Connect with us

Elektronik

iFactory3D’den katmanlı üretim otomasyonunda çığır açacak 3D bant yazıcısı

Yayın Tarihi

on

iFactory3D, 3D baskının uzunluk sınırlamalarını ortadan kaldıran yeni katkılı üretim teknolojisini piyasaya sürüyor. Yenilik tasarruf sağlamanın yanı sıra, esnekliği artırarak mevcut üretim yöntemlerini geliştiriyor.

Artur Steffen ve Martin Huber tarafından 2020’de kurulan Alman 3D baskı şirketi iFactory3D, üretimin geleceğini şekillendiren yenilikçi bant yazıcı teknolojisinin lansmanını duyurdu. Üretim süreçlerinin pahalılığı ve israfı ile başa çıkan katmanlı üretimin boyut ve toplu otomasyondaki kısıtlamaları, büyük ölçekli üretimlerde kullanılmasını engelliyordu. Yeni çözümü ile bu sorunları aşan iFactory3D, Avrupa ve Amerika’daki işletmelerin üretim ekipleri için bu prosedürel boşlukları, dünyanın en gelişmiş 3D bant yazıcısı olan One Pro ile kapattı. One Pro, 3D baskıda 10 yıllık deneyimin ve ilk 3D bant yazıcı prototipinde 4 yıldan bu yana yapılmakta olan ince ayarın sonucu olarak ortaya çıktı. Müşterilerden, topluluktan ve endüstri uzmanlarından gelen geri bildirimler ve çoğunlukla Avrupalı​​üreticilerin en iyi endüstri standardı bileşenleri kullanılarak ayrıntılı bir şekilde tasarlanan One Pro, bu yapısıyla Almanya’da üretimi yapılan 3D yazıcılar arasında birinci sınıfa yerleşti.

Yeni bant yazıcı teknolojisi, mevcut baskı sorunlarını çözmek için yapı plakası olarak taşıyıcı bant ile geliştirildi. Sonsuz uzunluk eşiği ile uzun nesneleri yazdırabiliyor. Minimum insan-makine etkileşimi ve düzey otomasyonuyla eş zamanlı seri üretime olanak tanıyor. Ayrıca 45 derecelik açı ile çeşitli geometrileri ve içi boş şekilleri de basabiliyor.  Ürünle ilgili konuşan iFactory3D’nin kurucu ortağı ve CEO’su Artur Steffen, “Yazıcıya büyük bir bobin filament malzemesi yerleştiren ve bir haftalık tatile giden bir müşterimiz var. Geri döndüğünde sepet doluydu. Aylarca tüm ürün hattını veya seri üretimlerini basmak isteyen müşterilerimiz var. Bu, tescilli bant yazıcımızla gayet kolay gerçekleştirilebilir” ifadelerini kullandı.

Üretim bütçelerinde %40’a varan tasarruf

Çözüm, mekanik kapasitesinin yanı sıra, imalat endüstrisinde yaygın bir kaygı kaynağı olan çevresel etkiyi de azaltmaya yardımcı oluyor. Bu teknoloji ile işletmeler sadece gerekli maddeleri üreterek israfı önemli ölçüde azaltabiliyor. Ayrıca, enjeksiyon kalıplama ve genellikle her seferinde yazıcıyı manuel olarak yüklemek gibi sıradan işler için personel maliyetini ortadan kaldıran çözüm, üretim bütçelerinde %40’a varan tasarruf sağlayabiliyor. Dünya çapında 3D bant yazıcıları geliştiren tek B2B şirketi olan firma, uluslararası pazar erişimlerini genişletmeyi ve gelecekteki yineleme planlarıyla daha yüksek noktalara ulaşmayı, müşterilerin baskı işlemini uzaktan yönetmelerini sağlamayı hedefliyor.

Çözümle ilgili konuşan bir diğer isim olan iFactory3D’nin kurucu ortağı ve CTO’su Martin Huber, şu ifadeleri kullandı: “2018’de belirli bir proje için daha fazla miktarda bileşene ihtiyacım vardı, ancak sağlanan sınırlı alan nedeniyle bunu yapamadığımı hatırlatırım. Normal 3D yazıcılarda sadece birkaç yüz parça için bir enjeksiyon kalıp siparişi vermek uygun maliyetli değildi. İşlemi gerçekleştirmek için gelişmiş bir yazıcı oluşturmam gerekiyordu. 3D bant yazıcısını halka açtık çünkü dünya çapında sayısız işletmeye ürünlerini uygun fiyata üretme fırsatı sağlamak istedik.”

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ölçüm Kontrol

Teledyne FLIR Boson+ Termal Kamera, entegre zoom lensiyle kullanılabilecek

Yayın Tarihi

on

Teledyne FLIR, fabrikada entegre edilmiş, yüksek performanslı 14 mm ila 75 mm sürekli zoom (CZ) lensi ile ilk Boson+ Termal Kamera modülünü piyasaya sürdü. Sorunsuz optomekanik entegrasyon ile yeni Boson+ CZ 14-75, sektörde ilk olan garanti uygulaması ile geliştirme, operasyonel riskler ve maliyetleri azaltıyor. Güvenilir Boson+ CZ 14-75, insansız hava araçları, çevre gözetleme, hafif zırhlı araç takibi, hedefleme ve asker nişan sistemleri için ideal çözüm sunuyor.

Çözümle ilgili açıklama yapan Teledyne FLIR OEM Ürün Yönetimi Başkan Yardımcısı Dan Walker, “Boson+ CZ 14-75 kamera ve lens, performans ve güvenilirliği optimize etmek için fabrikada tasarlanmış ve entegre edilmiştir. Esnek ve gelişmiş lens kontrol elektroniği, 20 miliKelvin (mK) termal hassasiyet ve ABD merkezli entegrasyon desteği sayesinde, Boson+ CZ 14-75, yüksek performanslı kızılötesi yakınlaştırma yeteneği gerektiren uygulamalar için geliştirmeyi kolaylaştırıyor” diyor.

Entegratörler, Teledyne FLIR’deki fabrika hizalamasını tamamlayarak, yakınlaştırma sırasında görüş açısında gezinmeyi ve diğer görüntü bozulmalarını ortadan kaldıran, maksimum performans için kalibre edilmiş termal yakınlaştırma çözümü elde eder. Dinamik görevler için kritik öneme sahip olan Teledyne FLIR’in gelişmiş lens kontrol elektroniği, çalışma sıcaklığı aralığında odağı korumak için termal gradyan ile tolerans sağlarken, yakın hedefler için yakınlaştırma yapılmasıyla odak korunuyor. Yerleşik testler (BIT), başlangıçtan itibaren sürekli çalışır durumda kalıyor veya sorunların gerçek zamanlı bildirimini sağlamak ve operasyonel güvenilirliği en üst düzeye çıkarmak için komut verilebiliyor.

ABD’de üretilen Boson+ CZ 14-75, özellikle düşük kontrastlı ve düşük görünürlüklü ortamlarda gelişmiş algılama, tanıma ve tanımlama (DRI) performansı sunan en yeni 12 mikron piksel aralığı 640×512 çözünürlüklü termal dedektöre sahiptir. Boson+ CZ 14-75 çift kullanımlı ve ABD Ticaret Bakanlığı yargı yetkisi kapsamında EAR 6A003.b.4.a olarak sınıflandırılmış olmasının yanı sıra, kullanıcılara entegrasyon desteği için ABD merkezli Teledyne FLIR teknik servis ekibine erişim hakkına sunar.

Devamını Oku

Elektronik

Minyatür sensörlerde üstün özelliklere sahip eksiksiz bir seri: Datasensing S3N

Yayın Tarihi

on

Sensör ve otomasyon ürünlerindeki 50 yılı aşan tecrübesiyle sektördeki birçok yeniliğin öncüsü olan Datasensing, S3N Serisi ile minyatür sensörlerde son teknoloji işlevlere ve geliştirilmiş mekanik özelliklere sahip eksiksiz bir çözüm sunuyor. Datasensing çözümleri, ülkemizdeki iş ortağı ANT Mühendislik tarafından Türkiye pazarıyla buluşuyor.

Datasensing’in eski S3Z portföyünü tamamen yenilediği S3N Serisi ile minyatür sensörlerine, lazer arka plan bastırma ve net nesneler için retrorefleks gibi gelişmiş optik işlevler getiriyor. Farklı ayarlama yöntemleriyle geniş bir özellik yelpazesi sunan ve ayrıca yüksek derecede parametreleştirme ile IO-Link bağlantısını içeren yeni seri, bu özellikleri 11 x 32 x 20 mm’lik küresel standart minyatür kasada sunuyor. Gelişmiş özellikleri sayesinde yiyecek ve içecek, kozmetik, ilaç, otomotiv sektörlerindeki birincil ve ikincil paketleme makineleri için tüm uygulama taleplerini yanıtlayan S3N; yüksek kararlılık, hassasiyet ve hızın gerekli olduğu tüm endüstriyel uygulamalara ideal bir çözüm sunuyor.

Serinin genel özellikleri

  • Bütün modeller görünür kırmızı ışıklı
  • Led ya da lazer ışıklı algılama
  • Dikey veya yatay montaj imkanı
  • Kablo ya da konnektörlü modeller
  • Light ya da dark çıkış tipi seçimi
  • Kolay montaj için M3 dişli delikler
  • M8 metal konnektör

Teknik özellikler

Gövde yapısı: Cam elyaf takviyeli teknopolimer

Besleme gerilimi: 10-30 Vdc

Işık kaynağı: Kırmızı Led (S3N-PR-B01, C01,C11, M01 ve FG01)

Lazer (S3N-PH-B01, F01, M01)

Ortam ısısı: -25……+55 °C (Led Mod), -10……+55 C (Lazer Mod)

Çıkış tipi: PNP/NPN (NA/NK), IO-LINK

Koruma sınıfı: IP67

Boyutlar: 31 x 19 x 11 mm

Devamını Oku

Elektronik

Farklı sektörlerin ortak çözümü: Premium frekans invertör serisi AxiaVert

Yayın Tarihi

on

Yüksek esneklik ve üst düzey performans özelliklerine sahip Bonfiglioli AxiaVert serisi; malzeme elleçleme, otomatik depolama, paketleme veya tekstil gibi birbirinden farklı sektörlerdeki çok çeşitli uygulamalar için mükemmel bir çözüm sunuyor. Daha akıllı bir yapıda tasarlanan AxiaVert serisi, modüler sistemi sayesinde entegre işlevsel güvenlik, isteğe bağlı enkoder değerlendirmesi ve endüstri 4.0 standartlarıyla uyumlu açık iletişim protokolleri sunar.

Sezgisel bir grafik kullanıcı arayüzü (GUI) ile kolay işletmeye alma ve izleme imkanı veren AxiaVert, geniş bir uygulama yelpazesi için IIoT’ye hazır bir çözüm sunarken; yüksek kontrol performansı ve üst düzey işlevsel güvenlik sağlar.

Modülerlik

Modüler yapısından ötürü, sistem çeşitli uygulama gereksinimlerini karşılamak için donanım modülleri, varyantları ve aksesuarlar kullanılarak uyarlanabilir.

İşlevsel güvenlik

Her türlü güvenlik gereksinimine en uygun olacak şekilde seçilebilen farklı varyantlar biçiminde sunulan AxiaVert serisi, SIL 3 (EN 61508) ve PL (EN 13849-1) uyarınca entegre işlevsel güvenlik sağlarken, fiyat ile makinenin işlevlerini tam olarak karşılayan bir performans optimizasyonu kazandırır.

Bağlanabilirlik

Otomasyon ve endüstri 4.0 standartlarına uygun gelişmiş dijital ve açık iletişim protokolleri, çok çeşitli fieldbus protokolleri ile uyumluluk ve AxiaVert serisini OPC-UA protokolü ile genişletme fırsatı sayesinde, otomasyon ağlarıyla sorunsuz entegrasyona imkan verir.

AxiaVert serisinin önemli özellikleri

Gelişmiş iletişim: Otomasyon ve endüstri 4.0 standartlarıyla uyumlu esnek iletişim protokolleri

İşlevsel güvenlik: Çok çeşitli gelişmiş entegre işlevsel güvenlik yetenekleri.

Kontrol performansı: Enkoder geri bildirimi ile veya bu olmadan hız, konum ve tork kontrolünde yüksek doğruluk

Modülerlik: Çeşitli opsiyonel modüler, IEC 61131-3 PLC programlama

Kullanıcı deneyimi: PC ve mobil cihazlar için grafik kullanıcı arayüzü, kablolu ve kablosuz bağlanabilme özelliği (USB, Bluetotth), grafik tuş takımı.

Çok yönlülük: Yüksek değerli hareket ve kontrol özelliklerine sahip çeşitli motor tiplerinin kontrolü için destek.

IIoT: Entegre cihaz ve uygulama takibi.

Devamını Oku

Konular

Trendler