Connect with us

Gıda İşleme

Gıda endüstrisinde termal görüntüleme kameraları

Published

on

Gıda endüstrisinde, bozulabilir ürünlerin sıcaklığının üretim, nakliye, depolama ve satış boyunca dikkatli bir şekilde kontrol edilmesi esastır. Bozulmuş ve yanlış pişirilmiş gıdalardan kaynaklanan hastalıklar hakkında tekrarlanan uyarılar, daha sıkı süreç kontrolü ihtiyacını vurgulamaktadır. Her zaman bir insan faktörü de gerektiğinden, gıda işleyiciler, maliyetleri düşürürken insan hatasını en aza indirmeye yardımcı olacak şekilde önemli operasyonları otomatikleştiren araçlara ihtiyaç duyar.

Termal görüntüleme kameraları bu tür araçlardandır. FLIR termal görüntüleme kameraları kullanılarak birçok gıda işleme uygulamasında temassız otomatik sıcaklık ölçümleri yapılabilir. Analog video çıkışları, video monitörlerinde görüntülenebilir ve MPEG4 video çıkışları da dahil olmak üzere dijital sıcaklık verileri, Ethernet aracılığıyla bilgisayara yönlendirilebilir.

Nasıl çalışır?

Gıda işleme endüstrisinde temassız sıcaklık ölçümleri yapan temel bileşenler, termal görüntüleme kamerası ve ilgili yazılımdır. Ekipman, soğutulmuş ürünlerin ve pişirme sürecinden çıkarken pişmiş gıdaları ölçerek, %100 denetim gerçekleştiren “akıllı” temassız sensörler olarak işlev görür.

Termal görüntüleme kameralarının kullanımı kolaydır, küçüktür ve ihtiyaç duyulduğunda neredeyse her yere yerleştirilebilir. Paket sızdırmazlığını denetlemek ve diğer gıda işleme operasyonlarında verimliliği artırmak için de kullanılabilir.

FLIR termal görüntüleme kameraları, otomatik proses kontrolünde kullanımlarını sağlayan aygıt yazılımına ve iletişim arabirimlerine sahiptir. Üçüncü taraf yazılımlar, kapsamlı özel yazılmış kontrol koduna ihtiyaç duymadan bu araçları otomatik yapay görme sistemlerine dahil etmeyi kolaylaştırır.

Gıda işlemede termal görüntüleme kameralarının kullanımı aşağıdaki gibi uygulamalar için artmaktadır:

  • Fırında pişmiş ürünler
  • Mikrodalgada pişmiş etler
  • Yarı haşlanmış pirinç ve diğer tahılların mikrodalgada kurutulması
  • Uygun sıcaklık için fırınları kontrol etme
  • Dondurulmuş yemek paketi bölmelerinin uygun şekilde doldurulması
  • Mikrodalga yemekler üzerindeki selofan contaların bütünlüğünün kontrol edilmesi
  • Üste sarılmış kartonların kutu kanadı yapıştırıcısının incelenmesi
  • Soğutucu ve dondurucu bölmelerinin izlenmesi

Kalite yardımı ve ürün güvenliği için termografi

Termal görüntüleme her şeyden önce bir Kalite Güvence (QA) aracıdır. Pişmiş et ürünlerinin kalitesini ve güvenliğini kontrol etmek, bu teknolojinin mükemmel bir kullanımıdır. Kalıcı olarak monte edilmiş termal görüntüleme kamerası, örneğin tavuk filetolarının konveyör fırından çıkarken sıcaklığını sürekli olarak kaydedebilir. Amaç, yeterince piştiklerinden, ancak fazla pişmediklerinden ve kurumadıklarından emin olmaktır. Azalan nem içeriği ağırlık bazında da verim kaybını temsil eder. Mikrodalga ön pişirme hatlarında inceleme için termal görüntüleme kameraları da kullanılabilir. Ürün kalitesinin ve güvenliğinin iyileştirilmesinin yanı sıra, toplam iş hacmi de artırılabilir. Kazanılacak ek bir fayda da enerji faaliyetlerinin azalmasıdır.

Ekipman izleme

Pişmiş gıda denetimlerine ek olarak, termal görüntüleme kameraları konveyörlü fırınları da görüntüleyebilir. Fırın sıcaklığını kontrol etmede geri bildirim döngüsünün parçası bile olabilir. Konveyörlü fırınlarda termal görüntüleme kameralarının başka bir kullanımı, konveyörlü fırın pişirme bandının genişliği boyunca sıcaklık homojenliğinin izlenmesidir. Elektrikli fırının içindeki ısıtma elemanı arızalanırsa veya hava çarpma fırınında eşit olmayan ısınma elde ederseniz, ürün akışının bir tarafı daha soğuk olabilir. Bu, termal görüntüleme kameralarıyla hızlı bir şekilde keşfedilebilir.

Bu tür kalite denetimleri, geleneksel temas tipi sıcaklık sensörleri ile çok daha zordur. Böylece termal görüntüleme kameraları, birçok ürün hurdaya ayrılmadan önce değişkenliği düzeltmeye ve kaliteyi artırmaya yardımcı olabilir.

Ambalaj denetimleri

Termal görüntüleme kameralarının görüntülerdeki nesneleri bulmasını sağlayan yazılım mevcuttur. Model eşleştirmede bir uygulama da donmuş yemeklerin üretimindedir. Termal makine görüşü, yiyecek tepsisi bölmelerinin uygun şekilde doldurulup doldurulmadığını kontrol etmede model tanıma yazılımını kullanabilir. İlgili bir uygulama, bitmiş mikrodalga yemekleri üzerindeki ısıyla yapıştırılmış selofan kapağın otomatik %100 denetimidir. Bir termal görüntüleme kamerası, selofan ısıyla sızdırmazlığın oluşturulduğu kabın ağzından yayılan ısıyı görebilir. Paketin tüm çevresi boyunca sıcaklık, yapay görme yazılımı ile termal görüntü kullanılarak kontrol edilebilir. Bu tür bir program, görüntüdeki geometrik deseni ve sıcaklıklarını bilgisayar belleğinde depolanan bir modeldeki sıcaklıklarla karşılaştırır. Böyle bir sistemdeki ilave bir işlev, zayıf bir şekilde kapatılmış bir paketin lazerle işaretlenmesi olabilir, böylece kontrol istasyonunda çıkarılabilir.

Ürün güvenliğini dolaylı olarak etkileyen bir konu, gıda kaplarını saran ve koruyan kartonların bütünlüğüdür. Sarılmış kartonları kapatmanın en uygun maliyetli yollarından biri, karton kanatlarda ısıtılmış tutkal noktaları kullanmaktır. Geçmişte, nokta yapıştırmanın bütünlüğü, birkaç numune üzerinde periyodik olarak tahribatlı testler yapılarak belirlendi. Bu zaman alıcı ve maliyetliydi. Yapıştırıcı ısıtıldığı için bir termal görüntüleme kamerası içinden “görülebilir”. Uygulanan tutkal noktalarının desenini ve boyutunu kontrol etmek için karton kullanılır. Kamera, tutkalın uygulanması gereken kanatların önceden tanımlanmış alanlarına bakacak ve nokta boyutlarını ve sıcaklıklarını doğrulayacak şekilde ayarlanabilir. Toplanan dijital veriler, her kutuda başarılı/başarısız denetimi için kullanılır, böylece hatalı kutular üretim hattından hemen çıkarılabilir. Veriler, trend analizi için QA sistemine otomatik olarak kaydedilir, böylece aşırı sayıda kutu arızalanmaya başlarsa bir uyarı üretilebilir.

Termal görüntüleme kameralarında bir başka uygulama da konteyner dolum operasyonlarının izlenmesidir. Bu, ürün güvenliği için nadir rastlanan bir sorun olsa da verimi ve yönetmeliklere uygunluğu etkiler. Şişe üzerinde farklı alanlar tanımlanabilir ve alarmın tetiklenmesinde, fazla veya az doldurulmuş şişeleri çıkarmada kullanılabilir. Termal görüntüleme kameraları, koyu renkli cam veya plastikten bir şişe veya kavanozda, ışık kameralarına daha iyi bir alternatiftir. 

Ölçümlerin otomatikleştirilmesi

Şu anda termal görüntüleme kameraları için mevcut olan uygulama yazılımı, otomatik gıda işleme uygulamalarını destekleyen çok çeşitli işlevler içerir. Bu yazılım, termal görüntüleme kameralarında yerleşik aygıt yazılımını tamamlar ve onunla birlikte çalışır. Bu paketlerdeki görüntüleme araçları ve kitaplıklar, donanımdan ve dilden bağımsızdır ve bu, gıda işleme mühendislerinin termal izleme ve kontrol sistemlerini hızlı bir şekilde uygulamasını kolaylaştırır.

Termal görüntüleme kameraları, kullanıcıya çeşitli koşullar altında doğru sıcaklık ölçümlerini destekleyen farklı çalışma modları sağlar. Bu kameralarda yaygın olarak bulunan iki işlev, bir nokta ölçer ve alan ölçümleridir. Spotmetre belirli bir noktadaki sıcaklığı bulur. Alan işlevi, bir nesnenin veya sahnenin seçilen bir alanını izole eder ve genellikle o alan içindeki maksimum, minimum ve ortalama sıcaklıkları sağlar. Sıcaklık ölçüm aralığı tipik olarak kullanıcı tarafından seçilebilir. Sıcaklık aralığı seçimine ek olarak çoğu kamera, kullanıcının kamera görüntüsünü optimize etmek için bir renk skalası veya gri skala ayarlamasına izin verir.

Konveyörlü fırın uygulamalarında, alan fonksiyonu tipik olarak kullanılır çünkü pişmiş ürün parçaları genellikle konveyör üzerinde rastgele bulunur. Kamera, tanımlanan alandaki minimum ve maksimum sıcaklıkları bulup ölçecek şekilde programlanabilir. Bu ayar noktası sıcaklıklarından biri kullanıcı tanımlı limitlerin dışına düşerse, bir PC veya PLC üzerinde çalışan bir uygulama programı anında bir alarmı tetikleyerek operatörü termal görüntüyü bir video monitöründe veya PC’de kontrol etmesi için uyarır: Kötü ürün ve/veya pişirme sıcaklığını ayarlayın.

Yerel izleme durumunda, IR kamera, ek yazılım olmadan, alarm cihazının doğrudan tetiklenmesinde kullanılabilir. Bununla birlikte, gıda işleme genellikle bir bilgisayarda çalışan üçüncü taraf yazılımlarda bulunan daha yüksek düzeyde analitikten yararlanır.

Bu kullanıma hazır çözümler, uygulama kaynak kodunun yazılmasını gerektirmez. GigE Vision® ve GenICam™ gibi yaygın olarak kullanılan yapay görme arayüzü standartlarına bağlı kalarak, bu yazılım tarafından çok çeşitli işlevler desteklenir.

Konveyör izlemenin basitleştirilmiş bir blok diyagramı gösterilmektedir. Termal görüntüleme kamerası birçok uygulama için yeterlidir. Renk gibi diğer hedef nesne niteliklerini kaydetmek için bir görünür ışık kamerasıyla birleştirilebilir.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Continue Reading
Click to comment

Bir Cevap Yazın

Gıda İşleme

Başarıyla uygulanan paketleme istasyonu konveyörü

Published

on

Thomas Conveyor

Thomas Conveyor, gıda işleme firmalarından birine hijyenik/yıkama konveyörüne ihtiyaç duyulan özel bir paketleme istasyonu hattı oluşturdu. Çalışanların tek tek poşetlenmiş ürünleri farklı boyutlardaki kutulara paketleyerek bir konveyöre göndermelerini içeren projede kutular, daha sonra kodlanacak, etiketlenecek ve sevkiyata hazırlanmak üzere bir paletleme hattına aktarılacaktı.

İki kademeli bir konveyörün olmasını gerektiren paketleme istasyonun tasarımı, tek tek torbalanmış ürünleri üstte ve farklı boyutlardaki kutuları altta taşıyacaktı. Farklı boyutlardaki kasalar, çalışanların kasaları konveyör bandının üst kısmına ergonomik olarak yerleştirebilmeleri için alt seviyedeki konveyörün yüksekliğinin ayarlanabilmesi ihtiyacını doğurdu. Thomas Conveyor bunu, paketleme istasyonunun alt tarafına, çalışanların üniteyi gerektiği gibi yükseltip alçaltmasına olanak tanıyan bir el çarkı krankı takarak başardı. Ayrıca, çalışanların krank çarkını çıkarabilecekleri, konveyör yükseltilme veya alçaltılma hızını büyük ölçüde artıracak akülü matkap için bir adaptör seçeneği de uygulandı.

Thomas’ın paketleme istasyonuna yaptığı son ekleme, hem önceden oluşturulmuş kasaların depolanması için yukarıdaki konveyörün üstünde yer alan paslanmaz çelik raflar hem de torbalanmış ürünlerin paketlenmesinde kullanılan yeni oluşturulmuş kasaları desteklemek için işçilerin önünde yer alan bir raf ünitesiydi. Thomas Conveyor bu raf ünitelerini, tesisin farklı bölümlerine taşınması durumunda kolayca ayrılabilecek şekilde tasarladı.

Çalışanların istasyonlarından ayrılmadan ve istasyonlarında herhangi bir ergonomik kaldırma/yerleştirme sorunu olmadan, gelen ürünün kasalara paketlenmesine ihtiyaç duyan herhangi bir tesis tarafından kullanılabilecek bu paketleme istasyonları, Thomas Conveyor müşterisi tarafından oldukça beğenildi.

 

Continue Reading

Gıda İşleme

AmDough: Bisküvi üretim prosesine çözüm getiren sonsuz dokuma bantlar

Published

on

Hikayesi Thomas Ammeraal’ın 1950 yılında unlu mamüller sektörünün zorlu koşullarında yüksek performans gösterebilen ve çığır açan bir yenilik olan sonsuz dokuma konveyör bantlar geliştirmesiyle başlayan Ammeraal Beltech, o zamandan bu yana sürekli olarak gösterdiği gelişimle, günümüzde konveyör bant çözümlerinin tasarımında dünya lideri bir marka konumunda. Çözümleriyle, ürünlerinin üstün kalite ve güvenliğini elde etmede dünya çapındaki unlu mamüller üretimini destekleyen Ammeraal Beltech, AmDough Sonsuz Dokuma Bantları ile bisküvi üreticilerinin ve aynı zamanda proseste rotary kalıp kulananların operasyonlarını kolaylaştırıyor.

Rotary kalıp nedir?

Bisküvi üretimi farklı ekipmanları içermektedir. Rotary kalıp makineleri, hamuru kalıplara yönlendiren, onlara şekil veren ve marka ismi, desen veya docker delikleri ile öne çıkan makinelerdir. İlk olarak bant, ürün ile birlikte kalıplama ve basınç tamburları arasında sıkıştırılır ve daha sonra prosese devam etmek üzere ürünler serbest bırakılır. Hamurdan gelen nem ve yağ, bant tarafından emilir ve yeni şekillendirilmiş ürünlerin proseste banta yapışmadan devamını sağlar. Daha sonra ürünler kalıplama tamburundan çıkarılır ve proseste bıçak ağzına kadar yol alırlar. Kırılgan bisküvi hamuru bant yüzeyinden ayrılarak fırına devam eder.

Rotary kalıplar, montanlı üretim prosesinde yüksek çıktılarda tutarlılık sağladıkları için değerlidirler. Koşullardan bağımsız olarak tüm partinin boyutunu, ağırlığını ve verilen deseni korurlar. Üretim sorunsuz, hızlı ve tutarlı bir kalite ile birlikte ortaya çıkar. Bununla birlikte, rotary kalıp kullanımı, konveyör bantının dikkatli bir şekilde seçilmesini gerektirir ve Ammeraal Beltech’in AmDough çözümü ile üretim hattınızı optimize edebileceği yer tam da burasıdır: AmDough, gerçek anlamda sonsuz bir dokuma bantıdır.

AmDough unlu mamüller üretim prosesini nasıl destekler?

AmDough, daha iyi verim ve daha uzun bant ömrü sağlamak için tasarlanmıştır. Bantın alt tarafı aşınmaya dayanıklı PU ile emprenye edilmiştir ve kenarlar ayrıca güçlendirilmiştir.

Yapı kord, polyamid ve keten ipliklerle desteklenmiştir. Sonuç olarak, şeklini koruyan, aşınmaya ve büzülmeye karşı dayanıklı olan bantın tercih edilmesi, bant değişiminin daha az sıklıkta yapılmasıyla birlikte üretim maliyet tasarrufu anlamına gelir. Ürünlerin sorunsuz transferi, eklerin veya dikişlerin olmamasıyla sağlanır. Sıyırıcılar, banta zarar vermeden hamur kalıntılarını kolayca çıkarabilirler. EC ve FDA gibi gıda sınıfı standartlarını karşılarken temizlenme kolaylığı, proseste gıda güvenliği seviyesini iyileştirir. Bant bileşenleri, taşınan ürüne herhangi bir renk, tat veya koku bulaştırmaz. AmDough standart ürün kalitesini güvence altına almıştır. Bantlar, eksraksiyon ve bırakma işlemlerinin tutarlı olması özelliğiyle deformasyon meydana gelmesini önler.

AmDough seçimi nasıl yapılır?

AmDough bantlarını seçerken, ekstarksiyon ve bırakma özelliklerini etkileyen faktörlere dikkat edilmelidir. Bunlar:

Emme kapasitesi, Örgü deseni, Bant kalınlığı

Emme kapasitesi, malzemelerin içeriği ve kombinasyonu ile belirlenir: Pamuk, poliamid ve polyester malzemeleri kullanılır. Ammeraal Beltech, bantın kalıplama tamburundan çıkarma gücünü göstermek için 20’den 100’e kadar rakamlardan oluşan bir terminolojiyi içeren tüm bir seriye sahiptir.

En yüksek emme ve hamur bırakma kapasitesine sahip AmDough 100’dür.

AmDough 50, bisküvilerin çoğunu kalıplayabilen ve ayıklayabilen en verimli tiptir.

Dokuma örgü modeliyle ilgili olarak, AmDough bantlarda düz, twill veya broken twill wave örgüler mevcuttur. Farklı iplikler ve kalınlıklar, ihtiyaç duyduğunuz çeşitli gereksinimleri ve uygulamaları karşılayabilir. Bant kalınlığı söz konusu olduğunda, daha ince bir bant en küçük bıçak kenarından da geçebilir ve çok ince ürünlerin de iyi bir şekilde serbest bırakılmasını sağlamak için yüzey desenini yakından takip edebilir.

Ammeraal Beltech uzmanlarıyla iletişime geçin

Rotary kalıp makinelerine bağlı olanlar da dahil olmak üzere unlu mamül proseslerinizi iyileştirmenin bir yolunu arıyorsanız, Ammeraal Beltech uzmanlarıyla iletişime geçin. Birlikte, işletmenizin gelişmesine yardımcı olacak çözümler tasarlayabilirsiniz.

Continue Reading

Gıda İşleme

AmbaFlex’ten üç yönlü portal çözümü

Published

on

AmbaFlex-foto-1

Bisküvileriyle dünya çapında 41’den fazla ülkede yer alan bir üretici, tatlılarına yönelik sürekli artan talebi karşılamak için tesisini güncelleme ihtiyacı duyuyordu. Üreticinin kritik bir lojistik yolu geçmeden hemen önce bir araya gelen iki hattı vardı ve ardından her birinin ayrı paketleme makinelerine ulaşmak için tekrar ayrılması gerekiyordu. Halihazırda başka projeler yürütülen mevcut bir tesiste, güvenlik ve erişilebilirlikten ödün vermeden hat sayısını artırmanın en verimli yolunu bulmak, özellikle de taşınan ürün bu bisküviler gibi dengesiz ve kırılgan ise oldukça zorluydu.

AmbaFlex ürünleriyle birçok olumlu deneyime sahip olan üretici, mümkün olan en iyi çözüm için yeniden AmbaFlex’e güvenerek, patentli Portal ONE’ı seçti. Tek seferde iki sorunu birden çözen Portal ONE; kritik lojistik yollarını açık ve güvenli tutacak bir portal işlevi yaratıyor, tüm yol boyunca sadece tek bir bant kullanarak gerekli transfer sayısını yarıya indiriyor. Aksi takdirde havada asılı kalacak ve ulaşılması zor olacak transferleri ortadan kaldırarak ürünlerin güvenli ve istikrarlı bir yolculuk yapmasını sağlıyor.

Portal ONE çözümünü müşterisinin ihtiyaçlarına göre özelleştiren AmbaFlex, müşterinin zorluklarını mümkün olan en verimli şekilde çözmek için türünün tek örneği olan üç yönlü bir portal çözümü elde etti. Bu çözümde; iki bisküvi akışını sadece tek bir çift şeritli spiral ile yükselttikten sonra, iki akış üst uçta ayrılır ve her biri tekrar aşağıya taşımak ve ilgili paketleme makinesine teslim etmek için kendi spirallerine doğru devam ediyor.

Her hat için geleneksel bir portal sistemi yerine tek bir üç yollu portal oluşturmak, toplam maliyetleri ve kullanılan zemin alanını azalttı. Spiral konveyör çözümlerindeki lider konumunu bir kez daha kanıtlayan AmbaFlex, sonuç olarak müşterisinin tesislerinde verimli ve güvenli bir yükseltme sağladı.

Continue Reading

Konular

Trendler

KONVEYÖR DERGİSİ sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et