Connect with us

Konveyörler

Kanguru Grup, ‘Yılın Lider Konveyör ve Otomasyon Sistemleri Markası Ödülü’nü aldı

Yayın Tarihi

on

Sectech Endüstriyel ana sponsorluğunda, Ratel Medya ve Luna Medya Ajansı organizatörlüğünde bu yıl 2’ncisi düzenlenen Kristal Şehir ve Başarı Ödülleri sahiplerini buldu. DoubleTree By Hilton Topkapı’da düzenlenerek Türkiye’nin üreten, istihdam yaratan, uluslararası ve ulusal rekabette fark yaratan markalarının, iş insanlarının ve girişimcilerin ödüllendirildiği Kristal Şehir ve Başarı Ödülleri’nde, ‘Yılın Lider Konveyör ve Otomasyon Sistemleri Markası Ödülü’nü Kanguru Grup aldı. Sunuculuğunu Buket Aydın ve Yavuz Seçkin’in yaptığı ödül töreninde; gıda, otomotiv, talaşlı imalat, tekstil, bavul üretim, ambalaj sektörleri başta olmak üzere birçok sektörün konveyör otomasyon sistemlerini yapan, “Aktarmak Bizim İşimiz” sloganıyla sektöründe lider bir marka olan Kanguru Grup adına, Yönetim Kurulu Başkanı Olcay AydınYılın Konveyör ve Otomasyon Sistemleri Markası” ödülünü aldı.

Montaj konveyörleri, kumaş taşıma konveyörleri, iplik taşıma konveyörleri, çöp taşıma konveyörleri, koli taşıma konveyörleri, kum taşıma konveyörleri, paketlenmiş gıda taşıma konveyörleri, elektronik oyuncak ve elektrikli ev aletleri konveyörleri, kargo amaçlı depolar arası sevk konveyörleri başta olmak üzere birçok alanda kullanılan düz konveyörler, minyatür konveyörler, z tipi konveyörler, rulolu konveyörler, modüler bantlı konveyörler üreten Kanguru Grup, değer yaratma misyonuyla çalışmalarını sürdürüyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Advertisement
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konveyörler

Süt üretim hattına özelleştirilmiş FlexLink çözümü

Yayın Tarihi

on

Dolum makineleri ve paketleyiciler arasında yüksek esnekliğe ihtiyacı olan FlexLink müşterisi, kapasiteyi artırmak, eski konveyör sistemlerini yenilemek ve dolum alanındaki hijyen koşullarını iyileştirmek istiyordu. Fabrikanın eski manuel sistemi pahalıydı ve dolum işlemi tamamlandıktan sonra temizlenebiliyordu. Bu nedenle, yeni sistem otomatik olmalı ve iyi hijyen, düşük bakım ve yüksek erişilebilirlik odaklı olmalıydı. Belirli hijyen ihtiyaçları için özelleştirilmiş bir yıkama programıyla konveyör sistemi tasarlayan FlexLink, üretimin kısa bir süre durdurulmasını sağlayan konveyör bölümlerini, kendi atölyesinde önceden monte etti ve bu, monte edilen konveyörlerin fabrikaya kaldırılmasına olanak sağladı. Bu projedeki teknik bir zorluk, fabrikadaki sınırlı alandı. FlexLink, zemin alanından tasarruf etmek için konveyörleri farklı seviyelere yerleştiren kompakt bir çözüm tasarladı.

Ürün hasarının azaltılması

Süt endüstrisinde sık karşılaşılan bir sorun, üretim sırasında zarar gören konteynerlerdir. FlexLink, konveyörlerin hızını dinamik olarak kontrol ederek konveyörde sıra bekleyen paketlerin geri basıncını azaltmak için uygulama yaptı. Eski sistemde sürtünmeyi ve geri basıncı azaltmak için su ve sabun kullanılıyordu; ancak yeni çözümde bunun gerekli olmadığı ve daha maliyetli olduğu görüldü.

Temiz bir konveyör sistemi

İş birliğinin sonucu birçok yönden ödüllendirici oldu. Eski konveyör sisteminin yenilenmesi, tedarikin daha yüksek güvenilirliğini sağladı ve üretim zamanında hazırdı. Ayrıca daha iyi erişim için daha fazla alan yaratıldı ve bu da daha iyi bir çalışma ortamı oluşturdu. Temizlik sürecinin daha hızlı ve etkili olmasıyla üretim maliyetlerini düşüren firma, bu yatırımla daha rekabetçi bir hale geldi.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Konveyörler

Patates üretiminde taşıma sistemlerinin kullanımı

Yayın Tarihi

on

Dünyada çok miktarda patates tüketilmektedir ve özellikle üretim hacmi ve kapasitesi açısından patates işleme hatları gıda endüstrisinde en büyük ve sofistike olanlardandır. Özelleştirilmiş proses ve paketleme hatları uzmanı Heat and Control Genel Müdürü Blake Svejkovsky, patates cipsi, patates kızartması ve patates yan ürünleri gibi patates üretim hatlarında taşıma sistemleri ve taşıma çözümlerinin nasıl uygulanacağı ve hat akış verimliliğinin nasıl sağlanacağı konusunda soruları cevaplıyor.

Patates işleme tesislerinde taşıyıcılar ve taşıma sistemlerinin temel rolü nedir?

En basit düzeyde taşıyıcılar, bir patates işleme tesisindeki kritik işlem noktalarını birbirine bağlamak üzere tasarlanmıştır ve en iyi taşıyıcılar, ürünü mümkün olduğunca hızlı bir şekilde ilerletirken ürüne minimum zarar vererek bu işlevi yerine getirir. Bunun ötesinde, taşıma sistemleri ürün biriktirme veya tamponlama, dozajlama, yükseklik değişikliklerini aşma ve ürün akışını paralel ünite işlemlerine bölmek gibi önemli ara işlevler sunar. En iyi taşıma sistemleri, bu işlevleri güvenli ve hijyenik bir şekilde sağlayacak şekilde tasarlanmalıdır ve aşırı maliyet veya bakım süresi gerektirmemelidir.

Patates işleme tesislerinde taşıma bandı ve sistemlerinde genellikle hangi malzemeler kullanılır?

Taşıma sistemleri için en yaygın kullanılan malzemeler arasında genellikle 304 ve bazı durumlarda 316 paslanmaz çelik, polivinil klorür (PVC) ve diğer termoplastikler, polietilen, polipropilen ve UHMW bulunur. Kayışlı taşıyıcılar bu malzemelerin herhangi bir kombinasyonuyla tasarlanırken, en iyi yatay hareketli taşıyıcılar neredeyse tamamen paslanmaz çeliktendir.

Patates işlenirken genellikle kaç tür taşıyıcıya ihtiyaç duyulur?

Patates işleyicileri, bağlandıkları her işleme noktası için köprü taşıyıcılarının kendi benzersiz gereksinimlerine sahip olduğu için işlenen her düğüm noktası kadar çok sayıda taşıyıcı kullanırlar, örneğin ham ürünler için kir giderme, kızartılmış ürünler için yağ giderme, mutfakta baharatlama ve tartıcıda baharatlama gibi.

İşleme hattına düzgün bir aktarım ve dağılım elde etmek için ürün aktarım hızı nasıl kontrol edilir?

Ham malzeme ve bitmiş ürün için Revolution Gate adı verilen bir teknoloji, kitle akış yeteneği ile ürünün sızdırmadan, zarar vermeden veya karmaşık mekanizmalar olmadan çok granüler, doğru ve tekrarlanabilir bir şekilde dozlanmasını sağlar. Ayrıca, biriktirme tamponları ile birlikte dozajlama taşıyıcılarının kullanılması daha genel bir dozajlama yöntemi sağlayabilir. Depolama hazneleri ham patates akışını sonraki işleme noktalarına tamponlayabilirken, patates işleyicileri, hacimsel akış kontrolü için sensörlerle desteklenen taşıma sistemleri ve ağırlığa dayalı kütle akış sistemlerini kullanarak aktarım hızını kontrol edebilir. Ağırlığa dayalı kütle akış taşıma sistemleri, yüksek çözünürlüklü yük hücreleri kullanarak ürün akışını en doğrudan ve kesin şekilde ölçme ve ayarlama sağlar ve bunlar, biriktirme taşıyıcıları gibi diğer sistemlerle birlikte bitmiş patates ürünleri için de kullanılır.

Bir patates işleme tesisindeki tüm taşıma sistemleri ağır işlerde kullanılmak üzere tasarlanır mı?

Bütün taşıyıcılar uzun arızasız çalışma süreleri sağlamak için sağlam bir şekilde inşa edilmelidir, ancak her bir taşıyıcı, işleme alanının taleplerine göre tasarlanmalıdır. Genellikle en ağır iş taşıyıcıları, ham ürün işleme alanı içindekilerdir.

Bir taşıyıcı tasarlanırken, işleme sürecini optimize etmeye yardımcı olacak özellikler neler olabilir?

Taşıyıcılar, kir, su, dilimleme parçaları, yağ ve kırıntı çıkarma gibi çeşitli ekranlarla donatılabilir. Taşıyıcılar ayrıca çeşitli kapılara sahip olarak tasarlanır; bu, ürünün birden fazla son noktaya talep üzerine dağıtılmasına izin verir ve her biri benzersiz bitmiş ürünler üretebilir. Son olarak, daha özel özellikler ve alt sistemlerin entegrasyonu, bir taşıyıcıyı tamamen benzersiz bir sisteme dönüştürebilir; bunlar arasında bir biriktirme veya baharatlama sistemi gibi sistemler bulunur; her ikisi de patates işleme tesislerinde ürün aktarımı sağlayabilir ve kritik işlevler sunabilir.

Bir işleme tesisi için taşıma sistemleriyle ilgili en zorlu yönler nelerdir?

En zorlu yön, kritik ve son derece önemli hijyen ihtiyaçları için tasarım yapmaktır. Bu hem gıda güvenliği hem de üretkenlik ve kullanılabilirlik açısından geçerlidir. En iyi sistemler, minimum hijyen temizliği için tasarlanır ve en yüksek hijyen seviyelerine sahip olurlar. Ayrıca, sınırlı alan kısıtlamalarına karşı aktarım sistemlerinin tasarlanması, özellikle taşıyıcıların temel aktarım işlevinden daha fazla işlev sağlaması gerektiği gerçeği, sıkı alanlarda düzenlemelerinin karmaşıklığını artırır. Bu gerçeği göz önünde bulundurarak, bir sonraki en zorlu yön, bakım erişilebilirliği olabilir. En iyi taşıma sistemleri, bakım parçalarına kolay erişimi kolaylaştırmalıdır ve herhangi bir önleyici bakım gerektirmemelidir. Sıkı alan kısıtlamalarıyla birlikte bakım erişilebilirliğini takip eden bir diğer zorlu yön, hijyen operasyonlarıdır. Yine, en iyi taşıyıcılar, yerinde temizlenmelerine izin veren şekilde yapılandırılmış, kiri biriktirmeyi önleyen taşıyıcılar ve bileşen parçaları sayesinde temizlenmesi için zaman ve çaba harcamadan temizlenebilirler. Bu alanla ilgili zorlukların ötesinde, taşıma sistemleriyle ilgili olarak patates işleyicileri, maliyet kısıtlamaları, kurulum zamanlaması ve projenin başlangıç aşamasında tüm gereksinimlerin net ve doğru bir şekilde anlaşılması konusunda zorluklarla karşılaşırlar.

Bir patates işleyicisi, en son teknolojiye sahip taşıyıcıları kullanarak işletmedeki ürünlerinin hareket hızını ve enerjiyi koruyarak diğer kaynakları nasıl sağlayabilir?

En enerji verimli taşıma sistemlerini araştırmakla birlikte, patates işleyicileri, taşıyıcıların görev için yeterli boyutta olduğunu sağlamak için keşif sürecinin bir parçası olarak ayrıntılı bir üretim analizi sunan deneyimli bir satıcıyla ortaklık yapmalıdır. Aşırı boyutlu bir taşıyıcı daha fazla enerji gerektirecek ve daha küçük modellere göre daha fazla alan kaplayacaktır, bununla birlikte, küçük boyutlu bir taşıyıcı sıkışabilir ve ürün akışında tıkanıklıklara neden olabilir ve ürün zararına yol açabilir. En son teknolojiye sahip taşıma sistemleri, ileri kontroller ve bilgi sistemlerini kullanarak uyum içinde çalışacak şekilde tasarlanacaktır, bu da ürün akışının tesisin her yerinde dengeli kalmasını ve hiçbir sistemin fazla beslenmediğini veya ürün açlığı çekmediğini sağlar. Bu kontrol sistemleriyle sağlanan yanıt verme yeteneği ve bağlantılılık, taşıyıcıların sadece gereken miktarda ürünü mümkün olan en kısa sürede ve zarar vermeden hareket ettirmek için gereken enerjiyi tüketmelerini sağlar.

Taşıma sistemleriyle ilgili olarak hijyenin önemi açıklar mısınız?

Her işlemci için kâbus gibi bir durum, bir ürün geri çağırmasıdır: Üretkenlik saatleri ve hatta günleri, ürünle birlikte heba olabilir, tüketici sağlığına olası etkiler ve tüketici güveninin kaybı da eklenir. Bu nedenle, taşıma sistemleriyle ilgili hijyen düşünceleri üzerinde durulamaz. İşlemciler, tesislerinde güçlü hijyen standartlarını uygulamak için ellerinden geleni yaparlar ve çabalarına yardımcı olmak için en deneyimli taşıma sistemleri sağlayıcıları, öncelikle gıda güvenliği odaklı olarak aşağıdaki sistemleri sağlar:

·   IP-65 ve NEMA-4X standartlarına uygun olarak tasarlanmış,

·   Stratejik noktalarda 304 veya 316 paslanmaz çelik ve diğer korozyona dayanıklı alaşımlardan yapılmış,

·   Tamamen kapalı ve sızdırmaz iç yapıya sahip,

·   Entegre sprey sistemleri veya tam temizlenilebilir sistemler içeren,

·   Yüksek basınçlı yıkama veya silme temizliği için kolaylık sağlayan,

·   Bu tür taşıma sistemleri, işlemcilerin kısa vadede hijyen iş saatlerinden tasarruf etmelerinin yanı sıra ürün kontaminasyonunun olumsuz durumlarını da önlemeye yardımcı olur.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Konveyörler

Interroll, kurye, ekspres kurye ve kargo hizmet sağlayıcıları için yeni Yüksek Performanslı Konveyor Platformu’nu Logimat 2023 Fuarı’nda tanıttı

Yayın Tarihi

on

Interroll, dünya çapında başarı elde eden Modüler Konveyör Platformu (MCP) örneğinin ardından şimdi de kurye, ekspres kurye ve kargo (CEP) hizmet sağlayıcılarının özel dayanıklılık ve verimlilik gereksinimlerini karşılamaya yönelik bir modüler konveyör çözümünü piyasaya sunuyor. Interroll’ün özellikle tasnif (sorting) çözümlerine güçlü bir takviye niteliği taşıyan yeni Yüksek Performanslı Konveyör Platformu (HPP), büyük ve küçük dağıtım merkezlerinin üretkenliğini, kapasitesini ve enerji verimliliğini önemli ölçüde artırabilecek. Yüksek Performanslı Konveyör Sistemi (HPP), Interroll’ün kapsamlı platform stratejisinin bir parçası olarak, etkinliği kullanıcılara daha önce yüz binlerce kez kanıtlanmış teknik ürünler kullanıyor. Yeni ürün ilk kez 25-27 Nisan 2023 tarihleri arasında Stuttgart, Almanya’daki LogiMAT Fuarı’nda görücüye çıktı ve ziyaretçiler şirketin malzeme akışı çözümlerine yönelik platform stratejisini eğlenceli bir şekilde deneme fırsatı buldular. 

İnternet üzerinden alışverişin yaygınlaşması ile birlikte, dünya çapındaki kurye, ekspres kurye ve kargo (CEP) hizmet sağlayıcılarının dağıtım ağlarında taşınması ve tasnif edilmesi gereken malların miktar ve çeşitliliği her geçen gün artıyor. Dünyanın en büyük 13 ülkesinde, ilgili konveyör ve tasnif sistemleri tarafından taşınan kargo paketi sayısının 2021 ila 2027 yılları arasında 159 milyardan 256 milyar adede yükselmesi bekleniyor. Interroll’ün otomatik tasnif çözümleri, 20 yıldan bu yana malzeme taşıma konusundaki güçlüklerin aşılmasında kilit bir rol oynuyor. Amazon, DHL, FedEx, Hugo Boss, Inditex (ZARA) ve Zalondo gibi sektör liderlerinin yanı sıra posta hizmetlerinde de dünya çapında 500’den fazla tasnif edici etkin şekilde kullanılıyor. 

Interroll’ün Ürün ve Teknoloji Başkan Yardımcısı Jens Strüwing yaptığı açıklamada şöyle diyor: “İnovasyon süreçlerimiz gereği, uzun yıllardır platform stratejimizin sunduğu faydaları sürekli olarak bir üst seviyeye taşıyoruz. Bunun en son örneği, kurye, ekspres kurye ve kargo (CEP) pazarındaki köklü tecrübemize dayanarak geliştirdiğimiz yeni Yüksek Performanslı Konveyör Platformu (HPP). Bu ürün, sistem entegratörleri ile kurye, ekspres kurye ve kargo hizmet sağlayıcılarına iş hedeflerine ulaşma sürecinde önemli ilave avantajlar sağlıyor. İstenildiği şekilde birleştirilebilir konveyör modüllerinden oluşan bu sistem, maksimum esneklik ve kanıtlanmış ürün kalitesi sunmasının yanı sıra, enerji verimliliği, kullanım kolaylığı ve hız da sağlayarak otomasyon projelerinin hayata geçirilmesini kolaylaştırıyor. Tüm bunlar ihtiyaca yönelik hizmet ile birleştiğinde -gerek sıfırdan kurulumlarda gerekse iyileştirme projelerinde- büyük ve küçük kargo şirketlerindeki üretkenlik önemli ölçüde artırılabiliyor.” 

Dijital yöntemler sayesinde hızlı proje uygulaması 

Örneğin, komple Yüksek Performanslı Konveyör Platformu (HPP) konseptlerini bilgisayarda detaylı bir şekilde tasarlamak ve sanal olarak hayata geçirmek için Interroll Layouter kullanılabiliyor. Bu çözüm harcanan eforu, planlama süresini ve dolayısıyla proje süresini ciddi ölçüde azaltıyor. Ayrıca, kullanıcılar için daha bilgilendirici, çok daha basitleştirilmiş sunumlar ve karar verme süreçleri sağlıyor. Standart hale getirilmiş modüller aynı zamanda kurulum ve implementasyon çözümleri için gereken süreyi de kısaltıyor. Tüm bunların yanı sıra, Interroll Layouter’dan gelen verilerin üretim sahalarındaki kurumsal kaynak planlama (ERP) sistemlerinde kolayca işlenebilmesi kısa teslimat sürelerini mümkün kılıyor. Interroll tasnif edicilerde olduğu gibi, müşterilere sürekli ve hızlı proje yönetimi hizmeti sağlanıyor.

Yeni konveyör platformu, ilgili müşteri taleplerini karşılamak üzere istenildiği şekilde birleştirilebilen, standart hale getirilmiş çok sayıda düz ve dönüşlü modüllerden oluşuyor. Bunlar arasında, örneğin, düz modüller ile rampalara ve inişlere uygun modüller bulunuyor. Rijidite, Modüler Konveyör Platformu’na (MCP) kıyasla üçte bir oranında daha yüksek. Platformun dayanıklılık seviyesi metre başına 50 kilogram yüke izin verirken, azami taşıma hızı saniyede 2,5 metre. Boyutlandırmaya ve taşınan mallara bağlı olarak, saatte 10.000 adet ürüne kadar verim elde etmek mümkün. Bu çözüm, karton kutular, küçük paketler, hava kabarcıklı zarflar, torba zarflar ve polietilen ambalajlar dahil olmak üzere çok geniş yelpazedeki malları tasnif edebiliyor. 

Enerji tasarruflu tahrik teknolojisi, kolay çalıştırma ve bakım

Müşterinin gereksinimlerine bağlı olarak, bu platform dahilindeki konveyörler, yüzde 90 civarında verimlilik, yüksek iş hacmi ve sessiz ve üretken bir çalışma ortamı sağlayan dişli veya tambur motorlar ile çalıştırılıyor. Merkezi tahrik sistemli konveyör hatları kullanıldığında, konveyör bandı tek taraftan geriliyor. Böylece çalıştırma ve bakım büyük ölçüde kolaylaşıyor. Yan bariyerlerin tasarımı da kurulum açısından iyi düşünülmüş. Simetrik ve modüler yapısı sayesinde, sol ve sağ yan bariyerlerde yalnızca birkaç adet standart parça kullanılıyor. Ayrıca, bindirmeli tasarım bir konveyör hattından diğerine kapalı geçiş sağlayarak taşınan malların geçiş sırasında sıkışmasını önlüyor. 

Taşıma ile tasnifi entegre eden modül

Yüksek Performanslı Konveyör Platformu’nun (HPP) işlevsel temelini yenilikçi Interroll Multibelt Switch (MBS) oluşturuyor. Modül, taşıma ve tasnif işlevlerini benzersiz bir şekilde birleştiriyor. Düz ve yanal hareketlerin kesintisiz biçimde üst üste bindirilmesiyle, taşınan mallar konveyörde düz ileriye veya iki yana doğru sabit bir hızda ilave konveyör hatlarına aktarılıyor. Bu yöntem nazik ve emniyetli bir taşıma sürecini garantilemekle kalmıyor, aynı zamanda çok yüksek hız ve saatte 10.000 ürünün üzerinde iş hacmi de sağlıyor. 

Interroll Multibelt Switch (MBS) ile, müşteriler Yüksek Performanslı Konveyör Platformu’nun sağladığı daha yüksek otomasyon düzeyi sayesinde dağıtım merkezlerinin kapasitelerini artırabiliyorlar. Bu yalnızca, önceden tasnif edilmiş malların büyük tasnif sistemlerinde taşındığı büyük dağıtım merkezleri için değil, günümüzde pek çok noktada kurulmakta olan daha küçük, birkaç adet varış noktası olan, müşteri odaklı kargo merkezleri için de geçerli. Otomasyon çözümü her iki tip merkezde de iş verimliliğini ve ekonomik randımanı büyük ölçüde artırıyor. Ayrıca, Multibelt Switch (MBS) yalnızca birkaç adet varış noktasına ihtiyaç duyan uygulamalarda otomatik tasnif için geçiş noktası olarak kullanılabiliyor. 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com