Connect with us

Konveyörler

AS/RS birim yüklemede 5 uygulama ve kullanımları

Yayın Tarihi

on

Depoda, dağıtım merkezinde ya da talep karşılama operasyonunda düşük değerli işlemleri otomatize edip iş gücü kaynaklarını daha yüksek değerli işlere yönlendirmek için bir çok seçenek mevcuttur. Seçeneklerden biri de AS/RS birim yüklemedir. 

Aşağıda AS/RS’nin ne olduğuna, depolamada bu kategoriye giren farklı teknoloji tiplerini ve AS/RS birim yüklemede kullanılabilecek farklı uygulamaları inceliyoruz.

AS/RS birim yüklemesi nedir?

AS/RS birim yüklemesi, büyük ve ağır yükleri kaldırmak için özel olarak tasarlanan otomatize teknolojileri tanımlamak için kullanılır. Her sistem kendi kapasite sınırlarına sahiptir. Buradaki kural, AS/RS’nin 1000 ile 5000 pound arasındaki yükleri kaldırabilmesidir. Daha ağır ve hafif yüklerde de işlerlik sağlanabilir.

Genel olarak konuştuğumuzda, üç temel AS/RS birim yüklemesi tipi vardır: Mekik temelli sistemler, vinç temelli sistemler ve robot temelli sistemler.

 1. Mekik temelli sistemler; raf yapısında konumlandırılmış, raflar arasında hareket eden mekik ya da bottan meydana gelir. Mekik, envanter içerisinde gerekli işlemleri gerçekleştirebilmek için hareket eder. Bu sistemler, ihtiyaçlara uygun olarak bir ya da bir çok düzeyde yatay ya da dikey hareket edebilirler. Bunlar, 2D mekikler olarak bilinirler. Üç boyutta hareket edenler, 3 boyutlu mekikler olarak adlandırılırlar.
 2. Vinç temelli sistemler; palet raflarının koridorları arasında hareket eden vinçten meydana gelirler. Vinç doğru konuma ulaştığında, ürünü yerinden alır ya da yerine yerleştirir. Vinç temelli sistemler, sabit ya da koridorlarda hareket ederler.
 3. Robot temelli sistemler, vinç ya da mekik temelli sistemlerin yaklaşamadığı mesafelerde esnekliği sağlarlar. Robot temelli birim yükleme sistemleri, çeşitli otonom mobil robotlardan meydana gelir (AMR). Bu modeller, ulaştırma AMR’si, forklift AMR gibi türleri kapsar. Palet sayısına, ağırlığa, mümkün olan tavan yüksekliğe ve mesafeye bağlı olarak, AMR sistemi farklı AS/RS verimlilikleri sağlayabilir. Hangi teknolojilerin kullanılacağı, ortaya çıkan ihtiyaçlara göre değişkenlik gösterir. 

AS/RS Birim Yükleme Uygulamaları

1.Yüksek Yoğunluklu Palet Depolama

İşletmenin içerisinde sınırlı bir yüzölçümü ya da yetersiz depolama alanıyla karşı karşıya kalındığında, yüksek depolama hacmi için AS/RS birim yüklemesinin artırılması, bu sorunun çözümünü beraberinde getirir. Bu, özellikle 20 metreye ulaşan tavanı olan işletmeler için geçerlidir. Bu tür yerlerde, diğer durumda dikey boşluk kullanılmayacak ve harcanacaktır.

2. Özel Yükler

Paletler, AS/RS birim yüklemesi söz konusu olduğunda dikkati en çok çeken elemanlardır. Teknolojiyse sadece paletlerin kullanımıyla sınırlı değildir. Tamburlar, silindirler gibi yükler için de birim yükleme teknolojisinde yükseltmeler yapılabilir. Yukarıda da değinildiği üzere, bir çok AS/RS sistemi 3000 pound standart olmak üzere 5000 pound yüke kadar kapasiteye sahiptir; daha yüksek yüklerin taşınması da mümkündür.

3.Malzemeden kullanıcıya

AS/RS sistemi, malzemeden kişiye teknoloji biçiminde de biçimlendirilebilir. Tüm bunlar, kasa yükleme istasyonuna taşımayı gerçekleştirecek yükleme ünitesinin varlığını gerektirir. Bu istasyonda da bir kişi yükü alır. Ayrıca, toplama işlemi de paletten robota aktarım ya da başka bir robotun kullanılmasıyla insan kullanılması ihtiyacını ortadan kaldırır. 

4.Soğuk depolama ve dondurma 

AS/RS birim yüklemesi, soğutma ya da dondurma dahil tüm ortam ve sıcaklık türlerinde kullanılabilir. Soğutma ve dondurma ortamlarında insan çalıştırmanın güçlükleri de otomatik sistemlerin özellikle tercih edilmesini beraberinde getirir. 

5.Tamponlama ve Sahaya Taşıma

AS/RS Birim Yüklemenin Operasyonlarda Kullanılması

AS/RS birim yüklemesi, operasyonlarda çeşitli şekillerde kullanılabilir.

Bu teknoloji diğer teknolojiler ile barındırılabilirken diğer tam ya da yarı otomatik çözümlerin kullanılmasına olanak tanır.   Örneğin, sistem, palet konveyörü, palet monoray sistemleri hatta robotik forkliftler, AMR’ler, AGV’ler ile desteklenebilir. Diğer yandan, birim yüklemesinin kendisi, robotik gantry’den manuel gantry’ye, AMR’ye, robotik toplama hücrelerine ve daha fazlasına besleme yapabilir. 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konveyörler

Avrupa Mühendislik’ten dar alanlara dikey çözüm

Yayın Tarihi

on

Avrupa Mühendislik, Vertical konveyörler (Dikey konveyörler) ile birçok sektöre kompakt bir çözüm sunuyor. 2020 yılında sektöre sunduğu Vertical konveyörü Azerbaycan’a da ihraç eden firma, müşterilerine özel çözümler sunmak için Ar-Ge departmanını her geçen gün büyütmeye devam ediyor.

Konveyör ve otomasyon sistemlerinde üretici firma olarak faaliyetlerini sürdüren Kanguru Mühendislik markası olan Avrupa Mühendislik, daha çok alan açısından kısıtlı olan yerler için tercih edilen Vertical konveyörleri sektöre sunuyor. Bu konveyör; koli, paketlenmiş ürün, yarı mamul, bitmiş mamul gibi ürünlerin taşınmasında kolaylık ve hızlılık sağlıyor. Küresel ölçekte gelişen teknolojiye ayak uydurmak için yürüttüğü Ar-Ge faaliyetlerini her geçen gün artıran Avrupa Mühendislik, dikine bir şekilde yukarı – aşağı yönlü, 90 derece çalışma prensibiyle ürettiği Vertical konveyörler ile birçok sektöre çözüm ortağı oluyor. Vertical konveyörleri 2020 yılında piyasaya süren  firma, ürünün ilk ihracatını Azerbaycan’a gerçekleştirdi. 

Sigma profiller, standart alüminyum profiller, bağlantı ekipmanları, bağlantı aksesuarları ve konveyör uygulamaları ile faaliyetlerini yürüten Avrupa Mühendislik’in, konveyör alanına sunduğu ürün portföyünde; düz konveyörler, minyatür konveyörler, Z tipi konveyörler, rulolu konveyörler, modüler bantlı konveyörler de yer alıyor.

Endüstriye sunduğu çözümleri Ar-Ge çalışmalarıyla sürekli olarak geliştirmeye devam eden Kanguru Mühendislik, değer yaratma misyonuyla yürüttüğü çalışmalarını sürdürüyor.

Devamını Oku

Konveyör Bantları

Geniş ürün yelpazesiyle Ammeraal Beltech

Yayın Tarihi

on

Gıda endüstrisi için antimikrobiyal konveyör banttan, bagaj taşıma amaçlı alev geciktirici banta veya lojistik sektöründe enerji tasarruflu bantlara kadar geniş bir ürün gamına sahip Ammeraal Beltech, doğru bant kullanımını sağlayarak taşıma ve işlemede karşılaşılan güçlüklere en iyi çözümleri sunuyor.

Firmanın kapsamlı ürün yelpazesi: sentetik bantlar, modüler bantlar, plastik ve çelik zincirler, sonsuz dokuma bantlar (Endless Woven), özel dokumalı bantlar (Solid Woven), hafif kauçuk bantlar, ZipLink bantlar, homojen bantlar, RAPPLON yüksek performanslı düz kayışlar, mühendislik kayışları, Ultrasync bantlar, Solicord yuvarlak ve V-kayışlar, Ultra Screen bantlar, PTFE-Teflon bantlar gibi modelleri barındırıyor.

Sentetik Bantlar

Kapsamlı sentetik bant yelpazesi; güç, stabilite ve darbe direnci, yüksek kavrama, aşınma ve yırtılma direnci, yanal kayma olmadan doğrusal taşıma, enerji tasarrufu, yıpranmazlık ve antimikrobiyallik gibi faydalar üzerinde durularak farklı renk, malzeme ve kalınlıklarda üst ve alt kaplamalı bez üzerine uygulanmıştır. Temel gruplar: Flexam, Nonex, Ropanyl, Ropanol, Ropan, Peflex, Poliflex, Polikleen ve Amtel’dir.

Modüler Bantlar

Modül örgüsü düzeninde monte edilen bantlar hemen hemen her uzunluk ve genişlikte imal edilebiliyor. Bandı belirli uygulamalara veya işlemlere yönelik olarak özelleştirmek için çok çeşitli aksesuarlar mevcut. Düz gidişli veya dönüşlü çalışma, yüzeylerin açık ya da kapalı olabilmesi, esnek tasarım nitelikleri, mukavemet, aşınma direnci, hijyen, gürültünün azaltılması, enerji tasarrufu ve bakım ihtiyacının azaltılması gibi faydalar sağlıyor.

Plastik ve Paslanmaz Zincirler 

Düz gidişli ya da dönüşlü zincir seçenekleri ile seçim kullanıcıya aittir.

Slat Top Paslanmaz Zincirler

Yüksek hızda çalışan uygulamalara uygun, özellikle cam ambalajların kullanıldığı sektörlerde fayda sağlayan ve tercih edilen güçlü zincirlerdir. 

Plastik Zincirler

Çelik zincirlere göre daha hafif, güçlü ve sessiz bir alternatiftir. 

Kaliteleri, Uni ve AVE markaları ile garanti altındadır. 

Sonsuz Dokuma Bantlar (Endless Woven)

Ammeraal Beltech’in sonsuz dokuma bantları, ek yeri gerektirmemesi ve yüksek mukavemete sahip olmasıyla ürün kalitesinin sürekliliğini sağlar. Bandın rutubeti emebilmesiyle hassasiyet gerektiren durumlarda doğru çözüm olarak dikkat çekiyor.

Özel Dokuma Bantlar (Solid Woven)

PVC ile kaplanmış özel dokuma polyester bantlar, boyut stabilitesi ile birlikte iyi bir darbe ve yırtılma direnci sağlayarak günümüzde gelişen lojistik sektörü için yüksek performanslı çözümler sunuyor.

Hafif Kauçuk Bantlar

Kauçuk elastomer, EPDM ve silikondan yapılmış hafif taşıma bantlarıdır. 2 bin 100’ün üzerinde tek katlı veya çok katlı bant yapısıyla üretiliyor, kaliteli ve hızlı bir şekilde teslim ediliyor.

ZipLink® Bantlar

ZipLink®, özel aletlere, preslere veya diğer ekipmanlara ihtiyaç duymadan herhangi bir uzunluktaki konveyör bandı, kesintisiz bir şekilde kolayca ekleyebilme özelliği sunuyor. Yapısal bir bağlantı ağı ile kaplama malzemelerini birleştiren ürün, konveyör bant tasarımında bir devrim niteliği taşıyor.

Homojen Bantlar

Homojen bantlar tek parça homojen poliüretandan yapılmıştır. Böylece yıpranmazlar ve hattaki gıdaların kirlenmesine neden olmazlar. Mevcut konveyörlere monte edilebilir ve uygun konveyör tasarımı ile birlikte yerinde temizlik olanağı sağlamaktadır. Farklı versiyonlarda tasarlanmış homojen bantlar, dişli sistemi ile tahrik edilen pozitif tahrik bantlardır. Bu sistem, konveyörü çalıştırmak için gereken enerjiyi azaltır ve doğrultusunda çalışmasını sağlar böylece bakım maliyetlerinde tasarruf edilir.

RAPPLON Yüksek Performanslı Düz ​​Kayışlar

1957’den beri Rapplon yüksek performanslı düz ​​kayışları, kalite ve hassasiyetle eş anlam taşımaktadır: 

Yüksek performanslı düz ​​kayışlar

Proses ve elastik proses kayışları

Tahrik kayışları, tanjansiyel tahrik kayışları ve iğ şeritleri

Özel kaplamalı kayışlar

Farklı türde kaplama malzemeleriyle birleştirilmiş zaman kayışları, müşteri spesifikasyonlarını karşılamak üzere tasarlanmıştır:

4 kategoriye ayrılmış 60’tan fazla farklı tip (kauçuk, PU ve PVC, delikli ve özel kaplama malzemeleri) mevcuttur.

Delikler, taşıyıcılar, özel bağlantılar, kilitler ve yan duvarlarla kullanılırlar.

Ultra Sync Kayışlar

Ultra senktronize kayışlar, sentetik konveyör bantlar ile modüler bantlar ve zaman kayışları gibi pozitif tahrik kayışlarının avantajlarını ve özelliklerini birleştiren bez bazlı pozitif tahrik kayışlarıdır. FDA onayları mevcuttur.

Solicord Yuvarlak ve V-kayışlar

Gıda işleme uygulamalarının birçoğunda, gıda sınıfı poliüretan ve polyester yuvarlak ve V-kayışlar, özellikle de dilimlenmiş etlerin, peynirlerin üst kaplama ve paketleme hatları uygulamalarının gereksinimlerini karşılamada en uygun çözümü sunuyor.

Ultra Korumalı Kayışlar

Ultra korumalı kayışlar, polyester monofilamentlerden yapılmıştır ve stabiliteyi sağlamak için yanal ve uzunlamasına şeritlerle üretilmiştir. Kayışlar, hijyeni ve güvenliği artırmak için tamamen kapalı kayış kenarlarına sahiptir. Örnek olarak, sebzelerin, meyvelerin ve deniz ürünlerinin işlenmesinde ve boşaltılmasında en iyi çözümü sağlar.

PTFE Kayışlar

PTFE veya silikon kaplı kayışlar, gıda sektöründe birçok uygulamada aşırı sıcaklıklarda üstün performans sunarak yapışmazlık, pişirme ve dondurma uygulamalarında çözüm olarak ön plana çıkıyor.

Devamını Oku

Konveyörler

Yatay konveyör teknolojisi için özelleştirilmiş çözümler

Yayın Tarihi

on

Yüksek verimlilik, hız ve esneklik ile artan dijitalleşme, yatay konveyör teknolojisinde başarı faktörleri olarak ön plana çıkıyor. Lenze, karmaşık lojistik sistemler ve küçük konveyör teknolojisi uygulamaları için akıllı tahrik çözümleri geliştiriyor.

Döner depolama sistemi:

 • Depolama alanından optimum kullanım
 • Denenmiş ve test edilmiş teknolojiye sahip verimli otomasyon çözümleri sayesinde depo alanlarının etkin kullanımı
 • Yüksek verimli redüktörler sayesinde çoklu yük kapasitesinde artış ve enerji tüketiminde azalma ile yüksek verimli tahrik teknolojisi
 • “VFC eco” enerji tasarrufu işlevinin kullanılmasının yanı sıra rölantide ve kısmi yükte çalışmada enerji tasarrufu

Merkezi olmayan ve IO-Link ile:

 • i500 kontrol kabini ile aynı tipte parametrelendirme ve özellikler; serbest topoloji seçimi (merkezi/merkezi olmayan)
 • Piyasadaki en yüksek güç yoğunluğu (Watt/cm²)
 • IO-Link aracılığıyla en basit seri çalıştırma
 • IO-Link, sensörleri ve aktüatörleri uygun maliyetli bir şekilde kontrol etme ve parametrelendirme ve proses verilerini okuma imkanı sunar

Drive Solution Designer (DSD) ile ihtiyaca dayalı sürücü boyutlandırma:

 • Tahrik, varyantlar ve enerji verimliliği gibi sürücü uygulamaları hakkında derinlemesine bilgi
 • Bireysel olarak uygulanabilir proses verileri ve hız profilleri ile hesaplamalar
 • Makinenin tüm gereksinimleri için eksiksiz tahrik yapısı
 • Enerji Kimlik Belgesi, enerji tasarrufu planlamasına yardımcı olur

Özel ortam koşulları için hazırlanmıştır:

 • 32 ila 50 °F (0 ila + 10 °C) taze ürün sıcaklık aralığında optimum korozyon koruması
 • Paslanmazlık
 • OKS boyama
 • 32 ila -22 °F (0 ila -30 °C) arasında derin dondurulmuş ürünler aralığında şanzıman yağı

Köşe transfer konveyörleri

 • Başarılı yön değiştirme
 • Ağır yük altında da sabit hız sağlayabilen kompakt tahrik çözümü
 • Ayarlanabilir rampalara sahip yumuşak çalıştırma ve frenleme, malzemeyi korur ve bakım gereksinimlerini azaltır
 • Merkezi olmayan tahrik konsepti sayesinde basit kurulum ve kablolama 
 • Malzeme taşıma teknolojisi alanındaki 70 yıllık deneyimin getirdiği güvenilirlik
 • “VFC eco” tasarruf fonksiyonunun kullanılmasının yanı sıra rölantide ve kısmi yükte çalışma sırasında tasarruf sayesinde daha az enerji tüketimi

Merkezi olmayan çözümlerle maliyet tasarrufu

 • Motora monte veya duvara monte
 • Pahalı kontrol kabinlerinin ortadan kaldırılması
 • Kablolamanın azaltılması
 • Tak-çalıştır ile kolay çalıştırma
 • Güvenlik fonksiyonu STO
 • Yüksek koruma sınıfı IP65
 • Hızlı değiştirme

Farklı tahrik sürümlerinin sayısını kolaylıkla azaltılması

 • Dört kata kadar aşırı yük kapasitesi
 • Merkezi olmayan tahrik çözümleri
 • %70’e kadar azaltılan farklı varyasyon sayısı
 • Depolama gereksiniminde azalma
 • NFC parametreleştirmesi

Drive Solution Designer (DSD) ile ihtiyaca dayalı sürücü boyutlandırma

 • Sürücü fiziği, varyantlar ve enerji verimliliği gibi sürücü uygulamaları hakkında derinlemesine bilgi
 • Bireysel olarak uygulanabilir proses verileri ve hız profilleri ile hesaplamalar
 • Makinenin tüm gereksinimleri için eksiksiz tahrik yapısı
 • Enerji Kimlik Belgesi, potansiyel enerji tasarruflarına hızlı bir genel bakış sağlar

Özel ortam koşulları için hazırlanmıştır

 • 32 ila 50 °F (0 ila + 10 °C) taze ürün sıcaklık aralığında optimum korozyon koruması
 • Paslanmaz tasarım
 • OKS boyama
 • 32 ila -22 °F (0 ila -30 °C) arasında derin dondurulmuş ürünler aralığında şanzıman yağı

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com