Connect with us

Gıda İşleme

Başarıyla uygulanan paketleme istasyonu konveyörü

Yayın Tarihi

on

Thomas Conveyor

Thomas Conveyor, gıda işleme firmalarından birine hijyenik/yıkama konveyörüne ihtiyaç duyulan özel bir paketleme istasyonu hattı oluşturdu. Çalışanların tek tek poşetlenmiş ürünleri farklı boyutlardaki kutulara paketleyerek bir konveyöre göndermelerini içeren projede kutular, daha sonra kodlanacak, etiketlenecek ve sevkiyata hazırlanmak üzere bir paletleme hattına aktarılacaktı.

İki kademeli bir konveyörün olmasını gerektiren paketleme istasyonun tasarımı, tek tek torbalanmış ürünleri üstte ve farklı boyutlardaki kutuları altta taşıyacaktı. Farklı boyutlardaki kasalar, çalışanların kasaları konveyör bandının üst kısmına ergonomik olarak yerleştirebilmeleri için alt seviyedeki konveyörün yüksekliğinin ayarlanabilmesi ihtiyacını doğurdu. Thomas Conveyor bunu, paketleme istasyonunun alt tarafına, çalışanların üniteyi gerektiği gibi yükseltip alçaltmasına olanak tanıyan bir el çarkı krankı takarak başardı. Ayrıca, çalışanların krank çarkını çıkarabilecekleri, konveyör yükseltilme veya alçaltılma hızını büyük ölçüde artıracak akülü matkap için bir adaptör seçeneği de uygulandı.

Thomas’ın paketleme istasyonuna yaptığı son ekleme, hem önceden oluşturulmuş kasaların depolanması için yukarıdaki konveyörün üstünde yer alan paslanmaz çelik raflar hem de torbalanmış ürünlerin paketlenmesinde kullanılan yeni oluşturulmuş kasaları desteklemek için işçilerin önünde yer alan bir raf ünitesiydi. Thomas Conveyor bu raf ünitelerini, tesisin farklı bölümlerine taşınması durumunda kolayca ayrılabilecek şekilde tasarladı.

Çalışanların istasyonlarından ayrılmadan ve istasyonlarında herhangi bir ergonomik kaldırma/yerleştirme sorunu olmadan, gelen ürünün kasalara paketlenmesine ihtiyaç duyan herhangi bir tesis tarafından kullanılabilecek bu paketleme istasyonları, Thomas Conveyor müşterisi tarafından oldukça beğenildi.

 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Gıda İşleme

AmDough: Bisküvi üretim prosesine çözüm getiren sonsuz dokuma bantlar

Yayın Tarihi

on

Hikayesi Thomas Ammeraal’ın 1950 yılında unlu mamüller sektörünün zorlu koşullarında yüksek performans gösterebilen ve çığır açan bir yenilik olan sonsuz dokuma konveyör bantlar geliştirmesiyle başlayan Ammeraal Beltech, o zamandan bu yana sürekli olarak gösterdiği gelişimle, günümüzde konveyör bant çözümlerinin tasarımında dünya lideri bir marka konumunda. Çözümleriyle, ürünlerinin üstün kalite ve güvenliğini elde etmede dünya çapındaki unlu mamüller üretimini destekleyen Ammeraal Beltech, AmDough Sonsuz Dokuma Bantları ile bisküvi üreticilerinin ve aynı zamanda proseste rotary kalıp kulananların operasyonlarını kolaylaştırıyor.

Rotary kalıp nedir?

Bisküvi üretimi farklı ekipmanları içermektedir. Rotary kalıp makineleri, hamuru kalıplara yönlendiren, onlara şekil veren ve marka ismi, desen veya docker delikleri ile öne çıkan makinelerdir. İlk olarak bant, ürün ile birlikte kalıplama ve basınç tamburları arasında sıkıştırılır ve daha sonra prosese devam etmek üzere ürünler serbest bırakılır. Hamurdan gelen nem ve yağ, bant tarafından emilir ve yeni şekillendirilmiş ürünlerin proseste banta yapışmadan devamını sağlar. Daha sonra ürünler kalıplama tamburundan çıkarılır ve proseste bıçak ağzına kadar yol alırlar. Kırılgan bisküvi hamuru bant yüzeyinden ayrılarak fırına devam eder.

Rotary kalıplar, montanlı üretim prosesinde yüksek çıktılarda tutarlılık sağladıkları için değerlidirler. Koşullardan bağımsız olarak tüm partinin boyutunu, ağırlığını ve verilen deseni korurlar. Üretim sorunsuz, hızlı ve tutarlı bir kalite ile birlikte ortaya çıkar. Bununla birlikte, rotary kalıp kullanımı, konveyör bantının dikkatli bir şekilde seçilmesini gerektirir ve Ammeraal Beltech’in AmDough çözümü ile üretim hattınızı optimize edebileceği yer tam da burasıdır: AmDough, gerçek anlamda sonsuz bir dokuma bantıdır.

AmDough unlu mamüller üretim prosesini nasıl destekler?

AmDough, daha iyi verim ve daha uzun bant ömrü sağlamak için tasarlanmıştır. Bantın alt tarafı aşınmaya dayanıklı PU ile emprenye edilmiştir ve kenarlar ayrıca güçlendirilmiştir.

Yapı kord, polyamid ve keten ipliklerle desteklenmiştir. Sonuç olarak, şeklini koruyan, aşınmaya ve büzülmeye karşı dayanıklı olan bantın tercih edilmesi, bant değişiminin daha az sıklıkta yapılmasıyla birlikte üretim maliyet tasarrufu anlamına gelir. Ürünlerin sorunsuz transferi, eklerin veya dikişlerin olmamasıyla sağlanır. Sıyırıcılar, banta zarar vermeden hamur kalıntılarını kolayca çıkarabilirler. EC ve FDA gibi gıda sınıfı standartlarını karşılarken temizlenme kolaylığı, proseste gıda güvenliği seviyesini iyileştirir. Bant bileşenleri, taşınan ürüne herhangi bir renk, tat veya koku bulaştırmaz. AmDough standart ürün kalitesini güvence altına almıştır. Bantlar, eksraksiyon ve bırakma işlemlerinin tutarlı olması özelliğiyle deformasyon meydana gelmesini önler.

AmDough seçimi nasıl yapılır?

AmDough bantlarını seçerken, ekstarksiyon ve bırakma özelliklerini etkileyen faktörlere dikkat edilmelidir. Bunlar:

Emme kapasitesi, Örgü deseni, Bant kalınlığı

Emme kapasitesi, malzemelerin içeriği ve kombinasyonu ile belirlenir: Pamuk, poliamid ve polyester malzemeleri kullanılır. Ammeraal Beltech, bantın kalıplama tamburundan çıkarma gücünü göstermek için 20’den 100’e kadar rakamlardan oluşan bir terminolojiyi içeren tüm bir seriye sahiptir.

En yüksek emme ve hamur bırakma kapasitesine sahip AmDough 100’dür.

AmDough 50, bisküvilerin çoğunu kalıplayabilen ve ayıklayabilen en verimli tiptir.

Dokuma örgü modeliyle ilgili olarak, AmDough bantlarda düz, twill veya broken twill wave örgüler mevcuttur. Farklı iplikler ve kalınlıklar, ihtiyaç duyduğunuz çeşitli gereksinimleri ve uygulamaları karşılayabilir. Bant kalınlığı söz konusu olduğunda, daha ince bir bant en küçük bıçak kenarından da geçebilir ve çok ince ürünlerin de iyi bir şekilde serbest bırakılmasını sağlamak için yüzey desenini yakından takip edebilir.

Ammeraal Beltech uzmanlarıyla iletişime geçin

Rotary kalıp makinelerine bağlı olanlar da dahil olmak üzere unlu mamül proseslerinizi iyileştirmenin bir yolunu arıyorsanız, Ammeraal Beltech uzmanlarıyla iletişime geçin. Birlikte, işletmenizin gelişmesine yardımcı olacak çözümler tasarlayabilirsiniz.

Devamını Oku

Gıda İşleme

AmbaFlex’ten üç yönlü portal çözümü

Yayın Tarihi

on

AmbaFlex-foto-1

Bisküvileriyle dünya çapında 41’den fazla ülkede yer alan bir üretici, tatlılarına yönelik sürekli artan talebi karşılamak için tesisini güncelleme ihtiyacı duyuyordu. Üreticinin kritik bir lojistik yolu geçmeden hemen önce bir araya gelen iki hattı vardı ve ardından her birinin ayrı paketleme makinelerine ulaşmak için tekrar ayrılması gerekiyordu. Halihazırda başka projeler yürütülen mevcut bir tesiste, güvenlik ve erişilebilirlikten ödün vermeden hat sayısını artırmanın en verimli yolunu bulmak, özellikle de taşınan ürün bu bisküviler gibi dengesiz ve kırılgan ise oldukça zorluydu.

AmbaFlex ürünleriyle birçok olumlu deneyime sahip olan üretici, mümkün olan en iyi çözüm için yeniden AmbaFlex’e güvenerek, patentli Portal ONE’ı seçti. Tek seferde iki sorunu birden çözen Portal ONE; kritik lojistik yollarını açık ve güvenli tutacak bir portal işlevi yaratıyor, tüm yol boyunca sadece tek bir bant kullanarak gerekli transfer sayısını yarıya indiriyor. Aksi takdirde havada asılı kalacak ve ulaşılması zor olacak transferleri ortadan kaldırarak ürünlerin güvenli ve istikrarlı bir yolculuk yapmasını sağlıyor.

Portal ONE çözümünü müşterisinin ihtiyaçlarına göre özelleştiren AmbaFlex, müşterinin zorluklarını mümkün olan en verimli şekilde çözmek için türünün tek örneği olan üç yönlü bir portal çözümü elde etti. Bu çözümde; iki bisküvi akışını sadece tek bir çift şeritli spiral ile yükselttikten sonra, iki akış üst uçta ayrılır ve her biri tekrar aşağıya taşımak ve ilgili paketleme makinesine teslim etmek için kendi spirallerine doğru devam ediyor.

Her hat için geleneksel bir portal sistemi yerine tek bir üç yollu portal oluşturmak, toplam maliyetleri ve kullanılan zemin alanını azalttı. Spiral konveyör çözümlerindeki lider konumunu bir kez daha kanıtlayan AmbaFlex, sonuç olarak müşterisinin tesislerinde verimli ve güvenli bir yükseltme sağladı.

Devamını Oku

Genel

Ultimation Industries’in konveyör çözümleriyle MFC’lerde hızlı bir başlangıç

Yayın Tarihi

on

Dikey tarım, gıda işleme için hızlı devreye alınan çözümlerle verimlilik zorluklarını çözme konusunda uzmanlaşmış bir konveyör üreticisi olan Ultimation Industries‘e göre, perakendeciler ve distribütörler dağıtım ağlarını müşteriye yaklaştıran Mikro Yerine Getirme Merkezleri (MFC) kurmak için acele ederken, uygulaması kolay ve malzeme taşıma esnekliği sunan konveyör çözümlerinin listelerin başında yer alması gerekiyor.

Mikro sipariş karşılama merkezleri için küresel pazarın 2022’de 3,53 milyar dolardan 2032’ye kadar 113 milyar doların üzerine çıkacağı öngörülüyor. Uzmanlar, mikro sipariş karşılamanın sipariş başına maliyeti yüzde 75 oranında azaltabileceğini tahmin ediyor. Ultimation Genel Müdürü Kali Cresent, “Şirketler son kilometre maliyetlerini azaltmaya ve müşterilerin daha hızlı teslimat taleplerini karşılamaya çalıştıkça mikro sipariş karşılama merkezleri e-ticaret, e-market ve diğer sektörlerin önemli bir parçası haline geliyor. Hızlı sevkiyat konveyörlerinin ve diğer malzeme taşıma çözümlerinin stratejik kullanımı, operasyonları hızla ölçeklendirmeye çalışırken karşılaştıkları sorunların çoğunu çözebilir” diyor.

Ultimation ekibinin teçhizatın oluşturulmasında yardımcı olabileceğini belirten Cresent, “Standartlaştırılmış konveyör çözümleri o kadar çok farklı şekilde yapılandırılabilir ki, müşteriler kendileri için doğru olan sistemi özelleştirilmiş bir çözümün maliyetinin çok altında bir maliyetle elde edebilir” diye konuşuyor.

Perakendeciler ve distribütörler MFC’leri kurarken bir dizi zorlukla karşılaşıyor

Uzman mühendisliğe ihtiyaç duymadan hızlı ölçeklendirme: MFC başlangıçlarında zaman kritik bir faktördür ve özelleştirilmiş endüstriyel otomasyon ekipmanlarının tasarlanması, geliştirilmesi ve uygulanması genellikle çok uzun sürer. Zorlu ortamlarda kendini kanıtlamış olan hızlı sevkiyat konveyör segmentleri nispeten kolay bir şekilde yapılandırılabilir. Motor tahrikli makaralı konveyörler, hızlı ve sorunsuz paket hareketleri ve paketlerin birbirlerine çarparak hasar görmemesini sağlayan sensörleri sayesinde depoların ve dağıtım merkezlerinin temel dayanaklarından biridir. Kavisli bölümler de dahil olmak üzere çeşitli uzunluk, genişlik, bölge ve makara aralığı konfigürasyonları, özel mühendislik uzmanlığı olmadan bir çözümü özelleştirme olanağı sağlar.

Küçük ayak izini maksimize etmek: Mikro sipariş karşılama merkezleri tasarımları gereği küçüktür. Kaldırıcılar ve baş üstü konveyör sistemleri aracılığıyla dikey alanı daha iyi kullanarak metrekareyi en üst düzeye çıkarmak, nispeten hızlı bir şekilde devreye alınabilen ekonomik ve etkili bir çözümdür. Birden fazla yük ağırlığını ve boyutunu taşıyabilecek çeşitli taşıyıcı özelliklerine sahip zemine monte, kendinden destekli sistemler mevcuttur ve ek inşaat veya entegrasyon mühendisliği gerektirmez.

Gıdaları hızlı ve güvenli bir şekilde taşımak: Gıda sınıfı konveyörler gıda ve içecek endüstrisinin en önemli parçalarından biridir çünkü ham maddeleri, organik malzemeleri ve diğer sarf malzemelerini tesis içinde ve nihayetinde tüketiciye taşırlar. Normal endüstriyel konveyörlerden farklı olarak, gıda ve yıkama malzemesi taşıma çözümleri, sıkı güvenlik standartlarını karşılamak için sıhhi ve hijyenik malzemelerden yapılmalıdır. Bantlı konveyörler gıda uygulamalarında sıklıkla kullanılır; çünkü pürüzsüz, kesintisiz bir yüzey sunarlar ve temizlenmeleri kolaydır. Makaralı konveyörler çeşitli tiplerde olup yıkama ortamına, belirli sıcaklıklara ve diğer değişkenlere göre özelleştirilebilir.

Yoğun dönemlere yanıt verme esnekliği: Talepte düzensiz değişimler veya keskin mevsimsel artışlar yaşayan MFC’ler, kısa sürede (veya hiç!) kapasite ekleyebilen konveyör çözümlerine ihtiyaç duyar. Esnek konveyörler gerektiğinde genişleyebilir ve depolama için daralabilir. Bu konveyörler, ürünleri daha verimli bir şekilde taşımak için basit bir çözümdür ve kurulumu yalnızca birkaç dakika sürer. Esnek konveyörler genellikle sevkiyat rıhtımlarında veya başka bir konveyör sisteminin sonunda bir kamyona veya minibüse bağlanmak için kullanılır.

Depo içinde sorunsuz bağlantılar yapmak: MFC’ler genellikle tesis içinde ürünleri yüklemek, taşımak, kaldırmak ve boşaltmak için farklı malzeme taşıma çözümleri gerektirir. Ultimation kısa süre önce, daha fazla verimlilik için çeşitli Ultimation malzeme taşıma sistemlerini depo tesislerine sorunsuz bir şekilde entegre edebilen çevrimiçi, sevkiyata hazır malzeme taşıma ürünleri portföyüne iki programlanabilir mantık denetleyicisi ve bir değişken hız denetleyicisi ekledi.

Ürünleri depo içinde hızlandırmak: Dünyanın en yoğun havalimanlarında bagajları taşıyan konveyör teknolojisinin aynısı artık depolar için de mevcut. Interroll‘un Portec bant eğrileri ve konveyörleri yüksek hızlıdır, az bakım gerektirir ve küçük ila ağır ürünleri taşıyabilir. Bantlı konveyörler, daha fazla malzeme taşıma esnekliği için yatay formattan eğimli ve alçalan formatlara kadar farklı konfigürasyonlarda mevcuttur.

Devamını Oku

Konular

Trendler