Connect with us

Konveyör Bantları

Fatih Otomasyon’dan Türkiye’deki konveyör pazarına verimlilik odaklı çözüm

Yayın Tarihi

on

Kurulduğu 1999 yılından bu yana endüstriyel otomasyon konularına odaklanan Fatih Otomasyon, 8 distribütörlüğü ile sunduğu tedarikçi yapısının yanı sıra uygun ürün seçimi, satış sonrası teknik destek, sistem dizaynı ve devreye alma gibi çalışmalarıyla müşterilerinin çözüm ortağı olmaya devam ediyor. İkitelli’de bulunan üretim tesisi ile Türkiye distribütörü olduğu Svecom firmasının pnömatik şaftlarını da üreten Fatih Otomasyon, konveyör sektörüne sunduğu FMS markalı konveyör bant ölçüm kantarları ile pazara yeni bir çözüm sunuyor.

WIN EURASIA Fuarı’nda kısa bir söyleşi gerçekleştirdiğimiz Fatih Otomasyon Satış Mühendisi Cengiz Şeker, Türkiye’deki konveyör pazarına sundukları FMS markalı iki yeni ürünün detaylarını dergimizle paylaşıyor.

Fatih Otomasyon hakkında genel bir bilgilendirme yapar mısınız?

Kurulduğumuz 1999 yılından bu yana endüstriyel otomasyon konularına odaklı hidrolik, pnömatik ve elektronik alanda; pnömatik frenler, hidrolik frenler, elektromanyetik frenler ve kavramalar, dijital gergi kontrol sistemleri, kenar kontrol sistemleri, döner bağlantı elemanları, pnömatik bıçak tutucular ve dilimle sistemleri, loadcell (Yük hücreleri), özel Webtipi loadcell ürünlerine odaklanan ve piyasaya sunan bir firmayız. Bu ürünlerle alakalı hem satış hem de sistem dizaynı ve devreye alma çalışmaları yapıyoruz. Çoğu İtalya, İsviçre, Fransa ve Almanya menşeli olan 8 distribütörlüğümüz bulunuyor. İkitelli’de bulunan genel merkez ve üretim tesisimiz ile Türkiye distribütörü olduğumuz Svecom firmasının pnömatik şaftlarını 2014 yılından bu yana Türkiye’de üretiyoruz. Geniş ürün yelpazemizin yanı sıra önümüzdeki yıllarda üretim yelpazemizi de genişletmeyi hedefliyoruz.

Ürünleriniz arasında, Türkiye’deki konveyör pazarına sunduğunuz FMS markalı bant ölçüm kantarı bulunuyor. Bu ürünlerin temel mantığı ve çalışma şeklini anlatır mısınız?

Arızalı bir konveyör bant ölçüm sistemi, tüm dökme ve mal öğütme işlemlerinizi durma noktasına getirebilir. Bu yüzden her şeyden önce güvenilirliğin tercih edilmesi gerekir. 

Konveyörde kesintisiz çalışma, hayati önem taşır. Bir arıza nedeniyle taşıyıcı, bantlarınızı beklenmedik bir şekilde durdurmak zorunda kalırsa, değerli olan üretim süresini kaybeder veya malların akışını durdurursunuz. 

Küçük ama sofistike bir makine parçası olan konveyör bant ölçüm kantarı, taşınan malzeme miktarını sürekli olarak ölçmek için bir taşıyıcı banda monte edilir. Ölçüm cihazı, konveyör bandının yükünü aynı anda tartarak ve bant hızını ölçerek malzeme miktarını belirler. Konveyör bant ölçüm kantarının güvenilirliği söz konusu olduğunda pazarda açık bir lider olan FMS, malzeme akışını ölçmek için en sağlam çözüm olarak BMGZ bant ölçüm sistemlerini üretti. Fatih Otomasyon olarak bizler de Türkiye’deki konveyör sektörüne bu bant ölçüm sistemlerini sunmaya başladık.

Bu bant ölçüm sisteminin kullanıcıya sunduğu avantajlar neler?

Bu sistem dayanıklılık için özel tasarlanmış bir yapıya sahip. Hız sensörü ölçüm silindirinin içine yerleştirilmiş ve açıkta kablosu bulunmuyor. Bu yapı ölçüm kantarını, en zorlu ortamlarda bile molozların ve yerel iklimin neden olduğu hasarlardan korur ve böylece konveyör bandın çalışmasının sürekliliğinin korunmasına yardımcı olur. Ölçüm sistemi korunaklı yapısıyla parçaların bakımına veya değiştirilmesine çok az ihtiyaç duymaktadır. BMGZ’nin bakım-servis aralığı 10 yıl ya da 40 bin çalışma saati kadar geniştir. 

BMGZ ölçüm sistemi, çeşitli silindir genişliklerinde gelir ve galvanizli montaj çerçevesi oluklu uç plakalara ve uzatılabilir çelik bacaklara sahiptir. Bu özellikler, sabit ve mobil uygulamalarda tüm taşıyıcı tiplerine ve boyutlarına kolayca takılabileceği anlamına gelir. Diğer farklı ölçüdeki bantları takarken olduğu gibi kesme ve kaynak işlemleri yapmanıza gerek yoktur. Aynı zamanda entegre hız sensörüne sahip BMGZ, rakipsiz bir hassasiyet sağlar. Buna sahip olmayan ölçüm kantarları genellikle bant hızını ölçmek için yaylı kolları kullanır. Bu yüzden problemler yaşanabilir. Bu yaylı kollar hasara karşı daha duyarlı olmasının yanı sıra belirli koşullarda konveyör bantla teması kaybetmeye eğilimlidir. Bu, hız ölçümlerinin ve dolayısıyla malzeme akışının doğruluğunu bozabilir. BMGZ’de ise bu tip problemler yaşanmamaktadır.

Ürün daha çok hangi tip tesislerde tercih ediliyor?

Kullanıldığı yerleri mobil uygulamalar ve sabit uygulamalar olarak ikiye ayırabiliriz. Mobil uygulama alanlarını; eleme tesisleri, öğütücü tesisler, ahşap yongalama tesisleri, konkasör tesisler ve ağır kütleli ürünler ile dökme yükler oluşturuyor. Sabit uygulama alanlarını ise çakıl taş ocakları ve çimento tesisleri oluşturuyor. FMS, İsviçre’deki kendi pazarında BMGZ serisinin satışlarının son üç yılda yüzde 70 arttığını gördü. Şimdilerde Avrupa’nın farklı yerlerindeki taş ocakları, kömür madenleri, çakıl işleri ve diğer madenler, şantiyeler, kargo yükleme istasyonları, yol yapım ve tünel sondaj işlemleri gibi sektörlerde talep hızla artıyor. 

Cengiz ŞEKER kimdir?
Makine Mühendisi Cengiz Şeker, Fatih Otomasyon’da satış mühendisi olarak görevini yürütüyor.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Konveyör Bantları

AMMdurance rPET ile sürdürülebilirliğin performansınızı artırmasına izin verin 

Yayın Tarihi

on

Ammeraal Beltech, geri dönüştürülmüş PET şişelerden üretilen çığır açıcı bir konveyör bandı olan yeni AMMdurance rPET’i tanıtıyor. En son teknoloji ve çevreye duyarlı tasarımların benzersiz bir kombinasyonunu sunan ürün, operasyonel verimliliği optimize ediyor.

Performanstan ödün vermeyi bırakın

Havaalanı ve lojistik sektörlerinde enerji tüketimini, karbondioksit emisyonlarını ve operasyonel maliyetleri azaltmaya yönelik artan baskıyı hafifletmek için tasarlanan AMMdurance rPET, işletmelerin Çevresel, Sosyal ve Kurumsal Yönetişim (ESG) alanındaki konumunu güçlendirmek için doğru bir seçim sunuyor. Sorumlu kaynak yönetimi ve çevre yönetimine olan bağlılığı gösteren AMMdurance rPET; kullanıcılarının itibarını güçlendirirken, bilinçli yatırımcıları çekiyor ve işletmenin değerini artırıyor.

İşletme ve gezegen için mükemmel sinerji: Enerji tasarrufu sağlayan tasarım ve geri dönüştürülmüş PET dokuma

İşlevsellikten ödün vermeden enerji tüketimini ve karbon ayak izini azaltmayı hedefleyen Ammeraal Beltech AMMdurance rPET, benzersiz bir konveyör bezi işleme tekniği sayesinde sürtünmeyi en aza indiriyor, enerji verimliliğini artırmak için güç kullanımını yaklaşık %17 oranında azaltıyor. Bu yenilikçi yaklaşım aynı zamanda kire ve büzülmeye karşı koruma sağlayarak uzun ömür ve aşınmaya karşı direnç sunuyor. Atılan plastik şişeleri yüksek kaliteli konveyör bezine dönüştüren AMMdurance rPET, plastik atıklarla mücadeleye önemli ölçüde katkıda bulunuyor. Her metrekaresi 14 adet geri dönüştürülmüş PET şişeden üretilen ürün, standart sentetik bantlara kıyasla CO2 emisyonlarını %70 oranında azaltıyor.

Dayanıklılık, sürdürülebilirlik ve enerji tasarrufu tek bantta

Ürünle ilgili konuşan Ammeraal Beltech CPM Başkanı Michel Keetman, “AMMdurance rPET piyasadaki en verimli konveyör bandıdır. Lojistik ve havaalanı operasyonlarında devrim yaratarak hem performansın hem de operasyonel sürdürülebilirliğin iyileştirilmesi için fırsat sunar. İşletmeniz ve gezegenimiz için bir kazan-kazan çözümüdür” açıklamasında bulunuyor.

Sürdürülebilirliği güçlü ortaklıklarla aktarıyor: Heathrow Havalimanı

Ammeraal Beltech, partnerlerinin kaynakları optimize eden ve iş değerini yükselten farklı çözümler sunmalarına yardımcı oluyor. AMMdurance rPET’in olağanüstü performansı ve sürdürülebilir özellikleri, İngiltere’nin en büyük havalimanı olan Heathrow’da yapılan sıkı testlerle doğrulanıyor. Bu ortaklık, bandın gerçek dünyadaki operasyonel ortamlarda etkinliğinin ve güvenilirliğinin altını çiziyor.

Daha iyi bir gelecek için şimdi harekete geçin

AMMdurance rPET’i seçmek gelecek nesiller için bir taahhüt oluştururken, sektörler ve gezegenimiz için belirgin faydalar sunuyor. Yenilikçi tasarımı, azaltılmış güç/kaynak kullanımı ve uzatılmış yaşam döngüsü, tam bir sürdürülebilirlik yelpazesi oluşturarak sertifikasyon fırsatları sağlıyor. PET kullanılarak yapılan dokumalar, bagaj taşıma da dahil olmak üzere çeşitli bant uygulamalarıyla uyumlu olduğundan, bu kombinasyon havaalanı endüstrisi için sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmada bir sonraki büyük adımı oluşturuyor.

Devamını Oku

Konveyör Bantları

GÜRSES Endüstriyel, bant ve kayış çözümleriyle üretimdeki devamlılığa güven katıyor

Yayın Tarihi

on

Konveyör bant ve güç aktarım kayış çözümlerindeki onlarca yıllık tecrübesiyle yüzlerce çeşit ürün sunan GÜRSES Endüstriyel, sektör ayrımı olmaksızın her türlü uygulama alanının taleplerine çözüm sağlıyor. İstanbul, Kocaeli, İzmir ve Kayseri’de bulunan tam donanımlı tesisleri ve ülke genelindeki geniş bayi ağıyla müşterilerine ulaşan GÜRSES; ürün tespit danışmanlığı, uygulama alanı keşfi, yerinde montaj ve satış sonrası takipten oluşan toplam ürün paketiyle bant ve kayış ihtiyaçlarında hizmet üretim merkezi olarak çalışıyor. 

Sektörlerin ihtiyaçları doğrultusunda geliştirdiği zengin ürün portföyünde; PVC, PU, PE, TPEE, silikon, kauçuk konveyör ve proses bantları ile PU/Kauçuk endüstriyel güç aktarım elemanları sunan firma, geniş ürün gamının yanı sıra, stok gücü ve uzman kadrosuyla tam zamanlı ve nitelikli hizmet sunarak, endüstrinin hareket sistemlerindeki çözüm ortağı oluyor. Her prosese uygun bantlarını, doğru seçim için teknik uzmanlıkla bir arada sunan GÜRSES Endüstriyel, sanayinin her alanında müşterilerinin konveyör, proses ve güç aktarım sistemlerine 7/24 destek ve Türkiye’nin her yerine şartların uygun olması halinde 24 saat içinde yerinde müdahale hizmeti sağlıyor. 

1950’li yıllara uzanan geçmişiyle otomotiv ve yan sanayi, lastik, gıda, beyaz eşya, elektronik, mobilya, makine imalatı, tekstil, spor, lojistik, havaalanı, mermer, kağıt, geri dönüşüm başta olmak üzere her sektörde kendine özgü çözümler geliştiren GÜRSES Endüstriyel, müşterilerinin üretim devamlılığına güven katmaya devam ediyor.

Devamını Oku

Konveyör Bantları

Forbo besleme bantlarıyla uzun hizmet ömrü ve daha düşük maliyet

Yayın Tarihi

on

Konveyör ve proses bantlarında dünyanın lider markalarından biri olan Forbo, Nisan ayında piyasaya sürdüğü kanıtlanmış ve güvenilir Transtex Serisi yeni bandıyla, kauçuk üretim uygulamalarına sağlamlık, ısıya dayanıklılık, uzun hizmet ömrü ve daha düşük maliyet sunuyor.

Forbo’nun çeşitli kauçuk üretim uygulamaları için geliştirdiği yeni PVK125 BxB-NA (ürün no. 908932) beyaz konveyör bandı, hem besleyici hem de karıştırıcılarda boşaltma bandı olarak veya kontrol terazileri için ve ayrıca değirmenden değirmene konveyörler için kullanılabiliyor.

Yeni silikonsuz bandın yüzey deseni, temas alanındaki azalma nedeniyle sıcak ve yapışkan kauçuk karışımları söz konusu olduğunda bile mükemmel ayırma özellikleri sunuyor. Bu özellik aynı zamanda çok iyi bir ısı dağılımı sağlayarak bandı 150°C’ye kadar kauçuk levhaların ve karışımların taşınması için ideal hale getiriyor.

Bandın silikon içermeyen malzemesi, taşınan kauçuk karışımlarının kirlenmesini önlerken; ürünün sağlam ve tek katlı tasarımı, aşınmaya karşı dayanıklılık ve mekanik bağlantı elemanları için mükemmel çözüm sunuyor. Bu tek katlı tasarım aynı zamanda, çok katmanlı bantlarda meydana gelebilecek delaminasyon nedeniyle bandın arızalanmasınıda önlüyor. Ürünün olağanüstü düz yapısı, mükemmel taşıma ve uzun bir hizmet ömrünü de garanti ediyor.

Kullanıcılar, Forbo’nun yeni PVK125 BxB-NA beyaz Transtex bandının yüksek kalitesi ve performansından yararlanıyor. Olağanüstü ayrılma özellikleri ve olağanüstü aşınma ve sıcaklık direnci sayesinde bant, kauçuk üretimini verimli ve güvenilir hale getiriyor. Silikon içermeyen tasarımı, kauçuk karışımlarının kirlenmesini önlüyor, bakım nedeniyle aksama süreleri en aza indiriliyor.

Devamını Oku

Trendler