Connect with us

Konveyörler

Türkiye’yi bölgesel bir üs olarak seçen BOSHUN, ürettim hattı kurmayı hedefliyor

Yayın Tarihi

on

2012 yılında Çin merkezli olarak kurulan ve konveyör bant üretimindeki çalışmalarıyla çok kısa sürede sektörün önde gelen firmaları arasına giren BOSHUN, 200 bin metrekarelik kapalı alana sahip üretim tesisleriyle konveyör bant üretimindeki en büyük kapasiteye sahip firma olarak dikkat çekiyor. Distribütörleri aracılığıyla 150 ülkede yer alan firma, BOSHUN Türkiye yapılanmasıyla 2019 yılında girdiği Türkiye pazarını, bölgesel bir merkez olarak değerlendiriyor. Türkiye’den; İran, İsrail, Türki Cumhuriyetler, Rusya, Polonya ve Fransa’ya satışlar gerçekleştiren BOSHUN, önümüzdeki yıllarda Türkiye’de yer alacak bir üretim hattı kurmayı planlıyor.

Hızlandırdığı teknolojik dönüşüm hamleleriyle büyüyen kargo, kurye ve lojistik sektörü, yol haritasını ikincisi düzenlenen Post & Parcel Summit and Expo’da (PPSE) belirledi. Konveyör Dergisi olarak sektörün nabzını tuttuğumuz Post & Parcel’de röportaj gerçekleştirdiğimiz BOSHUN Türkiye Genel Müdürü Mehmet Yılmaz, firmanın faaliyetlerini dergimizle paylaştı.

BOSHUN’u ve firmanın Türkiye’deki yapılanmasını tanıyabilir miyiz?

2012 yılında Çin’de kurulan BOSHUN firmamız, bugün için 200.000 metrekarelik kapalı alan ve 21 adet ürettim hattı ile imalat gerçekleştiriyor. BOSHUN olarak temel işimizi, her türlü sektöre uygun konveyör bantların üretimi oluşturuyor. Firmamız kendi sektöründe kurulu kapasite olarak dünyanın en büyüğü olarak gösteriliyor. Küresel ölçekte 150 ülkede distribütörleri bulunan firmamız, ilk defa Türkiye’de bir merkez kurdu. Firmamız 4 yıl önce Türkiye’deki faaliyetlerine başladı ve ben de o günden bu yana BOSHUN’un Türkiye Yöneticisi olarak çalışıyorum. Toptan satış noktasıyla faaliyet gösterdiğimiz Türkiye’de, ülke çapında 90 tane bayimiz bulunuyor; yani genel anlamıyla biz bayilerimize satıyoruz, onlar da son kullanıcıya ulaşıyor. BOSHUN Türkiye’nin kuruluş amacını; Orta Doğu, Avrupa, Rusya ve Türki Cumhuriyetler gibi çevre bölgenin merkezi olma hedefi oluşturuyor. Bu bölgelere buradan satış yapmayı hedefliyoruz. Hatta bunun için Çin merkezimizden bir arkadaşımız Türkiye’ye geldi. Birkaç aydır çalışmalara başladık. Son 4 yıldır önceliğimiz olan Türkiye pazarındaki hedeflerimizi önemli ölçüde gerçekleştirdik ve önümüzdeki yıldan itibaren çevre ülkelere BOSHUN Türkiye üzerinden ulaşacağız. 

BOSHUN’un ürün ve çözümlerinden bahsedebilir misiniz?

Firma olarak ürün yelpazemizi, ürünü bir noktadan diğer bir noktaya taşıyan her türlü konveyör bandın üretimi oluşturuyor. Firma olarak 150 adet standart ürün çeşitliliğimiz var ama onun dışında da sektörel olarak her uygulama alanına özel bantlar üretiyoruz. Çünkü çikolata taşırken aranan özelliklerle, mermer taşıma ya da otomotiv sektöründe çalışan bir bant arasında farklı gereksinimler bulunuyor. Çok çeşitli renk, kalite ve sektöre özel bantlarımız var ve bunun yanı sıra tamamen müşteriye özel bantlarımız da var. Geniş bant çeşitliliğimizle her sektör için çözüm sunuyoruz. Köşe başındaki fırından madencilik sektörüne, otomotiv sektöründen çay üretim tesislerine kadar her türlü uygulama alanına hitap ediyoruz. Birçok sektörün görünmez çözüm sağlayıcısıyız. 

BOSHUN olarak bantlarınızı öne çıkaran özellikler neler?

Eskiden sektörün en büyük üreticilerini İsviçre, Almanya ve İtalya merkezli firmalar oluşturuyordu. Son dönemde ise bu alanda Çinliler oldukça öne geçti. Bunun nedenini; Çinli üreticilerin de temelde bir İsviçre, Almanya veya İtalya firmalarının kullandığı aynı ham maddeyi kullanıyor olması oluşturuyor. Bantlar arasındaki sektörel değişikliklerde ise, tüm firmalarda tamamen aynı teknoloji kullanılıyor. Çinli bir firma olmanın bize verdiği en büyük avantajı fiyat oluşturuyor. Oldukça spesifik bir ürün olan konveyör bant üretiminde temelde 10 tane üretici var ve Avrupalı rakiplerimize göre, bizi oldukça öne çıkaran maliyet avantajlarına sahibiz. 

BOSHUN’un Türkiye’deki pazar payı hakkında bilgi verebilir misiniz?

100 yıldır pazarda olan rakiplerimize karşı oldukça başarılı bir şekilde ilerliyoruz. Firmamız 4 yıl önce girdiği Türkiye pazarında her yıl iki katı büyüme gösteriyor. Bu pazar büyümesi elbette bir noktada duracaktır; ancak pazardaki hakimiyetimiz 4 yılın sonunda neredeyse %50’yi aştı. Bu konudaki en büyük avantajımızı da fiyatlarımız oluşturuyor. Her şey aynı olmasına rağmen Avrupalı üreticilere göre olan işçilik ve ham madde avantajları, devlet desteği gibi etkilerle fiyat açısından rakiplerimize göre oldukça öndeyiz. Aynı üründe Avrupalı bir üreticiye göre fiyat olarak neredeyse yarının bile altında olduğumuzu söyleyebilirim. 

BOSHUN’un Türkiye’deki hedeflerinden bahsedebilir misiniz?

Firmamızın Türkiye’deki hedefi, bölgenin merkezi haline gelmek. Belirli bir süreden sonra ise, buraya da bir ürettim hattı kurmak. Türkiye’de geldiğimiz nokta olarak bir üretim hattını kurmak zorunda olduğumuz öngörüyoruz çünkü Çin’den buraya olan konteyner taşıma maliyetlerinde aşırı dengesizlikler var. Bunun yanı sıra, Türkiye’de de kurdaki dalgalanmalardan ithalat sıkıntıları var. Burada bir ürettim hattı kurma hedefimiz zaten vardı ancak bu sebepler hedefimizi biraz daha destekliyor. Firma olarak Çin’deki 200 bin metrekarelik kapalı alanımıza, 1-2 ay sonra 85 bin metrekarelik yeni bir fabrika daha ekleniyor. Çin’deki yatırımlarımızın tamamlanmasıyla birlikte oradaki üretim hattı sayımız 25’e ulaşacak. Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde de Türkiye’deki üretim hattı hedefimizi gerçekleştirmeyi planlıyoruz.

Türkiye’nin bölgesel olarak çok büyük bir avantajı var ve firma olarak bunu kullanmak istiyoruz. Şimdiden bölgesel bir merkez olma çalışmalarımıza başladık: İran’a, İsrail’e, Türki Cumhuriyetlere, Rusya’ya, Polonya’ya ve Fransa’ya satışlar gerçekleştiriyoruz. 

BOSHUN Türkiye olarak müşterilerimize daha iyi hizmet vermek ana hedefimizin yanı sıra, pazar payımızı bir miktar daha artırmak istiyoruz. Bunun beraberinde de çevre ülkelerde biraz daha etkili olmayı planlıyoruz. Şu anda net ölçümler olmasa da tahminlerimize göre %50 civarında olan pazar payımızı, %15 daha artırmayı hedefliyoruz. 

Piyasaya sunduğunuz yeni bir ürün ya da yatırımınız var mı?

BOSHUN’u bir holding gibi düşünebiliriz. Çin’de ayrı ayrı 4 firmamız var. Örneğin, Çin’de günde 500 bin adet maske üretimi yapan bir fabrikamız da var ve geçtiğimiz yıllarda çok ciddi maske malzemesi sattık. Çin’in 7 ayrı bölgesinde yer alan servis şirketlerimiz de var. BOSHUN Türkiye olarak Çin merkezli bu firmalarımızın tüm ürünlerini satıyoruz. Çin’deki bu şirketlerimizden biri timing belt dediğimiz zaman kayışları alanında üretime başladı. Güç ya da hız kaybı yaşatmayan bu kayışlarımızın Türkiye’deki satışına 1 ay önce başladık.

Mehmet Yılmaz kimdir?

İsmim Mehmet Yılmaz, 4 yıldır BOSHUN Türkiye Genel Müdürü olarak çalışıyorum. 1980 yılında öğrenci değişim programıyla gittiğim İsviçre’de 2 yıl kaldım. Konveyör sektörüyle de üniversite stajlarım sırasında burada tanıştım. Türkiye’ye döndüğüm zaman Marmara Üniversitesi’nde asistan olarak çalışırken staj yaptığım Avrupalı şirketten aldığım teklifle Türkiye konveyör sektöründeki çalışmalarım başladı ve şu anda bu sektördeki 43. yılımın içerisindeyim. Bu tür bantların dünya üzerindeki üretimi 1961 yılına dayanıyor, Türkiye’ye geldiği günden itibaren sektörün içerisindeyim. 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Advertisement
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konveyörler

Süt üretim hattına özelleştirilmiş FlexLink çözümü

Yayın Tarihi

on

Dolum makineleri ve paketleyiciler arasında yüksek esnekliğe ihtiyacı olan FlexLink müşterisi, kapasiteyi artırmak, eski konveyör sistemlerini yenilemek ve dolum alanındaki hijyen koşullarını iyileştirmek istiyordu. Fabrikanın eski manuel sistemi pahalıydı ve dolum işlemi tamamlandıktan sonra temizlenebiliyordu. Bu nedenle, yeni sistem otomatik olmalı ve iyi hijyen, düşük bakım ve yüksek erişilebilirlik odaklı olmalıydı. Belirli hijyen ihtiyaçları için özelleştirilmiş bir yıkama programıyla konveyör sistemi tasarlayan FlexLink, üretimin kısa bir süre durdurulmasını sağlayan konveyör bölümlerini, kendi atölyesinde önceden monte etti ve bu, monte edilen konveyörlerin fabrikaya kaldırılmasına olanak sağladı. Bu projedeki teknik bir zorluk, fabrikadaki sınırlı alandı. FlexLink, zemin alanından tasarruf etmek için konveyörleri farklı seviyelere yerleştiren kompakt bir çözüm tasarladı.

Ürün hasarının azaltılması

Süt endüstrisinde sık karşılaşılan bir sorun, üretim sırasında zarar gören konteynerlerdir. FlexLink, konveyörlerin hızını dinamik olarak kontrol ederek konveyörde sıra bekleyen paketlerin geri basıncını azaltmak için uygulama yaptı. Eski sistemde sürtünmeyi ve geri basıncı azaltmak için su ve sabun kullanılıyordu; ancak yeni çözümde bunun gerekli olmadığı ve daha maliyetli olduğu görüldü.

Temiz bir konveyör sistemi

İş birliğinin sonucu birçok yönden ödüllendirici oldu. Eski konveyör sisteminin yenilenmesi, tedarikin daha yüksek güvenilirliğini sağladı ve üretim zamanında hazırdı. Ayrıca daha iyi erişim için daha fazla alan yaratıldı ve bu da daha iyi bir çalışma ortamı oluşturdu. Temizlik sürecinin daha hızlı ve etkili olmasıyla üretim maliyetlerini düşüren firma, bu yatırımla daha rekabetçi bir hale geldi.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Konveyörler

Kanguru Grup, ‘Yılın Lider Konveyör ve Otomasyon Sistemleri Markası Ödülü’nü aldı

Yayın Tarihi

on

Sectech Endüstriyel ana sponsorluğunda, Ratel Medya ve Luna Medya Ajansı organizatörlüğünde bu yıl 2’ncisi düzenlenen Kristal Şehir ve Başarı Ödülleri sahiplerini buldu. DoubleTree By Hilton Topkapı’da düzenlenerek Türkiye’nin üreten, istihdam yaratan, uluslararası ve ulusal rekabette fark yaratan markalarının, iş insanlarının ve girişimcilerin ödüllendirildiği Kristal Şehir ve Başarı Ödülleri’nde, ‘Yılın Lider Konveyör ve Otomasyon Sistemleri Markası Ödülü’nü Kanguru Grup aldı. Sunuculuğunu Buket Aydın ve Yavuz Seçkin’in yaptığı ödül töreninde; gıda, otomotiv, talaşlı imalat, tekstil, bavul üretim, ambalaj sektörleri başta olmak üzere birçok sektörün konveyör otomasyon sistemlerini yapan, “Aktarmak Bizim İşimiz” sloganıyla sektöründe lider bir marka olan Kanguru Grup adına, Yönetim Kurulu Başkanı Olcay AydınYılın Konveyör ve Otomasyon Sistemleri Markası” ödülünü aldı.

Montaj konveyörleri, kumaş taşıma konveyörleri, iplik taşıma konveyörleri, çöp taşıma konveyörleri, koli taşıma konveyörleri, kum taşıma konveyörleri, paketlenmiş gıda taşıma konveyörleri, elektronik oyuncak ve elektrikli ev aletleri konveyörleri, kargo amaçlı depolar arası sevk konveyörleri başta olmak üzere birçok alanda kullanılan düz konveyörler, minyatür konveyörler, z tipi konveyörler, rulolu konveyörler, modüler bantlı konveyörler üreten Kanguru Grup, değer yaratma misyonuyla çalışmalarını sürdürüyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Konveyörler

Patates üretiminde taşıma sistemlerinin kullanımı

Yayın Tarihi

on

Dünyada çok miktarda patates tüketilmektedir ve özellikle üretim hacmi ve kapasitesi açısından patates işleme hatları gıda endüstrisinde en büyük ve sofistike olanlardandır. Özelleştirilmiş proses ve paketleme hatları uzmanı Heat and Control Genel Müdürü Blake Svejkovsky, patates cipsi, patates kızartması ve patates yan ürünleri gibi patates üretim hatlarında taşıma sistemleri ve taşıma çözümlerinin nasıl uygulanacağı ve hat akış verimliliğinin nasıl sağlanacağı konusunda soruları cevaplıyor.

Patates işleme tesislerinde taşıyıcılar ve taşıma sistemlerinin temel rolü nedir?

En basit düzeyde taşıyıcılar, bir patates işleme tesisindeki kritik işlem noktalarını birbirine bağlamak üzere tasarlanmıştır ve en iyi taşıyıcılar, ürünü mümkün olduğunca hızlı bir şekilde ilerletirken ürüne minimum zarar vererek bu işlevi yerine getirir. Bunun ötesinde, taşıma sistemleri ürün biriktirme veya tamponlama, dozajlama, yükseklik değişikliklerini aşma ve ürün akışını paralel ünite işlemlerine bölmek gibi önemli ara işlevler sunar. En iyi taşıma sistemleri, bu işlevleri güvenli ve hijyenik bir şekilde sağlayacak şekilde tasarlanmalıdır ve aşırı maliyet veya bakım süresi gerektirmemelidir.

Patates işleme tesislerinde taşıma bandı ve sistemlerinde genellikle hangi malzemeler kullanılır?

Taşıma sistemleri için en yaygın kullanılan malzemeler arasında genellikle 304 ve bazı durumlarda 316 paslanmaz çelik, polivinil klorür (PVC) ve diğer termoplastikler, polietilen, polipropilen ve UHMW bulunur. Kayışlı taşıyıcılar bu malzemelerin herhangi bir kombinasyonuyla tasarlanırken, en iyi yatay hareketli taşıyıcılar neredeyse tamamen paslanmaz çeliktendir.

Patates işlenirken genellikle kaç tür taşıyıcıya ihtiyaç duyulur?

Patates işleyicileri, bağlandıkları her işleme noktası için köprü taşıyıcılarının kendi benzersiz gereksinimlerine sahip olduğu için işlenen her düğüm noktası kadar çok sayıda taşıyıcı kullanırlar, örneğin ham ürünler için kir giderme, kızartılmış ürünler için yağ giderme, mutfakta baharatlama ve tartıcıda baharatlama gibi.

İşleme hattına düzgün bir aktarım ve dağılım elde etmek için ürün aktarım hızı nasıl kontrol edilir?

Ham malzeme ve bitmiş ürün için Revolution Gate adı verilen bir teknoloji, kitle akış yeteneği ile ürünün sızdırmadan, zarar vermeden veya karmaşık mekanizmalar olmadan çok granüler, doğru ve tekrarlanabilir bir şekilde dozlanmasını sağlar. Ayrıca, biriktirme tamponları ile birlikte dozajlama taşıyıcılarının kullanılması daha genel bir dozajlama yöntemi sağlayabilir. Depolama hazneleri ham patates akışını sonraki işleme noktalarına tamponlayabilirken, patates işleyicileri, hacimsel akış kontrolü için sensörlerle desteklenen taşıma sistemleri ve ağırlığa dayalı kütle akış sistemlerini kullanarak aktarım hızını kontrol edebilir. Ağırlığa dayalı kütle akış taşıma sistemleri, yüksek çözünürlüklü yük hücreleri kullanarak ürün akışını en doğrudan ve kesin şekilde ölçme ve ayarlama sağlar ve bunlar, biriktirme taşıyıcıları gibi diğer sistemlerle birlikte bitmiş patates ürünleri için de kullanılır.

Bir patates işleme tesisindeki tüm taşıma sistemleri ağır işlerde kullanılmak üzere tasarlanır mı?

Bütün taşıyıcılar uzun arızasız çalışma süreleri sağlamak için sağlam bir şekilde inşa edilmelidir, ancak her bir taşıyıcı, işleme alanının taleplerine göre tasarlanmalıdır. Genellikle en ağır iş taşıyıcıları, ham ürün işleme alanı içindekilerdir.

Bir taşıyıcı tasarlanırken, işleme sürecini optimize etmeye yardımcı olacak özellikler neler olabilir?

Taşıyıcılar, kir, su, dilimleme parçaları, yağ ve kırıntı çıkarma gibi çeşitli ekranlarla donatılabilir. Taşıyıcılar ayrıca çeşitli kapılara sahip olarak tasarlanır; bu, ürünün birden fazla son noktaya talep üzerine dağıtılmasına izin verir ve her biri benzersiz bitmiş ürünler üretebilir. Son olarak, daha özel özellikler ve alt sistemlerin entegrasyonu, bir taşıyıcıyı tamamen benzersiz bir sisteme dönüştürebilir; bunlar arasında bir biriktirme veya baharatlama sistemi gibi sistemler bulunur; her ikisi de patates işleme tesislerinde ürün aktarımı sağlayabilir ve kritik işlevler sunabilir.

Bir işleme tesisi için taşıma sistemleriyle ilgili en zorlu yönler nelerdir?

En zorlu yön, kritik ve son derece önemli hijyen ihtiyaçları için tasarım yapmaktır. Bu hem gıda güvenliği hem de üretkenlik ve kullanılabilirlik açısından geçerlidir. En iyi sistemler, minimum hijyen temizliği için tasarlanır ve en yüksek hijyen seviyelerine sahip olurlar. Ayrıca, sınırlı alan kısıtlamalarına karşı aktarım sistemlerinin tasarlanması, özellikle taşıyıcıların temel aktarım işlevinden daha fazla işlev sağlaması gerektiği gerçeği, sıkı alanlarda düzenlemelerinin karmaşıklığını artırır. Bu gerçeği göz önünde bulundurarak, bir sonraki en zorlu yön, bakım erişilebilirliği olabilir. En iyi taşıma sistemleri, bakım parçalarına kolay erişimi kolaylaştırmalıdır ve herhangi bir önleyici bakım gerektirmemelidir. Sıkı alan kısıtlamalarıyla birlikte bakım erişilebilirliğini takip eden bir diğer zorlu yön, hijyen operasyonlarıdır. Yine, en iyi taşıyıcılar, yerinde temizlenmelerine izin veren şekilde yapılandırılmış, kiri biriktirmeyi önleyen taşıyıcılar ve bileşen parçaları sayesinde temizlenmesi için zaman ve çaba harcamadan temizlenebilirler. Bu alanla ilgili zorlukların ötesinde, taşıma sistemleriyle ilgili olarak patates işleyicileri, maliyet kısıtlamaları, kurulum zamanlaması ve projenin başlangıç aşamasında tüm gereksinimlerin net ve doğru bir şekilde anlaşılması konusunda zorluklarla karşılaşırlar.

Bir patates işleyicisi, en son teknolojiye sahip taşıyıcıları kullanarak işletmedeki ürünlerinin hareket hızını ve enerjiyi koruyarak diğer kaynakları nasıl sağlayabilir?

En enerji verimli taşıma sistemlerini araştırmakla birlikte, patates işleyicileri, taşıyıcıların görev için yeterli boyutta olduğunu sağlamak için keşif sürecinin bir parçası olarak ayrıntılı bir üretim analizi sunan deneyimli bir satıcıyla ortaklık yapmalıdır. Aşırı boyutlu bir taşıyıcı daha fazla enerji gerektirecek ve daha küçük modellere göre daha fazla alan kaplayacaktır, bununla birlikte, küçük boyutlu bir taşıyıcı sıkışabilir ve ürün akışında tıkanıklıklara neden olabilir ve ürün zararına yol açabilir. En son teknolojiye sahip taşıma sistemleri, ileri kontroller ve bilgi sistemlerini kullanarak uyum içinde çalışacak şekilde tasarlanacaktır, bu da ürün akışının tesisin her yerinde dengeli kalmasını ve hiçbir sistemin fazla beslenmediğini veya ürün açlığı çekmediğini sağlar. Bu kontrol sistemleriyle sağlanan yanıt verme yeteneği ve bağlantılılık, taşıyıcıların sadece gereken miktarda ürünü mümkün olan en kısa sürede ve zarar vermeden hareket ettirmek için gereken enerjiyi tüketmelerini sağlar.

Taşıma sistemleriyle ilgili olarak hijyenin önemi açıklar mısınız?

Her işlemci için kâbus gibi bir durum, bir ürün geri çağırmasıdır: Üretkenlik saatleri ve hatta günleri, ürünle birlikte heba olabilir, tüketici sağlığına olası etkiler ve tüketici güveninin kaybı da eklenir. Bu nedenle, taşıma sistemleriyle ilgili hijyen düşünceleri üzerinde durulamaz. İşlemciler, tesislerinde güçlü hijyen standartlarını uygulamak için ellerinden geleni yaparlar ve çabalarına yardımcı olmak için en deneyimli taşıma sistemleri sağlayıcıları, öncelikle gıda güvenliği odaklı olarak aşağıdaki sistemleri sağlar:

·   IP-65 ve NEMA-4X standartlarına uygun olarak tasarlanmış,

·   Stratejik noktalarda 304 veya 316 paslanmaz çelik ve diğer korozyona dayanıklı alaşımlardan yapılmış,

·   Tamamen kapalı ve sızdırmaz iç yapıya sahip,

·   Entegre sprey sistemleri veya tam temizlenilebilir sistemler içeren,

·   Yüksek basınçlı yıkama veya silme temizliği için kolaylık sağlayan,

·   Bu tür taşıma sistemleri, işlemcilerin kısa vadede hijyen iş saatlerinden tasarruf etmelerinin yanı sıra ürün kontaminasyonunun olumsuz durumlarını da önlemeye yardımcı olur.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com