Connect with us

Konveyörler

Robroy, WMS Sistemi ile maliyetleri azaltıyor, toplama doğruluğunu artırıyor

Yayın Tarihi

on

1905 yılında kurulan ve sürekli yeniliklerle büyüyen Robroy Industries, PVC kaplı boru elektrikli ekipman pazarında tanınmış bir şirket. Çalışanları karar alma sürecinin bir parçası haline getiren şirketin vizyon beyanına göre, tüm ekip üyelerinden beceri ve bilgi açısından gelişmeleri bekleniyor ve teşvik ediliyor. Yalnızca çalışanlarını eğitmekle yetinmeyen Robroy, olağanüstü bir şey yaparak müşterilerini de eğitiyor. Müşterilerinin ve iş ortaklarının korozyon önleme konusunda kanıtlanmış stratejileri anlamalarına yardımcı olmak için Korozyon Koleji’ni kuran firma, akredite çalıştayını Robroy Texas Genel Merkezi’nde aylık olarak gerçekleştiriyor. Operasyonlarını iyileştirmede teknolojinin rolünü her zaman önde tutan Robroy, bunu sonuç odaklı, pragmatik bir şekilde yapıyor. Tesisi, PVC kaplı bağlantı parçaları, kanal ve borular için yüksek sıcaklık ve kimyasal işlemler kullanan bir tesisten çok, bakımlı bir teknik montaj operasyonu merkezine benzeyen firma, maliyetleri düşürmeye, müşteri hizmetlerini geliştirmeye ve verimliliği artırmaya odaklanarak çeşitli teknolojiler ve otomasyondan yararlanırken, bunu iş süreci ve personel uygulamalarıyla birleştiriyor.

Robroy’un işle ilgili gerçekçi hedefleri

Teknolojiyi bir araç olarak kullanarak hedeflerini işle ilgili tutan Robroy’un Yöneticisi ve Operasyon Direktörü David Marshall, “Otomatik bir sistemi devreye almak isabetli bir karardır; ama zaten sahip olduğunuz şey kötü bilgiyse, kötü bilgiyi daha hızlı alırsınız. Otomatik bir sistem bu sorunu çözmez. Bir sorunu çözmeniz, ardından çözümü otomatikleştirmeniz gerekir” dedi.

İşletme maliyetlerini, özellikle dolaylı, işlem ve işçilik maliyetlerini azaltmak: Marshall, “Tam olarak aynı miktarda işiniz varsa, bunu daha az kişi ve işlemle yapabilmelisiniz” diye konuştu. Robroy’un işle ilgili olan hedeflerini örneklendiren Sevkiyat ve Teslimat Yöneticisi Charley Butts ise, “Döngü sayımını uygulayın ve yıllık fiziksel envanteri temizleyin. Robroy, döngü sayımının yıllık envanter sayımlarına kıyasla sağladığı aciliyet, doğruluk ve maliyet tasarrufu avantajlarını arzuluyordu. Döngü sayımı benim için bir numaralı sorundu” dedi.

Gerçek zamanlı bilgi edinmek: Manuel sistemde siparişler kargoya verildiğinde bilgiler sisteme giriliyor ancak müşteri hizmetleri ve diğer departmanlar anında erişim sağlayamıyordu.

Aylık iş artışlarını yönetme kapasitesi sağlamak: Robroy’un siparişlerinin %20’si ayın son 48 saatinde gönderilir. Robroy’un bu dalgalanmayı işleme ve onunla birlikte gelen artan hata oranlarını azaltma becerisini geliştirmesi gerekiyordu. Robroy’un hata oranını düşürmesi ve gelecekteki toplama ve nakliye hatalarını önleme becerisini geliştirmesi gerekiyordu. Sipariş toplama doğruluğunu iyileştirmekle ilgili konuşan Butts, “Doğruluk en önemli öncelikti” dedi.

İşin hızını kontrol etmek: Emeğin nasıl ve ne zaman kullanılacağını tahsis etmek temel bir hedefti. Manuel sistemde, tüm siparişler yazdırıldı ve toplayıcılara bırakıldı, bu da esasen kuyrukta ne olduğuna göre iş temposunu belirlemelerine imkan tanıdı. Robroy, sipariş toplama sürecinin hassas bir şekilde yönetilmesini istiyordu.

Cisco-Eagle’ın sistematik yaklaşımı

Beklentilerini karşılayacak bir depo yönetim sistemi için Dallas merkezli Cisco-Eagle’ı bir operasyonlarını değerlendirmeye davet eden Robroy, işe mevcut işlem hacimlerini belirlemek için işlemleri haritalandırarak başladı. Buna paralel olarak, manuel veya gereksiz işlemleri azaltmak ve gerçek zamanlı operasyonel kontrolü artırmak için standart WMS işlevselliğinden yararlanmak üzere gelecek süreçleri tanımlandı. İşlem hacimlerindeki azalma, analizlerle iş gücü tasarrufuna dönüştürüldü. Belirlenen tasarruflar, WMS yatırım getirisinin temelini oluşturdu. Süreç, ön uçtaki işlemin ayrıntılarına odaklandı. Ardından, yazılım spesifikasyonu için ayrıntılı bir gereksinim belgesi geliştirildi.

Standart WMS işlevselliği içinde hedeflerine ulaşmak ve bir projeyi rayından çıkarabilecek pahalı ve zaman alıcı özelleştirmelerden kaçınmak isteyen ekip, iş hedeflerini tanımladığında, yazılım paketlerini karşılaştırmak için bunları bir yazılım çözümüyle kaplayabildi. Nihai sonuç, kutudan %90’dan fazlasının çıktığı bir WMS sistemiydi. Çözümle ilgili karşılıklı konuşan firma yetkililerinden Robroy’un Operasyonlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Billie Traywick, “Bizim için doğru karar, tüm ön planlamaydı. Anahtar, elimizden geldiği kadarını koruyordu” dedi. Cisco-Eagle’ın sistematik bir yaklaşım sağladığını vurgulayan Traywick, “Varmamız gereken kilometre taşları vardı ve tedarikçileri masaya oturtacak uzmanlığa sahip birini arıyorduk. Hedeflerimizi, zaman süreçlerini, faaliyetleri ve bunun gibi şeyleri ayrıntılı bir şekilde inceledik” ifadelerini kullandı. Butts ise, “Bu sistem üzerinde birçok ön uç düşünce yaptık. Birçok farklı senaryodan geçtik bunula ne yapılacak? Malzeme işleyicilerini nasıl etkileyecek? İşleri yapmanın yeni bir yolunu bulmaları gerekiyordu” diye ekledi.

Ödün vermeyen yaklaşım

Robroy, bu metodik süreç için bir kamyon dolusu ham maddenin nakliye limanına vardığı andan bir dolu işlenmiş siparişin sevk edildiği ana kadar olabilecek her şeyi incelemeye aldı. Tüm temeller kapsanacak şekilde süreçler ve senaryolar haritalandı. Marshall, “Bu alın terinin karşılığı. Kurulum tesadüfiydi ve zor bir işti. Cisco-Eagle, yapılması kolay bir şey olmasına rağmen ilkelerinden ödün vermedi. Sadece bir sipariş fazla almak için bütünlüklerinden ödün vermezler. Satıcı analizi ve seçimi dışında yaptıkları en önemli şey, insanlarımızın zihnini buna hazırlamaya başlamalarıydı” dedi. Traywick ise, “Cisco-Eagle doğru ortaktı çünkü bize meydan okudular. Bu sadece bir evet süreci değildi. ‘Bunu bunun için istediğini düşünmüyorum’ derlerdi. Bence bunu düşünmek isteyebilirsiniz. Bu sadece dolar ticareti meselesi değildi” açıklamasında bulundu. Seçim süreci, Robroy’un sağlam RF yetenekleri, depolama ortamı, döngü sayımı ve süreç kontrolü açısından esnekliği nedeniyle Minerva’nın AIMS paketini seçmesine yol açtı.

Başarı için eğitim

Robroy, çalışanlarını eğitmek ve eğitmek için önemli bir yatırım yapıyor, bu nedenle WMS sistemi için eğitime odaklandı. Marshall, “Tüm ön çalışmaların amacı yazılımı davranışlarla tutarlı hale getirmek yerine, davranışları yazılımla tutarlı olacak şekilde yeniden düzenlemekti. Herkes bunu beş dakikalık bir eğitimle yapabilmelidir” dedi. Butts, “Uygulayıcılar sisteme alıştıkça daha da iyi oluyoruz. Sisteme başladığınızda, bunu nasıl doğru yapacağınızı öğreniyorsunuz. Gittikçe daha iyi oluyorsunuz. O işlemde neler olduğunu anlamaya başlıyorlar. Sipariş toplama işleminde ileriyi düşünüyorlar. Sistemin devreye girdiği gün, Robroy normal çalışmasını sürdürdü. Birinci günün sonunda canlı üretime geçmenin başarı olduğunu biliyorduk. Organizasyonu boğmadı. Hiçbir müşteri sistemi değiştirdiğimizi fark etmedi” diye konuştu.

Döngü sayımı, yıllık envanter çıkışı

Robroy, yıllık fiziksel envanterini, fayda sağlamaya devam eden sağlam bir döngü sayma sistemiyle değiştirebildi. Manuel sistemde Robroy, parça gruplarının sayımında tekil işlemlere güvendi. Döngü sayımında, gerçek zamanlı olarak sayma ihtiyacının zorunlu olduğunu belirten Butts, “Manuel sistemde neyin sayıldığını ve sayılmadığını bilmiyorduk. Döngü sayımı, her bir konumdaki her bir öğenin yıl boyunca belirli bir zamanda sayılmasını sağlar. Faydalar, yıllık envanteri ve işçilik maliyetlerini ortadan kaldırmanın ötesine geçer. Döngü sayımı, Robroy’un envanter seviyelerini belirlemesine ve işçilik maliyetlerini düşürmesine yardımcı olur. Sistem bize yüksek hareket edenleri, düşük hareket edenleri vb. söyleyebilir. Daha yüksek hacimli öğeleri saymamıza yardımcı oluyor. Üç yıldır orada duran bir parçanız varsa, onu her yıl saymanın bir anlamı yok ve tekrar tekrar sayıyorsunuz ve asla hareket etmiyor. Bu zamanı ortadan kaldırın” açıklamasında bulundu. Traywick, “Artık envanter doğruluk ölçümleri var. Günlük bazda, envanter ayarlamaları olsun veya olmasın doğruluğu görebiliriz. Bu sayıyı döngü sayımı ile istediğimiz zaman yazdırabiliriz” diye ekledi.

Tüm siparişlerin %20’sini zamanın %10’unda gerçekleştirme Robroy’un sevkiyatlarının yüzde 20’si ayın son 48 saatinde gerçekleşiyor, bu da potansiyel bir nakliye darboğazı yaratıyor ve bu sipariş doldurma telaşı sırasında hata oranlarının artmasına neden oluyor. WMS uygulamasından bu yana, hata oranı sorunları ortadan kalktı. Bir dizi rekor çeyreğe rağmen, geciken sipariş akışı, ek personel sayısı veya iş akışını etkilemeden dolduruldu. Konuyla ilgili konuşan Marshall, “Bizi esnetmiyor. Hata oranlarımız ayın son üç gününde hızla yükseliyordu. Bu da işlem maliyetlerini artırıyor. İşinizin yüzde yirmisini mevcut sürenin yüzde 10’unda sevk edebilme ve doğruluğu koruyabilme yeteneği önemlidir” dedi.

Gerçek zamanlı gerçek bilgi

WMS uygulamasından bu yana Robroy, daha yüksek hacimli siparişlerde personel sayısını artırmadan müşteri hizmetlerini iyileştirdi. Butts, “Sistem otomatik olarak takip bilgilerini müşteri hizmetlerine gönderiyor. Bu bilgilere gerçek zamanlı erişimleri var” dedi. Sistem, müşteri hizmetlerinin yalnızca istisnalara dahil olmasını sağlar. Önceden, bir temsilcinin WMS uygulaması tarafından otomatikleştirilmiş veya ortadan kaldırılmış müşteri hizmetleri durumlarına müdahale etmesi gerekiyordu. Konuyla ilgili Cisco-Eagle Malzeme/Hizmet Müdürü Donna Waterstraat “Her şeyi en kısa sürede biliyoruz. Bir nakliye hatası olursa ki bu günlerde çok nadir görülür, müşteriden önce buluruz” dedi. Marshall ise, “Bilgi herkes tarafından görülebilir. Ben de dahil olmak üzere bu binadaki herkes bir müşterinin siparişine bakıp kargoya verilip verilmediğini anlayabilir. Siparişlerin %90’ını yönetmiyoruz. Yalnızca istisnaları yönetiyoruz” diye konuştu.

Bugünlerde Robroy’da toplama hatası yapmak zor. Bir parça doğru stoklanırsa tedarik zinciri boyunca hızlı ve doğru bir şekilde ele alınabileceğine inandığını dile getiren Butts, “Yanlış yerden çekemezsiniz. Yanlış parçayı çekemezsiniz. WMS, hızdan çok doğrulukla ilgilidir. Hala o parçayı seçmeniz, yine de kutuya koymanız, yine de bir kamyona yükleyip göndermeniz gerekiyor. İşleri daha hızlı ve daha akıllıca yapabilirsiniz ve bunlar zamandan tasarruf sağlar; ancak getirdiği en büyük şey ben doğruluk” ifadelerini kullandı.

İşlem maliyetlerinin düşürülmesi

Marshall’a göre WMS sistemi, kesmesi gereken operasyon boyunca dolaylı işlem maliyetlerini ortadan kaldırıyor. Örneğin, yanlış bir sipariş, bir dizi departmanda işlemlere neden olur ve birden fazla kişiyi içerir. Bir sevkiyat memurunun bu siparişi girmesi, bir müşterinin bir müşteri hizmetleri temsilcisiyle iletişime geçmesi, temsilcinin düzeltmesi ve tüm sürecin yeniden yapılması gerekiyordu. Bu; muhasebe, depo, müşteri hizmetleri ve üretim personelini kapsayabilir ve bunların tümü, WMS sisteminin süreçten çıkardığı iki işi yapıyor olabilir. Nakliye sürecine örnek veren Butts, “Pek çok iş değişti. UPS gönderilerini işlemek eskiden zaman alıcıydı. Tüm bilgileri girmeniz gerekiyordu. O gitti ve artık UPS akışına kilitlendik. Bu, UPS siparişlerinde çok zaman kazandırıyor” dedi.

UPS sisteminin Robroy’un iş sistemiyle sıkı bir şekilde entegre olması nedeniyle özel bir paket nakliye memuru pozisyonu ortadan kalktı. Sistemin devreye girmesinden bu yana üç rekor çeyrekte Robroy, diğer maliyetlerin yanı sıra bu maliyetleri de düşürmeyi başardı. Aynı zamanda önemli müşteri hizmetleri süresini de serbest bıraktı. Konuyla ilgili Waterstraat, “Bana başka şeyler yapmak için daha fazla zaman veriyor” dedi. Ekibi, hatalarla uğraşmak veya bilgi bulmak yerine istisnalarla ilgilenmeye ve genel olarak daha iyi hizmet sunmaya odaklanabilir.

Sürekli iş akışı

İşin hızını kontrol etmek Robroy için önemliydi. Nakliye operasyonunda bu özellikle hayati önem taşıyordu. Butts, “WMS’den önce çalışma sayfalarını yazdırdık ve pencereye koyduk. Toplayıcılar gün boyunca ellerinden geldiğince çekti. Çekilmeyeni sabaha kadar iptal etmek zorunda kaldık. Toplayıcılar, çekmek istedikleri işi seçip seçebiliyordu, böylece kimin neyi, ne zaman çekeceğini kontrol edemiyorduk” diye konuştu. WMS sistemi, Butts’a tam olarak neyin, ne zaman ve kim tarafından çekildiği konusunda kontrol sağlayarak değişiklik yapmak için kolay erişim sağlayarak bu dinamiği değiştirdi. Konuyla ilgili Butts, “Kanal çekmeye, parçaları çekmeye ve kamyonları yüklemeye yardımcı olmak için insanları üretimden çekebilirim. Önlerinde ne olduğunu görebiliyorum. Yükün nerede olduğunu biliyorum. Toplayıcıların ne çekeceğini biliyorum. İnsanları aşırı yüklemeden sürekli bir iş akışı sağlayabiliyorum. Eğilim şu ki daha fazlasını, daha hızlı seçebiliyoruz ve bu doğru olacak” dedi.

 

Kaynak: www.cisco-eagle.com

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku
Advertisement
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konveyörler

İntralojistik çözümlere değer katan Öncü Konveyör, üretim proseslerine ergonomiyi getiriyor

Yayın Tarihi

on

Yerli üretimiyle e-ticaret, kargo ve lojistik depolarda otomasyon sistemleri, sorter sistemleri, araç yükleme-boşaltma sistemleri gibi intralojistik çözümler sunan Öncü Konveyör, yüksek teknoloji projeleriyle üretim proseslerini daha ergonomik hale getiriyor.

İstanbul İkitelli OSB’de bulunan üretim tesisleriyle 10 yılı aşkın bir süredir konveyör üretimi yapan imalatçı bir firma olan Öncü Konveyör, geliştirdiği yüksek teknoloji çözümleriyle fayda sağlayan konveyör projeleri üretiyor. Proseslerdeki verimliliği artırmaya ve daha ergonomik hale getirmeye odaklanan firma, e-ticaret, kargo ve lojistik depolarda otomasyon sistemleri, sorter sistemleri, araç yükleme-boşaltma sistemleri gibi intralojistik çözümler sunuyor.

Ürünleri ayrıştırmak için kullanılan sorter sistemleri üreten Öncü Konveyör, üretimi kendisine ait olan Wheel sorter, Pusher sorter ve Narrow belt sorter sistemleriyle pek çok sektörün taleplerini karşılıyor. Firma ayrıca, kapasite ve taşınacak ürün çeşitliliğine göre farklı sorter sistemleri olan Crossbelt sorter, Shoe sorter, Ball roller sorter, Tilt tray sorter gibi sistemlerin, entegratör olarak proje kurulumlarını gerçekleştiriyor. Lojistik depolarda yükleme/boşaltma sistemleri olarak kullanılan ‘Teleskopik Konveyör’ üretimi de gerçekleştiren Öncü Konveyör, farklı boy ve ebatlarda ürettiği teleskopik konveyörler ile tır, kamyon vb. araçların yükleme/boşaltma işlemlerinin çok daha kolay ve pratik hale gelmesini sağlıyor.

Merkezine aldığı teknolojiyle kendisini sürekli olarak yenileyen Öncü Konveyör, gerçekleştirdiği ihracat ile yurt içinde gösterdiği başarıyı yurt dışında da tekrarlayarak güvenilirliğini dünya çapında kanıtlıyor. Satış sonrası hizmetleriyle müşterilerine destek sunan, kurulan sistemlerin sürekliliğini sağlamak adına servis ekibiyle en kısa sürede müdahale etmeye özen gösteren firma, tecrübesi, deneyimli ekibi ve üretim becerisiyle projeler üretmeye devam ediyor. 

Depo projelerinde 3D simülasyon ile önceden tespit

Depo projelerini 3D simülasyon programı ile hazırlayarak, projelerin gerçek zamanlı olarak dijital ortamda nasıl çalıştığını müşterilerine sunan Öncü Konveyör, bu sayede projede meydana gelen darboğazları, yığılmaları ve oluşabilecek aksaklıkları önceden kolaylıkla tespit ediyor ve daha projenin başındayken müdahalede bulunuyor. Böylelikle müşterilerine verimli projeler ve en önemlisi zaman kazandırıyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Konveyörler

mk, sürdürülebilir ekonomi için tezgahlar ve konveyör teknolojisi tedarik ediyor

Yayın Tarihi

on

Daha fazla sürdürülebilirlik ve gerçek kapalı döngü ekonomisinin hayata geçmesi için kullanılmış elektronik cihazların ve ortamların ticaretini yapan rebuy, Berlin’deki tesisinde akıllı telefonların otomatik olarak denetlenmesi ve işlenmesine yönelik bir sistem kurdu. Mk Technology Group, bu yeni sistemi gerçeğe dönüştüren konveyör hatlarına ve iş istasyonlarına özellikle basit ve esnek olması gereken bir çözüm sağladı.

2004 yılında kurulan ve kullanılmış elektronik cihazları ve ortamları satın alan ve satan bir şirket olan rebuy recommerce GmbH, 28 ülkede 500’den fazla çalışanıyla kullanılmış elektronik ve medya sektöründe Avrupa’nın pazar lideri olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Cep telefonları, akıllı saatler, oyun konsolları ve kameraların yanı sıra kitap, film, müzik ve video oyunları gibi medya ortamlarının da alım satımını yapan rebuy, kapalı döngü ekonomisinin gerçek anlamda kurulmasına yardımcı olmak istiyor. Kullanılmış ürünler satın alınıyor, inceleniyor, temizleniyor, sıfırlanıyor ve yeniden satın alma garantisiyle tekrar satılıyor; bu da ürünlerin daha uzun süre dolaşımda kalması ve kaynakların korunması anlamına geliyor.

Nisan 2021’de Berlin yakınlarında kurulan firmanın yan kuruluşu olan rebuy electronic GmbH ise; kalite kontroller, kullanılmış akıllı telefonların sınıflandırılması, derecelendirilmesi ve takip eden işlemlere odaklanıyor. Kullanılmış cihazları görsel ve teknik olarak değerlendirmek için otomasyona geçirilmiş işlemleriyle etkileyici özelliklere sahip firmanın, sevkiyat alanı ve tesviye alanı manuel denetimi arasındaki bağlantı için gereken çalışma tezgahlarının ve konveyör sistemlerinin yeniden satın alınması gerekiyor. Firmanın Falkensee’deki Yöneticisi Dirk Schuhmann, “Akıllı telefon otomatik kontrol sistemini tedarik eden partnerimiz Mk tezgahlarını ve konveyör sistemlerini önerdi. Neyse ki bu, uzun bir araştırma yapmadığımız anlamına geliyordu; önerilen kişiyle doğrudan temasa geçtik. Bir dizi yerinde ziyarette Mk’nın teknik satış ekibi, rebuy ile doğru çözümü bulmayı başardı” dedi.

Konuyla ilgili konuşan Mk Bölge Satış Direktörü ve Proje Merkezi Sorumlusu Dirk Hofemann ise, “Standart çözümlerimizin gereksinimlerini karşılaması dolayısıyla çalışma tezgahlarının tasarımı kolaydı. Mk’nın esnek alüminyum profil sistemi sayesinde çalışma tezgahları Dirk Schuhmann’ın ihtiyaç duyduğu şekilde tasarlanıp düzenlendi. Çalışma tezgahlarının, üzerinde çalışırken rahat edilmesini sağlayan ergonomik bir tasarıma sahip olmasını istedik. Sürdürülebilirlik ana konusunun yanı sıra, personelimiz için iyi bir çalışma ortamı yeniden satın alma için hayati önem taşıyor” açıklamasında bulundu.

Dönüştürün, uyarlayın, büyütün: Geliştirmeye devam edin

Daha önce, akıllı telefonlar büyük oranda manuel işleniyordu. Bunu ve insanların bir ürünü, deneyimleri ve psikolojilerine göre değişik biçimlerde kullanmasını göz önünde bulunduran rebuy, cihazların denetimini mümkün olan en geniş ölçüde otomatikleştirmeyi amaçladı. Test süreçleri standardize edildi ve pilot hat için sistem konsepti geliştirildi. Dirk Schuhmann “Bizim için önemli olan esnek bir sistemin satın alınmasıydı. Tek taraflı bir çözüm aramıyorduk. 

Bunun gibi yepyeni bir sistemle, her şeyi önceden yerinde düzeltmemek önemlidir, böylece daha sonra bazı şeyleri uyarlayabiliriz” diye konuştu. Bu nedenle, konveyör teknolojisi için gereken, basit, esnek ve sağlam bir sistemdi. Versaflex Mk konveyör sistemi bu amaç için uygundu. Sistem yeni gereksinimlere uyarlanabilir durumdaydı. Taşıma ortamı olarak kullanılan düz tepeli zincir, aynı zamanda karmaşık üç boyutlu rota düzenlerini de mümkün hale getirdi.

Falkensee tesisinde, getirilen telefonlar tüm süreç boyunca ön tarafı açık saklama kutularında taşınır. Bu, tüm aksesuarların bir arada tutulmasını ve akıllı telefonların istenildiği zaman kutu üzerindeki barkodla net bir şekilde tanımlanabilmesini sağlar. Versaflex konveyör sistemi, giriş alanından telefonların yüklenip bir sonraki istasyona taşındığı ara hat görevi görür. Manuel iş istasyonlarıyla kutuları tasnif alanına taşımada başka bir Versaflex konveyör sistemine ihtiyaç vardı. Burada çalışanlar, önü açık saklama kutularını konveyör sisteminden çıkarıyor ve akıllı telefonları manuel olarak temizliyor, kontrol ediyor. Sonrasında, kutuların otomatik inceleme için taşınması gerekiyor. Manuel incelemenin ardından saklama kutularının aynı taşıma hattına geri dönmediğinden kesin olarak emin olmak gerekiyordu. Denetlenmeyen ve denetlenen akıllı telefonlar arasında net bir ayrım olmalıydı. Versaflex konveyör sistemi, bunu göz önünde bulundurarak iki düzeyli olarak tasarlandı.

Şimdiki durum

Faaliyete geçmesinden bu yana 1 yıldır sorunsuz çalışan Falkensee’deki tesisin sevk alanının tamamı, orijinal konumda Versaflex konveyör sistemine ihtiyaç duyulmamaya başlandığından yandaki bitişik bir alana taşındı. Tüm sistemi yeni bir noktaya taşıyan rebuy, bu yeni alanda, kutuları otomatik denetimden son denetim alanına taşımaya başladı. Plan, Versaflex konveyör sisteminin yeni gereksinimlere uyum göstermesini sağlamaktı.

Konveyör hattının uzatılması, istasyon eklenmesi anlamına gelen konuyla ilgili Dirk Schuhmann, “Mk’nın sistemi, istediğimizi tam olarak yapmamızı sağlıyor. Siteyi sürekli olarak geliştiriyor, iyileştirip optimize ediyoruz ve konveyör teknolojisi çok iyi uyum sağlıyor. Bu esneklik, daha sürdürülebilirlik temasına hizmet ediyor, çünkü makineler daha uzun süre dolaşımda kalıyor ve böylece kaynaklar korunabiliyor. Şu anda bu türdeki başka siteler için plan bulunmuyor. Falkensee tesisinde kapasiteleri artırmak için hala çok fazla potansiyelimiz var” dedi. Daha fazla iş istasyonunun çalıştırılabilmesi için taşıma güzergahları uzatılabiliyor. Akıllı telefonların tam otomatik denetimini sağlamak için daha fazla kutu da temin edilebiliyor. Sistemi geliştirmeye devam edeceklerini dile getiren Dirk Schuhmann, “Daha fazla konveyör hattına ihtiyaç duyulursa, rebuy bir kez daha Mk’ya başvuracaktır. İş birliğinden çok memnun kaldık. Bay Hofemann ile birlikte çalışmaktan özellikle keyif aldım. Mk tasarım departmanından da gerçekten çok memnun kaldım” ifadelerini kullandı.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Konveyörler

Interroll, kurye, ekspres ve paket servis sağlayıcıları için yeni Yüksek Performanslı Konveyör Platformunu (HPP) Logimat 2023’te sundu

Yayın Tarihi

on

Interroll, küresel olarak başarılı Modüler Konveyör Platformunu (MCP) takiben Kurye, Ekspres ve Paket (CEP) servisi sağlayıcıları için özel sağlamlık ve aktarım taleplerini karşılayan yeni Yüksek Performans Konveyör Platformunu (HPP) piyasaya sürüyor. Platform, Interroll’un özellikle ayıklama araçlarına güçlü bir katkı olarak, küçük ve büyük dağıtım merkezlerinin verimlilik, kapasite ve enerji verimliliklerini önemli ölçüde artıracak. Interroll’un gelişmiş platform stratejisi HPP, öncelikle kendilerini kullanıcılarla yüzlerce defa kanıtlamış teknik ürünleri kullanıyor. Yeni ürün 25-27 Nisan tarihleri arasında Almanya Stuttgart’ta LOGIMAT Ticaret Fuarı’nda Interroll’un standında (Hol 1, Stant K41) sergilendi. Ziyaretçiler firmanın malzeme aktarım platformu çözümlerini yerinde deneyimledi.

Çevrimiçi alışverişin kazandığı popülerlikle beraber, dünya çapında CEP hizmet sağlayıcıları, dağıtım ağlarında taşınması ve tasnif edilmesi gereken, sürekli artan miktarda ve çeşitlilikte mallar üretiyor. En büyük 13 ülkedeki ilgili konveyör ve tasnif sistemleri tarafından işlenen kutu sayısının 2021’de 159 milyardan 2027’de 256 milyara çıkması bekleniyor. Amazon, DHL, FedEx, UPS, Hugo Boss, Inditex (ZARA) ve Zalando gibi firmalarda dünya çapında 500’den fazla ayıklayıcı kurulumu yapıldı. Konuyla ilgili konuşan Interroll Ürün ve Teknoloji Başkan Yardımcısı Jens Strüwing, “İnovasyonda ilerlediğimiz yolda, uzun yıllardır devam eden platform stratejimizin faydalarını görüyoruz. En son örnek de CEP pazarında uzun yıllara dayanan sektör uzmanlığımıza dayanarak geliştirdiğimiz yeni Yüksek
Performanslı Konveyör Platformudur (HPP). Bu, sistem entegratörlerine ve kurye, ekspres ve paket hizmet sağlayıcılarına, iş hedeflerine ulaşmalarında önemli destekler sunuyor. Serbestçe birleştirilebilen konveyör modüllerinden oluşan bu modüler sistem, maksimum esnekliği ve kendini kanıtlamış ürün kalitesi yanında, her şeyden önce enerji verimliliği, kullanım kolaylığı ve otomasyon projelerinin uygulanabileceği hız özellikleriyle ön plana çıkıyor. Tekliflere göre, büyük ve küçük paket merkezlerinde verimlilik hem yeni kurulumlar hem de yenileme projeleri için bu şekilde önemli ölçüde artırılabilir” açıklamasında bulundu.

Dijital süreçlerle hızlı proje uygulaması

Örneğin Interroll düzeni, eksiksiz HPP sistem konseptlerini bilgisayarda net bir şekilde tasarlamak ve planlamak ve bunları sanal olarak uygulamak için kullanılabilir. Çözüm, iş gücünü, planlama süresini ve dolayısıyla proje süresini önemli ölçüde azaltır. Ayrıca kullanıcılar için daha bilgilendirici olan ve büyük ölçüde basitleştirilmiş bilgiler sağlayarak karar verme süreçlerini hızlandırır. Standartları sağlanmış modüller, çözümlerin kurulması ve uygulanması için gereken süreyi azaltır. Dahası, üretim tesislerinde kurumsal kaynak planlama sistemlerinde Interroll Layouter’dan gelen verilerin sorunsuz işlenmesi, teslimat sürelerinin kısalmasını sağlar. Interroll ayıklama makinelerinde olduğu gibi, müşterilerine proje yönetiminde tutarlılık ve manevra kabiliyeti anlamında destek sağlanır.

Yeni konveyör platformu, kullanıcıların ilgili gereksinimleri sağlamak için serbestçe birleştirilebilen çok sayıda standart hattın bir araya geldiği modülden meydana gelir. Bunların kapsamında örnek olarak düz konveyör modülleri, iniş ve çıkışlar içeren modüller bulunur. Rijidite, MCP’ye kıyasla üçte bir oranında artırılmıştır. Platformun sağlamlığı, metre başına 50 kilograma kadar yüklerin taşınmasına imkân tanırken, maksimum taşıma hızı saniyede 2,5 metredir. Ölçeklere ve taşınan ürünlere bağlı olarak, saatte 10.000 adete kadar üretimin işlenmesi mümkündür. Çözüm dahilinde, karton kutular, küçük paketler, dolgulu zarflar, manila zarflar ve çoklu torbaların olduğu birçok çeşitte ürün işlenebilir.

Enerji verimliliği bulunan tahrik teknolojisi, basit çalıştırma ve bakım

Müşteri gereksinimlerine bağlı olarak, bu platformu temel alan konveyörler, dişliler ya da tambur motorları tarafından tahrik edilirler. Bunlar da %90 oranında verimlilik sağlarken, oldukça yüksek çıktılarla sessiz ve verimli bir çalışma ortamının hayata geçirilmesi mümkün olabilmektedir. Bu konveyör hatları merkezi bir tahrikle kullanıldığında, kayışlar sadece bir yandan gerilirler, bu da çalıştırmayı ve bakımı büyük ölçüde basitleştirir. Yapım açısından yan kılavuzların tasarımı da gayet iyi düşünülmüştür. Simetrik ve modüler yapı sayesinde sol ve sağ konveyörlerde az sayıda standart bileşen kullanırlar. Ayrıca, üst üste binen tasarım, bir konveyörden diğerine geçişte açıklık bulunmayan bir yapıyı da beraberinde getirir; bu da konveyörler arası aktarımda ürünlerin sıkışmasının önüne geçer.

Modül, aktarım ve ayıklamayı birleştiriyor

HPP’nin işlevsel çekirdeği Interroll Çoklu Kayış Anahtarı’dır (MBS). Modül, taşıma ve ayıklama işlevlerini benzersiz bir biçimde bir araya getirir. Düz hatları ve yanal hareketleri sorunsuz bir şekilde üst üste bindirerek, taşınan ürünlerin ek konveyör hatlarına, gerek düz gerek sağa ya da sola atımlı biçimde, sabit bir hızda aktarılması mümkün olmaktadır. Bu metot, sadece narin ve güvenli bir aktarım saptamakla kalmaz, aynı zamanda saatte 10.000 ünite gibi yüksek bir hızı da beraberinde getirir.

Interroll MBS ile müşteriler dağıtım merkezlerindeki hızlarını, Yüksek Performanslı Konveyör Platformu temelinde yüksek derecede otomasyon ile artırabilir. Bu sadece önceden ayrıştırılmış ürünlerin büyük ayıklama sistemlerine taşınmasını değil, aynı zamanda gerek büyük gerek küçük merkezlerde müşterilere yönelik paketlemenin ve ayrıştırmanın yapılmasını sağlar. Bu merkezlerden çeşitli güzergahlara yönelik birkaçı halihazırda inşa halindedir ve buralarda otomasyon çözümü iş verimliliğini ve ekonomik etkinliği büyük oranda artıracaktır. MBS, ayrıca sadece birkaç güzergâh hedefi olan otomatik ayıklama uygulamalarında bir geçit olarak da kullanılabilir.

HPP Avrupa’da 2023’ün 2. çeyreğinde, Amerika ve Asya’da ise 2024’te üretime geçecek.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com