Az trafik yoğunluğuna yönelik kurulumu yapılan otomatik ayırma sistemi

Moneta Yazı İşleri Yönetimi
Az trafik yoğunluğuna yönelik kurulumu yapılan otomatik ayırma sistemi

İngiltere’nin en büyük özel paket taşıyıcılarından biri, önceki tesisinin 3 katı büyüklüğe sahip ve yeni amaçlarına yönelik inşa edilmiş 15.000 metrekarelik paket dağıtım merkezini 2014 yılında açtı. Firma yeni tesisi ile sonraki gün yapılacak teslimatlar için artan ihtiyaçları desteklemeyi, uluslararası büyüme planlarındaki rolünü artırmayı ve piyasaya yeni ürün sürerken daha fazla yeniliğin ortaya çıkmasını sağlayacak bir platform ortaya çıkarmayı hedefledi. Çok uluslu teslimat şirketiyle yakın iş birliği içinde çalışan L.A.C Conveyor Systems, tesiste çok çeşitli şekil ve boyutlardaki kolilerin daha hızlı işlenmesi ve aktarılması konusunda sürekli artan güçlüklere uyum sağlayacak yenilikçi, esnek teknolojilerin geliştirilmesi ve uygulanması alanlarında çözümler sunuyor.

 L.A.C’nin yenilikçi konveyör sistemleri

Tesiste en son karşılaşılan güçlük, özellikle küçük boyutlu parsellerin sığacağı şekilde tasarlanmış bir tasnif çözümünün bulunmasıydı. Birleşik otomatik paket tasnif yaklaşımı, daha küçük paketlerin kontrol edilmesinin zor olduğu ve nihayetinde manuel olarak tasnif edildiği anlamına geliyordu. Bu sistem, kontrolün tam elde edilebilmesi için fazla sayıda insan müdahalesi gerektiriyordu ve sıralamanın doğruluğu garanti edilemeyeceğinden en verimli yaklaşım değildi. Küçük parselleri daha büyük parsellerden ayırmak, %100 sıralama doğruluğuna sahip daha düzenli bir çözüm kullanılarak daha yüksek verim elde edilebileceği anlamına geliyordu. L.A.C Konveyör Sistemleri’nin yenilikçi “Otomasyon Araç Kutusu”, gerekli çözüm ihtiyaçlarının karşılanmasında teknolojilerin bir araya getirilebileceği, küçük bir ayak izine sahip ve mevcut operasyonlarda minimum kesinti ile sağlanabileceği ve uygulanabileceği anlamına geliyordu. Çözümde L.A.C tasarımlı giriş/besleme konveyörlerinden yararlanıldı; ilk parsel ayrımı için beslemede toplu parselleri taşıyor ve bunlar daha sonra, 5 hareketli pulluk ve 1 sabit sabana sahip yatay bir konveyöre götüren bir kanatlı bantlı konveyör kullanılarak daha da ayrıldı. Paketler daha sonra 6 kanala dağıtılarak parçalara ayrıldı ve paketler bir operatör platformuna sunuldu. Sürecin bu aşamasında operatör etkileşimi, kolilerin yönlendirilmesi, otomatik tarama ve doğrulama için erişilebilen barkod etiketleriyle bir Equinox bölünmüş tepsi sıralayıcıya yerleştirilmesi için bir araç sağladı. Equinox bölünmüş tepsi sıralayıcının; paketler, kitaplar, giysiler ve aksesuarlar gibi yassı ürünleri işlemek için özel olarak geliştirilmiş tepsi tabanlı bir “bomba bölmesi” ayıklayıcı olması, onu L.A.C’nin anahtar teslimi bir çözümün parçası olarak entegre etmesi için ideal bir seçim haline getirdi.

Sistem, gereksinimleri aşan saatte 10.000 tepsi sıralama kapasitesi sunuyor ve bunun yanı sıra gelecekteki büyüme için kapsam tanıyor. Üzerinde tepsilerin dolaştığı karakteristik oval biçimli bir konveyöre sahip sistemin bu “açık oval” tasarımı, operatörlerin ve daha fazla otomasyonun kolayca entegre olmasını sağlıyor. Baş üstü tarama sistemi, paket tanımlamasının ve konumunun yüksek hızda ayarlanabilmesini sağlıyor. Sistemde L.A.C’nin modüler yazılım tasarım yapısı, yapbozun son parçasını tamamlayarak, ana BT sistemiyle kusursuz bir bağlantı sunuyor. Bu benzersiz otomasyon yaklaşımı, gelecekteki e-ticaret taleplerine hızlı ve esnek bir şekilde yanıt verilmesini sağlayacak ve bu tür şekil ve boyuttaki kolilerin bu kadar kontrollü bir şekilde ele alınmasına olanak sağlıyor. L.A.C’nin şirket içi becerileri, gelen “küçük” paketlerin daha hızlı işlenmesini sağlayan uygun maliyetli bir çözüm sunuyor.

Hedefler

·  Tedarik zinciri ağının modernizasyonu

·  Küçük boyutlu paketlere yönelik sistem

·  Tüketiciler için uygun maliyetli ve verimli ürün aktarımı

·  En iyi teknolojinin seçimi ve uygulanması

·  Sonraki gün içindeki teslimat miktarının artması

·  Sipariş doğruluğunun artması

·  Maliyetlerde genel azalma

·  En son tedarik zinciri teknolojisiyle entegrasyon

 Anahtar hizmetler ve teknolojiler

· Besleme konveyörü: Mile monte motor, ürünün bantlı konveyöre düşmesine imkan tanıyan konik hazne

·  Hazneli modüler bantlı konveyör

· Ürün kontrolünde yüksek kenarlı boşaltma konveyörü

· 5 hareketli kapalı ve 1 sabit çekiciye bağlı pivot kolu ile asılı frenli motor

· 6 adet boşaltma kanalı

· 6 kapalı operatör istasyonu

· PTL buton ışık modülü bulunan boşaltma istasyonları

· Çift tepsili geniş oval sıralayıcı

· Sıralayıcı brüt kapasitesi (saatte 10.000 tepsi)

· Tepsi türü 7 DT Çift Tepsi – (ayrı tepsi olarak da bilinen Bombay)

· Sıralayıcı yönü – Saat yönünde

· Kutuyu istasyona bağlayan barkod etiket kontrolü

· Öğe algılama algılama

· Omni Kamera Tarayıcı – Barkod etiketi yakalama için baş üstü sistem

·  L.A.C IT donanım ve yazılım entegrasyonu

· Kablosuz internet bağlantısı

· VPN Uzaktan Erişim

Sonuçlar

· %100 doğruluk

· Tedarik zinciri verimliliğinde artış

· Sevkiyatta doğrudan ayırma yapılabilen kutular

· Kullanımı kolay, basit verimli tasarım ve düşük bakım maliyeti, çalışma süresinde artış.

· Tasarım, iş hacminde kayba neden olmaksızın doğruluk oranını artırır ve ayak izini küçültür.

Kaynak: www.lacconveyors.co.uk

Bu Makaleyi Paylaş
Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.
Yorum Yap