Connect with us

Konveyörler

LAC Conveyor Systems ile geleceğe dönük otomasyon

Yayın Tarihi

on

İngiltere’nin tanınan markalarının güvenini kazanan, tedarik zinciri ve perakende lojistik hizmetleri aracılığıyla çok kanallı perakendeciliğin potansiyelini en üst düzeye çıkarmalarına yardımcı olan iForce, 20 yılı aşkın bir süredir faaliyetlerini sürdürüyor. Yazılım ve otomasyona yaptığı sürekli yatırımla, sipariş karşılama ve tersine lojistiğin ön saflarına yerleşen iForce’un en son geliştirmesi, iForce House’ta (Corby’de 800.000 metrekarelik sipariş karşılama merkezi) 2022’nin 4. çeyreğinde devreye alınmasıyla İngiltere’nin ilk Exotec Skypod Sistemi yatırımını kapsıyor. LAC Conveyor Systems tarafından tedariki yapılan ve kurulan Skypod Sistemi, verimliliği ve sürdürülebilir operasyonları destekleyen ölçeklenebilir, geleceğe dönük otomasyon sağlıyor. 

2021’in başında Exotec, yıl sonu için iddialı hedefler açıkladı. Bunlar arasında 100 milyon euroluk bir gelir hedefi ve uluslararası daha çok pazara odaklanan iş stratejisinin başlatılması yer alıyordu. Exotec, Nottingham merkezli sistem entegratörü ve üreticisi L.A.C Conveyor Systems Limited tarafından yürütülen ve kontrol edilen sertifikalı sistem entegratörlerinden oluşan bir ağ ile yürütülen başarılı ortaklık sayesinde faaliyetlerini hızlandırdı. Yapay zeka ile işlem otomasyonunun, işletmenin her zaman açık olmasını sağlayarak operasyonları optimize ettiğini ve sorunsuz iş sürekliliği sağladığını kabul eden. L.A.C Conveyor Systems Limited, modern çağın en önemli tedarik zinciri kesintilerinin ardından, İngiltere’de 2021’de kullanıma geçilmesiyle hız kazanan bu akıllı sistem için Exotec ile el ele çalışmaktan gurur duyduğunu bildirdi.

Exotec Skypod Sistemi, L.A.C Konveyör Sistem’leri otomasyon ekipmanları grubuna mükemmel bir ilave oldu ve L.A.C’nin teklifinin konveyörler, robotik, AMR ve maldan kişiye/ASRS teknolojilerinin tedarikindeki tüm lojistik temelleri kapsamasını sağladı. Otomasyonun sıradan işleri yapmasına ve bunlar için daha etkili yollarını bulmasına olanak tanıyarak, insanları daha yaratıcı ve önemli görevler yapma konusunda özgürleştiriyor.

L.A.C’nin perakende, depolama ve dağıtım alanındaki müşterileri her gün aynı zorluklarla, işçilik, alan ve verimle karşı karşıya kalıyor. SKU çoğalmasının artmasına ve çok çeşitli ürün yelpazesini depolama ihtiyacına yol açan sürekli gelişen müşteri talepleri ile birlikte, L.A.C ekibinin gereken beceriye sahip olduğu otomasyon zorluklarını beraberinde getiriyor. L.A.C’nin kapsamlı bilgi birikimi ve yetenekleri, müşterilerinin tam veya kısmi otomasyona geçişine yardımcı olan esnek, ölçeklenebilir ve ısmarlama çözümler sunuyor. Operasyonları iyileştirmeye yönelik bu sürekli arayış, Exotec Skypod Sistemi’nin sağladığı esnek, ölçeklenebilir otomasyon yeteneği ile el ele çalışır.

Değişimi hızlandıran bu ölçeklenebilir çözüm, pazardaki aksamalara rağmen iş büyümesini iyi biçimde destekliyor. Bu robotik sistemin, benzersiz hız, performans ve esneklik sunarak, işletmelerin müşterilerine lider hizmetler sunmasına olanak tanıyarak, dünya çapında birçok iş sektöründeki lojistik operasyonlarını dönüştürdüğü açık şekilde görülüyor. İngiltere’nin iForce’un Corby’de bulunan ana ikmal merkezinin başı çekmesi de kaçınılmazdı.

Teknoloji tutkusu, başarılı kurulumlar ve ‘müşterilerin ihtiyaçlarını net biçimde anlama’ odağından hareketle değerli müşteri ilişkilerinin inşası yoluyla tekrarlanan iş kombinasyonu, L.A.C’yi dünya çapında verimli, ekonomik ve yenilikçi teknik çözümler sunmada İngiltere’de ön planda konumladı. Bu da mükemmel iş ortağı ilişkileri kurmanın ve yüksek performanslı çevik çözümler sunmanın yanı sıra, bugünün ve yarının depolarının zorluklarının üstesinden gelmeyi de beraberinde getiriyor.

Kaynak: www.lacconveyors.co.uk

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku
Advertisement
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konveyörler

American Greetings, enerji tüketimi ve gürültü düzeylerini e24i çözümüyle azalttı

Yayın Tarihi

on

American Greetings, çeşitli tip, model ve üreticilerden oluşan kilometrelerce konveyörlere sahip 57 futbol sahası büyüklüğündeki tesisinde, eski konveyörlerini modern ve daha etkin sistemlerle değiştirerek verimliliğini artırdı. Çözümü Cisco-Eagle ve Hytrol’den alan American Greetings, e24i çözümüyle enerji tüketimini düşürdü, gürültü düzeylerini azalttı.

Dünyanın en büyük tebrik kartı şirketi olan American Greetings, “Kabalığın beklendiği ve nezaketin lüks olduğu bir zamanda yaşıyoruz. Ama daha iyisine inanıyoruz. American Greetings dünyayı daha düşünceli ve sevgi dolu bir yer haline getirmek için her gün çalışıyor. Mutluluk ifadeleri yaratıyoruz, Günlük iletişimimizi biraz daha anlamlı hale getirmeye yardımcı olmak için kahkaha ve sevgi” misyonuyla bir asrı aşkın süredir faaliyetlerini sürdürüyor. Kendi adını taşıyan markası Carlton Cards, Gibson, Recycled Papersellers, Just For You, Tender Thoughts, Papyrus ve DesignWare parti ürünlerini ve Amerikan Greetings ürünlerini içeren diğer kağıt ürünlerini, Greetings ve Plus Mark hediye paketi ile kutulu kartlarını kapsayan, tüm dünya tarafından tanınan bir dizi tebrik kartı üretim hattına sahip olan American Greetings, bu ürün gruplarının yanında AG Properties Grubu aracılığıyla popüler karakterlerle markalar da yaratarak, bunların lisanslamasını da yapıyor.

60 yıl önce Osceola ile Arkansas tesisini kuran ve burada, “ABD’deki en büyük tek katlı bina” unvanını alan American Greetings; çeşitli tip, model ve üreticilerden oluşan kilometrelerce konveyörlere sahip 57 futbol sahası büyüklüğündeki tesisinde, yıllar içerisinde birçok malzeme aktarım projesi hayata geçirdi.

Tesis iyileştirme süreci için Cisco-Eagle ve Hytrol’e başvurdu

Eski konveyör çeşitlerinin sürekli onarım ve servis ihtiyacı nedeniyle, bu sistem karışımı şirketin bakım kapasitesini zorlamaya başladı. Günde 24 saat, haftada 5 ila 6 gün, yılda 10-11 ay kesintisiz çalışarak; enerji ve bakım maliyetlerinin düşürülmesini zorunlu hale getiren tesis için American Greetings, bakım maliyetlerini azaltmak ve operasyonu birleştirmek amacıyla tesis iyileştirme sürecini başlatarak, Cisco-Eagle ve Hytrol ile iletişime geçti. Çözüm için ergonomi ve tesis güvenliği de denklemde göz önünde bulundurulması gereken faktörler arasına yer alıyordu.

Bunun yanı sıra pek çok konveyör, özellikle de eski modeller gürültü tehlikesi oluşturabilir. ABD Ulusal Mesleki Güvenlik ve Sağlık Enstitüsü’ne (NIOSH) göre, mesleki işitme kaybı Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışma ile ilgili en yaygın rastlanan rahatsızlıklardan birini oluşturuyor. Yaklaşık 22 milyon ABD’li işçi, iş yerinde tehlikeli düzeyde gürültüye maruz kalıyor. Bunun sonucu olarak, işitme kaybı engelliliği ortaya çıkan işçilere tazminat olarak yılda tahmini 242 milyon dolar harcanıyor. NIOSH, yüksek gürültünün iş yerinden mümkün olduğunca uzaklaştırılmasını ve gürültüye maruziyetin kontrol altına alınamadığı veya ortadan kaldırılamadığı durumlarda kulak koruyucuların kullanılmasını öneriyor.

Tüm sorunları gidermek için Hytrol E24i çözümü

American Greetings’te bakım sorunlarıyla ilgilenmek, Bakım Amiri Gerald Davis’in rutin göreviydi. Davis, sistemi çalışır durumda tutmak için yaratıcı çözümler üretti; ancak tesisin ölçeği ve operasyonel talepleri göz önüne alındığında bu zor bir görevdi. Çözüm için American Greetings ile ilgilenen Cisco-Eagle Yöneticisi Rodney Freeman, “30 yılı aşkın modellerin yedek parçalarını bulmak genellikle zordur. Amerikan Greetings şirketinde karşılaştığımız en büyük güçlük, eski bir sistemi canlı tutmanın yeni yollarını bulmaktı” dedi. Freeman, Hytrol’ün E24i 24 voltluk elektrikli silindir sistemlerine sahip bir çözümü, American Greetings’in tüm sorunlarını gidermek için sundu. American Greetings’in eski mühendisleri Alan Keith ve Gerald Davis’in de dahil olduğu American Greetings Ekibi, E24i’yi çalışırken görmek için Hytrol’ün Arkansas’ta yer alan Jonesboro Teknoloji Merkezi’ne gitti.

Güç tasarrufu ve azalan gürültü düzeyinin yanı sıra çeşitli avantajlar sunuyor

Hytrol Entegre Sistemler ve Kontroller Direktörü Boyce Bonham, bakım maliyetlerinin (yedek parçalar ve programlı bakım aracılığıyla) E24i’yi açık arayla uygun bir çözüm haline getirdiğini; ancak bunun yalnızca başlangıç olduğunu vurguladı. E24i ayrıca, Osceola tesisindeki konveyörlerin sayısı göz önüne alındığında, ciddi kaygılar oluşturan enerji tüketimini ve gürültü seviyelerini de azaltıyor. Konuyla ilgili Bonham, “İlk hat bir tür değerlendirmeydi ve bunu da ikinci hat takip etti. Hytrol, artık American Greetings tarafından tercih edilen konveyör. Stoklanan bakım parçalarını azaltmak ve planlı bakımı ortadan kaldırmak, Hytrol sisteminin kurulum aşamalarında çok önemliydi. O sırada en büyük endişe kaynağı olmasa da önemli bir faktör, işletmedeki gürültünün azaltılmasıydı. Çok daha sessiz çalışan sistemden etkilendiler ve bu sistemin aynı zamanda enerji tasarrufu sağladığını da fark ettiler. Diğer hatlarını da yeni ekipmanlarla değiştirmeye devam ediyorlar” açıklamasında bulundu.

Çözümle ilgili olarak American Greetings Mühendislik Proje Müdürü Ira Koonce ise, “Karton kontrolleri için hava keseleri ve gergili biriktirme makaralı konveyör kullanıyorduk. Konveyör 30 yaşının üzerindeydi. Artık kullanılmayan testere dişi birleştirme istasyonunu işletme dışına çıkarabildik. American Greetings birkaç yıl önceki projelerde Cisco-Eagle ile çalışmıştı. Bu ilişkiyi tazelediler ve şimdi daha müşteri odaklı iş yapar görünümdeler. Bu konveyör teknolojisi, güç tasarrufu, gürültünün azaltılması ve basınçlı havaya gereksinim olmaması gibi çeşitli avantajlar sağlıyor. Ayrıca, olası motor arızaları için daha kolay bir çözüm yolu sağlıyor gibi görünüyor. Böyle bir arıza daha meydana gelmedi” dedi. American Greetings gibi şirketler, eski teknolojilerin yerini alan yeni otomasyon çözümlerinin önemli ölçüde daha düşük desibel seviyeleri sağladığını fark ediyor. Konuyla ilgili olarak Koonce, “Önceki sistemde desibel seviyesini kontrol ettik ve güvenlik eşiğine ulaşmadı. Ses farkı fark edilebiliyor ve bir güvenlik sorunu meydana getirmiyor. Gürültüde yapılabilecek her tip azaltma yöntemi, sistemin rahatlamasına yardımcı olur” ifadelerini kullandı.

Kaynak: www.cisco-eagle.com

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Konveyörler

Otomotiv parçaları depolama konveyörleri

Yayın Tarihi

on

En büyük miktarda otomotiv parçasının en az alanda depolanmasını sağlamak için FIFO özelliklerine sahip yüksek yoğunluklu depolama sistemleri için baş üstü konveyör çözümleri sunan Pacline, bunu otomotiv parçalarını atölyeden alarak ve binanın hacmini kullanarak elde eder. Aşağıda, bir havai konveyör çözümünün otomotiv parçalarının depolanmasını nasıl daha verimli hale getirebileceğine dair bir örnek verilmiştir: 

Taşınan otomotiv parçaları

Gösterge paneli yüzeyi (Plastik iskelet)

Örnek proje hedefleri

1. Yaklaşık 400 otomotiv parçası saklama ihtiyacı

2. Depolama için kullanılan zemin alanının en aza indirilmesi

3. Maliyetin en aza indirilmesi

Örnek konveyör çözümü

Operatör, uygun maliyetli PAC-LINE™ baş üstü konveyörü kullanarak gösterge panelini sürekli hareket edebilen veya indeksleme yapabilen baş üstü konveyöre kolayca asabilir. Otomotiv parçaları, konveyörün alt seviyesini doldurur ve ardından ikinci hatta üçüncü seviyeye kadar devam eder. Parçaların tamponu boşaltma alanına ulaştığında, operatör kullanım için parçayı çıkarabilir.

Pacline konveyör avantajları

  • Kullanılmayan yukarı boşlukların kullanılması
  • Kaynak gerektirmemesi; cıvatalamanın birlikte yapılması
  •  Kolay kurulum
  • Zemin yüzey alanının en aza indirilmesi
  • Parça depolama verimliliğinin artırılması

Kaynak: www.pacline.com

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Konveyörler

Başarı hikayelerinin çözüm ortağı Bonfiglioli

Yayın Tarihi

on

Taşımacılık sektörüne yönelik ürünlerin imalatçısı olan I.DE SRL, tesislerindeki bir bölümün elektronik kontrolü için komple çözüm arayışına Bonfiglioli ile ulaştı. Dişli motoru redüktörlerinden elektroniğe kadar komple bir sistemin tedarik edilmesine ihtiyaç duyan I.DE SRL, güç aktarım uzmanı Bonfiglioli’nin çözümleriyle sistemin genel maliyetlerinde de azalma sağladı.

Standart konveyör ünitelerinden kişiselleştirilmiş taşıma sistemlerine kadar çeşitlilik gösteren çok çeşitli ürünler üreten I.DE SRL, Torino merkezli otomotiv sektöründe önemli rol oynayan bir şirket için yedek parçaların taşınmasını yönetmek amacıyla, uygun bir palet taşıma sistemini etkin şekilde çalıştırmasını sağlayan dişli motoru redüktörlerinden elektroniğe kadar komple bir sistem için Bonfiglioli’ye başvurdu. Müşterisiyle yakın iş birliği içerisinde çalışan Bonfiglioli, hattın tamamını oluşturacak şekilde birleştirilmiş çeşitli makaralı konveyör modüllerinin işletilmesini içeren bir çözüm sundu.

Bonfiglioli’nin sunduğu komple çözümde her bir motor/dişli ünitesi/invertör grubu, mekanik bölüm için 10 makarayı ve elektriksel bölüm için 2 fotoseli kontrol ederken; bu bölümler, makaralı konveyör bandı boyunca paletlerin varlığını ve doğru ilerleyişini kontrol ediyor. Bonfiglioli’nin çözümünün önemli bir özelliğini de entegre edilen I/O kartından faydalanarak IP65 invertörüne doğrudan bağlanabilmesi oluşturuyor. Çözümde fotosellerin durumu, her bir invertörün ağ üzerinde mevcut bit ethernet düğümü olduğu PROFINET haberleşmesi yoluyla PLC’ye iletiliyor. Bu döngüsel ve döngüsel olmayan veriler ile ethernet tabanlı haberleşme sayesinde, gerçek zamanda tüm anomaliler kontrol edilerek motorun/dişli ünitesinin/invertörün işletim verileri izlenebiliyor. Aynı durum, motorun akım soğurumu, yükün gerektirdiği tork ve güç iletim ünitesinin doğru kestirimci takibi için gerekli olan diğer değerler için de geçerli oluyor.

Bonfiglioli’nin I.DE SRL’ye sunduğu çözüm, elektriksel açıdan elektrik tesisatı işlem saatlerinde bir düşüş ile birlikte makine üzerindeki cihazların sayısı sınırlı olduğundan sistemin genel maliyetlerinde bir azaltma sağlamayı mümkün kılıyor. Çözümde, olası sorunlar durumunda elektronik parçalara erişimi kolaylaştırmak ve küçültülmüş boyutlar sağlamak amacıyla DGM Modular invertörünün montajı için duvara monteli bir çözüm seçilirken; aynı zamanda, operatör invertör üzerindeki LED’i kontrol ederek her bir makara ünitesinin durumunu uzaktan izleyebiliyor. Sistem, bütünüyle gelecekte sistemin yerleşim düzenini değiştirmek veya boyutunu artırmak amacıyla son kullanıcının modülerlikten yararlanmasına imkan sağlayan 70 motor/dişli ünitesi/invertör grubundan oluşuyor.

Müşteri Uygulama Mühendisliği Ekibi ile sistemin işletmeye alım aşamasının tamamında, DGM Modular elektronik parçasının doğru kurulumunun yanı sıra, dişli motoru grubunun doğru boyutlandırılması ve seçimini de sağlayarak I.DE SRL ile sinerji içinde çalışan Bonfiglioli, müşterisine en iyi işletimsel uygulama dengesini oluşturmak amacıyla hem invertörü yöneten Bonfiglioli V PLUS DEC yazılımına hem de bu yazılımın iç işlevselliğine ilişkin olarak eğitimler de verdi.

Çözümde kullanılan aksamlar:

  • Dişli ünitesi olarak bir adet CP37
  • Üç fazlı asenkron elektrik motoru olarak bir adet MXN 10MA
  • PLC ile Profinet haberleşmesi ve invertörün üzerine dijital girişler/çıkışlar bağlama imkanı bulunan invertör parçası için bir adet 0.55 kW DGM Modular

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com