Connect with us

Konveyörler

Konveyör sistemleri: Toplam sahip olma maliyeti

Yayın Tarihi

on

Konveyör sistemlerinde işlem, bakım ve enerji tüketimi maliyetleri göz önünde bulundurulmalıdır. Satın alma faturasındaki tutar, bir konveyör için son ödeme tutarı değildir; ancak devam eden işlem maliyetleri, satın alma noktasında iyi kararlar vererek önemli ölçüde azaltılabilir. Bir konveyör doğru bir şekilde tanımlanırsa ve gelecekte kullanılmak üzere tasarlanırsa, zamana yayılan maliyetler kısılabilir.

Konveyör sistemindeki 3 maliyet

İlk maliyetler: Anlaşılması ve ölçülmesi en kolay olanıdır. Bu, ekipman, kurulum ve kontrollerin maliyetidir.

İşletme maliyetleri: Elektrik kullanımı ve hava tüketimi.

Bakım maliyetleri: Yedek parçalar ve işçilik maliyetleri.

Tüm bu maliyetler konveyörün kullanım ömrüne yayılmıştır, bu nedenle konveyörünüzün maliyetini en iyi ifade edebilecek formül şudur: Toplam Sahip Olma Maliyeti (TCO) = İlk Maliyet (IC) + İşletim Maliyetleri (OC) + Bakım Maliyetleri (MC) / sistemin faydalı ömrü.

Ekipman belirlenip sipariş edildiğinde doğru kararlar alınırsa, zaman içinde daha düşük bakım ve işletme maliyetleriyle, yüksek olabilecek başlangıç​​maliyetleri telafi edilebilir. İlk maliyet tasarrufları, daha yüksek işletme ve bakım maliyetleri tarafından tüketilebilir ancak bunların hiçbiri, dağıtıldığı işi yapamayan bir sistem kadar pahalı değildir. Uzun vadeli maliyetler, ilk maliyetleri kolayca geçebilir. Gerçek, uzun vadeli maliyetler nelerdir ve bunları kontrol etmek için ne yapabilirsiniz?

Toplam sahip olma maliyeti neden önemlidir?

Ekipmanın kendisi maliyetinden daha yüksek olabilir. Konveyör projesinin başarılı olup olmadığını belirleyen “yap ya da kır” metodudur. Toplam sahip olma maliyetini kontrol etmeye yardımcı olabilecek öğeler:

 • Konveyör tipi; doğru uygulama ve doğru konveyör, verimi artırır ve daha az bakım gerektirir.
 • Konveyör kontrolleri; maliyeti zamana yayılmış biçimde kontrol etmenize yardımcı olabilir.
 • Güç aktarma sistemi; ulaşılabilecek verimlilik düzeyi ve bakımın azaltılması.
 • Konveyör sisteminin uyarlanabilirliği.

Konveyör tipi

Tüm konveyörler eşit yaratılmamıştır ve en iyi konveyör uygulamaya, duruma ve konuma bağlı olarak farklıdır. Konveyörleri belirlerken aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundurulmalıdır:

 • Yapılandırma
 • Uygulama
 • Verimlilik gereksinimleri

Örnek: Kayış tahrikli iki biriktirme konveyörünü karşılaştırın. Merkezi tahrikli geleneksel bir kayış tahrikli konveyör, merkezi olmayan tahrik sistemine sahip Hytrol’ün e24 24 volt DC güç silindir sistemi gibi yenilikçi bir alternatiften daha ucuzdur. Ancak e24’ün de kurulumu, çalıştırılması ve bakımı daha ucuzdur. Son yenilikler, geleneksel tahriklere kıyasla bu konveyörlerin ömrünü ve güvenilirliğini artırdı. Merkezi bir sürücü yok; konveyör boyunca, silindirlerin dışına monte edilmiş, toplama bölgesi başına bir motora sahip sürücüler var. Motor da borunun içinden çerçevenin dışına taşındı. 24 voltluk çözüm elbette her uygulama için mükemmel değildir. Bu, spesifikasyon aşamasında değerlendirilmelidir. Örneğin, 120 metrelik toplayıcı düz konveyör hattı, geleneksel bir toplayıcı konveyör ile daha iyi hizmet verebilir. Merkezi bir tahrik sistemi, 15 yıllık bir kullanım ömründe %11-12 daha az maliyete sahip olabilir. Bununla birlikte, çok sayıda dönemeç ve bağlantı noktası içeren bir sisteminiz ve bunlara entegre ekipmanınız varsa, merkezi olmayan bir tahrik sistemi için daha yüksek başlangıç ​​fiyatını ödemek, elektrik kullanımını büyük ölçüde azaltabilir ve sistemin çok yönlülüğünün de artmasıyla başlangıç maliyeti dengelenebilir.

Konveyör kontrolleri

Kontrollerinizi doğru yapılandırarak sistemin ömrü boyunca işletme enerji maliyetlerini azaltabilirsiniz. Kontroller enerji tüketimini üç düzeyde etkiler:

 • Depo seviyesi
 • Konveyör seviyesi
 • Bölge seviyesi

“Uyku” özellikleri

Uyku özellikleri, güce ihtiyaç duyulmadığında bir konveyörden gelen gücü keser. Bu, bir bölge (kasa) veya sistem (konveyör) seviyesinde yapılabilir.

Bölge Düzeyi: Ürünün bölgeden geçmediği zaman diliminde, kasa düzeyinde gücü kesebilirsiniz. Bu, kayış tahrikli canlı makaralı konveyör için %10-20 ve 24 volt sistemlerde %99 enerji tasarrufu sağlayabilir. Bu, ürünlerin toplandığı ve ürünlerin serbestçe geçtiği diğer zamanlarda toplama sistemleri için çok uygundur.

Konveyör Düzeyi: Konveyör düzeyinde, uyku özelliği ürünleri sürücünün tamamından kaldırabilir. Örneğin, çekme modülü uygulamasında, ürünler toplanmadığında konveyör uykuya programlanabilir. Bu sadece enerji tasarrufu sağlamakla kalmaz, konveyörde gereksiz aşınma ve yıpranmayı da önler. Yedek parça ve bakım ihtiyacını da azaltır.

Ayrıca kontroller aracılığıyla ihtiyaçlara göre hızı ayarlayabilirsiniz. Bir konveyör sistemi tasarlandığında, 5-8 yıllık bir gelecek düşünülerek yapılandırılabilir. Sistem ilk devreye alındığında konveyörün maksimum hızında çalışmasına gerek olmayabilir. Bu, mevsimsel artışların olduğu operasyonlar için de geçerli olabilir. Konveyörler, yoğun zamanlarda hızı artırmak ve bu düzeyde verim gerekmediğinde hızı azaltmak üzere kontrol edilebilir. Bu da enerji ve bakım maliyetlerinden tasarruf sağlar.

Güç aktarım sistemi

Güç aktarma sistemi, herhangi bir konveyör sisteminde belki de en önemli kısımdır. Güç aktarma sistemi spesifikasyonu, işletim maliyetlerinin her yönü üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir; işletim, bakım ve enerji. Bir güç aktarma sisteminin temel bileşenlerini motor, dişli kutusu ve güç aktarım bileşenleri oluşturur.

Motor

Motorlar giderek daha verimli hale geliyor. Motorlar standart verimlilik, enerji verimli ve süper verimli olarak yapılandırılmıştır. Her bir yükseltmeyle her adım için yalnızca %3 verimlilik artışı meydana gelebilir. Ancak daha büyük bir dağıtım merkezi uygulamasında, verimlilik artışı (işlevlere ve sürücü sayısına bağlı olarak) yılda 10.000 ila 30.000 ABD Doları arasında tasarruf sağlayabilir. Minimum ekstra başlangıç ​​maliyeti genellikle zaman içinde karşılığını verir. Enerji verimliliği arttıkça motorun ömrü de artar. Bu, zaman içinde bakım ve değiştirme maliyetlerini azaltır.

Redüktör genellikle gözden kaçan bir bileşendir ancak standart, ucuz düz dişli redüktör %50-90 verimlidir. Helisel konik redüktör %95-98 oranında verimlidir. Konveyörün 10:1 oranında çalıştırılmasında düz dişli redüktör daha verimlidir. 60:1 veya 80:1 aralığında çalıştırmada, düz dişli redüktörlerin verimlilik seviyeleri çok düşebilir. Helisel redüktöre geçiş yaparak %50-90 verimlilikten, %95-98 verimliliğe bir artış elde edilebilir. Motorda basit bir %3 verimlilik artışıyla yılda 10.000 $’dan fazla kazanılabiliyorsa, %8-10’luk verimlilik artışı ile hangi kazanç seviyelerine ulaşılabileceği tahmin edilebilir. Redüktörler yalnızca verimlilik sağlamakla kalmaz, aynı zamanda bakım maliyetlerini düşürür ve motor ve konveyör ömrünü uzatır. Sentetik yağlama, verimliliği yüzde birkaç puan azaltabilen başka bir unsurdur.

Güç aktarım bileşenleri

Verimliliği artırmak (ve bakım maliyetlerini azaltmak) için güç aktarım bileşeni seçeneklerinde şunlar ele alınabilir:

 • Zincir ve Dişli
 • Triger Kayışı ve Dişlisi
 • Doğrudan tahrik

Zincir ve dişli tahrikleri, konveyör endüstrisinde popüler varsayılan standart olmuştur. Çalıştırma maliyetleri ise yüksektir. Üç tip arasında en yoğun bakım gerektiren ve yağlama gereksinimi bakımından en yoğun bakım gerektiren bileşenlerden biridir. Yaklaşık bir yıllık yatırım getirisine sahip olabilen yüksek verimli, az bakım gerektiren zincirler vardır. Bu zincirler aynı zamanda güçlendirilebilir. Zaman zaman zincir yerine triger kayışları kullanılır, ancak kazanılan verimlilikler çoğu operasyonda yeterli bir yatırım getirisini sağlamayabilir.

İletim maliyetlerini azaltmak için daha iyi bir seçenek, doğrudan tahrik sistemi kullanmaktır. Bu, güç aktarım ekipmanıyla ilişkili bakım ve yedek parça maliyetlerini ortadan kaldırır. Mekanik bileşenlerin çıkarılması da bakımı azaltır. Doğrudan tahrikler daha verimlidir ve 2 ila 3 yıllık yatırım getirisine sahiptir.

Uyarlanabilirlik ve esneklik

Değişemeyen bir ekipmana kilitlenmekten daha kötü bir şey yoktur, bu nedenle sistem esnekliği, bir konveyöre sahip olmanın ömür boyu maliyeti üzerinde doğrudan ve zorlayıcı bir etkiye sahiptir.

Esneklik: Konveyör sisteminiz, değişen gereksinimleri karşılayacak şekilde isteğe bağlı olarak yapılandırılabilir mi?

Ürün boyutu değişiklikleri: Sisteminiz farklı boyuttaki kutulara veya yüklere uyum sağlayabilir mi? Ürünler daha uzun olduğunda, konveyör sistemi bunları kaldırabilir mi?

Dinamik bölge tahsisi, sıfır basınç biriktirme konveyörünü farklı ürün boyutlarına uyarlayabilir.

Ürün serbest bırakma modları (single, slug, basamaklı): Sisteminiz başlangıçta tekil moda ihtiyaç duyarsa, aynı hızda için kademeli moda geçerek verimi artırmak mümkün olabilir mi? Bu, kartonlar arasındaki boşlukları en aza indirerek aynı alanda daha fazla ürün taşınmasına olanak tanır.

Bireysel bölge konfigürasyonu: Ürün birleştirme, ürün aktarma ve iş istasyonları/toplama istasyonları. Bölgelerinizi değiştirmek için bir yazılım mühendisi getirmeniz gerekiyorsa, bu ek bir işletme maliyetidir. Bunu anında yapabilen uyarlanabilir bir konveyör kullanırsanız, işletme maliyetleri düşer.

Sıralama: Kapsamlı bir yeniden tasarım olmadan kutu hedefini kontrol edebilir misiniz? Konveyör üreticisinin bunu yapması gerekiyorsa, bu şüphesiz ek bir maliyet olacaktır.

Kullanışlı ömür

Bir konveyör ne kadar uzun süre dayanırsa, zaman içinde maliyeti o kadar az olur. Bu güvenilirlik, destek ve eğitim olarak 3 temel faktöre ayrılabilir. Bileşen güvenilirliği çok önemlidir. Motordan redüktöre, makaralı rulmanlara veya monte edilmiş rulmanlara, kayışlamaya kadar her şey önemlidir. Örneğin, Abec hassas makaralı rulmanlar en iyi değeri ve en uzun ömrü sağlar. Ticari rulmanların güvenilirliği yoktur; bunlar düşük maliyetli, yüksek değerli yatırımlardır. Üretici desteği: Yeterli eğitim alacak mısınız? Parçalar 5 veya 10 yıl içinde mevcut olacak mı? Belgeler sağlam ve kolayca erişilebilir mi? İhtiyacınız olduğunda üreticinize ulaşabilir misiniz?

Konveyör sistemi belirlemede yanıtlanması gereken sorular

Sunduğunuz konveyör tipini belirlemenizde motivasyonunuz neydi?

 1. Tasarımınızda hangi enerji tasarrufu özellikleri var?
 2. Kritik bileşenlerin arızalanması arasındaki ortalama süre nedir?
 3. Bakım ne sıklıkla gereklidir?
 4. Parçalar ne kadar erişilebilir?
 5. Bu konveyörün yeniden yapılandırılmasında neler var?
 6. Ürün yükü değiştiğinde ne olur?

Bu hususlar, uygulamanız için doğru sistemi belirlemenize ve mümkün olan en fazla miktarda parayı geri kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com