PTT’nin de içinde bulunduğu Dünya Posta Birliği, posta sektöründeki sınırları kaldırıyor

Moneta Yazı İşleri Yönetimi
PTT’nin de içinde bulunduğu Dünya Posta Birliği, posta sektöründeki sınırları kaldırıyor

22 ülke tarafından 1874 yılında kurulan Dünya Posta Birliği – Universal Postal Union (UPU), evrensel bir posta ağı geliştiriyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren Posta ve Telgraf Teşkilatı’nın (PTT) da içinde bulunduğu UPU’nun güncel ürün ve hizmetlerden oluşan evrensel ağı, posta hizmetlerinin insanlara daha hızlı ulaşmasını sağlıyor.

9 Ekim Dünya Posta Günü ve Dünya Posta Birliği’nin kuruluşunun 148. yılını kutlayan PTT Genel Müdürü Hakan Gülten, posta sektörünün dünyadaki ortak paydası konumunda bulunan Dünya Posta Birliği’nin haberleşme alanında üstlendiği role değindi. Gülten, “192 üye ülkesi bulunan UPU posta sektöründeki sınırları kaldırıyor” dedi. PTT olarak yurt içinde ve yurt dışında UPU vizyonuyla hizmet verdiklerini dile getiren PTT Genel Müdürü Hakan Gülten, hizmet sayısının ve kalitesinin artırılması ile geliştirilmesi noktasında hep daha ileriyi hedeflediklerini belirterek, UPU vizyonu doğrultusunda hizmet standartlarını ileri seviyelere taşıdıklarını söyledi. Yurt içi ve yurt dışında müşterilerine hızlı bir hizmet sunduklarını aktaran Gülten, “PTT olarak posta sektöründe elde ettiğimiz üstün deneyim, bir dünya markası olma hedefinde önemli bir referans kaynağı oluyor. Geleneksel hizmetlerimizin yanında dijital çağa uygun yeni hizmet portföyümüz, müşterilerimizin taleplerine yanıt veriyor” açıklamasında bulundu.

UPU’nun dünyada posta hizmeti veren kurumlara evrensel bir ağ oluşturduğunu ve bu sayede üye olan ülkelerde posta hizmetlerinin insanlara daha hızlı ulaştığını dile getiren PTT Genel Müdürü Hakan Gülten, “Dünya Posta Birliği, oluşuma bağlı ülkeler arasında mektup ve posta gönderilerinin serbest olmasının garanti edilmesi, posta ücretlerinde standardizasyonun sağlanması, dijital çağa uygun yeni hizmetler oluşturulması ve geliştirilmesi konularında uluslararası iş birliği oluşturuyor. Üyesi olan ülkeler arasında tek bir posta hizmeti ağını koordine eden UPU, söz konusu hizmetlerin dünya çapında kesintiye uğramadan sürdürülmesini sağlıyor” ifadelerini kullandı.

Bu Makaleyi Paylaş
Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.
Yorum Yap