Connect with us

Genel

Ultimation Industries’in konveyör çözümleriyle MFC’lerde hızlı bir başlangıç

Yayın Tarihi

on

Dikey tarım, gıda işleme için hızlı devreye alınan çözümlerle verimlilik zorluklarını çözme konusunda uzmanlaşmış bir konveyör üreticisi olan Ultimation Industries‘e göre, perakendeciler ve distribütörler dağıtım ağlarını müşteriye yaklaştıran Mikro Yerine Getirme Merkezleri (MFC) kurmak için acele ederken, uygulaması kolay ve malzeme taşıma esnekliği sunan konveyör çözümlerinin listelerin başında yer alması gerekiyor.

Mikro sipariş karşılama merkezleri için küresel pazarın 2022’de 3,53 milyar dolardan 2032’ye kadar 113 milyar doların üzerine çıkacağı öngörülüyor. Uzmanlar, mikro sipariş karşılamanın sipariş başına maliyeti yüzde 75 oranında azaltabileceğini tahmin ediyor. Ultimation Genel Müdürü Kali Cresent, “Şirketler son kilometre maliyetlerini azaltmaya ve müşterilerin daha hızlı teslimat taleplerini karşılamaya çalıştıkça mikro sipariş karşılama merkezleri e-ticaret, e-market ve diğer sektörlerin önemli bir parçası haline geliyor. Hızlı sevkiyat konveyörlerinin ve diğer malzeme taşıma çözümlerinin stratejik kullanımı, operasyonları hızla ölçeklendirmeye çalışırken karşılaştıkları sorunların çoğunu çözebilir” diyor.

Ultimation ekibinin teçhizatın oluşturulmasında yardımcı olabileceğini belirten Cresent, “Standartlaştırılmış konveyör çözümleri o kadar çok farklı şekilde yapılandırılabilir ki, müşteriler kendileri için doğru olan sistemi özelleştirilmiş bir çözümün maliyetinin çok altında bir maliyetle elde edebilir” diye konuşuyor.

Perakendeciler ve distribütörler MFC’leri kurarken bir dizi zorlukla karşılaşıyor

Uzman mühendisliğe ihtiyaç duymadan hızlı ölçeklendirme: MFC başlangıçlarında zaman kritik bir faktördür ve özelleştirilmiş endüstriyel otomasyon ekipmanlarının tasarlanması, geliştirilmesi ve uygulanması genellikle çok uzun sürer. Zorlu ortamlarda kendini kanıtlamış olan hızlı sevkiyat konveyör segmentleri nispeten kolay bir şekilde yapılandırılabilir. Motor tahrikli makaralı konveyörler, hızlı ve sorunsuz paket hareketleri ve paketlerin birbirlerine çarparak hasar görmemesini sağlayan sensörleri sayesinde depoların ve dağıtım merkezlerinin temel dayanaklarından biridir. Kavisli bölümler de dahil olmak üzere çeşitli uzunluk, genişlik, bölge ve makara aralığı konfigürasyonları, özel mühendislik uzmanlığı olmadan bir çözümü özelleştirme olanağı sağlar.

Küçük ayak izini maksimize etmek: Mikro sipariş karşılama merkezleri tasarımları gereği küçüktür. Kaldırıcılar ve baş üstü konveyör sistemleri aracılığıyla dikey alanı daha iyi kullanarak metrekareyi en üst düzeye çıkarmak, nispeten hızlı bir şekilde devreye alınabilen ekonomik ve etkili bir çözümdür. Birden fazla yük ağırlığını ve boyutunu taşıyabilecek çeşitli taşıyıcı özelliklerine sahip zemine monte, kendinden destekli sistemler mevcuttur ve ek inşaat veya entegrasyon mühendisliği gerektirmez.

Gıdaları hızlı ve güvenli bir şekilde taşımak: Gıda sınıfı konveyörler gıda ve içecek endüstrisinin en önemli parçalarından biridir çünkü ham maddeleri, organik malzemeleri ve diğer sarf malzemelerini tesis içinde ve nihayetinde tüketiciye taşırlar. Normal endüstriyel konveyörlerden farklı olarak, gıda ve yıkama malzemesi taşıma çözümleri, sıkı güvenlik standartlarını karşılamak için sıhhi ve hijyenik malzemelerden yapılmalıdır. Bantlı konveyörler gıda uygulamalarında sıklıkla kullanılır; çünkü pürüzsüz, kesintisiz bir yüzey sunarlar ve temizlenmeleri kolaydır. Makaralı konveyörler çeşitli tiplerde olup yıkama ortamına, belirli sıcaklıklara ve diğer değişkenlere göre özelleştirilebilir.

Yoğun dönemlere yanıt verme esnekliği: Talepte düzensiz değişimler veya keskin mevsimsel artışlar yaşayan MFC’ler, kısa sürede (veya hiç!) kapasite ekleyebilen konveyör çözümlerine ihtiyaç duyar. Esnek konveyörler gerektiğinde genişleyebilir ve depolama için daralabilir. Bu konveyörler, ürünleri daha verimli bir şekilde taşımak için basit bir çözümdür ve kurulumu yalnızca birkaç dakika sürer. Esnek konveyörler genellikle sevkiyat rıhtımlarında veya başka bir konveyör sisteminin sonunda bir kamyona veya minibüse bağlanmak için kullanılır.

Depo içinde sorunsuz bağlantılar yapmak: MFC’ler genellikle tesis içinde ürünleri yüklemek, taşımak, kaldırmak ve boşaltmak için farklı malzeme taşıma çözümleri gerektirir. Ultimation kısa süre önce, daha fazla verimlilik için çeşitli Ultimation malzeme taşıma sistemlerini depo tesislerine sorunsuz bir şekilde entegre edebilen çevrimiçi, sevkiyata hazır malzeme taşıma ürünleri portföyüne iki programlanabilir mantık denetleyicisi ve bir değişken hız denetleyicisi ekledi.

Ürünleri depo içinde hızlandırmak: Dünyanın en yoğun havalimanlarında bagajları taşıyan konveyör teknolojisinin aynısı artık depolar için de mevcut. Interroll‘un Portec bant eğrileri ve konveyörleri yüksek hızlıdır, az bakım gerektirir ve küçük ila ağır ürünleri taşıyabilir. Bantlı konveyörler, daha fazla malzeme taşıma esnekliği için yatay formattan eğimli ve alçalan formatlara kadar farklı konfigürasyonlarda mevcuttur.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Genel

Siemens Türkiye Gebze Elektrifikasyon ve Otomasyon Fabrikası’nın üretim kapasitesi %60 arttı

Yayın Tarihi

on

Siemens Türkiye Gebze Elektrifikasyon ve Otomasyon Fabrikası

Gelecek için bugünü dönüştüren Siemens Türkiye önemli bir projeyi daha hayata geçirdi. Şirket, 2 yıl süren çalışmaların ardından Siemens Gebze Elektrifikasyon ve Otomasyon Fabrikası’nın üretim kapasitesini %60 oranında artırarak büyük bir başarıya imza attı.

Siemens Türkiye, 167 yıllık tecrübesiyle yenilikçi, verimli, enerji tasarruflu çözümler sunmaya ve gelecek için bugünün dönüşümüne hız kazandırmaya devam ediyor. Siemens Türkiye, 80’den fazla ülkeye ihracat yapan 150 bin metrekarelik alana sahip Siemens Gebze Elektrifikasyon ve Otomasyon Fabrikası’nda 2 yılı aşkın süredir sürdürdüğü çalışmalar sonucunda süreç iyileştirmeleri ve layout tasarım değişimi ile herhangi bir ek metrekareye ihtiyaç duymadan üretim kapasitesini %60 oranında yukarı taşıyarak büyük bir başarıya imza attı. Proje kapsamında gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda Siemens Gebze Elektrifikasyon ve Otomasyon Fabrikası’nda lojistik faaliyetleri %70 oranında azalırken, depo kapasitesi %32 oranında genişletildi ve %30 verimlilik artışı sağlandı.

“Bu yatırım ve ek istihdam 167 yıldır bu topraklarda teknoloji üreten Siemens’in Türkiye’ye duyduğu güvenin önemli bir göstergesi”

Projenin tamamlanmasının ardından düzenlenen açılış töreni, Siemens AG Akıllı Altyapılar Grubu Elektrifikasyon ve Otomasyon CEO’su Stephan May, Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Hüseyin Gelis, Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve CFO’su Thomas Kolbinger’in katılımı ile gerçekleştirildi. Törende konuşan Siemens Türkiye Elektrifikasyon ve Otomasyon Fabrika Genel Müdürü Veli Turgut projeyi 2 yıllık bir çalışma sonucunda fabrikada üretimi durdurmadan hayata geçirdiklerini belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Siemens Gebze Elektrifikasyon ve Otomasyon Fabrikamızda süreç iyileştirmeleri, layout tasarımı ile herhangi bir metrekare artışı yapmadan %60 kapasite artırımı sağlamanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. %60 kapasite artırımı fabrikamızda ek istihdam da sağladı. Bu yatırım ve ek istihdam 167 yıldır bu topraklarda teknoloji üreten Siemens’in Türkiye’ye duyduğu güvenin önemli bir göstergesidir. Projeyi devreye aldığımız süreç boyunca çalışma arkadaşlarımızın titiz çalışmaları sonucunda hiçbir iş kazası yaşanmadı ayrıca üretimi de hiç durdurmadık. Bu da ne kadar doğru süreçlerle ilerlediğimizi ortaya koyuyor.

Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında da fabrikamızda üreteceğimiz teknolojilerle ve yeni yatırımlarımızla ülkemizin sürdürülebilir büyümesine, istihdamına ve kalkınmasına katkıda bulunmayı sürdüreceğiz. Fabrikamızın sürdürülebilirlik hedefleri arasında 2030 yılına kadar kullandığımız enerjiyi %10 azaltma da yer alıyor. Ayrıca ihtiyaç duyduğumuz enerjinin %10’unu ise kampüsümüz içerisinde yer alan güneş panellerinden sağlıyoruz. Tüm bu çalışmalarla hedefimize emin adımlarla ilerliyoruz.”

Devamını Oku

Genel

Bonfiglioli ortaklığından doğan çözüm, malzeme taşıma operasyonlarında devrim yaratıyor

Yayın Tarihi

on

Bastian Solutions Bonfiglioli 1

Günümüzün sürekli gelişen endüstriyel ortamında malzeme taşıma süreçlerini optimize etmek, verimlilik kazanımları arayan işletmeler için çok önemli bir hale geliyor. Tesis içi malzeme taşıma verimliliğini artırma zorluğuyla karşı karşıya olan şirketler, otonom yönlendirmeli forklift geliştirmeye başlıyor. Redüktör üretiminin önde gelen markası Bonfiglioli ile akıllı malzeme taşıma sistemleri tedarikçisi Bastian Solutions, bu zorluğun üstesinden gelmek için başarılı bir ortaklığa imza atıyor.

İş gücü açığının otonomiyle çözülmesi

Malzeme taşıma operasyonlarını önemli ölçüde etkileyen forklift operatörü eksikliği, üreticiler için ortak bir engel oluşturuyor. Verimliliği artırmak için şirketlerin iş gücü eksikliklerini çözmelerine yardımcı olacak bir otonom yönlendirmeli forklift çözümü sunmak üzere yola çıkan Bastian Solutions, malzeme taşıma faaliyetlerini esnek bir şekilde destekleyebilen ve aynı zamanda karlılığı artıran otonom bir araç tasarlamayı amaçlıyor. Güçlü ve güvenilir bir sürücüsüz forklift oluşturmak için tahrik sistemi konusunda güvenilir bir tedarikçi bulması çok önemli olan Bastian Solutions, bu zorluğun üstesinden Bonfiglioli ile geliyor. Bonfiglioli, Bastian Solutions için 1. sınıf malzeme taşıma araçları için entegre yüksek performanslı elektrik motorları ve düşük bakım gerektiren frenleme sistemlerine sahip yüksek verimli, düşük gürültülü planet akslar ve tahrikler tedarik ediyor. Tipik uygulamalar, 3 ve 4 tekerlekli denge ağırlıklı forkliftler ve yer destek ekipmanlarını içeriyor.

Malzeme taşıma operasyonlarında devrim

Bonfiglioli ve Bastian Solutions arasındaki iş birliği, yenilikçi bir otonom yönlendirmeli forklift çözümünün geliştirilmesiyle sonuçlanıyor. Bonfiglioli’nin çok yönlü redüktörlerini kullanan ve sektör uzmanlığından yararlanan bu başarılı ortaklık, malzeme taşıma operasyonlarında devrim yaratıyor. İş gücü zorluklarının üstesinden gelerek operasyonel verimliliği artıran otonom forklift, işletmelere umut verici bir gelecek sunuyor. Bu gelişmeler sayesinde şirketler iş gücü bağımlılıklarını azaltıyor, üretkenliği artırıyor.

Elektrikli güç aktarma sistemlerini fabrikada tamamen test eden Bonfiglioli, düşük enerji tüketimini garanti ederek; daha uzun batarya çalışma süreleri, daha uzun bakım aralıkları ve daha düşük sahip olma maliyeti sunuyor.

Bu dönüşüm malzeme taşıma alanını yeniden şekillendiriyor. Bonfiglioli‘nin güvenilir redüktör çözümleri sunma konusundaki sarsılmaz kararlılığı, redüktör endüstrisindeki lider konumunu sağlamlaştırıyor, malzeme taşıma teknolojisinde ilerleme sağlıyor.

Devamını Oku

Genel

Aerosint SA’yı satın alan Schaeffler, katmanlı üretim teknolojilerindeki konumunu güçlendiriyor

Yayın Tarihi

on

Aerosint SA Schaeffler 1

Küresel hareket teknolojisi lideri Schaeffler, yenilikçi 3D baskı sistemlerinin önde gelen ABD’li üreticisi Desktop Metal’den Belçikalı startup Aerosint SA’yı satın alarak katmanlı üretim teknolojilerindeki bilgi birikimini güçlendiriyor. Adı “Schaeffler Aerosint SA” olarak değiştirilecek olan girişimin, Schaeffler Special Machinery için ek bir konum olarak Schaeffler Grubu’na entegre edilmesi planlanıyor. Karmaşık geometrilere sahip bileşenlerin üretilmesi söz konusu olduğunda geleneksel üretim süreçlerinden daha basit olan ve endüstri 4.0’ın önemli bir destekçisi olan katmanlı üretim; aynı zamanda daha az malzeme tüketimi, üretimde daha fazla enerji verimliliği ve daha çevre dostu malzeme seçenekleri gibi bir dizi sürdürülebilirlik avantajları da sunuyor.

Satın almayla ilgili konuşan Schaeffler AG Operasyon Direktörü Andreas Schick, “Schaeffler Aerosint SA, eşzamanlı metalik çoklu malzeme baskısı için ilk endüstriyel çözümü sunuyor. Bu uzmanlık, yüksek düzeyde sanayileşme yetkinliğimiz ve yenilikçi üretim teknolojilerindeki onlarca yıllık bilgi birikimimizle birleştiğinde, bize belirleyici bir pazar avantajı sağlayacaktır. Bu satın alma, endüstri 4.0 alanında metal bazlı katmanlı üretim süreçlerinin endüstriyel kullanımında önemli bir kilometre taşıdır” açıklamasında bulunuyor.

Aerosint SA Schaeffler 2

Yeni malzeme kombinasyonları için yenilikçi toz kaplama teknolojisi Toz Bazlı Lazer Füzyon (L-PBF); aletler, prototipler veya küçük seri üretim çalışmaları gibi uygulamalar için bileşen üretmenin daha yenilikçi, verimli ve sürdürülebilir bir yolunu oluşturuyor. Aerosint’in patentli Seçici Toz Biriktirme (SPD) teknolojisi, birden fazla bitişik malzeme birikintisinden oluşan homojen katmanlar oluşturmayı mümkün kılıyor. Biriktirme seçici olduğundan, doğru malzemelerin gerekli miktarları gerekli yerlerde biriktiriliyor. Çoklu malzeme tozları ayrı tutuluyor ve ‘yeniden kaplayıcılar’ olarak bilinen araçlar tarafından biriktiriliyor. Bunlar normal ofis yazıcılarındaki taşıyıcılar gibi çalışıyor ve 300 μm’ye kadar yanal toz piksel çözünürlüklerinde 3D bileşenleri yazdırıyor. Halihazırda piyasada bulunan bu SPD teknolojisi, lazer toz yatağı füzyonu ve bağlayıcı püskürtme gibi eklemeli üretim süreçlerinin yanı sıra, dolaylı süreçlerle de kullanılabiliyor. Schaeffler Special Machinery, bu teknolojiyi 2024 yılından itibaren kullanıma sunulacak olan çok malzemeli 3D baskı sistemine dahil etmeyi planlıyor. Schaeffler Special Machinery Kıdemli Başkan Yardımcısı Bernd Wollenick, “Schaeffler Special Machinery geleceğin bu önemli teknolojisini entegre ederek, üretim mükemmelliği için bir ortak olarak, müşterilerine özellikle imalat ve tıbbi teknoloji sektörleri için daha çeşitli bir sistem portföyü sunabilecek” diyor.

Aerosint teknolojisinin lazer sistemleriyle daha yakın bir yol haritasına sahip olduğunu ve Schaeffler’in teknolojiden hemen yararlanabileceğini söyleyen Desktop Metal CEO’su Ric Fulop, “Schaeffler ile SPD teknolojisini lazer tabanlı sistemlerle ticarileştirmek için yüksek düzeyde teknoloji uzmanlığına ve net bir yol haritasına sahip uluslararası bir ortağımız var. Gelecekte bu teknolojinin Desktop Metal bağlayıcı püskürtme sistemlerinde kullanılmasına yönelik çeşitli olasılıklar üzerinde iş birliği yapmaya devam edeceğiz” diye konuşuyor. Ayrıca Schaeffler ve Desktop Metal, aletsiz üretim teknolojileri alanı da dahil olmak üzere çok malzemeli çözümlerde iş birliklerine devam ediyor.

Devamını Oku

Konular

Trendler