Connect with us

Konveyör Bantları

Gökışık bant çözümleriyle minimum maliyet, maksimum kazanç

Yayın Tarihi

on

Konveyör bant sistemleri, katı yapıdaki malzemelerin uzun veya kısa mesafelerde nakledilmesi için kullanılan en düşük maliyetli sistem olması sebebiyle hemen hemen bütün sektörlerde geniş bir kullanım alanına sahip. Ağır hizmet şartlarında çalışan konveyörler için kullanılan kauçuk bant lastikleri ise ürün nakil maliyetleri için son derece önemli. Uzun yıllara dayanan tecrübesiyle geniş portföydeki konveyör bant lastiği çözümlerini, “Firmanızı Geleceğe Taşıyoruz” sloganıyla sunan Gökışık, müşterilerinin ürün nakil maliyetlerini minimum seviyeye çekip, firma kazanımlarını maksimum seviyeye çıkarıyor. 

Tekstil kordlu kauçuk bant lastiği üretimine 2019 yılında, konusunda uzman kadrosu ve tam donanımlı kalite kontrol laboratuvarını faaliyete alarak başlayan Gökışık, üretiminin büyük çoğunluğunu madencilik ve agrega sektörleri için sunuyor.

Bu sektörlerde geçerli olan ağır hizmet şartlarında kullanıma uygunluğu belirleyen TSE EN ISO 14890 standardı ürün kalite belgesini, kısa sürede bünyesine katan firma, çeşitli kauçuk bileşenleri kullanarak ürettiği bant lastikleriyle farklı sektörlerden birçok kullanıcının özel teknik gereksinimlerine eksiksiz çözümler sunuyor.

Gökışık, bant lastiklerini kullanılan kauçuk yapısına göre aşağıda belirtilen özelliklerde üretiyor:

  • Genel kullanıma uygun (Hafif ve orta hizmet)
  • Aşınmaya ve kopmaya dayanıklı 
  • Isıya ve aleve dayanıklı (EPDM)
  • Yağa ve asite dayanıklı (Nitril)

Tırmanma açısına göre yapılan bant lastikleri:

  • İnce profilli bantlar
  • Lades – Çavuş bantlar
  • Bandobarlı – Paletli bantlar
  • Elevatör bantlar

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Konveyör Bantları

Kauçuk konveyör bantlarda kullanılan bant kenarları için kılavuz

Yayın Tarihi

on

Teknolojideki ilerlemeler ve kauçuk çok katlı konveyör bant imalatında kullanılan malzeme türleri nedeniyle, bant kenarı türleri konusunda genellikle kafa karışıklığı vardır. Temel olarak üç tip kenar mevcuttur: Kalıplanmış kenar, sızdırmaz (kesilmiş) kenar ve kesilmiş (düz) kenar. 

Çok katlı ve tek katlı yapılı bantlarda kalıplanmış kenar

Yıllar önce, kalıplanmış kenarlar bir norm olarak kabul ediliyordu; çünkü çok katlı kayışlarda takviye kumaşı olarak pamuk kullanılıyordu. Nemin pamuklu kumaşa nüfuz etmesini ve çürümesine neden olmasını önlemek için kalıplanmış bir kenar gerekiyordu. Bununla birlikte, polyester ve poliamid kullanan sentetik kat kayışlı karkasların başlangıcından bu yana, bu sorun artık fiilen ortadan kalktı. Sonuç olarak, kalıpsız kenarlı bantlar şimdi en yaygın kullanılan tipler arasına girdi. Kalıplanmış kenarlar, bant ancak son kullanıcı tarafından istenen belirli bir genişliğe tam karşılık gelecek şekilde imal edildiğinde (birleştirilmiş ve vulkanize edildiğinde) elde edilebilir. Bandın kalandırlanması (kalenderleme) sırasında karkasın yanına küçük bir takviye edilmemiş kauçuk şerit takılır. Vulkanizasyon işlemi sırasında kayışın ayrılmaz bir parçası haline getirilir. Bu, tipik olarak kumaş takviyesi olmadan kayış kenarında 5 ila 15 mm kauçuk sağlar.

Kalıplanmış kenarlar herhangi bir yapısal avantaj sağlamaz ve bant raydan çıkarsa hasar görebilir. Güçlendirilmemiş kauçuk kolayca kesilebilir, bu nedenle kalıplanmış kenarlara sahip bir kayış hasar gördüğünde, büyük kauçuk parçaları genellikle yırtılır.

Özel sınıflardaki (örneğin yangına dayanıklı) ve/veya standart olmayan boyutlardaki çoğu “stok dışı” bantlar, müşteri tarafından talep edilen belirlenmiş ölçülerde, sipariş üzerine yapılır. Bunlar bu nedenle, müşteri tarafından talep edilen genişlik ve uzunluk kombinasyonları, bantların daha geniş, daha uygun maliyetli bir şekilde kesilmesine imkan tanıdıkça, doğal olarak kalıplanmış kenarlara sahiptir.

Sızdırmaz kenar

Üretim verimliliğini en üst düzeye çıkarmak için standart üretim bantları genellikle üretim makinelerinin olanak sağladığı genişlikte yapılır ve ardından daha dar genişliklerde kesilir. Dunlop’ta, çok yüksek hızda dönen kesme bıçaklarını içeren özel bir kesme işlemi kullanarak otomatik olarak sızdırmaz kenarlı kayışlar oluşturulabilir. Dönen bıçakların sürtünmesiyle oluşan ısı, karkas liflerini ve kayışın kenarındaki kauçuğu eriterek etkili bir sızdırmazlık oluşturur. Buna ‘kesmeli ve sızdırmaz kenar’ veya basitçe ‘sızdırmaz kenar’ denir. Sızdırmaz kenarda daha iyi bir görselliğin yanı sıra, bant neme karşı hassas değildir ve bu nedenle ıslak koşullarda kullanılabilir ve daha uzun süre dayanabilir.

Kesme kenar

Kesme kenarlı kayışlar, daha önce tarif edildiği gibi üretilir ancak geleneksel döner bıçaklar kullanılarak kesilir. Bu nedenle bir “kesme kenar” sızdırmaz değildir. Islak ve açık hava depolama koşulları, kılcal kanallarla suyun kenardan karkas içine girmesine neden olabileceğinden, Dunlop’ta sızdırmaz (ham) kesilmiş bant kenarlarının kullanılması önerilmez. Karkas lifleri pek etkilenmese de ek yerleri yapılırken nem, vulkanizasyon sorunlarına neden olabilir.

Çelik kord kayışlar

Tüm çelik kord kayışları, çelik kordları tamamen içine alan ve bu nedenle yalnızca kalıplanmış kenarlarla mevcut olan belirli bir dizi özelliğe göre üretilir. Çelik kord ve çelik takviyeli kumaş kat ile bantlamada, nemin çeliğin zamanla aşınmasına neden olmasını önlemek için kalıplanmış kenarların kullanılması gereklidir.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Konveyör Bantları

YOKOHAMA, Hiratsuka Fabrikası’nda konveyör bant üretim kapasitesini artıracak

Yayın Tarihi

on

YOKOHAMA, Japonya’nın Kanagawa Eyaleti’nde yer alan Hiratsuka Fabrikası’nda konveyör bant üretim kapasitesini artıracağını duyurdu. Firmanın endüstriyel sahayı güçlendirme çabasının bir parçası olarak gerçekleştirilen büyümenin ilk aşamasında, yaklaşık 1,6 milyar Yen’lik bir sermaye yatırımını takip eden aşamalar uygulamaya alınacak. Firmanın büyümesinde; aşınma direnci, ısı direnci, yağ direnci, alev direnci ve güç tüketimini konveyör bantlarda azaltmayı amaçlayan çeşitli bantlar için yeni üretim hatları kurmaya odaklanılacak. Mart ayında başlayan ve üretimin Ekim 2023’te başlaması planlanan inşaat, Hiratsuka Fabrikası’nın mevcut kapasitesini 1.3 kat artıracak.

Konveyör bantlar, cevherler, kayalar, kum ve diğer malzemeler dahil olmak üzere birçok endüstri için çok önemli olan çeşitli malzemeleri işlemede dünya çapında kullanılan taşıma sistemlerinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Japonya’da ve dünyanın diğer ülkelerindeki çeşitli ihtiyaçları karşılamak için nesiller boyu geliştirme, üretim ve çeşitli kayışların tedariki boyunca biriken birinci sınıf konveyör bant teknoloji tecrübesine sahip olan YOKOHAMA’nın, Hiratsuka Fabrikası’ndaki üretim kapasitesini artırması; firmanın konveyör bant pazarındaki değişikliklere yanıt vermesini ve konveyör bantları gerektiren birçok endüstriyi desteklemeye devam etmesini sağlarken, aynı zamanda sürdürülebilir gelişmeye de katkıda bulunacak.

Şirkete 2021’den 2023’e kadar rehberlik edecek olan Yokohama Dönüşüm 2023 (YX2023) orta vadeli yönetim planını uygulayan YOKOHAMA, bu plan kapsamında MB segmenti kaynaklarını en güçlü iki iş alanı olan, hortum ve kaplinler ile endüstriyel ürünlere yoğunlaştıracak.

Hiratsuka Fabrikası

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Konveyör Bantları

Konveyör bantlarınızın çalışma ömrünü artırın

Yayın Tarihi

on

Doğru seçimi yapmak

Bir taşıma bandının aşınma direnci nitelikleri, kullanım ömrünü belirleyen ana faktörlerden biridir ve nihayetinde maliyet etkinliğinin en doğru testidir. Aşınmaya dayanıklı dış kaplamanın en iyi tipini ve kalitesini seçmek, konveyör bantların etkinliğini ve çalışma ömrünü büyük ölçüde belirleyecektir.

Bir tedarikçi tarafından ‘aşınmaya dayanıklı’ olarak belirtilen bir kayışın doğal olarak çabuk aşınmamasının beklenmesi yaygın bir yanılgıdır. Farklı aşınma ve aşınma nedenleri, farklı türde aşınmaya dayanıklı kapaklar gerektirir. Örneğin, kayış yüzeyinin kesilmesine ve oyulmasına neden olan kaya, kereste veya cam gibi ağır veya keskin nesneleri taşıyan kayışlar; kelimenin tam anlamıyla lastik kaplamayı sürekli ovalayan zımpara kağıdı gibi davranan agrega, kum ve çakıl gibi ince malzemeleri taşıyan kayışlara kıyasla farklı direnç özelliklerine ihtiyaç duyar.

Genel bir kural olarak, konveyör bant yüzey aşınmasının %80’i, bandın üst kapağında ve yaklaşık %20’si alt kapakta oluşur. Üst kapaktaki aşınma, özellikle bandın dökme malzeme tarafından darbeye maruz kaldığı yükleme noktasında veya ‘istasyonda’ ve malzemenin etkin bir şekilde ‘hızlandırıldığı’ boşaltma noktasında, taşınan malzemelerin aşındırıcı etkisinden kaynaklanır. Sanılanın aksine kısa kayışlar (50 metrenin altında), uzun kayışlara kıyasla yükleme ve boşaltma noktalarından daha sık geçtiklerinden genellikle daha hızlı aşınırlar. Bu nedenle, doğru tipte kaplama kalitesi seçimi ve daha kısa uzunluktaki kayışların kalınlığı her zamankinden daha da önemli hale gelir.

Kayışın alt kapağındaki aşınma, esas olarak tambur yüzeyi ve makaralarla sürtünme temasından kaynaklanır. Bu tip aşınmanın hızı ve homojenliği, yanlış hizalanmış veya aşınmış tamburlar ve yanlış açılara ayarlanmış makaralar gibi diğer birçok faktörden olumsuz etkilenebilir. Ozon bozulması (çatlama) veya atık malzeme birikiminin olduğu kirli bir ortam gibi faktörler aşınmayı hızlandırabilir. Bant temizleme sistemleri, özellikle çelik kenarlı sıyırıcılar da üst kapak yüzeyinde aşınmaya neden olabilir.

Daha büyük her zaman daha iyi değildir

Kaplamanın gerçek kalınlığı önemli bir husustur. Genel olarak ele alındığında malzeme ne kadar aşındırıcıysa ve konveyör ne kadar kısaysa, kapak o kadar kalın olmalıdır. Prensip olarak, üst kapak ile alt kapak arasındaki kalınlık farkı 3’e 1 oranını geçmemelidir. Birçok konveyör bandı kullanıcısı işletim ömrünü uzatmak amacıyla, giderek daha kalın kaplamalara sahip bantları takmaya başvurur; ancak, çok kalın kapaklar potansiyel olarak başka sorunlara neden olabilir. Gerçekte, en önemli tek faktör, kayış kaplama kauçuğunun gerçek aşınma direncidir.

Uluslararası kalite standartları

Uluslararası kabul görmüş iki standart seti vardır: Aşınma için ISO 10247 (H, D ve L) ve daha uzun süredir yerleşik DIN 22102 (Y, W ve X) standartları. Genel anlamda, DIN Y ‘normal’ hizmet koşullarıyla ilgilidir. Daha aşındırıcı malzemeler için ise DIN W ve ağır ve keskin büyük topak boyutlarından kaynaklanan kesme, darbe (yüksek düşme yüksekliklerinden), aşınma ve oluk açmaya karşı dayanım için DIN X standardı.

Her üretici, farklı aşınmaya dayanım özelliklerine sahip kaplamalar için kendi polimer karışımını veya “tarifini” kullanır. Kullanılan ana polimerler, sentetik bir kauçuk olan Stiren-Butadien-Kauçuk (SBR) ve Doğal Kauçuk olan NR’dir. Temel olarak, SBR aşınmaya karşı iyi bir genel dirence sahiptir, doğal kauçuk ise kayda değer ölçüde daha pahalı olmasına rağmen kesme, yırtılma ve oyuk açmaya karşı daha fazla dirence sahiptir. Birçok üretici, maliyetleri (fiyatları) düşük tutmak için mümkün olan her yerde doğal kauçuğun kullanımından kaçınmaya çalışır. Buna rağmen, sonuçta kayışın çalışma ömrü üzerinde olumsuz bir etkisi olabilecek bir etkiye sahiptir.

Alıcı dikkat

Uluslararası standartlara uygun aşınmaya dayanıklı kapaklar bile genellikle kabul edilemeyecek kadar kısa sürelerden sonra değiştirilmelidir. Konveyör bant alıcılarının DIN ve ISO standartlarının yalnızca minimum kabul edilebilirlik ölçütü olduğunu hatırlamaları önemlidir. O zaman bile testler, üreticilerin iddialarına rağmen, %50’den fazlasının bu minimum standartların önemli ölçüde altında olduğunu ortaya koyuyor. Dunlop’un yaklaşımı hem spesifik hem de birleşik aşınma nedenleriyle başa çıkmak için özel olarak tasarlanmış bir dizi aşınmaya dayanıklı kaplama geliştirmek olmuştur. Dunlop daha uzun ömürlü ve dolayısıyla daha uygun maliyetli bir çözüm sağlamak için uluslararası kalite standartlarını önemli bir farkla aşmaktadır. Bunun mükemmel bir örneği, DIN Y standardını %25’ten fazla aşan Dunlop’un RA ‘standart’ aşınmaya dayanıklı kapağıdır. Dunlop, son derece aşındırıcı malzemeler için veya sadece daha uzun bir çalışma ömrü elde etmek için en yüksek aşınmayı aşan RS kaplamasını geliştirdi: DIN W ve eş değeri ISO ‘D’ standardı. 

Tavsiye alın 

Çoğu zaman, bir kayışın kalitesi (aşınma direnci dahil) fiyatına yansır. Orijinal üretici spesifikasyonlarını çok dikkatli bir şekilde kontrol etmek ve siparişinizi vermeden önce ilgili uluslararası standarda test edilmiş performansın belgelenmiş kanıtını istemek, her zaman harcanan emeğe değer.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com