Connect with us

Genel

E-ticaretin vazgeçilmezi: Dalgasız ürün toplama

Yayın Tarihi

on

Dalgasız toplama (sipariş akışı olarak da adlandırılır), ambarlar ve dağıtım merkezleri tarafından müşteri siparişlerinin karşılanması için ürünlerin serbest bırakılmasında kullanılan bir yöntemdir. Artan hacimlerde e-ticaret siparişleri göndermesi gereken üreticiler, toptancılar ve perakendecilere değer katan bir beceridir.

Dalgasız toplama terimi, büyük toptan satış veya mağaza yenileme siparişlerini işlemek için geleneksel yöntem olan dalgalı toplamanın aksine kullanılır. Birçok DC, ERP ve depo yönetim sistemleri (WMS) yalnızca dalga tabanlı toplamayı desteklediği için toptan siparişlerin yanı sıra artan e-ticaret sipariş hacimlerine uyum sağlamakta zorlanıyor.

Bu, e-ticaret siparişlerinde beklenmedik bir artış yaşayan dağıtım merkezlerinin önünde büyüyen bir güçlüktür. Depo optimizasyon çözümleri, DC’lerin eski WMS veya ERP ile dalgasız toplama uygulamasına olanak tanır. Bu, DC’nin toptan ve diğer B2B siparişlerinin yanı sıra e-ticaret siparişlerini verimli bir şekilde gönderebilmesini sağlar.

Dalgalı toplama nedir?

Dalga toplama, bir vardiya veya iş günü boyunca toplama için sırayla ele alınan (1. dalgayı takiben 2. dalga vb.) ayrı sipariş grupları (dalgalar) için kullanılan yaygın bir yöntemdir. DC’lerin büyük işletmeler arası siparişleri düzenlemesi, işlemesi ve DC verimini yönetmesi için avantajlı bir yoldur. Her bir iş dalgası tipik olarak, DC’nin kapasite kısıtlamalarına (örneğin, yükleme kapılarının sayısı, ayırıcı kapasitesi, vb.) dayalı olarak toplama, paketleme ve nakliye için bir veya daha fazla saatlik çalışmayı temsil eder. Sallama, çoğu depo yönetim sisteminde standart bir yetenektir.

Dalgalar, önceden tanımlanmış kurallara dayalı olarak bir WMS’de (veya başka bir yazılım sisteminde) oluşturulabilir veya yöneticiler sistemde manuel olarak dalgalar oluşturabilir. Amaç; sipariş hacmi, kamyon kalkışları, ikmal programları, mevcut iş gücü, malzeme taşıma ekipmanı kapasitesi ve diğer faktörlere dayalı olarak istenen bir iş hacmine ve akışına ulaşmaktır. WMS, dalgalara göre envanter tahsis edebilir. Bazı durumlarda sistem, siparişleri doldurmak için yeterli envanterin mevcut olduğunu doğrulamak adına yenileme görevleri oluşturacaktır.

Dalgalar sıralamayı tanımlar

Çoğu durumda, o sırada mevcut tüm siparişlere dayalı olarak vardiyanın veya iş gününün başında iş dalgaları oluşturulur. Ayrıca, birçok WMS sistemi her dalgayı ayrı toplama atamalarına böler. Örneğin, WMS gün boyunca her palet, her sepet ve her sepette hangi ürünlerin ve siparişlerin toplanacağını tanımlamada kurallar uygulayabilir.

Geleneksel dalga tabanlı toplamada, dalgalar sırayla serbest bırakılır ve işlenir, bir dalga serbest bırakıldıktan sonra değiştirilemez. Bazı tesislerde, bir sonrakinin serbest bırakılabilmesi için ilk dalganın tamamlanması gerekir. Bu, tesiste işin eşit olmayan bir şekilde dağılmasına yol açar, bu da bazı işçilerin bekleyecekleri (veya çalışma alanlarında gelecekteki dalgalar için istifleme yapacakları) diğer bölgelerdeki işçilerin ise mevcut dalgayı tamamlayacakları anlamına gelir. Bununla birlikte, birçok tesiste aynı anda toplama için birden fazla dalga işlemde olabilir ve bu, eşit olmayan iş dağılımı sorununu azaltır. Bir alandaki işçiler, diğer toplama bölgelerindeki ilk dalga tamamen tamamlanmadan önce ikinci bir dalgayı toplamaya başlayabilir.

E-ticarette Covid-19 kaynaklı artış göz önüne alındığında, B2B siparişleri gönderen birçok DC, artık daha kısa teslimat zaman çerçevelerine sahip beklenmedik hacimlerde doğrudan tüketiciye yönelik siparişlerle karşı karşıya. Bu doğrudan tüketiciye siparişleri geleneksel dalga tabanlı toplama sisteminde doldurmak yeni bir dizi zorluğu beraberinde getiriyor.

E-ticaret, toplama işleminde dalgasızlık gerektirir

E-ticaret siparişlerinin bir sonraki gün veya iki günlük teslimat gereksinimlerini karşılamak için genellikle verildikleri gün, hatta 1 ila 4 saatlik bir zaman aralığı içinde, hızlı bir şekilde döndürülmesi gerekir. Dalga toplama sistemleri, çok kısa sevkiyat süreleri ile gelen siparişlerin sürekli akışını yönetmek için tasarlanmamıştır.

E-ticaret siparişlerini hızlı bir şekilde gönderemeyen şirketler, satışlarını kaybetme riskiyle karşı karşıyadır. Digital Commerce 360/Bizrate Insights tarafından yürütülen anket, ABD’deki tüketicilerin %44’ünün istedikleri zaman ulaşmayacakları bir çevrim içi siparişi tamamlamadığını tespit etti. Geleneksel operasyonların, artan hacimli e-ticaret siparişlerini karşılama zorluğuna yanıt vermek için mevcut toplama, paketleme ve sevkiyat süreçlerinde ayarlama yapılması gerekir.

Yukarıda belirtildiği gibi, geleneksel dalga tabanlı toplamada, dalgalar genellikle bir vardiya başlangıcında oluşturulur ve işleme alınır. Sonra, ilk dalgalar sonraki dalgalardan önce toplanır ve işleme alınmalarının ardından dalgalar değiştirilemez. Sonuç olarak, saat 14:00’te alınan bir e-ticaret siparişi, devam eden bir dalgaya eklenemez.

En iyi ihtimalle, bu gelen e-ticaret siparişi henüz açıklanmayan bir sonraki dalgaya eklenebilir. Uygulamada bu 14:00 emri, 2:15’te bir dalga halinde işleme alınabilir ancak yine de önceki dalgalardaki emirlerin gerisinde kalacaktır. Bu önceki dalgalar, birkaç saatlik çalışmaya karşılık gelebilir. Daha da kötüsü, bazı dalga tabanlı toplama sistemleri, halihazırda tamamlanmış bir dalga planını ayarlayamaz. Bu durumlarda, bugün alınan siparişlerin bir sonraki günün dalgalandırma planına ve programına eklenmesi gerekirdi. Dalgasız toplama, “dalgaların” kısıtlamalarını ortadan kaldırır ve sürekli gelen sipariş akışını kısa teslimat zaman dilimleriyle işlemesi gereken işlemlerde iyi performans gösterir.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

SECOPTA’dan 7/24 yerinde malzeme analizi yapan yeni çözüm LIBS

Yayın Tarihi

on

SECOPTA, otomatik hat içi malzeme izleme ve Pozitif Malzeme Tanımlama (PMI) için yeni mineralLIBS’yi piyasaya sürecek. Sistem, kuvars, feldispat veya kireçtaşı gibi toz, ince ve kaba taneli endüstriyel minerallerin doğrudan konveyör bant üzerinde hızlı, hassas, sürekli, uzun vadeli kararlılıkla ve 7/24 çalışma ile ölçülmesini sağlıyor. Lazer tabanlı sistem, önceden numune hazırlamaya gerek kalmadan dökme minerallerin sürekli hat içi malzeme kontrolünü gerçekleştiriyor.

Lazerle Yapılan Arıza Spektroskopisi (LIBS) sistemleri, malzemelerin kimyasal bileşimini analiz eder. Ölçüm sırasında, lazer ışını tarafından plazma üretilir ve özel bir spektrometrede analiz edilir. Bu, malzeme akışının kimyasal bileşimini doğrudan ve birkaç saniye içinde kontrol etmeyi mümkün hale getirir. Sonuçlar hemen kullanılabilir. Ölçüm süreklidir ve sistemden geçen tüm malzemeleri 7/24 süresince kaydeder.

SECOPTA, yeni sistemi mineralLIBS’yi özellikle kuvars, feldispat veya kireçtaşı gibi kaba endüstriyel mineraller ve ayrıca 100 mm’ye kadar tane boyutuna sahip cevherler veya kömür için geliştirdi. Otomatik odaklama sistemi ile farklı tane boyutlarına veya malzemenin konveyör bant üzerindeki değişen yükleme yüksekliklerine uyum sağlanıyor. Ayrıca SECOPTA, ince veya toz malzeme ölçüm sistemi olan FiberLIBSinline SP’yi de piyasaya sürüyor. Her iki sistem de inşaat malzemeleri ve cevherlerinin üretimi ve işlenmesinde karşılaşılanlarla benzer zorlu çalışma koşullarında bile uzun süre güvenilir bir şekilde çalışıyor.

Her iki sistemin de uygulama alanları gelen ürünler, proses kontrolü veya PMI’dır. Gelen ürünlerde ve proses kontrolünde, sürekli yerinde ölçüm, genellikle yalnızca birkaç saat aralığında gerçekleştirilen rastgele örneklemenin yerini alıyor. Bu, teslim edilen veya işlenecek malzemenin uygunluk açısından hemen ve hızlı bir şekilde kontrol edilebileceği anlamına geliyor. İşleme sırasında sistem, kalıcı kimyasal yerinde analiz yoluyla malzeme akışını kontrol eder. Limit değerler aşılırsa, bu sistem istenmeyen sapmalara karşı uyarır. PMI sayesinde operatörler, tesislerinin her zaman öngörülen kalitede doğru malzeme tedariki ile çalıştığından emin olurlar. Ölçülen veriler günlüğe kaydedilir, arşivlenir ve daha fazla işleme ve dokümantasyon için kullanılabilir.

Yeni çözümlerle ilgili konuşan SECOPTA Analytics GmbH’nin Başkanı Dr. Christian Bohling, “Sürecime yanlış malzemenin girdiğini görürsem ve hemen müdahale edebilirsem, bu paradan ve zamandan tasarruf sağlar. Sonuç olarak, söz konusu malzeme boşaltılıyor ve kısa bir süre sonra tesislerim çalışmaya devam ediyor. Bu sayede ölçüm teknolojime küçük bir yatırımla tüm partileri kurtarıyorum” ifadelerini kullanıyor. 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Genel

Schaeffler’in Otonom Mobil Robotu DEX’e, en iyinin en iyisi ödülü

Yayın Tarihi

on

Otomotiv ve endüstrinin küresel liderlerinden Schaeffler, Otonom Mobil Robot (AMR) projesi olan Dual Extendable (DEX) ile Red Dot Tasarım Ödülü’nde “En İyinin En İyisi” ödülünü kazandı. Proje aynı zamanda Red Dot Luminary’e aday gösterildi.

“En İyinin En İyisi” ile ödüllendirilen DEX, Schaeffler tarafından otonom mobil robot platformlarının el becerisini, zekasını ve bunların fabrika çalışanları ile iş birliğinin yeniden uyarlanması için tasarlandı. Çift yönlü bacak uzantıları, WLAN ve ara katman yazılımı entegrasyonu, 2D/3D SLAM tabanlı hassas yerelleştirmenin yanı sıra konuşma ve hareket tanıma özelliklerine de sahip DEX, endüstriyel alanda üretkenliği desteklemek ve artırmada akıllı sosyal davranışlarla işlevselliği geliştirmek amacıyla bir test ortamı sağlıyor. DEX’in Red Dot’ta kazandığı ödülle ilgili konuşan Schaeffler Asya/Pasifik Bilgi Yetkilisi ve Gelişmiş Araştırma Merkezi Direktörü Han Boon Siew, “DEX için en prestijli ödüllerden biri olan ‘En İyinin En İyisi’ne layık görülmek, müşterilerimiz ve üretim operasyonlarımız için yeni mobilite ve hareket olanakları sağlamada en son çözümleri geliştirmeye yönelik sürekli tutkumuz ve bağlılığımızın bir sonucudur” diyor.

Projenin gelişim süreciyle ilgili bilgiler aktaran Siew, “Araştırma projesi, Schaeffler’in kampüste şirket konsepti aracılığıyla dünya çapında önde gelen üniversitelerle küresel bir araştırma ağını barındıran Schaeffler İleri Araştırma Merkezi (SHARE) Programı’nın bir parçası. Konsept, mevcut teknolojinin durumunu genişletmek ve araştırma anlayışlarını ürün geliştirme faaliyetlerine aktarmak için uygulamalı araştırmalar yoluyla Schaeffler çalışanları, bilim adamları ve akademisyenler arasında yoğun bilgi alışverişi ve yakın iş birliğini mümkün hale getiriyor” ifadelerini kullanıyor. DEX’in konseptinin ve vizyonunun görselleştirilmesi için NTU teknoloji ekibinde SHARE ile yakın bir şekilde çalışan Orcadesign Consultants ile iş birliği içerisinde tasarlandığını dile getiren Siew, “Schaeffler’de, otomotiv ve endüstriyel sektörlerde geleceğe yönelik trendlerin taleplerini karşılamada bileşenlerin ve teknolojilerin stratejik gelişiminin anahtarı olarak iş birliğini görüyoruz. SHARE programıyla, teknolojik ve metodik yeteneklerimizi geliştirmek üzere bileşenlerimizi ve sistem uzmanlığımızı akademik enstitülerin ve endüstri uzmanlarının teknolojik yetkinliği ile birleştirmeyi amaçlıyoruz” açıklamasında bulunuyor.

Red Dot Tasarım Ödülü’nün tasarımın geniş kapsamını profesyonel olarak değerlendirmek için ürün tasarımı, iletişim tasarımı ve tasarım konsepti olarak 3 farklı disiplini bulunuyor. Design-Zentrum Nordrhein Westfalen tarafından Almanya’nın Essen kentinde düzenlenen Red Dot Ödülü, dünyanın en büyük tasarım yarışmalarından biri niteliğini taşıyor.

2021 yılında OPTIME durum izleme çözümü için ‘Akıllı Ürün’ ve ‘Endüstriyel Tasarım’ kategorilerinde Red Dot Tasarım Ödülü’nü alan Schaeffler, kolay ve uygun maliyetli kapsamlı durum izlemeye olanak tanıyan tak-çalıştır çözümüyle; sektör oyuncularının uzun vadeli bakım, insan gücü veya yedek parça gereksinimlerini birkaç saat içinde hızlı ve kolay bir şekilde planlamasını sağlıyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Genel

GMTCNT, operatör panelleriyle makine üreticilerinin odağında

Yayın Tarihi

on

Üretimde verimliliği ve şeffaflığı artıran TSG Serisi Operatör Panelleri ile makine imalatçılarının dikkatini çeken GMT, kullanıcı dostu çözümleriyle birçok avantaj sunuyor. Ethernetli modellerinde bulunan VNC desteği ile tablet, akıllı telefon ve PC üzerinden uzaktan izleme ve kontrolü mümkün kılan GMT’nin TSG Serisi, bu özelliklerinin yanı sıra kullanıcı dostu Türkçe arayüzü ve programlama kolaylığı ile ön plana çıkıyor.

Endüstriyel uygulamalarda kullanılmak için geliştirilen 16,77M renkli TFT dokunmatik operatör paneli olan TSG Serisi HMI’larda, Gerçek Zaman Saati (RTC) standart olarak mevcut. Kullanıcı dostu yazılımı geniş bir PLC kütüphanesine sahip olan ürün, yaygın olarak kullanılan tüm PLC’leri de destekliyor. HP LaserJet P1100 serisi yazıcılar ile uyumlu olan panelin PDF Viewer fonksiyonu ile PDF dosyaları görüntülenebiliyorken; USB Host özelliği ile veri kaydı yapılabiliyor, program yüklenebiliyor, klavye/mouse/web kamera bağlanabiliyor. VNC yazılımı ile ethernet portlu modellere, yerel ağ ya da internet aracılığıyla Windows, IOS ve Android platformları üzerinden erişilebiliyor. Ayrıca, VNC Client ile ethernet portu üzerinden cihazlar arasında izleme ve kontrol özelliği de mevcut.

Ön paneli IP65 koruma özelliği ile çevresel şartlara dayanıklı olan TSG Serisi HMI’lar, 1 adet RS232 ve 1 adet RS232/RS485/RS422 destekleyen haberleşme portuna sahip. GMTCNT protokolü ile HMI’lar arası haberleşme özelliği ile bir PLC’ye birden çok HMI’nın ulaşabilmesi mümkün. TSG Serisi HMI’lar hakkında daha detaylı bilgi firmanın web sitesi gmtcontrol.com’da.

TSG Serisi HMI’ların başlıca özellikleri:

 • 16,77 M renk
 • TFT ekran
 • ARM RISC 32bit 792 MHz 
 • 128 MB NAND Flash +128 MB DDR 3 hafıza
 • Gerçek Zaman Saati (RTC)
 • 1 adet USB portu
 • 1 adet RS232 ve 1 adet RS232/RS485/RS422 destekleyen haberleşme portu
 • Ethernetli modellerde VNC desteği ile tablet          
 • Akıllı telefon ve PC üzerinden uzaktan izleme ve kontrol
 • Ön panel IP65 koruma
 • GMTCNT protokolü HMI’lar arası haberleşme özelliği ile bir PLC’ye birden çok HMI’nın ulaşabilmesi
 • USB host portu üzerinde veri, alarm, trend kaydetme ve tarihsel sorgu yapabilme
 • C dili ile makro oluşturabilme
 • Güvenlik seviyeleri ve kullanıcı tanımlamaları yapabilme
 • Ethernetli modellerde FTP üzerinden HMI içine ve harici bağlı olan USB flash diske ulaşabilme
 • PDesigner HMI Editör Programı ile programlanır

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com