Connect with us

Paketleme

Karışık kasa paletlerinde ödüllü teknoloji

Yayın Tarihi

on

Büyük süpermarket zincirleri için en büyük zorluklardan biri, her bir mağazanın ihtiyaçlarına özel karışık sipariş paletleri oluşturulmasıdır. Stok Tutma Birimi (SKU) gereksinimleri yerel demografiye ve hatta mağaza formatına göre farklılık gösterdiğinden, marketlerin paletleme süreçlerinde bunu hesaba katması hayati önem taşır.

Özellikle pandemi döneminde, alışveriş yapanların boş raflarla karşılaşmaması için stok tutmak toplumsal bir sorumluluk haline geldi. Ancak pandemi sonrası bir dünyada da süpermarketler, stratejilerinde hıza ve doğruluğa yer vermeyi sürdürüyor. 

Tekli SKU paletlerinden özelleştirilmiş karışık paletler oluşturmaya yönelik uzun ve monoton manuel yaklaşım açık bir şekilde kusur taşıyor. Manuel lojistik süreciyle; talepteki artış, iş gücündeki harcamalarda artış ve yorgun iş gücünün verimliliği engellemesi riskini beraberinde getirir; ancak, esnek otomasyon kullanımı sayesinde marketler, paletleme sürecinin hızını potansiyel olarak üç katına çıkarabilir. ACPaQ, ileri görüşlü şirketlerin gereksinimlerine dayalı olarak ‘gökkuşağı paletleri’ olarak da bilinen karışık kasa paletleri ile tam otomatik sipariş teslimatında evrensel olarak uygulanabilir bir çözümdür. ACPaQ, sınıfının en iyisi KUKA robot teknolojisini ve Swisslog’un lojistik çözümleri oluşturma konusundaki uzun vadeli deneyimini birleştirir.

Modüler otomatik gökkuşağı paleti oluşturma

Kanıtlanmış lojistik teknolojisinin bir kombinasyonundan oluşan ACPaQ, esnektir ve yüksek düzeyde yapılandırılabilir. Modüler bir tasarımla, işletmeler büyüdükçe artan taleple ekstra kapasite eklenebilecek şekilde özel olarak geliştirilmiştir. Paletten çıkarma ve paletleme için robotik çözümleri Swisslog’un hafif eşya mekik sistemi CycloneCarrier ile sorunsuz bir şekilde birleştirir.

Paletten çıkarma ve depolama

Müşterinin otomatik paletsizleştirmeye ihtiyacı varsa süreç, tek bir SKU paletinden kolileri alıp CycloneCarrier sistemine yerleştirmek için robotik bir çözümle başlar. Müşteri gereksinimlerine bağlı olarak, bu adım için manuel bir yaklaşımı da devreye alabilir.

Vaka arabelleği ve depolama çözümü

Yüksek hızlı mekik CycloneCarrier, sipariş verildikten sonra kasaları doğru sırayla bırakan kasa arabelleği ve depolama çözümü olarak hizmet eder. Ürünlerin verilme sırası, Swisslog’un karma paletleme yazılımı tarafından hesaplanır. Bu, paletlerin bireysel mağaza ihtiyaçları ve yerleşim planlarına göre düzenlenmesini ve rafların en uygun biçimde yenilenmesini sağlar.

Karışık kasa paletleme

Sıralanan kutular daha sonra paletleme robotu RowPaQ’ya taşınır. Karışık sıralı paletleme için tasarlanan RowPaQ, en iyi Tetris’in bir 3D oyununun görselleştirilmesiyle tanımlanır. KUKA robotu, bir küpten en iyi şekilde yararlanmak için kendi kendine öğrenme teknolojisini kullanır ve kutuları dev bir yapboz gibi birbirine tam oturacak şekilde saklar. Hatta hangi kasaların paletin altına (ağır ürünler) ve hangilerinin üst tarafa (hafif ürünler) yerleştirilmesi gerektiğini hesaplar. Bunu yaparken, çok sayıda kasa şeklini ve boyutunu işleyebilen benzersiz bir 4 çatallı tutucu kullanır; bu, aynı anda yalnızca tek bir SKU’yu işlemekle sınırlı kalmadığı anlamına gelir. Robot, farklı boyutlara sahip birden fazla paket türünü nazikçe ve aynı anda işler.

SynQ etkisi

ACPaQ sisteminin tamamı, Swisslog’un akıllı depo yönetimi yazılımı SynQ tarafından yönetilmektedir. Siparişin gerçekleşmesi için gerekli olan vakaları seçer ve geri alım emirleri oluşturur, sistem içindeki tüm hareketleri aktif hale getirir ve kontrol eder. Tüm sistem, bileşenleri ve yazılımı ile güvenilir ve şeffaf bir çalışma sağlamak için mükemmel bir şekilde entegre edilmiştir.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Paketleme

Paketleme istasyonu konveyörü

Yayın Tarihi

on

Thomas Conveyor

Thomas Conveyor, gıda işleme ortaklarımızdan birine özel bir paketleme istasyonu hattı oluşturmak için hijyenik/yıkama konveyörüne ihtiyaç duyulan ve paketleme hattını içeren bir projeyi tamamladı. Bu hattın amacı, çalışanların tek tek torbalanmış ürünleri farklı boyutlardaki kutulara paketleyerek bir konikliğe göndermelerini sağlamaktı. Kutular daha sonra kodlanacak, etiketlenecek ve sevkiyata hazırlanmak üzere bir paletleme hattına aktarılacaktı.

Paketleme istasyonu konveyörünün tasarımı, tek tek torbalanmış ürünü üstte ve farklı boyutlardaki kutuları altta taşıyacak iki seviyeli bir konveyörün olmasını içeriyordu. Farklı boyutlardaki kasalar, çalışanların kasaları konveyör bandının üst kısmına ergonomik olarak yerleştirebilmeleri için alt seviyedeki konveyörün yüksekliğinin ayarlanabilmesi ihtiyacını doğurdu. Bunu, paketleme istasyonunun alt tarafına, çalışanların üniteyi gerektiği gibi yükseltip alçaltmasına olanak tanıyan bir el çarkı krankı takarak başardık. Ayrıca, çalışanların krank çarkını çıkarabilecekleri ve bu konveyör yüksekliğinin yükseltilme veya alçaltılma hızını büyük ölçüde artıracak akülü bir matkap kullanabilecekleri bir adaptör seçeneği de uygulandı.

Bu paketleme istasyonuna yaptığımız son ekleme, hem önceden dikilmiş kasaların depolanması için üst konveyörün üstünde yer alan paslanmaz çelik raflar hem de işçilerin torbalanmış ürünü paketlemek için kullandıkları yeni dikilmiş kasaları desteklemek için işçilerin önünde yer alan bir raf ünitesiydi. Bu raf üniteleri, ünitelerin tesisin farklı bölümlerine taşınması durumunda kolayca ayrılabilecek şekilde tasarlandı.

Müşteri ekipmandan çok memnun kaldı ve istasyonları şu anda tesislerinde kullanıyor. Bu tür paketleme istasyonları, çalışanların istasyonlarından ayrılmadan ve istasyonlarında herhangi bir ergonomik kaldırma/yerleştirme sorunu olmadan gelen ürünü kasalara paketlemesine ihtiyaç duyan herhangi bir potansiyel müşteri tarafından kullanılabilir.

Devamını Oku

Paketleme

CSL’nin yüksek hızlı paketleme ve ayırma sistemiyle artan verimlilik

Yayın Tarihi

on

CSL’nin yüksek hızlı paketleme ve ayırma sistemi

Conveyor Systems Ltd (CSL), İngiltere’nin kuzeybatısında yer alan bir müşterisi için yüksek hızlı bir paketleme ve tasnif sisteminin kurulumunu tamamladı. Kartonlar, karton zarflar, çoklu torbalar ve poşetler gibi çok çeşitli ürünlerin işlenmesini içeren CSL’nin üstlendiği projede; tüm bu ürünler, önde gelen bir e-ticaret perakendecisinin çevrimiçi siparişleriydi ve 120 operatör tarafından 24 saatlik vardiya esasına göre saatte 7.500 ürün gibi şaşırtıcı bir hızda işlenecekti. Sevkiyat için ürünlerin paketlenmesi ve tasnif edilmesinde yoğun el emeği kullanımı nedeniyle zorluklarla karşılaşan; bundan dolayı ürünlerin sevkiyatında gecikmeler ve zaman zaman hasarlarla uğraşan firma, birden fazla markayla görüşten sonra çözüm için CSL’yi seçti.

Bu zorluğun üstesinden gelmek için özel bir çözüm geliştiren CSL, her biri 15 paketleme tezgahı ile donatılmış 8 ürün paketleme hattı içeren bir sistem tasarladı. Bu hatların her birinden gelen paketlenmiş ürünler, çok hızlı ölçüm bantları ve gönyeli bant birleştirmeleri kullanılarak ana transit hattına aktarıldı. Ana transit hattının +2500 mm yüksekliğe çıkmadan önce 90 derecelik bir dönüş yaparak bina boyunca ilerlediği çözümde, bu düzenleme operatörün sistemin altında hareket etmesine olanak tanıyarak insanların ve ürünlerin verimli bir şekilde akışını kolaylaştırdı. Üst seviyeye ulaşıldığında, her ürün bir SICK tarayıcı dizisi aracılığıyla taramadan geçiriliyor; ilgili bilgiler bulut tabanlı bir sunucuya aktarılarak buradan CSL’ye her bir ürün için bir varış noktası sağlandı. Paketler daha sonra çok aşamalı bir bant sistemi üzerinden yüksek hızlı bir dikey çapraz bant ayırıcıya indekslendi. Bu ayırıcı, barkod yanlış okumaları ve özel dikkat gerektiren siparişler için bir çıkış oluğu da dahil olmak üzere 44 hedef oluğu barındırıyordu.

Tüm sistem 19 haftada kuruldu

CSL’nin geliştirdiği sistemde kullanıcı, ayırıcının kontrol sistemini kullanarak özel bir şut için belirli bir ayırma konumu atayabiliyordu. Her bir şut, operatöre şutun durumu hakkında bilgi veren bir gösterge işaretiyle donatılmıştı. Bir şut %75 hatta %100 kapasiteye ulaştığında, sistem paketleri otomatik olarak önceden seçilmiş bir hedefe yönlen direbiliyordu. Scada operatör arayüzlerine sahip iki masaüstü bilgisayar tüm sistemi izleyerek operatörlerin sistemi uzaktan başlatıp durdurmasına ve yönlendirme şutu konumlarını gerçek zamanlı olarak etkinleştirip devre dışı bırakmasına olanak tanıdı. Binanın benzersiz konumundaki ana yangın çıkış kapılarına operatör erişimini sürdürmek için CSL iki adet özel erişim platformu tasarladı ve kurdu.

Verimlilik ve müşteri memnuniyeti konusundaki kararlılığına bağlı olan CSL, tüm sistemin kurulumunu, test edilmesi ve devreye alınmasıyla birlikte 19 haftalık bir süre içinde tamamladı.

Devamını Oku

Paketleme

Conveyors & Drives’la otomatikleşen gıda toptancısı, verimliliğini artırdı

Yayın Tarihi

on

Atlanta merkezli Publix ve Krogers dahil olmak üzere ulusal gıda zincirlerine konserve ve su gibi ürünler sağlayan büyük gıda toptancısı, gıda ürünleri paletlerini bir binadaki soğutucudan bitişik binadaki nakliye departmanına taşımak için daha verimli ve uygun maliyetli bir yöntem arıyordu. Mevcut ürün hareketi, paletlerin çekici-römork ile yüklenmesi, boşaltılması ve taşınması gibi yoğun emek gerektiren işlemleri içeriyordu. Ayrıca, binalar arasında önemli yükseklik farkı gibi zorluklar da vardı.

Sistem otomatikleştirilerek verimlilik artırıldı

Çözüm için Conveyors & Drives’a başvuran firmaya binadan binaya ürün nakliyesini otomatikleştiren bir çözüm sunuldu. Conveyors & Drives çözümde, dakikada 5 adede kadar palet taşımak üzere tasarlanmış ağır hizmet sürekli dikey kaldırma içeren bir konveyör sistemi sağladı. 3.000 lbs’ye kadar olan paletleri sürekli olarak taşıyan dikey asansör 5 platforma sahip çözümde, kaldırmadan önce, bir besleme konveyörü paletin serbest bırakılmasını asansörle otomatik olarak senkronize ediyor. Son boşaltma konveyörü, paletleri verimli bir şekilde bitişik bir binanın hazırlama ve nakliye alanına taşıyor.

Conveyors & Drives; verimliliği artıran, traktör-römorklarını serbest bırakan ve şirkete para kazandıran, binadan binaya ürün nakliyesini otomatikleştirdi.

Kaynak: www.condrives.com

 

Devamını Oku

Trendler