Connect with us

Akıllı Palet Taşıyıcı

Paket taşıma sorunlarına üretken LAC çözümleri

Yayın Tarihi

on

Uluslararası nakliye, kurye hizmetleri ve taşımacılıkta uzmanlaşmış lojistik sektöründe küresel çapta faaliyetlerini sürdüren LAC Conveyors & Automation, yeni bir paketleme ayırma konveyör sistemine yatırım yaptı. LAC’ın sunduğu paketleme ayırma konveyör sistemi, paket taşıma zorluklarını karşılamada tüm otomasyonla lojistik sektörüne avantaj sağlıyor.

Uluslararası ölçekte ticaret yapan ve koli teslimatı, tedarik zinciri yönetimi ve koli ayırma gibi hizmetler sunan şirket, mevcut deposunu değiştirmek için daha büyük yeni bir binaya ihtiyaç duyuyordu. Yeni depoları, artan talepten kaynaklanan yeni zorluklarını karşılamak için otomatik bir ayırma sistemi ile donatılmak zorundaydı. Otomatik sıralama sistemi, görüntü yakalama dahil dinamik bir DWS (Boyut Tartım Taraması) sistemi içeriyor. LAC’nin tasarım ekibi, ideal sistemi bir araya getirirken birkaç faktörü göz önünde bulundurmak zorunda kaldı. Değişen boyutlar, şekiller ve ağırlıklara uyumlanırken artan iş hacmini karşılayabilmeleri gerekiyordu. Ayrıca, gelecekteki ölçeklenebilirlik ve yeniden yapılandırma gereksinimlerini karşılayabilmek için modüler ve uyarlanabilir bir yaklaşıma ihtiyaç vardı. Düzensiz şekiller de dahil olmak üzere paketlerin çeşitliliği, 20 cm2 x 2 cm kalınlıktan 120 cm uzunluğa ve 80 cm yüksekliğe kadar ve ağırlıkları 0,5 kg ile 30 kg arasında değişiyordu.

LAC çözümü

Çözümün, gevşek yüklü malzeme, kafesler ve paletler ile kamyonlardan gelen ve çıkan malzemeleri karşılayabilmesi ve teslimat araçlarına saatte 2.000’den fazla paket hacmine sahip olması gerekiyordu. DWS sistemi, kurye minibüslerine giden ve giden araçlardan tam otomatik bir ön ayırma sağladı ve ana sistem tarafından manuel müdahale gerektirdiği belirlenen öğeler için bir yeniden işleme alanı dahil etti.

Genel çözüm, LAC standart konveyör çözümlerinin akıllı bir konfigürasyonunu sunuyor. Bu nedenle, konveyör sistemi aşağıdaki konveyör elemanlarını içeriyor: Hat şaftlı konveyör, alttan askılı AC motorlara sahip 90 derecelik makaralı konveyör dirsekleri, bantlı konveyörler ve eğimli bantlı konveyörler, Ro7 tahrikli motorlu makaralı konveyörler, bant altı makaralı konveyörler, direk ve koli şalter sıralayıcılar, sistem çevresinde kolay erişim için yürüyüş yolları, platformlar ve döşeme. Aynı şekilde 5 taraflı çok yönlü barkod okuma (lazer tabanlı), LFT boyutlandırma ve koli tanımlama için terazili DWS sistemi kullanılmaktadır.

LAC, müşterilerin sürekli değişen taleplerini karşılamak için hızla üretilen ve kurulan hızlı ölçeklenebilir çözümler sunarak; müşteriye aşağıdaki tam entegrasyon paketini sağladı:

Konveyörlerden yapılan sistem:

Mekanik kurulum

 • Elektrik tesisatı
 • Kontroller
 • Mühendislik
 • Proje yönetimi
 • Bölgeye teslimat

Avantajlar:

 • Verimliliği optimize eder,
 • Manuel taşıma gereksinimlerini azaltır,
 • Modüler tasarım, kolay ölçeklenebilirlik sunar,
 • Değişken yüklerin üstesinden gelmek için tasarlanmıştır,
 • Sağlam ve güvenilir sistem,
 • Paket şekilleri ve boyutlarına uyum sağlamak üzere tasarlanmıştır,
 • Hızlı kurulum,
 • Yapılandırılabilir sistem,
 • Düşük bakım ihtiyacı.

LAC, ihtiyaçlarınızı nasıl karşılar?

Çok çeşitli lojistik çözümler sağlayabilen LAC; konveyör sistemi, koli ayırma veya başka bir lojistik çözümde, sorunları aşar ve ihtiyaçlarınızı karşılar. Hem manuel hem de otomatik paket işleme ve ayırma için bir dizi işleme çözümü sunan LAC, müşterilerinin ihtiyaçlara uygun olarak hassas konveyör sistemlerine sahip olmalarını sağlıyor. Paket işleme çözümleri, saatte 6.000 koliyi aşabilen iş hacimleriyle üst düzey sıralama sunuyor. Ayrıca bu, işletmenizin sahip olabileceği lojistik ve depolama taleplerini karşılayabilecek yüksek düzeyde bir etkinliğe imkan tanıyor. Kullanıcıların depolarındaki işlerini mümkün olduğu kadar kolaylaştıran LAC, işletmelerdeki yüksek düzey üretkenliği mümkün kılıyor.

Kaynak: lacconveyors.co.uk

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Akıllı Palet Taşıyıcı

Bir depoda %40 daha hızlı konteyner boşaltma süreci

Yayın Tarihi

on

Ürünler depoya vardıklarında uygulanan manuel olarak boşaltma ve paletleme işlemine alternatif bir çözüm bulmak için dünyanın en büyük lojistik şirketlerinden biriyle birlikte çalışan FlexLink, konteyner boşaltma işlemini %40 oranında azaltan çözüm geliştirdi.

Merkezi beslemedeki konteynerlerden farklı ağırlık ve boyutlardaki malların boşaltılması ve paletlenmesinde iyileştirmenin yanı sıra, personel tarafından yapılan el işçiliği ve tekrarlı kaldırma işlemlerinin azaltılması için çözüm geliştiren FlexLink; makaralı konveyörlerin arkasına monte edilen endüstriyel robotik paletleyicilerin, konteynerlerden manuel boşaltma işleminden sonra malları topladığı çözümüyle, boşaltma işlemi için zaman tasarrufu sağladı, paletleme kalitesini artırdı.

Çözümde, paletler değiştirilirken sürekli çalışmaya olanak tanıyan iki palet yükleme istasyonuyla yükler dakikada 12 döngüde taşınırken, konteynerler %40 daha kısa sürede ve daha az kişi ile boşaltıldı. Ayrıca, çift tutucu işlevi uygulandığında daha fazla zaman tasarrufu sağlanacağı belirlendi.

FlexLink’in müşterisi ayrıca, sistem kurulduktan sonraki 12 ay içinde yatırım getirisi elde ettiğini açıkladı.

Merkezi beslemedeki palet ıskartalarında azalma

Robotik hareketlerin hassasiyeti, FlexLink müşterisinin depo beslemedeki palet reddetme oranını %85’in üzerinde azalttı. Bu, depolamadan önce paletleri manuel olarak yeniden paletleme zahmetinden ve zamandan tasarruf sağladı.

Güvenlik ve hareketlilik

Geliştirilmiş güvenlik sistemi, operatörlerle güvenli bir birliktelik yarattı. Güvenlik bölgesine bir operatör girdiğinde otomatik olarak yavaşlayan ve gerekirse çalışmayı durduran robot kol, operatörler için güvenli operasyonlar ve kesintisiz bir iş akışı sağladı.

Çözümde, üniteler zemine sabitlenmediği için kullanıcı paletleyicinin yerini tesis içinde gerektiği gibi değiştirebildi. Bu hareket kabiliyeti, paletleyicinin paletten çıkarma ve yeniden paletleme için özelleştirme hatları da dahil olmak üzere birden fazla depo alanında kullanılmasını sağladı.

Devamını Oku

Akıllı Palet Taşıyıcı

Leuze’den palet magazinlerinde koruma için eksiksiz güvenlik çözümü

Yayın Tarihi

on

Otomatik yeniden başlatmalı palet magazinleri, sistem verimliliğinde artışa katkıda bulunur. Bunun için güvenilir bir erişim koruma sistemi gerekir. Endüksiyon döngüleri, ışık perdesi ve izlenen sinyal dizisi ile yeni bir güvenlik çözümü, EN 415-4 standardının revize edilmiş gereksinimlerini karşılar ve böylece maksimum güvenlik sağlar.

Revize edilmiş EN 415-4

Makine sistemleri üreticileri ve operatörleri yasal düzenlemelere uymak zorundadır. Üreticiler için Ürün Güvenliği Yasası, faaliyet gösteren şirketler için de Endüstriyel Güvenlik ve Sağlık Yönetmeliği geçerlidir. Bunun yanı sıra standartlar da önemli role sahiptir. Gereksinimleri tanımlar ve makineler ile sistemlerde güvenliğin sağlanmasına destek olurlar; ancak bunların Avrupa’da yasal bağlayıcılıkları yoktur. Makine veya sistem üreticileri ya da operatörleri için C tipi standartlar, özel bir önem taşır. Bunlar makineye özel güvenlik standartlarıdır. Bunlar arasında EN 415-4 “Paketleme makinelerinin Güvenliği – Bölüm 4: Paletleyiciler ve palet kaldırıcılar ve ilgili ekipmanlar” yer almaktadır. 1997’den itibaren standardın içeriği önemli ölçüde revize edilmiştir. Standardın gelecek sürümünde, üreticilere ve işletmeci şirketlere yeni gereksinimler getirilmiştir. Bu aynı zamanda otomatik yeniden başlatma ile palet magazinlerinin erişim korumasını da etkiler.

Harici indüksiyon döngüleri ile konvansiyonel konsept

Şimdiye kadar, otomatik yeniden başlatmalı birçok malzeme transfer istasyonu şu şekilde korunuyordu: Elektro-hassas koruyucu ekipman (ESPE) erişim noktasını güvence altına alıyordu. ESPE kesintiye uğrarsa, makine ve konveyör durduruluyordu. Forklift gibi bir koridor besleme aracı tarafından yüklendikten sonra durdurulan makinenin yeniden başlatılmasına gerek kalmaması için susturma sinyalleri olarak iki endüksiyon döngüsü kullanılıyordu. Bunlar ESPE’nin önündeki katta bulunuyor. Forklift endüksiyon döngüleri üzerinde hareket ettiğinde, elektro-hassas koruyucu ekipman geçici olarak köprüleniyor. Bu çözüm artık güvenlik teknolojisinin şu anki durumuna karşılık gelmiyor: Sistem genellikle tek kanallı bir değerlendirme mantığında sona eriyor. Sonuç olarak, belirli koşullar altında güvenlik performansı verilen uygulama için artık yeterli gelmiyor. Palet magazin için yeni bir erişim koruması türü, kişilerin girişini engellemeyi ama aynı zamanda paletlerin bir forklift aracılığıyla girmesine izin vermeyi amaçlıyor.

Standartlara uygunluk

Üreticiler ve işletmeler artık EN 415-4 standardının yeni versiyonunda açıklanan bir çözümden faydalanabiliyor. Palet magazinlerde bu tür erişim koruması için iki endüksiyon döngüsü de kullanılıyor. Konvansiyonel konseptlerden farkı ise her iki indüksiyon döngüsünün de tehlikeli bölgenin önünde yer almaması olarak ön plana çıkıyor. Bunun yerine, biri tehlike bölgesinin dışında, ikincisi ise elektro-duyarlı koruyucu ekipmanın arkasında, yani tehlike bölgesinin içinde konumlanıyor. ESPE optoelektronik koruyucu cihaz aynı zamanda önceki konumunda kalıyor. Daha önce olduğu gibi trafik bölgesini ve tehlike bölgesini ayırıyor. Ayrıca, tanımlanmış sinyal dizisini izleyen ve otomatik yeniden başlatmayı devreye alan bir güvenlik sistemi de mevcut.

Sistemin korunmasında imkanlar

Bu çözüm için şu teknik koşullar uygulanmalıdır: Palet magazini bitişik alanlarda emniyete alınmalıdır. ESPE’den geçen bir kişi, fark edilmeden sistemin diğer alanlarına girmemelidir. Bu, örneğin bir yükseklik sınırlaması vasıtasıyla mekanik olarak sağlanabilir. Sistem boş bir paletin geçmesine izin verir ancak bir kişinin geçmesine izin vermez. Alternatif olarak, kişinin tehlike bölgesine girişini algılamak için ikinci bir elektro-duyarlı koruyucu ekipman parçası takılabilir. Diğer bir gereklilik: Forkliftin üzerinde hareket ettiği dış indüksiyon döngüsü için yeterli alan olmalısıdır. Bu, iç dönü alanından daha büyüktür. Ayrıca, otomatik yeniden başlatmayı kapsadığı için işletim personeli bilgilendirilmelidir. Forkliftin sürücüsü, forkliftin yanında hareket ederek kimsenin tehlikeli bölgeye erişmemesini sağlamaktan sorumludur. Bu sırada iç alandaki kişi palet magazini çalıştırdığından sürücü dışarı çıkmamalıdır. Alternatif olarak bu risk, korumanın arkasına geçmeyi sağlayan bir güvenlik önlemi ile de ortadan kaldırılabilir.

Adım adım daha fazla güvenliğe 

Bu tür erişim koruması, tanımlı işlem süresince devrededir. Arka planda çalışmak, tam olarak bu süreç akışını izleyen güvenlik önlemidir. Sistem, yalnızca işlem serisi tamamlandıktan sonra makinenin otomatik olarak yeniden başlatılmasını sağlar. Bu işlem, revize edilmiş EN 415-4 standardında da açıklanmıştır:

1. Forklift gelir; makine çalışır durumda ve elektro-hassas koruyucu ekipman devrededir.

2. Forklift, dış indüksiyon döngüsü üzerinde hareket eder ve böylece sistem tarafından algılanır. Palet magazine çalışmaya devam eder.

3. ESPE, forklift tarafından kesintiye uğrar. Palet magazini durdurulur. Bu, ESPE’den insan geçmesi durumunda da geçerlidir.

4. Forklift hareket etmeye devam eder; dış ve iç indüksiyon döngülerinin üzerinde ve kesintiye uğrayan ESPE’nin koruyucu alanında bulunan tüm sensörlerin içinde bulunur.

5. Forklift paletleri bırakır ve geriye doğru hareket eder. Bu, önce iç indüksiyon döngüsünü ve ardından ESPE’yi serbest bırakır.

6. Forklift, dış indüksiyon döngüsünden çıkar. Sıra tamamlanır ve palet magazininin otomatik olarak yeniden başlatılması devreye alınır.

Özetlenirse, endüksiyon döngüleri tarafından forkliftin varlığı algılanırsa ve forklift belirtilen işlem sırasını doğru bir şekilde yürütürse, güvenlik sistemi işlemin otomatik olarak yeniden başlatılmasını sağlar.

D performans seviyesine göre mükemmel

Bu konseptle faaliyet gösteren şirketler, mevcut teknolojiye karşılık gelen standartlara uygun bir güvenlik çözümünden yararlanmaktadır. EN 415-4 “Paketleme Makinelerinin Güvenliği – Bölüm 4: Paletleyiciler ve palet kaldırıcılar ve ilgili ekipman” standardı gereksinimleri bu şekilde karşılanır. Sistem, ikinci en yüksek güvenlik seviyesi olan D performans seviyesi  için tasarlanmıştır. Manuel operatör müdahalesi olmadan makinenin otomatik olarak yeniden başlatılması sayesinde paketleme sisteminden optimum düzeyde fayda sağlanabilir. Artan güvenilirliğe ek olarak, avantajlar ayrıca el ile çalıştırma durumu için de optimum korumayı içerir: sıralı ve zaman izlemeli işlem, bypass durumuna karşı yüksek koruma sağlanmasına yardımcı olur. Ayrıca sistem, birincil kontrolün güvenlik devresine kolayca entegre edilebilir ve servis maliyetlerinin en az düzeyde kalmasını sağlar. Diğer ek bir esenklik de kullanılabilirlik ile ilgilidir: Çözüm, paletleyiciler ve palet boşaltma makinelerinin ikisi için de uygundur; malzemeleri taşıma serbestisi sağlar. Ölçeklenebilirlik sayesinde güvenlik sistemi, uygun bileşenlerin kullanılmasıyla çeşitli uygulamalarda ayarlanabilir.

Kullanıma hazır sistem

Leuze, otomatik yeniden başlatmalı palet magazinlerinde erişim koruması için tarif edilen güvenlik çözümünü, aşağıdaki bileşenlerle güvenlik açısından test edilmiş ve onaylanmış eksiksiz bir paket olarak sunmaktadır:

 • Değerlendirme üniteli indüksiyon döngü seti
 • Zemine montaj için cihaz sütunlu MLC 500 güvenlik ışık perdesi
 • MSI 400 güvenlik kontrolü, programlanabilir ve indüksiyon döngü kontrolörlü Leuze güvenlik programı
 • 2 kanallı güvenlik çıkışı
 • Elektromekanik sıfırlama aparatı olarak onay kutusu

İşlem dizisi doğru şekilde tamamlanmazsa sıfırlama aparatı kullanılır ya da insan geçişi,  elektro-hassas koruyucu ekipmanı kesintiye uğratır. Düğme, sisteme işlemin doğru bir şekilde yeniden başlatılabileceğini ve kişilerin artık tehlike bölgesinde bulunmadığını onaylamada kullanılır.

Kullanıma hazır bir sistem olarak Leuze çözümü, kuruluma takiben kullanılabilir. Bu nedenle sistem güvenliği her zaman sağlanabilmektedir. EN 415-4 gereksinimleri şimdiden karşılanmaya başlanmıştır.

Devamını Oku

Akıllı Palet Taşıyıcı

Karma siparişli kasa paletlerinde ödüllü teknoloji

Yayın Tarihi

on

Büyük süpermarket zincirleri için en büyük zorluklardan biri, her bir mağazanın ihtiyaçlarına özel, karışık sipariş paletlerinin oluşturulmasıdır. SKU gereksinimleri yerel demografiye ve hatta mağaza formatına göre farklılık gösterdiğinden, marketlerin paletleme süreçlerinde bunun hesaba katılması hayati önem taşır.

Özellikle pandemi döneminde, alışveriş yapanların deneyimlerinin boş raflar tarafından engellenmemesi için mümkün olan en kısa sürede raflara stok almak toplumsal bir görev haline geldi. Ancak pandemi sonrasındaki dünyada da, süpermarketler stratejilerine hız ve doğruluğu eklemeye devam edecekler. Tekli SKU paletlerinden özelleştirilmiş karışık paletler oluşturmaya yönelik uzun ve monoton manuel yaklaşım açık kusurlar taşıyor. Manuel bir lojistik süreciyle, talepteki artış, iş gücüne fazla zaman harcanmasına yol açan ve verimliliği azaltan yorgun bir iş gücü riski de taşır. Ancak esnek otomasyon kullanımı sayesinde marketler, paletleme sürecinin hızını üç katına çıkarma potansiyeline sahip olur.

ACPaQ, ileri görüşlü şirketlerin gereksinimlerine dayalı olarak “gökkuşağı paletleri” olarak da bilinen karışık kasa paletlerinin tam otomatik sipariş toplaması için evrensel olarak uygulanabilir bir çözümdür. Ürün, sınıfının en iyisi KUKA Robot teknolojisini ve Swisslog’un lojistik çözümleri oluşturma konusundaki uzun vadeli deneyimini birleştirir.

Modüler otomatik paket spektrumu oluşturma

Kanıtlanmış lojistik teknolojisinin kombinasyonundan oluşan ACPaQ, esnektir ve yüksek düzeyde yapılandırılabilir. Modüler bir tasarımla, işletmeler büyüdükçe artan taleple ekstra kapasite eklenebilecek şekilde özel olarak geliştirilmiştir. Paletten çıkarma ve paletleme için robotik çözümleri, Swisslog’un hafif eşya mekik sistemi CycloneCarrier ile sorunsuz bir şekilde birleştirir.

Paletten çıkarma ve depolama

Müşterinin paletten otomatik çıkarma işlemine ihtiyacı olduğunda, SKU paletinden kolileri alıp CycloneCarrier sistemine yerleştirecek robotik çözümle başlar. Müşteri gereksinimlerine bağlı olarak, bu adım için manuel bir yaklaşım da ele alınabilir.

Vaka arabelleği ve depolama çözümü

Yüksek hızlı mekik CycloneCarrier, siparişin verilmesini takiben kasaları doğru sırayla bırakması ile kasa arabelleği ve depolama çözümü olarak hizmet verir. Malların serbest bırakılma sırası, Swisslog’un karma koli paletleme yazılımı tarafından hesaplanır. Bu, paletlerin tekil mağaza ihtiyaçları ve yerleşim planlarına göre düzenlenmesini sağlar, rafların en uygun biçimde yenilenmesine yardımcı olur.

Karışık kasa paletleme

Sıralanan kutular paletleme robotu RowPaQ’ya taşınır. Karışık sıralı paletleme için tasarlanan RowPaQ, tetris oyununun 3D görselleştirilmesi biçiminde tanımlanabilir. KUKA Robotu, bir küpten en iyi şekilde yararlanmak için kendi kendine öğrenme teknolojisini kullanır; kutuları dev bir yapboz gibi birbirine tam oturacak şekilde saklar. Hatta hangi kasaların paletin altına (ağır ürünler) ve hangilerinin üst tarafa (hafif ürünler) yerleştirilmesi gerektiğini hesaplar.

Bunu yapmak için çok sayıda kasa şeklini ve boyutunu işleyebilen 4 çatallı bir tutucu kullanır. Bu, aynı anda yalnızca tek bir SKU’yu işlenmesiyle sınırlı kalmadığı anlamına da gelir. Robot, farklı boyutlardaki birden fazla paket türünü nazikçe ve aynı anda işler.

SynQ etkisi

ACPaQ sisteminin tamamı, Swisslog’un akıllı depo yönetimi yazılımı SynQ tarafından yönetilmektedir. Siparişin gerçekleşmesi için gerekli olan vakaları seçer ve geri alım emirleri oluşturur. Sistem içindeki tüm hareketleri aktif hale getirir ve kontrol eder. Tüm sistem, bileşenleri ve yazılımı, güvenilir ve şeffaf bir çalışma sağlamak için mükemmel bir şekilde entegre edilmiştir.

Kanıtlanmış Swisslog teknolojisi

ACPaQ teknolojisi, hızlı ve güvenilir otomatikleştirilmiş karışık kutu paletlemeye ihtiyaç duyulan çeşitli yiyecek ve içecek depolarında ve büyük ölçekli perakendeci tesislerinde halihazırda konumlandırılmıştır.

Dünyanın önde gelen markaları, bu çözümü uygulayarak farklı ürünlerden meydana gelen paletlerle aynı zamanda mağaza dostu kalınmasını ve maliyetleri en aza indirilmesini destekledi. ACPaQ, bir müşteri için ürünlerin yüzde 90’ından fazlasına otomatik toplama sağladı.

Çözüm, geçen yıl Dm-drogerie Markt’ın dağıtım merkezinin Alman Lojistik Ödülü 2020 ile ödüllendirildiği Alman Lojistik Derneği’nin (Bundesvereinigung Logistik) (BVL) de dikkatini çekti.

Alman İnovasyon Ödülü

Brandenburg tesisi için Dm-drogerie Markt’a verilen Alman Lojistik Ödülü, ACPaQ’nun aldığı tek ödül değil. Tam otomatik karma kasa paletleme çözümü, 2020’deki Alman İnovasyon Ödülleri’nde “Makineler ve Mühendislik” kategorisinde de ödül aldı.

Swisslog sistemi, her tür kartonu, sıkıştırma veya folyolu ambalajlar ile perakende ve içecek endüstrilerinde kullanılan palet tiplerini işleme yeteneği ile ortam sıcaklığında ve soğutulmuş depo bölgelerinde kullanılabilir.

Devamını Oku

Konular

Trendler