Connect with us

Konveyör Bantları

OEM firmalarının çözüm ortağı Mimsan Bant, ihracatını yüzde 20 artırmayı hedefliyor

Published

on

Entegre üretim veya otomasyon sistemleri olan bütün sektörlere bant ve konveyör tamamlayıcı ekipmanlar üreten Mimsan Bant, faaliyet gösterdiği alanda yerli ve yabancı firmalar arasında öncü bir rol üstleniyor. Bünyesinde yer alan Plast Link markası ile sektördeki yerli marka boşluğunu dolduran firma, halihazırda 16 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. 2022 yılında dış ticarette vites yükseltmeye hazırlanan firma, ihracatını yüzde 20 artırmayı hedefliyor.

Ürün portföyünde yer alan; PU/PVC bantlar, tel bantlar, düz kayışlar, yuvarlak ve özel şekilli profiller, monoletik bantlar, homojenize bantlar, modüler bantlar ve konveyör tamamlayıcı ekipmanlar ile son kullanıcı ve OEM firmalarının çözüm ortağı olan Mimsan Bant, yurt içi ve yurt dışındaki pazar payını her yıl artırıyor. Firmanın faaliyetleri ve hedeflerini dergimizle paylaşan Mimsan Bant Satış ve Pazarlama Direktörü Ayhan Uysal ile gerçekleştirdiğimiz röportajı sizlerle paylaşıyoruz. 

Mimsan Bant hakkında genel bir bilgilendirme yapar mısınız?

Firmamız 1977 yılında konveyör sistemleri üreticisi olarak 200 metrekarelik bir alanda Mimsan Makine adında ticari faaliyetlerine başladı. 1985 yılında, aynı iş kolunda artan iş hacmi ile birlikte ürün yelpazesini de genişleten firmamız, Mimsan Konveyör Sistemleri ve Ekipmanları Sanayi şirketini kurdu. Yıllar içerisinde edindiği tecrübe ve piyasa güveni ile sürekli büyüyen firmamız, 1995 yılında üretim tesisine ek olarak devreye aldığı 2 bin metrekarelik bir alanda, Mimsan İthalat İhracat Konveyör Bant ve Kayış Sanayi şirketini kurdu. Mimsan Bant olarak şu an gıda, kimya, tekstil ve genel amaçlı taşıma sistemleri başta olmak üzere entegre üretim veya otomasyon sistemleri olan bütün sektörlerde faaliyet gösteriyoruz. Global pazarda güvenilir ve kaliteli üretim yapan tedarikçi firmalarla yaptığımız iş birlikleri ile ürün tedariki, ürün geliştirmesi, satış sonrası hizmet ve teknik destek sağlayarak son kullanıcı ve OEM firmalarının çözüm ortağı oluyor ve son 20 yıldır yerli ve yabancı rakiplerimiz arasında ilk 3’teki yerimizi koruyoruz.

Sektörün Türkiye’deki en eski firmalarından biri olarak önemli bir ihracat potansiyeliniz var. Mimsan Bant olarak pazar faaliyetlerinizden söz edebilir misiniz?

Sektörün en eski oyuncularından olan firmamız, yılların getirdiği bilgi, birikim ve çözüm ortağı anlayışı ile inceleme ve projelendirme, danışmanlık ve eğitim, yerinde montaj ve özel imalat gibi müşteri odaklı verdiği hizmetler ile konumunu sürekli olarak perçinledi. Birçok ürün grubunda distribütör ve ara satıcı olan firmamız, modüler bantlar ve konveyör sistem ekipmanları grubunda üretime başladığı günden itibaren iç pazar payını her yıl yüz de 5 oranında artırdı. Mimsan olarak asıl hedefimiz olan ihracatımızı istikrarlı bir şekilde her yıl yüzde 10 ortalamasında artırıyoruz. 

Pandemi koşullarında ürün portföyümüze monoletik ve homojenize bantlar olmak üzere iki marka ve ürün tipi ekleyerek özellikle gıda gurubundaki pazar payımızı yüzde 5 oranında artırdık. Devam eden distribütörlerimiz ve acentelerimiz ile İran, Suudi Arabistan, Israil, Rusya, Ukrayna, Kazakistan, Bulgaristan, Sırbistan, Yunanistan İtalya, Belçika, Fransa, Almanya, Afrika ve Fas gibi 4 kıtadan 16 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. 2022 yılı ile birlikte bu ülkelerin sayısını artırarak ihracat potansiyelimizi yüzde 20 büyütmeyi hedefliyoruz.

Mimsan Bant’ın bünyesinde Plast Link markası bulunuyor. Bu marka ile yürüttüğünüz faaliyetlerden bahsedebilir misiniz?

Firmamız uzun yıllar boyunca modüler bant ürün grubunda yurt dışı markaların distribütörlüğünü yaptı. Yabancıların hakimiyet kurduğu Türkiye pazarındaki yerli marka boşluğunu doldurmak için 2007 yılında Mimsan Bant olarak Plast Link markası ile üretime başladık. Ürün çeşitliliği ile farklı birçok sektöre çözüm sunan Plast Link, modüler bantlar ve konveyör sistem ekipmanları için standart ve özel çözümler geliştirerek, müşteri odaklı fikirler üretip endüstri ihtiyaçlarını karşılayarak üretim ve hizmetlerimizi her gün daha fazla geliştiriyor. 

Sektörün küresel boyutu ve Türkiye’de geldiği nokta hakkında neler düşünüyorsunuz?

Üretimde otomasyon ile entegre sistemlere geçilmesi, küresel pazar hacmini büyük miktarda artırdı. Öncelikle yabancı markalardan almaya başladığımız pazar payları ile Türk ürünlerinin pazarda görülmesi ve kalitesiyle kendini kanıtlaması, küresel kullanıcının Türk ürünlerine bakışını bir hayli değiştirdi. Bu yenilenen ve globalleşen dünyada ulaşılabilirliğimiz ile birlikte kalitemizi ön planda tutmaya devam edersek, yıllardır uğraştığımız markalaşma sorununu ortadan kolaylıkla kaldırabiliriz.

Ayhan UYSAL kimdir?
Ben Ayhan Uysal, Mekatronik Mühendisliği Bölümü’nden mezun olup, yüksek lisansımı yurt dışında işletme yönetimi üzerine tamamladım. Firma bünyesinde 18 yaşında ikinci nesil olarak başladığım iş hayatıma, farklı departmanlar ve seviyelerde devam ediyorum. Şu an Mimsan Bant’ın Satış ve Pazarlama Direktörlüğü’nü yapıyorum ancak satış sonrası destek ve ürün, portföy geliştirmede de aktif rol oynamaktayım. Sektördeki 21. yılımda firmamızın genel müdürü olarak görev yapmaktayım.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Konveyör Bantları

AMMdurance rPET ile sürdürülebilirliğin performansınızı artırmasına izin verin 

Published

on

Ammeraal Beltech, geri dönüştürülmüş PET şişelerden üretilen çığır açıcı bir konveyör bandı olan yeni AMMdurance rPET’i tanıtıyor. En son teknoloji ve çevreye duyarlı tasarımların benzersiz bir kombinasyonunu sunan ürün, operasyonel verimliliği optimize ediyor.

Performanstan ödün vermeyi bırakın

Havaalanı ve lojistik sektörlerinde enerji tüketimini, karbondioksit emisyonlarını ve operasyonel maliyetleri azaltmaya yönelik artan baskıyı hafifletmek için tasarlanan AMMdurance rPET, işletmelerin Çevresel, Sosyal ve Kurumsal Yönetişim (ESG) alanındaki konumunu güçlendirmek için doğru bir seçim sunuyor. Sorumlu kaynak yönetimi ve çevre yönetimine olan bağlılığı gösteren AMMdurance rPET; kullanıcılarının itibarını güçlendirirken, bilinçli yatırımcıları çekiyor ve işletmenin değerini artırıyor.

İşletme ve gezegen için mükemmel sinerji: Enerji tasarrufu sağlayan tasarım ve geri dönüştürülmüş PET dokuma

İşlevsellikten ödün vermeden enerji tüketimini ve karbon ayak izini azaltmayı hedefleyen Ammeraal Beltech AMMdurance rPET, benzersiz bir konveyör bezi işleme tekniği sayesinde sürtünmeyi en aza indiriyor, enerji verimliliğini artırmak için güç kullanımını yaklaşık %17 oranında azaltıyor. Bu yenilikçi yaklaşım aynı zamanda kire ve büzülmeye karşı koruma sağlayarak uzun ömür ve aşınmaya karşı direnç sunuyor. Atılan plastik şişeleri yüksek kaliteli konveyör bezine dönüştüren AMMdurance rPET, plastik atıklarla mücadeleye önemli ölçüde katkıda bulunuyor. Her metrekaresi 14 adet geri dönüştürülmüş PET şişeden üretilen ürün, standart sentetik bantlara kıyasla CO2 emisyonlarını %70 oranında azaltıyor.

Dayanıklılık, sürdürülebilirlik ve enerji tasarrufu tek bantta

Ürünle ilgili konuşan Ammeraal Beltech CPM Başkanı Michel Keetman, “AMMdurance rPET piyasadaki en verimli konveyör bandıdır. Lojistik ve havaalanı operasyonlarında devrim yaratarak hem performansın hem de operasyonel sürdürülebilirliğin iyileştirilmesi için fırsat sunar. İşletmeniz ve gezegenimiz için bir kazan-kazan çözümüdür” açıklamasında bulunuyor.

Sürdürülebilirliği güçlü ortaklıklarla aktarıyor: Heathrow Havalimanı

Ammeraal Beltech, partnerlerinin kaynakları optimize eden ve iş değerini yükselten farklı çözümler sunmalarına yardımcı oluyor. AMMdurance rPET’in olağanüstü performansı ve sürdürülebilir özellikleri, İngiltere’nin en büyük havalimanı olan Heathrow’da yapılan sıkı testlerle doğrulanıyor. Bu ortaklık, bandın gerçek dünyadaki operasyonel ortamlarda etkinliğinin ve güvenilirliğinin altını çiziyor.

Daha iyi bir gelecek için şimdi harekete geçin

AMMdurance rPET’i seçmek gelecek nesiller için bir taahhüt oluştururken, sektörler ve gezegenimiz için belirgin faydalar sunuyor. Yenilikçi tasarımı, azaltılmış güç/kaynak kullanımı ve uzatılmış yaşam döngüsü, tam bir sürdürülebilirlik yelpazesi oluşturarak sertifikasyon fırsatları sağlıyor. PET kullanılarak yapılan dokumalar, bagaj taşıma da dahil olmak üzere çeşitli bant uygulamalarıyla uyumlu olduğundan, bu kombinasyon havaalanı endüstrisi için sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmada bir sonraki büyük adımı oluşturuyor.

Continue Reading

Konveyör Bantları

GÜRSES Endüstriyel, bant ve kayış çözümleriyle üretimdeki devamlılığa güven katıyor

Published

on

Konveyör bant ve güç aktarım kayış çözümlerindeki onlarca yıllık tecrübesiyle yüzlerce çeşit ürün sunan GÜRSES Endüstriyel, sektör ayrımı olmaksızın her türlü uygulama alanının taleplerine çözüm sağlıyor. İstanbul, Kocaeli, İzmir ve Kayseri’de bulunan tam donanımlı tesisleri ve ülke genelindeki geniş bayi ağıyla müşterilerine ulaşan GÜRSES; ürün tespit danışmanlığı, uygulama alanı keşfi, yerinde montaj ve satış sonrası takipten oluşan toplam ürün paketiyle bant ve kayış ihtiyaçlarında hizmet üretim merkezi olarak çalışıyor. 

Sektörlerin ihtiyaçları doğrultusunda geliştirdiği zengin ürün portföyünde; PVC, PU, PE, TPEE, silikon, kauçuk konveyör ve proses bantları ile PU/Kauçuk endüstriyel güç aktarım elemanları sunan firma, geniş ürün gamının yanı sıra, stok gücü ve uzman kadrosuyla tam zamanlı ve nitelikli hizmet sunarak, endüstrinin hareket sistemlerindeki çözüm ortağı oluyor. Her prosese uygun bantlarını, doğru seçim için teknik uzmanlıkla bir arada sunan GÜRSES Endüstriyel, sanayinin her alanında müşterilerinin konveyör, proses ve güç aktarım sistemlerine 7/24 destek ve Türkiye’nin her yerine şartların uygun olması halinde 24 saat içinde yerinde müdahale hizmeti sağlıyor. 

1950’li yıllara uzanan geçmişiyle otomotiv ve yan sanayi, lastik, gıda, beyaz eşya, elektronik, mobilya, makine imalatı, tekstil, spor, lojistik, havaalanı, mermer, kağıt, geri dönüşüm başta olmak üzere her sektörde kendine özgü çözümler geliştiren GÜRSES Endüstriyel, müşterilerinin üretim devamlılığına güven katmaya devam ediyor.

Continue Reading

Konveyör Bantları

Forbo besleme bantlarıyla uzun hizmet ömrü ve daha düşük maliyet

Published

on

Konveyör ve proses bantlarında dünyanın lider markalarından biri olan Forbo, Nisan ayında piyasaya sürdüğü kanıtlanmış ve güvenilir Transtex Serisi yeni bandıyla, kauçuk üretim uygulamalarına sağlamlık, ısıya dayanıklılık, uzun hizmet ömrü ve daha düşük maliyet sunuyor.

Forbo’nun çeşitli kauçuk üretim uygulamaları için geliştirdiği yeni PVK125 BxB-NA (ürün no. 908932) beyaz konveyör bandı, hem besleyici hem de karıştırıcılarda boşaltma bandı olarak veya kontrol terazileri için ve ayrıca değirmenden değirmene konveyörler için kullanılabiliyor.

Yeni silikonsuz bandın yüzey deseni, temas alanındaki azalma nedeniyle sıcak ve yapışkan kauçuk karışımları söz konusu olduğunda bile mükemmel ayırma özellikleri sunuyor. Bu özellik aynı zamanda çok iyi bir ısı dağılımı sağlayarak bandı 150°C’ye kadar kauçuk levhaların ve karışımların taşınması için ideal hale getiriyor.

Bandın silikon içermeyen malzemesi, taşınan kauçuk karışımlarının kirlenmesini önlerken; ürünün sağlam ve tek katlı tasarımı, aşınmaya karşı dayanıklılık ve mekanik bağlantı elemanları için mükemmel çözüm sunuyor. Bu tek katlı tasarım aynı zamanda, çok katmanlı bantlarda meydana gelebilecek delaminasyon nedeniyle bandın arızalanmasınıda önlüyor. Ürünün olağanüstü düz yapısı, mükemmel taşıma ve uzun bir hizmet ömrünü de garanti ediyor.

Kullanıcılar, Forbo’nun yeni PVK125 BxB-NA beyaz Transtex bandının yüksek kalitesi ve performansından yararlanıyor. Olağanüstü ayrılma özellikleri ve olağanüstü aşınma ve sıcaklık direnci sayesinde bant, kauçuk üretimini verimli ve güvenilir hale getiriyor. Silikon içermeyen tasarımı, kauçuk karışımlarının kirlenmesini önlüyor, bakım nedeniyle aksama süreleri en aza indiriliyor.

Continue Reading

Trendler