Connect with us

Konveyörler

Konveyör çalışma modlarına kısa bir bakış

Yayın Tarihi

on

Konveyörler birçok farklı konfigürasyona sahiptir. Kayış, zincir veya rulo üzerinde hareket sağlayabilirler. Ürünü yatay, eğimli ve dikey biçimde taşıyabilirler. Konveyörler pistonlu olabilir veya ürünü köşelerde de hareket ettirebilirler. Ancak ürünün ulaştırılma şeklinin de konveyör tarafından belirlendiğini biliyor muydunuz? Konveyör çalışmasındaki üç ana moda aşağıdaki satırlarda değiniyoruz.

Konveyör çalışmasındaki üç ana mod şunlardır:

  • Sürekli
  • Birikimli
  • Endekslenmiş

Konveyör çalışması, doğrudan motor görevi ve yük döngüsüne bağlıdır. Konveyör uygulama mühendisinin konveyöre en uygun motoru seçmesi için konveyörün yük kapasitesine ve hızına ek olarak bu üç çalışma modundan hangisinde çalıştığını bilmesi gerekir. Tüm konveyör uygulamaları için maksimum yük ve hızın bilinmesi gerekir ancak moda bağlı olarak ek bilgiler de gerekebilir. Öyleyse, bu konveyör çalışma modlarının ne anlama geldiğine göz atalım.

Sürekli konveyör çalışması

Sürekli konveyör çalışması, sabit çalışma olarak da adlandırılır. Bu, en yaygın ve temel çalışma modudur. Ürün konveyöre gelir, konveyör tarafından taşınır ve konveyörden çıkar. En basit örneklerde ürün, konveyörün bir ucundan diğer ucuna taşınır. Konveyör hattı boyunca farklı noktalardan ürün girip çıkması ile sürekli çalıştırma da gerçekleştirilebilir. Konveyör çalışmaya devam ederken ürün konveyör üzerinde durmuyorsa ve konveyör açılıp kapanmıyorsa çalışma modu süreklidir.  Bunlardan herhangi biri gözleniyorsa, aşağıdaki çalışma modlarından birini kullanıyorsunuz demektir.

Birikimli konveyör çalışması

Biriktirme veya biriktirme konveyörü işleminde, ürün konveyör üzerinde durdurulur ve konveyör alttan çalışmaya devam eder. Bu, palet taşıma konveyör sistemlerinde çok yaygındır. Çeşitli palet taşıma konveyör platformlarının tümü standart durdurma modülleri sunar. Bu durdurma modülleri pnömatik sistemle ya da elektrikle etkinleştirilir. Bu durumda konveyör, paletin durmadan geçmesine izin verecek ya da onu durdurmak için palete bağlanacak şekilde tasarlanmıştır. Ancak konveyör hatlarında birikim yapan sadece paletler değildir. Ürün de kolayca birikebilir. Ürünü tutan durdurucu statik olabilir, konveyöre sabitlenebilir veya palet durdurucuya benzer ancak sadece belirli bir ürünle çalışmak üzere tasarlanmış pnömatik veya elektrikli bir cihaz olabilir.

Ardından konveyördeki birikme miktarını belirlemek önem taşır. Hafif bir ürünün hattında kısa süreli bir birikme mi meydana gelecek? Yoksa ürünle dolu bir konveyör uzun süre mi çalışacak? Bunlar, yalnızca motor boyutlandırma ve seçimini değil, aynı zamanda konveyör tipini ve platformunu da etkileyen farklı iki örnektir.

Endeksli konveyör çalışması

Endeksli konveyör işlemi, döngülü veya kademeli olarak da adlandırılır. Bu, konveyör operasyonlarındaki en gelişmiş türdür. Bu durumlarda, konveyör ve varsayılan olarak ürün, (genellikle) dakikada birden çok kez durur ve tekrar çalışır. Konveyör çalıştığında, sabit bir mesafe veya belirli bir süre boyunca hareket eder. Konveyör daha sonra aksi bir sinyal aldığında belirli bir süre boyunca durur.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com