Connect with us

Konveyör Bantları

Cisco Eagle, laminat parke üretim tesisinin kapasitesini artırdı, ergonomisini iyileştirdi

Yayın Tarihi

on

Meşe ve laminat parke üretimi yapan Selma Meşe Parke, artan pazar taleplerini zamanında karşılamak için yarı mamul ve atıkların fiziksel olarak işlenmesi azaltmak, aynı zamanda son ürün çıktısını artırmak için Cisco Eagle’ye başvurdu. Cisco Eagle’nin çözümü, Selma Meşe Parke’nin üretim kapasitesini artırdı, ergonomiyi iyileştirdi.

Selma Meşe Parke, artan pazar taleplerini zamanında karşılamak için yarı mamul ve atıkların fiziksel olarak işlenmesini azaltmak, aynı zamanda son ürün çıktısını artırmak istiyordu. Tesisin üretimdeki sıkıntısıyla ilgili konuşan firmanın Üretim Operasyonları Müdürü Dave Clark, “Tüm imalat, yeniden işleme ve geri dönüşüm süreci boyunca konveyörler kullanıyoruz. Malzemeyi kızaklarda ve el arabalarında çok fazla elle taşıyor veya hareket ettiriyorduk. Bu şekilde yeniden işleme veya kurtarma öğelerini tek başına taşımak için 3 veya 4 kişiye ihtiyaç var” dedi. Firma bu sorunla ergonomik etkinin yanı sıra, eski aktarım işleminde gereken verimliliği azaltan başka bir sorundan daha muzdaripti: Pazar taleplerini karşılamada çok yavaş kalıyordu.

Müşteriye özel çözüm, pahalı ihtiyaçları ortadan kaldırdı

Cisco Eagle’nin gerçekleştireceği yükseltme işleminin anahtarı, akış sürecinin kritik kısımlarında Hytrol konveyörlerin (öncelikle yatay bantlı konveyörler) devreye alınmasıydı. Tasarımcılar ayrıca mevcut işletme yapısına sığabilmesi için sistemi kompakt hale getirdi. İşlemi basit ve uygun maliyetli olmasıyla dikkat çeken çözüm, pahalı kontrollere ihtiyaç duymadan işin sorunsuz ve verimli bir şekilde yapılmasını sağlıyor.

Yeni sistemle, Cisco Eagle müşterisinin “yeşil” ham maddesi tamamen havayla kurutulduktan veya fırında kurutulduktan sonra konveyörlü malzeme aktarım sürecine dahil ediliyor. Firmanın operatörleri, önlerindeki çıtalı konveyörlere yerleştirilmiş tahtadaki düğümleri ve diğer kusurları ortadan kaldırıyor. Kesilen ahşabın uzunluğu 208 cm ila 30 cm arasında değişebiliyor. Kesilen parçalar daha sonra başka bir konveyör üzerinde hareket ediyor ve burada zıvana açma operatörleri onları toz giderici vantilatörlerden geçmeye hazırlanırken kareler halinde ayırıyor. Havalandırmadan sonra ahşap, kalite kontrol istasyonuna götüren başka bir çıtalı konveyör setine geçiyor. Orada bir operatör, atıkları ve hurdaları kaliteli parçalardan ayırıyor. Hurda malzeme, bina boyunca uzanan başka bir TA konveyörüne bağlanan Hytrol TA yatay bantlı konveyör üzerinde hareket ediyor. Bunu ana hurda çıkarma konveyör hattı oluşturuyor. Çözüm, atık malzemeyi tesisin dışına ve dışarıdaki bir geri dönüşüm kutusuna götüren bir eğim bölümü de içeriyor. Bu otomatik hurda akış sistemi, büyük ölçüde manuel bir işlem olan eski çöp çıkarma yönteminin yerini alıyor. Ayrıca hurdaların yere düşmesi ya da atık vagonlarında aktarılırken sıkışıklık ortaya çıkması sorununu da ortadan kaldırıyor.

Bu aşamadan sonra iyi ahşaplar tasnif istasyonlarına taşınıyor ve Bu noktada operatörler, parçaları üç bantlı konveyörden birini besleyen Hytrol zincir tahrikli konveyöre yerleştiriyor. Ahşabın zarar görmesini en aza indiren ve artıkların yatak mekanizmalarına düşmesini engelleyen açılı kenarlara sahip bu bantlar, nihai kalite kontrol istasyonuna aktarım sağlıyor. Sürecin bu kritik noktasında operatörler herhangi bir kusura karşı dikkatlice inceleme yaparken, birinci kalite ahşap, bir paket servis konveyörü üzerinde sevkiyat hazırlama istasyonlarına taşınıyor.

Üretimde %40 artış

Sadelik, verimlilik ve kompaktlık gibi ayırt edici özellikleri barındıran yeni konveyör sistemi, malzemenin manuel olarak taşınması gereken sayısını azaltarak şirket çalışanlarının yıpranmasını azalttı. Selma Meşe Parke, montajı tamamlandığından bu yana üretimde yüzde 40’ın üzerinde artış, işçilik tasarrufunda ise yüzde 25’in üzerinde kazanç sağladı. Bu da Selma Meşe Parke’nin ürününe yönelik artan talebi karşılayabileceği anlamına geliyor. Yeni sistemle ilgili konuşan Dave Clark, “Konveyörler operasyonumuzu insanlar, üretkenlik ve maliyetler açısından her yönüyle iyileştirdi” dedi.

Tesis Bilgileri

Uygulama: Zemin imalatı

Tesis Büyüklüğü: 13.940 metrekare

Çalışanlar: 106 (vardiya başına)

Ürün: 1.9 cm meşe

Temel malzeme taşıma donanımı: TA ve TR kayışı, zincir tahrikli konveyörler

 

Kaynak: www.cisco-eagle.com

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Advertisement
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konveyör Bantları

Ammeraal Beltech, darbeye dayanıklı yeni bant serisini piyasaya sunuyor

Yayın Tarihi

on

Taşıma çözümlerinde önde gelen firmalardan biri olan Ammeraal Beltech, Darbeye Dayanıklı (IR-Impact Resistant) teknolojiye sahip yeni bir seriyi piyasaya sürüyor. Güçlendirilmiş beze sahip bu bantlar, tıpkı koli ayırma ve havaalanı bagaj taşıma sistemlerinde olduğu gibi, ek dayanıklılık ve sağlamlığın önem kazandığı zorlu uygulamalara uygun bir çözüm getiriyor. Ürünler, zorlu çalışma koşullarında bile uzun kullanım ömrü ve daha düşük enerji tüketimi ile karakterize ediliyor.

IR Bant Serisi nedir? 

IR teknolojisine sahip yeni seri, yüksek hızlarda ağır yükleri taşımak için daha fazla güç gerektiren modern lojistik merkezlerini desteklemek amacıyla geliştirilen bantları kapsamaktadır. Seri, Flexam bantlarının yanı sıra güçlendirilmiş, dayanıklı bez yapısı sayesinde gürültüyü azaltır. Bant, üst ve alt beze 3 katlı bir karkas yapısı olan yeni geliştirilmiş Ropanol EX’i içerir. Ayırma ve toplama bantları açısından bu son teknolojik gelişme, manuel uygulamalarda geleneksel kauçuk bantların yerine kullanılabilir ve maliyette önemli tasarruf sağlar.

IR Serisi’nin özellikleri nelerdir?

IR teknolojisine sahip yeni dayanıklı seri, güçlü ve dayanıklıdır. Bantlar mükemmel yanal stabiliteye, yırtılma direncine ve mekanik ek yerine sahiptir. Kesik elyaf dokuma bez teknolojisinin kullanılması nedeniyle, çok daha sessiz çalışır.

IR bant aralığı: Başlıca uygulamalar

IR bantları, ürün nakli, otomatik sıralama, tekli ve sıralı taşımada yaygın olarak kullanılır. Taşınan ürünlerin bir araya getirilmesi veya dağıtılmasını sağlayan, darbeye dayanıklı bu bant serisi piyasaya sunuluyor. Bu bantlar kullanıldığı yerlerde kendilerini ispatlar. Uygulamalar, ürünleri bir seviyeden diğerine taşımak için kullanılan yukarı ve aşağı eğimli konveyörleri de içermektedir. Teleskopik konveyörler, darbeye dayanıklı bu bantlardan da yararlanabilir. Konveyörler, ürünlerin yüklenmesi ve boşaltılması sürecini kolaylaştırmak için genellikle büyük tesislerde bulunur.

IR bantların faydaları nelerdir?

IR bantları, ağır yüklerin taşınmasını kolaylaştırır. Yüksek hızlarda istenilen hassasiyette çalışabilme özelliğine sahiptir. Bantlardaki uzama payının az olması, ilave gerdirmeye gerek olmadığı ve dolayısıyla zaman ve maliyet tasarrufu anlamına gelir. Yırtılmanın az olması nedeniyle bant ömrü uzar. Mevcut çözümler, mekanik bağlantı elemanlarının mükemmel şekilde tutulmasıyla enerji verimliliğini artırır ve bant ömrünü uzatır.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Konveyör Bantları

Ammeraal Beltech Premium Seri’si, gıda endüstrisi için üstün özellikler getiriyor

Yayın Tarihi

on

Ropanyl Premium Plus’ın bilinen üstün özellikleri, yeni Premium Plus Serisi’nin de çıkış noktasını oluşturuyor. Premium Plus; esnek ve yapışmazdır, enine büzülmez, kenar tiftiklenmesi sorunu yaşatmaz. Bu yeni özellikleriyle performansı sonucunda daha uzun ömürlüdür.

Ammeraal Beltech yeni ürün yelpazesine gıda endüstrisi için önemli ek avantajlar ekledi.

Ekstra avantajlar

Şekerleme ve atıştırmalık sektörleri için ideal olan Premium Plus, üstün tekstil dokusu ve yeni kullanılan büzülmezlik özelliği ile üreti-lir; yeni esneklik seviyesi ve doğrusal çalışma avantajı ile gelişmiş ek yeri çözümleri sunar. Bu öncü çözümler, kullanımda bantların sistem ve bakım maliyetlerini azaltırken, verimi artırabile-ceği ve ayrıca gıda güvenliğini ve ürün kalitesi-ni tüm uluslararası gıda standartlarına uygun olarak koruyabileceği anlamına gelir.

Bantların açık mavi ve parlak beyaz renkleri sayesinde, üretim hattındaki gıda ürünlerinin bant üzerinde kolay gözlenmesini sağlayarak, istenmeyen cisimlerin belirlenmesi ile ürün hijyen kalitesini arttırır. Ammeraal Beltech’in yeni Premium Plus Serisi, gıda endüstrisinin olmazsa olmaz hijyen gereksinimlerini karşı-lar, hatta bu standartların üzerine çıkar.

Gıda sektöründe standartları yükseltmek

Üretim hatlarınızdaki konveyör çözümünüz, iş operasyonunuzun merkezinde yer alır. Premium Plus Serisi ile daha verimli, daha üretken ve daha ekonomik bir çalışma sağlayabilirsiniz. Yeni Premium Plus konveyör çözümleri üretim hatlarınızdaki gıda işleme proseslerinizde, bı-çak ağızlı konveyörlerinizde ve paketleme hat-larınızdaki tüm ihtiyaçlarınıza cevap verir. 

Ammeraal Beltech’in teknik ekibi, yeni serinin özelliklerini ve faydalarını sizlere sunmaktan memnuniyet duyuyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Konveyör Bantları

Soğuk havalarda çalışan lastik konveyör bantları nasıl korunur?

Yayın Tarihi

on

Kauçuk, inşaat ve madencilikten havaalanlarına ve imalata kadar pek çok uygulamada kullanılan en güçlü ve en dayanıklı konveyör bant malzemelerinden biridir. Bununla birlikte, kısa bir soğukluk bile lastik kayışlar üzerinde zararlı etkilere sahip olabilir.

Kanada’daki birçok işletme, düşük sıcaklıklara dayanabilen konveyör bant sistemleri üzerinden çalışmalarını sürdürüyor. Azalan sürtünme, konveyör bandı parçalarının donması, kauçuk bandın donması ve çatlaması ve bantta malzemenin donması, ağır hizmet operasyonlarının konveyör sistemiyle kış aylarında karşılaştığı zorluklardan sadece birkaçı.

Aşırı soğuk havalarda kauçuk taşıma bandının çalıştırılması için ipuçları

Bandın sürekli hareketini sağlayın: Konveyör sistemi operasyonların ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlandıysa, kaliteli bir lastik bant tipik olarak -30 ila -40°C sıcaklıklara dayanabilir. Bununla birlikte, ateşe veya yağa dayanıklı olacak şekilde yapılan kauçuk bantlar, genellikle aşırı düşük sıcaklıklara dayanamaz. Soğukta kauçuk elastikiyetini kaybetmeye başlar ve sonunda o kadar katı hale gelir ki çatlayabilir. Sürtünme, kauçuğun esnek kalmasına yardımcı olurken, uzun süre statik bırakılan bir bant kırılmaya daha yatkındır. Dondurucu bir soğukta, kayışı mümkün olduğunca hareket halinde tutun ve sık kapatma ve tekrar çalıştırma işlemlerinden kaçının.

Antifriz ve buz çözücü kullanın: Antifriz buz oluşumunu engellerken buz çözücü de birikmiş olan buzu ve karı parçalar. Banda, makaralara ve kasnaklara antifriz uygulanmasını öneririz. Ancak bazı işlemlerde malzemenin kirlenme riski varsa antifriz kullanılmaması gerektiğini unutmayın.

Mevcut bir bandı modifiye edin: Mevcut bandı değiştirme ihtiyacı, bant belirli operasyonlar için tasarlanmışsa nadir rastlanan bir durumdur. Bununla birlikte, bant şantiyenin koşullarını karşılayacak şekilde tasarlanmadıysa ve aşırı hava koşullarında bantla ilgili sorunlar devam ediyorsa, modifikasyon önerilir. Daha büyük çaplı bir kafa silindirine geçiş yapmak veya seramik kaplamayı tercih etmek gibi basit modifikasyonlar, aşırı soğuk hava koşullarında tüm sistemi korurken kaymayı ortadan kaldırabilir.

Kaliteli konveyör bant parçaları nerede bulunur?

Luff Industries’de 40 yılı aşkın bir süredir kaliteli konveyör bant parçaları ve aksesuarları üretiyoruz:

  • Avareler
  • Makaralar
  • Darbe yatakları
  • Konveyör bant aksesuarları

Şirket içi mühendislik ekibimiz, konveyör bant sisteminizin aşırı koşullara uygun optimize edilmesini sağlamak için değişiklikler ve tasarım gereksinimleri konusunda yardımcı olabilir. Ürünlerimiz eksiksiz bir şekilde ISO 9001 kalite kontrolünden geçer ve 2 yıllık tam garanti alınarak desteklenir. Özel konveyör sistemlerinin tasarlanması imkanı da mevcuttur: Bizle iletişime geçin, mühendislik ekibimiz yardımcı olacaktır.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com