Connect with us

Konveyörler

Avrupa konveyör piyasalarındaki büyüme, eğilim ve tahminler (2022-2027)

Yayın Tarihi

on

Özel araştırmalar ve sektörel raporlar sunan pazar istihbarat ve danışmanlık kuruluşu Mordor Intelligence, Avrupa konveyör piyasalarını mercek altına aldığı bir rapor yayımladı. Rapora göre, Avrupa konveyör piyasasının 2020-2025 yılları arasında %10.79 oranında yıllık bileşik büyüme kaydetmesi bekleniyor.

Yüksek iş gücü maliyetlerine bağlı olarak, Avrupa’da çok sayıda firmanın konveyör sistemlerine geçmesi bekleniyor. Çıktı ürünlerin artması yönündeki motivasyon, forkliftler gibi ikameleriyle karşılaştırıldığında, kurulum kolaylığı ve güvenlikleri nedeniyle bu sistemlerin daha çok kabul edilmesini sağlıyor. Avrupa’da Almanya gibi birçok sanayi merkezi, otomotiv endüstrisindeki montaj hatlarının otomasyona geçmesi gibi durumlarda artışa tanıklık ediyor. Konveyör sistemleri, malzeme aktarımındaki gereksiz uygulamaları azaltıyor ve iki toplama noktası arasında malzeme taşımakla geçen atıl zamanı ortadan kaldırıyor. Avrupa piyasası, yenilikçi ürünler, lojistik ya da müşteri anlamında değişimler ile hareketleniyor, dolayısıyla satış merkezleri de çeşitli yapı değişikliklerine gidiyor. Perakende alanlarındaki gelir düzeyleri ve göreli düşük verimlilik, yüksek doygunluktaki piyasalar, gelecekte daralmaya ilişkin daha yüksek riskleri beraberinde getiriyor. Bu nedenle, perakendeciler otomatik depolamaya giderek daha fazla yatırım yapıyor ve böylece perakende alanından tasarruf edilmesi yönündeki eğilime katılıyorlar. Bu bölgede konveyörler gibi depo otomasyon sistemlerinin benimsenme oranlarındaki artış, esas olarak e-ticaret ve perakende yatırımlarındaki hızlı artıştan kaynaklanıyor.

Ulusal ve global e-ticaret piyasasındaki artışla beraber, bölgede paketleme hacminde artış gözlemleniyor. 2019 Avrupa E-ticaret Raporu’na göre, online satışlarda %13 oranından artış görüldü ve toplam satış hacmi 612 Milyar € olarak gerçekleşti. 2019’un Kasım ayında Deutsche Post DHL Group, Bochum’da saatlik kapasitesi 50.000 parça olan bir gönderi merkezi açtı. Ayrıca Royal Mail, 2019’un Temmuz ayında Bristol’daki merkezinde ayırma işlemlerini kolaylaştırmak için konveyör bantları ve tarama teknolojisinden oluşan otomatik makineleri hizmete aldı. Firma, paket ayıklamada kullanılan makinelerin oranını, güncel olan %12 düzeyinden zaman içinde %80’e kadar çıkarmayı hedefliyor.

QC Conveyors, 2019’un Eylül ayında ürün tekliflerini Motion06 eğimli bantlı konveyör modüllerini içerecek şekilde genişlettiğini duyurdu. Avusturya merkezli firma olan Motion06, Duravant LLC tarafından satın alındı ve QC Konveyörleri ile birlikte Duravant’ın Malzeme Taşıma Çözümleri grubunun bir parçası haline geldi. Motion06 eğimli bantlı konveyörler, kullanıcıların iki düz konveyör arasında bir dönüşün gerekli olduğu uygulamalarda ürün oryantasyonunu korumasını sağlıyor. Konveyörler hem içeri hem de dışarı beslemede aynı ürün oryantasyonunu koruyarak, ürünün sürekli olarak karşı karşıya kalmasını gerektiren uygulamalarda kusursuz bir şekilde teslim edilmesini sağlıyor.

Pandeminin patlak vermesinin ardından Avrupa’daki restoranlar enfeksiyon dalgaları, oturma kapasitesinde zorunlu azalmalar ve tüketici güvenliği endişeleri gibi zorlu koşullar altında yeniden açıldı. Temassız yemek, restoranların daha az zorlukla ve daha fazla güvenle çalışmasını sağlıyor. 2020’nin Temmuz ayında bir Japon restoran zinciri olan Yo!, yükseltilmiş konveyör bandını İngiltere’deki 18 tesiste piyasaya süreceğini duyurdu. Restoranları ziyaret eden müşteriler, hükümetin güvenlik yönergelerinin bir parçası olarak temassız işlemlerle karşılaşıyorlar. Yemek yiyenler QR kodunu tarıyor ve telefonlarının dijital menüsü aracılığıyla yemeklerini sipariş ediyor, ödemelerini yapıyor. Her mağazanın mutfağında taze olarak hazırlanan yemekler, yeni taşıma bandında doğrudan misafire ulaştırılıyor.

Raporun kapsamı

Ürün tipi

 • Bant
 • Silindir
 • Palet
 • Yüksek Seviye

Son kullanıcı sektörü

 • Havalimanı
 • Perakende
 • Otomotiv
 • İmalat
 • Gıda ve içecek
 • Eczacılık
 • Madencilik

Ülke

 • İngiltere
 • Fransa
 • Almanya
 • İtalya
 • İspanya
 • Hollanda
 • Avrupa’nın kalanı

Temel piyasa eğilimleri

Havalimanlarının önemli oranda büyüme göstermesi bekleniyor

Konveyörler ve ayırma sistemleri, tüm bagajları (check-in’den bagaj bölmesine yüklemeye) aktarmak için gereken ve artan güvenilirlik ile ayırma hızı talebini karşılamak için havalimanı endüstrisinde yaygın olarak kullanılıyor. Bagaj taşıma konveyörleri, başta İngiltere’nin en işlek havalimanı olan Heathrow olmak üzere, ülkenin tüm havalimanlarında yaygın olarak hizmet veriyor. Brexit sonrası devam eden konsolidasyon seviyesi, düşük maliyetli ve tam hizmet iş modellerinin benimsenmesi ve Avrupa’nın yabancı taşıyıcı rekabetine ve kontrolüne açıklığı, Avrupa havalimanı sektörü üzerindeki baskıyı artırmaya devam ediyor.

Avrupa’daki iç hat havayolları, otomatik konveyörler, sıralayıcılar ve otomatik depolama sistemleriyle, sürekli olarak ürün geliştirme alanına ve müşteri hizmetlerine yatırım yapıyor. Örneğin, Aralık 2019’dan bu yana Londra Stansted Havalimanı, ana terminalin altında her gün 30.000’e kadar paket taşıyan devasa konveyör bantları ve lift ağını güncelleyerek, yeni bir bagaj dağıtım sistemine 59 milyon Euro yatırım yaptı. Proje 2021 yılı sonunda tamamlandı.

Küresel yolcu hacmindeki artış ve daha kısa aktarma süreleriyle daha fazla uçuşu gerçekleştirme ihtiyacı, havalimanlarında otomatik çözümlerin sayısını artırıyor. Önemli bir intralojistik hizmet sağlayıcısı olan Fives Group, Fransa’daki havalimanlarına çeşitli ayırma teknolojilerinin kurulumunu yaptı. Sıralayıcı yerleşimlerinin esnekliği, müşterilerin gereksinimlerini karşılamak için özel olarak tasarlanmış çözümlere imkan tanıyor. Konveyör ve ayırma sistemlerindeki diğer bir oyuncu olan Alstef, bagaj ayırma uygulaması için Fransa’daki ilk çapraz bantlı ayırıcıyı kurdu. Sıralayıcı, konfigürasyona bağlı olarak saatte 8.000 pakete kadar işlem yapabiliyor.

Bölgedeki ülkeler tarafından getirilen seyahat kısıtlamaları, kilitlenmeler ve filolarının çoğunu yere indiren havayolları, Avrupa havalimanlarındaki yolcu trafiğinin aşırı düşmesine neden oldu. Airport Council International’a (ACI) göre yolcu trafiği Mart 2020’de %59,5 düşerek, ilk çeyrek yolcu trafiğini %21 oranında aşağı çekti. Ancak Avrupa havalimanları 1 Mart’ta hala 5,1 milyon yolcuya hizmet verirken (2019’un aynı gününe göre %-11,7) trafik 31 Mart’a kadar 174 bine düştü (2019’da aynı güne göre -%97,1). Bununla birlikte, karantina kaldırıldığında 2020’nin sonuna kadar hava trafiği normale döndü.

Almanya’nın önemli pay sahibi olması bekleniyor

Alman otomotiv endüstrisi, akıllı teknolojileri entegre ederek küresel otomotiv endüstrisindeki teknolojik yeniliklere öncülük ediyor. Hükümetin güçlü desteği ve BMW, Ford gibi önde gelen otomobil üreticilerinin son birkaç yılda artan yatırımları, ülkenin otomotiv sektöründe önemli dönüşümleri beraberinde getirdi.

2020’nin Haziran ayında Tesla Inc., Berlin yakınlarındaki fabrikası için yeniden çalışma planlarını açıkladı ve ilk Avrupa fabrikasının yaklaşık bir yıl içinde otomobil üretebilmesini sağladı. 2021’in ilk yarısında arabalar konveyör bandından çıkıyordu.

Yiyecek ve içecek segmentinin Almanya’da önemli bir paya sahip olması bekleniyor. Ekim 2019’da SEW-EURODRIVE (Pty), büyük bir OEM’e 64 MOVIGEAR servo motor tedarikini yaptı ve bu motor da donmuş balık ve sebze paketleme sektöründeki Alman merkezli bir şirkete, bir tartım konveyör sisteminin tasarlanması için temel oluşturdu. Sistem, her biri spesifikasyona göre karıştırılmış çeşitli dondurulmuş gıda ürünlerini içeren, sekiz küçük konveyör tarafından beslenen merkezi bir konveyör ile donatıldı. Her konveyör, bileşen ürünlerinin tam ağırlığını belirlemek için ayrı bir yük hücresine sahip. Almanya’daki KOBİ’lerin çoğu, rekabet avantajı için maliyetleri azaltmak amacıyla otomatik konveyörler kullanıyor ve böylece sektördeki konveyörlerin kapsamını genişletiyorlar. Dorner Europe, Almanya’nın Jülich kentindeki fabrikasında 2200 Serisi Konveyörlerin üretimine başladı. Bu adım, Avrupa çapındaki müşterilerin ekipmanlarını öncekine kıyasla çok daha hızlı teslim almalarını sağladı. 2019’un Şubat ayında Dorner Europe, robotla entegre olan 25 adet 2200 Serisi iDrive Konveyörünün kurulumunu ve montajını yaptı. Yerden tasarruf sağlayan entegre motor sayesinde iDrive konveyörü, diğer makineler ve robotlarla entegrasyon için kullanılıyor.

2019’un Aralık ayında SSI Schaefer’in müşteri hizmetleri ekibi, Almanya’daki dağıtım merkezindeki sistemi, firmanın karşılaştığı güçlüklere uyarlamak için Office Depot projesini tamamladı. SSI Schaefer’in en yeni iki taşıma sistemi döngüsü ile lojistik merkezine 7 döngü kuruldu. Koliler ve kutularla, depo alanları, sevkiyat öncesi toplanma istasyonları ve mal çıkış yerleri arasında taşıma ve dağıtım yapıldı. Akıllıca uyarlanmış geçişler, sistemi rahatlattı ve neredeyse 5 km’lik taşıma sisteminde kartonlarda yapılan taşıma işlemlerinde rahatlama sağlandı.

Rekabet ortamı

Avrupa konveyör piyasası, çok sayıda yerli şirketin varlığı nedeniyle oldukça rekabetçi bir görünüme sahip. Pazar, önemli oyuncuların ürün yeniliği, birleşme ve satın almalar gibi stratejileri benimsediği orta derecede parçalanmış görünüyor. Pazarın önemli oyuncularından bazıları nıSSI Schaefer AG, Mecalux SA, BEUMER Group GmbH & Co. KG. oluşturuyor.

Küresel bir üretici ve benzersiz makine yapımı ve montaj otomasyonu için mekanik bileşenler ve dolaylı malzeme sağlayıcısı olan Misumi, Frankfurt’ta yeni bir lojistik merkezi kurmak için SSI Schaefer’i seçti. Tüm iş istasyonları, yüksek performanslı bir taşıma sistemi ile sisteme bağlandı.

Malzeme taşıma sağlayıcısı Interroll, IBH ehf’nin ticari faaliyetlerinin ve varlıklarının önemli bir bölümünü satın aldı. Firmanın yiyecek ve içecek sektöründe, özellikle balık işleme endüstrisindeki satış ve servis faaliyetlerini güçlendirmesi bekleniyor.

Büyük oyuncular

 1. SSI Schaefer AG
 2. Mecalux SA
 3. BEUMER Group GmbH & Co. KG
 4. KNAAP AG
 5. KUKA AG (Swisslog AG)

Kaynak: Mordor Intelligence

www.mordorintelligence.com

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konveyörler

Gıda serisi konveyör bantlarda devrim

Yayın Tarihi

on

Gıda endüstrisinde hiçbir şey gıda güvenliğinden daha önemli değildir. Kirlenme, ürün iadesi ve markaya olan kamu güveninin kaybolmasına neden olabilir. Ammeraal Beltech, gıda güvenliğini teşvik ederek, gıda endüstrisi için konveyör bant çözümlerinde lider olmuştur. Şimdi ürün grubumuza, üretimde bulaşması muhtemel yabancı maddelerin büyük ölçüde azaltılması için yeni Dectyl Metal Algılanabilir Sentetik Konveyör Bantlar ve Aksesuarlar Serisi de eklendi.

Metal algılama teknolojisi ve metal algılanabilir konveyör bantlar, gıda güvenliğinde yeni bir devrim niteliği taşıyor. Firmaların gerekli yabancı madde risk değerlendirmesini (HACCP/ ISO 22000) karşılamalarına yardımcı oluyor ve gıda işleme sırasında konveyör bant parçalarının üretim esnasında ürüne bulaşmasınıı önlüyor. Sentetik konveyör bant ve aksesuarları ile Dectyl Konveyör Bant Serisi, kompozit malzeme yapısıyla üretimde yabancı madde tespit edilmesine imkan tanıyan bileşenlerden imal edilmiştir. Ayrıca, yüksek aşınma direncine sahip bu yüksek performanslı konveyör bantlar, mevcut standart ürünlerle birebir değiştirilebilmeleri için tasarlanmıştır. Bu nedenle mevcut konveyör bantların, Dectyl ile değiştirlmesi hızlı ve kolaydır.

Herhangi bir metal algılama sisteminin doğruluğu; gıda ürününün bileşimi, konveyör bant hızı, bant yüzey titreşimi, kullanılan dedektör tipi ve kalibrasyon yöntemi gibi birçok faktöre bağlıdır. Yeni Dectyl Konveyör Bant Serisi, gerçek çalışma koşulları altında herhangi bir sistem için Dectyl Konveyör Bant parçasının minimum tespit edilebilir boyutunun belirlenebilmesi için test kartı seti ile birlikte gelir.

Ammeraal Beltech, hafif proses ve konveyör bantlamada önde gelen isimlerden biridir. Ar-Ge’de ve küresel hizmet platformunda endüstri lideri olan Ammeraal Beltech, neredeyse bütün büyük endüstrileri kapsayan çeşitli uygulamalar için yüksek kaliteli proses ve konveyör bantları tasarlar, üretir, dağıtır ve servis desteği verir.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Konveyörler

KHS’den InnoPET TriBlock için esnek ve verimli otomatik hat değiştirme

Yayın Tarihi

on

KHS, InnoPET TriBlock streç üflemeli kalıplayıcı, etiketleyici ve dolgulayıcı örneğiyle içecek üreticilerinin birçok isteğini eksiksiz karşılıyor. Otomatikleştirilmiş format değişimlerinin nasıl başarılı bir şekilde uygulanabileceğini gösteren KHS, içecek üreticilerinin maksimum esnekliği, yüksek düzeyde verimlilikle birleştirebileceğini gözler önüne seriyor.

Günümüzde PET hatlarının tek makineyle yapılandırılması oldukça nadirdir. İçecek üreticileri bunun yerine az yer kaplayan, daha kısa taşıma segmanlarına sahip, daha az bakım gerektiren ve her şeyden önce değiştirmenin kısa sürelerde gerçekleştirilebildiği anahtar teslim sistemler istiyor. PET hatlarındaki bütünsel, otomatik hat geçişlerinin parçası olan InnoPET streç üflemeli kalıplayıcı, etiketleyici ve dolgulayıcı TriBlock, bu yüksek talepleri karşılıyor. KHS’nin yeni InnoPET iflex otomasyon konsepti sayesinde içecek şişeleyicileri, manuel değiştirmelerde zamandan %70 oranına kadar tasarruf sağlayabiliyor. Bu amaçla, InnoPET TriBlock’taki farklı segmentler için otomasyon seviyesini önemli ölçüde artıran ve HMI’ye birkaç tıklamayla manuel müdahaleyi büyük ölçüde gereksiz hale getiren çeşitli fonksiyonlar geliştirildi.

Robot tarafından yapılan format değişiklikleri

PET şişeler streç şişirme modülünde üretilir. Formatlarda değişim için programlama yapıldığında, iflex ilk önce ısıtma profili, üfleme basıncı, ön kalıp taşıma ve denetim işlemleri için tariflerin otomatik olarak yüklenmesini tetikler.

Bu makinedeki en önemli yeni özellik, yeni parti farklı bir şişe boyutu veya şekli gerektirdiğinde, kalıp değişimi yapmasıdır. Burada, devam eden üretim sırasında iki yan kalıbını ve taban kalıbını tam otomatik ve çok hızlı bir şekilde değiştiren robot yardımıyla geçiş yapılabilir. Operatörün herhangi bir müdahalesine gerek kalmadan eski kalıplar istasyonlardan çıkar, kalıp seti magazinine yerleşir, yeni kalıpları çıkarır ve tekrar istasyonlara yerleştirir. Robot, tamamen tekrarlanabilir bu kısa prosedür için istasyon başına sadece 41 saniyeye ihtiyaç duyar. Böylece manuel müdahale için geçen süre 95 dakikadan sadece 8 dakikaya düşürülür. Bu, birkaç sensör yardımıyla silindirde otomatik şişe tabanı algılama ayarı ile daha da kolaylaştırılıyor. Operatörün manuel yapması gereken tek şey, format değişimini başlatmak ve daha sonra yeni üretim aşamasına geçmek.

Daha az manuel müdahale

Etiketleme modülünde operatörün manuel çalışması için gereken zaman ve iş de azalıyor. Bu, esas olarak etiket yapıştırma yüksekliğinin ve şişe çapının otomatik olarak uyarlanması sayesinde mümkün oluyor. Bununla birlikte, operatör yine de vakum tamburunun, fırçaların ve şişe kılavuz parçalarının aletsiz değişimini gerçekleştiriyor ve iki etiketleme istasyonunda 20 dakika içinde format değiştirilebiliyor.

Bir düğmeyle

Dolgu modülünde değiştirme tam otomatik gerçekleşiyor. Bu, her şeyden önce operatörün hatalarını önlüyor ve ikinci olarak, daha sonra hijyen alanına girerek köpükle temizleme yapacak kişiler nedeniyle ortaya çıkabilecek bakteriyel ve mikrobiyolojik kontaminasyonu önlüyor Bu, geçişi yaklaşık 30 dakika geciktirir. Otomatik geçişlerle ilgili temel bileşenler, doldurma girişinden kapak çıkışına kadar, şişe çapına ve yüksekliğine göre ayarlanması gereken kılavuzlardır. Konik tabanlı kılavuzlar veya şişe cepleri burada, örneğin kapların bir huni gibi basit yükseklik ayarıyla sabitlendiği durumlarda kullanılır. Boşaltma konveyörü, manuel olarak kranklanmak yerine servo motor tarafından dikey ayarlanır; aynısı korkuluklarda yapılacak yatay düzlem ayarı için de geçerlidir. Ayrıca, örneğin yeni bir içeceğin öncekinden farklı bir kapak rengine sahip olması gibi durumlar için şişe kapakları da otomatik olarak değiştirilir.

%70’e kadar daha hızlı

Toplam zaman tasarrufuna bakarsak, özellikle son derece esnek içecek doldurma işlemi söz konusu olduğunda, KHS InnoPET TriBlock’ta yeni iflex seçeneklerinin ne kadar önemli olduğunu görülüyor: Sahadaki özel değiştirme rutinine bağlı olarak, bu işlem yaklaşık olarak 95 dakikada tamamlanıyor. Kalan manuel görevler, streç üflemeli kalıplama modülünde yalnızca 8 dakika ve etiketleme modülünde ise 20 dakika sürüyor. Doldurma modülünde format değişimleri tam otomatiktir ve müdahale olmaksızın saniyeler içinde tamamlanır. Değişiklikler daha önce gereken sürenin üçte birinden daha kısa bir sürede uygulanıyor ve içecek üreticilerinin yüksek derecede esneklik ve verimlilik elde etmesi bekleniyor.

Innoline Flex Control: Her şey kontrol altında

Innoline Flex Control hat yönetim sistemi, iflex’in düzgün çalışması ve potansiyelinden tam olarak yararlanılması için elzemdir. İçecek üreticisinin ERP sisteminden hat ve sipariş yönetimi görevlerini üstlenir ve makinelerin otomatik değişimini yönetir. Temel görev, operatörün her zaman tam olarak en doğrusunu yapmasına yardımcı olmaktır.

Innoline Flex Control web GUI’sinin HMI’ye entegrasyonuyla, veriler makine operatör panelinde görüntülenir. Operatör, ilgili işleme programını ve bunun ne zaman seçilmesi gerektiğini ve ihtiyaç duyulan malzemeleri, sistem tarafından taktik olarak planlanmış sipariş dizisinin ilgili güncel versiyonunun üretim yerini görür. Otomatik iflex varyantı ile bu işlemler, bir düğmeye basitçe basılarak tetiklenir. Kılavuzlu iflex versiyonunda sistem, operatöre çeşitli adımlar konusunda net bir şekilde bilgi verir ve manuel olarak yapılması gereken tüm işlemler için basit talimatlar konusunda destek sağlar.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Konveyörler

Maksimum indirgeme

Yayın Tarihi

on

Almanya’nın en prestijli saat ve saat işleri üreticilerinden biri olan Hermle, hassas ve çok çeşitli küçük saat bileşenleri için kullanılan kaplama çözümüne yönelik yüksek taleplerini Venjakob ile karşıladı.

Saat ve saat işleri alanında köklü bir üretici olan Hermle, hassas ve çok çeşitli küçük saat bileşenleri için kullanılan kaplama çözümüne yönelik yüksek taleplere sahip. Esnek ve kullanımı kolay, aşırı doğruluk sunan bir çözüm arayan firma, sistemin saat gibi çalışmasını istiyor. Uygun bir sistem konsepti arayışında olan iki köklü şirket Hermle ve Venjakob, çözüm için bir araya geldi. Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletindeki Reichenbach am Heuberg’deki üretim tesisi ve şirket merkezi, 100 yıllık saat üreticiliği geçmişi bulunan orta ölçekli aile şirketi Hermle’nin saatlerini ve saat mekanizmalarını ürettiği yer. Dünyanın en modern saat üretim tesislerinden birini işleten ve kalan son saat üreticilerinden biri olan Hermle, büyük saatler için mekanik saat üretimi söz konusu olduğunda, tüm dünyadaki tek tam kapsamlı tedarikçi konumunda.

2021 yılında Reichenbach’ta inşa edilen tesislere kurulacak mekanik saat bileşenlerinin kaplanması için yeni bir çözüm talep eden saat imalatçısı, bu sistemin daha önce kullanılan ve artık tarihi geçmiş makinelerin yerini almasını istedi. Bunlar arasında özel bileşenler için manuel püskürtme tezgahı, saat çerçevelerini kaplamak için üst konveyörlü otomatik bir kaplama sistemi ve kaplama için zincirli konveyör vardı. Yeni sistemin daha önce kullandıkları tüm farklı çözümleri birleştirmesini isteyen müşterisine Venjakob, yeni sistem için her biri farklı işlevler sunan üç farklı konsept sundu. Hermle, ABB kaplama robotlu küçük, kompakt, tam otomatik bir kaplama sistemi ve döner tahrikli bir zemin konveyörü içeren konsepti seçti. Konveyör sistemi, saat bileşenlerini taşıyan taşıyıcı çerçeveleri barındırıyor ve işleme istasyonlarının her biri boyunca çevrimli taşıma için tasarlandı.

Ayarla, kur ve çalıştır

Seçim kriterleri aynı zamanda mevcut alanı da içeriyordu. Sistemin işlevi ve tasarımı, gelecekteki kurulum sahasının boyutlarına uyarlandı. Bir diğer müşteri talebi de devreye almanın hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesiydi. Bunu kolaylaştırmak için kaplama sistemi birkaç ayrı parça halinde teslim edildi. Bu şekilde, yalnızca besleme ve egzoz havası platformu ve püskürtme kabininin takılması gerekiyordu. Konuyla ilgili konuşan Venjakob’dan Kornelius Berg, “Müşteri, sistemin kurulum sahasına mümkün olduğunca az parça halinde taşınması için odadan iki duvarı kaldırmayı bile kabul etti” dedi.

Otonom operasyon için özel çekirdek program

Venjakob tarafından geliştirilen sistem konsepti, Hermle’nin tek bir konveyör sistemi ile tek bir kurulumda çok çeşitli küçük bileşenleri kaplamasına olanak tanıyor. İş parçası taşıyıcısı, raylara sıkıca monte edilirken makine kapasitesi, taşıyıcı başına 5 dakikalık bir döngü süresi ile uyarlandı. Tüm sistem, esnek ve mümkün olduğunca kullanımı kolay olacak şekilde tasarlanırken Venjakob’un yazılım mühendisleri, kaplama robotunu kontrol etmek için özel bir giriş arayüzü programlayarak müşteriye kendi tariflerini oluşturmaları için mümkün olan en basit seçeneği sundu. Sistem kullanım kolaylığıyla ilgili konuşan Kornelius Berg, “Sadece tarifi kopyalayın, ardından kaplanmış bileşenin boyutları, kaplama hızı veya kaplama tabancasının açısı gibi farklı parametreleri girin. Kullanım kolaylığı ve müşteri gereksinimlerine uyum, tüm sistem için de geçerlidir. Konveyör teknolojisi de dahil olmak üzere kaplama sistemini kontrol etmek için merkezi bir işletim sistemi kullanılmaktadır. Makine operatörünün eğitimini de kaplama robotunun bakım ve servisini üstlenen ABB veriyor” ifadelerini kullandı.

İşlem sırası ve adımları

Kaplama sistemi öğeleri saat yönünün tersine taşır, besleme ve çıkarma istasyonu aynı yerdedir. Kaplanan saat bileşenleri, ürün taşıyıcı çerçevelerine elle takılır. Bunlar daha sonra zemin konveyörünün iş parçası taşıyıcısı üzerinde konumlandırılır ve kilitlenir. Kaplama işlemi tamamlandıktan sonra hızlı bir şekilde çıkarılır. Kaplama işlemi öncesinde sistem kontrol masasında istenilen reçete seçilir ve iletilir. Sistem kontrolleri, parçaların her tarife göre işlenmesi için parametreleri içerir.

İstenen tarifi seçtikten sonra kontrol masasındaki start butonu ile sistem başlatılır. Zemin konveyörü, ürün taşıyıcıyı kaplama kabinine taşır. Parçanın ilk tarafı robot tarafından kaplandıktan sonra, ürün taşıyıcı döner cihaz sayesinde otomatik olarak dönerek diğer tarafı kaplamaya izin verir. Bir sonraki adım buharlaşmadır. Buharlaşma bölgesi aynı anda iki ürün taşıyıcı içerebilir. 10 dakikalık bir buharlaşma periyodundan sonra ürün taşıyıcıları kurutma kanalına taşınır. Kurutma sıcaklığı 80° ila 120°C’dir. Beslemeli kurutucunun uzunluğu, 6 ürün taşıyıcının aynı anda kurumasını mümkün kılar. Eşya taşıyıcıları 5 dakikalık aralıklarla girer ve 30 dakika kuruması için orada kalır. Sonraki soğutma işlemi 10 dakika sürer ve oda sıcaklığında kanalın dışında gerçekleşir. Daha sonra ürün taşıyıcılar, boşaltma istasyonunda zemin konveyörünün çubuklarından basitçe çıkarılır.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com