Connect with us

Akıllı Palet Taşıyıcı

Karma siparişli kasa paletlerinde ödüllü teknoloji

Yayın Tarihi

on

Büyük süpermarket zincirleri için en büyük zorluklardan biri, her bir mağazanın ihtiyaçlarına özel, karışık sipariş paletlerinin oluşturulmasıdır. SKU gereksinimleri yerel demografiye ve hatta mağaza formatına göre farklılık gösterdiğinden, marketlerin paletleme süreçlerinde bunun hesaba katılması hayati önem taşır.

Özellikle pandemi döneminde, alışveriş yapanların deneyimlerinin boş raflar tarafından engellenmemesi için mümkün olan en kısa sürede raflara stok almak toplumsal bir görev haline geldi. Ancak pandemi sonrasındaki dünyada da, süpermarketler stratejilerine hız ve doğruluğu eklemeye devam edecekler. Tekli SKU paletlerinden özelleştirilmiş karışık paletler oluşturmaya yönelik uzun ve monoton manuel yaklaşım açık kusurlar taşıyor. Manuel bir lojistik süreciyle, talepteki artış, iş gücüne fazla zaman harcanmasına yol açan ve verimliliği azaltan yorgun bir iş gücü riski de taşır. Ancak esnek otomasyon kullanımı sayesinde marketler, paletleme sürecinin hızını üç katına çıkarma potansiyeline sahip olur.

ACPaQ, ileri görüşlü şirketlerin gereksinimlerine dayalı olarak “gökkuşağı paletleri” olarak da bilinen karışık kasa paletlerinin tam otomatik sipariş toplaması için evrensel olarak uygulanabilir bir çözümdür. Ürün, sınıfının en iyisi KUKA Robot teknolojisini ve Swisslog’un lojistik çözümleri oluşturma konusundaki uzun vadeli deneyimini birleştirir.

Modüler otomatik paket spektrumu oluşturma

Kanıtlanmış lojistik teknolojisinin kombinasyonundan oluşan ACPaQ, esnektir ve yüksek düzeyde yapılandırılabilir. Modüler bir tasarımla, işletmeler büyüdükçe artan taleple ekstra kapasite eklenebilecek şekilde özel olarak geliştirilmiştir. Paletten çıkarma ve paletleme için robotik çözümleri, Swisslog’un hafif eşya mekik sistemi CycloneCarrier ile sorunsuz bir şekilde birleştirir.

Paletten çıkarma ve depolama

Müşterinin paletten otomatik çıkarma işlemine ihtiyacı olduğunda, SKU paletinden kolileri alıp CycloneCarrier sistemine yerleştirecek robotik çözümle başlar. Müşteri gereksinimlerine bağlı olarak, bu adım için manuel bir yaklaşım da ele alınabilir.

Vaka arabelleği ve depolama çözümü

Yüksek hızlı mekik CycloneCarrier, siparişin verilmesini takiben kasaları doğru sırayla bırakması ile kasa arabelleği ve depolama çözümü olarak hizmet verir. Malların serbest bırakılma sırası, Swisslog’un karma koli paletleme yazılımı tarafından hesaplanır. Bu, paletlerin tekil mağaza ihtiyaçları ve yerleşim planlarına göre düzenlenmesini sağlar, rafların en uygun biçimde yenilenmesine yardımcı olur.

Karışık kasa paletleme

Sıralanan kutular paletleme robotu RowPaQ’ya taşınır. Karışık sıralı paletleme için tasarlanan RowPaQ, tetris oyununun 3D görselleştirilmesi biçiminde tanımlanabilir. KUKA Robotu, bir küpten en iyi şekilde yararlanmak için kendi kendine öğrenme teknolojisini kullanır; kutuları dev bir yapboz gibi birbirine tam oturacak şekilde saklar. Hatta hangi kasaların paletin altına (ağır ürünler) ve hangilerinin üst tarafa (hafif ürünler) yerleştirilmesi gerektiğini hesaplar.

Bunu yapmak için çok sayıda kasa şeklini ve boyutunu işleyebilen 4 çatallı bir tutucu kullanır. Bu, aynı anda yalnızca tek bir SKU’yu işlenmesiyle sınırlı kalmadığı anlamına da gelir. Robot, farklı boyutlardaki birden fazla paket türünü nazikçe ve aynı anda işler.

SynQ etkisi

ACPaQ sisteminin tamamı, Swisslog’un akıllı depo yönetimi yazılımı SynQ tarafından yönetilmektedir. Siparişin gerçekleşmesi için gerekli olan vakaları seçer ve geri alım emirleri oluşturur. Sistem içindeki tüm hareketleri aktif hale getirir ve kontrol eder. Tüm sistem, bileşenleri ve yazılımı, güvenilir ve şeffaf bir çalışma sağlamak için mükemmel bir şekilde entegre edilmiştir.

Kanıtlanmış Swisslog teknolojisi

ACPaQ teknolojisi, hızlı ve güvenilir otomatikleştirilmiş karışık kutu paletlemeye ihtiyaç duyulan çeşitli yiyecek ve içecek depolarında ve büyük ölçekli perakendeci tesislerinde halihazırda konumlandırılmıştır.

Dünyanın önde gelen markaları, bu çözümü uygulayarak farklı ürünlerden meydana gelen paletlerle aynı zamanda mağaza dostu kalınmasını ve maliyetleri en aza indirilmesini destekledi. ACPaQ, bir müşteri için ürünlerin yüzde 90’ından fazlasına otomatik toplama sağladı.

Çözüm, geçen yıl Dm-drogerie Markt’ın dağıtım merkezinin Alman Lojistik Ödülü 2020 ile ödüllendirildiği Alman Lojistik Derneği’nin (Bundesvereinigung Logistik) (BVL) de dikkatini çekti.

Alman İnovasyon Ödülü

Brandenburg tesisi için Dm-drogerie Markt’a verilen Alman Lojistik Ödülü, ACPaQ’nun aldığı tek ödül değil. Tam otomatik karma kasa paletleme çözümü, 2020’deki Alman İnovasyon Ödülleri’nde “Makineler ve Mühendislik” kategorisinde de ödül aldı.

Swisslog sistemi, her tür kartonu, sıkıştırma veya folyolu ambalajlar ile perakende ve içecek endüstrilerinde kullanılan palet tiplerini işleme yeteneği ile ortam sıcaklığında ve soğutulmuş depo bölgelerinde kullanılabilir.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com