Connect with us

Genel

Neugart NGV redüktörleri ile AGV araçlarda ideal çözüm

Yayın Tarihi

on

AGV‘ler, sürekli çalışmalarda ağır yükleri taşımak için kullanılır. Bu çalışmalarda spesifik, yapısal ve mekanik gereksinimler özellikle çok yüksektir. Bir redüktörün uygulamaya özgü gereksinimleri en iyi şekilde karşılayabilmesi için her ayrıntıya önem veren Neugart, NGV planet redüktörleri ile bu yüksek gereksinimleri karşılıyor. Neugart tarafından özellikle AGV‘lerde kullanmak üzere optimize edilen NGV planet redüktörler; kompakt tasarım, verimlilik ve dayanıklılıkları ile ön plana çıkıyor.

Ağır yüklerin verimli yönetimi

AGV’lerde redüktör genellikle tekerleğe direkt montajlanır. Diğer bir deyişle aracın tüm ağırlığını ve taşıma yükünün ağırlığını destekler. Bu durumda çıkış yatağına aşırı yüksek eksenel yükler uygulanır. NGV rulmanı, bu yükleri güvenle taşıyacak şekilde konumlandırılmıştır. Ayrıca aşırı yüksek güç seviyelerine dayanabilecek olan öngerilmeli eğik bilyalı rulmanlar kullanıyor. Bunun avantajı, yataklar yükü doğrudan desteklediği için tekerleğin ayrıca desteklenmesi gerekmiyor.

Yüksek verimlilik 

AGV’ler ne kadar enerji-verimli çalışırsa menzilleri o kadar uzun olacaktır. Bu özellikle, akülü araçlarda geçerlidir. AGV tahrik sisteminin verimi de ne kadar yüksek olursa AGV’nin enerji deposu da o kadar küçük olur. Bu durumda, yüksek verimli planet redüktör konsepti sayesinde NGV redüktörü başarı gösterir.

Büyük fikirler, kompakt boyut

Yapısal bir bakış açısına göre, AGV’lerde redüktör için fazla yer yoktur. Dolayısıyla gayet kompakt olmaları önemlidir. NGV’lerde özel olarak geliştirilmiş tekerlekler redüktörü neredeyse tamamen kuşatır. Diğer bir deyişle redüktör esasen tekerlekle araç dışında olup bu sayede yerden tasarruf sağlar. Tahrik sisteminin yapısal uzunluğu daha da azaltılacaksa, redüktör doğrudan motor bağlantısı olarak adlandırılan bağlantı ile takılabilir. Bu durumda güneş pinyonu doğrudan motor şaftına bağlanır ve redüktör doğrudan motora bağlanır. Motor bağlantı flanşının olmaması, genel uzunluğun azaltılabileceği anlamına gelir.

İdeal montaj

Neugart mühendislerinin şasi ile redüktör arasındaki arayüzü optimize etmesi, donanım flanşının şasiye redüktörün doğrudan takılabileceği kadar yakın olduğu anlamına geliyor. Adaptör ve ilave cıvatalı bağlantılar gerekli değildir. Bu aynı zamanda maliyetleri ve ağırlığı düşürür. Kolayca takılması için redüktör şasi aracılığı ile doğrudan içeriden yerleştirilir ve buradan cıvatalanır. Motor ve redüktör önceden birleştirilmiş bir ünite olarak takılabilir. Bunu yaparken, motorun çapı da redüktörün çapından anlamlı ölçüde büyük olabilir.

Her motora uygun yapı 

NGV redüktörün geniş bir adaptör yelpazesine sahip olması, nerdeyse tüm motorlara takılmasını mümkün kılıyor. Neugart sadece, motor ve kontrol cihazlarından bağımsız olarak tekli ya da çoklu üniteler halinde mevcut redüktörler yapan bir üretici olarak çözümler sunduğundan, kullanıcılar uygulamaları için ideal motorlar ve kontrol cihazları kullanarak avantaj sağlıyor.

AGV’ler için mükemmel redüktör NGV

Doğrudan montaj

Montaj arayüzü redüktörün doğrudan araca monte edilmesini sağlar. Başka herhangi bir adaptöre ihtiyaç duyulmaz.

Azaltılmış montaj mesafesi

Redüktör neredeyse tamamen tekerlekle çevrelenmiştir. Bu nedenle araçta gereken montaj mesafesi minimuma indirilmiştir.

Motordan bağımsız

Farklı motor adaptörleri kullanarak, hemen hemen her motoru monte etmek mümkündür. Motoru doğrudan monte etmek de mümkündür.

Yüksek yük kapasitesi

Ön gerilmeli, karşılıklı çift konik makaralı rulmanlar çok yüksek radyal kuvvetlere izin verir.

Yüksek verimlilik ve güvenilirlik

Neugart Economy serisinin kanıtlanmış redüktör tipi, yüksek derecede verimlilik ile karakterize edilmiştir. Ömür boyu yağlama özelliği sayesinde sürekli çalışma sırasında bile bakım gerektirmez ve son derece güvenilirdir.

Neugart NGV redüktörleri üç değişik boyutta ve redüktör başına 350 kg ile 1075 kg azami yükleri taşıyabilecek şekilde sunuyor. Her redüktör boyutu için 160 mm, 200 mm ya da 250 mm çapında özel geliştirilmiş bir ağır iş tekerleği mevcut. 2 m/sn‘ye (7.2 km/s) kadar maksimum hız mümkün.

Yüksek yük kapasitesi: Optimize edilmiş yük uygulama noktasına sahip eğik bilyalı rulmanlar.

Verimli ve etkin: 2.kademedeki planet redüktörlerimiz, kendisini onlarca yıldır kanıtlamış olan ekonomi modeli serimizden oluşturuldu. Bu en iyi verimi, uzun kullanım ömrünü ve ≤ 12 arcmin yüksek hassasiyet oranını üstün bir fiyat/performans oranı ile birleştirir.

Su ve kire direnç: NGV redüktörü özel bir radyal mil keçesiyle donatılmıştır ve çıkış tarafında IP65 koruma sınıfı sunar.

Güvenilirlik: Çalışma ömrü süresince yağlanmış olması sayesinde NGV redüktörü bakım gerektirmez.

Montaj kolaylığı: Redüktör aracın şasisine adaptör olmaksızın doğrudan takılabilir. Bu, motorun araç dışına önceden montajını mümkün kılar ve motor tasarımı bağımsız olarak seçilebilir.

Müşteriye özel AGV redüktör çözümleri: Kapsamlı mühendislik ve üretim uzmanlığı sayesinde Neugart, müşteriye özel redüktörler geliştirmek ve üretmek için yetkin ortağınızdır.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Siemens Türkiye Gebze Elektrifikasyon ve Otomasyon Fabrikası’nın üretim kapasitesi %60 arttı

Yayın Tarihi

on

Siemens Türkiye Gebze Elektrifikasyon ve Otomasyon Fabrikası

Gelecek için bugünü dönüştüren Siemens Türkiye önemli bir projeyi daha hayata geçirdi. Şirket, 2 yıl süren çalışmaların ardından Siemens Gebze Elektrifikasyon ve Otomasyon Fabrikası’nın üretim kapasitesini %60 oranında artırarak büyük bir başarıya imza attı.

Siemens Türkiye, 167 yıllık tecrübesiyle yenilikçi, verimli, enerji tasarruflu çözümler sunmaya ve gelecek için bugünün dönüşümüne hız kazandırmaya devam ediyor. Siemens Türkiye, 80’den fazla ülkeye ihracat yapan 150 bin metrekarelik alana sahip Siemens Gebze Elektrifikasyon ve Otomasyon Fabrikası’nda 2 yılı aşkın süredir sürdürdüğü çalışmalar sonucunda süreç iyileştirmeleri ve layout tasarım değişimi ile herhangi bir ek metrekareye ihtiyaç duymadan üretim kapasitesini %60 oranında yukarı taşıyarak büyük bir başarıya imza attı. Proje kapsamında gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda Siemens Gebze Elektrifikasyon ve Otomasyon Fabrikası’nda lojistik faaliyetleri %70 oranında azalırken, depo kapasitesi %32 oranında genişletildi ve %30 verimlilik artışı sağlandı.

“Bu yatırım ve ek istihdam 167 yıldır bu topraklarda teknoloji üreten Siemens’in Türkiye’ye duyduğu güvenin önemli bir göstergesi”

Projenin tamamlanmasının ardından düzenlenen açılış töreni, Siemens AG Akıllı Altyapılar Grubu Elektrifikasyon ve Otomasyon CEO’su Stephan May, Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Hüseyin Gelis, Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve CFO’su Thomas Kolbinger’in katılımı ile gerçekleştirildi. Törende konuşan Siemens Türkiye Elektrifikasyon ve Otomasyon Fabrika Genel Müdürü Veli Turgut projeyi 2 yıllık bir çalışma sonucunda fabrikada üretimi durdurmadan hayata geçirdiklerini belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Siemens Gebze Elektrifikasyon ve Otomasyon Fabrikamızda süreç iyileştirmeleri, layout tasarımı ile herhangi bir metrekare artışı yapmadan %60 kapasite artırımı sağlamanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. %60 kapasite artırımı fabrikamızda ek istihdam da sağladı. Bu yatırım ve ek istihdam 167 yıldır bu topraklarda teknoloji üreten Siemens’in Türkiye’ye duyduğu güvenin önemli bir göstergesidir. Projeyi devreye aldığımız süreç boyunca çalışma arkadaşlarımızın titiz çalışmaları sonucunda hiçbir iş kazası yaşanmadı ayrıca üretimi de hiç durdurmadık. Bu da ne kadar doğru süreçlerle ilerlediğimizi ortaya koyuyor.

Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında da fabrikamızda üreteceğimiz teknolojilerle ve yeni yatırımlarımızla ülkemizin sürdürülebilir büyümesine, istihdamına ve kalkınmasına katkıda bulunmayı sürdüreceğiz. Fabrikamızın sürdürülebilirlik hedefleri arasında 2030 yılına kadar kullandığımız enerjiyi %10 azaltma da yer alıyor. Ayrıca ihtiyaç duyduğumuz enerjinin %10’unu ise kampüsümüz içerisinde yer alan güneş panellerinden sağlıyoruz. Tüm bu çalışmalarla hedefimize emin adımlarla ilerliyoruz.”

Devamını Oku

Genel

Bonfiglioli ortaklığından doğan çözüm, malzeme taşıma operasyonlarında devrim yaratıyor

Yayın Tarihi

on

Bastian Solutions Bonfiglioli 1

Günümüzün sürekli gelişen endüstriyel ortamında malzeme taşıma süreçlerini optimize etmek, verimlilik kazanımları arayan işletmeler için çok önemli bir hale geliyor. Tesis içi malzeme taşıma verimliliğini artırma zorluğuyla karşı karşıya olan şirketler, otonom yönlendirmeli forklift geliştirmeye başlıyor. Redüktör üretiminin önde gelen markası Bonfiglioli ile akıllı malzeme taşıma sistemleri tedarikçisi Bastian Solutions, bu zorluğun üstesinden gelmek için başarılı bir ortaklığa imza atıyor.

İş gücü açığının otonomiyle çözülmesi

Malzeme taşıma operasyonlarını önemli ölçüde etkileyen forklift operatörü eksikliği, üreticiler için ortak bir engel oluşturuyor. Verimliliği artırmak için şirketlerin iş gücü eksikliklerini çözmelerine yardımcı olacak bir otonom yönlendirmeli forklift çözümü sunmak üzere yola çıkan Bastian Solutions, malzeme taşıma faaliyetlerini esnek bir şekilde destekleyebilen ve aynı zamanda karlılığı artıran otonom bir araç tasarlamayı amaçlıyor. Güçlü ve güvenilir bir sürücüsüz forklift oluşturmak için tahrik sistemi konusunda güvenilir bir tedarikçi bulması çok önemli olan Bastian Solutions, bu zorluğun üstesinden Bonfiglioli ile geliyor. Bonfiglioli, Bastian Solutions için 1. sınıf malzeme taşıma araçları için entegre yüksek performanslı elektrik motorları ve düşük bakım gerektiren frenleme sistemlerine sahip yüksek verimli, düşük gürültülü planet akslar ve tahrikler tedarik ediyor. Tipik uygulamalar, 3 ve 4 tekerlekli denge ağırlıklı forkliftler ve yer destek ekipmanlarını içeriyor.

Malzeme taşıma operasyonlarında devrim

Bonfiglioli ve Bastian Solutions arasındaki iş birliği, yenilikçi bir otonom yönlendirmeli forklift çözümünün geliştirilmesiyle sonuçlanıyor. Bonfiglioli’nin çok yönlü redüktörlerini kullanan ve sektör uzmanlığından yararlanan bu başarılı ortaklık, malzeme taşıma operasyonlarında devrim yaratıyor. İş gücü zorluklarının üstesinden gelerek operasyonel verimliliği artıran otonom forklift, işletmelere umut verici bir gelecek sunuyor. Bu gelişmeler sayesinde şirketler iş gücü bağımlılıklarını azaltıyor, üretkenliği artırıyor.

Elektrikli güç aktarma sistemlerini fabrikada tamamen test eden Bonfiglioli, düşük enerji tüketimini garanti ederek; daha uzun batarya çalışma süreleri, daha uzun bakım aralıkları ve daha düşük sahip olma maliyeti sunuyor.

Bu dönüşüm malzeme taşıma alanını yeniden şekillendiriyor. Bonfiglioli‘nin güvenilir redüktör çözümleri sunma konusundaki sarsılmaz kararlılığı, redüktör endüstrisindeki lider konumunu sağlamlaştırıyor, malzeme taşıma teknolojisinde ilerleme sağlıyor.

Devamını Oku

Genel

Aerosint SA’yı satın alan Schaeffler, katmanlı üretim teknolojilerindeki konumunu güçlendiriyor

Yayın Tarihi

on

Aerosint SA Schaeffler 1

Küresel hareket teknolojisi lideri Schaeffler, yenilikçi 3D baskı sistemlerinin önde gelen ABD’li üreticisi Desktop Metal’den Belçikalı startup Aerosint SA’yı satın alarak katmanlı üretim teknolojilerindeki bilgi birikimini güçlendiriyor. Adı “Schaeffler Aerosint SA” olarak değiştirilecek olan girişimin, Schaeffler Special Machinery için ek bir konum olarak Schaeffler Grubu’na entegre edilmesi planlanıyor. Karmaşık geometrilere sahip bileşenlerin üretilmesi söz konusu olduğunda geleneksel üretim süreçlerinden daha basit olan ve endüstri 4.0’ın önemli bir destekçisi olan katmanlı üretim; aynı zamanda daha az malzeme tüketimi, üretimde daha fazla enerji verimliliği ve daha çevre dostu malzeme seçenekleri gibi bir dizi sürdürülebilirlik avantajları da sunuyor.

Satın almayla ilgili konuşan Schaeffler AG Operasyon Direktörü Andreas Schick, “Schaeffler Aerosint SA, eşzamanlı metalik çoklu malzeme baskısı için ilk endüstriyel çözümü sunuyor. Bu uzmanlık, yüksek düzeyde sanayileşme yetkinliğimiz ve yenilikçi üretim teknolojilerindeki onlarca yıllık bilgi birikimimizle birleştiğinde, bize belirleyici bir pazar avantajı sağlayacaktır. Bu satın alma, endüstri 4.0 alanında metal bazlı katmanlı üretim süreçlerinin endüstriyel kullanımında önemli bir kilometre taşıdır” açıklamasında bulunuyor.

Aerosint SA Schaeffler 2

Yeni malzeme kombinasyonları için yenilikçi toz kaplama teknolojisi Toz Bazlı Lazer Füzyon (L-PBF); aletler, prototipler veya küçük seri üretim çalışmaları gibi uygulamalar için bileşen üretmenin daha yenilikçi, verimli ve sürdürülebilir bir yolunu oluşturuyor. Aerosint’in patentli Seçici Toz Biriktirme (SPD) teknolojisi, birden fazla bitişik malzeme birikintisinden oluşan homojen katmanlar oluşturmayı mümkün kılıyor. Biriktirme seçici olduğundan, doğru malzemelerin gerekli miktarları gerekli yerlerde biriktiriliyor. Çoklu malzeme tozları ayrı tutuluyor ve ‘yeniden kaplayıcılar’ olarak bilinen araçlar tarafından biriktiriliyor. Bunlar normal ofis yazıcılarındaki taşıyıcılar gibi çalışıyor ve 300 μm’ye kadar yanal toz piksel çözünürlüklerinde 3D bileşenleri yazdırıyor. Halihazırda piyasada bulunan bu SPD teknolojisi, lazer toz yatağı füzyonu ve bağlayıcı püskürtme gibi eklemeli üretim süreçlerinin yanı sıra, dolaylı süreçlerle de kullanılabiliyor. Schaeffler Special Machinery, bu teknolojiyi 2024 yılından itibaren kullanıma sunulacak olan çok malzemeli 3D baskı sistemine dahil etmeyi planlıyor. Schaeffler Special Machinery Kıdemli Başkan Yardımcısı Bernd Wollenick, “Schaeffler Special Machinery geleceğin bu önemli teknolojisini entegre ederek, üretim mükemmelliği için bir ortak olarak, müşterilerine özellikle imalat ve tıbbi teknoloji sektörleri için daha çeşitli bir sistem portföyü sunabilecek” diyor.

Aerosint teknolojisinin lazer sistemleriyle daha yakın bir yol haritasına sahip olduğunu ve Schaeffler’in teknolojiden hemen yararlanabileceğini söyleyen Desktop Metal CEO’su Ric Fulop, “Schaeffler ile SPD teknolojisini lazer tabanlı sistemlerle ticarileştirmek için yüksek düzeyde teknoloji uzmanlığına ve net bir yol haritasına sahip uluslararası bir ortağımız var. Gelecekte bu teknolojinin Desktop Metal bağlayıcı püskürtme sistemlerinde kullanılmasına yönelik çeşitli olasılıklar üzerinde iş birliği yapmaya devam edeceğiz” diye konuşuyor. Ayrıca Schaeffler ve Desktop Metal, aletsiz üretim teknolojileri alanı da dahil olmak üzere çok malzemeli çözümlerde iş birliklerine devam ediyor.

Devamını Oku

Konular

Trendler