Connect with us

Konveyör Bantları

Fatih Otomasyon’dan Türkiye’deki konveyör pazarına verimlilik odaklı çözüm

Yayın Tarihi

on

Kurulduğu 1999 yılından bu yana endüstriyel otomasyon konularına odaklanan Fatih Otomasyon, 8 distribütörlüğü ile sunduğu tedarikçi yapısının yanı sıra uygun ürün seçimi, satış sonrası teknik destek, sistem dizaynı ve devreye alma gibi çalışmalarıyla müşterilerinin çözüm ortağı olmaya devam ediyor. İkitelli’de bulunan üretim tesisi ile Türkiye distribütörü olduğu Svecom firmasının pnömatik şaftlarını da üreten Fatih Otomasyon, konveyör sektörüne sunduğu FMS markalı konveyör bant ölçüm kantarları ile pazara yeni bir çözüm sunuyor.

WIN EURASIA Fuarı’nda kısa bir söyleşi gerçekleştirdiğimiz Fatih Otomasyon Satış Mühendisi Cengiz Şeker, Türkiye’deki konveyör pazarına sundukları FMS markalı iki yeni ürünün detaylarını dergimizle paylaşıyor.

Fatih Otomasyon hakkında genel bir bilgilendirme yapar mısınız?

Kurulduğumuz 1999 yılından bu yana endüstriyel otomasyon konularına odaklı hidrolik, pnömatik ve elektronik alanda; pnömatik frenler, hidrolik frenler, elektromanyetik frenler ve kavramalar, dijital gergi kontrol sistemleri, kenar kontrol sistemleri, döner bağlantı elemanları, pnömatik bıçak tutucular ve dilimle sistemleri, loadcell (Yük hücreleri), özel Webtipi loadcell ürünlerine odaklanan ve piyasaya sunan bir firmayız. Bu ürünlerle alakalı hem satış hem de sistem dizaynı ve devreye alma çalışmaları yapıyoruz. Çoğu İtalya, İsviçre, Fransa ve Almanya menşeli olan 8 distribütörlüğümüz bulunuyor. İkitelli’de bulunan genel merkez ve üretim tesisimiz ile Türkiye distribütörü olduğumuz Svecom firmasının pnömatik şaftlarını 2014 yılından bu yana Türkiye’de üretiyoruz. Geniş ürün yelpazemizin yanı sıra önümüzdeki yıllarda üretim yelpazemizi de genişletmeyi hedefliyoruz.

Ürünleriniz arasında, Türkiye’deki konveyör pazarına sunduğunuz FMS markalı bant ölçüm kantarı bulunuyor. Bu ürünlerin temel mantığı ve çalışma şeklini anlatır mısınız?

Arızalı bir konveyör bant ölçüm sistemi, tüm dökme ve mal öğütme işlemlerinizi durma noktasına getirebilir. Bu yüzden her şeyden önce güvenilirliğin tercih edilmesi gerekir. 

Konveyörde kesintisiz çalışma, hayati önem taşır. Bir arıza nedeniyle taşıyıcı, bantlarınızı beklenmedik bir şekilde durdurmak zorunda kalırsa, değerli olan üretim süresini kaybeder veya malların akışını durdurursunuz. 

Küçük ama sofistike bir makine parçası olan konveyör bant ölçüm kantarı, taşınan malzeme miktarını sürekli olarak ölçmek için bir taşıyıcı banda monte edilir. Ölçüm cihazı, konveyör bandının yükünü aynı anda tartarak ve bant hızını ölçerek malzeme miktarını belirler. Konveyör bant ölçüm kantarının güvenilirliği söz konusu olduğunda pazarda açık bir lider olan FMS, malzeme akışını ölçmek için en sağlam çözüm olarak BMGZ bant ölçüm sistemlerini üretti. Fatih Otomasyon olarak bizler de Türkiye’deki konveyör sektörüne bu bant ölçüm sistemlerini sunmaya başladık.

Bu bant ölçüm sisteminin kullanıcıya sunduğu avantajlar neler?

Bu sistem dayanıklılık için özel tasarlanmış bir yapıya sahip. Hız sensörü ölçüm silindirinin içine yerleştirilmiş ve açıkta kablosu bulunmuyor. Bu yapı ölçüm kantarını, en zorlu ortamlarda bile molozların ve yerel iklimin neden olduğu hasarlardan korur ve böylece konveyör bandın çalışmasının sürekliliğinin korunmasına yardımcı olur. Ölçüm sistemi korunaklı yapısıyla parçaların bakımına veya değiştirilmesine çok az ihtiyaç duymaktadır. BMGZ’nin bakım-servis aralığı 10 yıl ya da 40 bin çalışma saati kadar geniştir. 

BMGZ ölçüm sistemi, çeşitli silindir genişliklerinde gelir ve galvanizli montaj çerçevesi oluklu uç plakalara ve uzatılabilir çelik bacaklara sahiptir. Bu özellikler, sabit ve mobil uygulamalarda tüm taşıyıcı tiplerine ve boyutlarına kolayca takılabileceği anlamına gelir. Diğer farklı ölçüdeki bantları takarken olduğu gibi kesme ve kaynak işlemleri yapmanıza gerek yoktur. Aynı zamanda entegre hız sensörüne sahip BMGZ, rakipsiz bir hassasiyet sağlar. Buna sahip olmayan ölçüm kantarları genellikle bant hızını ölçmek için yaylı kolları kullanır. Bu yüzden problemler yaşanabilir. Bu yaylı kollar hasara karşı daha duyarlı olmasının yanı sıra belirli koşullarda konveyör bantla teması kaybetmeye eğilimlidir. Bu, hız ölçümlerinin ve dolayısıyla malzeme akışının doğruluğunu bozabilir. BMGZ’de ise bu tip problemler yaşanmamaktadır.

Ürün daha çok hangi tip tesislerde tercih ediliyor?

Kullanıldığı yerleri mobil uygulamalar ve sabit uygulamalar olarak ikiye ayırabiliriz. Mobil uygulama alanlarını; eleme tesisleri, öğütücü tesisler, ahşap yongalama tesisleri, konkasör tesisler ve ağır kütleli ürünler ile dökme yükler oluşturuyor. Sabit uygulama alanlarını ise çakıl taş ocakları ve çimento tesisleri oluşturuyor. FMS, İsviçre’deki kendi pazarında BMGZ serisinin satışlarının son üç yılda yüzde 70 arttığını gördü. Şimdilerde Avrupa’nın farklı yerlerindeki taş ocakları, kömür madenleri, çakıl işleri ve diğer madenler, şantiyeler, kargo yükleme istasyonları, yol yapım ve tünel sondaj işlemleri gibi sektörlerde talep hızla artıyor. 

Cengiz ŞEKER kimdir?
Makine Mühendisi Cengiz Şeker, Fatih Otomasyon’da satış mühendisi olarak görevini yürütüyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com