Connect with us

Konveyör Bantları

10. yılını kutlayan Forbo Türkiye, bölgenin ‘hub’ı olmak için kolları sıvadı: İlk ihracat Türki Cumhuriyetlere

Yayın Tarihi

on

Hakan Sayın, Forbo Türkiye Satış Müdürü

Bant üretimindeki uzmanlığı 1919 yılında kurulan Siegling’e dayanan Forbo, alanında dünyanın sayılı firmaları arasında yer alıyor. Kıtalara yayılan 9 üretim tesisiyle başta lojistik, ağaç ve gıda endüstrisi olmak üzere hemen hemen her sektörde dünya devlerinin iş ortağı olarak çalışan Forbo, bant çözümleriyle sonuçları kanıtlanmış birçok avantaj sunuyor. Lojistikte UPS, DHL Fedex, Amazon, Alibaba gibi global firmaların iş ortağı olan Forbo; Amp Miser™ 2.0 ürünüyle, TÜV Rheinland ile sertifikalandırdığı %50’ye varan enerji tasarrufu sağlıyor. Firmanın ülkemizdeki yapılanması ise, 2023’te Türkiye’deki 10. yılını kutluyor. Stoklarında bulundurduğu ürünleri müşterilerinin taleplerine uygun sunan ve servis hizmetleriyle dikkat çeken Forbo Türkiye, bölgesel bir merkez olmayı hedefliyor. 2022 yılında %130’luk bir büyüme sağlayan Forbo Türkiye, 2027 yılında Forbo’nun Türki Cumhuriyetlere ve Orta Doğu’ya açılan kapısı olmayı hedefliyor.

Bir asrı aşan üretimiyle hemen hemen her sistemde kullanılarak, birçok sektörde perde arkasındaki kahramanlardan biri olan Forbo’nun, uzun yıllar yer aldığı Türkiye pazarındaki yapılanması 2013 yılında kuruldu. 10 yıl içinde İstanbul Havalimanı’ndan global lojistik firmalarının yeni yerleşkelerine kadar çözüm sunan Forbo Türkiye, 2027 yılı için önemli hedefler belirledi. Bölgesel bir merkez olmanın yanı sıra, 2027 yılında Forbo ülkeleri içinde ilk 5’te yer almayı planlayan Forbo Türkiye, Türki Cumhuriyetlere ihracata başladı. Firmanın köklü tarihi, çözümleri, yeni ürünleri, Türkiye’deki yapılanması ve hedefleri üzerine röportaj gerçekleştirdiğimiz Forbo Türkiye Satış Müdürü Hakan Sayın, ayrıntıları dergimizle paylaştı.

 Forbo’yu tanıyabilir miyiz?

Forbo’nun tarihçesi çok eskilere dayanıyor: 1919 yılında kurulan Siegling, yıllar içerisinde evrimleşerek önce tanjansiyel kayışlar, güç aktarım kayışları üretiyor, 1950’lerden sonra da konveyör sistemlere giriyor ve böylece bir dünya markasına dönüşüyor. Gıda, ağaç endüstrisi, lojistik ana iş kollarını oluşturuyor ve yaklaşık 50 yıldır bu sektörleri domine ederek; dünyadaki birçok OEM firmasıyla global anlaşmalı olarak çalışmaya devam ediyor. 1994 yılında ise bir fon firması olan Forbo, Siegling’i satın alıyor ve günümüzde halihazırda hem kayış hem de konveyör bant üretimde dünya lideri olan Forbo Siegling ortaya çıkıyor. Forbo, geliştirmiş olduğu teknolojiler, bant tipleri, mukavemet, kimyasal dayanım gibi özelliklerle lojistiğin endüstriyel üretim tarafı ve ağaç sektöründe bu işin lokomotifi konumunda. Hemen hemen tüm kıtalara yayılan fabrikalarıyla üretim gerçekleştiren Forbo’nun; Amerika, Avrupa, Hindistan, Japonya ve Çin’de yer alan toplam 9 üretim tesisi bulunuyor. Bu üretim tesislerinde pazarların gereksinimlerine göre FDA, HACCP ve MHLW regülasyonlarına uygun ürünleri üretiyor.

Forbo’nun Türkiye’deki yapılanması, çalışmaları ve hizmetleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

2013 yılında Murat Arıkan’ın girişimleriyle kurulan Forbo Türkiye, bu sene 10. yılını kutluyor. Buradaki işimizi biraz daha aftermarket olarak yorumlayabiliriz. Burada birebir şekilde bant üretimi yapmıyor; özellikle ağaç, lojistik, gıda, tekstil gibi ürün kalemlerimizde stoklarımız üzerinden satış yapıyoruz. Forbo Türkiye olarak satış sonrası hizmetlerimizle öne çıkıyor ve her zaman için çok ciddi bir stok gücü ile çalışıyoruz. Her müşterimizin ürün talebi ve ihtiyacı farklılık gösteriyor. Forbo Türkiye olarak bizler; talebe göre malzemeyi ebatlıyor, müşteri istediğine göre ister burada montajlıyor, sonsuz birleştiriyoruz isterlerse bu işlemi müşterimizin tesisinde gerçekleştiriyoruz. Yani, stoklarımızda bulundurduğumuz ürünlerimizi müşteri ihtiyacına göre montajlayarak terzi usulü sunuyor, merkezimize de servis hizmetlerini alıyoruz. 7/24 esaslı sunduğumuz servis hizmetlerimizle, müşteri ihtiyacının olduğu her an yanında oluyoruz. Forbo’yu Avrupa’da birinci sıraya taşıyan da satış sonrası hizmetleridir. Türkiye’de de 7/24 servis hizmetimiz ve geniş bayi ağımız ile müşteri taleplerine en hızlı cevabı veriyoruz. Türkiye’de bölgesel olarak hizmet verdiğimiz 6 bayimiz bulunuyor. Bayiler aracılığıyla Türkiye’nin her noktasına en hızlı şekilde ulaşıyoruz.

Forbo’nun çözümleri hakkında bilgi verir misiniz?

Konveyör bantlar, modüler bantlar, homojen bantlar, düz kayışlar, zaman kayışları, tamamlayıcı ürünler, ekleme araçları gibi ürün gruplarını barındıran çözümlerimizi sektörlere göre ayırabiliriz. Örneğin, ağaç endüstrisi sürekli bir devamlılık esasında çalışıyor ve ağacın ham maddesinden işlenmiş prosese kadar sürecin tamamında bant kullanılıyor. Enerji maliyetlerinin en fazla olduğu sektör olan lojistikte ise, sektörün tamamı bant üzerinden işliyor. Bu alanda parsiyel taşımacılıkta çalıştığımız yerel kargo firmaları ve UPS, DHL Fedex, Amazon, Alibaba gibi global anlaşmalar çerçevesinde çalıştığımız müşterimizin hepsinin en büyük ihtiyaçlarını, uzun ömürlü bant ve enerji tasarrufu sağlayan çözüm oluşturuyor. Enerji tasarrufu konusunda, Forbo’nun yaklaşık 12 yıldır üzerinde çalıştığı ve 2023 yılında tamamladığı ürün tipi mevcut. Bu konuda TÜV’le ortak bir sertifikasyon da veriyoruz. Başka firmalar da enerji tasarrufu sağlıyor olabilir; ancak bunu sertifikasyona döken dünyadaki tek marka Forbo’dur.

Bu enerji tasarrufunu nasıl sağlıyorsunuz?

Forbo’nun geliştirdiği ve patentli malzememiz olan Texglide™ ile sağlıyoruz. Texglide™ (TXGD), kumaşın alt tarafına gömülü bir bileşiktir. Texglide™ sadece bir eklenti veya kaplama değil, kayışın kullanım ömrü boyunca kumaşın alt kısmında kalıcı bir özelliktir. Texglide™, kayış ile kayar yatak arasında düşük sürtünmeyi garanti eder. Bu ürünün tekstil kordlarının arasında yağ tutucu bir özelliği var ve bu sürtünmeyi neredeyse %50 azaltıyor. Bir sistemin en büyük düşmanı ısıdır ve sistem içinde ısıyı oluşturan sürtünmedir. Sürtünmeyi ne kadar azaltırsanız; enerji sarfiyatınız o kadar düşer, bandın ömrü o kadar uzar. Bu sayede de rulmanlar, motorlar, redüktörler ve tamburları içeren sisteminiz o kadar az yaşlanır. Forbo’nun bantları enerji tasarrufuyla öne çıkıyor diyebiliriz. Bunun denemeleri 13 yıl önce Hollanda’daki Avrupa’nın en büyük 3. havaalanında başlıyor. AMP MISER™ 2.0 dediğimiz ve o zamanlar henüz birinci versiyonu olan bir ürünümüz, 6 yılın sonunda %40’ın üzerinde bir tasarruf sağlıyor. Kendini geliştirmeye sürekli devam eden Forbo, AMP MISER™’in 2. versiyonunu geliştiriyor ve bunda %50 ila %60 arasında bir enerji tasarrufu sağlıyor.

Bugün Avrupa’da dahil herkes lojistik alanında enerji tasarrufu üzerine çalışıyor. Türkiye’de de Paris İklim Anlaşması’na imza attık ve 5 yıl içinde karbon ayak izini belirli bir noktaya indirmeniz gerekiyor. Çok geniş bir alan ancak faaliyet gösteren tüm firmalar bunu hayata geçirmek zorundalar ve biz Forbo olarak bir avantaj sunuyor, sistemde %50 ila %60 arasında enerji tasarrufu sağlıyoruz.

AMP MISER™ 2.0 hakkında bilgi verebilir misiniz?

AMP MISER™ 2.0 bir ürün tipi diyebiliriz. Özellikle lojistik sektörü için hazırlanmış, lojistik sektöründe yeşil dönüşüm dediğimiz olguya destek verebilecek, firmaları enerji tasarrufunda ön plana çıkarabilecek, sistemlerinin yaşlanmasını geciktirebilecek bir ürün gamı. Her firma enerji tasarrufu sağladığını söyleyebilir ancak biz bunu hesaplamaya döküyoruz. Forbo’nun web sitesinde AMP MISER™ 2.0 hesaplama dediğimiz bir portalımız var. Kullanıcılar gerekli bilgileri girerek, sisteminde sağlayacağı enerji tasarrufunu görebiliyor. Yani tüm verileri girdiği zaman, enerji kullanımından ne kadar tasarruf sağlayabileceğini günlük, 6 aylık ya da yıllık olarak görebiliyor. Bilgiler doğru girildiği zaman AMP MISER™ 2.0 ile size sunulan tasarruf bilgisi oldukça doğru sonuçlar veriyor. Girilen bilgilerden kaynaklı olarak sistemin yanılma payını ise, %5 gibi bir rakam oluşturuyor.

Siegling Fullsan adında yeni bir ürününüz var. Ürünün özellikleri ve kullanıcı avantajlarından bahsedebilir misiniz?

Forbo’nun yaklaşık 10 yıllık bir yatırım ve Ar-Ge ürünü olan Siegling Fullsan, gıda sektörüne üstün avantajlar sağlayan bir monoblok bant. Homogeneous belts dediğimiz bu monoblok bantların en büyük avantajı, sistemindeki kontaminasyonları engellemesi ve ultra hijyen sağlaması. Gıda sektörü için geliştirilen bu ürün grubu; et, balık, hamur işleme tesisleri gibi yerlerde kontaminasyonu engelliyor, hijyen gereksinimlerini üst düzey karşılıyor. Yağ, gres, nem ve bakterileri uzaklaştırma konusunda mükemmel olan bu bant, Ambalajsız gıda işlemenin tüm aşamaları için ideal bir çözüm sunuyor. +90 derece sıcaklıkta çalışabilen bu ürün grubu, 90 derece sıcaklıklarda yıkamaya uygun bir yapıda. Ultra hijyen sağlayan Siegling Fullsan, olağanüstü kolay temizlenmesi, UV-C direnci ve mekanik yüke dayanma yeteneğiyle de öne çıkıyor.

Forbo Türkiye’nin yer aldığı referans projelerden söz edebilir misiniz?

Forbo’nun en büyük özelliği iş ortaklarının ihtiyaçları üzerine ürün geliştirmesidir. Portföyümüzde yer alan her ürün, bir müşterimizin ihtiyacına göre geliştirilmiş, proseste başarı sağlamış ve ardından satışa sunulmuştur. Özellikle globalde lojistiğin öncüsü dediğimiz firmaların hepsinin sadece tedarikçisi değil, iş ortağıyız. Örneğin, AMP MISER™ 2.0 ürün grubumuz lojistikteki en büyük firmalardan birinin talebi doğrultusunda üretiliyor. Referans projeler konusunda ise, bugün İstanbul Havalimanı’ndan global lojistik firmalarının yeni yerleşkelerine kadar çözüm sunduk ve sunmaya devam ediyoruz. Birçok projede Forbo vardır; çünkü sistem sağlayıcılarının dünya devleri bizim iş ortağımızdır. Sorter sistemleri nereden alınırsa alınsın üzerinde Forbo vardır, bu şekilde de Forbo’yu tanımayan bir firmanın sisteminde bile bizim ürünlerimiz çalışıyordur.

Forbo Türkiye olarak ihracat yapıyor musunuz? 

2023 itibarıyla Türki Cumhuriyetlere ihracatımız başladı. Bunun öncesinde ihracat yetkimiz yoktu ve bu iş Avrupa tarafından yönetiliyordu. Bu yıl itibarıyla tüm Türki Cumhuriyetlere ihracat yapabiliyoruz; çok büyük hacimler de olmasa bile girişimlerimiz başladı.

2022 yılını nasıl geçirdiğinizden bahsederek, 2023 yılının nasıl devam ettiğini aktarır mısınız?

2022 yılını Forbo Türkiye’nin altın çağı olarak değerlendirebilirim. 2021’de azımsanmayacak bir büyüme gerçekleştirmemize rağmen 2022 yılında en yüksek büyüme rakamlarına ulaşarak; yaklaşık %130 oranında bir büyüme, EBIT de ise %600’lük bir büyüme sağladık.

Bu büyümemizin bir kısmını 2023’e de aktararak devam ettik. Şu anki seçim ekonomisi ve yaşadığımız deprem, 2023 yılını oldukça derinden etkiledi ve hedeflerimizi bu kapsamda revize ettik. Öte yandan dövizin durumu tüm endüstriyi etkiliyor; şu an Türkiye’deki en ucuz şeyin döviz olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle döviz üzerinden girdi ve çıktılarımızdaki kar oldukça düştü. Bunun üzerine seçim ekonomisi de geldiğinde herkes gibi çok durağan ilerliyoruz. Satış değerlerimiz iyi, rakamlarımız iyi ama 85 milyonluk bir endüstri ülkesinin gerçeği bu değil. Sanayisiyle beraber çok ciddi kazanımları olan bir ülkeyiz ancak çarklar istenildiği gibi dönmüyor. Tüm sektörler seçim sonrasını bekliyor.

Forbo Türkiye’nin gelecek dönem hedef ve beklentilerini iletir misiniz?

Forbo Türkiye olarak, 2027 yılı için belirlediğimiz bir hedefimiz var: Bu hedef kapsamında Forbo’nun Avrupa’daki ilk 5 ülkesi arasına girmeyi planlıyoruz. Bizim de içinde bulunduğumuz Forbo’nun Europe, the Middle East and Africa (EMEA) grubunda; İspanya, Fransa, İtalya, Almanya, Norveç, Danimarka, Hollanda gibi ihracatta dev potansiyelleri olan Forbo kuruluşları yer alıyor. Bu ülkeler arasında ilk 5’te yer alma hedefimiz doğrultusunda çalışıyor; Forbo Türkiye olarak, Forbo’nun Türki Cumhuriyetlere ve Orta Doğu’ya açılan kapısı olmayı planlıyoruz. Türki Cumhuriyetlere yeni başlayan ihracatımızı geliştirerek, 2027’de bölgesel bir merkez olmayı hedefliyoruz.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Advertisement
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konveyör Bantları

Güvenli kenar çözümü Hijyenik Amseal

Yayın Tarihi

on

Gıda endüstrisi için işleme ve konveyör bantlarının önde gelen üreticisi olarak gıda üretimi hijyenini işin temel taşı yapan Ammeraal Beltech, bu alana odaklanarak bant kenarlarının kirlenmesini ve yıpranmasını önleyen güvenilir bir koruma sistemi geliştirdi.

Bakterilerin bandın içine nüfuz etmesini engelleyerek ISO 22000 gereksinimlerine (önceki adıyla HACCP) uyumu sağlayan Hijyenik Amseal, Non-fray ve KleenEdge gibi Ammeraal Beltech’in diğer hijyenik kavramlarının yanı sıra, bant kenarını tüm yönlerden tamamen sızdırmaz hale getirir ve üst kaplamayı bozmadan bırakır.

Altı bezli ve altı üstü kaplamalı bantlarda kullanılabilen Amseal, Nonex, Ropanyl (TPU), Peflex (PE) ve Amtel (TPE) gibi geniş bir bant serilerinde mevcut.

Benzersiz gıda güvenliği teknolojisi

Bant kenarına termoplastik bir malzeme uygulayarak, özel ekipmanla ayrılmış şekilde kullanılan Amseal teknolojisi, benzersiz iki adımlı geometrisiyle gıdayla temas eden üst kaplamanın kesintiye uğramamasını ve bant içindeki bezin tamamen kilitli kalmasını sağlar.

Amseal ile orijinal bant yüzeyi tüm genişlik boyunca kapalı ve düzdür. Bu, bandın sanitasyonunun daha kolay olmasını (gıda güvenliği), nem ve kirlenmeye karşı korunmasını ve mekanik olarak çok güçlü olmasını sağlar.

Benzersiz Hijyenik Amseal konsepti, Ammeraal Beltech bantlarına (mono, iki veya üç katlı bantlar) ve birçok profilde uygulanabilir.

Önemli avantajlar:

·  İyileştirilmiş hijyen

·  Kolay sanitasyon

·  Banttan ürüne bulaşı riskinin azaltılması

·  Bezin kirliliğinin ortadan kaldırılması

·  Sıyırıcılarla uyumluluk

·  Bant kenarlarının ipliklenmesini önlenmesi

·  Uzun bant ömrü

·  Sanitasyon sürelerinde ve su/deterjan tüketiminde maliyet tasarrufu

·  Bant esnekliği değişmez

·  Modern, güvenilir, dayanıklı tasarım

·  Geliştirilmiş estetik

·  Çok farklı renk seçe nekleri

Hijyenik Amseal; fırıncılık, şekerleme, et, tavuk, balık işleme, süt ürünleri, meyve ve sebze gibi endüstrilerde gıda uygulamaları için tercih edilen bir çözümdür. Klasik Amseal kenar koruma sistemine sahip bantlar; ilaç, tarım, lastik, tütün, ahşap vernikleme ve havaalanları da dahil olmak üzere çeşitli farklı endüstrilerde kullanılabilir.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Konveyör Bantları

Forbo’dan gıda endüstrisi için daha güçlü, daha hijyenik çözüm: Siegling Fullsan

Yayın Tarihi

on

Siegling Fullsan bantları, homojen, termoplastik poliüretandan yapılmış tek parça konveyör bantlarıdır. Yağa, grese, neme ve bakterilere karşı dayanıklı olan tüm Fullsan bantları, son derece kolay temizlenen bantlardır ve et, kümes hayvanları veya deniz ürünleri, hamur, süt ürünleri ve gıda endüstrisindeki diğer uygulamalar gibi hijyen açısından kritik alanlar için idealdir.

Sağladıkları hijyen avantajlarına ek olarak, profiller, kanatlar ve yan duvarlar gibi çeşitli taşıma işlerine göre özel olarak modifiye edilebilen Siegling Fullsan, üç temel tasarımdan oluşan bir seriyle karşımıza çıkıyor:

Pozitif Tahrik (PD)

Siegling Fullsan pozitif tahrik bantlarında gücü iletmek için form-fit dişli tahrik kullanılır. Sonuç olarak, bantlar tam olarak konumlandırılabilir ve kayma olmaz. Bantların alt tarafı, tüm genişlik boyunca dişlere sahiptir.

Merkezi Tahrik (CD)

Siegling Fullsan merkezi tahrik bantlarında gücü iletmek için biçime uygun zincir dişlisi tahriki de kullanılır. Sonuç olarak, tam konumlandırılabilirler ve kayma meydana gelmez. PD bantlarından farklı olarak, bunların bant boyunca dişleri yoktur. Bu durumda, badın ortasında bir sıra diş veya bandın genişliğine bağlı olarak bandın alt tarafında en fazla üç paralel diş sırası bulunur.

Düz (FLT)

Siegling Fullsan düz bantlar, makara kullanılarak sürtünmeyle tahrik edilir. Bantların alt taraflarında dişler/diş sıraları yoktur, dolayısıyla düzdür.

Daha fazlası için >>

https://www.forbo.com/movement/tr-tr/iletisim/prxh57

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Konveyör Bantları

Gıda güvenliği için konveyör bant verimliliğinizi maksimize edin

Yayın Tarihi

on

Konveyör bantlarınız için gıda güvenliği belgeleri alın

Avrupa Birliği, ürünlerinin halka dağıtılmadan önce gıda güvenliği standartlarına uygun olduğunu belgelemek için her gıda temaslı malzeme için gıda üreticilerinin sertifikalandırma yapmasını şart koşar. EC 1935/2004 Yönetmeliği hem gıdanın üretimini hem de gıda işleme ekipmanlarının üretimini düzenler. Üretim sırasında malzeme ve eşyaların yiyeceğe transfer olmadığından emin olmak için ayrı belgeler gereklidir. Her sertifikasyon, malzeme ve izlenebilirlik verilerini, belirli düzenlemelere uyulduğunu belirten Bir Uygunluk Bildirimi (DOC) beyanını içermelidir.

ERIKS tedarikçilerinden birini örnek göstererek açıklayan ERIKS Uygulama Mühendisi Hans Venema, şu ifadeleri kullandı: “Tedarikçilerimiz, yaklaşık 5 metre genişliğinde rulolarda yaklaşık 500 metre uzunluğunda düz kayışlar üretiyor. Bu rulolar daha sonra daha küçük kayışlara bölünüp konveyörlerimize takılıyor. İyi Üretim Uygulamaları GMP ve EC düzenlemelerine göre, bu süreçte her adım için sertifikasyon yapmamız gerekiyor. Bu sayede her spesifik konveyör bandını orijinal üretim partisine ve ham maddelere kadar takip edebiliyoruz.”

Gıda güvenliği denetimi için hazırlık yapın

Zaten Bir Uygunluk Bildirimi (DOC) belgeniz varsa neden her bileşen malzeme ve parça için ayrı bir sertifikaya ihtiyaç duyarsınız? Bir DOC veya uygunluk belgesi, belirli malzeme ve eşyalar için geçerli olan yasal yükümlülükleri yerine getirmek için verilen kendinden verilmiş bir belgedir. Hans, DOC ve spesifik sertifikalar arasındaki ilişkileri açıklamak için basit bir metafor kullanır: “Bir kek pişirdiğinizi düşünün. Her zaman aynı tarifi kullanabilirsiniz, ancak malzemeleri tekrar almanız gerekir, tam olarak her bileşen için spesifik bir sertifikaya benzer şekilde. İşte Uygunluk Bildirimi, yiyecek düzenlemelerine uygun olduğunu belirten (sertifikalı) bir tarif gibidir.”

Birçok şirket, ürünlerinin gıda güvenliği düzenlemelerine uyduğunu göstermek için sadece bir DOC alır. Ancak, spesifik bileşen malzemelerin sertifikasyonu, bir güvenlik denetimi yapılırken ham maddelere geri takip imkanı sağlar ve diğer gereksinimlere uyumu garanti altına alır. Bu aynı zamanda şirketlerin planlanmamış duraksamaları azaltmalarına ve para tasarrufu yapmalarına yardımcı olur çünkü tüm üretimi durdurmadan kök nedeni tespit etmeye olanak sağlar.

Yine de ileri bir denetim durumunda, Hans’ın belirttiği gibi, yalnızca Bir Uygunluk Bildirimi’ne sahip olmak yeterlidir: “Birçok durumda, insanlar konveyör bandında hiçbir sorun bulmazlar, başka bir bandın yerine yenisiyle değiştirirler. Bu durumda, bir (spesifik) sertifikaya ödeme yapmak gerekli değildir çünkü kayışın taban malzemesi üzerindeki uygunluk bildirimi hala aynıdır.”

Farklı bant türlerinin ve malzemelerinin kimyasal dayanıklılığını belirleyin

Konveyör bantlarında uyumsuz malzemeler veya temizlik maddelerindeki kalıntılar, gıda üretiminde dolaylı çapraz kontaminasyona neden olabilir. Bu nedenle, gıda güvenliği sağlayan bir konveyör sistemi için ilk adım, konveyör bantlarındaki malzemelerin gıda güvenliği standartlarına uygun olduğundan emin olmaktır. Bazı gıda ürünleri, konveyör bantlarında bulunan plastikler üzerinde uzun vadede etkisi olabilecek uyumsuz maddeler içerebilir.

Örneğin, genellikle %60 ila %80 yağ içeren peynir, konveyör bantlarında bulunan plastiklere uzun vadede etki edebilir. Bu gibi ürünlerle uyumsuz malzemeler, konveyör bantlarının ömrünü kısaltabilir ve erken aşınmaya neden olabilir. Aynı şey yağa dayanıklı konveyör bantlarına ihtiyaç duyan kurabiye üretiminde kullanılan konveyör bantları için de geçerlidir.

Günümüzde birçok kişi, görsel tespiti çok kolay olduğu için mavi bir konveyör bandı ister. Bununla birlikte, görsel tespit kolaylığı için kullanılan mavi konveyör bantları, kimyasal dirence sahip değilse kontaminasyon riski oluşturabilir. Bu durumda beyaz balık filetoları mavi renkle kontamine olabilir. Bu nedenle, kolaylıkla gıda güvenliği arasında bir denge kurmak önemlidir.

Konveyör bantlarınız için optimal temizlik yöntemini seçin

Doğru temizlik, sadece konveyör bantlarının ve dişlilerin ömrünü uzatmakla kalmaz, müşterilere sağladığınız ürünün daha güvenli olduğunu da garanti eder. Üreticiler için önemli olan, açık alan temizliğinde konveyörleri ve eklentilerini temiz tutmaktır. Yapılan yaygın ama önlenebilir hatalardan biri, konveyör bantlarında kimyasal kalıntı bırakmaktır. Konveyör bandına olan etkisinin yanı sıra, geri kalan kalıntı en büyük sorun. Üreticiler, üretim yeniden başlamadan önce bunu engellemelidir, çünkü ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Bunu önlemek için konveyör bant malzemeleri temizlik ürünlerindeki kimyasallara dayanıklı olmalıdır. Kimyasal dayanıklılığı olmayan konveyör bantları, peroksit, izopropil alkol veya klor gibi temizlik maddelerindeki kimyasallarla kontamine olabilir. Sonuç olarak, plastikler veya diğer kimyasallar, kalıntı olarak gıdaya aktarılabilir.

Örneğin, plastik konveyör bantlarının temizlik maddesine dayanıklı olmaması durumunda, konveyör sistemlerinde aşınma hızlanabilir. Bu durumda konveyör bantları, temizlik maddelerine dayanıklı bir malzemeden yapılmış yeni bir sistemle değiştirilmelidir. Bunun için aşınmanın en aza indirildiğinden emin olmak için laboratuvarda test edilmelidir.

Konveyör bantları, endüstri segmentine göre özelleştirilmiş temizlik yöntemleri gerektirir. Örneğin, üretim aralarında minimal veya hiç temizlik maddesi kullanılmadan sıkıştırılmış hava kullanılabilir, böylece bakım süresi azaltılabilir. Fırın ve hamur endüstrileri genellikle yerinde sterilizasyon veya buhar yerinde (SIP) kullanır çünkü bu yöntem konveyör bantlarındaki bakterilerin %99,9’unu öldürürken hamurun sıvı kalıntılarla doğrudan temasını önler.

Bununla birlikte Hans’ın da belirttiği gibi, SIP temizliği durumunda temizlik seviyesine daha fazla dikkat edilmelidir: Basınçlı bir su tabancası kullanarak konveyör bandını yıkarken, tüm konveyör bandını temizlediğinizden emin olmanız gerekir. Üfleme ucu ile basınçlı hava kullanıyorsanız, tüm kayışı temizlediğinizden emin olmanız gerekir.

Uzman rehber

Gıda güvenliği sağlayan bir konveyör çözümü, önemsiz gibi görünen ancak önemli bakım sorunlarını önlemek için uzman bir inceleme ve analiz gerektirir. Çözüm süreci genellikle konveyör bantlarının çapraz kontaminasyon risklerini tespit etmek için yerinde bir inceleme ile başlar. Ardından uzmanlar, temizlik maddelerine karşı kimyasal direnç testleri yapmalı ve sonuçların detaylı bir analizini yapmalıdır.

Bir örnekte, en büyük süt ürünleri şirketlerinden birinin peynir deposunun açık yüzey konveyörlerinde küf oluşumu ve plastikleştirme makinelerinden sızan temizlik maddeleri tespit edildi. Küf oluşumunu ve sızıntıyı en aza indirmek için, şirket kullanılan temizlik maddesine karşı daha iyi kimyasal dayanıklılığa sahip kapalı konveyör bantlara ihtiyaç duyar.

ERIKS konveyör uzmanlarının yardımıyla, kullanılan temizlik maddelerine karşı kimyasal dayanıklılık sağlandı, küf oluşumu ve sızıntı minimum düzeye indirildi ve konveyör bantlarının ömrü maksimize edildi. Bu gıda güvenliği sağlayan konveyör çözümü, o konveyör bandı için yıllık 3130 Euro’ya ve peynir deposu başına yaklaşık 60.000 Euro tasarrufa ulaştı.

Operasyonel düzeyde bu gıda güvenliği sağlayan konveyör çözümü, bantların temizlenmesine harcanan süreyi azalttı. Ayrıca, daha uygun bir kayış tahrik dişlisi kullanıldığından sistem daha önce olduğundan daha sorunsuz çalıştı.

Sonuç

Gıda güvenliği sağlayan konveyörler, operasyonel maliyetleri ve çevresel etkileri azaltarak konveyör ve tahrik sisteminin ömrünü uzatır. Gıda güvenliği sağlayan konveyörler, beklenmedik olaylardan kaynaklanan zaman ve para tasarrufu sağlamanın yanı sıra müşterilere sunduğunuz ürün ve hizmetlere güven ve güvenilirlik oluşturmanıza yardımcı olur. Kurulumunuzun durumuna bağlı olarak en iyi gıda güvenliği sağlayan konveyör çözümünü belirlemek için bir konveyör uzmanıyla görüşün.

Hans VenemaApplication Engineer 
ERIKS Group

Hans Venema
Application Engineer
ERIKS Group

 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com