Connect with us

Konveyör Bantları

Cisco Eagle, laminat parke üretim tesisinin kapasitesini artırdı, ergonomisini iyileştirdi

Published

on

Meşe ve laminat parke üretimi yapan Selma Meşe Parke, artan pazar taleplerini zamanında karşılamak için yarı mamul ve atıkların fiziksel olarak işlenmesi azaltmak, aynı zamanda son ürün çıktısını artırmak için Cisco Eagle’ye başvurdu. Cisco Eagle’nin çözümü, Selma Meşe Parke’nin üretim kapasitesini artırdı, ergonomiyi iyileştirdi.

Selma Meşe Parke, artan pazar taleplerini zamanında karşılamak için yarı mamul ve atıkların fiziksel olarak işlenmesini azaltmak, aynı zamanda son ürün çıktısını artırmak istiyordu. Tesisin üretimdeki sıkıntısıyla ilgili konuşan firmanın Üretim Operasyonları Müdürü Dave Clark, “Tüm imalat, yeniden işleme ve geri dönüşüm süreci boyunca konveyörler kullanıyoruz. Malzemeyi kızaklarda ve el arabalarında çok fazla elle taşıyor veya hareket ettiriyorduk. Bu şekilde yeniden işleme veya kurtarma öğelerini tek başına taşımak için 3 veya 4 kişiye ihtiyaç var” dedi. Firma bu sorunla ergonomik etkinin yanı sıra, eski aktarım işleminde gereken verimliliği azaltan başka bir sorundan daha muzdaripti: Pazar taleplerini karşılamada çok yavaş kalıyordu.

Müşteriye özel çözüm, pahalı ihtiyaçları ortadan kaldırdı

Cisco Eagle’nin gerçekleştireceği yükseltme işleminin anahtarı, akış sürecinin kritik kısımlarında Hytrol konveyörlerin (öncelikle yatay bantlı konveyörler) devreye alınmasıydı. Tasarımcılar ayrıca mevcut işletme yapısına sığabilmesi için sistemi kompakt hale getirdi. İşlemi basit ve uygun maliyetli olmasıyla dikkat çeken çözüm, pahalı kontrollere ihtiyaç duymadan işin sorunsuz ve verimli bir şekilde yapılmasını sağlıyor.

Yeni sistemle, Cisco Eagle müşterisinin “yeşil” ham maddesi tamamen havayla kurutulduktan veya fırında kurutulduktan sonra konveyörlü malzeme aktarım sürecine dahil ediliyor. Firmanın operatörleri, önlerindeki çıtalı konveyörlere yerleştirilmiş tahtadaki düğümleri ve diğer kusurları ortadan kaldırıyor. Kesilen ahşabın uzunluğu 208 cm ila 30 cm arasında değişebiliyor. Kesilen parçalar daha sonra başka bir konveyör üzerinde hareket ediyor ve burada zıvana açma operatörleri onları toz giderici vantilatörlerden geçmeye hazırlanırken kareler halinde ayırıyor. Havalandırmadan sonra ahşap, kalite kontrol istasyonuna götüren başka bir çıtalı konveyör setine geçiyor. Orada bir operatör, atıkları ve hurdaları kaliteli parçalardan ayırıyor. Hurda malzeme, bina boyunca uzanan başka bir TA konveyörüne bağlanan Hytrol TA yatay bantlı konveyör üzerinde hareket ediyor. Bunu ana hurda çıkarma konveyör hattı oluşturuyor. Çözüm, atık malzemeyi tesisin dışına ve dışarıdaki bir geri dönüşüm kutusuna götüren bir eğim bölümü de içeriyor. Bu otomatik hurda akış sistemi, büyük ölçüde manuel bir işlem olan eski çöp çıkarma yönteminin yerini alıyor. Ayrıca hurdaların yere düşmesi ya da atık vagonlarında aktarılırken sıkışıklık ortaya çıkması sorununu da ortadan kaldırıyor.

Bu aşamadan sonra iyi ahşaplar tasnif istasyonlarına taşınıyor ve Bu noktada operatörler, parçaları üç bantlı konveyörden birini besleyen Hytrol zincir tahrikli konveyöre yerleştiriyor. Ahşabın zarar görmesini en aza indiren ve artıkların yatak mekanizmalarına düşmesini engelleyen açılı kenarlara sahip bu bantlar, nihai kalite kontrol istasyonuna aktarım sağlıyor. Sürecin bu kritik noktasında operatörler herhangi bir kusura karşı dikkatlice inceleme yaparken, birinci kalite ahşap, bir paket servis konveyörü üzerinde sevkiyat hazırlama istasyonlarına taşınıyor.

Üretimde %40 artış

Sadelik, verimlilik ve kompaktlık gibi ayırt edici özellikleri barındıran yeni konveyör sistemi, malzemenin manuel olarak taşınması gereken sayısını azaltarak şirket çalışanlarının yıpranmasını azalttı. Selma Meşe Parke, montajı tamamlandığından bu yana üretimde yüzde 40’ın üzerinde artış, işçilik tasarrufunda ise yüzde 25’in üzerinde kazanç sağladı. Bu da Selma Meşe Parke’nin ürününe yönelik artan talebi karşılayabileceği anlamına geliyor. Yeni sistemle ilgili konuşan Dave Clark, “Konveyörler operasyonumuzu insanlar, üretkenlik ve maliyetler açısından her yönüyle iyileştirdi” dedi.

Tesis Bilgileri

Uygulama: Zemin imalatı

Tesis Büyüklüğü: 13.940 metrekare

Çalışanlar: 106 (vardiya başına)

Ürün: 1.9 cm meşe

Temel malzeme taşıma donanımı: TA ve TR kayışı, zincir tahrikli konveyörler

 

Kaynak: www.cisco-eagle.com

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Konveyör Bantları

AMMdurance rPET ile sürdürülebilirliğin performansınızı artırmasına izin verin 

Published

on

Ammeraal Beltech, geri dönüştürülmüş PET şişelerden üretilen çığır açıcı bir konveyör bandı olan yeni AMMdurance rPET’i tanıtıyor. En son teknoloji ve çevreye duyarlı tasarımların benzersiz bir kombinasyonunu sunan ürün, operasyonel verimliliği optimize ediyor.

Performanstan ödün vermeyi bırakın

Havaalanı ve lojistik sektörlerinde enerji tüketimini, karbondioksit emisyonlarını ve operasyonel maliyetleri azaltmaya yönelik artan baskıyı hafifletmek için tasarlanan AMMdurance rPET, işletmelerin Çevresel, Sosyal ve Kurumsal Yönetişim (ESG) alanındaki konumunu güçlendirmek için doğru bir seçim sunuyor. Sorumlu kaynak yönetimi ve çevre yönetimine olan bağlılığı gösteren AMMdurance rPET; kullanıcılarının itibarını güçlendirirken, bilinçli yatırımcıları çekiyor ve işletmenin değerini artırıyor.

İşletme ve gezegen için mükemmel sinerji: Enerji tasarrufu sağlayan tasarım ve geri dönüştürülmüş PET dokuma

İşlevsellikten ödün vermeden enerji tüketimini ve karbon ayak izini azaltmayı hedefleyen Ammeraal Beltech AMMdurance rPET, benzersiz bir konveyör bezi işleme tekniği sayesinde sürtünmeyi en aza indiriyor, enerji verimliliğini artırmak için güç kullanımını yaklaşık %17 oranında azaltıyor. Bu yenilikçi yaklaşım aynı zamanda kire ve büzülmeye karşı koruma sağlayarak uzun ömür ve aşınmaya karşı direnç sunuyor. Atılan plastik şişeleri yüksek kaliteli konveyör bezine dönüştüren AMMdurance rPET, plastik atıklarla mücadeleye önemli ölçüde katkıda bulunuyor. Her metrekaresi 14 adet geri dönüştürülmüş PET şişeden üretilen ürün, standart sentetik bantlara kıyasla CO2 emisyonlarını %70 oranında azaltıyor.

Dayanıklılık, sürdürülebilirlik ve enerji tasarrufu tek bantta

Ürünle ilgili konuşan Ammeraal Beltech CPM Başkanı Michel Keetman, “AMMdurance rPET piyasadaki en verimli konveyör bandıdır. Lojistik ve havaalanı operasyonlarında devrim yaratarak hem performansın hem de operasyonel sürdürülebilirliğin iyileştirilmesi için fırsat sunar. İşletmeniz ve gezegenimiz için bir kazan-kazan çözümüdür” açıklamasında bulunuyor.

Sürdürülebilirliği güçlü ortaklıklarla aktarıyor: Heathrow Havalimanı

Ammeraal Beltech, partnerlerinin kaynakları optimize eden ve iş değerini yükselten farklı çözümler sunmalarına yardımcı oluyor. AMMdurance rPET’in olağanüstü performansı ve sürdürülebilir özellikleri, İngiltere’nin en büyük havalimanı olan Heathrow’da yapılan sıkı testlerle doğrulanıyor. Bu ortaklık, bandın gerçek dünyadaki operasyonel ortamlarda etkinliğinin ve güvenilirliğinin altını çiziyor.

Daha iyi bir gelecek için şimdi harekete geçin

AMMdurance rPET’i seçmek gelecek nesiller için bir taahhüt oluştururken, sektörler ve gezegenimiz için belirgin faydalar sunuyor. Yenilikçi tasarımı, azaltılmış güç/kaynak kullanımı ve uzatılmış yaşam döngüsü, tam bir sürdürülebilirlik yelpazesi oluşturarak sertifikasyon fırsatları sağlıyor. PET kullanılarak yapılan dokumalar, bagaj taşıma da dahil olmak üzere çeşitli bant uygulamalarıyla uyumlu olduğundan, bu kombinasyon havaalanı endüstrisi için sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmada bir sonraki büyük adımı oluşturuyor.

Continue Reading

Konveyör Bantları

GÜRSES Endüstriyel, bant ve kayış çözümleriyle üretimdeki devamlılığa güven katıyor

Published

on

Konveyör bant ve güç aktarım kayış çözümlerindeki onlarca yıllık tecrübesiyle yüzlerce çeşit ürün sunan GÜRSES Endüstriyel, sektör ayrımı olmaksızın her türlü uygulama alanının taleplerine çözüm sağlıyor. İstanbul, Kocaeli, İzmir ve Kayseri’de bulunan tam donanımlı tesisleri ve ülke genelindeki geniş bayi ağıyla müşterilerine ulaşan GÜRSES; ürün tespit danışmanlığı, uygulama alanı keşfi, yerinde montaj ve satış sonrası takipten oluşan toplam ürün paketiyle bant ve kayış ihtiyaçlarında hizmet üretim merkezi olarak çalışıyor. 

Sektörlerin ihtiyaçları doğrultusunda geliştirdiği zengin ürün portföyünde; PVC, PU, PE, TPEE, silikon, kauçuk konveyör ve proses bantları ile PU/Kauçuk endüstriyel güç aktarım elemanları sunan firma, geniş ürün gamının yanı sıra, stok gücü ve uzman kadrosuyla tam zamanlı ve nitelikli hizmet sunarak, endüstrinin hareket sistemlerindeki çözüm ortağı oluyor. Her prosese uygun bantlarını, doğru seçim için teknik uzmanlıkla bir arada sunan GÜRSES Endüstriyel, sanayinin her alanında müşterilerinin konveyör, proses ve güç aktarım sistemlerine 7/24 destek ve Türkiye’nin her yerine şartların uygun olması halinde 24 saat içinde yerinde müdahale hizmeti sağlıyor. 

1950’li yıllara uzanan geçmişiyle otomotiv ve yan sanayi, lastik, gıda, beyaz eşya, elektronik, mobilya, makine imalatı, tekstil, spor, lojistik, havaalanı, mermer, kağıt, geri dönüşüm başta olmak üzere her sektörde kendine özgü çözümler geliştiren GÜRSES Endüstriyel, müşterilerinin üretim devamlılığına güven katmaya devam ediyor.

Continue Reading

Konveyör Bantları

Forbo besleme bantlarıyla uzun hizmet ömrü ve daha düşük maliyet

Published

on

Konveyör ve proses bantlarında dünyanın lider markalarından biri olan Forbo, Nisan ayında piyasaya sürdüğü kanıtlanmış ve güvenilir Transtex Serisi yeni bandıyla, kauçuk üretim uygulamalarına sağlamlık, ısıya dayanıklılık, uzun hizmet ömrü ve daha düşük maliyet sunuyor.

Forbo’nun çeşitli kauçuk üretim uygulamaları için geliştirdiği yeni PVK125 BxB-NA (ürün no. 908932) beyaz konveyör bandı, hem besleyici hem de karıştırıcılarda boşaltma bandı olarak veya kontrol terazileri için ve ayrıca değirmenden değirmene konveyörler için kullanılabiliyor.

Yeni silikonsuz bandın yüzey deseni, temas alanındaki azalma nedeniyle sıcak ve yapışkan kauçuk karışımları söz konusu olduğunda bile mükemmel ayırma özellikleri sunuyor. Bu özellik aynı zamanda çok iyi bir ısı dağılımı sağlayarak bandı 150°C’ye kadar kauçuk levhaların ve karışımların taşınması için ideal hale getiriyor.

Bandın silikon içermeyen malzemesi, taşınan kauçuk karışımlarının kirlenmesini önlerken; ürünün sağlam ve tek katlı tasarımı, aşınmaya karşı dayanıklılık ve mekanik bağlantı elemanları için mükemmel çözüm sunuyor. Bu tek katlı tasarım aynı zamanda, çok katmanlı bantlarda meydana gelebilecek delaminasyon nedeniyle bandın arızalanmasınıda önlüyor. Ürünün olağanüstü düz yapısı, mükemmel taşıma ve uzun bir hizmet ömrünü de garanti ediyor.

Kullanıcılar, Forbo’nun yeni PVK125 BxB-NA beyaz Transtex bandının yüksek kalitesi ve performansından yararlanıyor. Olağanüstü ayrılma özellikleri ve olağanüstü aşınma ve sıcaklık direnci sayesinde bant, kauçuk üretimini verimli ve güvenilir hale getiriyor. Silikon içermeyen tasarımı, kauçuk karışımlarının kirlenmesini önlüyor, bakım nedeniyle aksama süreleri en aza indiriliyor.

Continue Reading

Trendler