Connect with us

Konveyör Bantları

Continental radar tabanlı izleme sistemi ile konveyörler daha verimli hale geliyor

Published

on

Yeni Conti Load Sense izleme sistemini piyasaya süren Continental, konveyör bant teknolojisiyle kestirimci bakım ve durum izlemede bir adım daha ileri gidiyor. 2D radar teknolojisine dayalı olmasıyla ve konveyör bandındaki malzeme akışını ölçüyor olmasıyla dikkat çeken sistem; konveyör bant sistemlerinin çalıştığı neredeyse tüm endüstrilerde kullanılabiliyor.

Yılda 100.000 tona kadar daha fazla çakıl 

Almanya Northeim’deki August Oppermann Kiesgewinnungs- und Vertriebs-GmbH firmasına ait çakıl fabrikasında malzemenin çıkarılması, her bir işçi tarafından bandın bireysel olarak yüklenmesine bağlıdır. Conti Load Sense radar tabanlı izleme sisteminin hacim ölçümü sayesinde, çakıl tesisi operatörleri artık derin kepçe denilen kavramı daha da verimli kullanabiliyor. Bu, üretimi yılda 100.000 tona kadar artırıyor. Bunun yanı sıra Conti Cloud’a bağlanabilen Conti Load Sense’nin bu özelliği, kaydedilen verilerin bir web hizmeti veya Conti+ çevrim içi hizmet portalı ve uygulaması aracılığıyla son müşteri için görsel olarak çekici bir şekilde işlenebileceği anlamına geliyor.

Continental’in çözümleri değerli bilgiler sunuyor

Çakıl endüstrisi malzemeyi daha verimli, güvenilir ve daha çevre dostu bir şekilde çıkarma ve işleme konusunda zorluklarla karşılaşıyor. Burada yalnızca Continental’in yüksek kaliteli ve sağlam konveyör bantları değil, aynı zamanda ilgili ekipman ve servis araçları ve her şeyden önce, konveyör sürecini ve malzemeyi kapsamlı bir şekilde izleyen dijital bileşenler devreye giriyor. Merkezi Almanya Hannover’da bulunan teknoloji şirketi, yıllardır gelecek için önemli konular olarak durum izleme ve kestirimci bakıma odaklanıyor. Continental tarafından geliştirilen ve milyonlarca kez otomobil ve endüstriyel araçlarda kullanılan radar sensörlerini temel alan Conti Load Sense ile şirket, artık bu alandaki portföyünü genişletiyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Continental Otoyol Dışı Uygulamalar İş Geliştirme Yöneticisi Mario Branco, “Continental’i bu kadar özel ve güçlü yapan şey budur. Diğer ürünlerde ve yeni alanlarda sürekli teknoloji transferinin benzeri bulunmuyor ve Continental’in sektördeki konumunu gösteriyor” diyor.

Sistem şu şekilde çalışıyor: 2D radar (radyo algılama ve mesafe belirleme) ve ultrasonik teknolojileri kullanan sistem, yükün ve bandın konumunu belirlemek için malzemeyi ve konveyör bandını farklı açılardan tarıyor. Bu şekilde taşınan malzemenin hacmi doğru bir biçimde hesaplanıyor.

Ürünle ilgili açıklama yapan Continental Taşıma Endüstrisi Dijital Çözümler Yöneticisi Patrick Raffler, “Malzemenin dökülme riski, malzemenin profiline göre bant kenar konumu izlenerek belirleniyor. Bant üzerindeki yük ağırlık merkezi ve yük dağılımı, tüm konveyör uzunluğu boyunca 7/24 izleniyor. Hacimsel akışı hesaplamak, taşma ve bant eğriliğini izlemek için veri korelasyonu kullanılıyor. Bant hızı, konveyörün tüm uzunluğu boyunca bandı ve yük konumunu izlemek için ölçülüyor” açıklamasında bulunuyor.

Bu sayede taş, kum veya çakıl ocaklarının işletmecilerinin verimliliklerini ölçülebilir şekilde artırdığını dile getiren Raffler, “Otomatik malzeme tespiti sayesinde tesisler daha ekonomik çalışıyor ve radar sensörü sapmaları, kayıplar oluşmadan önce bildiriyor, böylece takip maliyetlerini önlüyor” diyor. Ürünün sunduğu diğer avantajlar ise, lazer veya kayış ölçeği gibi daha önce kullanılan teknolojilerle karşılaştırıldığında, radar sensörünün daha az bakım gerektirmesi ve ölçüm sonuçlarını olumsuz yönde etkileyebilecek toz, yağmur ve titreşim gibi dış etkenlere karşı daha az duyarlı olması olarak öne çıkıyor.

Çakıl çıkarmanın önemi

Çakıl çıkarma, dünya çapında en önemli endüstrilerden biridir. Alman istatistik portalı Statista’ya göre, 2020 yılında dünya çapında tahminen 265 milyon ton endüstriyel kum ve çakıl üretildi. Almanya ve diğer birçok ülkede çakıl, beton üretiminde gereken en önemli inşaat ham maddesidir. IBISWorld’deki sektör analistlerine göre, Almanya’daki çakıl ve kum madenciliği satışları 2016 yılından bu yana yılda ortalama yüzde 1,3 arttı. 2021 yılında ise toplam 2,6 milyar Euro’ya ulaşması bekleniyor. Ancak, sürdürülebilir bir şekilde çakıl çıkarmaya devam etmek için sektör modern ve verimli çözümlere ihtiyaç duyuyor; çünkü büyük çakıl rezervlerine rağmen birçok yerde bulunması zorlaşıyor.

Yeni Continental sistemi diğer uygulamalarda, örneğin ham madde taşıma endüstrisinde dökme malzeme hacimlerini ölçmek, konveyör bantlarının dayanıklılığını kontrol etmek, hizmet ömrünü tahmin etmek için performans izleme ve kalınlık ölçümü için diğer sensörlerle birlikte kullanılabiliyor. Conti Load Sense ayrıca mevcut tesislere kolayca entegre edilebiliyor.

Dünyaya yayılan geliştirme takımı

2006 yılından bu yana, şirket içi geliştirme ve üretim hizmeti sağlayıcısı Continental Engineering Services (CES), mühendislik hizmetlerini sunmakta, fizibilite çalışmaları, ölçüm kampanyaları ve buna uygun entegrasyon çalışmaları yürütmektedir. CES dünya çapında 24 lokasyonda, yeni müşteriye özel uygulamalar için donanım ve yazılım geliştirme dahil olmak üzere, radar sensör sistemleri geliştiriyor ve uyguluyor.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Konveyör Bantları

AMMdurance rPET ile sürdürülebilirliğin performansınızı artırmasına izin verin 

Published

on

Ammeraal Beltech, geri dönüştürülmüş PET şişelerden üretilen çığır açıcı bir konveyör bandı olan yeni AMMdurance rPET’i tanıtıyor. En son teknoloji ve çevreye duyarlı tasarımların benzersiz bir kombinasyonunu sunan ürün, operasyonel verimliliği optimize ediyor.

Performanstan ödün vermeyi bırakın

Havaalanı ve lojistik sektörlerinde enerji tüketimini, karbondioksit emisyonlarını ve operasyonel maliyetleri azaltmaya yönelik artan baskıyı hafifletmek için tasarlanan AMMdurance rPET, işletmelerin Çevresel, Sosyal ve Kurumsal Yönetişim (ESG) alanındaki konumunu güçlendirmek için doğru bir seçim sunuyor. Sorumlu kaynak yönetimi ve çevre yönetimine olan bağlılığı gösteren AMMdurance rPET; kullanıcılarının itibarını güçlendirirken, bilinçli yatırımcıları çekiyor ve işletmenin değerini artırıyor.

İşletme ve gezegen için mükemmel sinerji: Enerji tasarrufu sağlayan tasarım ve geri dönüştürülmüş PET dokuma

İşlevsellikten ödün vermeden enerji tüketimini ve karbon ayak izini azaltmayı hedefleyen Ammeraal Beltech AMMdurance rPET, benzersiz bir konveyör bezi işleme tekniği sayesinde sürtünmeyi en aza indiriyor, enerji verimliliğini artırmak için güç kullanımını yaklaşık %17 oranında azaltıyor. Bu yenilikçi yaklaşım aynı zamanda kire ve büzülmeye karşı koruma sağlayarak uzun ömür ve aşınmaya karşı direnç sunuyor. Atılan plastik şişeleri yüksek kaliteli konveyör bezine dönüştüren AMMdurance rPET, plastik atıklarla mücadeleye önemli ölçüde katkıda bulunuyor. Her metrekaresi 14 adet geri dönüştürülmüş PET şişeden üretilen ürün, standart sentetik bantlara kıyasla CO2 emisyonlarını %70 oranında azaltıyor.

Dayanıklılık, sürdürülebilirlik ve enerji tasarrufu tek bantta

Ürünle ilgili konuşan Ammeraal Beltech CPM Başkanı Michel Keetman, “AMMdurance rPET piyasadaki en verimli konveyör bandıdır. Lojistik ve havaalanı operasyonlarında devrim yaratarak hem performansın hem de operasyonel sürdürülebilirliğin iyileştirilmesi için fırsat sunar. İşletmeniz ve gezegenimiz için bir kazan-kazan çözümüdür” açıklamasında bulunuyor.

Sürdürülebilirliği güçlü ortaklıklarla aktarıyor: Heathrow Havalimanı

Ammeraal Beltech, partnerlerinin kaynakları optimize eden ve iş değerini yükselten farklı çözümler sunmalarına yardımcı oluyor. AMMdurance rPET’in olağanüstü performansı ve sürdürülebilir özellikleri, İngiltere’nin en büyük havalimanı olan Heathrow’da yapılan sıkı testlerle doğrulanıyor. Bu ortaklık, bandın gerçek dünyadaki operasyonel ortamlarda etkinliğinin ve güvenilirliğinin altını çiziyor.

Daha iyi bir gelecek için şimdi harekete geçin

AMMdurance rPET’i seçmek gelecek nesiller için bir taahhüt oluştururken, sektörler ve gezegenimiz için belirgin faydalar sunuyor. Yenilikçi tasarımı, azaltılmış güç/kaynak kullanımı ve uzatılmış yaşam döngüsü, tam bir sürdürülebilirlik yelpazesi oluşturarak sertifikasyon fırsatları sağlıyor. PET kullanılarak yapılan dokumalar, bagaj taşıma da dahil olmak üzere çeşitli bant uygulamalarıyla uyumlu olduğundan, bu kombinasyon havaalanı endüstrisi için sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmada bir sonraki büyük adımı oluşturuyor.

Continue Reading

Konveyör Bantları

GÜRSES Endüstriyel, bant ve kayış çözümleriyle üretimdeki devamlılığa güven katıyor

Published

on

Konveyör bant ve güç aktarım kayış çözümlerindeki onlarca yıllık tecrübesiyle yüzlerce çeşit ürün sunan GÜRSES Endüstriyel, sektör ayrımı olmaksızın her türlü uygulama alanının taleplerine çözüm sağlıyor. İstanbul, Kocaeli, İzmir ve Kayseri’de bulunan tam donanımlı tesisleri ve ülke genelindeki geniş bayi ağıyla müşterilerine ulaşan GÜRSES; ürün tespit danışmanlığı, uygulama alanı keşfi, yerinde montaj ve satış sonrası takipten oluşan toplam ürün paketiyle bant ve kayış ihtiyaçlarında hizmet üretim merkezi olarak çalışıyor. 

Sektörlerin ihtiyaçları doğrultusunda geliştirdiği zengin ürün portföyünde; PVC, PU, PE, TPEE, silikon, kauçuk konveyör ve proses bantları ile PU/Kauçuk endüstriyel güç aktarım elemanları sunan firma, geniş ürün gamının yanı sıra, stok gücü ve uzman kadrosuyla tam zamanlı ve nitelikli hizmet sunarak, endüstrinin hareket sistemlerindeki çözüm ortağı oluyor. Her prosese uygun bantlarını, doğru seçim için teknik uzmanlıkla bir arada sunan GÜRSES Endüstriyel, sanayinin her alanında müşterilerinin konveyör, proses ve güç aktarım sistemlerine 7/24 destek ve Türkiye’nin her yerine şartların uygun olması halinde 24 saat içinde yerinde müdahale hizmeti sağlıyor. 

1950’li yıllara uzanan geçmişiyle otomotiv ve yan sanayi, lastik, gıda, beyaz eşya, elektronik, mobilya, makine imalatı, tekstil, spor, lojistik, havaalanı, mermer, kağıt, geri dönüşüm başta olmak üzere her sektörde kendine özgü çözümler geliştiren GÜRSES Endüstriyel, müşterilerinin üretim devamlılığına güven katmaya devam ediyor.

Continue Reading

Konveyör Bantları

Forbo besleme bantlarıyla uzun hizmet ömrü ve daha düşük maliyet

Published

on

Konveyör ve proses bantlarında dünyanın lider markalarından biri olan Forbo, Nisan ayında piyasaya sürdüğü kanıtlanmış ve güvenilir Transtex Serisi yeni bandıyla, kauçuk üretim uygulamalarına sağlamlık, ısıya dayanıklılık, uzun hizmet ömrü ve daha düşük maliyet sunuyor.

Forbo’nun çeşitli kauçuk üretim uygulamaları için geliştirdiği yeni PVK125 BxB-NA (ürün no. 908932) beyaz konveyör bandı, hem besleyici hem de karıştırıcılarda boşaltma bandı olarak veya kontrol terazileri için ve ayrıca değirmenden değirmene konveyörler için kullanılabiliyor.

Yeni silikonsuz bandın yüzey deseni, temas alanındaki azalma nedeniyle sıcak ve yapışkan kauçuk karışımları söz konusu olduğunda bile mükemmel ayırma özellikleri sunuyor. Bu özellik aynı zamanda çok iyi bir ısı dağılımı sağlayarak bandı 150°C’ye kadar kauçuk levhaların ve karışımların taşınması için ideal hale getiriyor.

Bandın silikon içermeyen malzemesi, taşınan kauçuk karışımlarının kirlenmesini önlerken; ürünün sağlam ve tek katlı tasarımı, aşınmaya karşı dayanıklılık ve mekanik bağlantı elemanları için mükemmel çözüm sunuyor. Bu tek katlı tasarım aynı zamanda, çok katmanlı bantlarda meydana gelebilecek delaminasyon nedeniyle bandın arızalanmasınıda önlüyor. Ürünün olağanüstü düz yapısı, mükemmel taşıma ve uzun bir hizmet ömrünü de garanti ediyor.

Kullanıcılar, Forbo’nun yeni PVK125 BxB-NA beyaz Transtex bandının yüksek kalitesi ve performansından yararlanıyor. Olağanüstü ayrılma özellikleri ve olağanüstü aşınma ve sıcaklık direnci sayesinde bant, kauçuk üretimini verimli ve güvenilir hale getiriyor. Silikon içermeyen tasarımı, kauçuk karışımlarının kirlenmesini önlüyor, bakım nedeniyle aksama süreleri en aza indiriliyor.

Continue Reading

Trendler