Connect with us

Konveyör Ekipmanları

Berrsort Express, e-ticaret sektöründe maksimum verimlilik sağlıyor

Yayın Tarihi

on

Son yıllarda e-ticaret sektöründeki yükseliş kargo sektörünü de doğrudan etkiledi. Bu sebeple firmalar çoğunluğu küçük boyutlu ürünlerden oluşan kargolarını, en verimli şekilde ayrıştırmak için çözüm arayışına girdiler. Bu noktada, Berrmak’ın 2019 yılında e-ticaret sektörünün yükselişini öngörerek tamamen kendi bünyesinde geliştirdiği ve ürettiği tepsi türü sorter Berrsort Express, özellikle e-ticaret ve kargo sektöründe faaliyet gösteren firmaların en büyük desteği haline geldi. Son müşteri memnuniyetinde önemli rol oynayan Berrsort Express Vertical, saatte 8500 ürün ayrıştırma kapasitesi ile minimum alanda maksimum verimliliği sağlıyor.

Saatte 15.000 ürün kapasitesiyle Berrsort Express Horizontal

Pandemi etkisiyle e-ticaret ve kargo sektörlerinin yaptığı pike paralel hızda ürününün kabiliyetlerini artıran Berrmak, 2021 yılında Ar-Ge çalışmaları tamamlanan ve ilk kurulumu gerçekleştirilen Berrsort Express’in yatay (loop) konfigürasyonu Berrsort Express Horizontal ile, dikey versiyona cross-dock fonksiyonu, otomatik besleme, hacim ölçümü, ağırlık ölçümü gibi birçok fonksiyonu da ekleyerek saatte 15.000 ürün kapasitesine ulaştı.

İlerleyen yıllarda e-ticaret ve kargo sektörlerindeki büyümenin devam edeceğini öngören Berrmak, Ar-Ge çalışmalarını da artan kapasite ihtiyaçlarını karşılayarak, firmaların sorunlarına çözüm olacak şekilde ilerletiyor.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Konveyör Ekipmanları

Ağır sanayilerde kullanılan konveyörlerin gücü, Tunsa Redüktör’den

Yayın Tarihi

on

Ürün portföyünde yer alan redüktörler ile güç aktarım alanında birçok sektöre hizmet veren Tunsa Redüktör, kendi dökümhanesinde ürettiği TMC Serisi ile ağır sanayilerde kullanılan konveyörlerin redüktör ihtiyacına çözüm sunuyor.

2014 yılında İzmir Kemalpaşa’da hizmet vermeye başlayan Tunsa Redüktör, güç aktarım sektöründe tek bir işin en iyisi olmayı hedefleyerek başladığı redüktör üretimini, teknolojiyle destekleyerek geliştirdiği sistemli tasarımlar ile müşterilerine sunuyor.

Ürünlerini gelişen teknolojiyle birleştirerek redüktör sektöründe her geçen gün büyüyen Tunsa, TMC Serisi Redüktörler ile ağır sanayi alanlarında kullanılan konveyörlerin redüktör ihtiyacına çözüm üretiyor. Firma, yüksek tork özelliğine sahip TMC Serisi Redüktörleri, GGG 40 Sfero dökümden kendi bünyesinde olan dökümhanesinde üretiyor. Redüktörleri gövde eksenleri işlem merkezindeki CNC’lerde tek operasyonda işleyen firma, bu sayede ürünün   sessiz ve sorunsuz çalışmasını sağlıyor.

Dişlilerini 8620 sementasyon çeliğinden üreten ve ısıl işlemden sonra taşlayan Tunsa’nın 10 çeşit gövde büyüklüğünde olan TMC Serisi, ağır sanayi ve beton santrallerinin vazgeçilmez aksamlarını oluşturuyor. Yüksek tork özelliğine sahip TMC Serisi Redüktörleri kayış kasnak esasına göre dizayn eden Tunsa; bu redüktörlere, talebe göre geri dönüş kilit sistemi ve rulmanları yağlayıcı pompa sistemi de ekleyebiliyor. Ürün portföyünde yer alan redüktörler ile birçok sektöre çözüm sunan firmanın bazı redüktörleri de tuğla fabrikalarındaki beşigerlerde kullanılıyor. 

Devamını Oku

Konveyör Ekipmanları

HENNIG konveyörünüz için neden VFD kontrolü seçmelisiniz?

Yayın Tarihi

on

Takım tezgahı talaş konveyörü için “klasik” düşük maliyetli çözüm, genellikle üstten monteli redüktörlü motor, tork sınırlayıcı (kayma kavraması) ve ikisini birbirine bağlayan tahrik zincirini içeren bir modeldir. Bütçe dostu konveyörlerde, redüktörlü motor açma/kapama kontrolüne doğrudan bağlanır. Bu kurulum birkaç sınırlamayı beraberinde getirir.

Konveyörü sıkışma durumunda koruyan mekanizma, tork sınırlayıcıdır. Tork sınırlayıcı kavraması serbest kalır ve konveyör durana kadar döner. Bu, konveyör bandını ve redüktörlü motoru korur ancak konveyör makul bir süre içinde kapatılmazsa, tork sınırlayıcı hasar görür ve değiştirilmesi gerekir.

Tork sınırlayıcı akıllı bir cihaz değildir ve çıkış torkunu doğru bir şekilde ayarlamak güçtür. Çok sınırlı konveyör kontrolü vardır (sadece açma ve kapama). Sınırlı konveyör işlevi vardır.

“Klasik” talaş konveyöründe yapılan bir geliştirmeyle, basma düğmeli kontrol kutusu eklenerek konveyör güvenlik özelliği, tork sınırlayıcı haline getirilmiştir. Düğmeli kontrol kutusunun sunduğu iyileştirmeler, konveyörün ileri – geri iki yönde çalıştırılabilmesi ve operatörlerin sıkışmaları gidermelerine yardımcı olabilmesidir. Ancak sıkışma giderilmezse operatörün konveyörü kapatması gerekecektir. Ek güvenlik için acil durdurma (E-Stop) düğmesi de eklenir.

Değişken frekanslı sürücüler: VFD’ler

İyileştirilmiş talaş konveyörü işlevselliğine ve verimliliğine artan talep nedeniyle, Hennig birkaç yıldır yeni konveyör ürünleri için VFD’leri (Değişken Frekanslı Sürücüler) standart olarak sunmaktadır.

İyileştirilmiş talaş konveyörü işlevselliğine ve verimliliğine artan talep nedeniyle, Hennig birkaç yıldır yeni konveyör ürünleri için VFD’leri (Değişken Frekanslı Sürücüler) standart olarak sunmaktadır.

1. Mekanik tork sınırlayıcı korumasının ortadan kaldırılması

VFD, konveyörü korumak için redüktörlü motor akım çekişini algılar.

2. Ayarlanabilir hız kontrolü

Kayış hızı, ağır talaş yüklerinin taşınması ihtiyacı ile soğutma sıvısının taşınmasını azaltmak için bandın yavaşlatılması arasında optimize edilebilir. Hızlı açma/kapama döngülerinin kullanılması, potansiyel konveyör hasarını azaltır ve ortadan kaldırabilir.

3. Otomatik sıkışma tespiti ve kaldırma

VFD aşırı redüktörlü motor akım çekişini tespit edecek şekilde programlanmıştır. Bu, VFD’nin sıkışan bir konveyörün hasarı önlemek için kapatmasını sağlar. Yakın tarihli bir Hennig yeniliği, otomatik bir sıkışma temizleme VFD programıdır. Bir sıkışma meydana geldiğinde, konveyör duracak ve tersine dönecektir. Konveyör durmadan önce bu işlemi 3 defa yapar. Bunun operatör müdahalesi olmadan sıkışmaları gidermede başarılı olduğu görülmüştür.

4. Verimlilik

Doğrudan tahrikli bir motor, sağlanan gücü daha kullanışlı işe dönüştürürken VFD kontrolü, belirli bir kullanım modeli için minimum güç tüketimine izin verir. Tersine, tahrik zincirine sahip üste monte edilmiş bir motor, sürtünme kayıpları nedeniyle gücü boşa harcar.

5. Güç koruması

VFD, fabrika elektriğini koşul olarak alır. Yani redüktörlü motor optimum voltaj ve frekansta çalışır, ‘kirli’ enerjiden kaynaklanan motor hasarı önlenir.

6. Yedek parça azaltma

VFD/doğrudan tahrikli motor konveyörü ile aşınma ve buna bağlı servis parçası ihtiyacı ortadan kalkar.

7. Dayanıklılık

VFD tarafından redüktörlü motorun çalıştırılması, ani akımı azaltarak motoru korur ve daha uzun motor ömrü sağlar.

8. Sadelik

Yerel kontrollü Hennig standart teklifi, konveyör için yalnızca tek bir güç kablosu gerektirir. Güç kablosu, VFD kontrol fonksiyonlarını ve redüktörlü motorun enerji ihtiyaçlarını destekler.

9. M-Kodu seçenekleri

Lokal kontrol (konveyörü kontrol etmek için VFD kullanarak), “M-Kodları” aracılığıyla takım tezgahından uzaktan kontrol ile desteklenebilir.

10. Maliyet

İşlevsellik arttıkça, düğme kontrol kutusu VFD’den çok daha pahalı hale gelir.

Devamını Oku

Konveyör Ekipmanları

Soğutma ve pastörize uygulamalarında çözüm ortağınız Plast Link

Yayın Tarihi

on

Sektörün yerli üreticisi Plast Link, modüler bantlar ve konveyör sistem ekipmanları için standart ve özel çözümler geliştiriyor. Piyasaya PL 5082 Serisi’ni sunan yerli marka Plast Link, soğutma ve pastörize uygulamalarında çözüm ortağı oluyor.

PL 5082 serisi, yüzde 30 açıklık oranına sahip tırnaklı bir banttır. Benzersiz yüzey tasarımı, ürünler ile bant arasındaki sürtünmeyi ve teması sınırlar ve hava akışını artırır. İdeal tırnak kalınlığı ve yüzey açıklığı oranı ile çok yüksek mekanik mukavemete sahip bir banttır.

Kapalı yüzeyli, çekme mukavemeti yüksek olup, ağır yük taşımaya uygun bir banttır.

Seri, PP ve PPHW olarak üretilir.

PL 5082 Serisi’nin güçlü tırnaklı ve açık yüzey bant yapısı

PL 5082 serisi modüler bantlar: 50.8mm (2″) hatveli ve 16mm (0.63″) tırnaklı tipi için 23.9mm (0.94”) kalınlığa sahiptir. Çeşitli endüstrilerdeki ağır hizmet uygulamaları için tasarlanmıştır. Benzersiz yüzey tasarımı, ürünler ile bant arasındaki sürtünmeyi ve teması sınırlar ve hava akışını artırır. İdeal tırnak kalınlığı ve yüzey açıklığı oranı, çok yüksek mekanik mukavemete sahip petaloid tabanlı PET şişeler gibi dengesiz ürünler için en uygun desteği sağlar.

Çapraz birbirini tamamlayan tırnak yapısı sayesinde tüm bant boyunca yüksek güç iletimi sağlar.

PL 5082 serisi kayış, aşağıdaki sektörlerde/uygulamalarda performansı artırır:

  • Kırmızı ve beyaz et sektöründe mikrodalga ve soğutma hatları ve uygulamaları,
  • Meyve – Sebze sektöründe kurutma, soğutma ve blanşör uygulamaları ve hatları,
  • Makarna sektöründe ağartıcılar, pastörizatörler ve soğutma hatları uygulamaları,
  • İçecek ve konserve sektöründe biriktirme masaları, pastörizatörler ve paletleme ve palet bozar dahil hat uygulamaları,
  • Akü sektöründe biriktirme masaları, genel taşıma, paletleme makineleri, pil doldurma ve şarj hatları ve uygulamaları,
  • Soğutma konveyör uygulamaları.

Serinin bazı avantajları

  • Ürünlerin kolay pastörize edilmesi, soğutulması için daha az sürtünme ve ürün teması,
  • Yüksek hava ve su akışı için geniş yüzey açıklığı,
  • Çift yönlü çalışabilme özelliği,
  • Sorunsuz aktarım için geçiş plakaları.

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com