Connect with us

Konveyörler

Sektörün yerli öncüsü Mimsan, 20 yılı aşkın süredir konveyör sistemi ihraç ediyor

Yayın Tarihi

on

Konveyör sektörünün Türkiye’deki öncü isimlerinden Mimsan Konveyör, başarıyla tamamladığı TÜBİTAK projeleriyle teknolojinin de öncüsü olarak anılıyor. Yurt içindeki başarısını yurt dışına da taşıyan Mimsan Konveyör, 20 yılı aşkın süredir farklı faaliyet alanlarına sahip büyük üretim tesisleri için konveyör sistem ihracatı gerçekleştiriyor. Firma olarak en önemli özelliklerinden bir tanesinin Ar-Ge yatırımları olduğuna dikkat çeken Mimsan Konveyör Sistemleri Genel Müdürü Ali Çetin, her firmanın kendi ölçeğinde teknolojik yatırım yapması gerektiğine vurgu yapıyor.

Mimsan’ı tanıyabilir miyiz?

Mimsan Konveyör, sektördeki hikayesine 1977 yılında 200 metrekarelik bir alanda başlamıştır. Firmamız kuruluşundan bu yana, konveyör sistemlerinde faaliyet gösteren ve Ar-Ge’ye yapmış olduğu yatırımlarla, çağın gereksinimlere ayak uydurabilen köklü bir firmadır. İstanbul’da toplam 12.000 m2 fabrika alanı ile anahtar teslim projeler sunmaktayız. İş alanımız; üretim ve montaj hatları kurulumu ile ürün ön montajından başlayıp, paketlenip sevkine kadar üretim hatlarının devreye alınması olarak tanımlanabilir. Başarı ile tamamlamış olduğumuz birçok TÜBİTAK projeleri ile sektöründe teknolojinin öncüsü olarak anılmanın gururunu yaşıyoruz.

Mimsan Konveyör olarak, 20 yılı aşkın bir süredir yurt dışındaki farklı faaliyet alanlarına sahip büyük üretim tesisleri için konveyör sistem ihracatı yapıyoruz. Bizler, ‘dün, bugün ve yarın’ ilkesiyle her bir sistemin tasarımı ve inşasını, müşterilerimizin üretim gereksinimlerini, tesislerin düzeni ve ulaşmak istedikleri hedefleri doğru bir şekilde analiz ederiz. Müşteri ve iştiraklerimizin memnuniyetlerini, 40 yılı aşkın süredir olduğu gibi her zaman ön planda tutarak faaliyetimizi aynı heyecanla yürütürüz.

Ar-Ge’ye oldukça önem veren bir firma olarak, çalışmalarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Ar-Ge çalışmalarının, genellikle bir şirketin hayatta kalmasında ve gelişmesinde çok önemli bir faktör olduğunun bilincinde olan bir firmayız. Öncelikle Ar–Ge çalışmalarımıza yön verirken sektörel pazarı, süreçlerini ve bu pazarın ihtiyaçlarını en iyi şekilde belirlemeye çalışıyoruz. Yeni ve özgün tasarım ürün üretiminde ve sistemlerimizde dikkat ettiğimiz konu, bu tasarımın performans artırırken bir yandan da maliyet azaltacak yeni teknikler ve teknolojiler barındırıyor olması. Böylelikle Ar–Ge faaliyetlerimiz sayesinde müşterilerimizin değişen ihtiyaç ve tercihlerini karşılayabiliyoruz. Tecrübeli takım arkadaşlarımızın yanında dinamik ve genç Ar-Ge ekibimizle birlikte ortaya çıkan riskler en aza indirgenmiş ama teknolojiye ayak uydurabilen ürünler çıkarmış oluyoruz. Daha önce de bahsettiğimiz gibi, Türkiye’de ilk diyebileceğimiz 3 patentli TÜBİTAK projemiz bulunmaktadır. Bu bizim için çok gurur verici bir konu. Sektördeki devamlılığımızı sağlayan en önemli özelliklerimizden birisi Ar-Ge yatırımları yapıyor olmamız ve bu yatırımlarımızın tüm paydaşlarımıza ve milli üretimimize fayda sağlıyor olmasıdır.

Ürettiğiniz sorter sistemler, As/Rs sistem ve teleskobik konveyör sistemleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

Ürün portföyümüz özellikle aktarma istasyonları, e-ticaret sektöründe faaliyet gösteren ve lojistiğin bulunduğu tüm alanlara hitap etmektedir. Üretimini gerçekleştirdiğimiz ürün gruplarımıza ait detaylı bilgiye ‘www.mimsan.com.tr’ web adresimiz üzerinden de ulaşılabilir. Sektöre yönelik ürünlerimizi; ayrıştırma sistemleri, aktarma istasyonları, yükleme boşaltma istasyonları gibi hem zamandan hem de maliyetten kazanç sağlayacak uygulamalar oluşturuyor.

Ürün gruplarımız içerisinde yer alan teleskopik konveyörler; araç yükleme ve boşaltma işlemlerini güvenli ve hızlı şekilde gerçekleştirmek için tasarlanmıştır. Farklı boyutlardaki malzemelerin kamyonlardan, konteynerlerden vb. yükleme ve boşaltma işlemlerini kolaylaştırmayı sağlar.

As/Rs; otomatik depolama ve geri alma sistemini, depolama yerlerinden ürünlerin yerleştirilmesi ve alınması için çeşitli bilgisayar kontrollü sistemler olarak tanımlanabilir. Bu tarz sistemler konvansiyonel depolama sistemlerine göre, daha az alanda daha fazla ürüne güvenli ve hızlı erişimi sağlar.

Sorter sistemler; özellikle şu sıralar ismini son kullanıcılar tarafından sıkça duyduğunuz, ürünleri istediğiniz özelliklere göre ayıran ve doğru adreslere yönlendiren sistemlerdir.

Bu sistem lojistikte; farklı ölçülerde, farklı bölgelere gidecek olan ürünleri manuel değil, otomatik olarak sistem üzerindeki ilgili adrese gönderir.

Özellikle pandemi dönemi ile online alışverişlerin yoğun olduğu günümüzde, bu tarz sistemler ile hem müşteri memnuniyetini sağlıyor hem de lojistik anlamında işlem hızıyla değişen yeni dönem alışveriş mantığına birçok firmayı adapte etmiş oluyoruz. Son 1 yıl içerisinde kendi alışveriş alışkanlığımızdaki değişimi gözlemlediğimizde bile, lojistik sektörü ve buna bağlı olan tüm sektörlerin hızlı bir değişimle evrildiğini görmekteyiz.

Küresel ölçekte Türkiye’nin lojistik ve depo çözümleri alanındaki yerini değerlendirebilir misiniz?

Türkiye lokasyon olarak Orta Doğu, Türk Cumhuriyetleri ve Avrupa arasında bir aktarma merkezi ve köprü oluşturmasından kaynaklanan avantajlı konumu ile birçok ülke tarafından lojistik üssü olarak tanımlanabilir. Lojistik kavramı; ihracat, ithalat, büyük ölçekli perakendecilik, elektronik ticaretle ile birlikte pandemi döneminde daha da öne çıkmıştır.

1980 ve 1990’lı yıllarda dünyada olduğu gibi Türkiye’de de lojistik, sadece kara, hava, deniz, demiryolu ve kombine taşımacılık olarak adlandırılırken şu an her şey için teslimat anlamına gelmektedir.

Ülkemizde lojistik sektörü gelişim göstermekte ancak her alanda olduğu gibi, kural ve standartların herkes için tam olarak netleştiğini söylemek ne yazık ki zor. Firmalar artan talebi karşılamaya yönelik altyapısı olmadığı durumlarda hem ticaret alışverişinde hem de iş hacminde büyük sıkıntılar yaşamaktadır. Bu tarz yaşanan tecrübeler teknoloji kullanımını ve teknoloji üretimini zorunlu hale getirmiştir. Firmaların birçoğu rasyonel yatırıma gittiler ve bizler de sektörün öncü lojistik firmaları ile bu bağlamda projeler gerçekleştirdik ve hala devam etmekteyiz. Yapımız gereği her zaman çağın gereksinimlerine adapte olduk. Her firma, çağın gereksinimleri için işine kendi ölçeğinde teknolojik yatırım yapmalıdır.

Kaynak: Hürriyet

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Advertisement
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konveyörler

Pacline, UNIBILT kapalı paletli konveyörlerin distribütörü oldu

Yayın Tarihi

on

Pacline Conveyors, UNIBILT® kapalı paletli konveyörlerin lisanslı distribütör/entegratörü oldu. Geniş portföyüne UNIBILT’i de ekleyen Pacline, birçok sektör için eksiksiz bir yelpaze sunuyor.

UNIBILT® konveyörler, boya hatları, montaj hatları ve parça depolama gibi orta ve ağır hizmet tipi konveyör uygulamaları için uygun çözümler sunuyor.Yaklaşık 40 yıldır çeşitli endüstrilerde özel konveyör çözümleri sunan Pacline, hiçbir projenin aynı olmadığını ve en iyi çözümlerin belirli müşteri uygulamalarının ihtiyaçlarını karşılamak için deneyimli mühendislik ve doğru ekipman gerektirdiğini biliyor. Konuyla ilgili konuşan Pacline Conveyors Genel Yöneticisi Karl Scholz, “UNIBILT® konveyörlerin eklenmesiyle, ürün yelpazemizi tamamen tamamlayabiliyor ve müşterilerimizin ihtiyaçlarına daha da fazla uyacak şekilde geniş bir çözüm yelpazesi sunuyoruz” dedi.

UNIBILT® konveyörler, sektördeki en güçlü konveyörler olarak biliniyor. Tüm UNIBILT® rayları; daha sert, daha güçlü ve daha uzun süre dayanacak şekilde tasarlanmış, özel olarak formüle edilmiş ve yüksek mukavemetli bir karbon çeliği olan WEBALLOY II™ çelikten oluşturulmuş hassas rulolardan meydana geliyor. Özelleştirilmiş UNIBILT® sistemleri, dünya çapında otomobil ve diğer endüstriyel üreticiler tarafından geniş çapta benimseniyor.

250 lbs’ye kadar parçaları taşıyan hassas döküm işlemi için UNIBILT, sürekli akışlı konveyör çözümü kullanıyor. Bu konveyör, büyük hacimli üretim çalışmalarının üstesinden gelebilecek kadar güçlü ve standart ağır hizmet I-Beam konveyörlerinden daha kompakt ve ekonomik. Bu UNIBILT® baş üstü konveyörü, 400 lbs otomotiv parçalarını taşımak için yakın zamanda kuruldu.3 döngüde 1400 fitlik bir yol kateden bu sistem; yükleri toplayabiliyor, ürünleri değiştirebiliyor, yeniden yönlendirebiliyor ve üretim hızlarını artırabiliyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Konveyörler

Conveyors & Drives’tan verimi artıran, süreyi azaltan çözüm

Yayın Tarihi

on

Eskimiş Best/Flex kamyon yükleme konveyörleriyle ilgili sorunlar yaşayan müşterisi için BestReac tahrikini içeren bir çözüm sunan Conveyors & Drives, teknoloji ürünleri, hizmetleri ve çözümlerinde dünyanın en büyük toptancı distribütörlerinden biri olan müşterisine; verimde artış, römork yüklenmesi için gereken sürede önemli bir azalış sağladı.

Conveyors & Drives’in; teknoloji ürünleri, hizmetleri ve çözümlerinde dünyanın en büyük toptancı distribütörlerinden biri olan müşterisi, üçüncü parti bir lojistik sağlayıcı olarak, tüm dünyadaki bayilerinin ve son kullanıcıların teknoloji ihtiyaçlarını destekliyor. Eskimiş Best/Flex kamyon yükleme konveyörleriyle ilgili sorunlar yaşayan bu elektronik dağıtım şirketinde, konveyörler kutuları treylere verimli bir şekilde taşımıyor ve işler gitgide daha da zorlaşıyordu. Örneğin, işçilerin konveyörleri manuel olarak yerlerine çekme imkanı bulunmuyordu. Müşterisinin gereksinimlerini iyi analiz eden Conveyors & Drives, Best Conveyors tarafından sağlanan bantlı yükleyicilere iki BestReach tahrikinin kurulumunu yaptı. Çözümde; konveyörler, operatör tarafındaki el kumandasıyla içeri sürülüyor ve sola/sağa yönlendirilebiliyorken; bant, ürünleri iniş konveyörüne uygun bir hızda treylerdeki yükleyiciye getiriyor. Yükleyici bulunmadığında bir itici, durdurmayı etkinleştirmek için düşüşteki mevcut ekipmanla ek kontroller vasıtasıyla entegre edildi. BestReach’teki yedekleme özelliği, ürün konveyörde çok uzağa yedeklendiğinde iticiyi etkin hale getiriyor. Bu, ürünün yere fırlatılmasını ve muhtemelen hasarı önlüyor.

Eğimli konveyörden standart 53 fitlik bir treylerin ucuna kadar uzatma.

Sunduğu çözümle müşterisi için aşınmış yerçekimi esaslı kayar konveyörleri değiştirerek iki hattaki verimi önemli ölçüde artıran ve römork yüklenmesi için gereken süreyi azaltan Conveyors & Drives, BestReach bantlı konveyörün sağlamlığıyla müşterisine yıllarca hizmet sağlayacak.

Balıksırtı geçiş, paketlerin konveyör üzerinde ortalanmasını ve sabitlenmesini sağlar.

Kaynak: www.condrives.com

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Konveyörler

American Greetings, enerji tüketimi ve gürültü düzeylerini e24i çözümüyle azalttı

Yayın Tarihi

on

American Greetings, çeşitli tip, model ve üreticilerden oluşan kilometrelerce konveyörlere sahip 57 futbol sahası büyüklüğündeki tesisinde, eski konveyörlerini modern ve daha etkin sistemlerle değiştirerek verimliliğini artırdı. Çözümü Cisco-Eagle ve Hytrol’den alan American Greetings, e24i çözümüyle enerji tüketimini düşürdü, gürültü düzeylerini azalttı.

Dünyanın en büyük tebrik kartı şirketi olan American Greetings, “Kabalığın beklendiği ve nezaketin lüks olduğu bir zamanda yaşıyoruz. Ama daha iyisine inanıyoruz. American Greetings dünyayı daha düşünceli ve sevgi dolu bir yer haline getirmek için her gün çalışıyor. Mutluluk ifadeleri yaratıyoruz, Günlük iletişimimizi biraz daha anlamlı hale getirmeye yardımcı olmak için kahkaha ve sevgi” misyonuyla bir asrı aşkın süredir faaliyetlerini sürdürüyor. Kendi adını taşıyan markası Carlton Cards, Gibson, Recycled Papersellers, Just For You, Tender Thoughts, Papyrus ve DesignWare parti ürünlerini ve Amerikan Greetings ürünlerini içeren diğer kağıt ürünlerini, Greetings ve Plus Mark hediye paketi ile kutulu kartlarını kapsayan, tüm dünya tarafından tanınan bir dizi tebrik kartı üretim hattına sahip olan American Greetings, bu ürün gruplarının yanında AG Properties Grubu aracılığıyla popüler karakterlerle markalar da yaratarak, bunların lisanslamasını da yapıyor.

60 yıl önce Osceola ile Arkansas tesisini kuran ve burada, “ABD’deki en büyük tek katlı bina” unvanını alan American Greetings; çeşitli tip, model ve üreticilerden oluşan kilometrelerce konveyörlere sahip 57 futbol sahası büyüklüğündeki tesisinde, yıllar içerisinde birçok malzeme aktarım projesi hayata geçirdi.

Tesis iyileştirme süreci için Cisco-Eagle ve Hytrol’e başvurdu

Eski konveyör çeşitlerinin sürekli onarım ve servis ihtiyacı nedeniyle, bu sistem karışımı şirketin bakım kapasitesini zorlamaya başladı. Günde 24 saat, haftada 5 ila 6 gün, yılda 10-11 ay kesintisiz çalışarak; enerji ve bakım maliyetlerinin düşürülmesini zorunlu hale getiren tesis için American Greetings, bakım maliyetlerini azaltmak ve operasyonu birleştirmek amacıyla tesis iyileştirme sürecini başlatarak, Cisco-Eagle ve Hytrol ile iletişime geçti. Çözüm için ergonomi ve tesis güvenliği de denklemde göz önünde bulundurulması gereken faktörler arasına yer alıyordu.

Bunun yanı sıra pek çok konveyör, özellikle de eski modeller gürültü tehlikesi oluşturabilir. ABD Ulusal Mesleki Güvenlik ve Sağlık Enstitüsü’ne (NIOSH) göre, mesleki işitme kaybı Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışma ile ilgili en yaygın rastlanan rahatsızlıklardan birini oluşturuyor. Yaklaşık 22 milyon ABD’li işçi, iş yerinde tehlikeli düzeyde gürültüye maruz kalıyor. Bunun sonucu olarak, işitme kaybı engelliliği ortaya çıkan işçilere tazminat olarak yılda tahmini 242 milyon dolar harcanıyor. NIOSH, yüksek gürültünün iş yerinden mümkün olduğunca uzaklaştırılmasını ve gürültüye maruziyetin kontrol altına alınamadığı veya ortadan kaldırılamadığı durumlarda kulak koruyucuların kullanılmasını öneriyor.

Tüm sorunları gidermek için Hytrol E24i çözümü

American Greetings’te bakım sorunlarıyla ilgilenmek, Bakım Amiri Gerald Davis’in rutin göreviydi. Davis, sistemi çalışır durumda tutmak için yaratıcı çözümler üretti; ancak tesisin ölçeği ve operasyonel talepleri göz önüne alındığında bu zor bir görevdi. Çözüm için American Greetings ile ilgilenen Cisco-Eagle Yöneticisi Rodney Freeman, “30 yılı aşkın modellerin yedek parçalarını bulmak genellikle zordur. Amerikan Greetings şirketinde karşılaştığımız en büyük güçlük, eski bir sistemi canlı tutmanın yeni yollarını bulmaktı” dedi. Freeman, Hytrol’ün E24i 24 voltluk elektrikli silindir sistemlerine sahip bir çözümü, American Greetings’in tüm sorunlarını gidermek için sundu. American Greetings’in eski mühendisleri Alan Keith ve Gerald Davis’in de dahil olduğu American Greetings Ekibi, E24i’yi çalışırken görmek için Hytrol’ün Arkansas’ta yer alan Jonesboro Teknoloji Merkezi’ne gitti.

Güç tasarrufu ve azalan gürültü düzeyinin yanı sıra çeşitli avantajlar sunuyor

Hytrol Entegre Sistemler ve Kontroller Direktörü Boyce Bonham, bakım maliyetlerinin (yedek parçalar ve programlı bakım aracılığıyla) E24i’yi açık arayla uygun bir çözüm haline getirdiğini; ancak bunun yalnızca başlangıç olduğunu vurguladı. E24i ayrıca, Osceola tesisindeki konveyörlerin sayısı göz önüne alındığında, ciddi kaygılar oluşturan enerji tüketimini ve gürültü seviyelerini de azaltıyor. Konuyla ilgili Bonham, “İlk hat bir tür değerlendirmeydi ve bunu da ikinci hat takip etti. Hytrol, artık American Greetings tarafından tercih edilen konveyör. Stoklanan bakım parçalarını azaltmak ve planlı bakımı ortadan kaldırmak, Hytrol sisteminin kurulum aşamalarında çok önemliydi. O sırada en büyük endişe kaynağı olmasa da önemli bir faktör, işletmedeki gürültünün azaltılmasıydı. Çok daha sessiz çalışan sistemden etkilendiler ve bu sistemin aynı zamanda enerji tasarrufu sağladığını da fark ettiler. Diğer hatlarını da yeni ekipmanlarla değiştirmeye devam ediyorlar” açıklamasında bulundu.

Çözümle ilgili olarak American Greetings Mühendislik Proje Müdürü Ira Koonce ise, “Karton kontrolleri için hava keseleri ve gergili biriktirme makaralı konveyör kullanıyorduk. Konveyör 30 yaşının üzerindeydi. Artık kullanılmayan testere dişi birleştirme istasyonunu işletme dışına çıkarabildik. American Greetings birkaç yıl önceki projelerde Cisco-Eagle ile çalışmıştı. Bu ilişkiyi tazelediler ve şimdi daha müşteri odaklı iş yapar görünümdeler. Bu konveyör teknolojisi, güç tasarrufu, gürültünün azaltılması ve basınçlı havaya gereksinim olmaması gibi çeşitli avantajlar sağlıyor. Ayrıca, olası motor arızaları için daha kolay bir çözüm yolu sağlıyor gibi görünüyor. Böyle bir arıza daha meydana gelmedi” dedi. American Greetings gibi şirketler, eski teknolojilerin yerini alan yeni otomasyon çözümlerinin önemli ölçüde daha düşük desibel seviyeleri sağladığını fark ediyor. Konuyla ilgili olarak Koonce, “Önceki sistemde desibel seviyesini kontrol ettik ve güvenlik eşiğine ulaşmadı. Ses farkı fark edilebiliyor ve bir güvenlik sorunu meydana getirmiyor. Gürültüde yapılabilecek her tip azaltma yöntemi, sistemin rahatlamasına yardımcı olur” ifadelerini kullandı.

Kaynak: www.cisco-eagle.com

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com