Konveyör zincir plakası güvenliği için döndürmeli perçinleme

Moneta Yazı İşleri Yönetimi
Konveyör zincir plakası güvenliği için döndürmeli perçinleme

Günümüzde konveyör zincirlerinin çoğu, standart olarak kamalı perçinli olsa da döndürmeli perçinlemeyi belirleme seçeneği taşır. Bu, orijinal ekipman tasarımcıları ve bakım mühendisleri tarafından kritik uygulamalarda dikkate alınmalıdır. Bu konu; ağır yükleri taşıyabilecek konveyör zincirinin yan plakalarına eklemelerin monte edildiği uygulamalarda, etkili bir çözümdür ve önemli yer tutar.

Renold Chain Müşteri Hizmetleri Yöneticisi Alec Annand, özel tasarımlı konveyör zincirinde eklemeler kullanan tüm mühendislerin, sağladığı ekstra yan plaka güvenliği nedeniyle, döndürmeli perçinlemenin faydalarını bir seçenek olarak düşünmelerini tavsiye ediyor. Öneri, tesislerinden birinde büyük miktarda konveyör zinciri kullanan bir üreticinin, döndürmeli perçinleme işleminin kalitesini kontrol etmek için Renold Chain Servis Merkezine bir denetim ekibi göndermesinden sonra geliyor.

Üretici tarafından işletilen konveyör zinciri, doğası gereği kirli ve kötü kokulu yeraltı odalarından çok ağır yükleri taşımak zorunda olan eklentilerle donatıldı. Zincirin yan plakalarına binen yük, zamanla gevşemelere ve kopmalara neden oluyordu. Ardından da bir mühendis, onarımları gerçekleştirmek için bu karanlık ve tatsız odalara inmek zorunda kalıyordu.

Üreticideki bakım ekibi çözüm olarak, döndürmeli perçinli yan plakalara sahip yedek konveyör zinciri belirleme kararı aldı. Bu, yalnızca mühendislerin onarım yapmak için rahatsız edici ortama girme ihtiyacını neredeyse tamamen ortadan kaldırmakla kalmıyor aynı zamanda bakım ihtiyacını azaltıp, verimliliği de artırıyor.

Renold’un müşteri hizmetleri merkezinde, döndürmeli perçinleme işlemi sırasında çatlamayı önlemek ve müşteriler için daha kolay yerinde kurulum, perçinleme ve sökme sağlamak için pimlerin uçları yumuşatılır. Döner perçin, mantar benzeri başlığa sahiptir; yan plaka ile çok daha fazla yüzey alanı teması sağlar. Zincirin yan plakalarının gelişmiş güvenliğini sağlayan özellik bu yapısından gelir.

Kamalı perçinleme, döndürmeli perçinlemeye göre daha ucuz ve daha hızlıdır; bu nedenle çoğu konveyör zinciri üreticisi bunu bir standart olarak benimsemiştir. Çoğu uygulamada, özellikle yan plakaların yük taşıma eklentileriyle donatılmadığı, ancak döner perçinli konveyör zincirinin gelişmiş yan plaka güvenliği sağladığı durumlarda iyi performans gösterir. Renold Yöneticisi Annand da bunun tüm kritik uygulamalar için dikkate alınmasını öneriyor.

Renold Chain, çok çeşitli standart ve özel tasarım eklentileri ile müşterilerin özelliklerine göre güç aktarımı ve konveyör zinciri imal ediyor. Endüstriyel ekipman üreticileri, tema parkı gezi donanımları, paketleme, baskı, gıda üretimi, şişeleme tesisleri ve bunun gibi birçok başlığı içeren sektörlere hizmet veriyor.

Bu Makaleyi Paylaş
Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.
Yorum Yap