Connect with us

Konveyörler

AS/RS birim yüklemede 5 uygulama ve kullanımları

Yayın Tarihi

on

Depoda, dağıtım merkezinde ya da talep karşılama operasyonunda düşük değerli işlemleri otomatize edip iş gücü kaynaklarını daha yüksek değerli işlere yönlendirmek için bir çok seçenek mevcuttur. Seçeneklerden biri de AS/RS birim yüklemedir. 

Aşağıda AS/RS’nin ne olduğuna, depolamada bu kategoriye giren farklı teknoloji tiplerini ve AS/RS birim yüklemede kullanılabilecek farklı uygulamaları inceliyoruz.

AS/RS birim yüklemesi nedir?

AS/RS birim yüklemesi, büyük ve ağır yükleri kaldırmak için özel olarak tasarlanan otomatize teknolojileri tanımlamak için kullanılır. Her sistem kendi kapasite sınırlarına sahiptir. Buradaki kural, AS/RS’nin 1000 ile 5000 pound arasındaki yükleri kaldırabilmesidir. Daha ağır ve hafif yüklerde de işlerlik sağlanabilir.

Genel olarak konuştuğumuzda, üç temel AS/RS birim yüklemesi tipi vardır: Mekik temelli sistemler, vinç temelli sistemler ve robot temelli sistemler.

  1. Mekik temelli sistemler; raf yapısında konumlandırılmış, raflar arasında hareket eden mekik ya da bottan meydana gelir. Mekik, envanter içerisinde gerekli işlemleri gerçekleştirebilmek için hareket eder. Bu sistemler, ihtiyaçlara uygun olarak bir ya da bir çok düzeyde yatay ya da dikey hareket edebilirler. Bunlar, 2D mekikler olarak bilinirler. Üç boyutta hareket edenler, 3 boyutlu mekikler olarak adlandırılırlar.
  2. Vinç temelli sistemler; palet raflarının koridorları arasında hareket eden vinçten meydana gelirler. Vinç doğru konuma ulaştığında, ürünü yerinden alır ya da yerine yerleştirir. Vinç temelli sistemler, sabit ya da koridorlarda hareket ederler.
  3. Robot temelli sistemler, vinç ya da mekik temelli sistemlerin yaklaşamadığı mesafelerde esnekliği sağlarlar. Robot temelli birim yükleme sistemleri, çeşitli otonom mobil robotlardan meydana gelir (AMR). Bu modeller, ulaştırma AMR’si, forklift AMR gibi türleri kapsar. Palet sayısına, ağırlığa, mümkün olan tavan yüksekliğe ve mesafeye bağlı olarak, AMR sistemi farklı AS/RS verimlilikleri sağlayabilir. Hangi teknolojilerin kullanılacağı, ortaya çıkan ihtiyaçlara göre değişkenlik gösterir. 

AS/RS Birim Yükleme Uygulamaları

1.Yüksek Yoğunluklu Palet Depolama

İşletmenin içerisinde sınırlı bir yüzölçümü ya da yetersiz depolama alanıyla karşı karşıya kalındığında, yüksek depolama hacmi için AS/RS birim yüklemesinin artırılması, bu sorunun çözümünü beraberinde getirir. Bu, özellikle 20 metreye ulaşan tavanı olan işletmeler için geçerlidir. Bu tür yerlerde, diğer durumda dikey boşluk kullanılmayacak ve harcanacaktır.

2. Özel Yükler

Paletler, AS/RS birim yüklemesi söz konusu olduğunda dikkati en çok çeken elemanlardır. Teknolojiyse sadece paletlerin kullanımıyla sınırlı değildir. Tamburlar, silindirler gibi yükler için de birim yükleme teknolojisinde yükseltmeler yapılabilir. Yukarıda da değinildiği üzere, bir çok AS/RS sistemi 3000 pound standart olmak üzere 5000 pound yüke kadar kapasiteye sahiptir; daha yüksek yüklerin taşınması da mümkündür.

3.Malzemeden kullanıcıya

AS/RS sistemi, malzemeden kişiye teknoloji biçiminde de biçimlendirilebilir. Tüm bunlar, kasa yükleme istasyonuna taşımayı gerçekleştirecek yükleme ünitesinin varlığını gerektirir. Bu istasyonda da bir kişi yükü alır. Ayrıca, toplama işlemi de paletten robota aktarım ya da başka bir robotun kullanılmasıyla insan kullanılması ihtiyacını ortadan kaldırır. 

4.Soğuk depolama ve dondurma 

AS/RS birim yüklemesi, soğutma ya da dondurma dahil tüm ortam ve sıcaklık türlerinde kullanılabilir. Soğutma ve dondurma ortamlarında insan çalıştırmanın güçlükleri de otomatik sistemlerin özellikle tercih edilmesini beraberinde getirir. 

5.Tamponlama ve Sahaya Taşıma

AS/RS Birim Yüklemenin Operasyonlarda Kullanılması

AS/RS birim yüklemesi, operasyonlarda çeşitli şekillerde kullanılabilir.

Bu teknoloji diğer teknolojiler ile barındırılabilirken diğer tam ya da yarı otomatik çözümlerin kullanılmasına olanak tanır.   Örneğin, sistem, palet konveyörü, palet monoray sistemleri hatta robotik forkliftler, AMR’ler, AGV’ler ile desteklenebilir. Diğer yandan, birim yüklemesinin kendisi, robotik gantry’den manuel gantry’ye, AMR’ye, robotik toplama hücrelerine ve daha fazlasına besleme yapabilir. 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com