Connect with us

Genel

Asfalt ve dökme malzemeler için pratik çözüm: Kögel

Yayın Tarihi

on

Kögel, damperini merkezi müşteri tercihlerini dikkate alarak tamamen revize edilmiş daha da sağlam ve esnek bir tasarımla sunuyor. Kögel damperin geliştirilmiş tasarımları, ek özellikler sayesinde daha da geniş bir uygulama yelpazesine çözüm sunuyor. Gövde ve şasiye yönelik kapsamlı optimizasyonlar, ‘Ekonomi ile Ekoloji’ öneri kılavuzuna uygun olarak daha fazla dayanıklılık, rahatlık ve güvenliği sağlamayı amaçlıyor. Optimizasyonlar, serideki tüm treylerlerin yanı sıra tüm yalıtımlı gövde çeşitleri için de gerçekleştirildi.

Cıvatalı teknolojinin tüm avantajları mevcut

Kögel, damperi çelik şasili iki ve üç dingilli treyler olarak sunuyor. Müşteriler ayrıca farklı oluk tasarımları arasında seçim yapabiliyor. Dökme malzemelerin taşınması için Kögel, tam çelik bir tekne ve ağırlığı optimize edilmiş bir çelik/alüminyum tekne sunuyor. Kögel’in akıllı cıvatalı teknolojisi, dayanıklı çelik zemin ve hafif alüminyum yan duvarlardan oluşan akıllı malzeme karışımını olanaklı hale getiriyor. Yalıtımsız oluklardaki cıvata bağlantılarının çevresinde kir birikmesini önlemek için Kögel, yeni treyler nesli için kir kovucuları getiriyor. Bunlar yalnızca teknenin dış duvarını temizlemeyi kolaylaştırmakla kalmıyor, aynı zamanda treyleri ilgi çekici bir reklam aracı ve fütüristik bir tasarım nesnesi haline getiriyor. Bu, en önemlisi katodik daldırma boya kaplamanın korozyona karşı son derece etkili olması ve çerçeve ve oluğun müşteri renginde ekstra ücret ödemeden boyanabilmesi avantajlarını sağlıyor.

Tüm Kögel damperlerinde revize edilmiş bagaj kapağı kullanılıyor. En zorlu koşullarda son derece yüksek mukavemet gösteren 4 milimetre kalınlığında, yüksek mukavemetli HB450 çelikten oluşuyor. Kir tutmaz profile sahip standart katlanır alt koruma, ek çarpma durduruculara sahip, böylece alt koruyucu kauçukla mükemmel bir şekilde hizalanıyor.

Daha fazla kullanıcı konforu ve gelişmiş iş güvenliği

Ayrıca Kögel, kullanıcı konforunu ve iş güvenliğini optimize etmek için çok sayıda önlem aldı. Örneğin, damperin ön duvarındaki bağlantı konsolu, sürücünün besleme hatlarını bağlamak için platforma tırmanması gerekmeyecek şekilde taşındı. Artık bunlara platformdan veya çekici üniteden rahatça erişilebiliyor. Makaralı branda merkezi kilit ile donatıldı ve standart katlanır merdiven ile kolay erişilebilen platformdan çalıştırılıyor.

Aydınlatma ekipmanları, çalışırken ve manevra yaparken mükemmel bir aydınlatma sağlıyor. Tercihe bağlı iki geri vites lambası ve iki bağlı LED çalışma projektörü, treylerin arkasını ve yanlarını ek olarak aydınlatıyor.

Yol çalışmasında geliştirilmiş uygulamalar 

Isı yalıtımlı asfalt oluğuna sahip Kögel damper ayrıca, yol çalışmalarında kullanılmak üzere şirket içinde özel olarak geliştirilen ek iyileştirmelerle birlikte geliyor. Yeni asfalt serme makinesini harici, ayarlanabilir kılavuzla kullanarak, dağıtım miktarı o kadar hassas bir şekilde kontrol edilebilir ki, en küçük asfalt serme işleri bile kolayca yapılabiliyor. Yayıcının kılavuzları asfaltla temas etmediği için çok az bakım gerektiriyor. Ek koruyucu tabaka, karıştırılan ürünleri suya karşı korurken, uzaktan kumandalı elektrikli sürgülü tavan, hızlı ve verimli bir şekilde kapanarak soğumayı önüyor.

Arka duvardaki öğütülmüş malzeme brandası, freze makinesinin konveyör bandından düşen dökme malzemenin bagaj kapağına zarar vermesini önlüyor. Kapak yerden kolayca çalıştırılabilir ve tek elle sabitlenip serbest bırakılabiliyor.

Yeni asfalt finişer modellerine uyarlanmış arka lambalar

Daha fazla sayıda ek optimizasyon, günlük uygulamada büyük faydalar sağlıyor. Örneğin, arka lambalar artık yeni asfalt finişer modellerinin gereksinimlerini ve çok çeşitli devrilme senaryolarını karşılayacak kadar yükseğe monte edildi. Ekstra maliyetle pnömatik olarak çalıştırılabilen alt koruma, katlandığında arka lambaları hasara karşı etkili bir şekilde koruyor. Destek ayağı, ayırıcı madde püskürtücünün güvenli bir şekilde taşınması için bir brakete sahip ve diğer yardımcı ekipmanlar geniş alet kutusunda saklanabiliyor.

Fazladan yük için alüminyum eklentiler

Kögel damper modelleri, yüksek yük taşıma kapasiteleri ile şimdiden rekabette öne çıkıyor. Ancak daha fazlasına ihtiyaç duyanlar için destek payandaları, hava depoları ve tekerlek jantları gibi alüminyum eklentiler kullanılarak dara ağırlığı daha da azaltılabiliyor. Boş yolculuklarda bile bu yatırım, daha düşük yakıt tüketimi ve CO2 emisyonu ile kendini amorti ediyor. İlk dingildeki kaldırma da boş yolculuklarda tüketime olumlu etki yapıyor.

Kögel Telematik ve akıllı tahta sayesinde tam kontrol

Tüm Kögel treylerleri standart olarak Kögel Telematik donanımı ile donatıldı. Telematik mevcut olan araç operatörleri, römork durumunu ve konumunu gerçek zamanlı olarak uzaktan izleyebiliyor. İsteğe bağlı akıllı tahta, kullanıcının lastik basıncı, yük ve fren balatası aşınması gibi temel verileri doğrudan treyler üzerinde görüntülemesine ve elektronik havalı süspansiyon sistemini kontrol etmesine olanak tanıyor.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Siemens Türkiye Gebze Elektrifikasyon ve Otomasyon Fabrikası’nın üretim kapasitesi %60 arttı

Yayın Tarihi

on

Siemens Türkiye Gebze Elektrifikasyon ve Otomasyon Fabrikası

Gelecek için bugünü dönüştüren Siemens Türkiye önemli bir projeyi daha hayata geçirdi. Şirket, 2 yıl süren çalışmaların ardından Siemens Gebze Elektrifikasyon ve Otomasyon Fabrikası’nın üretim kapasitesini %60 oranında artırarak büyük bir başarıya imza attı.

Siemens Türkiye, 167 yıllık tecrübesiyle yenilikçi, verimli, enerji tasarruflu çözümler sunmaya ve gelecek için bugünün dönüşümüne hız kazandırmaya devam ediyor. Siemens Türkiye, 80’den fazla ülkeye ihracat yapan 150 bin metrekarelik alana sahip Siemens Gebze Elektrifikasyon ve Otomasyon Fabrikası’nda 2 yılı aşkın süredir sürdürdüğü çalışmalar sonucunda süreç iyileştirmeleri ve layout tasarım değişimi ile herhangi bir ek metrekareye ihtiyaç duymadan üretim kapasitesini %60 oranında yukarı taşıyarak büyük bir başarıya imza attı. Proje kapsamında gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda Siemens Gebze Elektrifikasyon ve Otomasyon Fabrikası’nda lojistik faaliyetleri %70 oranında azalırken, depo kapasitesi %32 oranında genişletildi ve %30 verimlilik artışı sağlandı.

“Bu yatırım ve ek istihdam 167 yıldır bu topraklarda teknoloji üreten Siemens’in Türkiye’ye duyduğu güvenin önemli bir göstergesi”

Projenin tamamlanmasının ardından düzenlenen açılış töreni, Siemens AG Akıllı Altyapılar Grubu Elektrifikasyon ve Otomasyon CEO’su Stephan May, Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Hüseyin Gelis, Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve CFO’su Thomas Kolbinger’in katılımı ile gerçekleştirildi. Törende konuşan Siemens Türkiye Elektrifikasyon ve Otomasyon Fabrika Genel Müdürü Veli Turgut projeyi 2 yıllık bir çalışma sonucunda fabrikada üretimi durdurmadan hayata geçirdiklerini belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Siemens Gebze Elektrifikasyon ve Otomasyon Fabrikamızda süreç iyileştirmeleri, layout tasarımı ile herhangi bir metrekare artışı yapmadan %60 kapasite artırımı sağlamanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. %60 kapasite artırımı fabrikamızda ek istihdam da sağladı. Bu yatırım ve ek istihdam 167 yıldır bu topraklarda teknoloji üreten Siemens’in Türkiye’ye duyduğu güvenin önemli bir göstergesidir. Projeyi devreye aldığımız süreç boyunca çalışma arkadaşlarımızın titiz çalışmaları sonucunda hiçbir iş kazası yaşanmadı ayrıca üretimi de hiç durdurmadık. Bu da ne kadar doğru süreçlerle ilerlediğimizi ortaya koyuyor.

Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında da fabrikamızda üreteceğimiz teknolojilerle ve yeni yatırımlarımızla ülkemizin sürdürülebilir büyümesine, istihdamına ve kalkınmasına katkıda bulunmayı sürdüreceğiz. Fabrikamızın sürdürülebilirlik hedefleri arasında 2030 yılına kadar kullandığımız enerjiyi %10 azaltma da yer alıyor. Ayrıca ihtiyaç duyduğumuz enerjinin %10’unu ise kampüsümüz içerisinde yer alan güneş panellerinden sağlıyoruz. Tüm bu çalışmalarla hedefimize emin adımlarla ilerliyoruz.”

Devamını Oku

Genel

Bonfiglioli ortaklığından doğan çözüm, malzeme taşıma operasyonlarında devrim yaratıyor

Yayın Tarihi

on

Bastian Solutions Bonfiglioli 1

Günümüzün sürekli gelişen endüstriyel ortamında malzeme taşıma süreçlerini optimize etmek, verimlilik kazanımları arayan işletmeler için çok önemli bir hale geliyor. Tesis içi malzeme taşıma verimliliğini artırma zorluğuyla karşı karşıya olan şirketler, otonom yönlendirmeli forklift geliştirmeye başlıyor. Redüktör üretiminin önde gelen markası Bonfiglioli ile akıllı malzeme taşıma sistemleri tedarikçisi Bastian Solutions, bu zorluğun üstesinden gelmek için başarılı bir ortaklığa imza atıyor.

İş gücü açığının otonomiyle çözülmesi

Malzeme taşıma operasyonlarını önemli ölçüde etkileyen forklift operatörü eksikliği, üreticiler için ortak bir engel oluşturuyor. Verimliliği artırmak için şirketlerin iş gücü eksikliklerini çözmelerine yardımcı olacak bir otonom yönlendirmeli forklift çözümü sunmak üzere yola çıkan Bastian Solutions, malzeme taşıma faaliyetlerini esnek bir şekilde destekleyebilen ve aynı zamanda karlılığı artıran otonom bir araç tasarlamayı amaçlıyor. Güçlü ve güvenilir bir sürücüsüz forklift oluşturmak için tahrik sistemi konusunda güvenilir bir tedarikçi bulması çok önemli olan Bastian Solutions, bu zorluğun üstesinden Bonfiglioli ile geliyor. Bonfiglioli, Bastian Solutions için 1. sınıf malzeme taşıma araçları için entegre yüksek performanslı elektrik motorları ve düşük bakım gerektiren frenleme sistemlerine sahip yüksek verimli, düşük gürültülü planet akslar ve tahrikler tedarik ediyor. Tipik uygulamalar, 3 ve 4 tekerlekli denge ağırlıklı forkliftler ve yer destek ekipmanlarını içeriyor.

Malzeme taşıma operasyonlarında devrim

Bonfiglioli ve Bastian Solutions arasındaki iş birliği, yenilikçi bir otonom yönlendirmeli forklift çözümünün geliştirilmesiyle sonuçlanıyor. Bonfiglioli’nin çok yönlü redüktörlerini kullanan ve sektör uzmanlığından yararlanan bu başarılı ortaklık, malzeme taşıma operasyonlarında devrim yaratıyor. İş gücü zorluklarının üstesinden gelerek operasyonel verimliliği artıran otonom forklift, işletmelere umut verici bir gelecek sunuyor. Bu gelişmeler sayesinde şirketler iş gücü bağımlılıklarını azaltıyor, üretkenliği artırıyor.

Elektrikli güç aktarma sistemlerini fabrikada tamamen test eden Bonfiglioli, düşük enerji tüketimini garanti ederek; daha uzun batarya çalışma süreleri, daha uzun bakım aralıkları ve daha düşük sahip olma maliyeti sunuyor.

Bu dönüşüm malzeme taşıma alanını yeniden şekillendiriyor. Bonfiglioli‘nin güvenilir redüktör çözümleri sunma konusundaki sarsılmaz kararlılığı, redüktör endüstrisindeki lider konumunu sağlamlaştırıyor, malzeme taşıma teknolojisinde ilerleme sağlıyor.

Devamını Oku

Genel

Aerosint SA’yı satın alan Schaeffler, katmanlı üretim teknolojilerindeki konumunu güçlendiriyor

Yayın Tarihi

on

Aerosint SA Schaeffler 1

Küresel hareket teknolojisi lideri Schaeffler, yenilikçi 3D baskı sistemlerinin önde gelen ABD’li üreticisi Desktop Metal’den Belçikalı startup Aerosint SA’yı satın alarak katmanlı üretim teknolojilerindeki bilgi birikimini güçlendiriyor. Adı “Schaeffler Aerosint SA” olarak değiştirilecek olan girişimin, Schaeffler Special Machinery için ek bir konum olarak Schaeffler Grubu’na entegre edilmesi planlanıyor. Karmaşık geometrilere sahip bileşenlerin üretilmesi söz konusu olduğunda geleneksel üretim süreçlerinden daha basit olan ve endüstri 4.0’ın önemli bir destekçisi olan katmanlı üretim; aynı zamanda daha az malzeme tüketimi, üretimde daha fazla enerji verimliliği ve daha çevre dostu malzeme seçenekleri gibi bir dizi sürdürülebilirlik avantajları da sunuyor.

Satın almayla ilgili konuşan Schaeffler AG Operasyon Direktörü Andreas Schick, “Schaeffler Aerosint SA, eşzamanlı metalik çoklu malzeme baskısı için ilk endüstriyel çözümü sunuyor. Bu uzmanlık, yüksek düzeyde sanayileşme yetkinliğimiz ve yenilikçi üretim teknolojilerindeki onlarca yıllık bilgi birikimimizle birleştiğinde, bize belirleyici bir pazar avantajı sağlayacaktır. Bu satın alma, endüstri 4.0 alanında metal bazlı katmanlı üretim süreçlerinin endüstriyel kullanımında önemli bir kilometre taşıdır” açıklamasında bulunuyor.

Aerosint SA Schaeffler 2

Yeni malzeme kombinasyonları için yenilikçi toz kaplama teknolojisi Toz Bazlı Lazer Füzyon (L-PBF); aletler, prototipler veya küçük seri üretim çalışmaları gibi uygulamalar için bileşen üretmenin daha yenilikçi, verimli ve sürdürülebilir bir yolunu oluşturuyor. Aerosint’in patentli Seçici Toz Biriktirme (SPD) teknolojisi, birden fazla bitişik malzeme birikintisinden oluşan homojen katmanlar oluşturmayı mümkün kılıyor. Biriktirme seçici olduğundan, doğru malzemelerin gerekli miktarları gerekli yerlerde biriktiriliyor. Çoklu malzeme tozları ayrı tutuluyor ve ‘yeniden kaplayıcılar’ olarak bilinen araçlar tarafından biriktiriliyor. Bunlar normal ofis yazıcılarındaki taşıyıcılar gibi çalışıyor ve 300 μm’ye kadar yanal toz piksel çözünürlüklerinde 3D bileşenleri yazdırıyor. Halihazırda piyasada bulunan bu SPD teknolojisi, lazer toz yatağı füzyonu ve bağlayıcı püskürtme gibi eklemeli üretim süreçlerinin yanı sıra, dolaylı süreçlerle de kullanılabiliyor. Schaeffler Special Machinery, bu teknolojiyi 2024 yılından itibaren kullanıma sunulacak olan çok malzemeli 3D baskı sistemine dahil etmeyi planlıyor. Schaeffler Special Machinery Kıdemli Başkan Yardımcısı Bernd Wollenick, “Schaeffler Special Machinery geleceğin bu önemli teknolojisini entegre ederek, üretim mükemmelliği için bir ortak olarak, müşterilerine özellikle imalat ve tıbbi teknoloji sektörleri için daha çeşitli bir sistem portföyü sunabilecek” diyor.

Aerosint teknolojisinin lazer sistemleriyle daha yakın bir yol haritasına sahip olduğunu ve Schaeffler’in teknolojiden hemen yararlanabileceğini söyleyen Desktop Metal CEO’su Ric Fulop, “Schaeffler ile SPD teknolojisini lazer tabanlı sistemlerle ticarileştirmek için yüksek düzeyde teknoloji uzmanlığına ve net bir yol haritasına sahip uluslararası bir ortağımız var. Gelecekte bu teknolojinin Desktop Metal bağlayıcı püskürtme sistemlerinde kullanılmasına yönelik çeşitli olasılıklar üzerinde iş birliği yapmaya devam edeceğiz” diye konuşuyor. Ayrıca Schaeffler ve Desktop Metal, aletsiz üretim teknolojileri alanı da dahil olmak üzere çok malzemeli çözümlerde iş birliklerine devam ediyor.

Devamını Oku

Konular

Trendler