Connect with us

Konveyörler

Sektörün inovatif yüzü Mimsan Konveyör, uluslararası beyaz eşya üreticilerinin de tercihi

Yayın Tarihi

on

Konveyör sektörünün yüzde 100 yerli markası Mimsan Konveyör, hayata geçirdiği anahtar teslim projelerin sayısını her geçen gün artırıyor. Cam, lojistik ve depolama sektörleri başta olmak üzere otomotiv, gıda ve diğer sektörler için konveyör sistemleri üreten Mimsan Konveyör, bu uygulama alanlarının yanı sıra uluslararası beyaz eşya üreticilerinin ihtiyaçlarına yönelik sunduğu inovatif çözümlerle aranan bir firma konumunda yer alıyor.

Depolama ve ayrıştırma sistemleri, sevkiyat hatları, montaj hatları ve özel çözümler üreterek, müşteri talepleri doğrultusunda anahtar teslim projeler sunan Mimsan Konveyör, yürüttüğü Ar-Ge çalışmalarıyla dikkat çekiyor. Konveyör sistemlerinin üretim sahalarında oluşturduğu avantajları dergimizle paylaşan Mimsan Konveyör ekibi, “Konveyörler yaklaşık 120 yıldır sanayinin can damarını oluşturuyor. En temel formunun bile kullanışlı olduğunu bir kenara bırakırsak, son yıllarda teknolojinin konveyör sistemlerine entegrasyonunun büyük beyaz eşya üreticileri için zaman, enerji ve üretim sahası tasarrufuna katkıları göze çarpmaktadır. Daha ‘akıllı’ bantlar ön yatırım maliyeti oluşturabilir ama uzun vadede insan gücü, takip edilebilirlik ve ürün kalitesini de beraberinde getirir. Daha akıllı sistemler yapmak için son kullanıcı olan müşterinin ihtiyaçlarını doğru anlayıp, hatların yapısına uygun sahaların yapılmasıyla başlamaktır. Sanayi bölgelerinin arazi kıymetlerinin çok yüksek olduğunu ve lojistik açıdan daha ulaşılabilir yerlere saha kurmak gerektiği aşikardır. Bu noktada üreticinin üzerindeki maliyet yükünü azaltmanın yolu doğru bir sistem tasarlamaktan geçmektedir” açıklamasında bulunuyor. Makul bir konveyör sistemi tasarımıyla ilgili bilgiler paylaşan ekip, “Hattın başından sonuna taşımanın nasıl yapılacağı, ön montaj paletlerinin akışının nasıl sağlanacağıyla başlarsak; kapasiteyi iki ya da üç katına çıkarmak için hat paralellemelerini yapmak, gerekli yerlerde ürün beslemek veya palet döndürmek için konveyörlerin üstünden ya da altından akış sağlamak, malzeme ya da ürünü tampon bir sahada biriktirmek için katlı sistemler tasarlamak, hat içinde test, arıza ürünlerin hattın akışına engel olmadan tamire alınması için tamir döngülerini kurmak şeklinde özetleyebiliriz. Uzun ve kısa süreli testler için havai veya yerden atlı karınca sistemleri de yapılmaktadır. Test ekipmanı ürünle birlikte veya ayrı bir hatta tandem olarak yürütülebilmektedir” ifadelerini kullanıyor.

Mimsan ekibi, yarım asırlık sektör tecrübesi bulunan Mimsan Konveyör’ün beyaz eşya üretiminde konveyör sistemlerinin çalışma şekillerine olan artısını, üretime katkısını, üretim kapasitesini artırmaya yönelik sağladığı avantajları şu şekilde açıklıyor: “Mimsan Konveyör olarak müşteriden gelen konveyör ihtiyacına göre; öncelikle bir yerleşim resmi çalışması (layout) yapılır ya da müşteriden gelen yerleşim resmine göre proje bütününü oluşturacak alt ekipmanlar listesi çıkartılır. Burada taşınacak ürün ölçüleri, ağırlığı ve konveyöre temas edecek ürün altyapısına göre konveyör tipi belirlenir. Müşterinin üretim senaryosuna uygun olarak konveyör sistemini hareket ettirecek elektrik donanımı ve otomasyon sistemi, kullanıcı taleplerine göre otomasyon ekibimiz tarafından PLC algoritması oluşturularak hazırlanır. Proje bütününü oluşturacak konveyör türleri, transferler, döndürme üniteleri, liftler, maniplatörler gibi alt ekipmanların listesi oluşturulup; Ms Project Programı’nda PMP yöntemi ile süreç yönetilir. Sürecin alt basamakları ise; teknik doküman hazırlığından, imalat, tedarik, Fabrika Kabul Testleri (FAT) ve Saha Kabul Testleri’ne (SAT) kadar devam eder.”

Sektör dinamiklerine yönelik Ar-Ge çalışmaları

Günümüzde artan teknolojik gelişmelere paralel olarak hem üretici hem son kullanıcı tarafından taleplerin arttığını; firma olarak Ar-Ge faaliyetlerine, sektör dinamiklerine uygun tasarımlar üzerinde yoğunlaşarak devam ettiklerini belirten Mimsan Konveyör ekibi, Mimsan Konveyör’ün bu teknolojik gelişmelere bağlı olarak sürekli kendini yenileyen, geçmişte üreticiye sunulan sistemlerden daha ekonomik, daha işlevsel, daha sade ve bakımı kolay üniteler ve ekipmanlar üretmek için çalışmalar yaptığını; her yeni proje öncesi bu yenilik ve gelişmeleri müşterilere sunduğunu dile getiriyor. Mimsan Konveyör’ün Ar-Ge çalışmaları hakkında konuşan ekip, “Ürünlerin hem kalitesi hem verimliliğini artırmak hem de zorunlu olması gereken bazı fonksiyon testleri için ürün üzerinde daha fazla elektriksel çalışma testi yapılması gerekmektedir. Ürün üzerinde operatör ya da robotlar tarafından yapılan her işlem veya fonksiyon testi, ürünün imal edilme süresini uzatmaktadır. Bunun önüne geçmek için yürüttüğümüz projeden örnek verirsek: Buzdolabı üretim tesisinde ürünler hattan ayrılıp sabit bir istasyonda enerji verilerek test edilmekteydi. Bu sistemin yerine ürün altında bir palet, buna bağlı bir priz olmadan straforu üzerinde montajı bitmiş olarak ilerlerken, aynı zamanda buzdolabının enerjilendirilerek hareket etmesi istenmiştir. Tasarladığımız konveyör sistemi ile konveyörün hareket eden aksamına enerji aktarımı sağlayarak, bu noktalara sigorta ve priz monte ederek buzdolabının hareket halinde çalışmasını sağladık. Ana montaj hattı üzerinde bunu yaptığımız için hem zaman kaybı olmadı hem sabit istasyonlara ürünü sevk edip daha sonra geri hatta almak için gerekli konveyör ve otomasyon maliyetini sıfırlamış olduk” açıklamasında bulunuyor.

Beyaz eşya üreticilerine yönelik hayata geçirdikleri Ar-Ge çalışmalarını örneklendiren Mimsan ekibi, şunları söylüyor: “Buzdolabı montaj hattında en zor operasyonlardan birisi; yatay halde giden ortalama 2 metre yüksekliğinde olan buzdolabını 90° devirerek dikey halde ilerlemesini sağlamaktır.  Ürün ağırlığı ve hacmi göz önüne alındığında bu işlem hidrolik olarak yapılıyordu. Hidrolik sistem hem bakım zorluğu hem çevrim süresi olarak kritik bir iş adımıydı. Dolap diklendikten sonra akış yönüne göre 1500 mm konveyör hattı üzerinden sapmaktaydı. Yani düz bir eksende ilerleyen dolap diklendikten sonra konveyör hattı, 1500 mm’lik bir L yaparak zikzak çizmek zorundaydı. Biz, tasarladığımız sistemle gidiş ekseni değişmeden aynı yönde ilerleyen dolabın, elektrik motorlu bir sistemle çok daha güvenli ve çok daha kısa sürede diklenmesini sağladık.”

Mimsan Konveyör projelerinden her birinin kendi içinde birer Ar-Ge olduğunu söyleyen ekip, “Zamanla büyüyen ürün ölçüleri, artan ürün ağırlıklarına bağlı olarak üretmiş olduğumuz sistemler sürekli yenilenmekte, daha ağır ve daha büyük ürünleri gerekli pozisyonlara getirdiğimiz döndürme – devirme – transfer etme sistemleri de büyüyen – ağırlaşan ürünlere bağlı olarak sürekli değişmektedir. Sonuç olarak her projemiz kendi içinde birer Ar-Ge olarak değer taşımaktadır. Müşteri talepleri dışında da kendi ürün portföyümüzü geliştirmek adına 2005 yılından bu yana Tübitak destekli birçok projemiz de hayata geçmiştir” diyor.

Daha fazla bilgi için: www.mimsan.com.tr

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Advertisement
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konveyörler

Pacline, UNIBILT kapalı paletli konveyörlerin distribütörü oldu

Yayın Tarihi

on

Pacline Conveyors, UNIBILT® kapalı paletli konveyörlerin lisanslı distribütör/entegratörü oldu. Geniş portföyüne UNIBILT’i de ekleyen Pacline, birçok sektör için eksiksiz bir yelpaze sunuyor.

UNIBILT® konveyörler, boya hatları, montaj hatları ve parça depolama gibi orta ve ağır hizmet tipi konveyör uygulamaları için uygun çözümler sunuyor.Yaklaşık 40 yıldır çeşitli endüstrilerde özel konveyör çözümleri sunan Pacline, hiçbir projenin aynı olmadığını ve en iyi çözümlerin belirli müşteri uygulamalarının ihtiyaçlarını karşılamak için deneyimli mühendislik ve doğru ekipman gerektirdiğini biliyor. Konuyla ilgili konuşan Pacline Conveyors Genel Yöneticisi Karl Scholz, “UNIBILT® konveyörlerin eklenmesiyle, ürün yelpazemizi tamamen tamamlayabiliyor ve müşterilerimizin ihtiyaçlarına daha da fazla uyacak şekilde geniş bir çözüm yelpazesi sunuyoruz” dedi.

UNIBILT® konveyörler, sektördeki en güçlü konveyörler olarak biliniyor. Tüm UNIBILT® rayları; daha sert, daha güçlü ve daha uzun süre dayanacak şekilde tasarlanmış, özel olarak formüle edilmiş ve yüksek mukavemetli bir karbon çeliği olan WEBALLOY II™ çelikten oluşturulmuş hassas rulolardan meydana geliyor. Özelleştirilmiş UNIBILT® sistemleri, dünya çapında otomobil ve diğer endüstriyel üreticiler tarafından geniş çapta benimseniyor.

250 lbs’ye kadar parçaları taşıyan hassas döküm işlemi için UNIBILT, sürekli akışlı konveyör çözümü kullanıyor. Bu konveyör, büyük hacimli üretim çalışmalarının üstesinden gelebilecek kadar güçlü ve standart ağır hizmet I-Beam konveyörlerinden daha kompakt ve ekonomik. Bu UNIBILT® baş üstü konveyörü, 400 lbs otomotiv parçalarını taşımak için yakın zamanda kuruldu.3 döngüde 1400 fitlik bir yol kateden bu sistem; yükleri toplayabiliyor, ürünleri değiştirebiliyor, yeniden yönlendirebiliyor ve üretim hızlarını artırabiliyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Konveyörler

Conveyors & Drives’tan verimi artıran, süreyi azaltan çözüm

Yayın Tarihi

on

Eskimiş Best/Flex kamyon yükleme konveyörleriyle ilgili sorunlar yaşayan müşterisi için BestReac tahrikini içeren bir çözüm sunan Conveyors & Drives, teknoloji ürünleri, hizmetleri ve çözümlerinde dünyanın en büyük toptancı distribütörlerinden biri olan müşterisine; verimde artış, römork yüklenmesi için gereken sürede önemli bir azalış sağladı.

Conveyors & Drives’in; teknoloji ürünleri, hizmetleri ve çözümlerinde dünyanın en büyük toptancı distribütörlerinden biri olan müşterisi, üçüncü parti bir lojistik sağlayıcı olarak, tüm dünyadaki bayilerinin ve son kullanıcıların teknoloji ihtiyaçlarını destekliyor. Eskimiş Best/Flex kamyon yükleme konveyörleriyle ilgili sorunlar yaşayan bu elektronik dağıtım şirketinde, konveyörler kutuları treylere verimli bir şekilde taşımıyor ve işler gitgide daha da zorlaşıyordu. Örneğin, işçilerin konveyörleri manuel olarak yerlerine çekme imkanı bulunmuyordu. Müşterisinin gereksinimlerini iyi analiz eden Conveyors & Drives, Best Conveyors tarafından sağlanan bantlı yükleyicilere iki BestReach tahrikinin kurulumunu yaptı. Çözümde; konveyörler, operatör tarafındaki el kumandasıyla içeri sürülüyor ve sola/sağa yönlendirilebiliyorken; bant, ürünleri iniş konveyörüne uygun bir hızda treylerdeki yükleyiciye getiriyor. Yükleyici bulunmadığında bir itici, durdurmayı etkinleştirmek için düşüşteki mevcut ekipmanla ek kontroller vasıtasıyla entegre edildi. BestReach’teki yedekleme özelliği, ürün konveyörde çok uzağa yedeklendiğinde iticiyi etkin hale getiriyor. Bu, ürünün yere fırlatılmasını ve muhtemelen hasarı önlüyor.

Eğimli konveyörden standart 53 fitlik bir treylerin ucuna kadar uzatma.

Sunduğu çözümle müşterisi için aşınmış yerçekimi esaslı kayar konveyörleri değiştirerek iki hattaki verimi önemli ölçüde artıran ve römork yüklenmesi için gereken süreyi azaltan Conveyors & Drives, BestReach bantlı konveyörün sağlamlığıyla müşterisine yıllarca hizmet sağlayacak.

Balıksırtı geçiş, paketlerin konveyör üzerinde ortalanmasını ve sabitlenmesini sağlar.

Kaynak: www.condrives.com

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Konveyörler

American Greetings, enerji tüketimi ve gürültü düzeylerini e24i çözümüyle azalttı

Yayın Tarihi

on

American Greetings, çeşitli tip, model ve üreticilerden oluşan kilometrelerce konveyörlere sahip 57 futbol sahası büyüklüğündeki tesisinde, eski konveyörlerini modern ve daha etkin sistemlerle değiştirerek verimliliğini artırdı. Çözümü Cisco-Eagle ve Hytrol’den alan American Greetings, e24i çözümüyle enerji tüketimini düşürdü, gürültü düzeylerini azalttı.

Dünyanın en büyük tebrik kartı şirketi olan American Greetings, “Kabalığın beklendiği ve nezaketin lüks olduğu bir zamanda yaşıyoruz. Ama daha iyisine inanıyoruz. American Greetings dünyayı daha düşünceli ve sevgi dolu bir yer haline getirmek için her gün çalışıyor. Mutluluk ifadeleri yaratıyoruz, Günlük iletişimimizi biraz daha anlamlı hale getirmeye yardımcı olmak için kahkaha ve sevgi” misyonuyla bir asrı aşkın süredir faaliyetlerini sürdürüyor. Kendi adını taşıyan markası Carlton Cards, Gibson, Recycled Papersellers, Just For You, Tender Thoughts, Papyrus ve DesignWare parti ürünlerini ve Amerikan Greetings ürünlerini içeren diğer kağıt ürünlerini, Greetings ve Plus Mark hediye paketi ile kutulu kartlarını kapsayan, tüm dünya tarafından tanınan bir dizi tebrik kartı üretim hattına sahip olan American Greetings, bu ürün gruplarının yanında AG Properties Grubu aracılığıyla popüler karakterlerle markalar da yaratarak, bunların lisanslamasını da yapıyor.

60 yıl önce Osceola ile Arkansas tesisini kuran ve burada, “ABD’deki en büyük tek katlı bina” unvanını alan American Greetings; çeşitli tip, model ve üreticilerden oluşan kilometrelerce konveyörlere sahip 57 futbol sahası büyüklüğündeki tesisinde, yıllar içerisinde birçok malzeme aktarım projesi hayata geçirdi.

Tesis iyileştirme süreci için Cisco-Eagle ve Hytrol’e başvurdu

Eski konveyör çeşitlerinin sürekli onarım ve servis ihtiyacı nedeniyle, bu sistem karışımı şirketin bakım kapasitesini zorlamaya başladı. Günde 24 saat, haftada 5 ila 6 gün, yılda 10-11 ay kesintisiz çalışarak; enerji ve bakım maliyetlerinin düşürülmesini zorunlu hale getiren tesis için American Greetings, bakım maliyetlerini azaltmak ve operasyonu birleştirmek amacıyla tesis iyileştirme sürecini başlatarak, Cisco-Eagle ve Hytrol ile iletişime geçti. Çözüm için ergonomi ve tesis güvenliği de denklemde göz önünde bulundurulması gereken faktörler arasına yer alıyordu.

Bunun yanı sıra pek çok konveyör, özellikle de eski modeller gürültü tehlikesi oluşturabilir. ABD Ulusal Mesleki Güvenlik ve Sağlık Enstitüsü’ne (NIOSH) göre, mesleki işitme kaybı Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışma ile ilgili en yaygın rastlanan rahatsızlıklardan birini oluşturuyor. Yaklaşık 22 milyon ABD’li işçi, iş yerinde tehlikeli düzeyde gürültüye maruz kalıyor. Bunun sonucu olarak, işitme kaybı engelliliği ortaya çıkan işçilere tazminat olarak yılda tahmini 242 milyon dolar harcanıyor. NIOSH, yüksek gürültünün iş yerinden mümkün olduğunca uzaklaştırılmasını ve gürültüye maruziyetin kontrol altına alınamadığı veya ortadan kaldırılamadığı durumlarda kulak koruyucuların kullanılmasını öneriyor.

Tüm sorunları gidermek için Hytrol E24i çözümü

American Greetings’te bakım sorunlarıyla ilgilenmek, Bakım Amiri Gerald Davis’in rutin göreviydi. Davis, sistemi çalışır durumda tutmak için yaratıcı çözümler üretti; ancak tesisin ölçeği ve operasyonel talepleri göz önüne alındığında bu zor bir görevdi. Çözüm için American Greetings ile ilgilenen Cisco-Eagle Yöneticisi Rodney Freeman, “30 yılı aşkın modellerin yedek parçalarını bulmak genellikle zordur. Amerikan Greetings şirketinde karşılaştığımız en büyük güçlük, eski bir sistemi canlı tutmanın yeni yollarını bulmaktı” dedi. Freeman, Hytrol’ün E24i 24 voltluk elektrikli silindir sistemlerine sahip bir çözümü, American Greetings’in tüm sorunlarını gidermek için sundu. American Greetings’in eski mühendisleri Alan Keith ve Gerald Davis’in de dahil olduğu American Greetings Ekibi, E24i’yi çalışırken görmek için Hytrol’ün Arkansas’ta yer alan Jonesboro Teknoloji Merkezi’ne gitti.

Güç tasarrufu ve azalan gürültü düzeyinin yanı sıra çeşitli avantajlar sunuyor

Hytrol Entegre Sistemler ve Kontroller Direktörü Boyce Bonham, bakım maliyetlerinin (yedek parçalar ve programlı bakım aracılığıyla) E24i’yi açık arayla uygun bir çözüm haline getirdiğini; ancak bunun yalnızca başlangıç olduğunu vurguladı. E24i ayrıca, Osceola tesisindeki konveyörlerin sayısı göz önüne alındığında, ciddi kaygılar oluşturan enerji tüketimini ve gürültü seviyelerini de azaltıyor. Konuyla ilgili Bonham, “İlk hat bir tür değerlendirmeydi ve bunu da ikinci hat takip etti. Hytrol, artık American Greetings tarafından tercih edilen konveyör. Stoklanan bakım parçalarını azaltmak ve planlı bakımı ortadan kaldırmak, Hytrol sisteminin kurulum aşamalarında çok önemliydi. O sırada en büyük endişe kaynağı olmasa da önemli bir faktör, işletmedeki gürültünün azaltılmasıydı. Çok daha sessiz çalışan sistemden etkilendiler ve bu sistemin aynı zamanda enerji tasarrufu sağladığını da fark ettiler. Diğer hatlarını da yeni ekipmanlarla değiştirmeye devam ediyorlar” açıklamasında bulundu.

Çözümle ilgili olarak American Greetings Mühendislik Proje Müdürü Ira Koonce ise, “Karton kontrolleri için hava keseleri ve gergili biriktirme makaralı konveyör kullanıyorduk. Konveyör 30 yaşının üzerindeydi. Artık kullanılmayan testere dişi birleştirme istasyonunu işletme dışına çıkarabildik. American Greetings birkaç yıl önceki projelerde Cisco-Eagle ile çalışmıştı. Bu ilişkiyi tazelediler ve şimdi daha müşteri odaklı iş yapar görünümdeler. Bu konveyör teknolojisi, güç tasarrufu, gürültünün azaltılması ve basınçlı havaya gereksinim olmaması gibi çeşitli avantajlar sağlıyor. Ayrıca, olası motor arızaları için daha kolay bir çözüm yolu sağlıyor gibi görünüyor. Böyle bir arıza daha meydana gelmedi” dedi. American Greetings gibi şirketler, eski teknolojilerin yerini alan yeni otomasyon çözümlerinin önemli ölçüde daha düşük desibel seviyeleri sağladığını fark ediyor. Konuyla ilgili olarak Koonce, “Önceki sistemde desibel seviyesini kontrol ettik ve güvenlik eşiğine ulaşmadı. Ses farkı fark edilebiliyor ve bir güvenlik sorunu meydana getirmiyor. Gürültüde yapılabilecek her tip azaltma yöntemi, sistemin rahatlamasına yardımcı olur” ifadelerini kullandı.

Kaynak: www.cisco-eagle.com

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com