Connect with us

Genel

E-ticaretin vazgeçilmezi: Dalgasız ürün toplama

Published

on

Dalgasız toplama (sipariş akışı olarak da adlandırılır), ambarlar ve dağıtım merkezleri tarafından müşteri siparişlerinin karşılanması için ürünlerin serbest bırakılmasında kullanılan bir yöntemdir. Artan hacimlerde e-ticaret siparişleri göndermesi gereken üreticiler, toptancılar ve perakendecilere değer katan bir beceridir.

Dalgasız toplama terimi, büyük toptan satış veya mağaza yenileme siparişlerini işlemek için geleneksel yöntem olan dalgalı toplamanın aksine kullanılır. Birçok DC, ERP ve depo yönetim sistemleri (WMS) yalnızca dalga tabanlı toplamayı desteklediği için toptan siparişlerin yanı sıra artan e-ticaret sipariş hacimlerine uyum sağlamakta zorlanıyor.

Bu, e-ticaret siparişlerinde beklenmedik bir artış yaşayan dağıtım merkezlerinin önünde büyüyen bir güçlüktür. Depo optimizasyon çözümleri, DC’lerin eski WMS veya ERP ile dalgasız toplama uygulamasına olanak tanır. Bu, DC’nin toptan ve diğer B2B siparişlerinin yanı sıra e-ticaret siparişlerini verimli bir şekilde gönderebilmesini sağlar.

Dalgalı toplama nedir?

Dalga toplama, bir vardiya veya iş günü boyunca toplama için sırayla ele alınan (1. dalgayı takiben 2. dalga vb.) ayrı sipariş grupları (dalgalar) için kullanılan yaygın bir yöntemdir. DC’lerin büyük işletmeler arası siparişleri düzenlemesi, işlemesi ve DC verimini yönetmesi için avantajlı bir yoldur. Her bir iş dalgası tipik olarak, DC’nin kapasite kısıtlamalarına (örneğin, yükleme kapılarının sayısı, ayırıcı kapasitesi, vb.) dayalı olarak toplama, paketleme ve nakliye için bir veya daha fazla saatlik çalışmayı temsil eder. Sallama, çoğu depo yönetim sisteminde standart bir yetenektir.

Dalgalar, önceden tanımlanmış kurallara dayalı olarak bir WMS’de (veya başka bir yazılım sisteminde) oluşturulabilir veya yöneticiler sistemde manuel olarak dalgalar oluşturabilir. Amaç; sipariş hacmi, kamyon kalkışları, ikmal programları, mevcut iş gücü, malzeme taşıma ekipmanı kapasitesi ve diğer faktörlere dayalı olarak istenen bir iş hacmine ve akışına ulaşmaktır. WMS, dalgalara göre envanter tahsis edebilir. Bazı durumlarda sistem, siparişleri doldurmak için yeterli envanterin mevcut olduğunu doğrulamak adına yenileme görevleri oluşturacaktır.

Dalgalar sıralamayı tanımlar

Çoğu durumda, o sırada mevcut tüm siparişlere dayalı olarak vardiyanın veya iş gününün başında iş dalgaları oluşturulur. Ayrıca, birçok WMS sistemi her dalgayı ayrı toplama atamalarına böler. Örneğin, WMS gün boyunca her palet, her sepet ve her sepette hangi ürünlerin ve siparişlerin toplanacağını tanımlamada kurallar uygulayabilir.

Geleneksel dalga tabanlı toplamada, dalgalar sırayla serbest bırakılır ve işlenir, bir dalga serbest bırakıldıktan sonra değiştirilemez. Bazı tesislerde, bir sonrakinin serbest bırakılabilmesi için ilk dalganın tamamlanması gerekir. Bu, tesiste işin eşit olmayan bir şekilde dağılmasına yol açar, bu da bazı işçilerin bekleyecekleri (veya çalışma alanlarında gelecekteki dalgalar için istifleme yapacakları) diğer bölgelerdeki işçilerin ise mevcut dalgayı tamamlayacakları anlamına gelir. Bununla birlikte, birçok tesiste aynı anda toplama için birden fazla dalga işlemde olabilir ve bu, eşit olmayan iş dağılımı sorununu azaltır. Bir alandaki işçiler, diğer toplama bölgelerindeki ilk dalga tamamen tamamlanmadan önce ikinci bir dalgayı toplamaya başlayabilir.

E-ticarette Covid-19 kaynaklı artış göz önüne alındığında, B2B siparişleri gönderen birçok DC, artık daha kısa teslimat zaman çerçevelerine sahip beklenmedik hacimlerde doğrudan tüketiciye yönelik siparişlerle karşı karşıya. Bu doğrudan tüketiciye siparişleri geleneksel dalga tabanlı toplama sisteminde doldurmak yeni bir dizi zorluğu beraberinde getiriyor.

E-ticaret, toplama işleminde dalgasızlık gerektirir

E-ticaret siparişlerinin bir sonraki gün veya iki günlük teslimat gereksinimlerini karşılamak için genellikle verildikleri gün, hatta 1 ila 4 saatlik bir zaman aralığı içinde, hızlı bir şekilde döndürülmesi gerekir. Dalga toplama sistemleri, çok kısa sevkiyat süreleri ile gelen siparişlerin sürekli akışını yönetmek için tasarlanmamıştır.

E-ticaret siparişlerini hızlı bir şekilde gönderemeyen şirketler, satışlarını kaybetme riskiyle karşı karşıyadır. Digital Commerce 360/Bizrate Insights tarafından yürütülen anket, ABD’deki tüketicilerin %44’ünün istedikleri zaman ulaşmayacakları bir çevrim içi siparişi tamamlamadığını tespit etti. Geleneksel operasyonların, artan hacimli e-ticaret siparişlerini karşılama zorluğuna yanıt vermek için mevcut toplama, paketleme ve sevkiyat süreçlerinde ayarlama yapılması gerekir.

Yukarıda belirtildiği gibi, geleneksel dalga tabanlı toplamada, dalgalar genellikle bir vardiya başlangıcında oluşturulur ve işleme alınır. Sonra, ilk dalgalar sonraki dalgalardan önce toplanır ve işleme alınmalarının ardından dalgalar değiştirilemez. Sonuç olarak, saat 14:00’te alınan bir e-ticaret siparişi, devam eden bir dalgaya eklenemez.

En iyi ihtimalle, bu gelen e-ticaret siparişi henüz açıklanmayan bir sonraki dalgaya eklenebilir. Uygulamada bu 14:00 emri, 2:15’te bir dalga halinde işleme alınabilir ancak yine de önceki dalgalardaki emirlerin gerisinde kalacaktır. Bu önceki dalgalar, birkaç saatlik çalışmaya karşılık gelebilir. Daha da kötüsü, bazı dalga tabanlı toplama sistemleri, halihazırda tamamlanmış bir dalga planını ayarlayamaz. Bu durumlarda, bugün alınan siparişlerin bir sonraki günün dalgalandırma planına ve programına eklenmesi gerekirdi. Dalgasız toplama, “dalgaların” kısıtlamalarını ortadan kaldırır ve sürekli gelen sipariş akışını kısa teslimat zaman dilimleriyle işlemesi gereken işlemlerde iyi performans gösterir.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Genel

Siemens Türkiye Gebze Elektrifikasyon ve Otomasyon Fabrikası’nın üretim kapasitesi %60 arttı

Published

on

Siemens Türkiye Gebze Elektrifikasyon ve Otomasyon Fabrikası

Gelecek için bugünü dönüştüren Siemens Türkiye önemli bir projeyi daha hayata geçirdi. Şirket, 2 yıl süren çalışmaların ardından Siemens Gebze Elektrifikasyon ve Otomasyon Fabrikası’nın üretim kapasitesini %60 oranında artırarak büyük bir başarıya imza attı.

Siemens Türkiye, 167 yıllık tecrübesiyle yenilikçi, verimli, enerji tasarruflu çözümler sunmaya ve gelecek için bugünün dönüşümüne hız kazandırmaya devam ediyor. Siemens Türkiye, 80’den fazla ülkeye ihracat yapan 150 bin metrekarelik alana sahip Siemens Gebze Elektrifikasyon ve Otomasyon Fabrikası’nda 2 yılı aşkın süredir sürdürdüğü çalışmalar sonucunda süreç iyileştirmeleri ve layout tasarım değişimi ile herhangi bir ek metrekareye ihtiyaç duymadan üretim kapasitesini %60 oranında yukarı taşıyarak büyük bir başarıya imza attı. Proje kapsamında gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda Siemens Gebze Elektrifikasyon ve Otomasyon Fabrikası’nda lojistik faaliyetleri %70 oranında azalırken, depo kapasitesi %32 oranında genişletildi ve %30 verimlilik artışı sağlandı.

“Bu yatırım ve ek istihdam 167 yıldır bu topraklarda teknoloji üreten Siemens’in Türkiye’ye duyduğu güvenin önemli bir göstergesi”

Projenin tamamlanmasının ardından düzenlenen açılış töreni, Siemens AG Akıllı Altyapılar Grubu Elektrifikasyon ve Otomasyon CEO’su Stephan May, Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Hüseyin Gelis, Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve CFO’su Thomas Kolbinger’in katılımı ile gerçekleştirildi. Törende konuşan Siemens Türkiye Elektrifikasyon ve Otomasyon Fabrika Genel Müdürü Veli Turgut projeyi 2 yıllık bir çalışma sonucunda fabrikada üretimi durdurmadan hayata geçirdiklerini belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Siemens Gebze Elektrifikasyon ve Otomasyon Fabrikamızda süreç iyileştirmeleri, layout tasarımı ile herhangi bir metrekare artışı yapmadan %60 kapasite artırımı sağlamanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. %60 kapasite artırımı fabrikamızda ek istihdam da sağladı. Bu yatırım ve ek istihdam 167 yıldır bu topraklarda teknoloji üreten Siemens’in Türkiye’ye duyduğu güvenin önemli bir göstergesidir. Projeyi devreye aldığımız süreç boyunca çalışma arkadaşlarımızın titiz çalışmaları sonucunda hiçbir iş kazası yaşanmadı ayrıca üretimi de hiç durdurmadık. Bu da ne kadar doğru süreçlerle ilerlediğimizi ortaya koyuyor.

Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında da fabrikamızda üreteceğimiz teknolojilerle ve yeni yatırımlarımızla ülkemizin sürdürülebilir büyümesine, istihdamına ve kalkınmasına katkıda bulunmayı sürdüreceğiz. Fabrikamızın sürdürülebilirlik hedefleri arasında 2030 yılına kadar kullandığımız enerjiyi %10 azaltma da yer alıyor. Ayrıca ihtiyaç duyduğumuz enerjinin %10’unu ise kampüsümüz içerisinde yer alan güneş panellerinden sağlıyoruz. Tüm bu çalışmalarla hedefimize emin adımlarla ilerliyoruz.”

Continue Reading

Genel

Bonfiglioli ortaklığından doğan çözüm, malzeme taşıma operasyonlarında devrim yaratıyor

Published

on

Bastian Solutions Bonfiglioli 1

Günümüzün sürekli gelişen endüstriyel ortamında malzeme taşıma süreçlerini optimize etmek, verimlilik kazanımları arayan işletmeler için çok önemli bir hale geliyor. Tesis içi malzeme taşıma verimliliğini artırma zorluğuyla karşı karşıya olan şirketler, otonom yönlendirmeli forklift geliştirmeye başlıyor. Redüktör üretiminin önde gelen markası Bonfiglioli ile akıllı malzeme taşıma sistemleri tedarikçisi Bastian Solutions, bu zorluğun üstesinden gelmek için başarılı bir ortaklığa imza atıyor.

İş gücü açığının otonomiyle çözülmesi

Malzeme taşıma operasyonlarını önemli ölçüde etkileyen forklift operatörü eksikliği, üreticiler için ortak bir engel oluşturuyor. Verimliliği artırmak için şirketlerin iş gücü eksikliklerini çözmelerine yardımcı olacak bir otonom yönlendirmeli forklift çözümü sunmak üzere yola çıkan Bastian Solutions, malzeme taşıma faaliyetlerini esnek bir şekilde destekleyebilen ve aynı zamanda karlılığı artıran otonom bir araç tasarlamayı amaçlıyor. Güçlü ve güvenilir bir sürücüsüz forklift oluşturmak için tahrik sistemi konusunda güvenilir bir tedarikçi bulması çok önemli olan Bastian Solutions, bu zorluğun üstesinden Bonfiglioli ile geliyor. Bonfiglioli, Bastian Solutions için 1. sınıf malzeme taşıma araçları için entegre yüksek performanslı elektrik motorları ve düşük bakım gerektiren frenleme sistemlerine sahip yüksek verimli, düşük gürültülü planet akslar ve tahrikler tedarik ediyor. Tipik uygulamalar, 3 ve 4 tekerlekli denge ağırlıklı forkliftler ve yer destek ekipmanlarını içeriyor.

Malzeme taşıma operasyonlarında devrim

Bonfiglioli ve Bastian Solutions arasındaki iş birliği, yenilikçi bir otonom yönlendirmeli forklift çözümünün geliştirilmesiyle sonuçlanıyor. Bonfiglioli’nin çok yönlü redüktörlerini kullanan ve sektör uzmanlığından yararlanan bu başarılı ortaklık, malzeme taşıma operasyonlarında devrim yaratıyor. İş gücü zorluklarının üstesinden gelerek operasyonel verimliliği artıran otonom forklift, işletmelere umut verici bir gelecek sunuyor. Bu gelişmeler sayesinde şirketler iş gücü bağımlılıklarını azaltıyor, üretkenliği artırıyor.

Elektrikli güç aktarma sistemlerini fabrikada tamamen test eden Bonfiglioli, düşük enerji tüketimini garanti ederek; daha uzun batarya çalışma süreleri, daha uzun bakım aralıkları ve daha düşük sahip olma maliyeti sunuyor.

Bu dönüşüm malzeme taşıma alanını yeniden şekillendiriyor. Bonfiglioli‘nin güvenilir redüktör çözümleri sunma konusundaki sarsılmaz kararlılığı, redüktör endüstrisindeki lider konumunu sağlamlaştırıyor, malzeme taşıma teknolojisinde ilerleme sağlıyor.

Continue Reading

Genel

Aerosint SA’yı satın alan Schaeffler, katmanlı üretim teknolojilerindeki konumunu güçlendiriyor

Published

on

Aerosint SA Schaeffler 1

Küresel hareket teknolojisi lideri Schaeffler, yenilikçi 3D baskı sistemlerinin önde gelen ABD’li üreticisi Desktop Metal’den Belçikalı startup Aerosint SA’yı satın alarak katmanlı üretim teknolojilerindeki bilgi birikimini güçlendiriyor. Adı “Schaeffler Aerosint SA” olarak değiştirilecek olan girişimin, Schaeffler Special Machinery için ek bir konum olarak Schaeffler Grubu’na entegre edilmesi planlanıyor. Karmaşık geometrilere sahip bileşenlerin üretilmesi söz konusu olduğunda geleneksel üretim süreçlerinden daha basit olan ve endüstri 4.0’ın önemli bir destekçisi olan katmanlı üretim; aynı zamanda daha az malzeme tüketimi, üretimde daha fazla enerji verimliliği ve daha çevre dostu malzeme seçenekleri gibi bir dizi sürdürülebilirlik avantajları da sunuyor.

Satın almayla ilgili konuşan Schaeffler AG Operasyon Direktörü Andreas Schick, “Schaeffler Aerosint SA, eşzamanlı metalik çoklu malzeme baskısı için ilk endüstriyel çözümü sunuyor. Bu uzmanlık, yüksek düzeyde sanayileşme yetkinliğimiz ve yenilikçi üretim teknolojilerindeki onlarca yıllık bilgi birikimimizle birleştiğinde, bize belirleyici bir pazar avantajı sağlayacaktır. Bu satın alma, endüstri 4.0 alanında metal bazlı katmanlı üretim süreçlerinin endüstriyel kullanımında önemli bir kilometre taşıdır” açıklamasında bulunuyor.

Aerosint SA Schaeffler 2

Yeni malzeme kombinasyonları için yenilikçi toz kaplama teknolojisi Toz Bazlı Lazer Füzyon (L-PBF); aletler, prototipler veya küçük seri üretim çalışmaları gibi uygulamalar için bileşen üretmenin daha yenilikçi, verimli ve sürdürülebilir bir yolunu oluşturuyor. Aerosint’in patentli Seçici Toz Biriktirme (SPD) teknolojisi, birden fazla bitişik malzeme birikintisinden oluşan homojen katmanlar oluşturmayı mümkün kılıyor. Biriktirme seçici olduğundan, doğru malzemelerin gerekli miktarları gerekli yerlerde biriktiriliyor. Çoklu malzeme tozları ayrı tutuluyor ve ‘yeniden kaplayıcılar’ olarak bilinen araçlar tarafından biriktiriliyor. Bunlar normal ofis yazıcılarındaki taşıyıcılar gibi çalışıyor ve 300 μm’ye kadar yanal toz piksel çözünürlüklerinde 3D bileşenleri yazdırıyor. Halihazırda piyasada bulunan bu SPD teknolojisi, lazer toz yatağı füzyonu ve bağlayıcı püskürtme gibi eklemeli üretim süreçlerinin yanı sıra, dolaylı süreçlerle de kullanılabiliyor. Schaeffler Special Machinery, bu teknolojiyi 2024 yılından itibaren kullanıma sunulacak olan çok malzemeli 3D baskı sistemine dahil etmeyi planlıyor. Schaeffler Special Machinery Kıdemli Başkan Yardımcısı Bernd Wollenick, “Schaeffler Special Machinery geleceğin bu önemli teknolojisini entegre ederek, üretim mükemmelliği için bir ortak olarak, müşterilerine özellikle imalat ve tıbbi teknoloji sektörleri için daha çeşitli bir sistem portföyü sunabilecek” diyor.

Aerosint teknolojisinin lazer sistemleriyle daha yakın bir yol haritasına sahip olduğunu ve Schaeffler’in teknolojiden hemen yararlanabileceğini söyleyen Desktop Metal CEO’su Ric Fulop, “Schaeffler ile SPD teknolojisini lazer tabanlı sistemlerle ticarileştirmek için yüksek düzeyde teknoloji uzmanlığına ve net bir yol haritasına sahip uluslararası bir ortağımız var. Gelecekte bu teknolojinin Desktop Metal bağlayıcı püskürtme sistemlerinde kullanılmasına yönelik çeşitli olasılıklar üzerinde iş birliği yapmaya devam edeceğiz” diye konuşuyor. Ayrıca Schaeffler ve Desktop Metal, aletsiz üretim teknolojileri alanı da dahil olmak üzere çok malzemeli çözümlerde iş birliklerine devam ediyor.

Continue Reading

Trendler

KONVEYÖR DERGİSİ sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et