Connect with us

Konveyör Bantları

OEM firmalarının çözüm ortağı Mimsan Bant, ihracatını yüzde 20 artırmayı hedefliyor

Yayın Tarihi

on

Entegre üretim veya otomasyon sistemleri olan bütün sektörlere bant ve konveyör tamamlayıcı ekipmanlar üreten Mimsan Bant, faaliyet gösterdiği alanda yerli ve yabancı firmalar arasında öncü bir rol üstleniyor. Bünyesinde yer alan Plast Link markası ile sektördeki yerli marka boşluğunu dolduran firma, halihazırda 16 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. 2022 yılında dış ticarette vites yükseltmeye hazırlanan firma, ihracatını yüzde 20 artırmayı hedefliyor.

Ürün portföyünde yer alan; PU/PVC bantlar, tel bantlar, düz kayışlar, yuvarlak ve özel şekilli profiller, monoletik bantlar, homojenize bantlar, modüler bantlar ve konveyör tamamlayıcı ekipmanlar ile son kullanıcı ve OEM firmalarının çözüm ortağı olan Mimsan Bant, yurt içi ve yurt dışındaki pazar payını her yıl artırıyor. Firmanın faaliyetleri ve hedeflerini dergimizle paylaşan Mimsan Bant Satış ve Pazarlama Direktörü Ayhan Uysal ile gerçekleştirdiğimiz röportajı sizlerle paylaşıyoruz. 

Mimsan Bant hakkında genel bir bilgilendirme yapar mısınız?

Firmamız 1977 yılında konveyör sistemleri üreticisi olarak 200 metrekarelik bir alanda Mimsan Makine adında ticari faaliyetlerine başladı. 1985 yılında, aynı iş kolunda artan iş hacmi ile birlikte ürün yelpazesini de genişleten firmamız, Mimsan Konveyör Sistemleri ve Ekipmanları Sanayi şirketini kurdu. Yıllar içerisinde edindiği tecrübe ve piyasa güveni ile sürekli büyüyen firmamız, 1995 yılında üretim tesisine ek olarak devreye aldığı 2 bin metrekarelik bir alanda, Mimsan İthalat İhracat Konveyör Bant ve Kayış Sanayi şirketini kurdu. Mimsan Bant olarak şu an gıda, kimya, tekstil ve genel amaçlı taşıma sistemleri başta olmak üzere entegre üretim veya otomasyon sistemleri olan bütün sektörlerde faaliyet gösteriyoruz. Global pazarda güvenilir ve kaliteli üretim yapan tedarikçi firmalarla yaptığımız iş birlikleri ile ürün tedariki, ürün geliştirmesi, satış sonrası hizmet ve teknik destek sağlayarak son kullanıcı ve OEM firmalarının çözüm ortağı oluyor ve son 20 yıldır yerli ve yabancı rakiplerimiz arasında ilk 3’teki yerimizi koruyoruz.

Sektörün Türkiye’deki en eski firmalarından biri olarak önemli bir ihracat potansiyeliniz var. Mimsan Bant olarak pazar faaliyetlerinizden söz edebilir misiniz?

Sektörün en eski oyuncularından olan firmamız, yılların getirdiği bilgi, birikim ve çözüm ortağı anlayışı ile inceleme ve projelendirme, danışmanlık ve eğitim, yerinde montaj ve özel imalat gibi müşteri odaklı verdiği hizmetler ile konumunu sürekli olarak perçinledi. Birçok ürün grubunda distribütör ve ara satıcı olan firmamız, modüler bantlar ve konveyör sistem ekipmanları grubunda üretime başladığı günden itibaren iç pazar payını her yıl yüz de 5 oranında artırdı. Mimsan olarak asıl hedefimiz olan ihracatımızı istikrarlı bir şekilde her yıl yüzde 10 ortalamasında artırıyoruz. 

Pandemi koşullarında ürün portföyümüze monoletik ve homojenize bantlar olmak üzere iki marka ve ürün tipi ekleyerek özellikle gıda gurubundaki pazar payımızı yüzde 5 oranında artırdık. Devam eden distribütörlerimiz ve acentelerimiz ile İran, Suudi Arabistan, Israil, Rusya, Ukrayna, Kazakistan, Bulgaristan, Sırbistan, Yunanistan İtalya, Belçika, Fransa, Almanya, Afrika ve Fas gibi 4 kıtadan 16 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. 2022 yılı ile birlikte bu ülkelerin sayısını artırarak ihracat potansiyelimizi yüzde 20 büyütmeyi hedefliyoruz.

Mimsan Bant’ın bünyesinde Plast Link markası bulunuyor. Bu marka ile yürüttüğünüz faaliyetlerden bahsedebilir misiniz?

Firmamız uzun yıllar boyunca modüler bant ürün grubunda yurt dışı markaların distribütörlüğünü yaptı. Yabancıların hakimiyet kurduğu Türkiye pazarındaki yerli marka boşluğunu doldurmak için 2007 yılında Mimsan Bant olarak Plast Link markası ile üretime başladık. Ürün çeşitliliği ile farklı birçok sektöre çözüm sunan Plast Link, modüler bantlar ve konveyör sistem ekipmanları için standart ve özel çözümler geliştirerek, müşteri odaklı fikirler üretip endüstri ihtiyaçlarını karşılayarak üretim ve hizmetlerimizi her gün daha fazla geliştiriyor. 

Sektörün küresel boyutu ve Türkiye’de geldiği nokta hakkında neler düşünüyorsunuz?

Üretimde otomasyon ile entegre sistemlere geçilmesi, küresel pazar hacmini büyük miktarda artırdı. Öncelikle yabancı markalardan almaya başladığımız pazar payları ile Türk ürünlerinin pazarda görülmesi ve kalitesiyle kendini kanıtlaması, küresel kullanıcının Türk ürünlerine bakışını bir hayli değiştirdi. Bu yenilenen ve globalleşen dünyada ulaşılabilirliğimiz ile birlikte kalitemizi ön planda tutmaya devam edersek, yıllardır uğraştığımız markalaşma sorununu ortadan kolaylıkla kaldırabiliriz.

Ayhan UYSAL kimdir?
Ben Ayhan Uysal, Mekatronik Mühendisliği Bölümü’nden mezun olup, yüksek lisansımı yurt dışında işletme yönetimi üzerine tamamladım. Firma bünyesinde 18 yaşında ikinci nesil olarak başladığım iş hayatıma, farklı departmanlar ve seviyelerde devam ediyorum. Şu an Mimsan Bant’ın Satış ve Pazarlama Direktörlüğü’nü yapıyorum ancak satış sonrası destek ve ürün, portföy geliştirmede de aktif rol oynamaktayım. Sektördeki 21. yılımda firmamızın genel müdürü olarak görev yapmaktayım.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com