Connect with us

Konveyörler

mk, sürdürülebilir ekonomi için tezgahlar ve konveyör teknolojisi tedarik ediyor

Yayın Tarihi

on

Daha fazla sürdürülebilirlik ve gerçek kapalı döngü ekonomisinin hayata geçmesi için kullanılmış elektronik cihazların ve ortamların ticaretini yapan rebuy, Berlin’deki tesisinde akıllı telefonların otomatik olarak denetlenmesi ve işlenmesine yönelik bir sistem kurdu. Mk Technology Group, bu yeni sistemi gerçeğe dönüştüren konveyör hatlarına ve iş istasyonlarına özellikle basit ve esnek olması gereken bir çözüm sağladı.

2004 yılında kurulan ve kullanılmış elektronik cihazları ve ortamları satın alan ve satan bir şirket olan rebuy recommerce GmbH, 28 ülkede 500’den fazla çalışanıyla kullanılmış elektronik ve medya sektöründe Avrupa’nın pazar lideri olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Cep telefonları, akıllı saatler, oyun konsolları ve kameraların yanı sıra kitap, film, müzik ve video oyunları gibi medya ortamlarının da alım satımını yapan rebuy, kapalı döngü ekonomisinin gerçek anlamda kurulmasına yardımcı olmak istiyor. Kullanılmış ürünler satın alınıyor, inceleniyor, temizleniyor, sıfırlanıyor ve yeniden satın alma garantisiyle tekrar satılıyor; bu da ürünlerin daha uzun süre dolaşımda kalması ve kaynakların korunması anlamına geliyor.

Nisan 2021’de Berlin yakınlarında kurulan firmanın yan kuruluşu olan rebuy electronic GmbH ise; kalite kontroller, kullanılmış akıllı telefonların sınıflandırılması, derecelendirilmesi ve takip eden işlemlere odaklanıyor. Kullanılmış cihazları görsel ve teknik olarak değerlendirmek için otomasyona geçirilmiş işlemleriyle etkileyici özelliklere sahip firmanın, sevkiyat alanı ve tesviye alanı manuel denetimi arasındaki bağlantı için gereken çalışma tezgahlarının ve konveyör sistemlerinin yeniden satın alınması gerekiyor. Firmanın Falkensee’deki Yöneticisi Dirk Schuhmann, “Akıllı telefon otomatik kontrol sistemini tedarik eden partnerimiz Mk tezgahlarını ve konveyör sistemlerini önerdi. Neyse ki bu, uzun bir araştırma yapmadığımız anlamına geliyordu; önerilen kişiyle doğrudan temasa geçtik. Bir dizi yerinde ziyarette Mk’nın teknik satış ekibi, rebuy ile doğru çözümü bulmayı başardı” dedi.

Konuyla ilgili konuşan Mk Bölge Satış Direktörü ve Proje Merkezi Sorumlusu Dirk Hofemann ise, “Standart çözümlerimizin gereksinimlerini karşılaması dolayısıyla çalışma tezgahlarının tasarımı kolaydı. Mk’nın esnek alüminyum profil sistemi sayesinde çalışma tezgahları Dirk Schuhmann’ın ihtiyaç duyduğu şekilde tasarlanıp düzenlendi. Çalışma tezgahlarının, üzerinde çalışırken rahat edilmesini sağlayan ergonomik bir tasarıma sahip olmasını istedik. Sürdürülebilirlik ana konusunun yanı sıra, personelimiz için iyi bir çalışma ortamı yeniden satın alma için hayati önem taşıyor” açıklamasında bulundu.

Dönüştürün, uyarlayın, büyütün: Geliştirmeye devam edin

Daha önce, akıllı telefonlar büyük oranda manuel işleniyordu. Bunu ve insanların bir ürünü, deneyimleri ve psikolojilerine göre değişik biçimlerde kullanmasını göz önünde bulunduran rebuy, cihazların denetimini mümkün olan en geniş ölçüde otomatikleştirmeyi amaçladı. Test süreçleri standardize edildi ve pilot hat için sistem konsepti geliştirildi. Dirk Schuhmann “Bizim için önemli olan esnek bir sistemin satın alınmasıydı. Tek taraflı bir çözüm aramıyorduk. 

Bunun gibi yepyeni bir sistemle, her şeyi önceden yerinde düzeltmemek önemlidir, böylece daha sonra bazı şeyleri uyarlayabiliriz” diye konuştu. Bu nedenle, konveyör teknolojisi için gereken, basit, esnek ve sağlam bir sistemdi. Versaflex Mk konveyör sistemi bu amaç için uygundu. Sistem yeni gereksinimlere uyarlanabilir durumdaydı. Taşıma ortamı olarak kullanılan düz tepeli zincir, aynı zamanda karmaşık üç boyutlu rota düzenlerini de mümkün hale getirdi.

Falkensee tesisinde, getirilen telefonlar tüm süreç boyunca ön tarafı açık saklama kutularında taşınır. Bu, tüm aksesuarların bir arada tutulmasını ve akıllı telefonların istenildiği zaman kutu üzerindeki barkodla net bir şekilde tanımlanabilmesini sağlar. Versaflex konveyör sistemi, giriş alanından telefonların yüklenip bir sonraki istasyona taşındığı ara hat görevi görür. Manuel iş istasyonlarıyla kutuları tasnif alanına taşımada başka bir Versaflex konveyör sistemine ihtiyaç vardı. Burada çalışanlar, önü açık saklama kutularını konveyör sisteminden çıkarıyor ve akıllı telefonları manuel olarak temizliyor, kontrol ediyor. Sonrasında, kutuların otomatik inceleme için taşınması gerekiyor. Manuel incelemenin ardından saklama kutularının aynı taşıma hattına geri dönmediğinden kesin olarak emin olmak gerekiyordu. Denetlenmeyen ve denetlenen akıllı telefonlar arasında net bir ayrım olmalıydı. Versaflex konveyör sistemi, bunu göz önünde bulundurarak iki düzeyli olarak tasarlandı.

Şimdiki durum

Faaliyete geçmesinden bu yana 1 yıldır sorunsuz çalışan Falkensee’deki tesisin sevk alanının tamamı, orijinal konumda Versaflex konveyör sistemine ihtiyaç duyulmamaya başlandığından yandaki bitişik bir alana taşındı. Tüm sistemi yeni bir noktaya taşıyan rebuy, bu yeni alanda, kutuları otomatik denetimden son denetim alanına taşımaya başladı. Plan, Versaflex konveyör sisteminin yeni gereksinimlere uyum göstermesini sağlamaktı.

Konveyör hattının uzatılması, istasyon eklenmesi anlamına gelen konuyla ilgili Dirk Schuhmann, “Mk’nın sistemi, istediğimizi tam olarak yapmamızı sağlıyor. Siteyi sürekli olarak geliştiriyor, iyileştirip optimize ediyoruz ve konveyör teknolojisi çok iyi uyum sağlıyor. Bu esneklik, daha sürdürülebilirlik temasına hizmet ediyor, çünkü makineler daha uzun süre dolaşımda kalıyor ve böylece kaynaklar korunabiliyor. Şu anda bu türdeki başka siteler için plan bulunmuyor. Falkensee tesisinde kapasiteleri artırmak için hala çok fazla potansiyelimiz var” dedi. Daha fazla iş istasyonunun çalıştırılabilmesi için taşıma güzergahları uzatılabiliyor. Akıllı telefonların tam otomatik denetimini sağlamak için daha fazla kutu da temin edilebiliyor. Sistemi geliştirmeye devam edeceklerini dile getiren Dirk Schuhmann, “Daha fazla konveyör hattına ihtiyaç duyulursa, rebuy bir kez daha Mk’ya başvuracaktır. İş birliğinden çok memnun kaldık. Bay Hofemann ile birlikte çalışmaktan özellikle keyif aldım. Mk tasarım departmanından da gerçekten çok memnun kaldım” ifadelerini kullandı.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku
Advertisement
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konveyörler

Süt üretim hattına özelleştirilmiş FlexLink çözümü

Yayın Tarihi

on

Dolum makineleri ve paketleyiciler arasında yüksek esnekliğe ihtiyacı olan FlexLink müşterisi, kapasiteyi artırmak, eski konveyör sistemlerini yenilemek ve dolum alanındaki hijyen koşullarını iyileştirmek istiyordu. Fabrikanın eski manuel sistemi pahalıydı ve dolum işlemi tamamlandıktan sonra temizlenebiliyordu. Bu nedenle, yeni sistem otomatik olmalı ve iyi hijyen, düşük bakım ve yüksek erişilebilirlik odaklı olmalıydı. Belirli hijyen ihtiyaçları için özelleştirilmiş bir yıkama programıyla konveyör sistemi tasarlayan FlexLink, üretimin kısa bir süre durdurulmasını sağlayan konveyör bölümlerini, kendi atölyesinde önceden monte etti ve bu, monte edilen konveyörlerin fabrikaya kaldırılmasına olanak sağladı. Bu projedeki teknik bir zorluk, fabrikadaki sınırlı alandı. FlexLink, zemin alanından tasarruf etmek için konveyörleri farklı seviyelere yerleştiren kompakt bir çözüm tasarladı.

Ürün hasarının azaltılması

Süt endüstrisinde sık karşılaşılan bir sorun, üretim sırasında zarar gören konteynerlerdir. FlexLink, konveyörlerin hızını dinamik olarak kontrol ederek konveyörde sıra bekleyen paketlerin geri basıncını azaltmak için uygulama yaptı. Eski sistemde sürtünmeyi ve geri basıncı azaltmak için su ve sabun kullanılıyordu; ancak yeni çözümde bunun gerekli olmadığı ve daha maliyetli olduğu görüldü.

Temiz bir konveyör sistemi

İş birliğinin sonucu birçok yönden ödüllendirici oldu. Eski konveyör sisteminin yenilenmesi, tedarikin daha yüksek güvenilirliğini sağladı ve üretim zamanında hazırdı. Ayrıca daha iyi erişim için daha fazla alan yaratıldı ve bu da daha iyi bir çalışma ortamı oluşturdu. Temizlik sürecinin daha hızlı ve etkili olmasıyla üretim maliyetlerini düşüren firma, bu yatırımla daha rekabetçi bir hale geldi.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Konveyörler

Kanguru Grup, ‘Yılın Lider Konveyör ve Otomasyon Sistemleri Markası Ödülü’nü aldı

Yayın Tarihi

on

Sectech Endüstriyel ana sponsorluğunda, Ratel Medya ve Luna Medya Ajansı organizatörlüğünde bu yıl 2’ncisi düzenlenen Kristal Şehir ve Başarı Ödülleri sahiplerini buldu. DoubleTree By Hilton Topkapı’da düzenlenerek Türkiye’nin üreten, istihdam yaratan, uluslararası ve ulusal rekabette fark yaratan markalarının, iş insanlarının ve girişimcilerin ödüllendirildiği Kristal Şehir ve Başarı Ödülleri’nde, ‘Yılın Lider Konveyör ve Otomasyon Sistemleri Markası Ödülü’nü Kanguru Grup aldı. Sunuculuğunu Buket Aydın ve Yavuz Seçkin’in yaptığı ödül töreninde; gıda, otomotiv, talaşlı imalat, tekstil, bavul üretim, ambalaj sektörleri başta olmak üzere birçok sektörün konveyör otomasyon sistemlerini yapan, “Aktarmak Bizim İşimiz” sloganıyla sektöründe lider bir marka olan Kanguru Grup adına, Yönetim Kurulu Başkanı Olcay AydınYılın Konveyör ve Otomasyon Sistemleri Markası” ödülünü aldı.

Montaj konveyörleri, kumaş taşıma konveyörleri, iplik taşıma konveyörleri, çöp taşıma konveyörleri, koli taşıma konveyörleri, kum taşıma konveyörleri, paketlenmiş gıda taşıma konveyörleri, elektronik oyuncak ve elektrikli ev aletleri konveyörleri, kargo amaçlı depolar arası sevk konveyörleri başta olmak üzere birçok alanda kullanılan düz konveyörler, minyatür konveyörler, z tipi konveyörler, rulolu konveyörler, modüler bantlı konveyörler üreten Kanguru Grup, değer yaratma misyonuyla çalışmalarını sürdürüyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Konveyörler

Patates üretiminde taşıma sistemlerinin kullanımı

Yayın Tarihi

on

Dünyada çok miktarda patates tüketilmektedir ve özellikle üretim hacmi ve kapasitesi açısından patates işleme hatları gıda endüstrisinde en büyük ve sofistike olanlardandır. Özelleştirilmiş proses ve paketleme hatları uzmanı Heat and Control Genel Müdürü Blake Svejkovsky, patates cipsi, patates kızartması ve patates yan ürünleri gibi patates üretim hatlarında taşıma sistemleri ve taşıma çözümlerinin nasıl uygulanacağı ve hat akış verimliliğinin nasıl sağlanacağı konusunda soruları cevaplıyor.

Patates işleme tesislerinde taşıyıcılar ve taşıma sistemlerinin temel rolü nedir?

En basit düzeyde taşıyıcılar, bir patates işleme tesisindeki kritik işlem noktalarını birbirine bağlamak üzere tasarlanmıştır ve en iyi taşıyıcılar, ürünü mümkün olduğunca hızlı bir şekilde ilerletirken ürüne minimum zarar vererek bu işlevi yerine getirir. Bunun ötesinde, taşıma sistemleri ürün biriktirme veya tamponlama, dozajlama, yükseklik değişikliklerini aşma ve ürün akışını paralel ünite işlemlerine bölmek gibi önemli ara işlevler sunar. En iyi taşıma sistemleri, bu işlevleri güvenli ve hijyenik bir şekilde sağlayacak şekilde tasarlanmalıdır ve aşırı maliyet veya bakım süresi gerektirmemelidir.

Patates işleme tesislerinde taşıma bandı ve sistemlerinde genellikle hangi malzemeler kullanılır?

Taşıma sistemleri için en yaygın kullanılan malzemeler arasında genellikle 304 ve bazı durumlarda 316 paslanmaz çelik, polivinil klorür (PVC) ve diğer termoplastikler, polietilen, polipropilen ve UHMW bulunur. Kayışlı taşıyıcılar bu malzemelerin herhangi bir kombinasyonuyla tasarlanırken, en iyi yatay hareketli taşıyıcılar neredeyse tamamen paslanmaz çeliktendir.

Patates işlenirken genellikle kaç tür taşıyıcıya ihtiyaç duyulur?

Patates işleyicileri, bağlandıkları her işleme noktası için köprü taşıyıcılarının kendi benzersiz gereksinimlerine sahip olduğu için işlenen her düğüm noktası kadar çok sayıda taşıyıcı kullanırlar, örneğin ham ürünler için kir giderme, kızartılmış ürünler için yağ giderme, mutfakta baharatlama ve tartıcıda baharatlama gibi.

İşleme hattına düzgün bir aktarım ve dağılım elde etmek için ürün aktarım hızı nasıl kontrol edilir?

Ham malzeme ve bitmiş ürün için Revolution Gate adı verilen bir teknoloji, kitle akış yeteneği ile ürünün sızdırmadan, zarar vermeden veya karmaşık mekanizmalar olmadan çok granüler, doğru ve tekrarlanabilir bir şekilde dozlanmasını sağlar. Ayrıca, biriktirme tamponları ile birlikte dozajlama taşıyıcılarının kullanılması daha genel bir dozajlama yöntemi sağlayabilir. Depolama hazneleri ham patates akışını sonraki işleme noktalarına tamponlayabilirken, patates işleyicileri, hacimsel akış kontrolü için sensörlerle desteklenen taşıma sistemleri ve ağırlığa dayalı kütle akış sistemlerini kullanarak aktarım hızını kontrol edebilir. Ağırlığa dayalı kütle akış taşıma sistemleri, yüksek çözünürlüklü yük hücreleri kullanarak ürün akışını en doğrudan ve kesin şekilde ölçme ve ayarlama sağlar ve bunlar, biriktirme taşıyıcıları gibi diğer sistemlerle birlikte bitmiş patates ürünleri için de kullanılır.

Bir patates işleme tesisindeki tüm taşıma sistemleri ağır işlerde kullanılmak üzere tasarlanır mı?

Bütün taşıyıcılar uzun arızasız çalışma süreleri sağlamak için sağlam bir şekilde inşa edilmelidir, ancak her bir taşıyıcı, işleme alanının taleplerine göre tasarlanmalıdır. Genellikle en ağır iş taşıyıcıları, ham ürün işleme alanı içindekilerdir.

Bir taşıyıcı tasarlanırken, işleme sürecini optimize etmeye yardımcı olacak özellikler neler olabilir?

Taşıyıcılar, kir, su, dilimleme parçaları, yağ ve kırıntı çıkarma gibi çeşitli ekranlarla donatılabilir. Taşıyıcılar ayrıca çeşitli kapılara sahip olarak tasarlanır; bu, ürünün birden fazla son noktaya talep üzerine dağıtılmasına izin verir ve her biri benzersiz bitmiş ürünler üretebilir. Son olarak, daha özel özellikler ve alt sistemlerin entegrasyonu, bir taşıyıcıyı tamamen benzersiz bir sisteme dönüştürebilir; bunlar arasında bir biriktirme veya baharatlama sistemi gibi sistemler bulunur; her ikisi de patates işleme tesislerinde ürün aktarımı sağlayabilir ve kritik işlevler sunabilir.

Bir işleme tesisi için taşıma sistemleriyle ilgili en zorlu yönler nelerdir?

En zorlu yön, kritik ve son derece önemli hijyen ihtiyaçları için tasarım yapmaktır. Bu hem gıda güvenliği hem de üretkenlik ve kullanılabilirlik açısından geçerlidir. En iyi sistemler, minimum hijyen temizliği için tasarlanır ve en yüksek hijyen seviyelerine sahip olurlar. Ayrıca, sınırlı alan kısıtlamalarına karşı aktarım sistemlerinin tasarlanması, özellikle taşıyıcıların temel aktarım işlevinden daha fazla işlev sağlaması gerektiği gerçeği, sıkı alanlarda düzenlemelerinin karmaşıklığını artırır. Bu gerçeği göz önünde bulundurarak, bir sonraki en zorlu yön, bakım erişilebilirliği olabilir. En iyi taşıma sistemleri, bakım parçalarına kolay erişimi kolaylaştırmalıdır ve herhangi bir önleyici bakım gerektirmemelidir. Sıkı alan kısıtlamalarıyla birlikte bakım erişilebilirliğini takip eden bir diğer zorlu yön, hijyen operasyonlarıdır. Yine, en iyi taşıyıcılar, yerinde temizlenmelerine izin veren şekilde yapılandırılmış, kiri biriktirmeyi önleyen taşıyıcılar ve bileşen parçaları sayesinde temizlenmesi için zaman ve çaba harcamadan temizlenebilirler. Bu alanla ilgili zorlukların ötesinde, taşıma sistemleriyle ilgili olarak patates işleyicileri, maliyet kısıtlamaları, kurulum zamanlaması ve projenin başlangıç aşamasında tüm gereksinimlerin net ve doğru bir şekilde anlaşılması konusunda zorluklarla karşılaşırlar.

Bir patates işleyicisi, en son teknolojiye sahip taşıyıcıları kullanarak işletmedeki ürünlerinin hareket hızını ve enerjiyi koruyarak diğer kaynakları nasıl sağlayabilir?

En enerji verimli taşıma sistemlerini araştırmakla birlikte, patates işleyicileri, taşıyıcıların görev için yeterli boyutta olduğunu sağlamak için keşif sürecinin bir parçası olarak ayrıntılı bir üretim analizi sunan deneyimli bir satıcıyla ortaklık yapmalıdır. Aşırı boyutlu bir taşıyıcı daha fazla enerji gerektirecek ve daha küçük modellere göre daha fazla alan kaplayacaktır, bununla birlikte, küçük boyutlu bir taşıyıcı sıkışabilir ve ürün akışında tıkanıklıklara neden olabilir ve ürün zararına yol açabilir. En son teknolojiye sahip taşıma sistemleri, ileri kontroller ve bilgi sistemlerini kullanarak uyum içinde çalışacak şekilde tasarlanacaktır, bu da ürün akışının tesisin her yerinde dengeli kalmasını ve hiçbir sistemin fazla beslenmediğini veya ürün açlığı çekmediğini sağlar. Bu kontrol sistemleriyle sağlanan yanıt verme yeteneği ve bağlantılılık, taşıyıcıların sadece gereken miktarda ürünü mümkün olan en kısa sürede ve zarar vermeden hareket ettirmek için gereken enerjiyi tüketmelerini sağlar.

Taşıma sistemleriyle ilgili olarak hijyenin önemi açıklar mısınız?

Her işlemci için kâbus gibi bir durum, bir ürün geri çağırmasıdır: Üretkenlik saatleri ve hatta günleri, ürünle birlikte heba olabilir, tüketici sağlığına olası etkiler ve tüketici güveninin kaybı da eklenir. Bu nedenle, taşıma sistemleriyle ilgili hijyen düşünceleri üzerinde durulamaz. İşlemciler, tesislerinde güçlü hijyen standartlarını uygulamak için ellerinden geleni yaparlar ve çabalarına yardımcı olmak için en deneyimli taşıma sistemleri sağlayıcıları, öncelikle gıda güvenliği odaklı olarak aşağıdaki sistemleri sağlar:

·   IP-65 ve NEMA-4X standartlarına uygun olarak tasarlanmış,

·   Stratejik noktalarda 304 veya 316 paslanmaz çelik ve diğer korozyona dayanıklı alaşımlardan yapılmış,

·   Tamamen kapalı ve sızdırmaz iç yapıya sahip,

·   Entegre sprey sistemleri veya tam temizlenilebilir sistemler içeren,

·   Yüksek basınçlı yıkama veya silme temizliği için kolaylık sağlayan,

·   Bu tür taşıma sistemleri, işlemcilerin kısa vadede hijyen iş saatlerinden tasarruf etmelerinin yanı sıra ürün kontaminasyonunun olumsuz durumlarını da önlemeye yardımcı olur.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Devamını Oku

Konular

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com