teneke kutular, cam şişeler, boş şişeler veya dolu şişeler vb. ürünleri hızlı ve sorunsuz bir şekilde farklı yüksekliklere taşıyabilir.

İçecek endüstrisinin entegre lojistik taşıma ihtiyaçlarını merkezine alan Royal Apollo Group, dikey taşıma çözümlerinin performansını sürekli olarak iyileştirmeye, kullanıcıların tedarik zinciri kalitesini ve verimliliğini artırmaya yardımcı olmaya devam ediyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku
Advertisement
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konveyörler

Süt üretim hattına özelleştirilmiş FlexLink çözümü

Yayın Tarihi

on

Dolum makineleri ve paketleyiciler arasında yüksek esnekliğe ihtiyacı olan FlexLink müşterisi, kapasiteyi artırmak, eski konveyör sistemlerini yenilemek ve dolum alanındaki hijyen koşullarını iyileştirmek istiyordu. Fabrikanın eski manuel sistemi pahalıydı ve dolum işlemi tamamlandıktan sonra temizlenebiliyordu. Bu nedenle, yeni sistem otomatik olmalı ve iyi hijyen, düşük bakım ve yüksek erişilebilirlik odaklı olmalıydı. Belirli hijyen ihtiyaçları için özelleştirilmiş bir yıkama programıyla konveyör sistemi tasarlayan FlexLink, üretimin kısa bir süre durdurulmasını sağlayan konveyör bölümlerini, kendi atölyesinde önceden monte etti ve bu, monte edilen konveyörlerin fabrikaya kaldırılmasına olanak sağladı. Bu projedeki teknik bir zorluk, fabrikadaki sınırlı alandı. FlexLink, zemin alanından tasarruf etmek için konveyörleri farklı seviyelere yerleştiren kompakt bir çözüm tasarladı.

Ürün hasarının azaltılması

Süt endüstrisinde sık karşılaşılan bir sorun, üretim sırasında zarar gören konteynerlerdir. FlexLink, konveyörlerin hızını dinamik olarak kontrol ederek konveyörde sıra bekleyen paketlerin geri basıncını azaltmak için uygulama yaptı. Eski sistemde sürtünmeyi ve geri basıncı azaltmak için su ve sabun kullanılıyordu; ancak yeni çözümde bunun gerekli olmadığı ve daha maliyetli olduğu görüldü.

Temiz bir konveyör sistemi

İş birliğinin sonucu birçok yönden ödüllendirici oldu. Eski konveyör sisteminin yenilenmesi, tedarikin daha yüksek güvenilirliğini sağladı ve üretim zamanında hazırdı. Ayrıca daha iyi erişim için daha fazla alan yaratıldı ve bu da daha iyi bir çalışma ortamı oluşturdu. Temizlik sürecinin daha hızlı ve etkili olmasıyla üretim maliyetlerini düşüren firma, bu yatırımla daha rekabetçi bir hale geldi.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Konveyörler

Kanguru Grup, ‘Yılın Lider Konveyör ve Otomasyon Sistemleri Markası Ödülü’nü aldı

Yayın Tarihi

on

Sectech Endüstriyel ana sponsorluğunda, Ratel Medya ve Luna Medya Ajansı organizatörlüğünde bu yıl 2’ncisi düzenlenen Kristal Şehir ve Başarı Ödülleri sahiplerini buldu. DoubleTree By Hilton Topkapı’da düzenlenerek Türkiye’nin üreten, istihdam yaratan, uluslararası ve ulusal rekabette fark yaratan markalarının, iş insanlarının ve girişimcilerin ödüllendirildiği Kristal Şehir ve Başarı Ödülleri’nde, ‘Yılın Lider Konveyör ve Otomasyon Sistemleri Markası Ödülü’nü Kanguru Grup aldı. Sunuculuğunu Buket Aydın ve Yavuz Seçkin’in yaptığı ödül töreninde; gıda, otomotiv, talaşlı imalat, tekstil, bavul üretim, ambalaj sektörleri başta olmak üzere birçok sektörün konveyör otomasyon sistemlerini yapan, “Aktarmak Bizim İşimiz” sloganıyla sektöründe lider bir marka olan Kanguru Grup adına, Yönetim Kurulu Başkanı Olcay AydınYılın Konveyör ve Otomasyon Sistemleri Markası” ödülünü aldı.

Montaj konveyörleri, kumaş taşıma konveyörleri, iplik taşıma konveyörleri, çöp taşıma konveyörleri, koli taşıma konveyörleri, kum taşıma konveyörleri, paketlenmiş gıda taşıma konveyörleri, elektronik oyuncak ve elektrikli ev aletleri konveyörleri, kargo amaçlı depolar arası sevk konveyörleri başta olmak üzere birçok alanda kullanılan düz konveyörler, minyatür konveyörler, z tipi konveyörler, rulolu konveyörler, modüler bantlı konveyörler üreten Kanguru Grup, değer yaratma misyonuyla çalışmalarını sürdürüyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Konveyörler

Patates üretiminde taşıma sistemlerinin kullanımı

Yayın Tarihi

on

Dünyada çok miktarda patates tüketilmektedir ve özellikle üretim hacmi ve kapasitesi açısından patates işleme hatları gıda endüstrisinde en büyük ve sofistike olanlardandır. Özelleştirilmiş proses ve paketleme hatları uzmanı Heat and Control Genel Müdürü Blake Svejkovsky, patates cipsi, patates kızartması ve patates yan ürünleri gibi patates üretim hatlarında taşıma sistemleri ve taşıma çözümlerinin nasıl uygulanacağı ve hat akış verimliliğinin nasıl sağlanacağı konusunda soruları cevaplıyor.

Patates işleme tesislerinde taşıyıcılar ve taşıma sistemlerinin temel rolü nedir?

En basit düzeyde taşıyıcılar, bir patates işleme tesisindeki kritik işlem noktalarını birbirine bağlamak üzere tasarlanmıştır ve en iyi taşıyıcılar, ürünü mümkün olduğunca hızlı bir şekilde ilerletirken ürüne minimum zarar vererek bu işlevi yerine getirir. Bunun ötesinde, taşıma sistemleri ürün biriktirme veya tamponlama, dozajlama, yükseklik değişikliklerini aşma ve ürün akışını paralel ünite işlemlerine bölmek gibi önemli ara işlevler sunar. En iyi taşıma sistemleri, bu işlevleri güvenli ve hijyenik bir şekilde sağlayacak şekilde tasarlanmalıdır ve aşırı maliyet veya bakım süresi gerektirmemelidir.

Patates işleme tesislerinde taşıma bandı ve sistemlerinde genellikle hangi malzemeler kullanılır?

Taşıma sistemleri için en yaygın kullanılan malzemeler arasında genellikle 304 ve bazı durumlarda 316 paslanmaz çelik, polivinil klorür (PVC) ve diğer termoplastikler, polietilen, polipropilen ve UHMW bulunur. Kayışlı taşıyıcılar bu malzemelerin herhangi bir kombinasyonuyla tasarlanırken, en iyi yatay hareketli taşıyıcılar neredeyse tamamen paslanmaz çeliktendir.

Patates işlenirken genellikle kaç tür taşıyıcıya ihtiyaç duyulur?

Patates işleyicileri, bağlandıkları her işleme noktası için köprü taşıyıcılarının kendi benzersiz gereksinimlerine sahip olduğu için işlenen her düğüm noktası kadar çok sayıda taşıyıcı kullanırlar, örneğin ham ürünler için kir giderme, kızartılmış ürünler için yağ giderme, mutfakta baharatlama ve tartıcıda baharatlama gibi.

İşleme hattına düzgün bir aktarım ve dağılım elde etmek için ürün aktarım hızı nasıl kontrol edilir?

Ham malzeme ve bitmiş ürün için Revolution Gate adı verilen bir teknoloji, kitle akış yeteneği ile ürünün sızdırmadan, zarar vermeden veya karmaşık mekanizmalar olmadan çok granüler, doğru ve tekrarlanabilir bir şekilde dozlanmasını sağlar. Ayrıca, biriktirme tamponları ile birlikte dozajlama taşıyıcılarının kullanılması daha genel bir dozajlama yöntemi sağlayabilir. Depolama hazneleri ham patates akışını sonraki işleme noktalarına tamponlayabilirken, patates işleyicileri, hacimsel akış kontrolü için sensörlerle desteklenen taşıma sistemleri ve ağırlığa dayalı kütle akış sistemlerini kullanarak aktarım hızını kontrol edebilir. Ağırlığa dayalı kütle akış taşıma sistemleri, yüksek çözünürlüklü yük hücreleri kullanarak ürün akışını en doğrudan ve kesin şekilde ölçme ve ayarlama sağlar ve bunlar, biriktirme taşıyıcıları gibi diğer sistemlerle birlikte bitmiş patates ürünleri için de kullanılır.

Bir patates işleme tesisindeki tüm taşıma sistemleri ağır işlerde kullanılmak üzere tasarlanır mı?

Bütün taşıyıcılar uzun arızasız çalışma süreleri sağlamak için sağlam bir şekilde inşa edilmelidir, ancak her bir taşıyıcı, işleme alanının taleplerine göre tasarlanmalıdır. Genellikle en ağır iş taşıyıcıları, ham ürün işleme alanı içindekilerdir.

Bir taşıyıcı tasarlanırken, işleme sürecini optimize etmeye yardımcı olacak özellikler neler olabilir?

Taşıyıcılar, kir, su, dilimleme parçaları, yağ ve kırıntı çıkarma gibi çeşitli ekranlarla donatılabilir. Taşıyıcılar ayrıca çeşitli kapılara sahip olarak tasarlanır; bu, ürünün birden fazla son noktaya talep üzerine dağıtılmasına izin verir ve her biri benzersiz bitmiş ürünler üretebilir. Son olarak, daha özel özellikler ve alt sistemlerin entegrasyonu, bir taşıyıcıyı tamamen benzersiz bir sisteme dönüştürebilir; bunlar arasında bir biriktirme veya baharatlama sistemi gibi sistemler bulunur; her ikisi de patates işleme tesislerinde ürün aktarımı sağlayabilir ve kritik işlevler sunabilir.

Bir işleme tesisi için taşıma sistemleriyle ilgili en zorlu yönler nelerdir?

En zorlu yön, kritik ve son derece önemli hijyen ihtiyaçları için tasarım yapmaktır. Bu hem gıda güvenliği hem de üretkenlik ve kullanılabilirlik açısından geçerlidir. En iyi sistemler, minimum hijyen temizliği için tasarlanır ve en yüksek hijyen seviyelerine sahip olurlar. Ayrıca, sınırlı alan kısıtlamalarına karşı aktarım sistemlerinin tasarlanması, özellikle taşıyıcıların temel aktarım işlevinden daha fazla işlev sağlaması gerektiği gerçeği, sıkı alanlarda düzenlemelerinin karmaşıklığını artırır. Bu gerçeği göz önünde bulundurarak, bir sonraki en zorlu yön, bakım erişilebilirliği olabilir. En iyi taşıma sistemleri, bakım parçalarına kolay erişimi kolaylaştırmalıdır ve herhangi bir önleyici bakım gerektirmemelidir. Sıkı alan kısıtlamalarıyla birlikte bakım erişilebilirliğini takip eden bir diğer zorlu yön, hijyen operasyonlarıdır. Yine, en iyi taşıyıcılar, yerinde temizlenmelerine izin veren şekilde yapılandırılmış, kiri biriktirmeyi önleyen taşıyıcılar ve bileşen parçaları sayesinde temizlenmesi için zaman ve çaba harcamadan temizlenebilirler. Bu alanla ilgili zorlukların ötesinde, taşıma sistemleriyle ilgili olarak patates işleyicileri, maliyet kısıtlamaları, kurulum zamanlaması ve projenin başlangıç aşamasında tüm gereksinimlerin net ve doğru bir şekilde anlaşılması konusunda zorluklarla karşılaşırlar.

Bir patates işleyicisi, en son teknolojiye sahip taşıyıcıları kullanarak işletmedeki ürünlerinin hareket hızını ve enerjiyi koruyarak diğer kaynakları nasıl sağlayabilir?

En enerji verimli taşıma sistemlerini araştırmakla birlikte, patates işleyicileri, taşıyıcıların görev için yeterli boyutta olduğunu sağlamak için keşif sürecinin bir parçası olarak ayrıntılı bir üretim analizi sunan deneyimli bir satıcıyla ortaklık yapmalıdır. Aşırı boyutlu bir taşıyıcı daha fazla enerji gerektirecek ve daha küçük modellere göre daha fazla alan kaplayacaktır, bununla birlikte, küçük boyutlu bir taşıyıcı sıkışabilir ve ürün akışında tıkanıklıklara neden olabilir ve ürün zararına yol açabilir. En son teknolojiye sahip taşıma sistemleri, ileri kontroller ve bilgi sistemlerini kullanarak uyum içinde çalışacak şekilde tasarlanacaktır, bu da ürün akışının tesisin her yerinde dengeli kalmasını ve hiçbir sistemin fazla beslenmediğini veya ürün açlığı çekmediğini sağlar. Bu kontrol sistemleriyle sağlanan yanıt verme yeteneği ve bağlantılılık, taşıyıcıların sadece gereken miktarda ürünü mümkün olan en kısa sürede ve zarar vermeden hareket ettirmek için gereken enerjiyi tüketmelerini sağlar.

Taşıma sistemleriyle ilgili olarak hijyenin önemi açıklar mısınız?

Her işlemci için kâbus gibi bir durum, bir ürün geri çağırmasıdır: Üretkenlik saatleri ve hatta günleri, ürünle birlikte heba olabilir, tüketici sağlığına olası etkiler ve tüketici güveninin kaybı da eklenir. Bu nedenle, taşıma sistemleriyle ilgili hijyen düşünceleri üzerinde durulamaz. İşlemciler, tesislerinde güçlü hijyen standartlarını uygulamak için ellerinden geleni yaparlar ve çabalarına yardımcı olmak için en deneyimli taşıma sistemleri sağlayıcıları, öncelikle gıda güvenliği odaklı olarak aşağıdaki sistemleri sağlar:

·   IP-65 ve NEMA-4X standartlarına uygun olarak tasarlanmış,

·   Stratejik noktalarda 304 veya 316 paslanmaz çelik ve diğer korozyona dayanıklı alaşımlardan yapılmış,

·   Tamamen kapalı ve sızdırmaz iç yapıya sahip,

·   Entegre sprey sistemleri veya tam temizlenilebilir sistemler içeren,

·   Yüksek basınçlı yıkama veya silme temizliği için kolaylık sağlayan,

·   Bu tür taşıma sistemleri, işlemcilerin kısa vadede hijyen iş saatlerinden tasarruf etmelerinin yanı sıra ürün kontaminasyonunun olumsuz durumlarını da önlemeye yardımcı olur.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com