Connect with us

Genel

Neugart NGV redüktörleri ile AGV araçlarda ideal çözüm

Yayın Tarihi

on

AGV‘ler, sürekli çalışmalarda ağır yükleri taşımak için kullanılır. Bu çalışmalarda spesifik, yapısal ve mekanik gereksinimler özellikle çok yüksektir. Bir redüktörün uygulamaya özgü gereksinimleri en iyi şekilde karşılayabilmesi için her ayrıntıya önem veren Neugart, NGV planet redüktörleri ile bu yüksek gereksinimleri karşılıyor. Neugart tarafından özellikle AGV‘lerde kullanmak üzere optimize edilen NGV planet redüktörler; kompakt tasarım, verimlilik ve dayanıklılıkları ile ön plana çıkıyor.

Ağır yüklerin verimli yönetimi

AGV’lerde redüktör genellikle tekerleğe direkt montajlanır. Diğer bir deyişle aracın tüm ağırlığını ve taşıma yükünün ağırlığını destekler. Bu durumda çıkış yatağına aşırı yüksek eksenel yükler uygulanır. NGV rulmanı, bu yükleri güvenle taşıyacak şekilde konumlandırılmıştır. Ayrıca aşırı yüksek güç seviyelerine dayanabilecek olan öngerilmeli eğik bilyalı rulmanlar kullanıyor. Bunun avantajı, yataklar yükü doğrudan desteklediği için tekerleğin ayrıca desteklenmesi gerekmiyor.

Yüksek verimlilik 

AGV’ler ne kadar enerji-verimli çalışırsa menzilleri o kadar uzun olacaktır. Bu özellikle, akülü araçlarda geçerlidir. AGV tahrik sisteminin verimi de ne kadar yüksek olursa AGV’nin enerji deposu da o kadar küçük olur. Bu durumda, yüksek verimli planet redüktör konsepti sayesinde NGV redüktörü başarı gösterir.

Büyük fikirler, kompakt boyut

Yapısal bir bakış açısına göre, AGV’lerde redüktör için fazla yer yoktur. Dolayısıyla gayet kompakt olmaları önemlidir. NGV’lerde özel olarak geliştirilmiş tekerlekler redüktörü neredeyse tamamen kuşatır. Diğer bir deyişle redüktör esasen tekerlekle araç dışında olup bu sayede yerden tasarruf sağlar. Tahrik sisteminin yapısal uzunluğu daha da azaltılacaksa, redüktör doğrudan motor bağlantısı olarak adlandırılan bağlantı ile takılabilir. Bu durumda güneş pinyonu doğrudan motor şaftına bağlanır ve redüktör doğrudan motora bağlanır. Motor bağlantı flanşının olmaması, genel uzunluğun azaltılabileceği anlamına gelir.

İdeal montaj

Neugart mühendislerinin şasi ile redüktör arasındaki arayüzü optimize etmesi, donanım flanşının şasiye redüktörün doğrudan takılabileceği kadar yakın olduğu anlamına geliyor. Adaptör ve ilave cıvatalı bağlantılar gerekli değildir. Bu aynı zamanda maliyetleri ve ağırlığı düşürür. Kolayca takılması için redüktör şasi aracılığı ile doğrudan içeriden yerleştirilir ve buradan cıvatalanır. Motor ve redüktör önceden birleştirilmiş bir ünite olarak takılabilir. Bunu yaparken, motorun çapı da redüktörün çapından anlamlı ölçüde büyük olabilir.

Her motora uygun yapı 

NGV redüktörün geniş bir adaptör yelpazesine sahip olması, nerdeyse tüm motorlara takılmasını mümkün kılıyor. Neugart sadece, motor ve kontrol cihazlarından bağımsız olarak tekli ya da çoklu üniteler halinde mevcut redüktörler yapan bir üretici olarak çözümler sunduğundan, kullanıcılar uygulamaları için ideal motorlar ve kontrol cihazları kullanarak avantaj sağlıyor.

AGV’ler için mükemmel redüktör NGV

Doğrudan montaj

Montaj arayüzü redüktörün doğrudan araca monte edilmesini sağlar. Başka herhangi bir adaptöre ihtiyaç duyulmaz.

Azaltılmış montaj mesafesi

Redüktör neredeyse tamamen tekerlekle çevrelenmiştir. Bu nedenle araçta gereken montaj mesafesi minimuma indirilmiştir.

Motordan bağımsız

Farklı motor adaptörleri kullanarak, hemen hemen her motoru monte etmek mümkündür. Motoru doğrudan monte etmek de mümkündür.

Yüksek yük kapasitesi

Ön gerilmeli, karşılıklı çift konik makaralı rulmanlar çok yüksek radyal kuvvetlere izin verir.

Yüksek verimlilik ve güvenilirlik

Neugart Economy serisinin kanıtlanmış redüktör tipi, yüksek derecede verimlilik ile karakterize edilmiştir. Ömür boyu yağlama özelliği sayesinde sürekli çalışma sırasında bile bakım gerektirmez ve son derece güvenilirdir.

Neugart NGV redüktörleri üç değişik boyutta ve redüktör başına 350 kg ile 1075 kg azami yükleri taşıyabilecek şekilde sunuyor. Her redüktör boyutu için 160 mm, 200 mm ya da 250 mm çapında özel geliştirilmiş bir ağır iş tekerleği mevcut. 2 m/sn‘ye (7.2 km/s) kadar maksimum hız mümkün.

Yüksek yük kapasitesi: Optimize edilmiş yük uygulama noktasına sahip eğik bilyalı rulmanlar.

Verimli ve etkin: 2.kademedeki planet redüktörlerimiz, kendisini onlarca yıldır kanıtlamış olan ekonomi modeli serimizden oluşturuldu. Bu en iyi verimi, uzun kullanım ömrünü ve ≤ 12 arcmin yüksek hassasiyet oranını üstün bir fiyat/performans oranı ile birleştirir.

Su ve kire direnç: NGV redüktörü özel bir radyal mil keçesiyle donatılmıştır ve çıkış tarafında IP65 koruma sınıfı sunar.

Güvenilirlik: Çalışma ömrü süresince yağlanmış olması sayesinde NGV redüktörü bakım gerektirmez.

Montaj kolaylığı: Redüktör aracın şasisine adaptör olmaksızın doğrudan takılabilir. Bu, motorun araç dışına önceden montajını mümkün kılar ve motor tasarımı bağımsız olarak seçilebilir.

Müşteriye özel AGV redüktör çözümleri: Kapsamlı mühendislik ve üretim uzmanlığı sayesinde Neugart, müşteriye özel redüktörler geliştirmek ve üretmek için yetkin ortağınızdır.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel

Toposens, dünyanın ilk endüstriyel sınıf 3D ultrasonik çarpışma önleme sensörünü piyasaya sürdü

Yayın Tarihi

on

Münih merkezli yüksek teknoloji startup’ı Toposens, tescilli Toposens 3D ultrasonik ekolokasyon teknolojisine dayalı mobil robotlar için ilk ticari Toposens 3D Çarpışma Önleme Sistemi’ni piyasaya sürüyor. Bu, 7 yılı aşkın Ar-Ge ve ürün ticarileştirmesinin ardından şirket için önemli bir kilometre taşını temsil ediyor.

Endüstriyel ortamlarda mobil robotların daha yüksek güvenliğine yönelik karşılanmayan ihtiyacı ele alan Toposens 3D Ultrasonik Ekolokasyon Sensörü ECHO ONE® ve Toposens İşleme Ünitesi, gerçek endüstriyel ortamlarda zorlu testlerden geçirilerek, 3D çarpışma önleme için geliştirilmiş filtreleri barındırıyor. Yüksek teknoloji barındıran bu ürünün önde gelen teknoloji firmaları ile “birlikte geliştirilmesi”, yeni başlayan seri dağıtım için en yüksek performans seviyelerini sağlıyor.

Bulunamayanı tespit etmek

Otonom araç endüstrisinin patlaması ve otomatik forkliftler, AMR’ler ve AGV’ler gibi mobil robotların üstel büyüme seviyeleri yaşamasıyla birlikte, insan ve makinelerin güvenliği üretim çabalarının ön saflarında tutuluyor. Zorunlu 2D güvenlik LİDAR’ların sağladığı iki boyutlu veri çıktıları, yüksek güvenlik önlemlerine uygun olmadığı için piyasa, 3D çarpışmadan kaçınmanın bir zorunluluk olduğunun farkına vardı.

Fiziksel özellikleri nedeniyle LiDAR veya kamera gibi diğer 3D Sensör sistemleri, örneğin ortamlarındaki optik koşullar elverişsiz olduğunda veya forklift çatalları gibi nesneler zemine yakın olduğunda algılama yeteneklerinde sınırlamalara sahiptir. Sonuç olarak, nesneleri yeterince iyi algılamakta zorlanırlar, bu da onları güvenilmez ve yetersiz bir çarpışmadan kaçınma çözümü haline getirir. Aslında, 2022’deki endüstriyel kazaların önde gelen nedeni engellenmiş görme olarak belirlendi ve buna bağlı maliyetlerin 2025 yılına kadar mobil robotlarla donatılmış 50.000’den fazla fabrikada 2,5 milyar doları aşacağı tahmin ediliyor. Ayrıca, geleneksel tek boyutlu ultrasonik sensör, Toposens 3D Collision Avoidance System, 3D nokta bulutuna kıyasla yalnızca basit mesafe verilerini ölçebildiğinden, çarpışmadan kaçınma için gereken 3D verileri sağlayamaz.

Robotik güvenliği yeniden tanımlanıyor

Bu eksiklikleri telafi etmenin ve pazara sınıfının en iyisi 3D çarpışmadan kaçınma ürünü sağlamanın bir yolunu bulmaya çalışan Toposens, son birkaç yıldır kendi ticari versiyonu için çalışıyordu. Yarasalarda gözlenen ekolokasyon ilkesine dayanan Toposens ECHO ONE®, optik sensörlerin dezavantajlarını, gelişmiş gürültü filtreleme yazılımıyla birlikte ses tabanlı konumlandırma yoluyla telafi ediyor. Bu da tamamen ayarlanabilen uyarma ve geri çarpma bölgelerinde tespit edilen her engel için gerçek zamanlı olarak sağlam 3D veri çıkışı sağlıyor. Dahası, bölgelerin her ikisi de sola veya sağa dönüş yapan bir mobil robotu dinamik olarak takip edebiliyor ve aracın hızına göre ayarlanabiliyor.

Sensör, elde edilen verileri (üç mikrofon tarafından algılanan yankı yansımaları) bir 3D nokta bulutu formatında, yapılandırılması kolay, gelişmiş bir 3D çarpışma önleme yazılımı ile donatılmış Toposens İşleme Ünitesi’ne gönderir. Oradan, hangi 3B bölge ihlallerinin tespit edildiğine bağlı olarak Toposens İŞLEME BİRİMİ, mobil robotun CPU’suna “yavaşla” veya “dur” komutunu iletir. Herhangi bir bölge ihlali tespit edilmediğinde, mobil robot devam eder. 

Yarasa görüşüyle engellerin üstesinden gelmek

Ürünle ilgili açıklamalarda bulunan Toposens CEO’su ve Kurucu Ortağı Tobias Bahnemann, “Çevresel koşullardan bağımsız olarak, algılanması zor birden fazla engeli güvenilir ve gerçek zamanlı olarak tespit edebilmek, müşterilerimiz için bir sonraki seviye robotik güvenliği sunmamızı sağlıyor. Teknolojimiz, zemindeki forklift çatalları gibi zemine dayalı nesneleri, olumsuz aydınlatma koşullarında veya şeffaf ya da aynalı nesne yüzeylerinde algılamada başarısız olabilen LiDAR’lar gibi optik sensörlerin eksikliklerini giderir. Veri çıktısını x, y ve z koordinatlarında almak, en güvenilir 3D çarpışma önleme seviyesini garanti eder” diye konuştu. Ürünü pilot projelerde kullanarak 2 yıldır test ettiklerini dile getiren Tobias Bahnemann, şu ifadeleri kullandı: “Üretim öncesinde, Toposens ECHO ONE® ürünümüzü yaklaşık iki yıldır bilinen şirketlerle pilot projelerde ve gerçek yaşam kurulumlarında birlikte geliştiriyor ve test ediyoruz. Bu bizi, müşterilerimize artık son teknoloji ürünü, bir sonraki seviye robotik güvenlik sistemi sunabileceğimiz bir konuma getirdi. Mevcut sensör çözümlerinde eksik olan 3D çarpışmadan kaçınma özellikleri, hasarlı malların ekonomik gerilemesi ve hatta tespit edilemeyen engellerin bir sonucu olarak pahalı üretim durmaları, herhangi bir mobil robot sisteminin yatırım getirisini önemli ölçüde sınırlayabilir. Bu, mobil robotların çevrelerini farklı türde bir görüş teknolojisi kullanarak ‘görmeleri’ gerekliliğini öne çıkarır.”

Toposens, yeni Toposens ECHO ONE® ile 3D ultrasonik çarpışma önleme teknolojisinin ilk ticari versiyonu için siparişleri topluyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Genel

Değirmen makinelerinin küresel oyuncuları, İstanbul’daki buluşma için gün sayıyor

Yayın Tarihi

on

Dünyanın lider değirmen makine üreticileri, 15-18 Eylül 2022 tarihleri arasında Mill Tech İstanbul Fuarı’nda bir araya gelecek. Sektöre dair her şeyin bir arada sunulacağı fuar, oluşturacağı ticaret hacmi sayesinde küresel markaların ihracatlarına büyük katkılar sağlayacak.

CNR Holding ile Değirmen ve Sektör Makineleri Üreticileri Derneği (DESMÜD) tarafından hayata geçirilen Mill Tech İstanbul Fuarı, değirmen sanayinin küresel ölçekte önemli markalarını yeni iş anlaşmaları için İstanbul Fuar Merkezi’nde bir araya getirecek. Sektörün küresel ölçekte en büyük ihracatçısı konumunda olan Türk değirmen makineleri sanayi, global ticaret ağını Mill Tech İstanbul ile büyütmeye bu yıl da devam edecek. Sektörün yeni teknoloji ve uygulamalarına ev sahipliği yapacak olan Değirmen Makineleri Teknolojileri ve Yan Sanayi Fuarı – Mill Tech İstanbul, oluşturacağı ticaret hacmi sayesinde küresel markaların ihracatlarına büyük katkılar sağlayacak.

Yerli ve yabancı üretici firmaların yoğun ilgi gösterdiği fuar, kaliteli katılımcıyı nitelikli alıcı ile bir araya getirerek sektörün ticaretine önemli bir ivme kazandıracak. 15-18 Eylül 2022 tarihleri arasında organize edilecek olan Mill Tech İstanbul; Avrupa, Afrika, Türki Cumhuriyetler, Orta Doğu ve Uzak Doğu ülkelerinden binlerce profesyonel alıcıyı misafir edecek. Fuarda katılımcı ve ziyaretçiler arasında gerçekleşecek olan B2B ikili iş görüşmelerinin tamamı, uzun soluklu ticaret anlaşmaları ile sonuçlanacak.

Mill Tech BIA ile yabancı alıcı rekoru kıracak

CNR Holding, fuara yurt dışından ilgiyi artırmak için Türk fuarcılık sektörünün en büyük yatırımı BIA – Global Pazar İstihbarat Sistemi’ni kullanıyor. Bu sistem ile dünyanın dört bir yanından değirmen makine ve teknoloji alıcıları fuara davet edilerek, ihtiyaçları doğrultusunda Türk firmaları ile buluşturulması sağlanıyor. Sistem, özellikle farklı ülkelerden alım yapan ve daha önce Türkiye pazarına girmemiş alıcılara ulaşıyor.  BIA sisteminin katkısıyla düzenlenecek Mill Tech’in profesyonel ziyaretçi rakamının 15 binin üzerine çıkması hedefleniyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Genel

LMI Technologies, Gocator 2600 Serisi ile 4K+ lazer profil özelliğini piyasaya sürüyor

Yayın Tarihi

on

3D tarama ve inceleme çözümlerinin lider geliştiricilerinden LMI Technologies, yeni Gocator® 2600 Serisi 4K+ çözünürlüklü akıllı 3D lazer profil sensörlerini piyasaya sürüyor. Yüksek çözünürlük ve geniş görüş alanı kombinasyonu sunan Gocator®  2600 sensörleri, mikroskobik özelliklerin ve büyük parça (büyük konveyör) uygulamalarının ölçümü için ideal bir çözüm sunuyor.

Fabrikada önceden kalibre edilmiş sensörler; pil denetimi, gıda işleme (unlu mamül üretimi), inşaat malzemeleri (mobilya, kapı ve pencereler, kalaslar, sac), otomotiv (havalı yay ve tekerlek muayenesi), kauçuk ve lastik üretimi ile genel fabrika otomasyonu gibi uygulamalar için sunduğu geniş görüş alanlarında yüksek çözünürlüklü 3D tarama ve incelemelerde; profil başına 4200 veri noktası sağlamak üzere özel optikler ve güçlü bir 9 megapiksel görüntüleyici ile donatılmıştır. Hızlı ve doğru ölçüm için 3D akıllı sensör teknolojileri geliştiren LMI Technologies’in CEO’su Mark Radford, yeni ürünle ilgili şu ifadeleri kullanıyor: “Gocator 2600, sahada test edilmiş, sağlam ve güvenilir 3D akıllı sensör ürün serimize, çığır açan 4K+ lazer profil özelliğini ekliyor. Profil başına 4200 veri noktası ile müşteriler artık en zorlu mikroskobik özellikleri çözebilir veya çok sayıda büyük konveyör uygulamasında 3D tarama ve inceleme için 2600’ün daha geniş görüş alanı modellerinden yararlanmayı seçebilir.”

Gocator 2600 Serisi’nin başlıca özellikleri:

  • 9 megapiksel görüntüleyici
  • Yüksek çözünürlüklü ölçüm için profil başına 4200 veri noktası
  • 0,018 mm’ye kadar X çözünürlükleri (71 mm’de FOV)
  • 2 m’ye kadar görüş alanları (0,55 mm X çözünürlüğünde)
  • Sensör üstü ölçüm araçları ve I/O bağlantısı
  • Yerel çoklu sensör hizalama ve ağ desteği

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Konular

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com