Connect with us

Konveyörler

Sektörün inovatif yüzü Mimsan Konveyör, uluslararası beyaz eşya üreticilerinin de tercihi

Yayın Tarihi

on

Konveyör sektörünün yüzde 100 yerli markası Mimsan Konveyör, hayata geçirdiği anahtar teslim projelerin sayısını her geçen gün artırıyor. Cam, lojistik ve depolama sektörleri başta olmak üzere otomotiv, gıda ve diğer sektörler için konveyör sistemleri üreten Mimsan Konveyör, bu uygulama alanlarının yanı sıra uluslararası beyaz eşya üreticilerinin ihtiyaçlarına yönelik sunduğu inovatif çözümlerle aranan bir firma konumunda yer alıyor.

Depolama ve ayrıştırma sistemleri, sevkiyat hatları, montaj hatları ve özel çözümler üreterek, müşteri talepleri doğrultusunda anahtar teslim projeler sunan Mimsan Konveyör, yürüttüğü Ar-Ge çalışmalarıyla dikkat çekiyor. Konveyör sistemlerinin üretim sahalarında oluşturduğu avantajları dergimizle paylaşan Mimsan Konveyör ekibi, “Konveyörler yaklaşık 120 yıldır sanayinin can damarını oluşturuyor. En temel formunun bile kullanışlı olduğunu bir kenara bırakırsak, son yıllarda teknolojinin konveyör sistemlerine entegrasyonunun büyük beyaz eşya üreticileri için zaman, enerji ve üretim sahası tasarrufuna katkıları göze çarpmaktadır. Daha ‘akıllı’ bantlar ön yatırım maliyeti oluşturabilir ama uzun vadede insan gücü, takip edilebilirlik ve ürün kalitesini de beraberinde getirir. Daha akıllı sistemler yapmak için son kullanıcı olan müşterinin ihtiyaçlarını doğru anlayıp, hatların yapısına uygun sahaların yapılmasıyla başlamaktır. Sanayi bölgelerinin arazi kıymetlerinin çok yüksek olduğunu ve lojistik açıdan daha ulaşılabilir yerlere saha kurmak gerektiği aşikardır. Bu noktada üreticinin üzerindeki maliyet yükünü azaltmanın yolu doğru bir sistem tasarlamaktan geçmektedir” açıklamasında bulunuyor. Makul bir konveyör sistemi tasarımıyla ilgili bilgiler paylaşan ekip, “Hattın başından sonuna taşımanın nasıl yapılacağı, ön montaj paletlerinin akışının nasıl sağlanacağıyla başlarsak; kapasiteyi iki ya da üç katına çıkarmak için hat paralellemelerini yapmak, gerekli yerlerde ürün beslemek veya palet döndürmek için konveyörlerin üstünden ya da altından akış sağlamak, malzeme ya da ürünü tampon bir sahada biriktirmek için katlı sistemler tasarlamak, hat içinde test, arıza ürünlerin hattın akışına engel olmadan tamire alınması için tamir döngülerini kurmak şeklinde özetleyebiliriz. Uzun ve kısa süreli testler için havai veya yerden atlı karınca sistemleri de yapılmaktadır. Test ekipmanı ürünle birlikte veya ayrı bir hatta tandem olarak yürütülebilmektedir” ifadelerini kullanıyor.

Mimsan ekibi, yarım asırlık sektör tecrübesi bulunan Mimsan Konveyör’ün beyaz eşya üretiminde konveyör sistemlerinin çalışma şekillerine olan artısını, üretime katkısını, üretim kapasitesini artırmaya yönelik sağladığı avantajları şu şekilde açıklıyor: “Mimsan Konveyör olarak müşteriden gelen konveyör ihtiyacına göre; öncelikle bir yerleşim resmi çalışması (layout) yapılır ya da müşteriden gelen yerleşim resmine göre proje bütününü oluşturacak alt ekipmanlar listesi çıkartılır. Burada taşınacak ürün ölçüleri, ağırlığı ve konveyöre temas edecek ürün altyapısına göre konveyör tipi belirlenir. Müşterinin üretim senaryosuna uygun olarak konveyör sistemini hareket ettirecek elektrik donanımı ve otomasyon sistemi, kullanıcı taleplerine göre otomasyon ekibimiz tarafından PLC algoritması oluşturularak hazırlanır. Proje bütününü oluşturacak konveyör türleri, transferler, döndürme üniteleri, liftler, maniplatörler gibi alt ekipmanların listesi oluşturulup; Ms Project Programı’nda PMP yöntemi ile süreç yönetilir. Sürecin alt basamakları ise; teknik doküman hazırlığından, imalat, tedarik, Fabrika Kabul Testleri (FAT) ve Saha Kabul Testleri’ne (SAT) kadar devam eder.”

Sektör dinamiklerine yönelik Ar-Ge çalışmaları

Günümüzde artan teknolojik gelişmelere paralel olarak hem üretici hem son kullanıcı tarafından taleplerin arttığını; firma olarak Ar-Ge faaliyetlerine, sektör dinamiklerine uygun tasarımlar üzerinde yoğunlaşarak devam ettiklerini belirten Mimsan Konveyör ekibi, Mimsan Konveyör’ün bu teknolojik gelişmelere bağlı olarak sürekli kendini yenileyen, geçmişte üreticiye sunulan sistemlerden daha ekonomik, daha işlevsel, daha sade ve bakımı kolay üniteler ve ekipmanlar üretmek için çalışmalar yaptığını; her yeni proje öncesi bu yenilik ve gelişmeleri müşterilere sunduğunu dile getiriyor. Mimsan Konveyör’ün Ar-Ge çalışmaları hakkında konuşan ekip, “Ürünlerin hem kalitesi hem verimliliğini artırmak hem de zorunlu olması gereken bazı fonksiyon testleri için ürün üzerinde daha fazla elektriksel çalışma testi yapılması gerekmektedir. Ürün üzerinde operatör ya da robotlar tarafından yapılan her işlem veya fonksiyon testi, ürünün imal edilme süresini uzatmaktadır. Bunun önüne geçmek için yürüttüğümüz projeden örnek verirsek: Buzdolabı üretim tesisinde ürünler hattan ayrılıp sabit bir istasyonda enerji verilerek test edilmekteydi. Bu sistemin yerine ürün altında bir palet, buna bağlı bir priz olmadan straforu üzerinde montajı bitmiş olarak ilerlerken, aynı zamanda buzdolabının enerjilendirilerek hareket etmesi istenmiştir. Tasarladığımız konveyör sistemi ile konveyörün hareket eden aksamına enerji aktarımı sağlayarak, bu noktalara sigorta ve priz monte ederek buzdolabının hareket halinde çalışmasını sağladık. Ana montaj hattı üzerinde bunu yaptığımız için hem zaman kaybı olmadı hem sabit istasyonlara ürünü sevk edip daha sonra geri hatta almak için gerekli konveyör ve otomasyon maliyetini sıfırlamış olduk” açıklamasında bulunuyor.

Beyaz eşya üreticilerine yönelik hayata geçirdikleri Ar-Ge çalışmalarını örneklendiren Mimsan ekibi, şunları söylüyor: “Buzdolabı montaj hattında en zor operasyonlardan birisi; yatay halde giden ortalama 2 metre yüksekliğinde olan buzdolabını 90° devirerek dikey halde ilerlemesini sağlamaktır.  Ürün ağırlığı ve hacmi göz önüne alındığında bu işlem hidrolik olarak yapılıyordu. Hidrolik sistem hem bakım zorluğu hem çevrim süresi olarak kritik bir iş adımıydı. Dolap diklendikten sonra akış yönüne göre 1500 mm konveyör hattı üzerinden sapmaktaydı. Yani düz bir eksende ilerleyen dolap diklendikten sonra konveyör hattı, 1500 mm’lik bir L yaparak zikzak çizmek zorundaydı. Biz, tasarladığımız sistemle gidiş ekseni değişmeden aynı yönde ilerleyen dolabın, elektrik motorlu bir sistemle çok daha güvenli ve çok daha kısa sürede diklenmesini sağladık.”

Mimsan Konveyör projelerinden her birinin kendi içinde birer Ar-Ge olduğunu söyleyen ekip, “Zamanla büyüyen ürün ölçüleri, artan ürün ağırlıklarına bağlı olarak üretmiş olduğumuz sistemler sürekli yenilenmekte, daha ağır ve daha büyük ürünleri gerekli pozisyonlara getirdiğimiz döndürme – devirme – transfer etme sistemleri de büyüyen – ağırlaşan ürünlere bağlı olarak sürekli değişmektedir. Sonuç olarak her projemiz kendi içinde birer Ar-Ge olarak değer taşımaktadır. Müşteri talepleri dışında da kendi ürün portföyümüzü geliştirmek adına 2005 yılından bu yana Tübitak destekli birçok projemiz de hayata geçmiştir” diyor.

Daha fazla bilgi için: www.mimsan.com.tr

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Advertisement
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konveyörler

Süt üretim hattına özelleştirilmiş FlexLink çözümü

Yayın Tarihi

on

Dolum makineleri ve paketleyiciler arasında yüksek esnekliğe ihtiyacı olan FlexLink müşterisi, kapasiteyi artırmak, eski konveyör sistemlerini yenilemek ve dolum alanındaki hijyen koşullarını iyileştirmek istiyordu. Fabrikanın eski manuel sistemi pahalıydı ve dolum işlemi tamamlandıktan sonra temizlenebiliyordu. Bu nedenle, yeni sistem otomatik olmalı ve iyi hijyen, düşük bakım ve yüksek erişilebilirlik odaklı olmalıydı. Belirli hijyen ihtiyaçları için özelleştirilmiş bir yıkama programıyla konveyör sistemi tasarlayan FlexLink, üretimin kısa bir süre durdurulmasını sağlayan konveyör bölümlerini, kendi atölyesinde önceden monte etti ve bu, monte edilen konveyörlerin fabrikaya kaldırılmasına olanak sağladı. Bu projedeki teknik bir zorluk, fabrikadaki sınırlı alandı. FlexLink, zemin alanından tasarruf etmek için konveyörleri farklı seviyelere yerleştiren kompakt bir çözüm tasarladı.

Ürün hasarının azaltılması

Süt endüstrisinde sık karşılaşılan bir sorun, üretim sırasında zarar gören konteynerlerdir. FlexLink, konveyörlerin hızını dinamik olarak kontrol ederek konveyörde sıra bekleyen paketlerin geri basıncını azaltmak için uygulama yaptı. Eski sistemde sürtünmeyi ve geri basıncı azaltmak için su ve sabun kullanılıyordu; ancak yeni çözümde bunun gerekli olmadığı ve daha maliyetli olduğu görüldü.

Temiz bir konveyör sistemi

İş birliğinin sonucu birçok yönden ödüllendirici oldu. Eski konveyör sisteminin yenilenmesi, tedarikin daha yüksek güvenilirliğini sağladı ve üretim zamanında hazırdı. Ayrıca daha iyi erişim için daha fazla alan yaratıldı ve bu da daha iyi bir çalışma ortamı oluşturdu. Temizlik sürecinin daha hızlı ve etkili olmasıyla üretim maliyetlerini düşüren firma, bu yatırımla daha rekabetçi bir hale geldi.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Konveyörler

Kanguru Grup, ‘Yılın Lider Konveyör ve Otomasyon Sistemleri Markası Ödülü’nü aldı

Yayın Tarihi

on

Sectech Endüstriyel ana sponsorluğunda, Ratel Medya ve Luna Medya Ajansı organizatörlüğünde bu yıl 2’ncisi düzenlenen Kristal Şehir ve Başarı Ödülleri sahiplerini buldu. DoubleTree By Hilton Topkapı’da düzenlenerek Türkiye’nin üreten, istihdam yaratan, uluslararası ve ulusal rekabette fark yaratan markalarının, iş insanlarının ve girişimcilerin ödüllendirildiği Kristal Şehir ve Başarı Ödülleri’nde, ‘Yılın Lider Konveyör ve Otomasyon Sistemleri Markası Ödülü’nü Kanguru Grup aldı. Sunuculuğunu Buket Aydın ve Yavuz Seçkin’in yaptığı ödül töreninde; gıda, otomotiv, talaşlı imalat, tekstil, bavul üretim, ambalaj sektörleri başta olmak üzere birçok sektörün konveyör otomasyon sistemlerini yapan, “Aktarmak Bizim İşimiz” sloganıyla sektöründe lider bir marka olan Kanguru Grup adına, Yönetim Kurulu Başkanı Olcay AydınYılın Konveyör ve Otomasyon Sistemleri Markası” ödülünü aldı.

Montaj konveyörleri, kumaş taşıma konveyörleri, iplik taşıma konveyörleri, çöp taşıma konveyörleri, koli taşıma konveyörleri, kum taşıma konveyörleri, paketlenmiş gıda taşıma konveyörleri, elektronik oyuncak ve elektrikli ev aletleri konveyörleri, kargo amaçlı depolar arası sevk konveyörleri başta olmak üzere birçok alanda kullanılan düz konveyörler, minyatür konveyörler, z tipi konveyörler, rulolu konveyörler, modüler bantlı konveyörler üreten Kanguru Grup, değer yaratma misyonuyla çalışmalarını sürdürüyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Konveyörler

Patates üretiminde taşıma sistemlerinin kullanımı

Yayın Tarihi

on

Dünyada çok miktarda patates tüketilmektedir ve özellikle üretim hacmi ve kapasitesi açısından patates işleme hatları gıda endüstrisinde en büyük ve sofistike olanlardandır. Özelleştirilmiş proses ve paketleme hatları uzmanı Heat and Control Genel Müdürü Blake Svejkovsky, patates cipsi, patates kızartması ve patates yan ürünleri gibi patates üretim hatlarında taşıma sistemleri ve taşıma çözümlerinin nasıl uygulanacağı ve hat akış verimliliğinin nasıl sağlanacağı konusunda soruları cevaplıyor.

Patates işleme tesislerinde taşıyıcılar ve taşıma sistemlerinin temel rolü nedir?

En basit düzeyde taşıyıcılar, bir patates işleme tesisindeki kritik işlem noktalarını birbirine bağlamak üzere tasarlanmıştır ve en iyi taşıyıcılar, ürünü mümkün olduğunca hızlı bir şekilde ilerletirken ürüne minimum zarar vererek bu işlevi yerine getirir. Bunun ötesinde, taşıma sistemleri ürün biriktirme veya tamponlama, dozajlama, yükseklik değişikliklerini aşma ve ürün akışını paralel ünite işlemlerine bölmek gibi önemli ara işlevler sunar. En iyi taşıma sistemleri, bu işlevleri güvenli ve hijyenik bir şekilde sağlayacak şekilde tasarlanmalıdır ve aşırı maliyet veya bakım süresi gerektirmemelidir.

Patates işleme tesislerinde taşıma bandı ve sistemlerinde genellikle hangi malzemeler kullanılır?

Taşıma sistemleri için en yaygın kullanılan malzemeler arasında genellikle 304 ve bazı durumlarda 316 paslanmaz çelik, polivinil klorür (PVC) ve diğer termoplastikler, polietilen, polipropilen ve UHMW bulunur. Kayışlı taşıyıcılar bu malzemelerin herhangi bir kombinasyonuyla tasarlanırken, en iyi yatay hareketli taşıyıcılar neredeyse tamamen paslanmaz çeliktendir.

Patates işlenirken genellikle kaç tür taşıyıcıya ihtiyaç duyulur?

Patates işleyicileri, bağlandıkları her işleme noktası için köprü taşıyıcılarının kendi benzersiz gereksinimlerine sahip olduğu için işlenen her düğüm noktası kadar çok sayıda taşıyıcı kullanırlar, örneğin ham ürünler için kir giderme, kızartılmış ürünler için yağ giderme, mutfakta baharatlama ve tartıcıda baharatlama gibi.

İşleme hattına düzgün bir aktarım ve dağılım elde etmek için ürün aktarım hızı nasıl kontrol edilir?

Ham malzeme ve bitmiş ürün için Revolution Gate adı verilen bir teknoloji, kitle akış yeteneği ile ürünün sızdırmadan, zarar vermeden veya karmaşık mekanizmalar olmadan çok granüler, doğru ve tekrarlanabilir bir şekilde dozlanmasını sağlar. Ayrıca, biriktirme tamponları ile birlikte dozajlama taşıyıcılarının kullanılması daha genel bir dozajlama yöntemi sağlayabilir. Depolama hazneleri ham patates akışını sonraki işleme noktalarına tamponlayabilirken, patates işleyicileri, hacimsel akış kontrolü için sensörlerle desteklenen taşıma sistemleri ve ağırlığa dayalı kütle akış sistemlerini kullanarak aktarım hızını kontrol edebilir. Ağırlığa dayalı kütle akış taşıma sistemleri, yüksek çözünürlüklü yük hücreleri kullanarak ürün akışını en doğrudan ve kesin şekilde ölçme ve ayarlama sağlar ve bunlar, biriktirme taşıyıcıları gibi diğer sistemlerle birlikte bitmiş patates ürünleri için de kullanılır.

Bir patates işleme tesisindeki tüm taşıma sistemleri ağır işlerde kullanılmak üzere tasarlanır mı?

Bütün taşıyıcılar uzun arızasız çalışma süreleri sağlamak için sağlam bir şekilde inşa edilmelidir, ancak her bir taşıyıcı, işleme alanının taleplerine göre tasarlanmalıdır. Genellikle en ağır iş taşıyıcıları, ham ürün işleme alanı içindekilerdir.

Bir taşıyıcı tasarlanırken, işleme sürecini optimize etmeye yardımcı olacak özellikler neler olabilir?

Taşıyıcılar, kir, su, dilimleme parçaları, yağ ve kırıntı çıkarma gibi çeşitli ekranlarla donatılabilir. Taşıyıcılar ayrıca çeşitli kapılara sahip olarak tasarlanır; bu, ürünün birden fazla son noktaya talep üzerine dağıtılmasına izin verir ve her biri benzersiz bitmiş ürünler üretebilir. Son olarak, daha özel özellikler ve alt sistemlerin entegrasyonu, bir taşıyıcıyı tamamen benzersiz bir sisteme dönüştürebilir; bunlar arasında bir biriktirme veya baharatlama sistemi gibi sistemler bulunur; her ikisi de patates işleme tesislerinde ürün aktarımı sağlayabilir ve kritik işlevler sunabilir.

Bir işleme tesisi için taşıma sistemleriyle ilgili en zorlu yönler nelerdir?

En zorlu yön, kritik ve son derece önemli hijyen ihtiyaçları için tasarım yapmaktır. Bu hem gıda güvenliği hem de üretkenlik ve kullanılabilirlik açısından geçerlidir. En iyi sistemler, minimum hijyen temizliği için tasarlanır ve en yüksek hijyen seviyelerine sahip olurlar. Ayrıca, sınırlı alan kısıtlamalarına karşı aktarım sistemlerinin tasarlanması, özellikle taşıyıcıların temel aktarım işlevinden daha fazla işlev sağlaması gerektiği gerçeği, sıkı alanlarda düzenlemelerinin karmaşıklığını artırır. Bu gerçeği göz önünde bulundurarak, bir sonraki en zorlu yön, bakım erişilebilirliği olabilir. En iyi taşıma sistemleri, bakım parçalarına kolay erişimi kolaylaştırmalıdır ve herhangi bir önleyici bakım gerektirmemelidir. Sıkı alan kısıtlamalarıyla birlikte bakım erişilebilirliğini takip eden bir diğer zorlu yön, hijyen operasyonlarıdır. Yine, en iyi taşıyıcılar, yerinde temizlenmelerine izin veren şekilde yapılandırılmış, kiri biriktirmeyi önleyen taşıyıcılar ve bileşen parçaları sayesinde temizlenmesi için zaman ve çaba harcamadan temizlenebilirler. Bu alanla ilgili zorlukların ötesinde, taşıma sistemleriyle ilgili olarak patates işleyicileri, maliyet kısıtlamaları, kurulum zamanlaması ve projenin başlangıç aşamasında tüm gereksinimlerin net ve doğru bir şekilde anlaşılması konusunda zorluklarla karşılaşırlar.

Bir patates işleyicisi, en son teknolojiye sahip taşıyıcıları kullanarak işletmedeki ürünlerinin hareket hızını ve enerjiyi koruyarak diğer kaynakları nasıl sağlayabilir?

En enerji verimli taşıma sistemlerini araştırmakla birlikte, patates işleyicileri, taşıyıcıların görev için yeterli boyutta olduğunu sağlamak için keşif sürecinin bir parçası olarak ayrıntılı bir üretim analizi sunan deneyimli bir satıcıyla ortaklık yapmalıdır. Aşırı boyutlu bir taşıyıcı daha fazla enerji gerektirecek ve daha küçük modellere göre daha fazla alan kaplayacaktır, bununla birlikte, küçük boyutlu bir taşıyıcı sıkışabilir ve ürün akışında tıkanıklıklara neden olabilir ve ürün zararına yol açabilir. En son teknolojiye sahip taşıma sistemleri, ileri kontroller ve bilgi sistemlerini kullanarak uyum içinde çalışacak şekilde tasarlanacaktır, bu da ürün akışının tesisin her yerinde dengeli kalmasını ve hiçbir sistemin fazla beslenmediğini veya ürün açlığı çekmediğini sağlar. Bu kontrol sistemleriyle sağlanan yanıt verme yeteneği ve bağlantılılık, taşıyıcıların sadece gereken miktarda ürünü mümkün olan en kısa sürede ve zarar vermeden hareket ettirmek için gereken enerjiyi tüketmelerini sağlar.

Taşıma sistemleriyle ilgili olarak hijyenin önemi açıklar mısınız?

Her işlemci için kâbus gibi bir durum, bir ürün geri çağırmasıdır: Üretkenlik saatleri ve hatta günleri, ürünle birlikte heba olabilir, tüketici sağlığına olası etkiler ve tüketici güveninin kaybı da eklenir. Bu nedenle, taşıma sistemleriyle ilgili hijyen düşünceleri üzerinde durulamaz. İşlemciler, tesislerinde güçlü hijyen standartlarını uygulamak için ellerinden geleni yaparlar ve çabalarına yardımcı olmak için en deneyimli taşıma sistemleri sağlayıcıları, öncelikle gıda güvenliği odaklı olarak aşağıdaki sistemleri sağlar:

·   IP-65 ve NEMA-4X standartlarına uygun olarak tasarlanmış,

·   Stratejik noktalarda 304 veya 316 paslanmaz çelik ve diğer korozyona dayanıklı alaşımlardan yapılmış,

·   Tamamen kapalı ve sızdırmaz iç yapıya sahip,

·   Entegre sprey sistemleri veya tam temizlenilebilir sistemler içeren,

·   Yüksek basınçlı yıkama veya silme temizliği için kolaylık sağlayan,

·   Bu tür taşıma sistemleri, işlemcilerin kısa vadede hijyen iş saatlerinden tasarruf etmelerinin yanı sıra ürün kontaminasyonunun olumsuz durumlarını da önlemeye yardımcı olur.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com