Connect with us

Paketleme

Karışık kasa paletlerinde ödüllü teknoloji

Yayın Tarihi

on

Büyük süpermarket zincirleri için en büyük zorluklardan biri, her bir mağazanın ihtiyaçlarına özel karışık sipariş paletleri oluşturulmasıdır. Stok Tutma Birimi (SKU) gereksinimleri yerel demografiye ve hatta mağaza formatına göre farklılık gösterdiğinden, marketlerin paletleme süreçlerinde bunu hesaba katması hayati önem taşır.

Özellikle pandemi döneminde, alışveriş yapanların boş raflarla karşılaşmaması için stok tutmak toplumsal bir sorumluluk haline geldi. Ancak pandemi sonrası bir dünyada da süpermarketler, stratejilerinde hıza ve doğruluğa yer vermeyi sürdürüyor. 

Tekli SKU paletlerinden özelleştirilmiş karışık paletler oluşturmaya yönelik uzun ve monoton manuel yaklaşım açık bir şekilde kusur taşıyor. Manuel lojistik süreciyle; talepteki artış, iş gücündeki harcamalarda artış ve yorgun iş gücünün verimliliği engellemesi riskini beraberinde getirir; ancak, esnek otomasyon kullanımı sayesinde marketler, paletleme sürecinin hızını potansiyel olarak üç katına çıkarabilir. ACPaQ, ileri görüşlü şirketlerin gereksinimlerine dayalı olarak ‘gökkuşağı paletleri’ olarak da bilinen karışık kasa paletleri ile tam otomatik sipariş teslimatında evrensel olarak uygulanabilir bir çözümdür. ACPaQ, sınıfının en iyisi KUKA robot teknolojisini ve Swisslog’un lojistik çözümleri oluşturma konusundaki uzun vadeli deneyimini birleştirir.

Modüler otomatik gökkuşağı paleti oluşturma

Kanıtlanmış lojistik teknolojisinin bir kombinasyonundan oluşan ACPaQ, esnektir ve yüksek düzeyde yapılandırılabilir. Modüler bir tasarımla, işletmeler büyüdükçe artan taleple ekstra kapasite eklenebilecek şekilde özel olarak geliştirilmiştir. Paletten çıkarma ve paletleme için robotik çözümleri Swisslog’un hafif eşya mekik sistemi CycloneCarrier ile sorunsuz bir şekilde birleştirir.

Paletten çıkarma ve depolama

Müşterinin otomatik paletsizleştirmeye ihtiyacı varsa süreç, tek bir SKU paletinden kolileri alıp CycloneCarrier sistemine yerleştirmek için robotik bir çözümle başlar. Müşteri gereksinimlerine bağlı olarak, bu adım için manuel bir yaklaşımı da devreye alabilir.

Vaka arabelleği ve depolama çözümü

Yüksek hızlı mekik CycloneCarrier, sipariş verildikten sonra kasaları doğru sırayla bırakan kasa arabelleği ve depolama çözümü olarak hizmet eder. Ürünlerin verilme sırası, Swisslog’un karma paletleme yazılımı tarafından hesaplanır. Bu, paletlerin bireysel mağaza ihtiyaçları ve yerleşim planlarına göre düzenlenmesini ve rafların en uygun biçimde yenilenmesini sağlar.

Karışık kasa paletleme

Sıralanan kutular daha sonra paletleme robotu RowPaQ’ya taşınır. Karışık sıralı paletleme için tasarlanan RowPaQ, en iyi Tetris’in bir 3D oyununun görselleştirilmesiyle tanımlanır. KUKA robotu, bir küpten en iyi şekilde yararlanmak için kendi kendine öğrenme teknolojisini kullanır ve kutuları dev bir yapboz gibi birbirine tam oturacak şekilde saklar. Hatta hangi kasaların paletin altına (ağır ürünler) ve hangilerinin üst tarafa (hafif ürünler) yerleştirilmesi gerektiğini hesaplar. Bunu yaparken, çok sayıda kasa şeklini ve boyutunu işleyebilen benzersiz bir 4 çatallı tutucu kullanır; bu, aynı anda yalnızca tek bir SKU’yu işlemekle sınırlı kalmadığı anlamına gelir. Robot, farklı boyutlara sahip birden fazla paket türünü nazikçe ve aynı anda işler.

SynQ etkisi

ACPaQ sisteminin tamamı, Swisslog’un akıllı depo yönetimi yazılımı SynQ tarafından yönetilmektedir. Siparişin gerçekleşmesi için gerekli olan vakaları seçer ve geri alım emirleri oluşturur, sistem içindeki tüm hareketleri aktif hale getirir ve kontrol eder. Tüm sistem, bileşenleri ve yazılımı ile güvenilir ve şeffaf bir çalışma sağlamak için mükemmel bir şekilde entegre edilmiştir.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com