Connect with us

Konveyörler

Sektörün yerli öncüsü Mimsan, 20 yılı aşkın süredir konveyör sistemi ihraç ediyor

Yayın Tarihi

on

Konveyör sektörünün Türkiye’deki öncü isimlerinden Mimsan Konveyör, başarıyla tamamladığı TÜBİTAK projeleriyle teknolojinin de öncüsü olarak anılıyor. Yurt içindeki başarısını yurt dışına da taşıyan Mimsan Konveyör, 20 yılı aşkın süredir farklı faaliyet alanlarına sahip büyük üretim tesisleri için konveyör sistem ihracatı gerçekleştiriyor. Firma olarak en önemli özelliklerinden bir tanesinin Ar-Ge yatırımları olduğuna dikkat çeken Mimsan Konveyör Sistemleri Genel Müdürü Ali Çetin, her firmanın kendi ölçeğinde teknolojik yatırım yapması gerektiğine vurgu yapıyor.

Mimsan’ı tanıyabilir miyiz?

Mimsan Konveyör, sektördeki hikayesine 1977 yılında 200 metrekarelik bir alanda başlamıştır. Firmamız kuruluşundan bu yana, konveyör sistemlerinde faaliyet gösteren ve Ar-Ge’ye yapmış olduğu yatırımlarla, çağın gereksinimlere ayak uydurabilen köklü bir firmadır. İstanbul’da toplam 12.000 m2 fabrika alanı ile anahtar teslim projeler sunmaktayız. İş alanımız; üretim ve montaj hatları kurulumu ile ürün ön montajından başlayıp, paketlenip sevkine kadar üretim hatlarının devreye alınması olarak tanımlanabilir. Başarı ile tamamlamış olduğumuz birçok TÜBİTAK projeleri ile sektöründe teknolojinin öncüsü olarak anılmanın gururunu yaşıyoruz.

Mimsan Konveyör olarak, 20 yılı aşkın bir süredir yurt dışındaki farklı faaliyet alanlarına sahip büyük üretim tesisleri için konveyör sistem ihracatı yapıyoruz. Bizler, ‘dün, bugün ve yarın’ ilkesiyle her bir sistemin tasarımı ve inşasını, müşterilerimizin üretim gereksinimlerini, tesislerin düzeni ve ulaşmak istedikleri hedefleri doğru bir şekilde analiz ederiz. Müşteri ve iştiraklerimizin memnuniyetlerini, 40 yılı aşkın süredir olduğu gibi her zaman ön planda tutarak faaliyetimizi aynı heyecanla yürütürüz.

Ar-Ge’ye oldukça önem veren bir firma olarak, çalışmalarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Ar-Ge çalışmalarının, genellikle bir şirketin hayatta kalmasında ve gelişmesinde çok önemli bir faktör olduğunun bilincinde olan bir firmayız. Öncelikle Ar–Ge çalışmalarımıza yön verirken sektörel pazarı, süreçlerini ve bu pazarın ihtiyaçlarını en iyi şekilde belirlemeye çalışıyoruz. Yeni ve özgün tasarım ürün üretiminde ve sistemlerimizde dikkat ettiğimiz konu, bu tasarımın performans artırırken bir yandan da maliyet azaltacak yeni teknikler ve teknolojiler barındırıyor olması. Böylelikle Ar–Ge faaliyetlerimiz sayesinde müşterilerimizin değişen ihtiyaç ve tercihlerini karşılayabiliyoruz. Tecrübeli takım arkadaşlarımızın yanında dinamik ve genç Ar-Ge ekibimizle birlikte ortaya çıkan riskler en aza indirgenmiş ama teknolojiye ayak uydurabilen ürünler çıkarmış oluyoruz. Daha önce de bahsettiğimiz gibi, Türkiye’de ilk diyebileceğimiz 3 patentli TÜBİTAK projemiz bulunmaktadır. Bu bizim için çok gurur verici bir konu. Sektördeki devamlılığımızı sağlayan en önemli özelliklerimizden birisi Ar-Ge yatırımları yapıyor olmamız ve bu yatırımlarımızın tüm paydaşlarımıza ve milli üretimimize fayda sağlıyor olmasıdır.

Ürettiğiniz sorter sistemler, As/Rs sistem ve teleskobik konveyör sistemleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

Ürün portföyümüz özellikle aktarma istasyonları, e-ticaret sektöründe faaliyet gösteren ve lojistiğin bulunduğu tüm alanlara hitap etmektedir. Üretimini gerçekleştirdiğimiz ürün gruplarımıza ait detaylı bilgiye ‘www.mimsan.com.tr’ web adresimiz üzerinden de ulaşılabilir. Sektöre yönelik ürünlerimizi; ayrıştırma sistemleri, aktarma istasyonları, yükleme boşaltma istasyonları gibi hem zamandan hem de maliyetten kazanç sağlayacak uygulamalar oluşturuyor.

Ürün gruplarımız içerisinde yer alan teleskopik konveyörler; araç yükleme ve boşaltma işlemlerini güvenli ve hızlı şekilde gerçekleştirmek için tasarlanmıştır. Farklı boyutlardaki malzemelerin kamyonlardan, konteynerlerden vb. yükleme ve boşaltma işlemlerini kolaylaştırmayı sağlar.

As/Rs; otomatik depolama ve geri alma sistemini, depolama yerlerinden ürünlerin yerleştirilmesi ve alınması için çeşitli bilgisayar kontrollü sistemler olarak tanımlanabilir. Bu tarz sistemler konvansiyonel depolama sistemlerine göre, daha az alanda daha fazla ürüne güvenli ve hızlı erişimi sağlar.

Sorter sistemler; özellikle şu sıralar ismini son kullanıcılar tarafından sıkça duyduğunuz, ürünleri istediğiniz özelliklere göre ayıran ve doğru adreslere yönlendiren sistemlerdir.

Bu sistem lojistikte; farklı ölçülerde, farklı bölgelere gidecek olan ürünleri manuel değil, otomatik olarak sistem üzerindeki ilgili adrese gönderir.

Özellikle pandemi dönemi ile online alışverişlerin yoğun olduğu günümüzde, bu tarz sistemler ile hem müşteri memnuniyetini sağlıyor hem de lojistik anlamında işlem hızıyla değişen yeni dönem alışveriş mantığına birçok firmayı adapte etmiş oluyoruz. Son 1 yıl içerisinde kendi alışveriş alışkanlığımızdaki değişimi gözlemlediğimizde bile, lojistik sektörü ve buna bağlı olan tüm sektörlerin hızlı bir değişimle evrildiğini görmekteyiz.

Küresel ölçekte Türkiye’nin lojistik ve depo çözümleri alanındaki yerini değerlendirebilir misiniz?

Türkiye lokasyon olarak Orta Doğu, Türk Cumhuriyetleri ve Avrupa arasında bir aktarma merkezi ve köprü oluşturmasından kaynaklanan avantajlı konumu ile birçok ülke tarafından lojistik üssü olarak tanımlanabilir. Lojistik kavramı; ihracat, ithalat, büyük ölçekli perakendecilik, elektronik ticaretle ile birlikte pandemi döneminde daha da öne çıkmıştır.

1980 ve 1990’lı yıllarda dünyada olduğu gibi Türkiye’de de lojistik, sadece kara, hava, deniz, demiryolu ve kombine taşımacılık olarak adlandırılırken şu an her şey için teslimat anlamına gelmektedir.

Ülkemizde lojistik sektörü gelişim göstermekte ancak her alanda olduğu gibi, kural ve standartların herkes için tam olarak netleştiğini söylemek ne yazık ki zor. Firmalar artan talebi karşılamaya yönelik altyapısı olmadığı durumlarda hem ticaret alışverişinde hem de iş hacminde büyük sıkıntılar yaşamaktadır. Bu tarz yaşanan tecrübeler teknoloji kullanımını ve teknoloji üretimini zorunlu hale getirmiştir. Firmaların birçoğu rasyonel yatırıma gittiler ve bizler de sektörün öncü lojistik firmaları ile bu bağlamda projeler gerçekleştirdik ve hala devam etmekteyiz. Yapımız gereği her zaman çağın gereksinimlerine adapte olduk. Her firma, çağın gereksinimleri için işine kendi ölçeğinde teknolojik yatırım yapmalıdır.

Kaynak: Hürriyet

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Advertisement
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konveyörler

Süt üretim hattına özelleştirilmiş FlexLink çözümü

Yayın Tarihi

on

Dolum makineleri ve paketleyiciler arasında yüksek esnekliğe ihtiyacı olan FlexLink müşterisi, kapasiteyi artırmak, eski konveyör sistemlerini yenilemek ve dolum alanındaki hijyen koşullarını iyileştirmek istiyordu. Fabrikanın eski manuel sistemi pahalıydı ve dolum işlemi tamamlandıktan sonra temizlenebiliyordu. Bu nedenle, yeni sistem otomatik olmalı ve iyi hijyen, düşük bakım ve yüksek erişilebilirlik odaklı olmalıydı. Belirli hijyen ihtiyaçları için özelleştirilmiş bir yıkama programıyla konveyör sistemi tasarlayan FlexLink, üretimin kısa bir süre durdurulmasını sağlayan konveyör bölümlerini, kendi atölyesinde önceden monte etti ve bu, monte edilen konveyörlerin fabrikaya kaldırılmasına olanak sağladı. Bu projedeki teknik bir zorluk, fabrikadaki sınırlı alandı. FlexLink, zemin alanından tasarruf etmek için konveyörleri farklı seviyelere yerleştiren kompakt bir çözüm tasarladı.

Ürün hasarının azaltılması

Süt endüstrisinde sık karşılaşılan bir sorun, üretim sırasında zarar gören konteynerlerdir. FlexLink, konveyörlerin hızını dinamik olarak kontrol ederek konveyörde sıra bekleyen paketlerin geri basıncını azaltmak için uygulama yaptı. Eski sistemde sürtünmeyi ve geri basıncı azaltmak için su ve sabun kullanılıyordu; ancak yeni çözümde bunun gerekli olmadığı ve daha maliyetli olduğu görüldü.

Temiz bir konveyör sistemi

İş birliğinin sonucu birçok yönden ödüllendirici oldu. Eski konveyör sisteminin yenilenmesi, tedarikin daha yüksek güvenilirliğini sağladı ve üretim zamanında hazırdı. Ayrıca daha iyi erişim için daha fazla alan yaratıldı ve bu da daha iyi bir çalışma ortamı oluşturdu. Temizlik sürecinin daha hızlı ve etkili olmasıyla üretim maliyetlerini düşüren firma, bu yatırımla daha rekabetçi bir hale geldi.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Konveyörler

Kanguru Grup, ‘Yılın Lider Konveyör ve Otomasyon Sistemleri Markası Ödülü’nü aldı

Yayın Tarihi

on

Sectech Endüstriyel ana sponsorluğunda, Ratel Medya ve Luna Medya Ajansı organizatörlüğünde bu yıl 2’ncisi düzenlenen Kristal Şehir ve Başarı Ödülleri sahiplerini buldu. DoubleTree By Hilton Topkapı’da düzenlenerek Türkiye’nin üreten, istihdam yaratan, uluslararası ve ulusal rekabette fark yaratan markalarının, iş insanlarının ve girişimcilerin ödüllendirildiği Kristal Şehir ve Başarı Ödülleri’nde, ‘Yılın Lider Konveyör ve Otomasyon Sistemleri Markası Ödülü’nü Kanguru Grup aldı. Sunuculuğunu Buket Aydın ve Yavuz Seçkin’in yaptığı ödül töreninde; gıda, otomotiv, talaşlı imalat, tekstil, bavul üretim, ambalaj sektörleri başta olmak üzere birçok sektörün konveyör otomasyon sistemlerini yapan, “Aktarmak Bizim İşimiz” sloganıyla sektöründe lider bir marka olan Kanguru Grup adına, Yönetim Kurulu Başkanı Olcay AydınYılın Konveyör ve Otomasyon Sistemleri Markası” ödülünü aldı.

Montaj konveyörleri, kumaş taşıma konveyörleri, iplik taşıma konveyörleri, çöp taşıma konveyörleri, koli taşıma konveyörleri, kum taşıma konveyörleri, paketlenmiş gıda taşıma konveyörleri, elektronik oyuncak ve elektrikli ev aletleri konveyörleri, kargo amaçlı depolar arası sevk konveyörleri başta olmak üzere birçok alanda kullanılan düz konveyörler, minyatür konveyörler, z tipi konveyörler, rulolu konveyörler, modüler bantlı konveyörler üreten Kanguru Grup, değer yaratma misyonuyla çalışmalarını sürdürüyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Konveyörler

Patates üretiminde taşıma sistemlerinin kullanımı

Yayın Tarihi

on

Dünyada çok miktarda patates tüketilmektedir ve özellikle üretim hacmi ve kapasitesi açısından patates işleme hatları gıda endüstrisinde en büyük ve sofistike olanlardandır. Özelleştirilmiş proses ve paketleme hatları uzmanı Heat and Control Genel Müdürü Blake Svejkovsky, patates cipsi, patates kızartması ve patates yan ürünleri gibi patates üretim hatlarında taşıma sistemleri ve taşıma çözümlerinin nasıl uygulanacağı ve hat akış verimliliğinin nasıl sağlanacağı konusunda soruları cevaplıyor.

Patates işleme tesislerinde taşıyıcılar ve taşıma sistemlerinin temel rolü nedir?

En basit düzeyde taşıyıcılar, bir patates işleme tesisindeki kritik işlem noktalarını birbirine bağlamak üzere tasarlanmıştır ve en iyi taşıyıcılar, ürünü mümkün olduğunca hızlı bir şekilde ilerletirken ürüne minimum zarar vererek bu işlevi yerine getirir. Bunun ötesinde, taşıma sistemleri ürün biriktirme veya tamponlama, dozajlama, yükseklik değişikliklerini aşma ve ürün akışını paralel ünite işlemlerine bölmek gibi önemli ara işlevler sunar. En iyi taşıma sistemleri, bu işlevleri güvenli ve hijyenik bir şekilde sağlayacak şekilde tasarlanmalıdır ve aşırı maliyet veya bakım süresi gerektirmemelidir.

Patates işleme tesislerinde taşıma bandı ve sistemlerinde genellikle hangi malzemeler kullanılır?

Taşıma sistemleri için en yaygın kullanılan malzemeler arasında genellikle 304 ve bazı durumlarda 316 paslanmaz çelik, polivinil klorür (PVC) ve diğer termoplastikler, polietilen, polipropilen ve UHMW bulunur. Kayışlı taşıyıcılar bu malzemelerin herhangi bir kombinasyonuyla tasarlanırken, en iyi yatay hareketli taşıyıcılar neredeyse tamamen paslanmaz çeliktendir.

Patates işlenirken genellikle kaç tür taşıyıcıya ihtiyaç duyulur?

Patates işleyicileri, bağlandıkları her işleme noktası için köprü taşıyıcılarının kendi benzersiz gereksinimlerine sahip olduğu için işlenen her düğüm noktası kadar çok sayıda taşıyıcı kullanırlar, örneğin ham ürünler için kir giderme, kızartılmış ürünler için yağ giderme, mutfakta baharatlama ve tartıcıda baharatlama gibi.

İşleme hattına düzgün bir aktarım ve dağılım elde etmek için ürün aktarım hızı nasıl kontrol edilir?

Ham malzeme ve bitmiş ürün için Revolution Gate adı verilen bir teknoloji, kitle akış yeteneği ile ürünün sızdırmadan, zarar vermeden veya karmaşık mekanizmalar olmadan çok granüler, doğru ve tekrarlanabilir bir şekilde dozlanmasını sağlar. Ayrıca, biriktirme tamponları ile birlikte dozajlama taşıyıcılarının kullanılması daha genel bir dozajlama yöntemi sağlayabilir. Depolama hazneleri ham patates akışını sonraki işleme noktalarına tamponlayabilirken, patates işleyicileri, hacimsel akış kontrolü için sensörlerle desteklenen taşıma sistemleri ve ağırlığa dayalı kütle akış sistemlerini kullanarak aktarım hızını kontrol edebilir. Ağırlığa dayalı kütle akış taşıma sistemleri, yüksek çözünürlüklü yük hücreleri kullanarak ürün akışını en doğrudan ve kesin şekilde ölçme ve ayarlama sağlar ve bunlar, biriktirme taşıyıcıları gibi diğer sistemlerle birlikte bitmiş patates ürünleri için de kullanılır.

Bir patates işleme tesisindeki tüm taşıma sistemleri ağır işlerde kullanılmak üzere tasarlanır mı?

Bütün taşıyıcılar uzun arızasız çalışma süreleri sağlamak için sağlam bir şekilde inşa edilmelidir, ancak her bir taşıyıcı, işleme alanının taleplerine göre tasarlanmalıdır. Genellikle en ağır iş taşıyıcıları, ham ürün işleme alanı içindekilerdir.

Bir taşıyıcı tasarlanırken, işleme sürecini optimize etmeye yardımcı olacak özellikler neler olabilir?

Taşıyıcılar, kir, su, dilimleme parçaları, yağ ve kırıntı çıkarma gibi çeşitli ekranlarla donatılabilir. Taşıyıcılar ayrıca çeşitli kapılara sahip olarak tasarlanır; bu, ürünün birden fazla son noktaya talep üzerine dağıtılmasına izin verir ve her biri benzersiz bitmiş ürünler üretebilir. Son olarak, daha özel özellikler ve alt sistemlerin entegrasyonu, bir taşıyıcıyı tamamen benzersiz bir sisteme dönüştürebilir; bunlar arasında bir biriktirme veya baharatlama sistemi gibi sistemler bulunur; her ikisi de patates işleme tesislerinde ürün aktarımı sağlayabilir ve kritik işlevler sunabilir.

Bir işleme tesisi için taşıma sistemleriyle ilgili en zorlu yönler nelerdir?

En zorlu yön, kritik ve son derece önemli hijyen ihtiyaçları için tasarım yapmaktır. Bu hem gıda güvenliği hem de üretkenlik ve kullanılabilirlik açısından geçerlidir. En iyi sistemler, minimum hijyen temizliği için tasarlanır ve en yüksek hijyen seviyelerine sahip olurlar. Ayrıca, sınırlı alan kısıtlamalarına karşı aktarım sistemlerinin tasarlanması, özellikle taşıyıcıların temel aktarım işlevinden daha fazla işlev sağlaması gerektiği gerçeği, sıkı alanlarda düzenlemelerinin karmaşıklığını artırır. Bu gerçeği göz önünde bulundurarak, bir sonraki en zorlu yön, bakım erişilebilirliği olabilir. En iyi taşıma sistemleri, bakım parçalarına kolay erişimi kolaylaştırmalıdır ve herhangi bir önleyici bakım gerektirmemelidir. Sıkı alan kısıtlamalarıyla birlikte bakım erişilebilirliğini takip eden bir diğer zorlu yön, hijyen operasyonlarıdır. Yine, en iyi taşıyıcılar, yerinde temizlenmelerine izin veren şekilde yapılandırılmış, kiri biriktirmeyi önleyen taşıyıcılar ve bileşen parçaları sayesinde temizlenmesi için zaman ve çaba harcamadan temizlenebilirler. Bu alanla ilgili zorlukların ötesinde, taşıma sistemleriyle ilgili olarak patates işleyicileri, maliyet kısıtlamaları, kurulum zamanlaması ve projenin başlangıç aşamasında tüm gereksinimlerin net ve doğru bir şekilde anlaşılması konusunda zorluklarla karşılaşırlar.

Bir patates işleyicisi, en son teknolojiye sahip taşıyıcıları kullanarak işletmedeki ürünlerinin hareket hızını ve enerjiyi koruyarak diğer kaynakları nasıl sağlayabilir?

En enerji verimli taşıma sistemlerini araştırmakla birlikte, patates işleyicileri, taşıyıcıların görev için yeterli boyutta olduğunu sağlamak için keşif sürecinin bir parçası olarak ayrıntılı bir üretim analizi sunan deneyimli bir satıcıyla ortaklık yapmalıdır. Aşırı boyutlu bir taşıyıcı daha fazla enerji gerektirecek ve daha küçük modellere göre daha fazla alan kaplayacaktır, bununla birlikte, küçük boyutlu bir taşıyıcı sıkışabilir ve ürün akışında tıkanıklıklara neden olabilir ve ürün zararına yol açabilir. En son teknolojiye sahip taşıma sistemleri, ileri kontroller ve bilgi sistemlerini kullanarak uyum içinde çalışacak şekilde tasarlanacaktır, bu da ürün akışının tesisin her yerinde dengeli kalmasını ve hiçbir sistemin fazla beslenmediğini veya ürün açlığı çekmediğini sağlar. Bu kontrol sistemleriyle sağlanan yanıt verme yeteneği ve bağlantılılık, taşıyıcıların sadece gereken miktarda ürünü mümkün olan en kısa sürede ve zarar vermeden hareket ettirmek için gereken enerjiyi tüketmelerini sağlar.

Taşıma sistemleriyle ilgili olarak hijyenin önemi açıklar mısınız?

Her işlemci için kâbus gibi bir durum, bir ürün geri çağırmasıdır: Üretkenlik saatleri ve hatta günleri, ürünle birlikte heba olabilir, tüketici sağlığına olası etkiler ve tüketici güveninin kaybı da eklenir. Bu nedenle, taşıma sistemleriyle ilgili hijyen düşünceleri üzerinde durulamaz. İşlemciler, tesislerinde güçlü hijyen standartlarını uygulamak için ellerinden geleni yaparlar ve çabalarına yardımcı olmak için en deneyimli taşıma sistemleri sağlayıcıları, öncelikle gıda güvenliği odaklı olarak aşağıdaki sistemleri sağlar:

·   IP-65 ve NEMA-4X standartlarına uygun olarak tasarlanmış,

·   Stratejik noktalarda 304 veya 316 paslanmaz çelik ve diğer korozyona dayanıklı alaşımlardan yapılmış,

·   Tamamen kapalı ve sızdırmaz iç yapıya sahip,

·   Entegre sprey sistemleri veya tam temizlenilebilir sistemler içeren,

·   Yüksek basınçlı yıkama veya silme temizliği için kolaylık sağlayan,

·   Bu tür taşıma sistemleri, işlemcilerin kısa vadede hijyen iş saatlerinden tasarruf etmelerinin yanı sıra ürün kontaminasyonunun olumsuz durumlarını da önlemeye yardımcı olur.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com