Connect with us

Konveyörler

Konveyör sistemleri: Toplam sahip olma maliyeti

Yayın Tarihi

on

Konveyör sistemlerinde işlem, bakım ve enerji tüketimi maliyetleri göz önünde bulundurulmalıdır. Satın alma faturasındaki tutar, bir konveyör için son ödeme tutarı değildir; ancak devam eden işlem maliyetleri, satın alma noktasında iyi kararlar vererek önemli ölçüde azaltılabilir. Bir konveyör doğru bir şekilde tanımlanırsa ve gelecekte kullanılmak üzere tasarlanırsa, zamana yayılan maliyetler kısılabilir.

Konveyör sistemindeki 3 maliyet

İlk maliyetler: Anlaşılması ve ölçülmesi en kolay olanıdır. Bu, ekipman, kurulum ve kontrollerin maliyetidir.

İşletme maliyetleri: Elektrik kullanımı ve hava tüketimi.

Bakım maliyetleri: Yedek parçalar ve işçilik maliyetleri.

Tüm bu maliyetler konveyörün kullanım ömrüne yayılmıştır, bu nedenle konveyörünüzün maliyetini en iyi ifade edebilecek formül şudur: Toplam Sahip Olma Maliyeti (TCO) = İlk Maliyet (IC) + İşletim Maliyetleri (OC) + Bakım Maliyetleri (MC) / sistemin faydalı ömrü.

Ekipman belirlenip sipariş edildiğinde doğru kararlar alınırsa, zaman içinde daha düşük bakım ve işletme maliyetleriyle, yüksek olabilecek başlangıç​​maliyetleri telafi edilebilir. İlk maliyet tasarrufları, daha yüksek işletme ve bakım maliyetleri tarafından tüketilebilir ancak bunların hiçbiri, dağıtıldığı işi yapamayan bir sistem kadar pahalı değildir. Uzun vadeli maliyetler, ilk maliyetleri kolayca geçebilir. Gerçek, uzun vadeli maliyetler nelerdir ve bunları kontrol etmek için ne yapabilirsiniz?

Toplam sahip olma maliyeti neden önemlidir?

Ekipmanın kendisi maliyetinden daha yüksek olabilir. Konveyör projesinin başarılı olup olmadığını belirleyen “yap ya da kır” metodudur. Toplam sahip olma maliyetini kontrol etmeye yardımcı olabilecek öğeler:

 • Konveyör tipi; doğru uygulama ve doğru konveyör, verimi artırır ve daha az bakım gerektirir.
 • Konveyör kontrolleri; maliyeti zamana yayılmış biçimde kontrol etmenize yardımcı olabilir.
 • Güç aktarma sistemi; ulaşılabilecek verimlilik düzeyi ve bakımın azaltılması.
 • Konveyör sisteminin uyarlanabilirliği.

Konveyör tipi

Tüm konveyörler eşit yaratılmamıştır ve en iyi konveyör uygulamaya, duruma ve konuma bağlı olarak farklıdır. Konveyörleri belirlerken aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundurulmalıdır:

 • Yapılandırma
 • Uygulama
 • Verimlilik gereksinimleri

Örnek: Kayış tahrikli iki biriktirme konveyörünü karşılaştırın. Merkezi tahrikli geleneksel bir kayış tahrikli konveyör, merkezi olmayan tahrik sistemine sahip Hytrol’ün e24 24 volt DC güç silindir sistemi gibi yenilikçi bir alternatiften daha ucuzdur. Ancak e24’ün de kurulumu, çalıştırılması ve bakımı daha ucuzdur. Son yenilikler, geleneksel tahriklere kıyasla bu konveyörlerin ömrünü ve güvenilirliğini artırdı. Merkezi bir sürücü yok; konveyör boyunca, silindirlerin dışına monte edilmiş, toplama bölgesi başına bir motora sahip sürücüler var. Motor da borunun içinden çerçevenin dışına taşındı. 24 voltluk çözüm elbette her uygulama için mükemmel değildir. Bu, spesifikasyon aşamasında değerlendirilmelidir. Örneğin, 120 metrelik toplayıcı düz konveyör hattı, geleneksel bir toplayıcı konveyör ile daha iyi hizmet verebilir. Merkezi bir tahrik sistemi, 15 yıllık bir kullanım ömründe %11-12 daha az maliyete sahip olabilir. Bununla birlikte, çok sayıda dönemeç ve bağlantı noktası içeren bir sisteminiz ve bunlara entegre ekipmanınız varsa, merkezi olmayan bir tahrik sistemi için daha yüksek başlangıç ​​fiyatını ödemek, elektrik kullanımını büyük ölçüde azaltabilir ve sistemin çok yönlülüğünün de artmasıyla başlangıç maliyeti dengelenebilir.

Konveyör kontrolleri

Kontrollerinizi doğru yapılandırarak sistemin ömrü boyunca işletme enerji maliyetlerini azaltabilirsiniz. Kontroller enerji tüketimini üç düzeyde etkiler:

 • Depo seviyesi
 • Konveyör seviyesi
 • Bölge seviyesi

“Uyku” özellikleri

Uyku özellikleri, güce ihtiyaç duyulmadığında bir konveyörden gelen gücü keser. Bu, bir bölge (kasa) veya sistem (konveyör) seviyesinde yapılabilir.

Bölge Düzeyi: Ürünün bölgeden geçmediği zaman diliminde, kasa düzeyinde gücü kesebilirsiniz. Bu, kayış tahrikli canlı makaralı konveyör için %10-20 ve 24 volt sistemlerde %99 enerji tasarrufu sağlayabilir. Bu, ürünlerin toplandığı ve ürünlerin serbestçe geçtiği diğer zamanlarda toplama sistemleri için çok uygundur.

Konveyör Düzeyi: Konveyör düzeyinde, uyku özelliği ürünleri sürücünün tamamından kaldırabilir. Örneğin, çekme modülü uygulamasında, ürünler toplanmadığında konveyör uykuya programlanabilir. Bu sadece enerji tasarrufu sağlamakla kalmaz, konveyörde gereksiz aşınma ve yıpranmayı da önler. Yedek parça ve bakım ihtiyacını da azaltır.

Ayrıca kontroller aracılığıyla ihtiyaçlara göre hızı ayarlayabilirsiniz. Bir konveyör sistemi tasarlandığında, 5-8 yıllık bir gelecek düşünülerek yapılandırılabilir. Sistem ilk devreye alındığında konveyörün maksimum hızında çalışmasına gerek olmayabilir. Bu, mevsimsel artışların olduğu operasyonlar için de geçerli olabilir. Konveyörler, yoğun zamanlarda hızı artırmak ve bu düzeyde verim gerekmediğinde hızı azaltmak üzere kontrol edilebilir. Bu da enerji ve bakım maliyetlerinden tasarruf sağlar.

Güç aktarım sistemi

Güç aktarma sistemi, herhangi bir konveyör sisteminde belki de en önemli kısımdır. Güç aktarma sistemi spesifikasyonu, işletim maliyetlerinin her yönü üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir; işletim, bakım ve enerji. Bir güç aktarma sisteminin temel bileşenlerini motor, dişli kutusu ve güç aktarım bileşenleri oluşturur.

Motor

Motorlar giderek daha verimli hale geliyor. Motorlar standart verimlilik, enerji verimli ve süper verimli olarak yapılandırılmıştır. Her bir yükseltmeyle her adım için yalnızca %3 verimlilik artışı meydana gelebilir. Ancak daha büyük bir dağıtım merkezi uygulamasında, verimlilik artışı (işlevlere ve sürücü sayısına bağlı olarak) yılda 10.000 ila 30.000 ABD Doları arasında tasarruf sağlayabilir. Minimum ekstra başlangıç ​​maliyeti genellikle zaman içinde karşılığını verir. Enerji verimliliği arttıkça motorun ömrü de artar. Bu, zaman içinde bakım ve değiştirme maliyetlerini azaltır.

Redüktör genellikle gözden kaçan bir bileşendir ancak standart, ucuz düz dişli redüktör %50-90 verimlidir. Helisel konik redüktör %95-98 oranında verimlidir. Konveyörün 10:1 oranında çalıştırılmasında düz dişli redüktör daha verimlidir. 60:1 veya 80:1 aralığında çalıştırmada, düz dişli redüktörlerin verimlilik seviyeleri çok düşebilir. Helisel redüktöre geçiş yaparak %50-90 verimlilikten, %95-98 verimliliğe bir artış elde edilebilir. Motorda basit bir %3 verimlilik artışıyla yılda 10.000 $’dan fazla kazanılabiliyorsa, %8-10’luk verimlilik artışı ile hangi kazanç seviyelerine ulaşılabileceği tahmin edilebilir. Redüktörler yalnızca verimlilik sağlamakla kalmaz, aynı zamanda bakım maliyetlerini düşürür ve motor ve konveyör ömrünü uzatır. Sentetik yağlama, verimliliği yüzde birkaç puan azaltabilen başka bir unsurdur.

Güç aktarım bileşenleri

Verimliliği artırmak (ve bakım maliyetlerini azaltmak) için güç aktarım bileşeni seçeneklerinde şunlar ele alınabilir:

 • Zincir ve Dişli
 • Triger Kayışı ve Dişlisi
 • Doğrudan tahrik

Zincir ve dişli tahrikleri, konveyör endüstrisinde popüler varsayılan standart olmuştur. Çalıştırma maliyetleri ise yüksektir. Üç tip arasında en yoğun bakım gerektiren ve yağlama gereksinimi bakımından en yoğun bakım gerektiren bileşenlerden biridir. Yaklaşık bir yıllık yatırım getirisine sahip olabilen yüksek verimli, az bakım gerektiren zincirler vardır. Bu zincirler aynı zamanda güçlendirilebilir. Zaman zaman zincir yerine triger kayışları kullanılır, ancak kazanılan verimlilikler çoğu operasyonda yeterli bir yatırım getirisini sağlamayabilir.

İletim maliyetlerini azaltmak için daha iyi bir seçenek, doğrudan tahrik sistemi kullanmaktır. Bu, güç aktarım ekipmanıyla ilişkili bakım ve yedek parça maliyetlerini ortadan kaldırır. Mekanik bileşenlerin çıkarılması da bakımı azaltır. Doğrudan tahrikler daha verimlidir ve 2 ila 3 yıllık yatırım getirisine sahiptir.

Uyarlanabilirlik ve esneklik

Değişemeyen bir ekipmana kilitlenmekten daha kötü bir şey yoktur, bu nedenle sistem esnekliği, bir konveyöre sahip olmanın ömür boyu maliyeti üzerinde doğrudan ve zorlayıcı bir etkiye sahiptir.

Esneklik: Konveyör sisteminiz, değişen gereksinimleri karşılayacak şekilde isteğe bağlı olarak yapılandırılabilir mi?

Ürün boyutu değişiklikleri: Sisteminiz farklı boyuttaki kutulara veya yüklere uyum sağlayabilir mi? Ürünler daha uzun olduğunda, konveyör sistemi bunları kaldırabilir mi?

Dinamik bölge tahsisi, sıfır basınç biriktirme konveyörünü farklı ürün boyutlarına uyarlayabilir.

Ürün serbest bırakma modları (single, slug, basamaklı): Sisteminiz başlangıçta tekil moda ihtiyaç duyarsa, aynı hızda için kademeli moda geçerek verimi artırmak mümkün olabilir mi? Bu, kartonlar arasındaki boşlukları en aza indirerek aynı alanda daha fazla ürün taşınmasına olanak tanır.

Bireysel bölge konfigürasyonu: Ürün birleştirme, ürün aktarma ve iş istasyonları/toplama istasyonları. Bölgelerinizi değiştirmek için bir yazılım mühendisi getirmeniz gerekiyorsa, bu ek bir işletme maliyetidir. Bunu anında yapabilen uyarlanabilir bir konveyör kullanırsanız, işletme maliyetleri düşer.

Sıralama: Kapsamlı bir yeniden tasarım olmadan kutu hedefini kontrol edebilir misiniz? Konveyör üreticisinin bunu yapması gerekiyorsa, bu şüphesiz ek bir maliyet olacaktır.

Kullanışlı ömür

Bir konveyör ne kadar uzun süre dayanırsa, zaman içinde maliyeti o kadar az olur. Bu güvenilirlik, destek ve eğitim olarak 3 temel faktöre ayrılabilir. Bileşen güvenilirliği çok önemlidir. Motordan redüktöre, makaralı rulmanlara veya monte edilmiş rulmanlara, kayışlamaya kadar her şey önemlidir. Örneğin, Abec hassas makaralı rulmanlar en iyi değeri ve en uzun ömrü sağlar. Ticari rulmanların güvenilirliği yoktur; bunlar düşük maliyetli, yüksek değerli yatırımlardır. Üretici desteği: Yeterli eğitim alacak mısınız? Parçalar 5 veya 10 yıl içinde mevcut olacak mı? Belgeler sağlam ve kolayca erişilebilir mi? İhtiyacınız olduğunda üreticinize ulaşabilir misiniz?

Konveyör sistemi belirlemede yanıtlanması gereken sorular

Sunduğunuz konveyör tipini belirlemenizde motivasyonunuz neydi?

 1. Tasarımınızda hangi enerji tasarrufu özellikleri var?
 2. Kritik bileşenlerin arızalanması arasındaki ortalama süre nedir?
 3. Bakım ne sıklıkla gereklidir?
 4. Parçalar ne kadar erişilebilir?
 5. Bu konveyörün yeniden yapılandırılmasında neler var?
 6. Ürün yükü değiştiğinde ne olur?

Bu hususlar, uygulamanız için doğru sistemi belirlemenize ve mümkün olan en fazla miktarda parayı geri kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Advertisement
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konveyörler

Süt üretim hattına özelleştirilmiş FlexLink çözümü

Yayın Tarihi

on

Dolum makineleri ve paketleyiciler arasında yüksek esnekliğe ihtiyacı olan FlexLink müşterisi, kapasiteyi artırmak, eski konveyör sistemlerini yenilemek ve dolum alanındaki hijyen koşullarını iyileştirmek istiyordu. Fabrikanın eski manuel sistemi pahalıydı ve dolum işlemi tamamlandıktan sonra temizlenebiliyordu. Bu nedenle, yeni sistem otomatik olmalı ve iyi hijyen, düşük bakım ve yüksek erişilebilirlik odaklı olmalıydı. Belirli hijyen ihtiyaçları için özelleştirilmiş bir yıkama programıyla konveyör sistemi tasarlayan FlexLink, üretimin kısa bir süre durdurulmasını sağlayan konveyör bölümlerini, kendi atölyesinde önceden monte etti ve bu, monte edilen konveyörlerin fabrikaya kaldırılmasına olanak sağladı. Bu projedeki teknik bir zorluk, fabrikadaki sınırlı alandı. FlexLink, zemin alanından tasarruf etmek için konveyörleri farklı seviyelere yerleştiren kompakt bir çözüm tasarladı.

Ürün hasarının azaltılması

Süt endüstrisinde sık karşılaşılan bir sorun, üretim sırasında zarar gören konteynerlerdir. FlexLink, konveyörlerin hızını dinamik olarak kontrol ederek konveyörde sıra bekleyen paketlerin geri basıncını azaltmak için uygulama yaptı. Eski sistemde sürtünmeyi ve geri basıncı azaltmak için su ve sabun kullanılıyordu; ancak yeni çözümde bunun gerekli olmadığı ve daha maliyetli olduğu görüldü.

Temiz bir konveyör sistemi

İş birliğinin sonucu birçok yönden ödüllendirici oldu. Eski konveyör sisteminin yenilenmesi, tedarikin daha yüksek güvenilirliğini sağladı ve üretim zamanında hazırdı. Ayrıca daha iyi erişim için daha fazla alan yaratıldı ve bu da daha iyi bir çalışma ortamı oluşturdu. Temizlik sürecinin daha hızlı ve etkili olmasıyla üretim maliyetlerini düşüren firma, bu yatırımla daha rekabetçi bir hale geldi.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Konveyörler

Kanguru Grup, ‘Yılın Lider Konveyör ve Otomasyon Sistemleri Markası Ödülü’nü aldı

Yayın Tarihi

on

Sectech Endüstriyel ana sponsorluğunda, Ratel Medya ve Luna Medya Ajansı organizatörlüğünde bu yıl 2’ncisi düzenlenen Kristal Şehir ve Başarı Ödülleri sahiplerini buldu. DoubleTree By Hilton Topkapı’da düzenlenerek Türkiye’nin üreten, istihdam yaratan, uluslararası ve ulusal rekabette fark yaratan markalarının, iş insanlarının ve girişimcilerin ödüllendirildiği Kristal Şehir ve Başarı Ödülleri’nde, ‘Yılın Lider Konveyör ve Otomasyon Sistemleri Markası Ödülü’nü Kanguru Grup aldı. Sunuculuğunu Buket Aydın ve Yavuz Seçkin’in yaptığı ödül töreninde; gıda, otomotiv, talaşlı imalat, tekstil, bavul üretim, ambalaj sektörleri başta olmak üzere birçok sektörün konveyör otomasyon sistemlerini yapan, “Aktarmak Bizim İşimiz” sloganıyla sektöründe lider bir marka olan Kanguru Grup adına, Yönetim Kurulu Başkanı Olcay AydınYılın Konveyör ve Otomasyon Sistemleri Markası” ödülünü aldı.

Montaj konveyörleri, kumaş taşıma konveyörleri, iplik taşıma konveyörleri, çöp taşıma konveyörleri, koli taşıma konveyörleri, kum taşıma konveyörleri, paketlenmiş gıda taşıma konveyörleri, elektronik oyuncak ve elektrikli ev aletleri konveyörleri, kargo amaçlı depolar arası sevk konveyörleri başta olmak üzere birçok alanda kullanılan düz konveyörler, minyatür konveyörler, z tipi konveyörler, rulolu konveyörler, modüler bantlı konveyörler üreten Kanguru Grup, değer yaratma misyonuyla çalışmalarını sürdürüyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Konveyörler

Patates üretiminde taşıma sistemlerinin kullanımı

Yayın Tarihi

on

Dünyada çok miktarda patates tüketilmektedir ve özellikle üretim hacmi ve kapasitesi açısından patates işleme hatları gıda endüstrisinde en büyük ve sofistike olanlardandır. Özelleştirilmiş proses ve paketleme hatları uzmanı Heat and Control Genel Müdürü Blake Svejkovsky, patates cipsi, patates kızartması ve patates yan ürünleri gibi patates üretim hatlarında taşıma sistemleri ve taşıma çözümlerinin nasıl uygulanacağı ve hat akış verimliliğinin nasıl sağlanacağı konusunda soruları cevaplıyor.

Patates işleme tesislerinde taşıyıcılar ve taşıma sistemlerinin temel rolü nedir?

En basit düzeyde taşıyıcılar, bir patates işleme tesisindeki kritik işlem noktalarını birbirine bağlamak üzere tasarlanmıştır ve en iyi taşıyıcılar, ürünü mümkün olduğunca hızlı bir şekilde ilerletirken ürüne minimum zarar vererek bu işlevi yerine getirir. Bunun ötesinde, taşıma sistemleri ürün biriktirme veya tamponlama, dozajlama, yükseklik değişikliklerini aşma ve ürün akışını paralel ünite işlemlerine bölmek gibi önemli ara işlevler sunar. En iyi taşıma sistemleri, bu işlevleri güvenli ve hijyenik bir şekilde sağlayacak şekilde tasarlanmalıdır ve aşırı maliyet veya bakım süresi gerektirmemelidir.

Patates işleme tesislerinde taşıma bandı ve sistemlerinde genellikle hangi malzemeler kullanılır?

Taşıma sistemleri için en yaygın kullanılan malzemeler arasında genellikle 304 ve bazı durumlarda 316 paslanmaz çelik, polivinil klorür (PVC) ve diğer termoplastikler, polietilen, polipropilen ve UHMW bulunur. Kayışlı taşıyıcılar bu malzemelerin herhangi bir kombinasyonuyla tasarlanırken, en iyi yatay hareketli taşıyıcılar neredeyse tamamen paslanmaz çeliktendir.

Patates işlenirken genellikle kaç tür taşıyıcıya ihtiyaç duyulur?

Patates işleyicileri, bağlandıkları her işleme noktası için köprü taşıyıcılarının kendi benzersiz gereksinimlerine sahip olduğu için işlenen her düğüm noktası kadar çok sayıda taşıyıcı kullanırlar, örneğin ham ürünler için kir giderme, kızartılmış ürünler için yağ giderme, mutfakta baharatlama ve tartıcıda baharatlama gibi.

İşleme hattına düzgün bir aktarım ve dağılım elde etmek için ürün aktarım hızı nasıl kontrol edilir?

Ham malzeme ve bitmiş ürün için Revolution Gate adı verilen bir teknoloji, kitle akış yeteneği ile ürünün sızdırmadan, zarar vermeden veya karmaşık mekanizmalar olmadan çok granüler, doğru ve tekrarlanabilir bir şekilde dozlanmasını sağlar. Ayrıca, biriktirme tamponları ile birlikte dozajlama taşıyıcılarının kullanılması daha genel bir dozajlama yöntemi sağlayabilir. Depolama hazneleri ham patates akışını sonraki işleme noktalarına tamponlayabilirken, patates işleyicileri, hacimsel akış kontrolü için sensörlerle desteklenen taşıma sistemleri ve ağırlığa dayalı kütle akış sistemlerini kullanarak aktarım hızını kontrol edebilir. Ağırlığa dayalı kütle akış taşıma sistemleri, yüksek çözünürlüklü yük hücreleri kullanarak ürün akışını en doğrudan ve kesin şekilde ölçme ve ayarlama sağlar ve bunlar, biriktirme taşıyıcıları gibi diğer sistemlerle birlikte bitmiş patates ürünleri için de kullanılır.

Bir patates işleme tesisindeki tüm taşıma sistemleri ağır işlerde kullanılmak üzere tasarlanır mı?

Bütün taşıyıcılar uzun arızasız çalışma süreleri sağlamak için sağlam bir şekilde inşa edilmelidir, ancak her bir taşıyıcı, işleme alanının taleplerine göre tasarlanmalıdır. Genellikle en ağır iş taşıyıcıları, ham ürün işleme alanı içindekilerdir.

Bir taşıyıcı tasarlanırken, işleme sürecini optimize etmeye yardımcı olacak özellikler neler olabilir?

Taşıyıcılar, kir, su, dilimleme parçaları, yağ ve kırıntı çıkarma gibi çeşitli ekranlarla donatılabilir. Taşıyıcılar ayrıca çeşitli kapılara sahip olarak tasarlanır; bu, ürünün birden fazla son noktaya talep üzerine dağıtılmasına izin verir ve her biri benzersiz bitmiş ürünler üretebilir. Son olarak, daha özel özellikler ve alt sistemlerin entegrasyonu, bir taşıyıcıyı tamamen benzersiz bir sisteme dönüştürebilir; bunlar arasında bir biriktirme veya baharatlama sistemi gibi sistemler bulunur; her ikisi de patates işleme tesislerinde ürün aktarımı sağlayabilir ve kritik işlevler sunabilir.

Bir işleme tesisi için taşıma sistemleriyle ilgili en zorlu yönler nelerdir?

En zorlu yön, kritik ve son derece önemli hijyen ihtiyaçları için tasarım yapmaktır. Bu hem gıda güvenliği hem de üretkenlik ve kullanılabilirlik açısından geçerlidir. En iyi sistemler, minimum hijyen temizliği için tasarlanır ve en yüksek hijyen seviyelerine sahip olurlar. Ayrıca, sınırlı alan kısıtlamalarına karşı aktarım sistemlerinin tasarlanması, özellikle taşıyıcıların temel aktarım işlevinden daha fazla işlev sağlaması gerektiği gerçeği, sıkı alanlarda düzenlemelerinin karmaşıklığını artırır. Bu gerçeği göz önünde bulundurarak, bir sonraki en zorlu yön, bakım erişilebilirliği olabilir. En iyi taşıma sistemleri, bakım parçalarına kolay erişimi kolaylaştırmalıdır ve herhangi bir önleyici bakım gerektirmemelidir. Sıkı alan kısıtlamalarıyla birlikte bakım erişilebilirliğini takip eden bir diğer zorlu yön, hijyen operasyonlarıdır. Yine, en iyi taşıyıcılar, yerinde temizlenmelerine izin veren şekilde yapılandırılmış, kiri biriktirmeyi önleyen taşıyıcılar ve bileşen parçaları sayesinde temizlenmesi için zaman ve çaba harcamadan temizlenebilirler. Bu alanla ilgili zorlukların ötesinde, taşıma sistemleriyle ilgili olarak patates işleyicileri, maliyet kısıtlamaları, kurulum zamanlaması ve projenin başlangıç aşamasında tüm gereksinimlerin net ve doğru bir şekilde anlaşılması konusunda zorluklarla karşılaşırlar.

Bir patates işleyicisi, en son teknolojiye sahip taşıyıcıları kullanarak işletmedeki ürünlerinin hareket hızını ve enerjiyi koruyarak diğer kaynakları nasıl sağlayabilir?

En enerji verimli taşıma sistemlerini araştırmakla birlikte, patates işleyicileri, taşıyıcıların görev için yeterli boyutta olduğunu sağlamak için keşif sürecinin bir parçası olarak ayrıntılı bir üretim analizi sunan deneyimli bir satıcıyla ortaklık yapmalıdır. Aşırı boyutlu bir taşıyıcı daha fazla enerji gerektirecek ve daha küçük modellere göre daha fazla alan kaplayacaktır, bununla birlikte, küçük boyutlu bir taşıyıcı sıkışabilir ve ürün akışında tıkanıklıklara neden olabilir ve ürün zararına yol açabilir. En son teknolojiye sahip taşıma sistemleri, ileri kontroller ve bilgi sistemlerini kullanarak uyum içinde çalışacak şekilde tasarlanacaktır, bu da ürün akışının tesisin her yerinde dengeli kalmasını ve hiçbir sistemin fazla beslenmediğini veya ürün açlığı çekmediğini sağlar. Bu kontrol sistemleriyle sağlanan yanıt verme yeteneği ve bağlantılılık, taşıyıcıların sadece gereken miktarda ürünü mümkün olan en kısa sürede ve zarar vermeden hareket ettirmek için gereken enerjiyi tüketmelerini sağlar.

Taşıma sistemleriyle ilgili olarak hijyenin önemi açıklar mısınız?

Her işlemci için kâbus gibi bir durum, bir ürün geri çağırmasıdır: Üretkenlik saatleri ve hatta günleri, ürünle birlikte heba olabilir, tüketici sağlığına olası etkiler ve tüketici güveninin kaybı da eklenir. Bu nedenle, taşıma sistemleriyle ilgili hijyen düşünceleri üzerinde durulamaz. İşlemciler, tesislerinde güçlü hijyen standartlarını uygulamak için ellerinden geleni yaparlar ve çabalarına yardımcı olmak için en deneyimli taşıma sistemleri sağlayıcıları, öncelikle gıda güvenliği odaklı olarak aşağıdaki sistemleri sağlar:

·   IP-65 ve NEMA-4X standartlarına uygun olarak tasarlanmış,

·   Stratejik noktalarda 304 veya 316 paslanmaz çelik ve diğer korozyona dayanıklı alaşımlardan yapılmış,

·   Tamamen kapalı ve sızdırmaz iç yapıya sahip,

·   Entegre sprey sistemleri veya tam temizlenilebilir sistemler içeren,

·   Yüksek basınçlı yıkama veya silme temizliği için kolaylık sağlayan,

·   Bu tür taşıma sistemleri, işlemcilerin kısa vadede hijyen iş saatlerinden tasarruf etmelerinin yanı sıra ürün kontaminasyonunun olumsuz durumlarını da önlemeye yardımcı olur.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com