Connect with us

Sektör Haberleri

‘Akıllı Fabrikalar’ kuran Optimak STU, firmaların ihracat potansiyelini artırıyor

Yayın Tarihi

on

Bir ürünün birincil ambalajına girdiği andan, fabrikadan sevk edilene kadar ihtiyaç duyulan tüm uygulamaları kapsayan ‘Akıllı Fabrikalar’ kuran Optimak STU, 2020 yılında Türkiye’nin en hızlı büyüyen teknoloji şirketlerinin yer aldığı Technology Fast 50 listesine seçildi. Dijital dönüşümle müşterilerinin karlılığını artırmayı hedefleyen firma, verimlilik ve rekabet gücünü artıran yüksek teknoloji çözümleri ile firmaların ihracat hızını artırıyor.

Endüstriye akıllı fabrika çözümleri sunan Optimak STU, 12 bin metrekarelik kapalı alan ve 100’ü mühendis olmak üzere toplam 150 kişilik kadrosuyla Ar-Ge ve üretim çalışmalarını sürdürüyor. 30 ülkeye ihracat yaparak “Üreten Türkiye” yolunda hızla ilerlediklerini belirten Optimak STU Yönetim Kurulu Başkanı Tansel Cavit Kulak; sanayi, üniversite ve İŞKUR iş birliğiyle 6 yılda 150 kişilik nitelikli mühendis yetiştirdiklerini ve Türk sanayisine know-how sağladıklarını vurguluyor. Sanayinin orta ve yüksek teknoloji makine segmenti ve komple hizmet talebinin karşılanması için ileri teknoloji, endüstriyel otomasyon ve robotik uygulamalara ağırlık verdiklerini aktaran Kulak, 2022 yılında yeni iş birlikleri oluşturarak “sistem ve teknoloji uzmanı” konumlarını güçlendireceklerini belirtiyor. 

Verimlilik ve rekabet gücünü artıran yüksek teknoloji çözümleriyle firmaların ihracat hızını artırdıklarını söyleyen Kulak, ihracat için katma değer üreten endüstriyel otomasyon, intralojistik ve karanlık depolama gibi dijital dönüşüm uygulamalarıyla firmaların Endustri 4.0 sürecine destek olduklarının altını çiziyor. 2021 yılında TEKNOFEST, Robot Yatırımları Zirvesi, Avrasya Ambalaj Fuarı, WIN EURASIA, SAHA  ve Dubai GULFOOD MANUFACTURİNG fuarlarında yer alan Optimak STU, yerli ve yüksek kaliteli ürün ve çözümlerini katılımcılara sunma imkanı buldu.

Ar-Ge merkezi karlılığı artırıyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onaylı Ar-Ge merkeziyle sektörlerde otonom çalışma ve robotla çalışma sistemlerine ağırlık veren Optimak STU, firmaların inovasyon kabiliyetlerini daha da geliştirmeyi hedefliyor. Otomasyonlu üretim ve montaj hatları kurulumu, hat sonu uygulamaları, intralojistik sistemleri ile tüm kaynakları sektörün ihtiyaçları doğrultusunda optimize ederek karlılığı artırıyor. Dijital dönüşüm süreçlerine yaptığı katkılarla hızla büyüyen Optimak STU, özellikle robotik uygulamalar, yeşil ekonomi ve Güneş Enerji Sistemleri (GES) konusunda yüksek teknoloji gerektiren çalışmalara imza atıyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sektör Haberleri

Maden Türkiye 2022, 400’ün üzerinde firmayla 15 binin üzerinde sektör profesyonelini buluşturacak

Yayın Tarihi

on

Dünya nüfusunun hızlı artışı ile birlikte ham maddeye olan ihtiyaç da büyük oranda artıyor. Tüm sektörlerin ihtiyaç duyduğu ham madde kaynağını maden sektörü büyük oranda tek başına sağlıyor. Bu önemli sektörün en kapsamlı fuarı olan Maden Türkiye, 15 Aralık 2022’de 10. kez kapılarını açmaya hazırlanıyor.

Fuara maden sektörünün her alanında hizmet veren 400’ün üzerinde yerli ve yabancı firma katılacak. 2021 yılında 11.488 ziyaretçinin geldiği fuar, maden sektörü tarafından büyük ilgiyle karşılandı. Şimdiden 56 ülkeden ziyaretçi kaydının alındığı fuarda, 15 binin üzerinde sektör profesyonelinin fuarı ziyaret etmesi bekleniyor. Fuar, Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde 7 salonda 30.000 m2’lik alanda katılımcı ve ziyaretçilerini bir araya getirmeye hazırlanıyor.

Maden sektörünün Avrasya’daki en kapsamlı fuarı

Sektörün Avrasya’da düzenlenen en kapsamlı fuarı olan Maden Türkiye Fuarı geniş ürün ve hizmet yelpazesi ile ziyaretçi ve katılımcılarını bir araya getirmeye hazırlanıyor.

Maden sahasının seçimi, tanımlanması ve sınırlarının belirlenmesi, maden alanının çevre ve çalışma sahalarının hazırlanması, cevher elde etme, cevher hazırlama ve zenginleştirme ana başlıkları altında ürün ve hizmetlerin sergileneceği fuar ziyaretçilerine, delici makine ve ekipmanlardan kesme-yükleme-taşıma makine ve ekipmanlarına, jeolojik etüt ekipmanlarından sondaj makine ve ekipmanlarına, öğütme-kırma-eleme-ayıklama makine ve ekipmanlarından kimyasal zenginleştirme malzeme ve ekipmanlarına, iş ve işçi sağlığı ekipmanlarından jeneratörler, elektrik motorları, transformatörlere kadar her türlü ürünü tek çatı altında inceleme fırsatı sunacak.

Maden Türkiye Fuarı’nda 10. yaş heyecanı

Düzenlenmeye başladığı yıldan beri sektörün öncülerini bir araya getiren Maden Türkiye Fuar’ı bu yıl 10 senedir katılımcı olan firmalara özel teşekkürlerini iletiyor. Ant Group Tek. Mak. İml. Müh. Taah. San. ve Tic. A.Ş., Ebro Armaturen Otomasyon Sis. San. ve Tic. Ltd. Şti., Erkom Kompresör Mak. İml. San. ve Tic. Ltd. Şti., Ersel Ağır Makina San ve Tic A.Ş., Labris Maden ve Makina San. A.Ş., Remas Redüktör ve Mak. San. A.Ş., Repamet Elekt. Sis. Müm.Tekn. Serv. Tic. Ltd. Şti., Tüfekçioğlu Kauçuk Makina ve Maden. San. Tic. A.Ş., Turbo Makina Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti., firmalarının 10. kez katılımının yanı sıra yeni katılımcılarına da ev sahipliği yapmanın gücü ile yurt içinde ve yurt dışında tanıtım ve pazarlama çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

17.Uluslararası Cevher Hazırlama Sempozyumu, Maden Türkiye Fuarı ile eş zamanlı

T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı himayelerinde, İstanbul Teknik Üniversitesi Cevher Hazırlama Mühendisliği Bölümü ve Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı iş birliği ile Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. organizatörlüğünde 15-17 Aralık 2022 tarihinde Tüyap Palas’ta gerçekleşecek olan sempozyuma dünya çapında yoğun ilgi devam ediyor. Yüzlerce dinleyicinin kayıt yaptırdığı sempozyum için bildiri gönderileri de yoğun bir şekilde sürüyor.

Sektörün önde gelen firma temsilcilerinin yanı sıra önemli bilim insanlarının da katkılarını sunduğu sempozyumda bilim ve teknolojinin harmanlanmasından doğan birikim dinleyicilere aktarılacak.

Cengiz Holding A.Ş., Eti Soda Üretim Pazarlama Nakliyat ve Elektrik Üretim Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, Tüprag Metal Madencilik San. ve Tic. A.Ş., Tümad Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş., Öksüt Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. (Ömaş), Anagold Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. , Uysal Madencilik A.Ş., Ersel Ağır Makine Sanayi ve Ticaret A.Ş., Bilfer Mining And Tourism Inc. İmbat Madencilik Enerji Turizm Sanayi Ve Ticaret A.Ş., Acacia Maden İşletmeleri’nin sponsorluğunu üstlendiği sempozyum için dinleyici kayıtları devam ediyor.

T.C. Ticaret Bakanlığı ve KOSGEB bu sene de Maden Türkiye Fuarı katılımcılarını destekliyor

Destek kapsamına alınan fuar katılımcıları, kendilerine en uygun desteğe başvurularını fuar sonrasında yapıyor ve fuar harcamalarının bir kısmını geri alıyor. T.C. Ticaret Bakanlığı’nın 2014/4 sayılı sektörel nitelikli Uluslararası Yurt İçi Fuarlarının Desteklenmesine İlişkin Kararı kapsamında 2022 yılında Maden Türkiye katılımcı firmaları da destek kapsamında. Desteğin koordinasyonu direkt olarak İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Genel Sekreterliği tarafından yürütülüyor. KOSGEB 2021 yılında olduğu gibi 2022 yılında da fuara katılan firma başına azami destek alanını 50 m2 olarak açıkladı. Katılımcılar başvurularını direkt olarak KOSGEB’e iletiyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Sektör Haberleri

İ-MAK, Güney Afrika’daki konumunu güçlendiriyor

Yayın Tarihi

on

Güney Afrika’daki varlığını, dünya çapında yayılmış montaj merkezi ve distribütör ağının bir üyesi olan HUDACO grubuyla yürüttüğü stratejik ortaklıkla sürdüren İ-MAK, yerel montaj merkezlerinin 4. yıl dönümünü kutladı. İ-MAK Genel Müdür Yardımcısı Salim Haffar, küresel ölçekte önemli bir ağa sahip olan firmanın bölgedeki konumunu güçlendirmek için yeni yatırımlar yapacaklarını duyurdu.

Küresel satış ağı ve merkezi konumlardaki stratejik depoları ile global bir hizmet veren İ-MAK’ın ürünleri, Güney Afrika ve yakın çevresinde de rahatlıkla bulanabiliyor. 1.000.000’dan fazla ürün referansını bölgeye Hudaco Power Transmissions’un geniş hazır ünite stoku ve dinamik teslimat süresi ile ulaştıran İ-MAK, Güney Afrika bölgesindeki birçok sektöre çözüm sunuyor. Bölgedeki konumunu güçlendirmek için yeni yatırımları devreye alan İ-MAK, mevcut ürün stokunu güçlendirecek ve montaj merkezini genişletecek.

Ürünlerini 24 ay garanti süresi ve tecrübeli servis ekibi ile Güney Afrika ve çevresine sunan İ-MAK, bölgedeki müşteri ve iş ortaklarına katma değer oluşturuyor. Bölgedeki İ-MAK partneri Hudaco’nun Johannesburg merkezli güçlü yerel satış mühendis ekibi, müşterilerin redüktörleri ve çözümleri seçmesine, kurmasına ve bakımını yapmasına yardımcı oluyor. Su arıtma, madencilik, inşaat, lojistik, kimya, yiyecek ve içecek başta olmak üzere geniş bir sektör yelpazesinde bulunan kullanıcılar için özel çözümler sunan İ-MAK, müşterilerine genel merkezinde bulunan uzman teknik ekibiyle de destek veriyor.

Dünya geneline yayılmış geniş bir İ-MAK montaj merkezi ve distribütör ağının üyesi olan Hudaco Power Transmissions, İ-MAK’ın 1.000.0000’dan fazla ürün referansı ile çeşitli sektörlere hizmet veriyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Sektör Haberleri

Interroll, Çin’deki 20. yıl dönümünü yeni bir fabrikayla taçlandırdı

Yayın Tarihi

on

Çin malzeme işleme pazarında başarılı geçen 20 yılın ardından Interroll, Çin’in Suzhou kentinde yeni bir fabrika kurdu. Çin, Asya ve Pasifik’in gelecekteki fırsatlarına odaklanan Interroll’un yeni fabrikası, tam kapasitedeyken üretimi iki katına çıkaracak.

Toplamda yaklaşık 28 bin metrekarelik bir alana ve 181 milyon RMB’lik (Çin Yuanı) yatırıma sahip olan, ulusal ekonomik ve teknolojik gelişme bölgesi niteliği taşıyan Suzhou Endüstri Parkı’ndaki yeni fabrika, Interroll Group’un tamamına sahip olduğu bir iştirak olarak hizmet veriyor. Firmanın bölgesel müşterilerine yüksek kaliteli ürünler ve hizmetler ile çok yönlü destek sağlamada gerçekleştirdiği önemli bir yatırım olarak dikkat çeken Interroll Suzhou üretim üssü, Interroll’un Çin, Asya ve Pasifik pazarlarındaki uzun vadeli hedeflerini de yansıtıyor. Bölgesel Mükemmellik Merkezi (RCoE) niteliğindeki yeni tesis, Interroll silindirleri, RollerDrive, tambur motorları, modüler konveyör platformu (MCP), ayırıcılar ve palet taşıma çözümlerinin tamamında üretim gerçekleştirecek. Ayrıca polimerler ve alt sistemler için Interroll’un RCoE’si olarak işlev görecek.

Interroll; China Post, S.F. Express, JD.com, Wuxi Lion, Aokang ve Liwayway, Toyota, RedBull, Amazon ve Youngone gibi farklı endüstrileri kapsayan Asya’daki son kullanıcılarına Çin’den hizmet veriyor. Interroll, mevcut müşterilerle iş birliğini derinleştirirken, orta vadede e-ticaret, depolama ve ekspres teslimat, gıda, havaalanı, ilaç, giyim ve otomotiv gibi Asya-Pasifik ve Çin’deki diğer sektörlerde daha fazla büyüme imkanı bekliyor.

Yeni fabrikayla ilgili konuşan Interroll Asya Pasifik Başkan Yardımcısı Ben Xia, “Suzhou’daki yeni tesis, kısa teslimat süreleri, hızlı küresel ürün tedariki ve ek hizmet kapasiteleri ile bölgedeki müşteri memnuniyetini daha da artırmamıza olanak tanıyor. Kısacası kaliteyi, hızı ve basitliği daha da artırıyor. Enerji açısından verimli, yerden tasarruf sağlayan ve gürültüyü azaltan çözümler sunan, son kullanıcı tarafından uygulamalarını çok daha sürdürülebilir hale getiren, pazarın lider malzeme işleme teknolojisi platformunu sunuyoruz” açıklamasında bulunuyor.

20 yıllık büyüme

Interroll’un Çin’deki operasyonları uzun vadeli bir taahhüt niteliği taşıyor: Interroll ilk üretim üssünü 2002 yılında Suzhou’da kurdu, ardından 2006 ve 2011’de daha büyük lokasyonlarda iki hamle daha yaptı. İş kolunun hızlı büyümesinin sonucunda Mart 2014’te Interroll, kendi fabrikasını kurdu. Suzhou’daki RCoE ile birlikte Asyalı müşterilerine daha rahat erişim ve daha kaliteli ürün ve hizmetler sağlamak için Şanghay’daki Asya merkezi kuruldu. Eylül 2014’te Interroll, ünlü Portec markalı ürünleri imal eden Asya’nın önde gelen kayış kavisleri üreticisi Shenzhen Pert Engineering Co., Ltd.’yi satın aldı.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Konular

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com