Connect with us

Konveyör Bantları

Continental radar tabanlı izleme sistemi ile konveyörler daha verimli hale geliyor

Yayın Tarihi

on

Yeni Conti Load Sense izleme sistemini piyasaya süren Continental, konveyör bant teknolojisiyle kestirimci bakım ve durum izlemede bir adım daha ileri gidiyor. 2D radar teknolojisine dayalı olmasıyla ve konveyör bandındaki malzeme akışını ölçüyor olmasıyla dikkat çeken sistem; konveyör bant sistemlerinin çalıştığı neredeyse tüm endüstrilerde kullanılabiliyor.

Yılda 100.000 tona kadar daha fazla çakıl 

Almanya Northeim’deki August Oppermann Kiesgewinnungs- und Vertriebs-GmbH firmasına ait çakıl fabrikasında malzemenin çıkarılması, her bir işçi tarafından bandın bireysel olarak yüklenmesine bağlıdır. Conti Load Sense radar tabanlı izleme sisteminin hacim ölçümü sayesinde, çakıl tesisi operatörleri artık derin kepçe denilen kavramı daha da verimli kullanabiliyor. Bu, üretimi yılda 100.000 tona kadar artırıyor. Bunun yanı sıra Conti Cloud’a bağlanabilen Conti Load Sense’nin bu özelliği, kaydedilen verilerin bir web hizmeti veya Conti+ çevrim içi hizmet portalı ve uygulaması aracılığıyla son müşteri için görsel olarak çekici bir şekilde işlenebileceği anlamına geliyor.

Continental’in çözümleri değerli bilgiler sunuyor

Çakıl endüstrisi malzemeyi daha verimli, güvenilir ve daha çevre dostu bir şekilde çıkarma ve işleme konusunda zorluklarla karşılaşıyor. Burada yalnızca Continental’in yüksek kaliteli ve sağlam konveyör bantları değil, aynı zamanda ilgili ekipman ve servis araçları ve her şeyden önce, konveyör sürecini ve malzemeyi kapsamlı bir şekilde izleyen dijital bileşenler devreye giriyor. Merkezi Almanya Hannover’da bulunan teknoloji şirketi, yıllardır gelecek için önemli konular olarak durum izleme ve kestirimci bakıma odaklanıyor. Continental tarafından geliştirilen ve milyonlarca kez otomobil ve endüstriyel araçlarda kullanılan radar sensörlerini temel alan Conti Load Sense ile şirket, artık bu alandaki portföyünü genişletiyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Continental Otoyol Dışı Uygulamalar İş Geliştirme Yöneticisi Mario Branco, “Continental’i bu kadar özel ve güçlü yapan şey budur. Diğer ürünlerde ve yeni alanlarda sürekli teknoloji transferinin benzeri bulunmuyor ve Continental’in sektördeki konumunu gösteriyor” diyor.

Sistem şu şekilde çalışıyor: 2D radar (radyo algılama ve mesafe belirleme) ve ultrasonik teknolojileri kullanan sistem, yükün ve bandın konumunu belirlemek için malzemeyi ve konveyör bandını farklı açılardan tarıyor. Bu şekilde taşınan malzemenin hacmi doğru bir biçimde hesaplanıyor.

Ürünle ilgili açıklama yapan Continental Taşıma Endüstrisi Dijital Çözümler Yöneticisi Patrick Raffler, “Malzemenin dökülme riski, malzemenin profiline göre bant kenar konumu izlenerek belirleniyor. Bant üzerindeki yük ağırlık merkezi ve yük dağılımı, tüm konveyör uzunluğu boyunca 7/24 izleniyor. Hacimsel akışı hesaplamak, taşma ve bant eğriliğini izlemek için veri korelasyonu kullanılıyor. Bant hızı, konveyörün tüm uzunluğu boyunca bandı ve yük konumunu izlemek için ölçülüyor” açıklamasında bulunuyor.

Bu sayede taş, kum veya çakıl ocaklarının işletmecilerinin verimliliklerini ölçülebilir şekilde artırdığını dile getiren Raffler, “Otomatik malzeme tespiti sayesinde tesisler daha ekonomik çalışıyor ve radar sensörü sapmaları, kayıplar oluşmadan önce bildiriyor, böylece takip maliyetlerini önlüyor” diyor. Ürünün sunduğu diğer avantajlar ise, lazer veya kayış ölçeği gibi daha önce kullanılan teknolojilerle karşılaştırıldığında, radar sensörünün daha az bakım gerektirmesi ve ölçüm sonuçlarını olumsuz yönde etkileyebilecek toz, yağmur ve titreşim gibi dış etkenlere karşı daha az duyarlı olması olarak öne çıkıyor.

Çakıl çıkarmanın önemi

Çakıl çıkarma, dünya çapında en önemli endüstrilerden biridir. Alman istatistik portalı Statista’ya göre, 2020 yılında dünya çapında tahminen 265 milyon ton endüstriyel kum ve çakıl üretildi. Almanya ve diğer birçok ülkede çakıl, beton üretiminde gereken en önemli inşaat ham maddesidir. IBISWorld’deki sektör analistlerine göre, Almanya’daki çakıl ve kum madenciliği satışları 2016 yılından bu yana yılda ortalama yüzde 1,3 arttı. 2021 yılında ise toplam 2,6 milyar Euro’ya ulaşması bekleniyor. Ancak, sürdürülebilir bir şekilde çakıl çıkarmaya devam etmek için sektör modern ve verimli çözümlere ihtiyaç duyuyor; çünkü büyük çakıl rezervlerine rağmen birçok yerde bulunması zorlaşıyor.

Yeni Continental sistemi diğer uygulamalarda, örneğin ham madde taşıma endüstrisinde dökme malzeme hacimlerini ölçmek, konveyör bantlarının dayanıklılığını kontrol etmek, hizmet ömrünü tahmin etmek için performans izleme ve kalınlık ölçümü için diğer sensörlerle birlikte kullanılabiliyor. Conti Load Sense ayrıca mevcut tesislere kolayca entegre edilebiliyor.

Dünyaya yayılan geliştirme takımı

2006 yılından bu yana, şirket içi geliştirme ve üretim hizmeti sağlayıcısı Continental Engineering Services (CES), mühendislik hizmetlerini sunmakta, fizibilite çalışmaları, ölçüm kampanyaları ve buna uygun entegrasyon çalışmaları yürütmektedir. CES dünya çapında 24 lokasyonda, yeni müşteriye özel uygulamalar için donanım ve yazılım geliştirme dahil olmak üzere, radar sensör sistemleri geliştiriyor ve uyguluyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Konveyör Bantları

Gökışık bant çözümleriyle minimum maliyet, maksimum kazanç

Yayın Tarihi

on

Konveyör bant sistemleri, katı yapıdaki malzemelerin uzun veya kısa mesafelerde nakledilmesi için kullanılan en düşük maliyetli sistem olması sebebiyle hemen hemen bütün sektörlerde geniş bir kullanım alanına sahip. Ağır hizmet şartlarında çalışan konveyörler için kullanılan kauçuk bant lastikleri ise ürün nakil maliyetleri için son derece önemli. Uzun yıllara dayanan tecrübesiyle geniş portföydeki konveyör bant lastiği çözümlerini, “Firmanızı Geleceğe Taşıyoruz” sloganıyla sunan Gökışık, müşterilerinin ürün nakil maliyetlerini minimum seviyeye çekip, firma kazanımlarını maksimum seviyeye çıkarıyor. 

Tekstil kordlu kauçuk bant lastiği üretimine 2019 yılında, konusunda uzman kadrosu ve tam donanımlı kalite kontrol laboratuvarını faaliyete alarak başlayan Gökışık, üretiminin büyük çoğunluğunu madencilik ve agrega sektörleri için sunuyor.

Bu sektörlerde geçerli olan ağır hizmet şartlarında kullanıma uygunluğu belirleyen TSE EN ISO 14890 standardı ürün kalite belgesini, kısa sürede bünyesine katan firma, çeşitli kauçuk bileşenleri kullanarak ürettiği bant lastikleriyle farklı sektörlerden birçok kullanıcının özel teknik gereksinimlerine eksiksiz çözümler sunuyor.

Gökışık, bant lastiklerini kullanılan kauçuk yapısına göre aşağıda belirtilen özelliklerde üretiyor:

  • Genel kullanıma uygun (Hafif ve orta hizmet)
  • Aşınmaya ve kopmaya dayanıklı 
  • Isıya ve aleve dayanıklı (EPDM)
  • Yağa ve asite dayanıklı (Nitril)

Tırmanma açısına göre yapılan bant lastikleri:

  • İnce profilli bantlar
  • Lades – Çavuş bantlar
  • Bandobarlı – Paletli bantlar
  • Elevatör bantlar

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Konveyör Bantları

Kauçuk konveyör bantlarda kullanılan bant kenarları için kılavuz

Yayın Tarihi

on

Teknolojideki ilerlemeler ve kauçuk çok katlı konveyör bant imalatında kullanılan malzeme türleri nedeniyle, bant kenarı türleri konusunda genellikle kafa karışıklığı vardır. Temel olarak üç tip kenar mevcuttur: Kalıplanmış kenar, sızdırmaz (kesilmiş) kenar ve kesilmiş (düz) kenar. 

Çok katlı ve tek katlı yapılı bantlarda kalıplanmış kenar

Yıllar önce, kalıplanmış kenarlar bir norm olarak kabul ediliyordu; çünkü çok katlı kayışlarda takviye kumaşı olarak pamuk kullanılıyordu. Nemin pamuklu kumaşa nüfuz etmesini ve çürümesine neden olmasını önlemek için kalıplanmış bir kenar gerekiyordu. Bununla birlikte, polyester ve poliamid kullanan sentetik kat kayışlı karkasların başlangıcından bu yana, bu sorun artık fiilen ortadan kalktı. Sonuç olarak, kalıpsız kenarlı bantlar şimdi en yaygın kullanılan tipler arasına girdi. Kalıplanmış kenarlar, bant ancak son kullanıcı tarafından istenen belirli bir genişliğe tam karşılık gelecek şekilde imal edildiğinde (birleştirilmiş ve vulkanize edildiğinde) elde edilebilir. Bandın kalandırlanması (kalenderleme) sırasında karkasın yanına küçük bir takviye edilmemiş kauçuk şerit takılır. Vulkanizasyon işlemi sırasında kayışın ayrılmaz bir parçası haline getirilir. Bu, tipik olarak kumaş takviyesi olmadan kayış kenarında 5 ila 15 mm kauçuk sağlar.

Kalıplanmış kenarlar herhangi bir yapısal avantaj sağlamaz ve bant raydan çıkarsa hasar görebilir. Güçlendirilmemiş kauçuk kolayca kesilebilir, bu nedenle kalıplanmış kenarlara sahip bir kayış hasar gördüğünde, büyük kauçuk parçaları genellikle yırtılır.

Özel sınıflardaki (örneğin yangına dayanıklı) ve/veya standart olmayan boyutlardaki çoğu “stok dışı” bantlar, müşteri tarafından talep edilen belirlenmiş ölçülerde, sipariş üzerine yapılır. Bunlar bu nedenle, müşteri tarafından talep edilen genişlik ve uzunluk kombinasyonları, bantların daha geniş, daha uygun maliyetli bir şekilde kesilmesine imkan tanıdıkça, doğal olarak kalıplanmış kenarlara sahiptir.

Sızdırmaz kenar

Üretim verimliliğini en üst düzeye çıkarmak için standart üretim bantları genellikle üretim makinelerinin olanak sağladığı genişlikte yapılır ve ardından daha dar genişliklerde kesilir. Dunlop’ta, çok yüksek hızda dönen kesme bıçaklarını içeren özel bir kesme işlemi kullanarak otomatik olarak sızdırmaz kenarlı kayışlar oluşturulabilir. Dönen bıçakların sürtünmesiyle oluşan ısı, karkas liflerini ve kayışın kenarındaki kauçuğu eriterek etkili bir sızdırmazlık oluşturur. Buna ‘kesmeli ve sızdırmaz kenar’ veya basitçe ‘sızdırmaz kenar’ denir. Sızdırmaz kenarda daha iyi bir görselliğin yanı sıra, bant neme karşı hassas değildir ve bu nedenle ıslak koşullarda kullanılabilir ve daha uzun süre dayanabilir.

Kesme kenar

Kesme kenarlı kayışlar, daha önce tarif edildiği gibi üretilir ancak geleneksel döner bıçaklar kullanılarak kesilir. Bu nedenle bir “kesme kenar” sızdırmaz değildir. Islak ve açık hava depolama koşulları, kılcal kanallarla suyun kenardan karkas içine girmesine neden olabileceğinden, Dunlop’ta sızdırmaz (ham) kesilmiş bant kenarlarının kullanılması önerilmez. Karkas lifleri pek etkilenmese de ek yerleri yapılırken nem, vulkanizasyon sorunlarına neden olabilir.

Çelik kord kayışlar

Tüm çelik kord kayışları, çelik kordları tamamen içine alan ve bu nedenle yalnızca kalıplanmış kenarlarla mevcut olan belirli bir dizi özelliğe göre üretilir. Çelik kord ve çelik takviyeli kumaş kat ile bantlamada, nemin çeliğin zamanla aşınmasına neden olmasını önlemek için kalıplanmış kenarların kullanılması gereklidir.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Konveyör Bantları

YOKOHAMA, Hiratsuka Fabrikası’nda konveyör bant üretim kapasitesini artıracak

Yayın Tarihi

on

YOKOHAMA, Japonya’nın Kanagawa Eyaleti’nde yer alan Hiratsuka Fabrikası’nda konveyör bant üretim kapasitesini artıracağını duyurdu. Firmanın endüstriyel sahayı güçlendirme çabasının bir parçası olarak gerçekleştirilen büyümenin ilk aşamasında, yaklaşık 1,6 milyar Yen’lik bir sermaye yatırımını takip eden aşamalar uygulamaya alınacak. Firmanın büyümesinde; aşınma direnci, ısı direnci, yağ direnci, alev direnci ve güç tüketimini konveyör bantlarda azaltmayı amaçlayan çeşitli bantlar için yeni üretim hatları kurmaya odaklanılacak. Mart ayında başlayan ve üretimin Ekim 2023’te başlaması planlanan inşaat, Hiratsuka Fabrikası’nın mevcut kapasitesini 1.3 kat artıracak.

Konveyör bantlar, cevherler, kayalar, kum ve diğer malzemeler dahil olmak üzere birçok endüstri için çok önemli olan çeşitli malzemeleri işlemede dünya çapında kullanılan taşıma sistemlerinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Japonya’da ve dünyanın diğer ülkelerindeki çeşitli ihtiyaçları karşılamak için nesiller boyu geliştirme, üretim ve çeşitli kayışların tedariki boyunca biriken birinci sınıf konveyör bant teknoloji tecrübesine sahip olan YOKOHAMA’nın, Hiratsuka Fabrikası’ndaki üretim kapasitesini artırması; firmanın konveyör bant pazarındaki değişikliklere yanıt vermesini ve konveyör bantları gerektiren birçok endüstriyi desteklemeye devam etmesini sağlarken, aynı zamanda sürdürülebilir gelişmeye de katkıda bulunacak.

Şirkete 2021’den 2023’e kadar rehberlik edecek olan Yokohama Dönüşüm 2023 (YX2023) orta vadeli yönetim planını uygulayan YOKOHAMA, bu plan kapsamında MB segmenti kaynaklarını en güçlü iki iş alanı olan, hortum ve kaplinler ile endüstriyel ürünlere yoğunlaştıracak.

Hiratsuka Fabrikası

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com