Connect with us

Elektronik

Minyatür sensörlerde üstün özelliklere sahip eksiksiz bir seri: Datasensing S3N

Yayın Tarihi

on

Sensör ve otomasyon ürünlerindeki 50 yılı aşan tecrübesiyle sektördeki birçok yeniliğin öncüsü olan Datasensing, S3N Serisi ile minyatür sensörlerde son teknoloji işlevlere ve geliştirilmiş mekanik özelliklere sahip eksiksiz bir çözüm sunuyor. Datasensing çözümleri, ülkemizdeki iş ortağı ANT Mühendislik tarafından Türkiye pazarıyla buluşuyor.

Datasensing’in eski S3Z portföyünü tamamen yenilediği S3N Serisi ile minyatür sensörlerine, lazer arka plan bastırma ve net nesneler için retrorefleks gibi gelişmiş optik işlevler getiriyor. Farklı ayarlama yöntemleriyle geniş bir özellik yelpazesi sunan ve ayrıca yüksek derecede parametreleştirme ile IO-Link bağlantısını içeren yeni seri, bu özellikleri 11 x 32 x 20 mm’lik küresel standart minyatür kasada sunuyor. Gelişmiş özellikleri sayesinde yiyecek ve içecek, kozmetik, ilaç, otomotiv sektörlerindeki birincil ve ikincil paketleme makineleri için tüm uygulama taleplerini yanıtlayan S3N; yüksek kararlılık, hassasiyet ve hızın gerekli olduğu tüm endüstriyel uygulamalara ideal bir çözüm sunuyor.

Serinin genel özellikleri

  • Bütün modeller görünür kırmızı ışıklı
  • Led ya da lazer ışıklı algılama
  • Dikey veya yatay montaj imkanı
  • Kablo ya da konnektörlü modeller
  • Light ya da dark çıkış tipi seçimi
  • Kolay montaj için M3 dişli delikler
  • M8 metal konnektör

Teknik özellikler

Gövde yapısı: Cam elyaf takviyeli teknopolimer

Besleme gerilimi: 10-30 Vdc

Işık kaynağı: Kırmızı Led (S3N-PR-B01, C01,C11, M01 ve FG01)

Lazer (S3N-PH-B01, F01, M01)

Ortam ısısı: -25……+55 °C (Led Mod), -10……+55 C (Lazer Mod)

Çıkış tipi: PNP/NPN (NA/NK), IO-LINK

Koruma sınıfı: IP67

Boyutlar: 31 x 19 x 11 mm

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ölçüm Kontrol

Teledyne FLIR Boson+ Termal Kamera, entegre zoom lensiyle kullanılabilecek

Yayın Tarihi

on

Teledyne FLIR, fabrikada entegre edilmiş, yüksek performanslı 14 mm ila 75 mm sürekli zoom (CZ) lensi ile ilk Boson+ Termal Kamera modülünü piyasaya sürdü. Sorunsuz optomekanik entegrasyon ile yeni Boson+ CZ 14-75, sektörde ilk olan garanti uygulaması ile geliştirme, operasyonel riskler ve maliyetleri azaltıyor. Güvenilir Boson+ CZ 14-75, insansız hava araçları, çevre gözetleme, hafif zırhlı araç takibi, hedefleme ve asker nişan sistemleri için ideal çözüm sunuyor.

Çözümle ilgili açıklama yapan Teledyne FLIR OEM Ürün Yönetimi Başkan Yardımcısı Dan Walker, “Boson+ CZ 14-75 kamera ve lens, performans ve güvenilirliği optimize etmek için fabrikada tasarlanmış ve entegre edilmiştir. Esnek ve gelişmiş lens kontrol elektroniği, 20 miliKelvin (mK) termal hassasiyet ve ABD merkezli entegrasyon desteği sayesinde, Boson+ CZ 14-75, yüksek performanslı kızılötesi yakınlaştırma yeteneği gerektiren uygulamalar için geliştirmeyi kolaylaştırıyor” diyor.

Entegratörler, Teledyne FLIR’deki fabrika hizalamasını tamamlayarak, yakınlaştırma sırasında görüş açısında gezinmeyi ve diğer görüntü bozulmalarını ortadan kaldıran, maksimum performans için kalibre edilmiş termal yakınlaştırma çözümü elde eder. Dinamik görevler için kritik öneme sahip olan Teledyne FLIR’in gelişmiş lens kontrol elektroniği, çalışma sıcaklığı aralığında odağı korumak için termal gradyan ile tolerans sağlarken, yakın hedefler için yakınlaştırma yapılmasıyla odak korunuyor. Yerleşik testler (BIT), başlangıçtan itibaren sürekli çalışır durumda kalıyor veya sorunların gerçek zamanlı bildirimini sağlamak ve operasyonel güvenilirliği en üst düzeye çıkarmak için komut verilebiliyor.

ABD’de üretilen Boson+ CZ 14-75, özellikle düşük kontrastlı ve düşük görünürlüklü ortamlarda gelişmiş algılama, tanıma ve tanımlama (DRI) performansı sunan en yeni 12 mikron piksel aralığı 640×512 çözünürlüklü termal dedektöre sahiptir. Boson+ CZ 14-75 çift kullanımlı ve ABD Ticaret Bakanlığı yargı yetkisi kapsamında EAR 6A003.b.4.a olarak sınıflandırılmış olmasının yanı sıra, kullanıcılara entegrasyon desteği için ABD merkezli Teledyne FLIR teknik servis ekibine erişim hakkına sunar.

Devamını Oku

Elektronik

Farklı sektörlerin ortak çözümü: Premium frekans invertör serisi AxiaVert

Yayın Tarihi

on

Yüksek esneklik ve üst düzey performans özelliklerine sahip Bonfiglioli AxiaVert serisi; malzeme elleçleme, otomatik depolama, paketleme veya tekstil gibi birbirinden farklı sektörlerdeki çok çeşitli uygulamalar için mükemmel bir çözüm sunuyor. Daha akıllı bir yapıda tasarlanan AxiaVert serisi, modüler sistemi sayesinde entegre işlevsel güvenlik, isteğe bağlı enkoder değerlendirmesi ve endüstri 4.0 standartlarıyla uyumlu açık iletişim protokolleri sunar.

Sezgisel bir grafik kullanıcı arayüzü (GUI) ile kolay işletmeye alma ve izleme imkanı veren AxiaVert, geniş bir uygulama yelpazesi için IIoT’ye hazır bir çözüm sunarken; yüksek kontrol performansı ve üst düzey işlevsel güvenlik sağlar.

Modülerlik

Modüler yapısından ötürü, sistem çeşitli uygulama gereksinimlerini karşılamak için donanım modülleri, varyantları ve aksesuarlar kullanılarak uyarlanabilir.

İşlevsel güvenlik

Her türlü güvenlik gereksinimine en uygun olacak şekilde seçilebilen farklı varyantlar biçiminde sunulan AxiaVert serisi, SIL 3 (EN 61508) ve PL (EN 13849-1) uyarınca entegre işlevsel güvenlik sağlarken, fiyat ile makinenin işlevlerini tam olarak karşılayan bir performans optimizasyonu kazandırır.

Bağlanabilirlik

Otomasyon ve endüstri 4.0 standartlarına uygun gelişmiş dijital ve açık iletişim protokolleri, çok çeşitli fieldbus protokolleri ile uyumluluk ve AxiaVert serisini OPC-UA protokolü ile genişletme fırsatı sayesinde, otomasyon ağlarıyla sorunsuz entegrasyona imkan verir.

AxiaVert serisinin önemli özellikleri

Gelişmiş iletişim: Otomasyon ve endüstri 4.0 standartlarıyla uyumlu esnek iletişim protokolleri

İşlevsel güvenlik: Çok çeşitli gelişmiş entegre işlevsel güvenlik yetenekleri.

Kontrol performansı: Enkoder geri bildirimi ile veya bu olmadan hız, konum ve tork kontrolünde yüksek doğruluk

Modülerlik: Çeşitli opsiyonel modüler, IEC 61131-3 PLC programlama

Kullanıcı deneyimi: PC ve mobil cihazlar için grafik kullanıcı arayüzü, kablolu ve kablosuz bağlanabilme özelliği (USB, Bluetotth), grafik tuş takımı.

Çok yönlülük: Yüksek değerli hareket ve kontrol özelliklerine sahip çeşitli motor tiplerinin kontrolü için destek.

IIoT: Entegre cihaz ve uygulama takibi.

Devamını Oku

Elektronik

Almanya’nın ilk drone limanı Bavyera’nın kuzeyinde inşa ediliyor

Yayın Tarihi

on

Posta ve kolilerin drone ile tam otomatik teslimi çok yakında gerçek olabilir. Würzburg Julius Maximilian Üniversitesi’nin yan firması olan Emqopter GmbH, 2016’dan bu yana özellikle lojistikte uçan robotlar için çeşitli olası uygulamaları araştırıyor ve geliştiriyor. Şu anda 20’den fazla çalışanı olan Emqopter’in dronları olan Qopter, halihazırda birçok alanda kullanılıyor ve günlük hayatı çok daha kolaylaştırıyor. Örneğin, yüksek gerilim hatları veya kanallar gibi erişimi zor olan yerlerde denetimler uygun maliyetli ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Emqopter’in uzmanlaştığı diğer bir uygulama alanını posta, paketler ve hatta zaman açısından kritik tıbbi ürünler (aşılar, laboratuvar numuneleri vb.) gibi çok çeşitli küçük ürünlerin teslimatı oluşturuyor. Emqoter’in kurucu ve CEO’su Dr. Nils Gageik tarafından patentlenen akıllı iniş yeri algılama teknolojisi, drone’nun iniş alanındaki engelleri otonom olarak algılamasını ve akıllı sensör teknolojisi aracılığıyla gerçek zamanlı olarak bunlarla çarpışmalardan kaçınmasını mümkün kılıyor. Bu, drone’nun ürünleri otonom ve güvenli bir şekilde teslim etmesini sağlıyor.

İHA’nın kendi kendine inebilmesi gerçeği iyi ve güzel; ancak gönderi fazla çaba harcamadan alıcıya nasıl ulaşıyor? Würzburg merkezli start-up’ın patent başvurusu yapılmış olan ve Bavyera Özgür Eyaleti tarafından finanse edilen en son projesi Akıllı drone limanı burada devreye giriyor. Bu, bir garaja, düz bir çatıya veya zeminde iniş için yeterince geniş bir alana, esnek bir şekilde kurulabiliyor. Sistem, akıllı bir nakliye kutusundan, yükleme ve boşaltma için yer robotundan, intralojistik için tampon ve arayüz olarak bir taşıma bandından ve akıllı kontrol yazılımından oluşuyor. Zemindeki robot, drone’u tam otomatik olarak yüklüyor, boşaltıyor ve yükü binanın içinde veya dışında taşıyan montaj hattına teslim ediyor veya aktarıyor.

Ekibin son birkaç yıldaki aktif büyümesi nedeniyle, Droneport projesinde etkili bir şekilde ilerlemek mümkün oluyor. Emqopter şu anda Volkach am Main’deki Droneport’u da içeren yeni bir şirket genel merkezinin uygulanması üzerinde çalışıyor. 2023’ün sonundan önce gerçekleşmesi beklenen büyük açılıştan önce, drone limanının ilk canlı demosu Hannover Messe, Stuttgart LogiMAT ve Münih Nakliye Lojistiği gibi Almanya’nın önde gelen 3 ticaret fuarında yakından deneyimlenecek.

Devamını Oku

Trendler