Connect with us

Sektör Haberleri

WEISS LS Hybrid Lineer Transfer Sistemi ile üretimde artan esneklik

Published

on

Otomasyon çözümleriyle dünyanın önde gelen sistem tedarikçilerinden biri olan WEISS, LS Hybrid ile müşterilerinin üretim sürecini esnek bir şekilde yapılandırmasını sağlıyor. Kullanıcıların ‘zamanlanmış pozisyonlandırma’ gereksinimini karşılamada çözümler sunan lineer transfer sistemleri hakkında gözlemlerini paylaşan şirketin CEO’su Uwe Weiss ve CTO’su Ralf Steinmann, WEISS’in bu alanda sunduğu LS Hybrid Lineer Transfer Sistemi’yle ilgili bilgiler aktarıyor.

Şirketler yıllardır artan hacimleri, daha küçük partileri ve daha hızlı üretimi garanti eden otomatikleştirilmiş, esnek üretim süreçleri için talepte bulunuyorlar. Günümüzde, iş parçalarının veya iş parçası taşıyıcılarının beslenmesi, çıkarılması, tamponlanması, ayrılması ve konumlandırılması gibi işlemlerin çalışmasını sağlamak için üretim sistemlerinde yürütülen tekil adımların verimli bir şekilde bağlanması oldukça önem taşıyor. Montaj otomasyonunda eksiksiz bir tedarikçi olan WEISS, bunu yeni LS Hybrid Lineer Transfer Sistemi ile gerçekleştiriyor.

Konuyla ilgili konuşan WEISS CEO’su Uwe Weiss, “Pek çok müşterinin üretim hatlarında bu kadar benzer beklentilere sahip olması gerçekten dikkat çekici. Geniş bir ürün ve format yelpazesiyle başa çıkmak için çeşitliliği yönetme becerisi isterken, daha fazla çıktı için kontrolün verimli yapılmasını ve son olarak yeni, genişletilmiş bir işlevselliğe sahip daha esnek sistemler arıyorlar” diyor. Konuyla ilgili konuşan diğer bir isim olan WEISS CTO’su Ralf Steinmann ise, “Uyarlanabilir üretim süreçleri bugünlerde mutlak bir zorunluluk haline geldi. Transfer ve taşıma sistemlerinin üretim hatlarına entegrasyonu ve gerektiğinde etkinleştirilmeleri hızlı ve kolay olmalıdır. Bu, rekabetçi üretim için temel bir ön koşuldur. Bu nedenle, tarafımızdan geliştirilen geleneksel döner indeksleme çözümün transfer ve konumlandırma işlevleriyle doğrusal biçimde genişletme yaklaşımını benimsedik” ifadelerini kullanıyor.

 Kam tahrikli ya da doğrudan tahrikli ister köşede ister konveyör kesitinde, üretime tamamen yeni bakış açıları kazandıran LS Hybrid Transfer Sistemi’ne, tekil hareket profilleri atanabiliyor. Hassas ve bağımsız hareket eden mekikler, akıllı sistem yazılımıyla %40’a kadar daha kısa nakliye süreleri ile üretkenlik artışını mümkün hale getirecek şekilde hareket edebiliyor ve bunu ürün akışlarını birleştirerek ya da işleme istasyonlarını paralelleştirerek veya hata toleranslarını artırarak yapıyorlar. LS Hybrid Transfer Sistemi ile genel olarak, daha az alanda daha fazla işlem gerçekleştirilebiliyor.

LS Hybrid Transfer Sistemi’yle ilgili konuşan Uwe Weiss “Sistem müşteriye yaratıcılıkta daha fazla serbest alan sağlayan son derece dinamik özelliklerin eklenmesiyle geleneksel palet transfer sistemini en uygun hale getiriyor. Aynı anda daha fazla işlevin kullanılması üretimin temel ilkelerini değiştirmek anlamına da geliyor” ifadelerini kullanırken; Ralf Steinmann ise “Döner indeksleme tablaları ve zamanlanmış döngülerin aksine artan verimliliği ve işleme becerisini göz önünde bulundurmak önem taşır. Tablanın sabit bir döngüsü varken, LS Hybrid tek bir sistemde çift ve tekli işlemeye, senkronize ve asenkron veya tersine çevrilebilir hareketlere aynı anda imkan tanıyor. Karşılaştırıldığında, senkronize zincirde, sistemin maksimum boyutu sınırlı kalıyor ve uzunluğuna göre yükün de sınırları var. İşlem istasyonlarını ayırmak da imkansız” diye ekliyor.

Ekonomik üretim için benzersiz özelliklere sahip

Gerekli alanı en aza indirirken verimi en üst düzeye çıkaran bu esnek aktarım sistemiyle nesiller arasında farkın göze çarptığını dile getiren Uwe Weiss’in, “Bu, esnek bir şekilde kontrol edilebilen mekiklerle çıktıyı artırabileceğiniz ve tek haneli döngü süreleriyle çok büyük hacimler üretebileceğiniz anlamına mı geliyor?” sorusunu cevaplayan Ralf Steinmann, “Klasik bir palet aktarma sistemi veya döngü zincirleriyle karşılaştırıldığında LS Hybrid, bu sistemi devreye alınması hızlı ve kolay olan esnek ve ekonomik üretim için ideal hale getiren benzersiz özelliklere sahiptir. Dakikada 50 döngü kolayca elde edilebilir, bu da yalnızca seri üreticiler için değil aynı zamanda büyük üreticiler için de çekici olmalıdır. Anahtar, esnek sistem konfigürasyonuna izin veren modüler lineer transfer sistemidir. Yeni ‘eCAM modülü’, kontrollü servo sürücülerin travers profilinin yan yana yerleştirildiği geleneksel yüksek hassasiyetli silindirik kam sürücüsünün bu avantajlarını bir araya getiriyor. Bu nedenle iş parçası taşıyıcılarının rotaları, uygulamaya çok kolay bir şekilde uyarlanabiliyor” ifadelerini kullanıyor.

Ürünle ilgili açıklamalara devam eden Uwe Weiss “Bu, eskiden manuel olarak yürütülebilen zor ve karmaşık süreçlerin otomatikleştirilmesinin artık mümkün olduğu anlamına geliyor. Diğer taşıma, aktarım ve yerleştirme işlemleri ve montaj ve test istasyonlarıyla birlikte bu, uyarlanabilir bir üretim sistemini beraberinde getiriyor. Başka bir pozitif nokta olarak, kullanıcı lineer transfer sistemini üretim hattına çok kolay bir şekilde entegre etmek için tamamen kablolu ve test edilmiş bir tak ve çalıştır yaklaşımının avantajını ele eder. Bu, hızlı ve daha güvenilir planlamayı mümkün hale getirir. Devreye alma işleminin yerinde yapılması sağlanır” şeklinde konuşurken; Ralf Steinmann ise, “Bu sistem, eski, kesinlikle lineer ürün akışında büyük bir gelişmeyi ifade ediyor. Yüksek performanslı montaj platformu niteliği taşıyor. Tipik olarak, en yavaş istasyon tüm sistemin hızını belirlemektedir. Örneğin, iş parçası taşıyıcıları çok dinamik çalışabilir, tanımlı bir işlemi yürüttükten hemen sonra hızlanıyor ve ardından ürün akışına geri dönüyor. Bu özellikle ilginç daha fazla verimlilik elde etmek isteyenler için çok uygun” açıklamasında bulunuyor.

Esneklik, bileşenler arasındaki iletişimi sorunsuz hale getiriyor

WEISS’in üst düzey yöneticilerinin açıklamalarına en iyi örneği altı parçalı montaj oluşturuyor. Bağımsız olarak kontrol edilen her bir taşıyıcı kullanılabilirken, toplam yüz ölçümü azalıyor. Sonsuz pozisyonun ve değişken hız ve hızlanma/yavaşlama değerlerinin programlanması, sürecin optimizasyonuna yardımcı olur ve entegrasyonun genel maliyetini düşürür. İşlemdeki önemli kuvvetler, kılavuz sistemi ve takım taşıyıcıların yanal olarak kilitlenmesiyle desteklenir. WEISS işleme birimleri ve proses modülleri kullanılırken sunulan esneklik, bileşenler arasında iletişimi sorunsuz hale getirir ve bu da verimin bazı durumlarda normalinin iki katından yüksek bir düzeye çıkarır.

Lineer transfer sistemleri ve LS Hybrid hakkında sohbet havasında karşılıklı görüş paylaşan şirketin CEO’su Uwe Weiss ve CTO’su Ralf Steinmann, şu ifadeleri kullanıyor:

Uwe Weiss, “Her iki yöndeki tüm makineler aynı şekilde çalıştığı için üretim akışının sürekliliğinin sağlanması perspektifinden de bakıyorum. Bu, aşınmayı, enerji tüketimini ve gürültüyü azaltıyor. Ayrıca, azaltılmış karbon ayak izi, yeniden yapılandırılabilirlik, yeniden kullanılabilirlik, tek bir ürünle sınırlı olmayan uygulama yelpazesini genişletme gibi faydalarıyla sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmada önemli bir katkı görüyorum. Son tahlilde, daha küçük bina aynı zamanda temizlik, iklim kontrolü ve makine yatırımlarının korunması için maliyetlerin de düşmesi anlamına geliyor.”

Ralf Steinmann, “Sistemin genel verimliliği, bu akıllı aktarım sistemiyle iyileştirildi. Montaj ve taşıma teknolojisinin, otomatik üretimi geleneksel yöntemlerle mümkün olandan daha hızlı ve daha verimli hale getiren yenilikler arasında yer aldığına kesinlikle inanıyorum.”

Uwe Weiss, “Daha hızlı makineler ve prosesler tasarlamayı mümkün kılan simülasyonların potansiyelinden de yararlanabiliriz. Ya da mekanik konfigürasyonla eş zamanlı çalışan yazılım programlama ve sanal devreye alma mühendisliğinden. Bunun gibi sistemler, önemli aksama sürelerinin ortaya çıkmadığı sorunsuz üretim için elzemdir; ancak yine de şu ifade edilmelidir: Kararlar sadece yenilikler tarafından yönetilemez. Bir şeyleri değiştirmek ve iyileştirmeler getirmek için mühendislerin yaratıcılığı ve içgörüleri de büyük bir rol oynar.”

Uwe Weiss, “Çok yönlü, esnek, verimli: Modüler tasarım prensibi ile LS Hybrid Transfer Sistemi, uygulama gereksinimlerinin uyarlanmasında standartları belirliyor. Proses adımına bağlı olarak, ekonomik üretim için uygun tahrik teknolojisine sahip uygun modül kullanılabilir.”

Ralf Steinmann, “Evet, böyle bir kam kontrollü lineer motorlu konveyör tahrikinin, tüm üretim sistemlerine yeni daha da güzel bir görünüm kazandıran, tahrik teknolojisinde yenilikçi bir sıçrama haline gelebilmesi gerçekten şaşırtıcı. Gerçekten de basit kam kontrollü geri dönüş nakliyesi ile lineer tahriklerle iş hattını son derece esnek ve dinamik olacak şekilde tasarlamak basit, akıllı ve uygun maliyetli. Bana göre, üretimi teknolojik olarak yenilemenin ana ekseninin bunlar oluşturuyor.”

Uwe Weiss, “Yakında uygulamalardan ve uygulamadaki faydalardan nasıl yararlanılacağından bahsedelim. Bu sistemle daha fazla verimlilik için tam olarak hangi montaj süreçlerinin yeniden tasarlanabileceğini görecek olmak beni heyecanlandırıyor…”

Ralf Steinmann, “Önemli olan tekil montajlar değil, tümün görünümüdür. Bana göre, bir montaj hattını LS Hybrid ile tamamlamak, uygulamalarda daha fazla esneklik ve daha yaratıcı serbestlik sağlayan özellikleri sağlar. Aktarım süreleri ayrıca daha kısa, bu da daha fazla maliyet etkinliği konusunda umut verici.”

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektör Haberleri

Interroll, İletişim ve Yatırımcı İlişkileri Başkanı olarak Julia Weinhart’ı atadı

Published

on

Profesyonel iletişime, derneklerle olan ilişkilere ve ESG’ye, dijital kanallar gibi temel konulara odaklanmaya devam ederek, dış ve iç iletişim stratejisinin daha da geliştirilmesine önem veren Interroll, İletişim ve Yatırımcı İlişkileri Başkanı olarak Julia Weinhart’ı atadı.

İletişim ve Yatırımcı İlişkileri Başkanı olarak, iç ve dış iletişimin ve yatırımcı ilişkilerinin tüm yönlerinden sorumlu olacak Weinhart, iletişim çabalarını şirketin stratejik hedefleri ve amaçlarıyla uyumlu hale getirmek için yönetici ve yerel ekiplerle yakın bir şekilde çalışacak.

İsviçre merkezli olan ve NASDAQ OMX listesinde yer alan Cavotec (CCC) ve dünya çapında faaliyet gösteren önde gelen bir tüketici ürünleri şirketi olan Le Creuset gibi şirketlerde çalışmış uluslararası deneyime sahip olan Julia, bu göreve zengin deneyim ve uzmanlık getiriyor. Julia, Università della Svizzera Italiana’dan (USI) Bilim Ustası derecesine ve Franklin Üniversitesi’nden Sanat Lisans derecesine sahip.

Atamayla ilgili konuşan Kurumsal Pazarlama ve İnsan Gelişimi Kıdemli Başkan Yardımcısı Jens Karolyi, “Julia’nın katkılarıyla, sektör pazarlarımızda marka bilinirliğimizi güçlendirmeyi, iç ve dış paydaşlarımızla etkileşimde bulunmayı, hissedarlarımız ve müşterilerimizle tüm dünyada anlamlı bir bağlantı kurmayı dört gözle bekliyoruz. Bu önemli yönetim pozisyonunu doldurmak için Julia’yı bulabildiğimiz için memnunum” diyor.

Interroll’un yeni İletişim ve Yatırımcı İlişkileri Başkanı Julia Weinhart ise, “Perakende sektöründe birkaç yıl geçirdikten sonra, dünyanın önde gelen malzeme taşıma çözümleri sağlayıcısı olan ve Yenilik ve mükemmelliğe olan bağlılığıyla tanınan Interroll’da bu yeni meydan okumayı üstlenmekten heyecan duyuyorum. Şirketin itibarını daha da geliştirmek ve tüm paydaşlarımızla etkili iletişim sağlamak için yetenekli profesyonellerle yakın bir şekilde çalışmayı dört gözle bekliyorum” açıklamasında bulunuyor.

Continue Reading

Sektör Haberleri

Pudo, yenilikçi servisleriyle Post & Parcel’de büyük ilgi gördü

Published

on

Türkiye’nin en geniş akıllı gönderi ağı pudo, kargo ve lojistik sektörünü buluşturan II. Kargo, Kurye, Lojistik Zirvesi ve Fuarı’nda (Post & Parcel II. Summit & I. Expo – PPSE) yeni hizmetlerini tanıttı. Bu yıl ikincisi düzenlenen etkinlikte, müşteri deneyimini üst seviyeye taşıyan yenilikçi çözümlerini sergileyen pudo, büyük ilgi gördü.

Gönderi yönetimine yeni bir soluk getiren ve akıllı gönderi ağı sayesinde tüm gönderi süreçlerinin tek bir elden yönetilmesine olanak tanıyan pudo, 4-5 Mayıs 2023 tarihlerinde Pullman İstanbul Airport Hotel & Convention Center’da düzenlenen II. Kargo, Kurye, Lojistik Zirvesi ve Fuarı’nda (Post & Parcel II. Summit & I. Expo – PPSE) silver sponsor olarak yerini aldı. Fuarda; Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) üst düzey yöneticileri, e-ticaret, otomasyon sistemleri, yeşil lojistik, e-ihracat, son kilometre lojistiği gibi birçok alanda faaliyet gösteren şirketlerin temsilcileri bir araya geldi. PPSE’de inovatif, sürdürülebilir, akıllı gönderi yönetimi çözümlerini katılımcılarla buluşturan Türkiye’nin en geniş akıllı gönderi ağına sahip pudo, müşteri deneyimini en üst seviyeye taşıyan yenilikçi çözüm ve servislerini tanıttı. 

Click & Collect servisi ile mağazadan akıllı teslimat dönemi başlıyor

pudoNet servisi ile Türkiye’nin en geniş akıllı gönderi ağına sahip pudo; 850’den fazla lokasyonu ve 8,5 milyon kullanıcıya yürüme mesafesinde yer alırken, iş ortaklarına sunduğu yenilikçi çözümü Click& Collect servisinin de tanıtımını yaptı.  Click& Collect servisi ile son kullanıcılar online alışveriş gerçekleştirdikten sonra fiziksel mağazaya gelerek sıra beklemeden kendilerine iletilen 5 haneli şifre veya QR linki ile ürünlerini teslim alabiliyor. pudo tarafından geliştirilen detaylı raporlama ve takip servisleri ile mağaza içi kullanım durumu görüntülenebildiği gibi bu sayede operasyon süreçleri ile maliyetler de iyileştirilebiliyor. Aynı zamanda pudo’nun iş ortaklarına özel olarak hazırladığı arayüzlerle kolay bir entegrasyon da sağlanabiliyor. 

“14 milyon kullanıcıya ulaşmayı hedefliyoruz”

 PPSE’de yer almaktan büyük mutluluk duyduklarını belirten pudo Genel Müdürü Şaban İren, “Türkiye’nin en geniş lokasyon ağına sahip pudoNET olarak 850’den fazla pudoPOINT’imiz ile 8,5 milyon kullanıcının yürüme mesafesine konumlanarak son kullanıcıların günün her saatinde gönderilerini teslim almasına olanak sağlıyoruz. Yıl sonuna kadar bin 500 lokasyonda 14 milyon kullanıcıya ulaşmayı hedefliyoruz. Türkiye’de öncü çözüm ve servisleri hayata geçirmeye devam ediyoruz. Bu çözümlerden biri olan Click&Collect servisimiz sayesinde iş ortaklarımız ve son kullanıcılar pek çok kazanım elde edebiliyor. Click&Collect çözümümüz sayesinde iş ortaklarımızın omnichanel stratejisini destekliyor; online alışveriş yapan müşterilerine mağaza içerisinde teslimat deneyimi ile zaman, maliyet tasarrufu sağlarken, ek satış fırsatı sunuyoruz. Son kullanıcılar mağaza içi teslimat sayesinde sıra beklemeden QR link ile saniyeler içerisinde gönderilerini teslim alabiliyor. Sürdürülebilir ve inovatif çözümlerimizle iş ortaklarımıza yenilikçi hizmetler sunmaya önümüzdeki günlerde de devam edeceğiz. Fuarda, kargo sektörüne getirdiğimiz yenilikçi çözümlerimizle, sektör temsilcileri ile iş ortaklarımızla bir araya gelerek alanımızdaki gelişmeleri ve sektörün ihtiyaçlarını konuşma fırsatı bulduk. Standımıza gelen değerli katılımcılara sunduğumuz teknolojik ve inovatif çözümlerimize gösterdikleri büyük ilgi için çok teşekkür ederim” dedi.

Continue Reading

Sektör Haberleri

WIN EURASIA’da ‘Endüstri 5.0: Geleceğin Fabrikası’ deneyimi yaşamaya hazır mısınız?

Published

on

Geçtiğimiz yıl imalat sanayini ilk kez 5G teknolojisi ile buluşturan WIN EURASIA Fuarı, çıtayı daha da yükseltti. 7-10 Haziran’da İstanbul Fuar Merkezi’nde 29’ncu kez düzenlenecek WIN EURASIA’da, 5G teknolojisi ile desteklenen ve metaverse aracılığıyla kontrol edilebilen ‘Endüstri 5.0: Geleceğin Fabrikası’ ilk kez 5G Arena’da sahne alacak.

Yeni nesil iletişim teknolojisi 5G, 2035’e kadar küresel ekonomide 13,2 trilyon dolar katma değer yaratacak. Bu katma değerin 4,7 trilyon doları ise üretim sektöründe gerçekleşecek. En yüksek pazar payına sahip olunması hedefiyle 5G teknolojisinin Türkiye sanayisine tanıtılması ve etkin bir şekilde kullanılmasında öncü rol üstlenen Hannover Fairs Turkey Fuarcılık A.Ş., Nokia ve Turkcell Dijital İş Servisleri arasında gerçekleşen iş birliği kapsamında; endüstriyel otomasyon sektörünün lider markaları WIN EURASIA 5G Arena Lansmanı için Nokia Türkiye ofisinde bir araya geldi.

Dijital ve fiziksel dünya, metaverse evreninde WIN EURASIA 5G Arena’da hayat bulacak

Toplantıda söz alan Hannover Fairs Turkey A.Ş. WIN EURASIA Proje Yöneticisi Sena Mengül, geçtiğimiz yıl iş birlikleri sayesinde Türk endüstrisi ve sanayisini ilk kez halka açık bir etkinlikte WIN EURASIA’da 5G teknolojisiyle yakından tanıştırdıklarına dikkat çekti ve şöyle devam etti: “WIN EURASIA 5G Arena’da bu yıl ‘Endüstri 5.0: Geleceğin Fabrikası’ vizyonu ile özel bir demo uygulama kurgulandı. Söylemekten gurur duyuyorum ki; dijital ve fiziksel dünyayı metaverse evreninde bir araya getirerek gerçek üstü bir deneyim yaşatacak özel alan, ilk defa WIN EURASIA’da inşa edilecek. 5G teknolojisinin Türkiye’de ticarileştikten sonra ilk 5 yıl içinde sanayide 10 milyar dolar değerinde bir katma değer oluşturması bekleniyor ve bu katma değerin %40’ının endüstriyel otomasyon sektöründe gerçekleşmesi öngörülüyor. Yakından takip ettiğimiz hepimizin önünde yeni ufuklar açan çok büyük bir pazardan ve teknolojik dönüşümden bahsediyoruz. “dedi. Mengül, katılımcıları geleceğin teknolojilerini deneyimlemek üzere imalat sanayinin bölgedeki en büyük buluşması WIN EURASIA’da yeniden buluşmaya davet etti.

Bu yıl ikinci kez WIN EURASIA’nın Teknoloji ortağı olacağımız için heyecanlıyız

Nokia Türkiye Ülke Müdürü Erensoy Bilgin, “Bu yıl ikinci kez WIN EURASIA’nın Teknoloji ortağı olacağımız için heyecanlıyız.  Deutsche Messe ve Türkiye’deki stratejik müşterilerimizden Turkcell ile birlikte bu etkinlikte endüstriyel 5G kullanım senaryolarının uygulamasını mümkün kılmak için Nokia Dijital Otomasyon Bulutu (Nokia Digital Automation Cloud – NDAC) ile 5G Arena’da 5G kapsaması sağlıyoruz. Türkiye’deki endüstriyel üretim ve otomasyon sektörleri heyecan verici bir hızla gelişiyor ve Türk işletmelerini dijital dönüşüm yolculuklarında desteklemeye kararlıyız. Kapsamlı çözüm portföyümüzle, dünya çapında 595’in üzerinde özel kablosuz kurumsal müşterimiz için olduğu gibi, Türkiye’deki çeşitli sektörlerde de birçok özel kablosuz ağ kurulum çözümlerini desteklemeye devam edeceğiz.”

5G nasıl ticarileşir 25 farklı kullanım senaryosu ile sunulacak

5G Arena Lansmanı’nda, 7-10 Haziran 2023 tarihleri arasında “Endüstri gelecekle buluşuyor” mottosuyla İstanbul Fuar Merkezi’nde 29’uncu kez imalat sanayini aynı çatı altında buluşturacak WIN EURASIA – World of Industry Fuarı’nda ilk kez tanıtılacak teknolojiler ve sadece 5G Arena’da deneyimlenebilecek demo uygulamalar, kamuoyuna açıklandı. Hannover Fairs Turkey Özel Etkinlikler ve Teknoloji İçerik Yöneticisi Murat Bayazıt tarafından yapılan demo sunumunda 5G Arena Lansmanı ve iş birliği kapsamında, Nokia DAC’ın Turkcell 5G şebekesi olarak gösterileceği ve dikey sektörlerde 5G’nin yaratacağı katma değer ile Türkiye sanayisinde 5G’nin nasıl ticarileşeceğine örnek teşkil etmesi hedeflenen 25 farklı kullanım senaryosu aktarıldı.

Sanat eserleri gelecekte robotlar tarafından yapılacak

WIN EURASIA fuarı öncesi gerçekleşen 5G Arena Lansman’ında yapılan demo gösteriminde; Nokia DAC ve Turkcell 5G (MPN) üzerinden test edilen ve Mitsubishi Electric Türkiye tarafından tasarlanan robot “Melfa Asista”, text olarak girilen ve yapay zekâ tarafından oluşturulan görselleri bir ressam gibi çizerek özgün ve benzersiz sanat görselleri oluşturdu.

Meta Endüstri dünyası ilk defa tanıtıldı

5G Arena Lansmanı’nda MCS Grup tarafından “Metaverse ile Akıllı Üretim” konseptli demo gösterimi 5G üzerinden ilk defa test edildi. Senaryo kapsamında endüstriyel üretim hattında bulunan endüstriyel kontrol sistemleri ve robotların simülasyonu Metaverse ile entegre bir şekilde 5G üzerinden haberleşti. ‘Meta Endüstri’ adı verilen bu yeni konsept Türkiye’de endüstriyel anlamda ilklerden biri oldu.

Geleceğin fabrikası 5G üzerinden metaverse dünyasında deneyimlenecek

WIN EURASIA 5G Arena için özel kurgulanan “Endüstri 5.0: Geleceğin Fabrikası” vizyonu ile oluşturulacak demo uygulamada, dijital dünya ile fiziksel dünyanın bir araya geleceği ve metaverse evreninde gerçek üstü bir deneyim yaşatacağı özel alan, ilk defa inşa edilecek. Merkeziyetsiz otomasyon yaklaşımıyla, farklı lokasyonlarda bulunan operasyon süreçleri, metaverse üzerinden gerçek zamanlı 5G ile takip edilecek.

2030’da 125 milyar cihaz IoT ve 5G üzerinden haberleşecek

2023’de 19,8 milyar cihazın IoT ile haberleştiği tahmin ediliyor. Küresel Nesnelerin İnterneti (IoT) Pazar büyüklüğü 2022’de 544 milyar $’dı. Pazarın 5G ile birlikte 2030’da 3,3 trilyon $ olması bekleniyor. 2030’da 125 milyar cihazın IoT ve 5G üzerinden haberleşmesi yine tahminler arasında. Türkiye’de IoT pazarı 2022’de 1,8 milyar dolar olarak gerçekleşti.

5G Teknolojisi ile endüstri gelecekle buluşuyor

7-10 Haziran 2023 tarihleri arasında 29. kez gerçekleşecek WIN EURASIA, 5G teknolojisini Hannover Fairs Turkey, Nokia ve Turkcell Dijital İş Servisleri liderliğinde Anot, Dijitalis, Emikon, Fanuc, Festo, GSL, HTC, IQ Vizyon, Konzek, MCS, Mitsubishi Electric, ONO, PI Robotik, ProManage, Siskon, Simtek, Staubli, Talisa ve Yenasoft iş birliğiyle Endüstri Gelecekle Buluşuyor temasıyla 5G Arena’da Türkiye sanayisinin beğenisine sunacak.

Continue Reading

Trendler