Connect with us

Konveyör Bantları

10. yılını kutlayan Forbo Türkiye, bölgenin ‘hub’ı olmak için kolları sıvadı: İlk ihracat Türki Cumhuriyetlere

Yayın Tarihi

on

Hakan Sayın, Forbo Türkiye Satış Müdürü

Bant üretimindeki uzmanlığı 1919 yılında kurulan Siegling’e dayanan Forbo, alanında dünyanın sayılı firmaları arasında yer alıyor. Kıtalara yayılan 9 üretim tesisiyle başta lojistik, ağaç ve gıda endüstrisi olmak üzere hemen hemen her sektörde dünya devlerinin iş ortağı olarak çalışan Forbo, bant çözümleriyle sonuçları kanıtlanmış birçok avantaj sunuyor. Lojistikte UPS, DHL Fedex, Amazon, Alibaba gibi global firmaların iş ortağı olan Forbo; Amp Miser™ 2.0 ürünüyle, TÜV Rheinland ile sertifikalandırdığı %50’ye varan enerji tasarrufu sağlıyor. Firmanın ülkemizdeki yapılanması ise, 2023’te Türkiye’deki 10. yılını kutluyor. Stoklarında bulundurduğu ürünleri müşterilerinin taleplerine uygun sunan ve servis hizmetleriyle dikkat çeken Forbo Türkiye, bölgesel bir merkez olmayı hedefliyor. 2022 yılında %130’luk bir büyüme sağlayan Forbo Türkiye, 2027 yılında Forbo’nun Türki Cumhuriyetlere ve Orta Doğu’ya açılan kapısı olmayı hedefliyor.

Bir asrı aşan üretimiyle hemen hemen her sistemde kullanılarak, birçok sektörde perde arkasındaki kahramanlardan biri olan Forbo’nun, uzun yıllar yer aldığı Türkiye pazarındaki yapılanması 2013 yılında kuruldu. 10 yıl içinde İstanbul Havalimanı’ndan global lojistik firmalarının yeni yerleşkelerine kadar çözüm sunan Forbo Türkiye, 2027 yılı için önemli hedefler belirledi. Bölgesel bir merkez olmanın yanı sıra, 2027 yılında Forbo ülkeleri içinde ilk 5’te yer almayı planlayan Forbo Türkiye, Türki Cumhuriyetlere ihracata başladı. Firmanın köklü tarihi, çözümleri, yeni ürünleri, Türkiye’deki yapılanması ve hedefleri üzerine röportaj gerçekleştirdiğimiz Forbo Türkiye Satış Müdürü Hakan Sayın, ayrıntıları dergimizle paylaştı.

 Forbo’yu tanıyabilir miyiz?

Forbo’nun tarihçesi çok eskilere dayanıyor: 1919 yılında kurulan Siegling, yıllar içerisinde evrimleşerek önce tanjansiyel kayışlar, güç aktarım kayışları üretiyor, 1950’lerden sonra da konveyör sistemlere giriyor ve böylece bir dünya markasına dönüşüyor. Gıda, ağaç endüstrisi, lojistik ana iş kollarını oluşturuyor ve yaklaşık 50 yıldır bu sektörleri domine ederek; dünyadaki birçok OEM firmasıyla global anlaşmalı olarak çalışmaya devam ediyor. 1994 yılında ise bir fon firması olan Forbo, Siegling’i satın alıyor ve günümüzde halihazırda hem kayış hem de konveyör bant üretimde dünya lideri olan Forbo Siegling ortaya çıkıyor. Forbo, geliştirmiş olduğu teknolojiler, bant tipleri, mukavemet, kimyasal dayanım gibi özelliklerle lojistiğin endüstriyel üretim tarafı ve ağaç sektöründe bu işin lokomotifi konumunda. Hemen hemen tüm kıtalara yayılan fabrikalarıyla üretim gerçekleştiren Forbo’nun; Amerika, Avrupa, Hindistan, Japonya ve Çin’de yer alan toplam 9 üretim tesisi bulunuyor. Bu üretim tesislerinde pazarların gereksinimlerine göre FDA, HACCP ve MHLW regülasyonlarına uygun ürünleri üretiyor.

Forbo’nun Türkiye’deki yapılanması, çalışmaları ve hizmetleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

2013 yılında Murat Arıkan’ın girişimleriyle kurulan Forbo Türkiye, bu sene 10. yılını kutluyor. Buradaki işimizi biraz daha aftermarket olarak yorumlayabiliriz. Burada birebir şekilde bant üretimi yapmıyor; özellikle ağaç, lojistik, gıda, tekstil gibi ürün kalemlerimizde stoklarımız üzerinden satış yapıyoruz. Forbo Türkiye olarak satış sonrası hizmetlerimizle öne çıkıyor ve her zaman için çok ciddi bir stok gücü ile çalışıyoruz. Her müşterimizin ürün talebi ve ihtiyacı farklılık gösteriyor. Forbo Türkiye olarak bizler; talebe göre malzemeyi ebatlıyor, müşteri istediğine göre ister burada montajlıyor, sonsuz birleştiriyoruz isterlerse bu işlemi müşterimizin tesisinde gerçekleştiriyoruz. Yani, stoklarımızda bulundurduğumuz ürünlerimizi müşteri ihtiyacına göre montajlayarak terzi usulü sunuyor, merkezimize de servis hizmetlerini alıyoruz. 7/24 esaslı sunduğumuz servis hizmetlerimizle, müşteri ihtiyacının olduğu her an yanında oluyoruz. Forbo’yu Avrupa’da birinci sıraya taşıyan da satış sonrası hizmetleridir. Türkiye’de de 7/24 servis hizmetimiz ve geniş bayi ağımız ile müşteri taleplerine en hızlı cevabı veriyoruz. Türkiye’de bölgesel olarak hizmet verdiğimiz 6 bayimiz bulunuyor. Bayiler aracılığıyla Türkiye’nin her noktasına en hızlı şekilde ulaşıyoruz.

Forbo’nun çözümleri hakkında bilgi verir misiniz?

Konveyör bantlar, modüler bantlar, homojen bantlar, düz kayışlar, zaman kayışları, tamamlayıcı ürünler, ekleme araçları gibi ürün gruplarını barındıran çözümlerimizi sektörlere göre ayırabiliriz. Örneğin, ağaç endüstrisi sürekli bir devamlılık esasında çalışıyor ve ağacın ham maddesinden işlenmiş prosese kadar sürecin tamamında bant kullanılıyor. Enerji maliyetlerinin en fazla olduğu sektör olan lojistikte ise, sektörün tamamı bant üzerinden işliyor. Bu alanda parsiyel taşımacılıkta çalıştığımız yerel kargo firmaları ve UPS, DHL Fedex, Amazon, Alibaba gibi global anlaşmalar çerçevesinde çalıştığımız müşterimizin hepsinin en büyük ihtiyaçlarını, uzun ömürlü bant ve enerji tasarrufu sağlayan çözüm oluşturuyor. Enerji tasarrufu konusunda, Forbo’nun yaklaşık 12 yıldır üzerinde çalıştığı ve 2023 yılında tamamladığı ürün tipi mevcut. Bu konuda TÜV’le ortak bir sertifikasyon da veriyoruz. Başka firmalar da enerji tasarrufu sağlıyor olabilir; ancak bunu sertifikasyona döken dünyadaki tek marka Forbo’dur.

Bu enerji tasarrufunu nasıl sağlıyorsunuz?

Forbo’nun geliştirdiği ve patentli malzememiz olan Texglide™ ile sağlıyoruz. Texglide™ (TXGD), kumaşın alt tarafına gömülü bir bileşiktir. Texglide™ sadece bir eklenti veya kaplama değil, kayışın kullanım ömrü boyunca kumaşın alt kısmında kalıcı bir özelliktir. Texglide™, kayış ile kayar yatak arasında düşük sürtünmeyi garanti eder. Bu ürünün tekstil kordlarının arasında yağ tutucu bir özelliği var ve bu sürtünmeyi neredeyse %50 azaltıyor. Bir sistemin en büyük düşmanı ısıdır ve sistem içinde ısıyı oluşturan sürtünmedir. Sürtünmeyi ne kadar azaltırsanız; enerji sarfiyatınız o kadar düşer, bandın ömrü o kadar uzar. Bu sayede de rulmanlar, motorlar, redüktörler ve tamburları içeren sisteminiz o kadar az yaşlanır. Forbo’nun bantları enerji tasarrufuyla öne çıkıyor diyebiliriz. Bunun denemeleri 13 yıl önce Hollanda’daki Avrupa’nın en büyük 3. havaalanında başlıyor. AMP MISER™ 2.0 dediğimiz ve o zamanlar henüz birinci versiyonu olan bir ürünümüz, 6 yılın sonunda %40’ın üzerinde bir tasarruf sağlıyor. Kendini geliştirmeye sürekli devam eden Forbo, AMP MISER™’in 2. versiyonunu geliştiriyor ve bunda %50 ila %60 arasında bir enerji tasarrufu sağlıyor.

Bugün Avrupa’da dahil herkes lojistik alanında enerji tasarrufu üzerine çalışıyor. Türkiye’de de Paris İklim Anlaşması’na imza attık ve 5 yıl içinde karbon ayak izini belirli bir noktaya indirmeniz gerekiyor. Çok geniş bir alan ancak faaliyet gösteren tüm firmalar bunu hayata geçirmek zorundalar ve biz Forbo olarak bir avantaj sunuyor, sistemde %50 ila %60 arasında enerji tasarrufu sağlıyoruz.

AMP MISER™ 2.0 hakkında bilgi verebilir misiniz?

AMP MISER™ 2.0 bir ürün tipi diyebiliriz. Özellikle lojistik sektörü için hazırlanmış, lojistik sektöründe yeşil dönüşüm dediğimiz olguya destek verebilecek, firmaları enerji tasarrufunda ön plana çıkarabilecek, sistemlerinin yaşlanmasını geciktirebilecek bir ürün gamı. Her firma enerji tasarrufu sağladığını söyleyebilir ancak biz bunu hesaplamaya döküyoruz. Forbo’nun web sitesinde AMP MISER™ 2.0 hesaplama dediğimiz bir portalımız var. Kullanıcılar gerekli bilgileri girerek, sisteminde sağlayacağı enerji tasarrufunu görebiliyor. Yani tüm verileri girdiği zaman, enerji kullanımından ne kadar tasarruf sağlayabileceğini günlük, 6 aylık ya da yıllık olarak görebiliyor. Bilgiler doğru girildiği zaman AMP MISER™ 2.0 ile size sunulan tasarruf bilgisi oldukça doğru sonuçlar veriyor. Girilen bilgilerden kaynaklı olarak sistemin yanılma payını ise, %5 gibi bir rakam oluşturuyor.

Siegling Fullsan adında yeni bir ürününüz var. Ürünün özellikleri ve kullanıcı avantajlarından bahsedebilir misiniz?

Forbo’nun yaklaşık 10 yıllık bir yatırım ve Ar-Ge ürünü olan Siegling Fullsan, gıda sektörüne üstün avantajlar sağlayan bir monoblok bant. Homogeneous belts dediğimiz bu monoblok bantların en büyük avantajı, sistemindeki kontaminasyonları engellemesi ve ultra hijyen sağlaması. Gıda sektörü için geliştirilen bu ürün grubu; et, balık, hamur işleme tesisleri gibi yerlerde kontaminasyonu engelliyor, hijyen gereksinimlerini üst düzey karşılıyor. Yağ, gres, nem ve bakterileri uzaklaştırma konusunda mükemmel olan bu bant, Ambalajsız gıda işlemenin tüm aşamaları için ideal bir çözüm sunuyor. +90 derece sıcaklıkta çalışabilen bu ürün grubu, 90 derece sıcaklıklarda yıkamaya uygun bir yapıda. Ultra hijyen sağlayan Siegling Fullsan, olağanüstü kolay temizlenmesi, UV-C direnci ve mekanik yüke dayanma yeteneğiyle de öne çıkıyor.

Forbo Türkiye’nin yer aldığı referans projelerden söz edebilir misiniz?

Forbo’nun en büyük özelliği iş ortaklarının ihtiyaçları üzerine ürün geliştirmesidir. Portföyümüzde yer alan her ürün, bir müşterimizin ihtiyacına göre geliştirilmiş, proseste başarı sağlamış ve ardından satışa sunulmuştur. Özellikle globalde lojistiğin öncüsü dediğimiz firmaların hepsinin sadece tedarikçisi değil, iş ortağıyız. Örneğin, AMP MISER™ 2.0 ürün grubumuz lojistikteki en büyük firmalardan birinin talebi doğrultusunda üretiliyor. Referans projeler konusunda ise, bugün İstanbul Havalimanı’ndan global lojistik firmalarının yeni yerleşkelerine kadar çözüm sunduk ve sunmaya devam ediyoruz. Birçok projede Forbo vardır; çünkü sistem sağlayıcılarının dünya devleri bizim iş ortağımızdır. Sorter sistemleri nereden alınırsa alınsın üzerinde Forbo vardır, bu şekilde de Forbo’yu tanımayan bir firmanın sisteminde bile bizim ürünlerimiz çalışıyordur.

Forbo Türkiye olarak ihracat yapıyor musunuz? 

2023 itibarıyla Türki Cumhuriyetlere ihracatımız başladı. Bunun öncesinde ihracat yetkimiz yoktu ve bu iş Avrupa tarafından yönetiliyordu. Bu yıl itibarıyla tüm Türki Cumhuriyetlere ihracat yapabiliyoruz; çok büyük hacimler de olmasa bile girişimlerimiz başladı.

2022 yılını nasıl geçirdiğinizden bahsederek, 2023 yılının nasıl devam ettiğini aktarır mısınız?

2022 yılını Forbo Türkiye’nin altın çağı olarak değerlendirebilirim. 2021’de azımsanmayacak bir büyüme gerçekleştirmemize rağmen 2022 yılında en yüksek büyüme rakamlarına ulaşarak; yaklaşık %130 oranında bir büyüme, EBIT de ise %600’lük bir büyüme sağladık.

Bu büyümemizin bir kısmını 2023’e de aktararak devam ettik. Şu anki seçim ekonomisi ve yaşadığımız deprem, 2023 yılını oldukça derinden etkiledi ve hedeflerimizi bu kapsamda revize ettik. Öte yandan dövizin durumu tüm endüstriyi etkiliyor; şu an Türkiye’deki en ucuz şeyin döviz olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle döviz üzerinden girdi ve çıktılarımızdaki kar oldukça düştü. Bunun üzerine seçim ekonomisi de geldiğinde herkes gibi çok durağan ilerliyoruz. Satış değerlerimiz iyi, rakamlarımız iyi ama 85 milyonluk bir endüstri ülkesinin gerçeği bu değil. Sanayisiyle beraber çok ciddi kazanımları olan bir ülkeyiz ancak çarklar istenildiği gibi dönmüyor. Tüm sektörler seçim sonrasını bekliyor.

Forbo Türkiye’nin gelecek dönem hedef ve beklentilerini iletir misiniz?

Forbo Türkiye olarak, 2027 yılı için belirlediğimiz bir hedefimiz var: Bu hedef kapsamında Forbo’nun Avrupa’daki ilk 5 ülkesi arasına girmeyi planlıyoruz. Bizim de içinde bulunduğumuz Forbo’nun Europe, the Middle East and Africa (EMEA) grubunda; İspanya, Fransa, İtalya, Almanya, Norveç, Danimarka, Hollanda gibi ihracatta dev potansiyelleri olan Forbo kuruluşları yer alıyor. Bu ülkeler arasında ilk 5’te yer alma hedefimiz doğrultusunda çalışıyor; Forbo Türkiye olarak, Forbo’nun Türki Cumhuriyetlere ve Orta Doğu’ya açılan kapısı olmayı planlıyoruz. Türki Cumhuriyetlere yeni başlayan ihracatımızı geliştirerek, 2027’de bölgesel bir merkez olmayı hedefliyoruz.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konveyör Bantları

AMMdurance rPET ile sürdürülebilirliğin performansınızı artırmasına izin verin 

Yayın Tarihi

on

Ammeraal Beltech, geri dönüştürülmüş PET şişelerden üretilen çığır açıcı bir konveyör bandı olan yeni AMMdurance rPET’i tanıtıyor. En son teknoloji ve çevreye duyarlı tasarımların benzersiz bir kombinasyonunu sunan ürün, operasyonel verimliliği optimize ediyor.

Performanstan ödün vermeyi bırakın

Havaalanı ve lojistik sektörlerinde enerji tüketimini, karbondioksit emisyonlarını ve operasyonel maliyetleri azaltmaya yönelik artan baskıyı hafifletmek için tasarlanan AMMdurance rPET, işletmelerin Çevresel, Sosyal ve Kurumsal Yönetişim (ESG) alanındaki konumunu güçlendirmek için doğru bir seçim sunuyor. Sorumlu kaynak yönetimi ve çevre yönetimine olan bağlılığı gösteren AMMdurance rPET; kullanıcılarının itibarını güçlendirirken, bilinçli yatırımcıları çekiyor ve işletmenin değerini artırıyor.

İşletme ve gezegen için mükemmel sinerji: Enerji tasarrufu sağlayan tasarım ve geri dönüştürülmüş PET dokuma

İşlevsellikten ödün vermeden enerji tüketimini ve karbon ayak izini azaltmayı hedefleyen Ammeraal Beltech AMMdurance rPET, benzersiz bir konveyör bezi işleme tekniği sayesinde sürtünmeyi en aza indiriyor, enerji verimliliğini artırmak için güç kullanımını yaklaşık %17 oranında azaltıyor. Bu yenilikçi yaklaşım aynı zamanda kire ve büzülmeye karşı koruma sağlayarak uzun ömür ve aşınmaya karşı direnç sunuyor. Atılan plastik şişeleri yüksek kaliteli konveyör bezine dönüştüren AMMdurance rPET, plastik atıklarla mücadeleye önemli ölçüde katkıda bulunuyor. Her metrekaresi 14 adet geri dönüştürülmüş PET şişeden üretilen ürün, standart sentetik bantlara kıyasla CO2 emisyonlarını %70 oranında azaltıyor.

Dayanıklılık, sürdürülebilirlik ve enerji tasarrufu tek bantta

Ürünle ilgili konuşan Ammeraal Beltech CPM Başkanı Michel Keetman, “AMMdurance rPET piyasadaki en verimli konveyör bandıdır. Lojistik ve havaalanı operasyonlarında devrim yaratarak hem performansın hem de operasyonel sürdürülebilirliğin iyileştirilmesi için fırsat sunar. İşletmeniz ve gezegenimiz için bir kazan-kazan çözümüdür” açıklamasında bulunuyor.

Sürdürülebilirliği güçlü ortaklıklarla aktarıyor: Heathrow Havalimanı

Ammeraal Beltech, partnerlerinin kaynakları optimize eden ve iş değerini yükselten farklı çözümler sunmalarına yardımcı oluyor. AMMdurance rPET’in olağanüstü performansı ve sürdürülebilir özellikleri, İngiltere’nin en büyük havalimanı olan Heathrow’da yapılan sıkı testlerle doğrulanıyor. Bu ortaklık, bandın gerçek dünyadaki operasyonel ortamlarda etkinliğinin ve güvenilirliğinin altını çiziyor.

Daha iyi bir gelecek için şimdi harekete geçin

AMMdurance rPET’i seçmek gelecek nesiller için bir taahhüt oluştururken, sektörler ve gezegenimiz için belirgin faydalar sunuyor. Yenilikçi tasarımı, azaltılmış güç/kaynak kullanımı ve uzatılmış yaşam döngüsü, tam bir sürdürülebilirlik yelpazesi oluşturarak sertifikasyon fırsatları sağlıyor. PET kullanılarak yapılan dokumalar, bagaj taşıma da dahil olmak üzere çeşitli bant uygulamalarıyla uyumlu olduğundan, bu kombinasyon havaalanı endüstrisi için sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmada bir sonraki büyük adımı oluşturuyor.

Devamını Oku

Konveyör Bantları

GÜRSES Endüstriyel, bant ve kayış çözümleriyle üretimdeki devamlılığa güven katıyor

Yayın Tarihi

on

Konveyör bant ve güç aktarım kayış çözümlerindeki onlarca yıllık tecrübesiyle yüzlerce çeşit ürün sunan GÜRSES Endüstriyel, sektör ayrımı olmaksızın her türlü uygulama alanının taleplerine çözüm sağlıyor. İstanbul, Kocaeli, İzmir ve Kayseri’de bulunan tam donanımlı tesisleri ve ülke genelindeki geniş bayi ağıyla müşterilerine ulaşan GÜRSES; ürün tespit danışmanlığı, uygulama alanı keşfi, yerinde montaj ve satış sonrası takipten oluşan toplam ürün paketiyle bant ve kayış ihtiyaçlarında hizmet üretim merkezi olarak çalışıyor. 

Sektörlerin ihtiyaçları doğrultusunda geliştirdiği zengin ürün portföyünde; PVC, PU, PE, TPEE, silikon, kauçuk konveyör ve proses bantları ile PU/Kauçuk endüstriyel güç aktarım elemanları sunan firma, geniş ürün gamının yanı sıra, stok gücü ve uzman kadrosuyla tam zamanlı ve nitelikli hizmet sunarak, endüstrinin hareket sistemlerindeki çözüm ortağı oluyor. Her prosese uygun bantlarını, doğru seçim için teknik uzmanlıkla bir arada sunan GÜRSES Endüstriyel, sanayinin her alanında müşterilerinin konveyör, proses ve güç aktarım sistemlerine 7/24 destek ve Türkiye’nin her yerine şartların uygun olması halinde 24 saat içinde yerinde müdahale hizmeti sağlıyor. 

1950’li yıllara uzanan geçmişiyle otomotiv ve yan sanayi, lastik, gıda, beyaz eşya, elektronik, mobilya, makine imalatı, tekstil, spor, lojistik, havaalanı, mermer, kağıt, geri dönüşüm başta olmak üzere her sektörde kendine özgü çözümler geliştiren GÜRSES Endüstriyel, müşterilerinin üretim devamlılığına güven katmaya devam ediyor.

Devamını Oku

Konveyör Bantları

Forbo besleme bantlarıyla uzun hizmet ömrü ve daha düşük maliyet

Yayın Tarihi

on

Konveyör ve proses bantlarında dünyanın lider markalarından biri olan Forbo, Nisan ayında piyasaya sürdüğü kanıtlanmış ve güvenilir Transtex Serisi yeni bandıyla, kauçuk üretim uygulamalarına sağlamlık, ısıya dayanıklılık, uzun hizmet ömrü ve daha düşük maliyet sunuyor.

Forbo’nun çeşitli kauçuk üretim uygulamaları için geliştirdiği yeni PVK125 BxB-NA (ürün no. 908932) beyaz konveyör bandı, hem besleyici hem de karıştırıcılarda boşaltma bandı olarak veya kontrol terazileri için ve ayrıca değirmenden değirmene konveyörler için kullanılabiliyor.

Yeni silikonsuz bandın yüzey deseni, temas alanındaki azalma nedeniyle sıcak ve yapışkan kauçuk karışımları söz konusu olduğunda bile mükemmel ayırma özellikleri sunuyor. Bu özellik aynı zamanda çok iyi bir ısı dağılımı sağlayarak bandı 150°C’ye kadar kauçuk levhaların ve karışımların taşınması için ideal hale getiriyor.

Bandın silikon içermeyen malzemesi, taşınan kauçuk karışımlarının kirlenmesini önlerken; ürünün sağlam ve tek katlı tasarımı, aşınmaya karşı dayanıklılık ve mekanik bağlantı elemanları için mükemmel çözüm sunuyor. Bu tek katlı tasarım aynı zamanda, çok katmanlı bantlarda meydana gelebilecek delaminasyon nedeniyle bandın arızalanmasınıda önlüyor. Ürünün olağanüstü düz yapısı, mükemmel taşıma ve uzun bir hizmet ömrünü de garanti ediyor.

Kullanıcılar, Forbo’nun yeni PVK125 BxB-NA beyaz Transtex bandının yüksek kalitesi ve performansından yararlanıyor. Olağanüstü ayrılma özellikleri ve olağanüstü aşınma ve sıcaklık direnci sayesinde bant, kauçuk üretimini verimli ve güvenilir hale getiriyor. Silikon içermeyen tasarımı, kauçuk karışımlarının kirlenmesini önlüyor, bakım nedeniyle aksama süreleri en aza indiriliyor.

Devamını Oku

Trendler