Connect with us

Konveyörler

Robroy, WMS Sistemi ile maliyetleri azaltıyor, toplama doğruluğunu artırıyor

Yayın Tarihi

on

1905 yılında kurulan ve sürekli yeniliklerle büyüyen Robroy Industries, PVC kaplı boru elektrikli ekipman pazarında tanınmış bir şirket. Çalışanları karar alma sürecinin bir parçası haline getiren şirketin vizyon beyanına göre, tüm ekip üyelerinden beceri ve bilgi açısından gelişmeleri bekleniyor ve teşvik ediliyor. Yalnızca çalışanlarını eğitmekle yetinmeyen Robroy, olağanüstü bir şey yaparak müşterilerini de eğitiyor. Müşterilerinin ve iş ortaklarının korozyon önleme konusunda kanıtlanmış stratejileri anlamalarına yardımcı olmak için Korozyon Koleji’ni kuran firma, akredite çalıştayını Robroy Texas Genel Merkezi’nde aylık olarak gerçekleştiriyor. Operasyonlarını iyileştirmede teknolojinin rolünü her zaman önde tutan Robroy, bunu sonuç odaklı, pragmatik bir şekilde yapıyor. Tesisi, PVC kaplı bağlantı parçaları, kanal ve borular için yüksek sıcaklık ve kimyasal işlemler kullanan bir tesisten çok, bakımlı bir teknik montaj operasyonu merkezine benzeyen firma, maliyetleri düşürmeye, müşteri hizmetlerini geliştirmeye ve verimliliği artırmaya odaklanarak çeşitli teknolojiler ve otomasyondan yararlanırken, bunu iş süreci ve personel uygulamalarıyla birleştiriyor.

Robroy’un işle ilgili gerçekçi hedefleri

Teknolojiyi bir araç olarak kullanarak hedeflerini işle ilgili tutan Robroy’un Yöneticisi ve Operasyon Direktörü David Marshall, “Otomatik bir sistemi devreye almak isabetli bir karardır; ama zaten sahip olduğunuz şey kötü bilgiyse, kötü bilgiyi daha hızlı alırsınız. Otomatik bir sistem bu sorunu çözmez. Bir sorunu çözmeniz, ardından çözümü otomatikleştirmeniz gerekir” dedi.

İşletme maliyetlerini, özellikle dolaylı, işlem ve işçilik maliyetlerini azaltmak: Marshall, “Tam olarak aynı miktarda işiniz varsa, bunu daha az kişi ve işlemle yapabilmelisiniz” diye konuştu. Robroy’un işle ilgili olan hedeflerini örneklendiren Sevkiyat ve Teslimat Yöneticisi Charley Butts ise, “Döngü sayımını uygulayın ve yıllık fiziksel envanteri temizleyin. Robroy, döngü sayımının yıllık envanter sayımlarına kıyasla sağladığı aciliyet, doğruluk ve maliyet tasarrufu avantajlarını arzuluyordu. Döngü sayımı benim için bir numaralı sorundu” dedi.

Gerçek zamanlı bilgi edinmek: Manuel sistemde siparişler kargoya verildiğinde bilgiler sisteme giriliyor ancak müşteri hizmetleri ve diğer departmanlar anında erişim sağlayamıyordu.

Aylık iş artışlarını yönetme kapasitesi sağlamak: Robroy’un siparişlerinin %20’si ayın son 48 saatinde gönderilir. Robroy’un bu dalgalanmayı işleme ve onunla birlikte gelen artan hata oranlarını azaltma becerisini geliştirmesi gerekiyordu. Robroy’un hata oranını düşürmesi ve gelecekteki toplama ve nakliye hatalarını önleme becerisini geliştirmesi gerekiyordu. Sipariş toplama doğruluğunu iyileştirmekle ilgili konuşan Butts, “Doğruluk en önemli öncelikti” dedi.

İşin hızını kontrol etmek: Emeğin nasıl ve ne zaman kullanılacağını tahsis etmek temel bir hedefti. Manuel sistemde, tüm siparişler yazdırıldı ve toplayıcılara bırakıldı, bu da esasen kuyrukta ne olduğuna göre iş temposunu belirlemelerine imkan tanıdı. Robroy, sipariş toplama sürecinin hassas bir şekilde yönetilmesini istiyordu.

Cisco-Eagle’ın sistematik yaklaşımı

Beklentilerini karşılayacak bir depo yönetim sistemi için Dallas merkezli Cisco-Eagle’ı bir operasyonlarını değerlendirmeye davet eden Robroy, işe mevcut işlem hacimlerini belirlemek için işlemleri haritalandırarak başladı. Buna paralel olarak, manuel veya gereksiz işlemleri azaltmak ve gerçek zamanlı operasyonel kontrolü artırmak için standart WMS işlevselliğinden yararlanmak üzere gelecek süreçleri tanımlandı. İşlem hacimlerindeki azalma, analizlerle iş gücü tasarrufuna dönüştürüldü. Belirlenen tasarruflar, WMS yatırım getirisinin temelini oluşturdu. Süreç, ön uçtaki işlemin ayrıntılarına odaklandı. Ardından, yazılım spesifikasyonu için ayrıntılı bir gereksinim belgesi geliştirildi.

Standart WMS işlevselliği içinde hedeflerine ulaşmak ve bir projeyi rayından çıkarabilecek pahalı ve zaman alıcı özelleştirmelerden kaçınmak isteyen ekip, iş hedeflerini tanımladığında, yazılım paketlerini karşılaştırmak için bunları bir yazılım çözümüyle kaplayabildi. Nihai sonuç, kutudan %90’dan fazlasının çıktığı bir WMS sistemiydi. Çözümle ilgili karşılıklı konuşan firma yetkililerinden Robroy’un Operasyonlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Billie Traywick, “Bizim için doğru karar, tüm ön planlamaydı. Anahtar, elimizden geldiği kadarını koruyordu” dedi. Cisco-Eagle’ın sistematik bir yaklaşım sağladığını vurgulayan Traywick, “Varmamız gereken kilometre taşları vardı ve tedarikçileri masaya oturtacak uzmanlığa sahip birini arıyorduk. Hedeflerimizi, zaman süreçlerini, faaliyetleri ve bunun gibi şeyleri ayrıntılı bir şekilde inceledik” ifadelerini kullandı. Butts ise, “Bu sistem üzerinde birçok ön uç düşünce yaptık. Birçok farklı senaryodan geçtik bunula ne yapılacak? Malzeme işleyicilerini nasıl etkileyecek? İşleri yapmanın yeni bir yolunu bulmaları gerekiyordu” diye ekledi.

Ödün vermeyen yaklaşım

Robroy, bu metodik süreç için bir kamyon dolusu ham maddenin nakliye limanına vardığı andan bir dolu işlenmiş siparişin sevk edildiği ana kadar olabilecek her şeyi incelemeye aldı. Tüm temeller kapsanacak şekilde süreçler ve senaryolar haritalandı. Marshall, “Bu alın terinin karşılığı. Kurulum tesadüfiydi ve zor bir işti. Cisco-Eagle, yapılması kolay bir şey olmasına rağmen ilkelerinden ödün vermedi. Sadece bir sipariş fazla almak için bütünlüklerinden ödün vermezler. Satıcı analizi ve seçimi dışında yaptıkları en önemli şey, insanlarımızın zihnini buna hazırlamaya başlamalarıydı” dedi. Traywick ise, “Cisco-Eagle doğru ortaktı çünkü bize meydan okudular. Bu sadece bir evet süreci değildi. ‘Bunu bunun için istediğini düşünmüyorum’ derlerdi. Bence bunu düşünmek isteyebilirsiniz. Bu sadece dolar ticareti meselesi değildi” açıklamasında bulundu. Seçim süreci, Robroy’un sağlam RF yetenekleri, depolama ortamı, döngü sayımı ve süreç kontrolü açısından esnekliği nedeniyle Minerva’nın AIMS paketini seçmesine yol açtı.

Başarı için eğitim

Robroy, çalışanlarını eğitmek ve eğitmek için önemli bir yatırım yapıyor, bu nedenle WMS sistemi için eğitime odaklandı. Marshall, “Tüm ön çalışmaların amacı yazılımı davranışlarla tutarlı hale getirmek yerine, davranışları yazılımla tutarlı olacak şekilde yeniden düzenlemekti. Herkes bunu beş dakikalık bir eğitimle yapabilmelidir” dedi. Butts, “Uygulayıcılar sisteme alıştıkça daha da iyi oluyoruz. Sisteme başladığınızda, bunu nasıl doğru yapacağınızı öğreniyorsunuz. Gittikçe daha iyi oluyorsunuz. O işlemde neler olduğunu anlamaya başlıyorlar. Sipariş toplama işleminde ileriyi düşünüyorlar. Sistemin devreye girdiği gün, Robroy normal çalışmasını sürdürdü. Birinci günün sonunda canlı üretime geçmenin başarı olduğunu biliyorduk. Organizasyonu boğmadı. Hiçbir müşteri sistemi değiştirdiğimizi fark etmedi” diye konuştu.

Döngü sayımı, yıllık envanter çıkışı

Robroy, yıllık fiziksel envanterini, fayda sağlamaya devam eden sağlam bir döngü sayma sistemiyle değiştirebildi. Manuel sistemde Robroy, parça gruplarının sayımında tekil işlemlere güvendi. Döngü sayımında, gerçek zamanlı olarak sayma ihtiyacının zorunlu olduğunu belirten Butts, “Manuel sistemde neyin sayıldığını ve sayılmadığını bilmiyorduk. Döngü sayımı, her bir konumdaki her bir öğenin yıl boyunca belirli bir zamanda sayılmasını sağlar. Faydalar, yıllık envanteri ve işçilik maliyetlerini ortadan kaldırmanın ötesine geçer. Döngü sayımı, Robroy’un envanter seviyelerini belirlemesine ve işçilik maliyetlerini düşürmesine yardımcı olur. Sistem bize yüksek hareket edenleri, düşük hareket edenleri vb. söyleyebilir. Daha yüksek hacimli öğeleri saymamıza yardımcı oluyor. Üç yıldır orada duran bir parçanız varsa, onu her yıl saymanın bir anlamı yok ve tekrar tekrar sayıyorsunuz ve asla hareket etmiyor. Bu zamanı ortadan kaldırın” açıklamasında bulundu. Traywick, “Artık envanter doğruluk ölçümleri var. Günlük bazda, envanter ayarlamaları olsun veya olmasın doğruluğu görebiliriz. Bu sayıyı döngü sayımı ile istediğimiz zaman yazdırabiliriz” diye ekledi.

Tüm siparişlerin %20’sini zamanın %10’unda gerçekleştirme Robroy’un sevkiyatlarının yüzde 20’si ayın son 48 saatinde gerçekleşiyor, bu da potansiyel bir nakliye darboğazı yaratıyor ve bu sipariş doldurma telaşı sırasında hata oranlarının artmasına neden oluyor. WMS uygulamasından bu yana, hata oranı sorunları ortadan kalktı. Bir dizi rekor çeyreğe rağmen, geciken sipariş akışı, ek personel sayısı veya iş akışını etkilemeden dolduruldu. Konuyla ilgili konuşan Marshall, “Bizi esnetmiyor. Hata oranlarımız ayın son üç gününde hızla yükseliyordu. Bu da işlem maliyetlerini artırıyor. İşinizin yüzde yirmisini mevcut sürenin yüzde 10’unda sevk edebilme ve doğruluğu koruyabilme yeteneği önemlidir” dedi.

Gerçek zamanlı gerçek bilgi

WMS uygulamasından bu yana Robroy, daha yüksek hacimli siparişlerde personel sayısını artırmadan müşteri hizmetlerini iyileştirdi. Butts, “Sistem otomatik olarak takip bilgilerini müşteri hizmetlerine gönderiyor. Bu bilgilere gerçek zamanlı erişimleri var” dedi. Sistem, müşteri hizmetlerinin yalnızca istisnalara dahil olmasını sağlar. Önceden, bir temsilcinin WMS uygulaması tarafından otomatikleştirilmiş veya ortadan kaldırılmış müşteri hizmetleri durumlarına müdahale etmesi gerekiyordu. Konuyla ilgili Cisco-Eagle Malzeme/Hizmet Müdürü Donna Waterstraat “Her şeyi en kısa sürede biliyoruz. Bir nakliye hatası olursa ki bu günlerde çok nadir görülür, müşteriden önce buluruz” dedi. Marshall ise, “Bilgi herkes tarafından görülebilir. Ben de dahil olmak üzere bu binadaki herkes bir müşterinin siparişine bakıp kargoya verilip verilmediğini anlayabilir. Siparişlerin %90’ını yönetmiyoruz. Yalnızca istisnaları yönetiyoruz” diye konuştu.

Bugünlerde Robroy’da toplama hatası yapmak zor. Bir parça doğru stoklanırsa tedarik zinciri boyunca hızlı ve doğru bir şekilde ele alınabileceğine inandığını dile getiren Butts, “Yanlış yerden çekemezsiniz. Yanlış parçayı çekemezsiniz. WMS, hızdan çok doğrulukla ilgilidir. Hala o parçayı seçmeniz, yine de kutuya koymanız, yine de bir kamyona yükleyip göndermeniz gerekiyor. İşleri daha hızlı ve daha akıllıca yapabilirsiniz ve bunlar zamandan tasarruf sağlar; ancak getirdiği en büyük şey ben doğruluk” ifadelerini kullandı.

İşlem maliyetlerinin düşürülmesi

Marshall’a göre WMS sistemi, kesmesi gereken operasyon boyunca dolaylı işlem maliyetlerini ortadan kaldırıyor. Örneğin, yanlış bir sipariş, bir dizi departmanda işlemlere neden olur ve birden fazla kişiyi içerir. Bir sevkiyat memurunun bu siparişi girmesi, bir müşterinin bir müşteri hizmetleri temsilcisiyle iletişime geçmesi, temsilcinin düzeltmesi ve tüm sürecin yeniden yapılması gerekiyordu. Bu; muhasebe, depo, müşteri hizmetleri ve üretim personelini kapsayabilir ve bunların tümü, WMS sisteminin süreçten çıkardığı iki işi yapıyor olabilir. Nakliye sürecine örnek veren Butts, “Pek çok iş değişti. UPS gönderilerini işlemek eskiden zaman alıcıydı. Tüm bilgileri girmeniz gerekiyordu. O gitti ve artık UPS akışına kilitlendik. Bu, UPS siparişlerinde çok zaman kazandırıyor” dedi.

UPS sisteminin Robroy’un iş sistemiyle sıkı bir şekilde entegre olması nedeniyle özel bir paket nakliye memuru pozisyonu ortadan kalktı. Sistemin devreye girmesinden bu yana üç rekor çeyrekte Robroy, diğer maliyetlerin yanı sıra bu maliyetleri de düşürmeyi başardı. Aynı zamanda önemli müşteri hizmetleri süresini de serbest bıraktı. Konuyla ilgili Waterstraat, “Bana başka şeyler yapmak için daha fazla zaman veriyor” dedi. Ekibi, hatalarla uğraşmak veya bilgi bulmak yerine istisnalarla ilgilenmeye ve genel olarak daha iyi hizmet sunmaya odaklanabilir.

Sürekli iş akışı

İşin hızını kontrol etmek Robroy için önemliydi. Nakliye operasyonunda bu özellikle hayati önem taşıyordu. Butts, “WMS’den önce çalışma sayfalarını yazdırdık ve pencereye koyduk. Toplayıcılar gün boyunca ellerinden geldiğince çekti. Çekilmeyeni sabaha kadar iptal etmek zorunda kaldık. Toplayıcılar, çekmek istedikleri işi seçip seçebiliyordu, böylece kimin neyi, ne zaman çekeceğini kontrol edemiyorduk” diye konuştu. WMS sistemi, Butts’a tam olarak neyin, ne zaman ve kim tarafından çekildiği konusunda kontrol sağlayarak değişiklik yapmak için kolay erişim sağlayarak bu dinamiği değiştirdi. Konuyla ilgili Butts, “Kanal çekmeye, parçaları çekmeye ve kamyonları yüklemeye yardımcı olmak için insanları üretimden çekebilirim. Önlerinde ne olduğunu görebiliyorum. Yükün nerede olduğunu biliyorum. Toplayıcıların ne çekeceğini biliyorum. İnsanları aşırı yüklemeden sürekli bir iş akışı sağlayabiliyorum. Eğilim şu ki daha fazlasını, daha hızlı seçebiliyoruz ve bu doğru olacak” dedi.

 

Kaynak: www.cisco-eagle.com

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku
Advertisement
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konveyörler

Süt üretim hattına özelleştirilmiş FlexLink çözümü

Yayın Tarihi

on

Dolum makineleri ve paketleyiciler arasında yüksek esnekliğe ihtiyacı olan FlexLink müşterisi, kapasiteyi artırmak, eski konveyör sistemlerini yenilemek ve dolum alanındaki hijyen koşullarını iyileştirmek istiyordu. Fabrikanın eski manuel sistemi pahalıydı ve dolum işlemi tamamlandıktan sonra temizlenebiliyordu. Bu nedenle, yeni sistem otomatik olmalı ve iyi hijyen, düşük bakım ve yüksek erişilebilirlik odaklı olmalıydı. Belirli hijyen ihtiyaçları için özelleştirilmiş bir yıkama programıyla konveyör sistemi tasarlayan FlexLink, üretimin kısa bir süre durdurulmasını sağlayan konveyör bölümlerini, kendi atölyesinde önceden monte etti ve bu, monte edilen konveyörlerin fabrikaya kaldırılmasına olanak sağladı. Bu projedeki teknik bir zorluk, fabrikadaki sınırlı alandı. FlexLink, zemin alanından tasarruf etmek için konveyörleri farklı seviyelere yerleştiren kompakt bir çözüm tasarladı.

Ürün hasarının azaltılması

Süt endüstrisinde sık karşılaşılan bir sorun, üretim sırasında zarar gören konteynerlerdir. FlexLink, konveyörlerin hızını dinamik olarak kontrol ederek konveyörde sıra bekleyen paketlerin geri basıncını azaltmak için uygulama yaptı. Eski sistemde sürtünmeyi ve geri basıncı azaltmak için su ve sabun kullanılıyordu; ancak yeni çözümde bunun gerekli olmadığı ve daha maliyetli olduğu görüldü.

Temiz bir konveyör sistemi

İş birliğinin sonucu birçok yönden ödüllendirici oldu. Eski konveyör sisteminin yenilenmesi, tedarikin daha yüksek güvenilirliğini sağladı ve üretim zamanında hazırdı. Ayrıca daha iyi erişim için daha fazla alan yaratıldı ve bu da daha iyi bir çalışma ortamı oluşturdu. Temizlik sürecinin daha hızlı ve etkili olmasıyla üretim maliyetlerini düşüren firma, bu yatırımla daha rekabetçi bir hale geldi.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Konveyörler

Kanguru Grup, ‘Yılın Lider Konveyör ve Otomasyon Sistemleri Markası Ödülü’nü aldı

Yayın Tarihi

on

Sectech Endüstriyel ana sponsorluğunda, Ratel Medya ve Luna Medya Ajansı organizatörlüğünde bu yıl 2’ncisi düzenlenen Kristal Şehir ve Başarı Ödülleri sahiplerini buldu. DoubleTree By Hilton Topkapı’da düzenlenerek Türkiye’nin üreten, istihdam yaratan, uluslararası ve ulusal rekabette fark yaratan markalarının, iş insanlarının ve girişimcilerin ödüllendirildiği Kristal Şehir ve Başarı Ödülleri’nde, ‘Yılın Lider Konveyör ve Otomasyon Sistemleri Markası Ödülü’nü Kanguru Grup aldı. Sunuculuğunu Buket Aydın ve Yavuz Seçkin’in yaptığı ödül töreninde; gıda, otomotiv, talaşlı imalat, tekstil, bavul üretim, ambalaj sektörleri başta olmak üzere birçok sektörün konveyör otomasyon sistemlerini yapan, “Aktarmak Bizim İşimiz” sloganıyla sektöründe lider bir marka olan Kanguru Grup adına, Yönetim Kurulu Başkanı Olcay AydınYılın Konveyör ve Otomasyon Sistemleri Markası” ödülünü aldı.

Montaj konveyörleri, kumaş taşıma konveyörleri, iplik taşıma konveyörleri, çöp taşıma konveyörleri, koli taşıma konveyörleri, kum taşıma konveyörleri, paketlenmiş gıda taşıma konveyörleri, elektronik oyuncak ve elektrikli ev aletleri konveyörleri, kargo amaçlı depolar arası sevk konveyörleri başta olmak üzere birçok alanda kullanılan düz konveyörler, minyatür konveyörler, z tipi konveyörler, rulolu konveyörler, modüler bantlı konveyörler üreten Kanguru Grup, değer yaratma misyonuyla çalışmalarını sürdürüyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Konveyörler

Patates üretiminde taşıma sistemlerinin kullanımı

Yayın Tarihi

on

Dünyada çok miktarda patates tüketilmektedir ve özellikle üretim hacmi ve kapasitesi açısından patates işleme hatları gıda endüstrisinde en büyük ve sofistike olanlardandır. Özelleştirilmiş proses ve paketleme hatları uzmanı Heat and Control Genel Müdürü Blake Svejkovsky, patates cipsi, patates kızartması ve patates yan ürünleri gibi patates üretim hatlarında taşıma sistemleri ve taşıma çözümlerinin nasıl uygulanacağı ve hat akış verimliliğinin nasıl sağlanacağı konusunda soruları cevaplıyor.

Patates işleme tesislerinde taşıyıcılar ve taşıma sistemlerinin temel rolü nedir?

En basit düzeyde taşıyıcılar, bir patates işleme tesisindeki kritik işlem noktalarını birbirine bağlamak üzere tasarlanmıştır ve en iyi taşıyıcılar, ürünü mümkün olduğunca hızlı bir şekilde ilerletirken ürüne minimum zarar vererek bu işlevi yerine getirir. Bunun ötesinde, taşıma sistemleri ürün biriktirme veya tamponlama, dozajlama, yükseklik değişikliklerini aşma ve ürün akışını paralel ünite işlemlerine bölmek gibi önemli ara işlevler sunar. En iyi taşıma sistemleri, bu işlevleri güvenli ve hijyenik bir şekilde sağlayacak şekilde tasarlanmalıdır ve aşırı maliyet veya bakım süresi gerektirmemelidir.

Patates işleme tesislerinde taşıma bandı ve sistemlerinde genellikle hangi malzemeler kullanılır?

Taşıma sistemleri için en yaygın kullanılan malzemeler arasında genellikle 304 ve bazı durumlarda 316 paslanmaz çelik, polivinil klorür (PVC) ve diğer termoplastikler, polietilen, polipropilen ve UHMW bulunur. Kayışlı taşıyıcılar bu malzemelerin herhangi bir kombinasyonuyla tasarlanırken, en iyi yatay hareketli taşıyıcılar neredeyse tamamen paslanmaz çeliktendir.

Patates işlenirken genellikle kaç tür taşıyıcıya ihtiyaç duyulur?

Patates işleyicileri, bağlandıkları her işleme noktası için köprü taşıyıcılarının kendi benzersiz gereksinimlerine sahip olduğu için işlenen her düğüm noktası kadar çok sayıda taşıyıcı kullanırlar, örneğin ham ürünler için kir giderme, kızartılmış ürünler için yağ giderme, mutfakta baharatlama ve tartıcıda baharatlama gibi.

İşleme hattına düzgün bir aktarım ve dağılım elde etmek için ürün aktarım hızı nasıl kontrol edilir?

Ham malzeme ve bitmiş ürün için Revolution Gate adı verilen bir teknoloji, kitle akış yeteneği ile ürünün sızdırmadan, zarar vermeden veya karmaşık mekanizmalar olmadan çok granüler, doğru ve tekrarlanabilir bir şekilde dozlanmasını sağlar. Ayrıca, biriktirme tamponları ile birlikte dozajlama taşıyıcılarının kullanılması daha genel bir dozajlama yöntemi sağlayabilir. Depolama hazneleri ham patates akışını sonraki işleme noktalarına tamponlayabilirken, patates işleyicileri, hacimsel akış kontrolü için sensörlerle desteklenen taşıma sistemleri ve ağırlığa dayalı kütle akış sistemlerini kullanarak aktarım hızını kontrol edebilir. Ağırlığa dayalı kütle akış taşıma sistemleri, yüksek çözünürlüklü yük hücreleri kullanarak ürün akışını en doğrudan ve kesin şekilde ölçme ve ayarlama sağlar ve bunlar, biriktirme taşıyıcıları gibi diğer sistemlerle birlikte bitmiş patates ürünleri için de kullanılır.

Bir patates işleme tesisindeki tüm taşıma sistemleri ağır işlerde kullanılmak üzere tasarlanır mı?

Bütün taşıyıcılar uzun arızasız çalışma süreleri sağlamak için sağlam bir şekilde inşa edilmelidir, ancak her bir taşıyıcı, işleme alanının taleplerine göre tasarlanmalıdır. Genellikle en ağır iş taşıyıcıları, ham ürün işleme alanı içindekilerdir.

Bir taşıyıcı tasarlanırken, işleme sürecini optimize etmeye yardımcı olacak özellikler neler olabilir?

Taşıyıcılar, kir, su, dilimleme parçaları, yağ ve kırıntı çıkarma gibi çeşitli ekranlarla donatılabilir. Taşıyıcılar ayrıca çeşitli kapılara sahip olarak tasarlanır; bu, ürünün birden fazla son noktaya talep üzerine dağıtılmasına izin verir ve her biri benzersiz bitmiş ürünler üretebilir. Son olarak, daha özel özellikler ve alt sistemlerin entegrasyonu, bir taşıyıcıyı tamamen benzersiz bir sisteme dönüştürebilir; bunlar arasında bir biriktirme veya baharatlama sistemi gibi sistemler bulunur; her ikisi de patates işleme tesislerinde ürün aktarımı sağlayabilir ve kritik işlevler sunabilir.

Bir işleme tesisi için taşıma sistemleriyle ilgili en zorlu yönler nelerdir?

En zorlu yön, kritik ve son derece önemli hijyen ihtiyaçları için tasarım yapmaktır. Bu hem gıda güvenliği hem de üretkenlik ve kullanılabilirlik açısından geçerlidir. En iyi sistemler, minimum hijyen temizliği için tasarlanır ve en yüksek hijyen seviyelerine sahip olurlar. Ayrıca, sınırlı alan kısıtlamalarına karşı aktarım sistemlerinin tasarlanması, özellikle taşıyıcıların temel aktarım işlevinden daha fazla işlev sağlaması gerektiği gerçeği, sıkı alanlarda düzenlemelerinin karmaşıklığını artırır. Bu gerçeği göz önünde bulundurarak, bir sonraki en zorlu yön, bakım erişilebilirliği olabilir. En iyi taşıma sistemleri, bakım parçalarına kolay erişimi kolaylaştırmalıdır ve herhangi bir önleyici bakım gerektirmemelidir. Sıkı alan kısıtlamalarıyla birlikte bakım erişilebilirliğini takip eden bir diğer zorlu yön, hijyen operasyonlarıdır. Yine, en iyi taşıyıcılar, yerinde temizlenmelerine izin veren şekilde yapılandırılmış, kiri biriktirmeyi önleyen taşıyıcılar ve bileşen parçaları sayesinde temizlenmesi için zaman ve çaba harcamadan temizlenebilirler. Bu alanla ilgili zorlukların ötesinde, taşıma sistemleriyle ilgili olarak patates işleyicileri, maliyet kısıtlamaları, kurulum zamanlaması ve projenin başlangıç aşamasında tüm gereksinimlerin net ve doğru bir şekilde anlaşılması konusunda zorluklarla karşılaşırlar.

Bir patates işleyicisi, en son teknolojiye sahip taşıyıcıları kullanarak işletmedeki ürünlerinin hareket hızını ve enerjiyi koruyarak diğer kaynakları nasıl sağlayabilir?

En enerji verimli taşıma sistemlerini araştırmakla birlikte, patates işleyicileri, taşıyıcıların görev için yeterli boyutta olduğunu sağlamak için keşif sürecinin bir parçası olarak ayrıntılı bir üretim analizi sunan deneyimli bir satıcıyla ortaklık yapmalıdır. Aşırı boyutlu bir taşıyıcı daha fazla enerji gerektirecek ve daha küçük modellere göre daha fazla alan kaplayacaktır, bununla birlikte, küçük boyutlu bir taşıyıcı sıkışabilir ve ürün akışında tıkanıklıklara neden olabilir ve ürün zararına yol açabilir. En son teknolojiye sahip taşıma sistemleri, ileri kontroller ve bilgi sistemlerini kullanarak uyum içinde çalışacak şekilde tasarlanacaktır, bu da ürün akışının tesisin her yerinde dengeli kalmasını ve hiçbir sistemin fazla beslenmediğini veya ürün açlığı çekmediğini sağlar. Bu kontrol sistemleriyle sağlanan yanıt verme yeteneği ve bağlantılılık, taşıyıcıların sadece gereken miktarda ürünü mümkün olan en kısa sürede ve zarar vermeden hareket ettirmek için gereken enerjiyi tüketmelerini sağlar.

Taşıma sistemleriyle ilgili olarak hijyenin önemi açıklar mısınız?

Her işlemci için kâbus gibi bir durum, bir ürün geri çağırmasıdır: Üretkenlik saatleri ve hatta günleri, ürünle birlikte heba olabilir, tüketici sağlığına olası etkiler ve tüketici güveninin kaybı da eklenir. Bu nedenle, taşıma sistemleriyle ilgili hijyen düşünceleri üzerinde durulamaz. İşlemciler, tesislerinde güçlü hijyen standartlarını uygulamak için ellerinden geleni yaparlar ve çabalarına yardımcı olmak için en deneyimli taşıma sistemleri sağlayıcıları, öncelikle gıda güvenliği odaklı olarak aşağıdaki sistemleri sağlar:

·   IP-65 ve NEMA-4X standartlarına uygun olarak tasarlanmış,

·   Stratejik noktalarda 304 veya 316 paslanmaz çelik ve diğer korozyona dayanıklı alaşımlardan yapılmış,

·   Tamamen kapalı ve sızdırmaz iç yapıya sahip,

·   Entegre sprey sistemleri veya tam temizlenilebilir sistemler içeren,

·   Yüksek basınçlı yıkama veya silme temizliği için kolaylık sağlayan,

·   Bu tür taşıma sistemleri, işlemcilerin kısa vadede hijyen iş saatlerinden tasarruf etmelerinin yanı sıra ürün kontaminasyonunun olumsuz durumlarını da önlemeye yardımcı olur.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com