Connect with us

Konveyörler

Yüksek değerli ürünleri koruyan Tübüler konveyör, işlem verimliliğini ve karlılığı artırabilir

Yayın Tarihi

on

Hasar görmeye yatkın yüksek değerli ürünlerle çalışan gıda işleme şirketleri için fındık, mısır gevreği, kahve, atıştırmalıklar ve kuru evcil hayvan maması gibi malzemelerin kırılması ve kaybolması, kar marjını ciddi şekilde etkileyebilecek çok pahalı bir sorundur. %1 ile %5 arasında bir atık farkı bile kar veya zarar arasındaki farkı belirleyebilir. Bu tür hassas gıda ürünlerini taşırken, işlemcilerin ürünün bütünlüğünü etkileyebilecek stresli aşamalar sırasında kırılgan materyali zorlayabilecek konveyörlerden kaçınmaları, aynı zamanda yüksek işlem gereksinimlerini karşılamaları gereklidir. Bu ihtiyaç göz önüne alındığında, bazı gıda işlemcileri, hassas ve yüksek değerli ürünlerin taşınmasını yüksek hızlı hava gücü ile tüplerde, eğimlerde veya dönüşlerde yeniden düşünmeye başlamışlardır. Örneğin, kahve endüstrisinde işlemciler tüm çekirdekleri kavurmak için büyük harcamalar yaparlar. Ancak, fasulyeler yüksek hızlı hava taşımacılığı ile hasar görebilir ve bu da lezzet ve aromayı etkileyebilir.

Bütün bir Macadamia fındığı kırıldığında, değeri yarıya düşebilir. Bütün fındıklar için premium bir fiyat yerine, hasar görmüş fındıklar genellikle önemli bir indirimle satılır ve genellikle gıda endüstrisinde daha fazla işlem için kullanılmak üzere ezilir. Yüksek değere sahip birçok gıda ürünü hassas olabilir ve çok nazik bir şekilde ele alınması gereklidir. Aksi takdirde, bütün formlar kırılabilir, parçalara ayrılabilir ve hatta toz haline gelebilir. Bu, ürünün değerini önemli ölçüde düşürür ve hasar görmüş kısımların kalite sorunlarını önlemek için çıkarılması veya atılması gerekebilir.

Bazı durumlarda, hassas ürünlerin %10’dan fazlası yüksek hızlı hava güç sistemleri tarafından hasar görebilir. Bu durum, değerli ürünlerin genellikle işlemin sonunda, önemli bir değer eklendikten sonra zarar görmesi nedeniyle endüstriye ekstra maliyet getirir.

Hava konveyörlerinin sınırlamaları

Bir dizi kırılgan, yüksek dolar değerli gıda ürünleri, pnömatik ve aeromekanik sistemler gibi yüksek hızda hava gücüyle taşındığında fazla kırılmaya eğilimli olabilir. Pnömatik konveyör sistemleri, hava basıncını atmosferik seviyenin üzerine veya altına çıkararak hava kullanır. İki ana tip seyreltik faz ve yoğun faz pnömatik konveyör, hız ve basınç açısından farklılık gösterir ve her ikisi de basınç veya vakum sistemi olarak yapılandırılabilir.

Seyreltik faz taşımacılığında, gıda ürünü taşıma borusu boyunca genellikle 3400-5000 ft/dak. hızlarda taşınırken havada asılıdır. Ürün genellikle düz yollarda minimum kırılma yaşar, ancak çoğu sistemde dar alanlardan zorla geçirilebildiği, hızlıca yön değiştirebildiği ve hasar görebileceği eğimler ve dönüşler bulunur. Bu tür durumlarda, yüksek dolar değerli gıda genellikle çok kırılgan olabilir.

Yoğun faz pnömatik konveyör sistemleri, ürünün ağırlığı veya aşındırıcı olması nedeniyle havada asılı olmadığı durumlarda, seyreltik fazdan daha düşük hızda çalışır. Ancak, hava hızlarının yaklaşık 700-1500ft/dak. olduğu durumlarda, hassas gıda ürünleri hala eğimlerde ve dönüşlerde kırılmaya yatkındır.

Aeromekanik konveyörler farklı bir taşıma yöntemi kullanırken, bu kapalı yüksek kapasiteli mekanik sistemler de hassas ürünleri bozabilir. Bu sistemlerde, bir tüp içindeki eşit aralıklı disklerle birlikte yüksek hızda hareket eden bir tel halat kullanılır. Bu, ürünün tüpte taşındığı aynı yüksek hızda seyahat eden bir iç hava akışı oluşturur. Ancak, bu konveyörler de hassas malzemeleri taşıma sırasında stresli aşamalardan geçirmeye zorlayabilir ve bu da onların bütünlüğünü bozabilir.

Konuyla ilgili olarak Schliebs, “Yüksek hızda taşınan herhangi bir kırılgan veya kırılabilir gıda ürünü, özellikle yön değiştirir veya çarpma ile çıkarsa, hasara eğilimlidir. Bu hem pnömatik hem de aeromekanik konveyörlerle olabilir” diyor.

Daha nazik bir yaklaşım karlılığı artırır

Schliebs’a göre, hassas, yüksek değerli gıda ürünlerini korumak için daha nazik bir alternatif, tübüler kablo konveyörlerini kullanmaktır. Bu sistemler, ürünü, ürünün bütünlüğünü koruyan ve atığı en aza indiren hava kullanmaksızın, düşük hızda tüpün içinden iten kaplamalı, esnek bir paslanmaz çelik sürükleme kablosu yardımıyla bir döngü üzerinden çeker. Schliebs’e göre: “Gıda endüstrisi üreticileri, Cablevey Conveyors tübüler kablo sistemi gibi daha yavaş bir süreçle ürün hasarını yüzde 1-2’ye kadar azaltabilirler. Böylece, ürün düşük hızda ve minimum ya da hiç hasar olmadan nazikçe taşınır.”

Oskaloosa Iowa merkezli premium, özel malzeme taşıma mekanik konveyör şirketi olan Cablevey Conveyors, 66’dan fazla ülkede 50 yıldır tasarlanmış ve mühendislik hizmeti verilmiş kapalı kablo ve disk tüp konveyörler sunar.

Gıda endüstrisinde bu konveyörler; fındık, tahıl, kahve, atıştırmalık, evcil hayvan maması, fasulye ve tohumlar gibi ürünler için kullanılır. Sistemler, çoklu girişler ve çıkışlar kullanarak, pullar, granüller, talaşlar, kırıntılar, granüller, yeniden öğütülmüş parçalar, parçalar, prilller ve tozlar gibi 2000 kübik feet/saat (56m3/saat) taşıyabilir. Malzeme diskler arasında taşındığından, hava gücüyle çalışan taşıma sistemlerinden daha kolayca bazı yapışkan veya kolayca sıkıştırılabilen malzemeleri tübüler kablo konveyöründe güvenle taşımak da daha kolaydır, çünkü bu tür malzemeler tıkaç oluşturabilir.

Schliebs’e göre, “Pnömatik veya aero-mekanik taşıma sistemleri ile herhangi bir yumuşak veya yapışkan malzeme, özellikle yön değiştiren eğimlerde ve dönüşlerde, kurutulmuş meyve gibi yüzeylere sürülüp yapışabilir” ve bu, tübüler kablo konveyörleri ile bir sorun değildir.

“Tübüler kablo konveyörünün modüler yapısı, ürünün daha nazik bir eğim üzerinde kayarak çıkmasını sağlayarak, genellikle hava kullanan konveyörlerle daha tipik olan sert yön değişikliklerine de izin verir” diyen Schliebs, “Konveyörlerin dik yön değişikliklerinde veya hızlı hava çıkışlarında, ürün çarpmalarla karşılaşıp hasar görebilir. Ancak, tübüler kablo konveyörlerindeki nazik yön değişiklikleri ve daha düşük hızlı hareket, ürün hasarını azaltır” diye ekliyor.

Tübüler kablo konveyörlerin esnekliği, çoklu katmanlarda yukarı, aşağı ve yanlara taşımaya olanak sağlar, bu da daha düşük hızlarda işlem ve taşıma kapasitesine bağlı olarak minimum yer gereksinimlerini optimize eder.

Sonuç olarak tübüler kablo konveyörler, hasar görmeye yatkın yüksek değerli ürünlerin taşınmasında hava kullanan konveyörlerin yerini alabilir. Bu sistemler, malzeme hasarını azaltırken aynı zamanda işlem verimliliğini ve karlılığını artırabilir.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku
Advertisement
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konveyörler

Süt üretim hattına özelleştirilmiş FlexLink çözümü

Yayın Tarihi

on

Dolum makineleri ve paketleyiciler arasında yüksek esnekliğe ihtiyacı olan FlexLink müşterisi, kapasiteyi artırmak, eski konveyör sistemlerini yenilemek ve dolum alanındaki hijyen koşullarını iyileştirmek istiyordu. Fabrikanın eski manuel sistemi pahalıydı ve dolum işlemi tamamlandıktan sonra temizlenebiliyordu. Bu nedenle, yeni sistem otomatik olmalı ve iyi hijyen, düşük bakım ve yüksek erişilebilirlik odaklı olmalıydı. Belirli hijyen ihtiyaçları için özelleştirilmiş bir yıkama programıyla konveyör sistemi tasarlayan FlexLink, üretimin kısa bir süre durdurulmasını sağlayan konveyör bölümlerini, kendi atölyesinde önceden monte etti ve bu, monte edilen konveyörlerin fabrikaya kaldırılmasına olanak sağladı. Bu projedeki teknik bir zorluk, fabrikadaki sınırlı alandı. FlexLink, zemin alanından tasarruf etmek için konveyörleri farklı seviyelere yerleştiren kompakt bir çözüm tasarladı.

Ürün hasarının azaltılması

Süt endüstrisinde sık karşılaşılan bir sorun, üretim sırasında zarar gören konteynerlerdir. FlexLink, konveyörlerin hızını dinamik olarak kontrol ederek konveyörde sıra bekleyen paketlerin geri basıncını azaltmak için uygulama yaptı. Eski sistemde sürtünmeyi ve geri basıncı azaltmak için su ve sabun kullanılıyordu; ancak yeni çözümde bunun gerekli olmadığı ve daha maliyetli olduğu görüldü.

Temiz bir konveyör sistemi

İş birliğinin sonucu birçok yönden ödüllendirici oldu. Eski konveyör sisteminin yenilenmesi, tedarikin daha yüksek güvenilirliğini sağladı ve üretim zamanında hazırdı. Ayrıca daha iyi erişim için daha fazla alan yaratıldı ve bu da daha iyi bir çalışma ortamı oluşturdu. Temizlik sürecinin daha hızlı ve etkili olmasıyla üretim maliyetlerini düşüren firma, bu yatırımla daha rekabetçi bir hale geldi.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Konveyörler

Kanguru Grup, ‘Yılın Lider Konveyör ve Otomasyon Sistemleri Markası Ödülü’nü aldı

Yayın Tarihi

on

Sectech Endüstriyel ana sponsorluğunda, Ratel Medya ve Luna Medya Ajansı organizatörlüğünde bu yıl 2’ncisi düzenlenen Kristal Şehir ve Başarı Ödülleri sahiplerini buldu. DoubleTree By Hilton Topkapı’da düzenlenerek Türkiye’nin üreten, istihdam yaratan, uluslararası ve ulusal rekabette fark yaratan markalarının, iş insanlarının ve girişimcilerin ödüllendirildiği Kristal Şehir ve Başarı Ödülleri’nde, ‘Yılın Lider Konveyör ve Otomasyon Sistemleri Markası Ödülü’nü Kanguru Grup aldı. Sunuculuğunu Buket Aydın ve Yavuz Seçkin’in yaptığı ödül töreninde; gıda, otomotiv, talaşlı imalat, tekstil, bavul üretim, ambalaj sektörleri başta olmak üzere birçok sektörün konveyör otomasyon sistemlerini yapan, “Aktarmak Bizim İşimiz” sloganıyla sektöründe lider bir marka olan Kanguru Grup adına, Yönetim Kurulu Başkanı Olcay AydınYılın Konveyör ve Otomasyon Sistemleri Markası” ödülünü aldı.

Montaj konveyörleri, kumaş taşıma konveyörleri, iplik taşıma konveyörleri, çöp taşıma konveyörleri, koli taşıma konveyörleri, kum taşıma konveyörleri, paketlenmiş gıda taşıma konveyörleri, elektronik oyuncak ve elektrikli ev aletleri konveyörleri, kargo amaçlı depolar arası sevk konveyörleri başta olmak üzere birçok alanda kullanılan düz konveyörler, minyatür konveyörler, z tipi konveyörler, rulolu konveyörler, modüler bantlı konveyörler üreten Kanguru Grup, değer yaratma misyonuyla çalışmalarını sürdürüyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Konveyörler

Patates üretiminde taşıma sistemlerinin kullanımı

Yayın Tarihi

on

Dünyada çok miktarda patates tüketilmektedir ve özellikle üretim hacmi ve kapasitesi açısından patates işleme hatları gıda endüstrisinde en büyük ve sofistike olanlardandır. Özelleştirilmiş proses ve paketleme hatları uzmanı Heat and Control Genel Müdürü Blake Svejkovsky, patates cipsi, patates kızartması ve patates yan ürünleri gibi patates üretim hatlarında taşıma sistemleri ve taşıma çözümlerinin nasıl uygulanacağı ve hat akış verimliliğinin nasıl sağlanacağı konusunda soruları cevaplıyor.

Patates işleme tesislerinde taşıyıcılar ve taşıma sistemlerinin temel rolü nedir?

En basit düzeyde taşıyıcılar, bir patates işleme tesisindeki kritik işlem noktalarını birbirine bağlamak üzere tasarlanmıştır ve en iyi taşıyıcılar, ürünü mümkün olduğunca hızlı bir şekilde ilerletirken ürüne minimum zarar vererek bu işlevi yerine getirir. Bunun ötesinde, taşıma sistemleri ürün biriktirme veya tamponlama, dozajlama, yükseklik değişikliklerini aşma ve ürün akışını paralel ünite işlemlerine bölmek gibi önemli ara işlevler sunar. En iyi taşıma sistemleri, bu işlevleri güvenli ve hijyenik bir şekilde sağlayacak şekilde tasarlanmalıdır ve aşırı maliyet veya bakım süresi gerektirmemelidir.

Patates işleme tesislerinde taşıma bandı ve sistemlerinde genellikle hangi malzemeler kullanılır?

Taşıma sistemleri için en yaygın kullanılan malzemeler arasında genellikle 304 ve bazı durumlarda 316 paslanmaz çelik, polivinil klorür (PVC) ve diğer termoplastikler, polietilen, polipropilen ve UHMW bulunur. Kayışlı taşıyıcılar bu malzemelerin herhangi bir kombinasyonuyla tasarlanırken, en iyi yatay hareketli taşıyıcılar neredeyse tamamen paslanmaz çeliktendir.

Patates işlenirken genellikle kaç tür taşıyıcıya ihtiyaç duyulur?

Patates işleyicileri, bağlandıkları her işleme noktası için köprü taşıyıcılarının kendi benzersiz gereksinimlerine sahip olduğu için işlenen her düğüm noktası kadar çok sayıda taşıyıcı kullanırlar, örneğin ham ürünler için kir giderme, kızartılmış ürünler için yağ giderme, mutfakta baharatlama ve tartıcıda baharatlama gibi.

İşleme hattına düzgün bir aktarım ve dağılım elde etmek için ürün aktarım hızı nasıl kontrol edilir?

Ham malzeme ve bitmiş ürün için Revolution Gate adı verilen bir teknoloji, kitle akış yeteneği ile ürünün sızdırmadan, zarar vermeden veya karmaşık mekanizmalar olmadan çok granüler, doğru ve tekrarlanabilir bir şekilde dozlanmasını sağlar. Ayrıca, biriktirme tamponları ile birlikte dozajlama taşıyıcılarının kullanılması daha genel bir dozajlama yöntemi sağlayabilir. Depolama hazneleri ham patates akışını sonraki işleme noktalarına tamponlayabilirken, patates işleyicileri, hacimsel akış kontrolü için sensörlerle desteklenen taşıma sistemleri ve ağırlığa dayalı kütle akış sistemlerini kullanarak aktarım hızını kontrol edebilir. Ağırlığa dayalı kütle akış taşıma sistemleri, yüksek çözünürlüklü yük hücreleri kullanarak ürün akışını en doğrudan ve kesin şekilde ölçme ve ayarlama sağlar ve bunlar, biriktirme taşıyıcıları gibi diğer sistemlerle birlikte bitmiş patates ürünleri için de kullanılır.

Bir patates işleme tesisindeki tüm taşıma sistemleri ağır işlerde kullanılmak üzere tasarlanır mı?

Bütün taşıyıcılar uzun arızasız çalışma süreleri sağlamak için sağlam bir şekilde inşa edilmelidir, ancak her bir taşıyıcı, işleme alanının taleplerine göre tasarlanmalıdır. Genellikle en ağır iş taşıyıcıları, ham ürün işleme alanı içindekilerdir.

Bir taşıyıcı tasarlanırken, işleme sürecini optimize etmeye yardımcı olacak özellikler neler olabilir?

Taşıyıcılar, kir, su, dilimleme parçaları, yağ ve kırıntı çıkarma gibi çeşitli ekranlarla donatılabilir. Taşıyıcılar ayrıca çeşitli kapılara sahip olarak tasarlanır; bu, ürünün birden fazla son noktaya talep üzerine dağıtılmasına izin verir ve her biri benzersiz bitmiş ürünler üretebilir. Son olarak, daha özel özellikler ve alt sistemlerin entegrasyonu, bir taşıyıcıyı tamamen benzersiz bir sisteme dönüştürebilir; bunlar arasında bir biriktirme veya baharatlama sistemi gibi sistemler bulunur; her ikisi de patates işleme tesislerinde ürün aktarımı sağlayabilir ve kritik işlevler sunabilir.

Bir işleme tesisi için taşıma sistemleriyle ilgili en zorlu yönler nelerdir?

En zorlu yön, kritik ve son derece önemli hijyen ihtiyaçları için tasarım yapmaktır. Bu hem gıda güvenliği hem de üretkenlik ve kullanılabilirlik açısından geçerlidir. En iyi sistemler, minimum hijyen temizliği için tasarlanır ve en yüksek hijyen seviyelerine sahip olurlar. Ayrıca, sınırlı alan kısıtlamalarına karşı aktarım sistemlerinin tasarlanması, özellikle taşıyıcıların temel aktarım işlevinden daha fazla işlev sağlaması gerektiği gerçeği, sıkı alanlarda düzenlemelerinin karmaşıklığını artırır. Bu gerçeği göz önünde bulundurarak, bir sonraki en zorlu yön, bakım erişilebilirliği olabilir. En iyi taşıma sistemleri, bakım parçalarına kolay erişimi kolaylaştırmalıdır ve herhangi bir önleyici bakım gerektirmemelidir. Sıkı alan kısıtlamalarıyla birlikte bakım erişilebilirliğini takip eden bir diğer zorlu yön, hijyen operasyonlarıdır. Yine, en iyi taşıyıcılar, yerinde temizlenmelerine izin veren şekilde yapılandırılmış, kiri biriktirmeyi önleyen taşıyıcılar ve bileşen parçaları sayesinde temizlenmesi için zaman ve çaba harcamadan temizlenebilirler. Bu alanla ilgili zorlukların ötesinde, taşıma sistemleriyle ilgili olarak patates işleyicileri, maliyet kısıtlamaları, kurulum zamanlaması ve projenin başlangıç aşamasında tüm gereksinimlerin net ve doğru bir şekilde anlaşılması konusunda zorluklarla karşılaşırlar.

Bir patates işleyicisi, en son teknolojiye sahip taşıyıcıları kullanarak işletmedeki ürünlerinin hareket hızını ve enerjiyi koruyarak diğer kaynakları nasıl sağlayabilir?

En enerji verimli taşıma sistemlerini araştırmakla birlikte, patates işleyicileri, taşıyıcıların görev için yeterli boyutta olduğunu sağlamak için keşif sürecinin bir parçası olarak ayrıntılı bir üretim analizi sunan deneyimli bir satıcıyla ortaklık yapmalıdır. Aşırı boyutlu bir taşıyıcı daha fazla enerji gerektirecek ve daha küçük modellere göre daha fazla alan kaplayacaktır, bununla birlikte, küçük boyutlu bir taşıyıcı sıkışabilir ve ürün akışında tıkanıklıklara neden olabilir ve ürün zararına yol açabilir. En son teknolojiye sahip taşıma sistemleri, ileri kontroller ve bilgi sistemlerini kullanarak uyum içinde çalışacak şekilde tasarlanacaktır, bu da ürün akışının tesisin her yerinde dengeli kalmasını ve hiçbir sistemin fazla beslenmediğini veya ürün açlığı çekmediğini sağlar. Bu kontrol sistemleriyle sağlanan yanıt verme yeteneği ve bağlantılılık, taşıyıcıların sadece gereken miktarda ürünü mümkün olan en kısa sürede ve zarar vermeden hareket ettirmek için gereken enerjiyi tüketmelerini sağlar.

Taşıma sistemleriyle ilgili olarak hijyenin önemi açıklar mısınız?

Her işlemci için kâbus gibi bir durum, bir ürün geri çağırmasıdır: Üretkenlik saatleri ve hatta günleri, ürünle birlikte heba olabilir, tüketici sağlığına olası etkiler ve tüketici güveninin kaybı da eklenir. Bu nedenle, taşıma sistemleriyle ilgili hijyen düşünceleri üzerinde durulamaz. İşlemciler, tesislerinde güçlü hijyen standartlarını uygulamak için ellerinden geleni yaparlar ve çabalarına yardımcı olmak için en deneyimli taşıma sistemleri sağlayıcıları, öncelikle gıda güvenliği odaklı olarak aşağıdaki sistemleri sağlar:

·   IP-65 ve NEMA-4X standartlarına uygun olarak tasarlanmış,

·   Stratejik noktalarda 304 veya 316 paslanmaz çelik ve diğer korozyona dayanıklı alaşımlardan yapılmış,

·   Tamamen kapalı ve sızdırmaz iç yapıya sahip,

·   Entegre sprey sistemleri veya tam temizlenilebilir sistemler içeren,

·   Yüksek basınçlı yıkama veya silme temizliği için kolaylık sağlayan,

·   Bu tür taşıma sistemleri, işlemcilerin kısa vadede hijyen iş saatlerinden tasarruf etmelerinin yanı sıra ürün kontaminasyonunun olumsuz durumlarını da önlemeye yardımcı olur.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com