Connect with us

Konveyör Bantları

Konveyör bantlarınızın çalışma ömrünü artırın

Yayın Tarihi

on

Doğru seçimi yapmak

Bir taşıma bandının aşınma direnci nitelikleri, kullanım ömrünü belirleyen ana faktörlerden biridir ve nihayetinde maliyet etkinliğinin en doğru testidir. Aşınmaya dayanıklı dış kaplamanın en iyi tipini ve kalitesini seçmek, konveyör bantların etkinliğini ve çalışma ömrünü büyük ölçüde belirleyecektir.

Bir tedarikçi tarafından ‘aşınmaya dayanıklı’ olarak belirtilen bir kayışın doğal olarak çabuk aşınmamasının beklenmesi yaygın bir yanılgıdır. Farklı aşınma ve aşınma nedenleri, farklı türde aşınmaya dayanıklı kapaklar gerektirir. Örneğin, kayış yüzeyinin kesilmesine ve oyulmasına neden olan kaya, kereste veya cam gibi ağır veya keskin nesneleri taşıyan kayışlar; kelimenin tam anlamıyla lastik kaplamayı sürekli ovalayan zımpara kağıdı gibi davranan agrega, kum ve çakıl gibi ince malzemeleri taşıyan kayışlara kıyasla farklı direnç özelliklerine ihtiyaç duyar.

Genel bir kural olarak, konveyör bant yüzey aşınmasının %80’i, bandın üst kapağında ve yaklaşık %20’si alt kapakta oluşur. Üst kapaktaki aşınma, özellikle bandın dökme malzeme tarafından darbeye maruz kaldığı yükleme noktasında veya ‘istasyonda’ ve malzemenin etkin bir şekilde ‘hızlandırıldığı’ boşaltma noktasında, taşınan malzemelerin aşındırıcı etkisinden kaynaklanır. Sanılanın aksine kısa kayışlar (50 metrenin altında), uzun kayışlara kıyasla yükleme ve boşaltma noktalarından daha sık geçtiklerinden genellikle daha hızlı aşınırlar. Bu nedenle, doğru tipte kaplama kalitesi seçimi ve daha kısa uzunluktaki kayışların kalınlığı her zamankinden daha da önemli hale gelir.

Kayışın alt kapağındaki aşınma, esas olarak tambur yüzeyi ve makaralarla sürtünme temasından kaynaklanır. Bu tip aşınmanın hızı ve homojenliği, yanlış hizalanmış veya aşınmış tamburlar ve yanlış açılara ayarlanmış makaralar gibi diğer birçok faktörden olumsuz etkilenebilir. Ozon bozulması (çatlama) veya atık malzeme birikiminin olduğu kirli bir ortam gibi faktörler aşınmayı hızlandırabilir. Bant temizleme sistemleri, özellikle çelik kenarlı sıyırıcılar da üst kapak yüzeyinde aşınmaya neden olabilir.

Daha büyük her zaman daha iyi değildir

Kaplamanın gerçek kalınlığı önemli bir husustur. Genel olarak ele alındığında malzeme ne kadar aşındırıcıysa ve konveyör ne kadar kısaysa, kapak o kadar kalın olmalıdır. Prensip olarak, üst kapak ile alt kapak arasındaki kalınlık farkı 3’e 1 oranını geçmemelidir. Birçok konveyör bandı kullanıcısı işletim ömrünü uzatmak amacıyla, giderek daha kalın kaplamalara sahip bantları takmaya başvurur; ancak, çok kalın kapaklar potansiyel olarak başka sorunlara neden olabilir. Gerçekte, en önemli tek faktör, kayış kaplama kauçuğunun gerçek aşınma direncidir.

Uluslararası kalite standartları

Uluslararası kabul görmüş iki standart seti vardır: Aşınma için ISO 10247 (H, D ve L) ve daha uzun süredir yerleşik DIN 22102 (Y, W ve X) standartları. Genel anlamda, DIN Y ‘normal’ hizmet koşullarıyla ilgilidir. Daha aşındırıcı malzemeler için ise DIN W ve ağır ve keskin büyük topak boyutlarından kaynaklanan kesme, darbe (yüksek düşme yüksekliklerinden), aşınma ve oluk açmaya karşı dayanım için DIN X standardı.

Her üretici, farklı aşınmaya dayanım özelliklerine sahip kaplamalar için kendi polimer karışımını veya “tarifini” kullanır. Kullanılan ana polimerler, sentetik bir kauçuk olan Stiren-Butadien-Kauçuk (SBR) ve Doğal Kauçuk olan NR’dir. Temel olarak, SBR aşınmaya karşı iyi bir genel dirence sahiptir, doğal kauçuk ise kayda değer ölçüde daha pahalı olmasına rağmen kesme, yırtılma ve oyuk açmaya karşı daha fazla dirence sahiptir. Birçok üretici, maliyetleri (fiyatları) düşük tutmak için mümkün olan her yerde doğal kauçuğun kullanımından kaçınmaya çalışır. Buna rağmen, sonuçta kayışın çalışma ömrü üzerinde olumsuz bir etkisi olabilecek bir etkiye sahiptir.

Alıcı dikkat

Uluslararası standartlara uygun aşınmaya dayanıklı kapaklar bile genellikle kabul edilemeyecek kadar kısa sürelerden sonra değiştirilmelidir. Konveyör bant alıcılarının DIN ve ISO standartlarının yalnızca minimum kabul edilebilirlik ölçütü olduğunu hatırlamaları önemlidir. O zaman bile testler, üreticilerin iddialarına rağmen, %50’den fazlasının bu minimum standartların önemli ölçüde altında olduğunu ortaya koyuyor. Dunlop’un yaklaşımı hem spesifik hem de birleşik aşınma nedenleriyle başa çıkmak için özel olarak tasarlanmış bir dizi aşınmaya dayanıklı kaplama geliştirmek olmuştur. Dunlop daha uzun ömürlü ve dolayısıyla daha uygun maliyetli bir çözüm sağlamak için uluslararası kalite standartlarını önemli bir farkla aşmaktadır. Bunun mükemmel bir örneği, DIN Y standardını %25’ten fazla aşan Dunlop’un RA ‘standart’ aşınmaya dayanıklı kapağıdır. Dunlop, son derece aşındırıcı malzemeler için veya sadece daha uzun bir çalışma ömrü elde etmek için en yüksek aşınmayı aşan RS kaplamasını geliştirdi: DIN W ve eş değeri ISO ‘D’ standardı. 

Tavsiye alın 

Çoğu zaman, bir kayışın kalitesi (aşınma direnci dahil) fiyatına yansır. Orijinal üretici spesifikasyonlarını çok dikkatli bir şekilde kontrol etmek ve siparişinizi vermeden önce ilgili uluslararası standarda test edilmiş performansın belgelenmiş kanıtını istemek, her zaman harcanan emeğe değer.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Konveyör Bantları

AMMdurance rPET ile sürdürülebilirliğin performansınızı artırmasına izin verin 

Yayın Tarihi

on

Ammeraal Beltech, geri dönüştürülmüş PET şişelerden üretilen çığır açıcı bir konveyör bandı olan yeni AMMdurance rPET’i tanıtıyor. En son teknoloji ve çevreye duyarlı tasarımların benzersiz bir kombinasyonunu sunan ürün, operasyonel verimliliği optimize ediyor.

Performanstan ödün vermeyi bırakın

Havaalanı ve lojistik sektörlerinde enerji tüketimini, karbondioksit emisyonlarını ve operasyonel maliyetleri azaltmaya yönelik artan baskıyı hafifletmek için tasarlanan AMMdurance rPET, işletmelerin Çevresel, Sosyal ve Kurumsal Yönetişim (ESG) alanındaki konumunu güçlendirmek için doğru bir seçim sunuyor. Sorumlu kaynak yönetimi ve çevre yönetimine olan bağlılığı gösteren AMMdurance rPET; kullanıcılarının itibarını güçlendirirken, bilinçli yatırımcıları çekiyor ve işletmenin değerini artırıyor.

İşletme ve gezegen için mükemmel sinerji: Enerji tasarrufu sağlayan tasarım ve geri dönüştürülmüş PET dokuma

İşlevsellikten ödün vermeden enerji tüketimini ve karbon ayak izini azaltmayı hedefleyen Ammeraal Beltech AMMdurance rPET, benzersiz bir konveyör bezi işleme tekniği sayesinde sürtünmeyi en aza indiriyor, enerji verimliliğini artırmak için güç kullanımını yaklaşık %17 oranında azaltıyor. Bu yenilikçi yaklaşım aynı zamanda kire ve büzülmeye karşı koruma sağlayarak uzun ömür ve aşınmaya karşı direnç sunuyor. Atılan plastik şişeleri yüksek kaliteli konveyör bezine dönüştüren AMMdurance rPET, plastik atıklarla mücadeleye önemli ölçüde katkıda bulunuyor. Her metrekaresi 14 adet geri dönüştürülmüş PET şişeden üretilen ürün, standart sentetik bantlara kıyasla CO2 emisyonlarını %70 oranında azaltıyor.

Dayanıklılık, sürdürülebilirlik ve enerji tasarrufu tek bantta

Ürünle ilgili konuşan Ammeraal Beltech CPM Başkanı Michel Keetman, “AMMdurance rPET piyasadaki en verimli konveyör bandıdır. Lojistik ve havaalanı operasyonlarında devrim yaratarak hem performansın hem de operasyonel sürdürülebilirliğin iyileştirilmesi için fırsat sunar. İşletmeniz ve gezegenimiz için bir kazan-kazan çözümüdür” açıklamasında bulunuyor.

Sürdürülebilirliği güçlü ortaklıklarla aktarıyor: Heathrow Havalimanı

Ammeraal Beltech, partnerlerinin kaynakları optimize eden ve iş değerini yükselten farklı çözümler sunmalarına yardımcı oluyor. AMMdurance rPET’in olağanüstü performansı ve sürdürülebilir özellikleri, İngiltere’nin en büyük havalimanı olan Heathrow’da yapılan sıkı testlerle doğrulanıyor. Bu ortaklık, bandın gerçek dünyadaki operasyonel ortamlarda etkinliğinin ve güvenilirliğinin altını çiziyor.

Daha iyi bir gelecek için şimdi harekete geçin

AMMdurance rPET’i seçmek gelecek nesiller için bir taahhüt oluştururken, sektörler ve gezegenimiz için belirgin faydalar sunuyor. Yenilikçi tasarımı, azaltılmış güç/kaynak kullanımı ve uzatılmış yaşam döngüsü, tam bir sürdürülebilirlik yelpazesi oluşturarak sertifikasyon fırsatları sağlıyor. PET kullanılarak yapılan dokumalar, bagaj taşıma da dahil olmak üzere çeşitli bant uygulamalarıyla uyumlu olduğundan, bu kombinasyon havaalanı endüstrisi için sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmada bir sonraki büyük adımı oluşturuyor.

Devamını Oku

Konveyör Bantları

GÜRSES Endüstriyel, bant ve kayış çözümleriyle üretimdeki devamlılığa güven katıyor

Yayın Tarihi

on

Konveyör bant ve güç aktarım kayış çözümlerindeki onlarca yıllık tecrübesiyle yüzlerce çeşit ürün sunan GÜRSES Endüstriyel, sektör ayrımı olmaksızın her türlü uygulama alanının taleplerine çözüm sağlıyor. İstanbul, Kocaeli, İzmir ve Kayseri’de bulunan tam donanımlı tesisleri ve ülke genelindeki geniş bayi ağıyla müşterilerine ulaşan GÜRSES; ürün tespit danışmanlığı, uygulama alanı keşfi, yerinde montaj ve satış sonrası takipten oluşan toplam ürün paketiyle bant ve kayış ihtiyaçlarında hizmet üretim merkezi olarak çalışıyor. 

Sektörlerin ihtiyaçları doğrultusunda geliştirdiği zengin ürün portföyünde; PVC, PU, PE, TPEE, silikon, kauçuk konveyör ve proses bantları ile PU/Kauçuk endüstriyel güç aktarım elemanları sunan firma, geniş ürün gamının yanı sıra, stok gücü ve uzman kadrosuyla tam zamanlı ve nitelikli hizmet sunarak, endüstrinin hareket sistemlerindeki çözüm ortağı oluyor. Her prosese uygun bantlarını, doğru seçim için teknik uzmanlıkla bir arada sunan GÜRSES Endüstriyel, sanayinin her alanında müşterilerinin konveyör, proses ve güç aktarım sistemlerine 7/24 destek ve Türkiye’nin her yerine şartların uygun olması halinde 24 saat içinde yerinde müdahale hizmeti sağlıyor. 

1950’li yıllara uzanan geçmişiyle otomotiv ve yan sanayi, lastik, gıda, beyaz eşya, elektronik, mobilya, makine imalatı, tekstil, spor, lojistik, havaalanı, mermer, kağıt, geri dönüşüm başta olmak üzere her sektörde kendine özgü çözümler geliştiren GÜRSES Endüstriyel, müşterilerinin üretim devamlılığına güven katmaya devam ediyor.

Devamını Oku

Konveyör Bantları

Forbo besleme bantlarıyla uzun hizmet ömrü ve daha düşük maliyet

Yayın Tarihi

on

Konveyör ve proses bantlarında dünyanın lider markalarından biri olan Forbo, Nisan ayında piyasaya sürdüğü kanıtlanmış ve güvenilir Transtex Serisi yeni bandıyla, kauçuk üretim uygulamalarına sağlamlık, ısıya dayanıklılık, uzun hizmet ömrü ve daha düşük maliyet sunuyor.

Forbo’nun çeşitli kauçuk üretim uygulamaları için geliştirdiği yeni PVK125 BxB-NA (ürün no. 908932) beyaz konveyör bandı, hem besleyici hem de karıştırıcılarda boşaltma bandı olarak veya kontrol terazileri için ve ayrıca değirmenden değirmene konveyörler için kullanılabiliyor.

Yeni silikonsuz bandın yüzey deseni, temas alanındaki azalma nedeniyle sıcak ve yapışkan kauçuk karışımları söz konusu olduğunda bile mükemmel ayırma özellikleri sunuyor. Bu özellik aynı zamanda çok iyi bir ısı dağılımı sağlayarak bandı 150°C’ye kadar kauçuk levhaların ve karışımların taşınması için ideal hale getiriyor.

Bandın silikon içermeyen malzemesi, taşınan kauçuk karışımlarının kirlenmesini önlerken; ürünün sağlam ve tek katlı tasarımı, aşınmaya karşı dayanıklılık ve mekanik bağlantı elemanları için mükemmel çözüm sunuyor. Bu tek katlı tasarım aynı zamanda, çok katmanlı bantlarda meydana gelebilecek delaminasyon nedeniyle bandın arızalanmasınıda önlüyor. Ürünün olağanüstü düz yapısı, mükemmel taşıma ve uzun bir hizmet ömrünü de garanti ediyor.

Kullanıcılar, Forbo’nun yeni PVK125 BxB-NA beyaz Transtex bandının yüksek kalitesi ve performansından yararlanıyor. Olağanüstü ayrılma özellikleri ve olağanüstü aşınma ve sıcaklık direnci sayesinde bant, kauçuk üretimini verimli ve güvenilir hale getiriyor. Silikon içermeyen tasarımı, kauçuk karışımlarının kirlenmesini önlüyor, bakım nedeniyle aksama süreleri en aza indiriliyor.

Devamını Oku

Trendler