Connect with us

Konveyörler

Avrupa konveyör piyasalarındaki büyüme, eğilim ve tahminler (2022-2027)

Yayın Tarihi

on

Özel araştırmalar ve sektörel raporlar sunan pazar istihbarat ve danışmanlık kuruluşu Mordor Intelligence, Avrupa konveyör piyasalarını mercek altına aldığı bir rapor yayımladı. Rapora göre, Avrupa konveyör piyasasının 2020-2025 yılları arasında %10.79 oranında yıllık bileşik büyüme kaydetmesi bekleniyor.

Yüksek iş gücü maliyetlerine bağlı olarak, Avrupa’da çok sayıda firmanın konveyör sistemlerine geçmesi bekleniyor. Çıktı ürünlerin artması yönündeki motivasyon, forkliftler gibi ikameleriyle karşılaştırıldığında, kurulum kolaylığı ve güvenlikleri nedeniyle bu sistemlerin daha çok kabul edilmesini sağlıyor. Avrupa’da Almanya gibi birçok sanayi merkezi, otomotiv endüstrisindeki montaj hatlarının otomasyona geçmesi gibi durumlarda artışa tanıklık ediyor. Konveyör sistemleri, malzeme aktarımındaki gereksiz uygulamaları azaltıyor ve iki toplama noktası arasında malzeme taşımakla geçen atıl zamanı ortadan kaldırıyor. Avrupa piyasası, yenilikçi ürünler, lojistik ya da müşteri anlamında değişimler ile hareketleniyor, dolayısıyla satış merkezleri de çeşitli yapı değişikliklerine gidiyor. Perakende alanlarındaki gelir düzeyleri ve göreli düşük verimlilik, yüksek doygunluktaki piyasalar, gelecekte daralmaya ilişkin daha yüksek riskleri beraberinde getiriyor. Bu nedenle, perakendeciler otomatik depolamaya giderek daha fazla yatırım yapıyor ve böylece perakende alanından tasarruf edilmesi yönündeki eğilime katılıyorlar. Bu bölgede konveyörler gibi depo otomasyon sistemlerinin benimsenme oranlarındaki artış, esas olarak e-ticaret ve perakende yatırımlarındaki hızlı artıştan kaynaklanıyor.

Ulusal ve global e-ticaret piyasasındaki artışla beraber, bölgede paketleme hacminde artış gözlemleniyor. 2019 Avrupa E-ticaret Raporu’na göre, online satışlarda %13 oranından artış görüldü ve toplam satış hacmi 612 Milyar € olarak gerçekleşti. 2019’un Kasım ayında Deutsche Post DHL Group, Bochum’da saatlik kapasitesi 50.000 parça olan bir gönderi merkezi açtı. Ayrıca Royal Mail, 2019’un Temmuz ayında Bristol’daki merkezinde ayırma işlemlerini kolaylaştırmak için konveyör bantları ve tarama teknolojisinden oluşan otomatik makineleri hizmete aldı. Firma, paket ayıklamada kullanılan makinelerin oranını, güncel olan %12 düzeyinden zaman içinde %80’e kadar çıkarmayı hedefliyor.

QC Conveyors, 2019’un Eylül ayında ürün tekliflerini Motion06 eğimli bantlı konveyör modüllerini içerecek şekilde genişlettiğini duyurdu. Avusturya merkezli firma olan Motion06, Duravant LLC tarafından satın alındı ve QC Konveyörleri ile birlikte Duravant’ın Malzeme Taşıma Çözümleri grubunun bir parçası haline geldi. Motion06 eğimli bantlı konveyörler, kullanıcıların iki düz konveyör arasında bir dönüşün gerekli olduğu uygulamalarda ürün oryantasyonunu korumasını sağlıyor. Konveyörler hem içeri hem de dışarı beslemede aynı ürün oryantasyonunu koruyarak, ürünün sürekli olarak karşı karşıya kalmasını gerektiren uygulamalarda kusursuz bir şekilde teslim edilmesini sağlıyor.

Pandeminin patlak vermesinin ardından Avrupa’daki restoranlar enfeksiyon dalgaları, oturma kapasitesinde zorunlu azalmalar ve tüketici güvenliği endişeleri gibi zorlu koşullar altında yeniden açıldı. Temassız yemek, restoranların daha az zorlukla ve daha fazla güvenle çalışmasını sağlıyor. 2020’nin Temmuz ayında bir Japon restoran zinciri olan Yo!, yükseltilmiş konveyör bandını İngiltere’deki 18 tesiste piyasaya süreceğini duyurdu. Restoranları ziyaret eden müşteriler, hükümetin güvenlik yönergelerinin bir parçası olarak temassız işlemlerle karşılaşıyorlar. Yemek yiyenler QR kodunu tarıyor ve telefonlarının dijital menüsü aracılığıyla yemeklerini sipariş ediyor, ödemelerini yapıyor. Her mağazanın mutfağında taze olarak hazırlanan yemekler, yeni taşıma bandında doğrudan misafire ulaştırılıyor.

Raporun kapsamı

Ürün tipi

 • Bant
 • Silindir
 • Palet
 • Yüksek Seviye

Son kullanıcı sektörü

 • Havalimanı
 • Perakende
 • Otomotiv
 • İmalat
 • Gıda ve içecek
 • Eczacılık
 • Madencilik

Ülke

 • İngiltere
 • Fransa
 • Almanya
 • İtalya
 • İspanya
 • Hollanda
 • Avrupa’nın kalanı

Temel piyasa eğilimleri

Havalimanlarının önemli oranda büyüme göstermesi bekleniyor

Konveyörler ve ayırma sistemleri, tüm bagajları (check-in’den bagaj bölmesine yüklemeye) aktarmak için gereken ve artan güvenilirlik ile ayırma hızı talebini karşılamak için havalimanı endüstrisinde yaygın olarak kullanılıyor. Bagaj taşıma konveyörleri, başta İngiltere’nin en işlek havalimanı olan Heathrow olmak üzere, ülkenin tüm havalimanlarında yaygın olarak hizmet veriyor. Brexit sonrası devam eden konsolidasyon seviyesi, düşük maliyetli ve tam hizmet iş modellerinin benimsenmesi ve Avrupa’nın yabancı taşıyıcı rekabetine ve kontrolüne açıklığı, Avrupa havalimanı sektörü üzerindeki baskıyı artırmaya devam ediyor.

Avrupa’daki iç hat havayolları, otomatik konveyörler, sıralayıcılar ve otomatik depolama sistemleriyle, sürekli olarak ürün geliştirme alanına ve müşteri hizmetlerine yatırım yapıyor. Örneğin, Aralık 2019’dan bu yana Londra Stansted Havalimanı, ana terminalin altında her gün 30.000’e kadar paket taşıyan devasa konveyör bantları ve lift ağını güncelleyerek, yeni bir bagaj dağıtım sistemine 59 milyon Euro yatırım yaptı. Proje 2021 yılı sonunda tamamlandı.

Küresel yolcu hacmindeki artış ve daha kısa aktarma süreleriyle daha fazla uçuşu gerçekleştirme ihtiyacı, havalimanlarında otomatik çözümlerin sayısını artırıyor. Önemli bir intralojistik hizmet sağlayıcısı olan Fives Group, Fransa’daki havalimanlarına çeşitli ayırma teknolojilerinin kurulumunu yaptı. Sıralayıcı yerleşimlerinin esnekliği, müşterilerin gereksinimlerini karşılamak için özel olarak tasarlanmış çözümlere imkan tanıyor. Konveyör ve ayırma sistemlerindeki diğer bir oyuncu olan Alstef, bagaj ayırma uygulaması için Fransa’daki ilk çapraz bantlı ayırıcıyı kurdu. Sıralayıcı, konfigürasyona bağlı olarak saatte 8.000 pakete kadar işlem yapabiliyor.

Bölgedeki ülkeler tarafından getirilen seyahat kısıtlamaları, kilitlenmeler ve filolarının çoğunu yere indiren havayolları, Avrupa havalimanlarındaki yolcu trafiğinin aşırı düşmesine neden oldu. Airport Council International’a (ACI) göre yolcu trafiği Mart 2020’de %59,5 düşerek, ilk çeyrek yolcu trafiğini %21 oranında aşağı çekti. Ancak Avrupa havalimanları 1 Mart’ta hala 5,1 milyon yolcuya hizmet verirken (2019’un aynı gününe göre %-11,7) trafik 31 Mart’a kadar 174 bine düştü (2019’da aynı güne göre -%97,1). Bununla birlikte, karantina kaldırıldığında 2020’nin sonuna kadar hava trafiği normale döndü.

Almanya’nın önemli pay sahibi olması bekleniyor

Alman otomotiv endüstrisi, akıllı teknolojileri entegre ederek küresel otomotiv endüstrisindeki teknolojik yeniliklere öncülük ediyor. Hükümetin güçlü desteği ve BMW, Ford gibi önde gelen otomobil üreticilerinin son birkaç yılda artan yatırımları, ülkenin otomotiv sektöründe önemli dönüşümleri beraberinde getirdi.

2020’nin Haziran ayında Tesla Inc., Berlin yakınlarındaki fabrikası için yeniden çalışma planlarını açıkladı ve ilk Avrupa fabrikasının yaklaşık bir yıl içinde otomobil üretebilmesini sağladı. 2021’in ilk yarısında arabalar konveyör bandından çıkıyordu.

Yiyecek ve içecek segmentinin Almanya’da önemli bir paya sahip olması bekleniyor. Ekim 2019’da SEW-EURODRIVE (Pty), büyük bir OEM’e 64 MOVIGEAR servo motor tedarikini yaptı ve bu motor da donmuş balık ve sebze paketleme sektöründeki Alman merkezli bir şirkete, bir tartım konveyör sisteminin tasarlanması için temel oluşturdu. Sistem, her biri spesifikasyona göre karıştırılmış çeşitli dondurulmuş gıda ürünlerini içeren, sekiz küçük konveyör tarafından beslenen merkezi bir konveyör ile donatıldı. Her konveyör, bileşen ürünlerinin tam ağırlığını belirlemek için ayrı bir yük hücresine sahip. Almanya’daki KOBİ’lerin çoğu, rekabet avantajı için maliyetleri azaltmak amacıyla otomatik konveyörler kullanıyor ve böylece sektördeki konveyörlerin kapsamını genişletiyorlar. Dorner Europe, Almanya’nın Jülich kentindeki fabrikasında 2200 Serisi Konveyörlerin üretimine başladı. Bu adım, Avrupa çapındaki müşterilerin ekipmanlarını öncekine kıyasla çok daha hızlı teslim almalarını sağladı. 2019’un Şubat ayında Dorner Europe, robotla entegre olan 25 adet 2200 Serisi iDrive Konveyörünün kurulumunu ve montajını yaptı. Yerden tasarruf sağlayan entegre motor sayesinde iDrive konveyörü, diğer makineler ve robotlarla entegrasyon için kullanılıyor.

2019’un Aralık ayında SSI Schaefer’in müşteri hizmetleri ekibi, Almanya’daki dağıtım merkezindeki sistemi, firmanın karşılaştığı güçlüklere uyarlamak için Office Depot projesini tamamladı. SSI Schaefer’in en yeni iki taşıma sistemi döngüsü ile lojistik merkezine 7 döngü kuruldu. Koliler ve kutularla, depo alanları, sevkiyat öncesi toplanma istasyonları ve mal çıkış yerleri arasında taşıma ve dağıtım yapıldı. Akıllıca uyarlanmış geçişler, sistemi rahatlattı ve neredeyse 5 km’lik taşıma sisteminde kartonlarda yapılan taşıma işlemlerinde rahatlama sağlandı.

Rekabet ortamı

Avrupa konveyör piyasası, çok sayıda yerli şirketin varlığı nedeniyle oldukça rekabetçi bir görünüme sahip. Pazar, önemli oyuncuların ürün yeniliği, birleşme ve satın almalar gibi stratejileri benimsediği orta derecede parçalanmış görünüyor. Pazarın önemli oyuncularından bazıları nıSSI Schaefer AG, Mecalux SA, BEUMER Group GmbH & Co. KG. oluşturuyor.

Küresel bir üretici ve benzersiz makine yapımı ve montaj otomasyonu için mekanik bileşenler ve dolaylı malzeme sağlayıcısı olan Misumi, Frankfurt’ta yeni bir lojistik merkezi kurmak için SSI Schaefer’i seçti. Tüm iş istasyonları, yüksek performanslı bir taşıma sistemi ile sisteme bağlandı.

Malzeme taşıma sağlayıcısı Interroll, IBH ehf’nin ticari faaliyetlerinin ve varlıklarının önemli bir bölümünü satın aldı. Firmanın yiyecek ve içecek sektöründe, özellikle balık işleme endüstrisindeki satış ve servis faaliyetlerini güçlendirmesi bekleniyor.

Büyük oyuncular

 1. SSI Schaefer AG
 2. Mecalux SA
 3. BEUMER Group GmbH & Co. KG
 4. KNAAP AG
 5. KUKA AG (Swisslog AG)

Kaynak: Mordor Intelligence

www.mordorintelligence.com

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com