Connect with us

Akıllı Palet Taşıyıcı

Leuze’den palet magazinlerinde koruma için eksiksiz güvenlik çözümü

Yayın Tarihi

on

Otomatik yeniden başlatmalı palet magazinleri, sistem verimliliğinde artışa katkıda bulunur. Bunun için güvenilir bir erişim koruma sistemi gerekir. Endüksiyon döngüleri, ışık perdesi ve izlenen sinyal dizisi ile yeni bir güvenlik çözümü, EN 415-4 standardının revize edilmiş gereksinimlerini karşılar ve böylece maksimum güvenlik sağlar.

Revize edilmiş EN 415-4

Makine sistemleri üreticileri ve operatörleri yasal düzenlemelere uymak zorundadır. Üreticiler için Ürün Güvenliği Yasası, faaliyet gösteren şirketler için de Endüstriyel Güvenlik ve Sağlık Yönetmeliği geçerlidir. Bunun yanı sıra standartlar da önemli role sahiptir. Gereksinimleri tanımlar ve makineler ile sistemlerde güvenliğin sağlanmasına destek olurlar; ancak bunların Avrupa’da yasal bağlayıcılıkları yoktur. Makine veya sistem üreticileri ya da operatörleri için C tipi standartlar, özel bir önem taşır. Bunlar makineye özel güvenlik standartlarıdır. Bunlar arasında EN 415-4 “Paketleme makinelerinin Güvenliği – Bölüm 4: Paletleyiciler ve palet kaldırıcılar ve ilgili ekipmanlar” yer almaktadır. 1997’den itibaren standardın içeriği önemli ölçüde revize edilmiştir. Standardın gelecek sürümünde, üreticilere ve işletmeci şirketlere yeni gereksinimler getirilmiştir. Bu aynı zamanda otomatik yeniden başlatma ile palet magazinlerinin erişim korumasını da etkiler.

Harici indüksiyon döngüleri ile konvansiyonel konsept

Şimdiye kadar, otomatik yeniden başlatmalı birçok malzeme transfer istasyonu şu şekilde korunuyordu: Elektro-hassas koruyucu ekipman (ESPE) erişim noktasını güvence altına alıyordu. ESPE kesintiye uğrarsa, makine ve konveyör durduruluyordu. Forklift gibi bir koridor besleme aracı tarafından yüklendikten sonra durdurulan makinenin yeniden başlatılmasına gerek kalmaması için susturma sinyalleri olarak iki endüksiyon döngüsü kullanılıyordu. Bunlar ESPE’nin önündeki katta bulunuyor. Forklift endüksiyon döngüleri üzerinde hareket ettiğinde, elektro-hassas koruyucu ekipman geçici olarak köprüleniyor. Bu çözüm artık güvenlik teknolojisinin şu anki durumuna karşılık gelmiyor: Sistem genellikle tek kanallı bir değerlendirme mantığında sona eriyor. Sonuç olarak, belirli koşullar altında güvenlik performansı verilen uygulama için artık yeterli gelmiyor. Palet magazin için yeni bir erişim koruması türü, kişilerin girişini engellemeyi ama aynı zamanda paletlerin bir forklift aracılığıyla girmesine izin vermeyi amaçlıyor.

Standartlara uygunluk

Üreticiler ve işletmeler artık EN 415-4 standardının yeni versiyonunda açıklanan bir çözümden faydalanabiliyor. Palet magazinlerde bu tür erişim koruması için iki endüksiyon döngüsü de kullanılıyor. Konvansiyonel konseptlerden farkı ise her iki indüksiyon döngüsünün de tehlikeli bölgenin önünde yer almaması olarak ön plana çıkıyor. Bunun yerine, biri tehlike bölgesinin dışında, ikincisi ise elektro-duyarlı koruyucu ekipmanın arkasında, yani tehlike bölgesinin içinde konumlanıyor. ESPE optoelektronik koruyucu cihaz aynı zamanda önceki konumunda kalıyor. Daha önce olduğu gibi trafik bölgesini ve tehlike bölgesini ayırıyor. Ayrıca, tanımlanmış sinyal dizisini izleyen ve otomatik yeniden başlatmayı devreye alan bir güvenlik sistemi de mevcut.

Sistemin korunmasında imkanlar

Bu çözüm için şu teknik koşullar uygulanmalıdır: Palet magazini bitişik alanlarda emniyete alınmalıdır. ESPE’den geçen bir kişi, fark edilmeden sistemin diğer alanlarına girmemelidir. Bu, örneğin bir yükseklik sınırlaması vasıtasıyla mekanik olarak sağlanabilir. Sistem boş bir paletin geçmesine izin verir ancak bir kişinin geçmesine izin vermez. Alternatif olarak, kişinin tehlike bölgesine girişini algılamak için ikinci bir elektro-duyarlı koruyucu ekipman parçası takılabilir. Diğer bir gereklilik: Forkliftin üzerinde hareket ettiği dış indüksiyon döngüsü için yeterli alan olmalısıdır. Bu, iç dönü alanından daha büyüktür. Ayrıca, otomatik yeniden başlatmayı kapsadığı için işletim personeli bilgilendirilmelidir. Forkliftin sürücüsü, forkliftin yanında hareket ederek kimsenin tehlikeli bölgeye erişmemesini sağlamaktan sorumludur. Bu sırada iç alandaki kişi palet magazini çalıştırdığından sürücü dışarı çıkmamalıdır. Alternatif olarak bu risk, korumanın arkasına geçmeyi sağlayan bir güvenlik önlemi ile de ortadan kaldırılabilir.

Adım adım daha fazla güvenliğe 

Bu tür erişim koruması, tanımlı işlem süresince devrededir. Arka planda çalışmak, tam olarak bu süreç akışını izleyen güvenlik önlemidir. Sistem, yalnızca işlem serisi tamamlandıktan sonra makinenin otomatik olarak yeniden başlatılmasını sağlar. Bu işlem, revize edilmiş EN 415-4 standardında da açıklanmıştır:

1. Forklift gelir; makine çalışır durumda ve elektro-hassas koruyucu ekipman devrededir.

2. Forklift, dış indüksiyon döngüsü üzerinde hareket eder ve böylece sistem tarafından algılanır. Palet magazine çalışmaya devam eder.

3. ESPE, forklift tarafından kesintiye uğrar. Palet magazini durdurulur. Bu, ESPE’den insan geçmesi durumunda da geçerlidir.

4. Forklift hareket etmeye devam eder; dış ve iç indüksiyon döngülerinin üzerinde ve kesintiye uğrayan ESPE’nin koruyucu alanında bulunan tüm sensörlerin içinde bulunur.

5. Forklift paletleri bırakır ve geriye doğru hareket eder. Bu, önce iç indüksiyon döngüsünü ve ardından ESPE’yi serbest bırakır.

6. Forklift, dış indüksiyon döngüsünden çıkar. Sıra tamamlanır ve palet magazininin otomatik olarak yeniden başlatılması devreye alınır.

Özetlenirse, endüksiyon döngüleri tarafından forkliftin varlığı algılanırsa ve forklift belirtilen işlem sırasını doğru bir şekilde yürütürse, güvenlik sistemi işlemin otomatik olarak yeniden başlatılmasını sağlar.

D performans seviyesine göre mükemmel

Bu konseptle faaliyet gösteren şirketler, mevcut teknolojiye karşılık gelen standartlara uygun bir güvenlik çözümünden yararlanmaktadır. EN 415-4 “Paketleme Makinelerinin Güvenliği – Bölüm 4: Paletleyiciler ve palet kaldırıcılar ve ilgili ekipman” standardı gereksinimleri bu şekilde karşılanır. Sistem, ikinci en yüksek güvenlik seviyesi olan D performans seviyesi  için tasarlanmıştır. Manuel operatör müdahalesi olmadan makinenin otomatik olarak yeniden başlatılması sayesinde paketleme sisteminden optimum düzeyde fayda sağlanabilir. Artan güvenilirliğe ek olarak, avantajlar ayrıca el ile çalıştırma durumu için de optimum korumayı içerir: sıralı ve zaman izlemeli işlem, bypass durumuna karşı yüksek koruma sağlanmasına yardımcı olur. Ayrıca sistem, birincil kontrolün güvenlik devresine kolayca entegre edilebilir ve servis maliyetlerinin en az düzeyde kalmasını sağlar. Diğer ek bir esenklik de kullanılabilirlik ile ilgilidir: Çözüm, paletleyiciler ve palet boşaltma makinelerinin ikisi için de uygundur; malzemeleri taşıma serbestisi sağlar. Ölçeklenebilirlik sayesinde güvenlik sistemi, uygun bileşenlerin kullanılmasıyla çeşitli uygulamalarda ayarlanabilir.

Kullanıma hazır sistem

Leuze, otomatik yeniden başlatmalı palet magazinlerinde erişim koruması için tarif edilen güvenlik çözümünü, aşağıdaki bileşenlerle güvenlik açısından test edilmiş ve onaylanmış eksiksiz bir paket olarak sunmaktadır:

  • Değerlendirme üniteli indüksiyon döngü seti
  • Zemine montaj için cihaz sütunlu MLC 500 güvenlik ışık perdesi
  • MSI 400 güvenlik kontrolü, programlanabilir ve indüksiyon döngü kontrolörlü Leuze güvenlik programı
  • 2 kanallı güvenlik çıkışı
  • Elektromekanik sıfırlama aparatı olarak onay kutusu

İşlem dizisi doğru şekilde tamamlanmazsa sıfırlama aparatı kullanılır ya da insan geçişi,  elektro-hassas koruyucu ekipmanı kesintiye uğratır. Düğme, sisteme işlemin doğru bir şekilde yeniden başlatılabileceğini ve kişilerin artık tehlike bölgesinde bulunmadığını onaylamada kullanılır.

Kullanıma hazır bir sistem olarak Leuze çözümü, kuruluma takiben kullanılabilir. Bu nedenle sistem güvenliği her zaman sağlanabilmektedir. EN 415-4 gereksinimleri şimdiden karşılanmaya başlanmıştır.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com