Connect with us

Konveyörler

FANUC ile gıda sektöründe verimli üretim

Yayın Tarihi

on

Bilgisayarlı sayısal kontrol ekipmanı geliştirmede dünyanın lider fabrika otomasyonu üreticilerinden FANUC, pandemiyle birlikte büyük değişimler geçiren gıda sektörünün ihtiyaçlarını robotik çözümlerle karşılıyor. Otomotivden elektroniğe birçok öncü sektörde mevcut sorunların çözümünde kilit rol oynayan FANUC, gıda sektörüne getirdiği verimlilik ve müşteri odaklı yaklaşımıyla teknolojik sonuçlar sunuyor.

Dünya çapında kurulu 27,5 milyon ürüne teknoloji ve sürdürülebilirlik odaklı çözümler yaratan CNC, robot ve makine üreticisi FANUC, üretim alanıyla çok çeşit yelpazede etkinlik gösteren gıda sektöründe de etkin rol oynuyor. Pandemiyle birlikte yeni teknolojilerin kullanımının hızla artması sonucu tüm adımlarda süreçleri iyileştirmeye ve üretimi daha verimli hale getiren FANUC ürünleri, kaynak verimliliği ve ihtiyaç odaklı üretime yüksek verimlilikle çözümler üretiyor.

“Pandemi, otomasyona olan ihtiyacı iki kat artırdı”

Özellikle pandeminin ilk döneminde insanların eve kapanmasıyla birlikte artan gıda satışlarının birçok üreticiyi çeşitler çözümler bulmaya ittiğini ifade eden FANUC Robot Satış Takım Müdürü Onur Kazancı, “Pandemi sürecinde gıda sektöründe satış hacmi iki kat arttı ve buna paralel olarak da otomasyon yatırımları önemli ölçüde hız kazandı. Otomasyona olan ihtiyacın artmasının sebepleri arasında da iş gücü sorunu ve mevcut çalışanların sağlık problemleri nedeniyle işlerine gidememesi gibi sorunlar yer aldı. Özellikle hat sonu paketleme süreçlerinde operatörlerle aynı alanda çalışması gereken robotik hücreler için cobot uygulamalarına ağırlık verildi. İş güvenliğini ön planda tutarak üretim adetlerine destek olabilmek için cobot gibi alternatif sistemler üzerine çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.

FANUC robotlarıyla yüksek hız ve hassasiyetle paketleme görevi

Robotların dondurma ve dondurulmuş gıda gibi ürünlerdeki kullanıma dair bilgiler de paylaşan Kazancı, şu açıklamada bulundu: “Dondurma ve dondurulmuş ürünlerin ağırlıklı olarak hat sonunda paketlenmesi ve paketlenmiş olan ürünlerin palete dizilmesi için robotik uygulamalar tercih ediliyor. Direkt gıdaya temas edilen alanlarda gıda sektörüne özel dizayn edilmiş delta robotlarımızla yüksek hız ve hassasiyette paketleme görevleri üstleniyoruz. İşlenmiş ürünlerin paketlenmesi ve paketlenen kolilerin paletlere dizilerek sevke hazırlanmasında da robotlarımız önemli bir görev alıyor. Bazı özel depolarda bayilerden gelen siparişlere özel mix palet dediğimiz farklı ürünleri ayrı raflardan toplayarak ortak ürün grubu oluşturabilecek sistemlerimiz de mevcut. Gıda sektöründe ağırlıklı olarak ilk sırada paletleme robotlarının kullanımı geliyor. Bu noktada ergonomi ve hız açısından operatörün çalışması yerine robotik uygulamalar tercih ediliyor. Bunun yanı sıra son dönemde işlenmiş gıdaların paketlenmesi üzerine de ciddi projeler hayata geçiyor. Bu kısımda ise önemli olan konu, işlenmiş ürünün el değmeden tüketiciye ulaşması.”

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com