Connect with us

İntralojistik

İntralojistik Uzmanı Linde MH Yüksek Performanslı, Yeni Dikey Sipariş Toplayıcısını Tanıttı

Yayın Tarihi

on

HASEL İSTİF -LİNDE

İntralojistik uzmanı Linde MH, Orta Sınıf  Yüksekliklerinde Verimli Sipariş Toplama

Linde MH yüksek performanslı, güçlü ve 7,83 metreye kadar erişim yükseliğine sahip, yeni dikey sipariş toplayıcısı V-Modüler B’yi müşterilerinin beğenisine sundu

İntralojistik uzmanı Linde MH dar koridora sahip depolar için ürün yelpazesini genişletmekle dağıtım merkezi operatörlerine ve üretim şirketlerine daha fazla özelleştirilmiş çözüm sunmayı amaçlamıştır. Depolama alanlara duyulan ihtiyaca paralel olarak, toplama için kullanılan ekipmanlara yönelik talepler artmaktadır. Buna bağlı olarak birçok depo şefi, ek depolama alanı ihtiyacını çözmek için raf eklemek ve rafları bir veya iki seviye yükseltmek gibi farklı alternatifler üretmişlerdir.

Toplama yüksekliklerinin 7 metreyi aştığı durumlarda, operatörün işine konsantre olabilmesi için güvenli bir çalışma ortamı çok önemlidir. Ürün konusunda bilgi veren Dar Koridor Ekipmanı Ürün Müdürü Sn. Matthias Holzwarth, “Toplama, bir depodaki katma değer yaratan faaliyettir ve bu nedenle işin merkezinde yer alır,” diye özetliyor. Sözlerine “Linde MH yeni V modüler B dikey sipariş toplayıcı ile müşterilerimize tam da bu gereksinimler için güçlü ve uygun maliyetli bir çözüm sunulduğunu ” ek olarak ekipmanların çevrimiçi perakende, dağıtım merkezlerindeki küçük parça lojistiği ve fabrika süpermarketleri gibi müşteri gruplarında 1.000 kilogram yük kapasitesi ve 7,83 metreye ulaşan erişim yüksekliği ile ihtiyaçlarını karşıladığını belirtiyor. Özünde V-Modüler B dikey sipariş toplayıcısı kendinden daha büyük bir seçenek olan V-Modüleri temel alır; model adındaki “B” harfi, “En İyi Değer” anlamına gelir ve ekipmanın yalnızca bu sipariş toplama yüksekliği için gerekli özelliklerle donatılmış olarak geldiğini belirtir.

Performans, Ergonomi ve Güvenlik Açısından İkna Edici Bir Kurulum

Ekipmanların maksimum 11 km/sa sürüş hızı, hareketin hızlı olduğu anlamına gelir. Konfor, şasiden ayrık yapıdaki ve böylece titreşimlerden arındırılmış geniş kabin tarafından sağlanır. Hareket sırasında asansör kaldırıldığında kullanılan yenilikçi malzemeler titreşimleri ortadan kaldırır ve operatörün sipariş toplama sırasında konforlu bir şekilde çalışmasını sağlar. Operatör kabininin yan bariyerleri eşyaların raftan kolay ve güvenilir bir şekilde alınmasını sağlar ve isteğe bağlı eğilebilen bariyerler rafa kolay erişim için genellikle ihtiyaç duyulan ekstra birkaç santimetre harekete izin verir.

Asansör tasarımı, çevrenin mükemmel bir şekilde görülmesini sağlar ve elektrikli direksiyon, hassas bir şekilde manevra yapmayı kolaylaştırır. Modüler ekipman konsepti sayesinde dikey sipariş toplayıcılar müşteri gereksinimlerine göre özel olarak uyarlanabilir. Enerji gereksinimlerine bağlı olarak, örneğin 24 voltluk ve 48 voltluk ekipman seçenekleri mevcuttur. Linde MH dikey sipariş toplayıcısı V-Modüler B ayrıca çeşitli güvenlik özellikleriyle donatılmıştır.

Örneğin, ekipman ancak operatör ayak boşluğundaki hareket emniyet butonu üzerinde dururken ve kontrol ünitesindeki sensörleri iki eliyle dokunduğunda hareket ettirilebilir. 1,2 metre ve üzeri platform yüksekliklerinde çalışmak için elektriksel olarak yan bariyerler mutlaka kapatılmalıdır. Tavana ve kirişlere çarpışmaları önlemek için, hareket hızı ve kaldırma, yüksekliği sahadaki ilgili koşullara uyacak şekilde servis mühendisi tarafından ayrı ayrı ayarlanabilir. Dar koridor uygulamaları için, sürüş ve yükleme yönünde yakındaki insanları ve engelleri algılayan tarayıcılar mevcuttur. Personel koruma sistemi de acil bir durumda ekipmanın sürüş moduna aktif olarak müdahale ederek çarpışmaları önler.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Advertisement
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İntralojistik

TGW’den baharat uzmanı Almi için mükemmel güçlendirme

Yayın Tarihi

on

Müşterilere verilen teslimat taahhütlerini yerine getirmek üzere esnek değer zincirleri oluşturmada yüksek performanslı intralojistik gereklidir. Kuzey Avusturya’da konumlanmış baharat uzmanı Almi, Oftering’deki deposunu güncellemesi için TGW’yi seçti. TGW uzmanları, devam eden operasyon sırasında, COVID-19 salgınının etkilerine rağmen projeyi rekor sürede hayata geçirdi.

“Herkes yemek yemeli!”, baharat karışımları üreticisi Almi için bu sözün yansıttığı gerçek, aynı anda olumlu ve olumsuz anlamlar taşır. Bu bir lütuftur; çünkü stratejisi çeşitlendirmeye ve globalleştirmeye odaklanan şirket, kurulduğu 1931 yılından bu yana sürekli büyüme kaydetmiştir. 62 ülkede amatörden özel gurmelere kadar her seviyedeki tüketici, kuşkonmazdan organik tavuk çorbasına kadar yüksek kaliteli Almi ürünleriyle tatlandırılmış yemeklerin tadını çıkarıyor. Yukarı Avusturya şirketinin ürünlerinin yaklaşık yüzde 90’ı ihraç edilirken yılda toplamda 132 milyon avroluk satış gerçekleştiriyor.

Çalışma sırasında yapılan güçlendirme

Gıda endüstrisindeki başarının da bir bedeli vardır. Müşteriler bayramlarda bile acıkıyor. Bu, tatil dönemlerinde üretimin durduğu diğer sektörlerin aksine, Almi’nin uzun duraklamaları kaldıramayacağı anlamına gelir. Bu, daha büyük ölçekli inşaat veya modernizasyon projeleri için önemli zaman yönetiminde güçlükleri beraberinde getiriyor. Bu durum, yaklaşık 10.000 depolama bölümü olan otomatik toptan eşya deposunun yenilenmesi için de geçerliydi. Aile şirketi, teslimat taahhütlerini yerine getirmeye devam etmek ve gelecekteki büyümenin temellerini atmak için tesislerini genişletme seçeneğini eledi. Almi’nin Üretim Müdürü Stefan Lackinger, “Sürdürülebilirlik Almi için büyük önem taşıyor. Daha fazla yeşil alan işgal etmek istemiyoruz, bu nedenle en başından mevcut tesisi optimize etmeye karar verdik, böylece gelecek için iyi donanımlı olacağız” dedi. 2006 yılında Almi, 28.000 m2 bir parsel üzerine, sözleşmesi TGW ile yapılan bir depo inşa etti. Sistemin kalbi, üç koridorlu otomatik mini yük deposu, tote tampon ve üç seviyede karton, tote ve palet konveyör sistemleridir. İç lojistiğin performansını artırmak için sistem, enerji tasarruflu konveyör teknolojisi ile donatıldı; ancak Almi, deponun mevcut durumuyla yetinmedi. 2017 yılında, depo yönetim sistemini (WMS) güncellemesi için TGW’yi görevlendirdi.

Birlikte yeşil bir geleceğe

Güncellemenin gidişatından çok memnun kalan Almi, yeşil bir geleceğe giden yolda ona ortak olarak TGW’yi tercih etti. İlk fikir birden çok bileşenden oluşan bir konsept sunan TGW güçlendirme uzmanlarından geldi: Depolama ve geri depolama makinesinin değiştirilmesi, kaldırma kirişi sistemi mekatroniklerinin değiştirilmesi, üç aktarma arabasının ve kayış tahrikli liftin güncellenmesi ve yeni kontrol teknolojisinin uygulanması.

Güçlendirme uzmanları, belgelerde birkaç bileşenin eski olduğunu gördükten sonra Almi’ye önerilerde bulundu. Arızalandıklarında daha pahalı hale gelme veya hiç bulunmama tehlikesi vardı. TGW, Almi’nin aralarından birini seçtiği birden fazla varyantı bir araya getirdi. Konuyla ilgili konuşan TGW Satış Proje Müdürü Josef Fritz, “Yenileme alanında, her proje müşteriye özeldir. Bu nedenle deneyim çok büyük önem taşır” diye vurguladı.

Mustang E+ enerji tasarruflu depolama ve geri alma makineleri

6 haneli rakamların ortasını bulan yatırımın bir kısmı, depolama ve geri alma makinesinin değiştirilmesine tahsis edildi. TGW, en yeni nesil bir Mustang E+ depolama ve geri alma makinesinin tedarikini sağladı. Avantajları: Eski ünitelerden daha hafif ve onların aksine son teknoloji kontrol sistemine sahip olmasıydı ve salınım önleyici teknoloji gerektirmiyordu. Bu da enerji tasarrufu sağlamayı mümkün hale getiriyordu. Güçlendirme dünyası, teoride iyi yemek gibidir: Aşçı deneyimsizse, en iyi tarif bile o kadar lezzetli olmayabilir. TGW, özellikle güçlendirme alanında güçlü bir büyüme kaydeden yarım asrı aşkın bir deneyime sahip. Sistem entegratörü, 10 yıl öncesine göre yılda 5 kat daha fazla güçlendirme projesini yönetiyor ve her proje için sistematik olarak ilerliyor. TGW’de Güçlendirme Satış Direktörü Markus Kammerhofer, “Bir sistem kesintisi, herhangi bir tedarik zinciri yöneticisi için bir felaket olabilir” diye vurguladı.

Başarı faktörleri olarak planlama ve hazırlık

Yıllar içinde TGW, 7 başarı faktörünün bir listesini derledi: İlk toplantı 2021’in başlarında yapıldı ve yaz aylarında ekip, fonksiyonel özellikleri içeren bir proje planı taslağı hazırladı. Uzmanlar daha sonra geçiş adımlarını ve sıkı programı tanımladılar. Zaman çizelgesinde çıta herkes için yükseltildi. Amaç: Duraklamayı en aza indirmek için tüm projeyi noel ve yeni yıl tatillerinde de yürütmek olarak belirlendi. TGW uzmanları 21 Aralık’ta geldi ve 7 Ocak tarihine kadar Almi’de kaldılar ve yılbaşı hariç her gün çalıştılar. Ancak, tek zorluk programın sıkı olması değildi. Fritz, “7 Ocak’ta canlı operasyona geçişe kadar olan tüm adımların ayrıntılı olarak planlanması gerekiyordu” dedi. Bununla birlikte, planın başlangıçta talep ettiği gibi, projeyi 6 Ocak’a kadar tam olarak tamamlamak mümkün olmadı; ancak bu TGW’nin hatası değildi. COVID-19 salgını ve dünya çapındaki tedarik zinciri darboğazlarının bir sonucu olarak, donanım Nisan ayı hafta sonlarına kadar değiştirilmedi.

Yüzde 20’ye varan enerji tasarrufu

Karşılaşılan zorluklara rağmen projeler 2022 Nisan ayı sonlarında başarıyla tamamlandı. Almi Üretim Müdürü Lackinger, sonuçtan oldukça memnun kaldığını belirtti. Şirketin yeşil lojistik stratejisi de ileriye doğru önemli bir adım atıyor; ISO 50002 enerji denetimiyle uyumluluk bunun örneklerinden biri. Güçlendirmenin sistem kullanılabilirliğini artırdığını ve aynı zamanda bakım çalışmaları için yedek parça maliyetini düşürdüğünü dile getiren Lackinger, “İntralojistikte artık yüzde 20’ye varan enerji tasarrufu mümkün. Geçmişte, depolama ve geri alma makinesinin gereksiz frenleme enerjisi basitçe kaybediliyordu. Şimdi doğrudan şebekeye geri besliyoruz. Ortağımız TGW tarafından yapılan modernizasyon sayesinde, daha yeşil bir geleceğe güvenle bakıyoruz” dedi.

 

Kaynak: www.tgw-group.com

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Konular

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com