Connect with us

Paketleme

TGW’nin dondurma uygulamalarındaki uzmanlığı, İsveçli market perakendecisine destek sağlıyor

Yayın Tarihi

on

Stockholm’e 10 km mesafede konumlanan TGW, İsveç’in tanınmış market perakendecisi ICA için önem taşıyan bir proje üzerinde çalışıyor. 2026 yılının Ocak ayında bitirilmesi planlanan projede yüksek düzeyde otomatikleştirilmiş sipariş karşılama merkezi, ICA’nın işlemlerinin verimliliğini artırmayı ve mağazalarına teslimatı hızlandırmayı hedefliyor.

Projede paletler için 30 metre yüksekliğindeki dondurucu deposu, oldukça dinamik mekik sisteminin yenilenmesini sağlayacak. İkincisi, her öğeye doğrudan erişime olanak tanıyacak ve böylece mümkün olan en kısa teslim süreleri sağlanacak. Mağazalardan siparişler için gerekli ürünler alınacak, sıralanacak ve ardından bir araya getirilecek; tam veya kısmen otomatik istasyonlar daha sonra siparişlerin söz konusu mağazaya uygun tekerlekli kafeslerde istiflenmesini sağlayacak. Sistemin çeşitli fonksiyonel alanları, enerji tasarruflu palet, karton ve tote konveyörler ile birbirine bağlanacak.

Mağazanın verimli biçimde yenilenmesi

TGW Depo Yazılımı, optimum ürün düzenlemesini sağlayacak ve böylece mağaza raflarını dizmek için gereken eforu en aza indirecek. Manuel toplamaya kıyasla, ayrı modüllerin kompakt düzeni, serin de tutulması gereken alanın hacminde önemli bir azalma yaratacak ve bu da ICA’nın sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmasını destekleyecek.

Tüm modüller, zorlu dondurucu ortamlarında -25 °C’de kullanılmak üzere tasarlandı: Bu, toplama ve paletlemenin yanı sıra depolama işlemlerini de kapsıyor. Coop (İsviçre), NewCold ve Nordfrost dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki düzinelerce şirkette, verimliliklerini ve güvenilirliklerini her gün kanıtlıyorlar.

Otomasyona doğru ortak yolculuk

Malzeme taşıma çözümlerinin önde gelen uluslararası tedarikçilerinden biri olan Avusturya merkezli TGW, 50 yılı aşkın bir süredir uluslararası müşterileri için yüksek düzeyde otomatik sistemler uyguluyor. Sistem entegratörü olarak, mekatronik ürünler ve robotlardan kontrol sistemleri ve yazılımlara kadar karmaşık lojistik merkezlerinin planlamasını, üretimini ve uygulamalarını gerçekleştiren TGW’nin; Avrupa, Asya ve ABD’de yan kuruluşlarıyla birlikte dünya çapında 4.000’den fazla çalışanı bulunuyor.

ICA’ya sundukları çözümle ilgili konuşan TGW Scandinavia Satış Proje Müdürü Kristian Brink, “Otomasyona giden yolculukta bir ortak olarak ICA’ya eşlik etmekten mutluluk duyuyoruz. Birlikte intralojistiği İsveç pazarının ihtiyaçlarına göre uyarlayacağız ve yeni standartlar belirleyen bir çözüm uygulayacağız” diyor.

Sektörünün küresel liderlerinden ICA

12 milyar euroluk cirosu ve yaklaşık yüzde 36’lık pazar payıyla İsveç’in tanınmış market perakendecisi olan ICA, 1938’de satın alma kooperatifi olarak kuruldu. Bugün, İsveç ve Baltık ülkelerinde 1.300 bağımsız satıcıya bakkaliye ve gıda dışı ürünler tedarik ediyor.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paketleme

Paketleme istasyonu konveyörü

Yayın Tarihi

on

Thomas Conveyor

Thomas Conveyor, gıda işleme ortaklarımızdan birine özel bir paketleme istasyonu hattı oluşturmak için hijyenik/yıkama konveyörüne ihtiyaç duyulan ve paketleme hattını içeren bir projeyi tamamladı. Bu hattın amacı, çalışanların tek tek torbalanmış ürünleri farklı boyutlardaki kutulara paketleyerek bir konikliğe göndermelerini sağlamaktı. Kutular daha sonra kodlanacak, etiketlenecek ve sevkiyata hazırlanmak üzere bir paletleme hattına aktarılacaktı.

Paketleme istasyonu konveyörünün tasarımı, tek tek torbalanmış ürünü üstte ve farklı boyutlardaki kutuları altta taşıyacak iki seviyeli bir konveyörün olmasını içeriyordu. Farklı boyutlardaki kasalar, çalışanların kasaları konveyör bandının üst kısmına ergonomik olarak yerleştirebilmeleri için alt seviyedeki konveyörün yüksekliğinin ayarlanabilmesi ihtiyacını doğurdu. Bunu, paketleme istasyonunun alt tarafına, çalışanların üniteyi gerektiği gibi yükseltip alçaltmasına olanak tanıyan bir el çarkı krankı takarak başardık. Ayrıca, çalışanların krank çarkını çıkarabilecekleri ve bu konveyör yüksekliğinin yükseltilme veya alçaltılma hızını büyük ölçüde artıracak akülü bir matkap kullanabilecekleri bir adaptör seçeneği de uygulandı.

Bu paketleme istasyonuna yaptığımız son ekleme, hem önceden dikilmiş kasaların depolanması için üst konveyörün üstünde yer alan paslanmaz çelik raflar hem de işçilerin torbalanmış ürünü paketlemek için kullandıkları yeni dikilmiş kasaları desteklemek için işçilerin önünde yer alan bir raf ünitesiydi. Bu raf üniteleri, ünitelerin tesisin farklı bölümlerine taşınması durumunda kolayca ayrılabilecek şekilde tasarlandı.

Müşteri ekipmandan çok memnun kaldı ve istasyonları şu anda tesislerinde kullanıyor. Bu tür paketleme istasyonları, çalışanların istasyonlarından ayrılmadan ve istasyonlarında herhangi bir ergonomik kaldırma/yerleştirme sorunu olmadan gelen ürünü kasalara paketlemesine ihtiyaç duyan herhangi bir potansiyel müşteri tarafından kullanılabilir.

Devamını Oku

Paketleme

CSL’nin yüksek hızlı paketleme ve ayırma sistemiyle artan verimlilik

Yayın Tarihi

on

CSL’nin yüksek hızlı paketleme ve ayırma sistemi

Conveyor Systems Ltd (CSL), İngiltere’nin kuzeybatısında yer alan bir müşterisi için yüksek hızlı bir paketleme ve tasnif sisteminin kurulumunu tamamladı. Kartonlar, karton zarflar, çoklu torbalar ve poşetler gibi çok çeşitli ürünlerin işlenmesini içeren CSL’nin üstlendiği projede; tüm bu ürünler, önde gelen bir e-ticaret perakendecisinin çevrimiçi siparişleriydi ve 120 operatör tarafından 24 saatlik vardiya esasına göre saatte 7.500 ürün gibi şaşırtıcı bir hızda işlenecekti. Sevkiyat için ürünlerin paketlenmesi ve tasnif edilmesinde yoğun el emeği kullanımı nedeniyle zorluklarla karşılaşan; bundan dolayı ürünlerin sevkiyatında gecikmeler ve zaman zaman hasarlarla uğraşan firma, birden fazla markayla görüşten sonra çözüm için CSL’yi seçti.

Bu zorluğun üstesinden gelmek için özel bir çözüm geliştiren CSL, her biri 15 paketleme tezgahı ile donatılmış 8 ürün paketleme hattı içeren bir sistem tasarladı. Bu hatların her birinden gelen paketlenmiş ürünler, çok hızlı ölçüm bantları ve gönyeli bant birleştirmeleri kullanılarak ana transit hattına aktarıldı. Ana transit hattının +2500 mm yüksekliğe çıkmadan önce 90 derecelik bir dönüş yaparak bina boyunca ilerlediği çözümde, bu düzenleme operatörün sistemin altında hareket etmesine olanak tanıyarak insanların ve ürünlerin verimli bir şekilde akışını kolaylaştırdı. Üst seviyeye ulaşıldığında, her ürün bir SICK tarayıcı dizisi aracılığıyla taramadan geçiriliyor; ilgili bilgiler bulut tabanlı bir sunucuya aktarılarak buradan CSL’ye her bir ürün için bir varış noktası sağlandı. Paketler daha sonra çok aşamalı bir bant sistemi üzerinden yüksek hızlı bir dikey çapraz bant ayırıcıya indekslendi. Bu ayırıcı, barkod yanlış okumaları ve özel dikkat gerektiren siparişler için bir çıkış oluğu da dahil olmak üzere 44 hedef oluğu barındırıyordu.

Tüm sistem 19 haftada kuruldu

CSL’nin geliştirdiği sistemde kullanıcı, ayırıcının kontrol sistemini kullanarak özel bir şut için belirli bir ayırma konumu atayabiliyordu. Her bir şut, operatöre şutun durumu hakkında bilgi veren bir gösterge işaretiyle donatılmıştı. Bir şut %75 hatta %100 kapasiteye ulaştığında, sistem paketleri otomatik olarak önceden seçilmiş bir hedefe yönlen direbiliyordu. Scada operatör arayüzlerine sahip iki masaüstü bilgisayar tüm sistemi izleyerek operatörlerin sistemi uzaktan başlatıp durdurmasına ve yönlendirme şutu konumlarını gerçek zamanlı olarak etkinleştirip devre dışı bırakmasına olanak tanıdı. Binanın benzersiz konumundaki ana yangın çıkış kapılarına operatör erişimini sürdürmek için CSL iki adet özel erişim platformu tasarladı ve kurdu.

Verimlilik ve müşteri memnuniyeti konusundaki kararlılığına bağlı olan CSL, tüm sistemin kurulumunu, test edilmesi ve devreye alınmasıyla birlikte 19 haftalık bir süre içinde tamamladı.

Devamını Oku

Paketleme

Conveyors & Drives’la otomatikleşen gıda toptancısı, verimliliğini artırdı

Yayın Tarihi

on

Atlanta merkezli Publix ve Krogers dahil olmak üzere ulusal gıda zincirlerine konserve ve su gibi ürünler sağlayan büyük gıda toptancısı, gıda ürünleri paletlerini bir binadaki soğutucudan bitişik binadaki nakliye departmanına taşımak için daha verimli ve uygun maliyetli bir yöntem arıyordu. Mevcut ürün hareketi, paletlerin çekici-römork ile yüklenmesi, boşaltılması ve taşınması gibi yoğun emek gerektiren işlemleri içeriyordu. Ayrıca, binalar arasında önemli yükseklik farkı gibi zorluklar da vardı.

Sistem otomatikleştirilerek verimlilik artırıldı

Çözüm için Conveyors & Drives’a başvuran firmaya binadan binaya ürün nakliyesini otomatikleştiren bir çözüm sunuldu. Conveyors & Drives çözümde, dakikada 5 adede kadar palet taşımak üzere tasarlanmış ağır hizmet sürekli dikey kaldırma içeren bir konveyör sistemi sağladı. 3.000 lbs’ye kadar olan paletleri sürekli olarak taşıyan dikey asansör 5 platforma sahip çözümde, kaldırmadan önce, bir besleme konveyörü paletin serbest bırakılmasını asansörle otomatik olarak senkronize ediyor. Son boşaltma konveyörü, paletleri verimli bir şekilde bitişik bir binanın hazırlama ve nakliye alanına taşıyor.

Conveyors & Drives; verimliliği artıran, traktör-römorklarını serbest bırakan ve şirkete para kazandıran, binadan binaya ürün nakliyesini otomatikleştirdi.

Kaynak: www.condrives.com

 

Devamını Oku

Trendler