Connect with us

Konveyörler

Senkox ile konveyör sistemlerinde güvenlik çözümleri

Yayın Tarihi

on

Çeşitli uygulamaların sıcaklık durumunu izlemek ve gelişmiş teknoloji sağlamak için yola çıkan Senkox Technologies Inc, kömür depolama ve konveyör sistemlerinde var olan yanma risklerine karşı güvenilir çözümler sunuyor.

Kömür, granüler karbon ve diğer yanıcı malzemeleri bir alandan diğerine taşımak için sıklıkla kullanılan konveyör sistemlerinde, malzemeyi taşımak için makaralı rulmanlar boyunca motorlar tarafından çekilen kumaş veya kauçuk rulolar olan konveyör bantları kullanır. Bu konveyörler genellikle çok uzun mesafeler kat eder ve bandı ray boyunca hareket ettirmek için çok sayıda makaralı rulman gerektirir.

Konveyör bant yatakları, birkaç saat boyunca çok yüksek hızlarda çalışabilir, bu da uzun süreli kullanımın yoğun sürtünmesinden dolayı tutuşmaya neden olabilir. Kayışın hareketinden kaynaklanan sürtünme, özellikle taşınan malzemelerin konveyörün üzerinde ısıtılması veya ateşlenmesi durumunda ciddi bir yangın riski oluşturabilir. Yangın tipik olarak, mekanik sürtünme ısısı ile toz birikmesi beklenmedik bir şekilde tutuştuğunda meydana gelir. Bozulmamış yığınlar aşırı ısınan malzeme bilmeden konveyör sistemi aracılığıyla taşındığında bir yangın hızla yayılabilir.

Bir yangın çıkması durumunda, yangının tesise yayılmasını azaltmak için konveyör derhal kapatılmalıdır. Konveyör sistemlerinin karşılaştığı en büyük endişe, yanan kayışlardan yayılan büyük miktarda yoğun, zehirli dumandır. Bu sorun özellikle ciddi olabilir çünkü yoğun duman görüşü azaltır ve zehirli dumanlar nefes almayı zorlaştırır. Konveyör sistemi bir yeraltı madeninde bulunuyorsa, zehirli duman içeride tutulur ve konveyör çalışanları için tehlikeyi büyük ölçüde artırır. Üretim tesisinin yıkımı, üretimin durdurulmasıyla birleştiğinde, sonuçta önemli miktarda parasal kayba neden olur. Uygun yangın algılama ve koruma ile yıkım ve trajedi büyük ölçüde en aza indirilebilir.

Erken tespit

Deniz taşıtı üzerindeki konveyör sistemlerini izlemek için lineer bir ısı izleme sistemine ihtiyaç duyulan bir uygulamada; konveyör sisteminin makaralı yatakları boyunca, Senkox HSD™ Lineer Isı Sensörü çözümü, konveyör bantlarının gerçek zamanlı sıcaklığını izliyor. Senkox HSD™ Lineer Isı Sensörü, anormal sıcaklık koşullarını erken tespit etmek ve yangın ciddi bir felakete dönüşmeden önce alarmı tetiklemek için gerçek zamanlı sıcaklık ölçümünü algılıyor. Yangın ve zehirli duman tehlikelerini önlemenin en etkili yolu, konveyör bandının yanı sıra makaralar ve motorlar gibi diğer olası yangın çıkma alanlarında sıcaklık izleme sistemi kurmaktır. Bu güvenlik sistemi ayrıca sprinkleri tetiklemek için çok seviyeli alarmlar kurma esnekliği ve yanlış bağlantıyla ilgili olası bir soruna karşı uyarı sistemini de sağlar.

Kurulum

Konveyör sisteminin konveyör bantları boyunca kurulan Senkox HSD™ Lineer Isı Sensörleri, herhangi bir olağan dışı sıcaklık artışı meydana gelirse, kullanıcıyı uyarır. Senkox kablosu gerçek zamanlı sıcaklığı ve sıcaklık değişim oranını izler (bazı sensörler ayrıca sıcak noktanın konumunu ve boyutunu algılama özelliğine sahiptir).

Örnek olarak ele alınan bu kurulumda konveyörün her iki tarafını izlemek için toplam sekiz Senkox Lineer Isı Sensörü kullanıldı. Sekiz ayrı sensör, son kullanıcının tüm izleme alanını sekiz farklı bölgeye ayırmasına izin verdi. İki Senkox DAQ (Veri Toplama) modülü kullanıldı. Bir DAQ modülüne 4 adede kadar sensör bağlanabiliyor. Bu şekilde sekiz sensörü iki modülle eşleştirerek, bu kurulum Senkox’un teknolojik yeteneklerini verimli bir şekilde en üst düzeye çıkarıyor.

Her DAQ modülü, konveyör sisteminin izleme alanının karşı taraflarından 25 metre uzağa sabitlendi. Sensörün uzunluğu, konuma veya izleme bölgesine bağlı olarak ayarlanabiliyor. Gerçek zamanlı sıcaklığı izlemek için bir bölgeye maksimum 200 m uzunluğunda bir sensör monte edilebiliyor. DAQ modülüne bağlanan sensörler aynı veya farklı uzunluklarda olabiliyor.

Sensörü DAQ modülünden uzağa bağlamak için uzatma kabloları da kullanıldı. Sensörü, makaralı rulmanların yakınında istenen alana konumlandırmak için alev geciktirici fermuarlardan faydalanıldı.

Çözüm

Senkox HSD™ Lineer Isı Sensörü, son kullanıcının herhangi bir sıcak noktanın konveyör sistemini gerçek zamanlı olarak izlemesini sağladı ve sıcaklıktaki herhangi bir artışın hızla ele alınmasını sağladı. Senkox HSD™ Doğrusal Isı Algılama Sistemi, deniz aracının zorlu ortamında bile konveyör bantlarını koruyabiliyor. Az bakım gerektiren güvenlik sistemi, kablonun hasarlı kısımlarını tüm sistemi değiştirmeye gerek kalmadan onarabiliyor ve kullanıcı memnuniyeti artırılıyor. Senkox çözümü, uzun vadeli bakım ve çevresel faktörleri dikkate alırken, en önemlisi denizde yol alan insanların hayatlarını önemsiyor.

Kaynak:senkox.com

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Konveyörler

Daha fazla hat verimliliği sağlayan KHS tam otomatik enine varilleme hattı

Yayın Tarihi

on

KHS Group, Innokeg AF-C Transversal ile saatte 500 varile kadar yıkama ve rafa kaldırma işlemi sağlayan sofistike bir kurulum sağlıyor. Daha fazla esneklik, verimlilik ve hız sağlayan hat, tek merkezi taşıma bölümü sayesinde özellikle kompakt ve yüksek derecede erişilebilirliğe sahip. Sistem, farklı formatlara da tam otomatik olarak uyum sağlayabiliyor.

Ürünle ilgili açıklama yapan KHS Varil Ürün Grubu Müdürü Roger Daum, Innokeg AF-C Transversal fıçı makinesinin standart piyasa sistemlerle karşılaştırıldığında yüksek puan aldığını vurguluyor. En büyük ve en belirgin farkın, yenilikçi taşıma sisteminde olduğunu dile getiren Roger Daum, “Bugüne kadar kullanılan geleneksel enine konveyör düzeneği, gerçek makinenin giriş ve çıkışındaki besleme ve boşaltma için ayrı kayışlara sahipti. KHS tasarımı bilinçli olarak farklı ve varilleri tek bir konveyör bant üzerinde eşleştirilmiş zıt işleme istasyonlarının ortasından geçirir. Bunun üzerine hattın içine ve dışına doğru itilirler. Bu konseptin en büyük avantajı, Innokeg AF-C Transversal’de operatörü makineden ayıran hiçbir konveyör olmamasıdır. Böylece istasyonlara bakım ve onarım için serbestçe ve çok daha kolay erişilebilir. Yerden tasarruf sağlayan sistem ayrıca üretim atölyesinde daha az yer kaplıyor. Ayrıca, işleme istasyonlarına taşımanın ters oranı (standart makinelere kıyasla) ile KHS sistemi daha güçlüdür ve saatte 500 varile kadar işleyebilir” açıklamasında bulunuyor.

Modüler ve esnek

KHS’nin varilleme mühendisliğinin bir diğer önemli farkını, daha düşük tedarik maliyetlerini beraberinde getiren modüler tasarımı ve Innokeg AF-C Transversal’ın artan üretim kapasitelerine uyum sağlamak için büyüyebilmesi oluşturuyor. Varil Ürün Grubu Müdürü Daum, sistemin prensibini şu şekilde açıklıyor: “Tek bir blok çerçevesinde iki modülü iki ilgili işlem istasyonuyla birleştiriyoruz. Kompakt tasarımı sayesinde blok, standart bir denizaşırı konteynere sığar. Bu çerçevede her türlü çevrim mümkündür. Bir makine, her birinde iki modül bulunan 4 blokla yapılandırılabilir. Bu, sırasıyla ön, ana veya kombine yıkayıcı veya dolgu maddesi olarak işlev görebilen 16 tedavi başlığına eşdeğerdir. Bu özellik genel hattı yapılandırırken geniş bir kapsam sağlıyor: Örneğin, farklı döngü sürelerini dengelemek için 12 yıkama istasyonu 8 raf istasyonuyla birleştirilebilir. Bloktaki münferit modüller başlangıçta boş bırakılabilir ve ihtiyaç duyulduğunda daha sonraki bir tarihte başka işlem istasyonları ile basit biçimde donatılabilir.”

Tüm formatlar için çok yönlü

KHS Innokeg AF-C Transversal’ın bir diğer ayırt edici özelliğini, pratik olarak tüm standart market konteyner boyutlarını ve formatlarını işleyebilmesi oluşturuyor. Taşıma sisteminin hiçbir yerinde format parçasının kullanılmamış olması, bu nedenle geçişleri gereksiz kılmasının yanı sıra, istenirse tüm hat farklı varil yüksekliklerine ve çaplarına tam otomatik olarak ayarlanabiliyor. Bu isteğe bağlı sistem, gelen varillerin iade edilebilir mi, yoksa tek yönlü konteynerler mi olduğunu da tanıyor. İkincisi, herhangi bir dönüştürme veya işleme tabi tutulmadan, devre dışı bırakılmış makinelerden doğrudan doldurucuya gidiyor.

Çalışma şekli

Varil hattındaki ürünler, enine modüllere ulaşmadan önce, altı eksenli eklemli robot ile KHS Innopal RK Paletleyici tarafından paletten kaldırılır ve konveyöre yerleştirilir. Yerleştirme konumu dedektörü ve kapak ayırıcısı olan isteğe bağlı bir çevirici, varillerin uygun şekilde hizalanmasını, yıkama ve rafa yerleştirmeye hazırlanmasını sağlar. Dış yıkamadan önce tekrar ayrılır ve ortalanırlar. Çamaşır makinesinde bulunan yükseklik kontrol ünitesi, özellikle ince varillerin temizleme memelerinin yüksek su basıncından düşmemesini sağlar. Karşı akışlı ve darbeli temizleme işlemleri, ön ve ana yıkama aşamalarında optimum sonuçlar verir. Bu iki adım arasında variller kostikle doldurulur ve ıslanmaya bırakılır, konveyörün uzunluğu ıslanma süresini belirler. Dolum, KHS Doğrudan Akış Kontrolü Dolum Sistemi ve Avrupa Ölçüm Cihazları Direktifi ile uyumlu brüt/dara tartımı sayesinde hassas ve yönetmeliklere uygundur. Örneğin, nominal dolum hacminin altına düşen ‘kötü’ variller veya yanlış doldurulmuş kaplar boşaltılır ve hattan çıkarılır. Variller daha sonra bir kapakla kapatılmadan önce sızıntı açısından kontrol edilir ve mürekkeple etiketlenir. Arızalı variller gerektiğinde boşaltılır. Hattın sonunda variller ikinci bir KHS paletleme robotu tarafından paletler üzerine indirilir. Bu, kafaları da tamamen otomatik olarak değiştirilebilen çift varil tutucularla donatılmıştır.

Enine Innokeg AC-F’nin özellikleri:

  • Merkezi konveyör segmenti sayesinde daha az alan ihtiyacı
  • Bakım ve onarımda optimum erişim
  • Esnek genişleme için modüler tasarım
  • Hemen hemen tüm piyasa standardı iade edilebilir ve iade edilemez varillere uygun yapı
  • Farklı formatlara tam otomatik ayarlama
  • Saatte 500 fıçıya kadar işlem

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Konveyörler

Konveyör teknolojisine sınırsız imkanlar sunan Watt Drive çözümleri

Yayın Tarihi

on

Portföyünde yer alan özel ürünlerle güç aktarım sektörünün önemli markaları arasında yer alan ADEN Endüstriyel’in Türkiye Distribütörlüğü’nü yürüttüğü Watt Drive Weg Group, konveyör teknolojisinin tüm uygulamalarında güçlü ve güvenilir çözümler sunuyor. Otomasyon ve tahrik tekniği için ürün ve sistem çözümlerinde uzmanlaşan yarım asırlık marka, konveyör teknolojisine birçok avantaj sunarak makine mühendislerine neredeyse sınırsız uygulama olanağı sağlıyor.

Konveyör teknolojisi terimi, taşıma sistemleri ve depolama sistemleri gibi birçok makine mühendisliği alanını kapsar. Watt Drive, konveyör teknolojisinin tüm uygulamalarında güçlü ve güvenilir çözümler sunar. IP 67’ye kadar koruma derecesi (standart IP55), Avrupa yönergesi 94/9/EG’ye göre patlamaya dayanıklı sürücüler, güvenilir sızdırmazlık sistemleri ve daha fazlası ile makine mühendislerine neredeyse sınırsız uygulama olanağı sağlar.

Portal vinç

Portal vinçler, stok sahalarında ve limanlarda dökme yük taşımacılığı için kullanılır. Bu vinçlerin özel bir tasarımı, büyük debileri taşımak için kullanılan köprü tipi bir vinçtir. Watt Drive helisel konik ve paralel milli  motorlu redüktörleri özellikle bu uygulamalar için kullanılabilir. 

Eleme makinesi

Çakıl ve kum, sektördeki birçok uygulama alanı için önemli ham maddeleri oluşturur. Bu maddeler bir sonraki işlem için farklı tane boyutlarına göre elenmelidir. Watt Drive makineler için PROFI-line P6000 serisi yapı frekans konvertörleri ve WATT-EUSAS® sistem motorları ile üstün çözüm sunar. 

Pergel vinç

Ağır yüklerin taşınması, çalışmanın güvenliğini sağlamaya uygun şekilde tasarlanmış bir tahrik ünitesi gerektirir. Watt Drive motorlu redüktörler, uygun boyuttaki yapı bileşenleri ile bu gereksinimi karşılar ve böylece yükleniciye güvenilir tahrik ünitesi bileşenleri sunar.

Biyogaz tesisleri

Biyogaz tesislerinin mısır, çim vb. yenilenebilir ham maddelerle şarj edilmesi, gaz geri dönüşümünü ve dolayısıyla tesisin karlılığını artırır. Kullanılan Watt Drive dişli kutuları, bu ham maddeleri şarj ünitelerinden biyogaz tesisine taşır. Agresif gaz atmosferi nedeniyle tesis ve redüktörler için özel koruma gerekir. Buna uygun olarak redüktörler ATEX 95 uyarınca patlamaya karşı korumalıdır.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Konveyörler

SEW Eurodrive otomatik konveyör sistemi

Yayın Tarihi

on

14 bin kişiyi istihdam eden ve 5 kıtada faaliyet gösteren küresel tahrik lideri SEW Eurodrive, Batı Yorkshire Normanton’da yer alan yeni üretim tesisinin planlanmasında, kendi tahrik ekipmanı yelpazesinde bulunan ve boya tesisinde hizmet vererek mevcut süreci düzene sokacak Amber’in geliştirdiği yeni otomatik konveyör sistemini devreye aldı.

SEW Eurodrive’daki mühendislerle yakın iş birliği içinde çalışan Amber Industries, anahtar teslim bir çözüm geliştirdi. Firma bu çözümün ardından standart Autotrack 500M Power & Free Havai Konveyörü’nü kullanan yeni konveyör sistemi ihalesini aldı.

SEW Eurodrive tarafından Amber’e verilen bilgi, ‘konveyörün 15 kg’den 1000 kg’ye kadar tüm dişli motor ünite türevlerini, hızlı izleme şeridi’ ile birlikte taşıması gerektiğiydi. Hızlı şerit, normal günlük işlerin yanında, müşterilere acil teslim operasyonlarıyla gurur duyan SEW için çok önemliydi. Ayrıca, püskürtme işlemi sırasında operatörün üniteyi döndürmesine imkan tanıyan, püskürtme kabini içinde ve inceleme alanında ürünü kaldırma ve indirme kabiliyetine sahip bir konveyör gerekiyordu. Muayene alanındaki düşey bölüm, operatörün ürünü uygun boşaltma istasyonlarına göndermeden önce incelemesini sağladı. Sistem, tüm SEW gerekliliklerini yerine getirmek için operatörün ürünü araba yük çubuğu destek noktalarına takmasına izin verecek konumda sabit bir araba seti tertibatına sahip, 2 yükleme istasyonu ile tasarlandı. Daha büyük ürün merkezi dönüş noktasından asılırken, daha küçük ürünler herhangi bir yerinden asılı kalıyordu. Operatör, iki yük istasyonundan herhangi birinde ürünü tarar ve ardından yüklenen arabanın normal işletmeye mi, renkliye mi yoksa hızlı izlemeye mi yönlendirileceğini belirleyen iş istasyonundaki bir düğmeye basar. Araba, depolama şeritlerine ulaştığında; konveyör geçiş noktası, arabayı otomatik olarak uygun depolama şeridine yönlendirir.

Püskürtme kabinindeki bir monitör, operatörün elindeki işleri tamamlamasına ve uygun şeritten seçim yapmasına olanak tanır. Hızlı şerit, ünitenin normal işle uğraşmadan boyanmasını sağlayarak biriken günlük işleri atlayabilir.

Araba püskürtme kabininde ve operatör sabit kalırken, ürünün ilgili tüm yönlerini püskürtmesine izin vermek için ürün boyutundaki farklılıklar nedeniyle düşme bölümünü gerektiği gibi ergonomik bir yüksekliğe indirebilir.

Yük çubuğu tertibatı, ürünlerin püskürtme işlemi sırasında 360 derece döndürülebilecek ve ardından doğru ürün yönünü korumak için püskürtme işleminden sonra kilitlenebilecek şekilde tasarlandı. Geleneksel bir konveyör yükselme ve alçalma ile karşılaştırıldığında düşme bölümünün büyük bir yararını, ürünün yüksekliğinin dar bir alanda azalma sağlanması oluşturuyor. Boya püskürtme işlemi tamamlanmış, indirme bölümü yükseltilmiş ve kilitli konumdayken, operatör ürün rotasının standart günlük iş ya da ‘hızlı şerit’ olduğunu belirleyen bir düğmeye bir kez daha basar. Boyanmış ürünü içeren araba seti otomatik olarak sisteme geri bırakılır ve burada öngörülen süre ve sıcaklıkta kurutma fırınında kurutulur. Ürünler daha sonra otomatik olarak toplanır ve belirlenen süre boyunca fırında kaldıktan sonra kurutucudan çıkarılır.

Boya fabrikasının geneli tesisin belirli bölümlerinde otomatik açılan kapılara sahip olduğundan, açılırken ve kapanırken çakışma durumlarını önlemek için konveyör sistemi üzerindeki elektronik kontrollerin bu elemanlarla senkronize olması gerekir.

Ürün daha sonra ana kurutma fırınına yönlendirilir ve burada yine farklı öngörülen süre ve sıcaklıkta fırın içinde biriktirilir. Ana kürlemeden çıktıktan sonra, kurutulmuş ürünle tamamlanan seti otomatik olarak normal iş hattına ya da ‘hızlı şeride’ yönlendirilecektir. Günlük iş için kabul edilen ürünler depolama döngüsüne yönlendirilecek ve muayene düşürme bölümüne devam edecek, ancak hızlı şerit olarak kabul edilenler normal iş döngüsüne girmeyecektir. Yüklenen setle, kontrol işlemi için tekrar sabitlenir ve operatör ürünü döndürerek kaldırır ve indirir.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com